PDA

View Full Version : TO Traffic μου γ@μΩ.....



powerphot
26/10/2004, 09:29
Έχουν περάσει 26 μέρες και 4 ώρες που έχω να ανέβω σε μηχανή από την μέρα του ατυχήματος και δυστυχώς αναγκαστικά μετακινούμαι με το αμάξι μια και το «ολυμπιακό πνεύμα» του 2004 δεν είχε στα πλάνα του να γίνει κανένας σταθμός κοντά στην περιοχή μου.
Όλες αυτές τις μέρες μέσα από το αποπνικτικό παρμπρίζ του «τουτού» μου έχω γίνει θέλω δε θέλω (κολλημένος στο traffic) θεατής της φρικιαστικής κατάστασης που επικρατεί στους «δρόμους.gr», ειδικά τις ώρες αιχμής.
Με την μηχανή δεν έχεις την πολυτέλεια να παρατηρείς πολλά πράγματα γιατί είναι πάρα πολύ επικίνδυνο.
Με το αμάξι όμως έχεις όοοοοοοοοολο τον χρόνο δικό σου να παρατηρήσεις, να καταγράψεις, να βρίσεις τον Π@π@ρ@ που σε κλείνει επειδή βιάζεται, κι άλλα πολλά.
Θα σας μεταφέρω μια κλασική εικόνα από τη γύρω κατάσταση.

Πρωί ώρα 08.00 Κηφισός στο ύψος της Λένορμαν προς Πειραιά.
Είμαι στην μεσαία λωρίδα με την ιλιγγιώδη ταχύτητα των 3-5κλμ την ώρα.
Μπροστά τσουλάει ένα μπλε Micra κι ο τυπάκος που νομίζει ότι δεν τον βλέπουν καθαρίζει το «δίκαννο» με το δάχτυλο, και πετάει τα «μπαλάκια» απ’ το παράθυρο, τα οποία φυσικά πέφτουν επάνω στους μηχανόβιους που περνάνε απ’ το πλάι, (όταν ανέβω πάλι στη μηχανή να θυμηθώ να βάλω ψηλό ανεμοθώρακα).

Δεξιά σε ένα κίτρινο Ibiza μια ξανθούλα (το χρώμα πάει με το μαλλί) φτιάχνει συνέχεια τον καθρέπτη, κρατάει ένα μολύβι και κάτι γράφει στη μάπα της, μάλλον κρατά σημειώσεις για την κίνηση στους δρόμους αλλά δεν έχει χαρτί και τα…. γράφει εκεί.

Αριστερά ένας παππούς με το κρεμ Lada πάει μόνος του στο δρόμο (νομίζει δηλαδή ότι πάει μόνος του). Αλλιώς δεν εξηγείται το ότι αλλάζει συνεχώς λωρίδα και κόβει την ροή για μηχανές που έρχονται η μια μετά την άλλη.
Η λωρίδα μου ως δια μαγείας τσουλάει 5 ολόκληρα μέτρα και βρίσκομαι δίπλα σε ένα ασημί Saxo η κοπελίτσα πού είναι μέσα τα ΄χει παίξει με το μποτιλιάρισμα και έχει αγκαλιάσει το τιμόνι κοιτώντας έντρομη το Lada μπροστά της να τσουλάει πίσω επειδή ο παππούς έχει ξεχάσει ότι είμαστε επάνω στη γέφυρα κι ότι άμα δεν πατάς φρένο πάει πίσω. Μπαμ, …και το κακό έγινε, της… τον ακούμπησε τον προφυλακτήρα αυτό ήταν, λυπάμαι αυτούς που είναι 2 χλμ πριν, μέχρι να φτάσουν εδώ τώρα……

Την νταλίκα που έβλεπα μακριά τώρα την έχω φτάσει, λίγο ακόμα και την πέρασα, πηγαίνουμε με διαφορά στήθους, οι ταχύτητες είναι απίστευτες πάνω από 2χλμ την ώρα και ναι είναι γεγονός είμαι πρώτος ναι…ναι…(πάει τα ‘χω παίξει κι εγώ).

Και ξαφνικά εμφανίζεται ο «πρίγκιπας» με το Roadster, ο μπαμπάς του είπε να προσέχει στο δρόμο, αυτός προσέχει μόνο τον δρόμο όχι τους άλλους.
Κατεβαίνει βιαστικός απ’ τα βόρεια μάλλον, γιατί δεν κτύπησε το Rolex-ξυπνητήρι που το έχει κρεμασμένο απ’ το παράθυρο για να το δούμε και να τα καταλάβουμε όλα αυτά, κι ότι αν δεν κάνουμε χώρο να περάσει θα χάσει και σήμερα το….μεροκάματο!

Δεκάδες απότομα φρεναρίσματα από παπιά και άλλα δίτροχα που έτυχε να βρεθούν στο δρόμο του. Δύσκολοι καιροί για πρίγκιπες!!
Κάθε λεπτό και μια πιθανότητα για ατύχημα, με μηχανή φυσικά, αφού τα αυτοκίνητα ίσα που τσουλάνε πηγαίνοντας δεξιά κι αριστερά λες και θα ξεφύγουν.
Έχει περάσει ένα τέταρτο δεν έχω περάσει το περιστέρι κι ακόμα έχω να κάνω τα 2/3 της διαδρομής μου.
Πρέπει να το πάρω απόφαση ότι και σήμερα θα αργήσω αλλά το μεροκάματο δεν θα το χάσω εγώ δεν γεννήθηκα «πρίγκιπας».



Δίδαγμα:
Παιδιά χωρίς πλάκα, προσέχετε την κίνηση σας ανάμεσα στα «κουτιά».
Σας (Μας) έχουν ΓΡΑΜΜΕΝΟΥΣ ΣΤΑ Π@Π@ΡΙΑ ΤΟΥΣ.
Αν είσαι στην μηχανή δεν το καταλαβαίνεις, μέσα από τ’ αμάξι εκ του ασφαλούς έχω φρικάρει αυτές τις μέρες.. Έντρομος σκέφτομαι την μέρα που θα ανέβω πάλι στη μηχανή, κι όταν ανέβω θα ανέβω με άλλο αέρα όταν είμαι σε κίνηση.
Είναι απίστευτο αυτό που συμβαίνει κάθε, κάθε, κάθε, κάθε, κάθε, κάθε μέρα.
ΠΡΟΣΟΧΗ!!!!!


ΟΥΦ τα είπα δεν άντεχα άλλο!!:yuck: :yuck:

Gandalf dr685sm
27/10/2004, 20:25
και όμως ...

Περιγράφεις την κατάσταση που προτιμουν να ζουν χιλιάδες Έλληνες οδηγοί οχημάτων μιας και δεν τους κάνουν ούτε οι μηχανές αλλά φυσικά ούτε και τα ΜΜΜ....προτιμούν να είναι μόνοι τους κοντά στις 3 ώρες ΚΑΘΕ ΜΕΡΑ , μόνο στο πήγαινε-έλα απο την δουλειά....

Τι να σχολιάσεις απο εκεί και πέρα;....

Το σε τι ψυχολογική κατάσταση είναι όταν φτάνουν στην δουλειά τους , ή στο τι κατάσταση είναι όταν προσπαθούν να τσουλήσουν πάνω στον δρόμο....

Γνωρίζω φανατικούς αυτοκινητάκηδες που πλέον το τετράτροχο το έχουν κουκουλωμένο ακόμα και το καλοκαίρι και το κυκλοφορούν μόνο τον χειμώνα με καταιγίδες και χιόνια (λογικότατο).... απο εκεί και πέρα έχουν πάρει απο scooter μέχρι και Z700....και είναι φοβερή και η διαπίστωση που κάνουν που πολλοί απο εμάς την έχουν κάνει , πολύ νωρίτερα...

Οπότε μεγάλη προσοχή να μην μας ρίξουν , όντως ....αλλά και πάντα πάνω σε μηχανή (στο εύχομαι) που θα μας φτιάχνει την διάθεση ακόμα και απο την δουλειά στο σπίτι σαν διαδρομή....

Gandalf

adam_tsouk
27/10/2004, 22:54
Τελευταίως, λόγω κάποιων προσωπικών προβλημάτων η δουλειά που κάνω (ευτυχώς που κάνω) είναι κάτι που δεν το επέλεξα (σχεδόν) και που ΠΟΤΕ δεν θα το έκανα υπό άλλες συνθήκες.

Έχει άμεση σχέση με μεταφορές (δικές μου) με του-του μέσα στην Αθήνα!!

Ω, ναι! είναι τραγικό! Και δεν είμαι ταρίφας! Η δουλειά μου έχει χρονικά περιθώρια και δεν βγάζω τα κόλια μου!

Τέσπα, το θέμα μου είναι ότι συμφωνώ με τους προλαλλήσαντες και επισημένω επίσης ότι υπάρχουν απίστευτοι οδηγοί που χωρίς υπερβολλές δεν γνωρίζουν ότι υπάρχουν μηχανές στους δρόμους!

Βγαίνω με έναν τύπο αυτές τις μέρεις ο οποίος εκτός του ότι είναι άσχετος (θυμηθήτε να σας δώσω τον αριθμό κυκλοφορίας του) από οδήγηση, δεν μπορεί να καταλάβει ότι οι μηχανές κινούνται διαφορετικά από τα αυτοκίνητα επειδή μπορούν να ελίσοντα στην κίνηση.

Τέσπα, του νου σας γιατί δυστυχώς τα πράγματα δεν είναι πάντα καλά!

Πριν από 2 βδομάδες τράκαρε ο αδερφός μου.

Έπεσε πάνω του ένας Αλβανός με τετ-α-κε.
Όπως καταλαβαίνετε, κινδυνεύουμε και στους πιο απλούς δρόμου και όπως δυστυχώς πολλοί από μας έχουμε διαπιστώσει κυρίως από προσωπικές εμπειρίες δεν είναι μόνο τα ότι πέφτεις αλλά και οι συνέπειες, πιθανά προβλήματα κτλ. Ο αδερφός μου πήγαινε με 60 χλμ και δεν πρόλαβε να κάνει τίποτα! πάνω σε στροφή είδε τον τύπο να έρχεται σβούρες και μόνο που πρόλαβε απλά να κόψει ταχύτητα! Το αποτέλεσμα είναι ένας σπασμένος σπόνδυλος και ήδη 2 βδομάδες στο κρεβάτι ίσα να περπατάει.







Το πόρισμα της 2ωρης έκθεσής μου είναι ότι οι αυτοκινητιστές πήζουν με τις ώρες στη κίνηση και δεν μπορούν να οδηγήσουν σωστά. Είναι εν μέρη λογικό αλλά πολύ επικύνδινο.






Να 'μαστε πάντα καλά.