PDA

View Full Version : Sos Κέντρα τροχών!



Jason_ch
30/10/2007, 14:52
Καλησπέρα παιδιά,
Καλως ήρθα στην παρέα σας.

Έίμαι κάτοχος XR400R motard. Το θέμα είναι οτι θέλω να το κάνω εντούρο, και να κρατήσω τους motard τροχούς!

Έχουμε δηλαδή στην αποθήκη στεφάνια και ακτίνες. Μου λέει ο μάστορας, "θα φέρω κάτι κέντρα απο 250 να δούμε" αλλα τελικά δεν κάνουνε(!) Ούτε αυτουνού όυτε του 600...

ΖΗΤΟΥΝΤΑΙ κέντρα τροχών για XR400R '99. Θα έιναι τρομερά φανταστικό κάποιος απο το fora να τα διαθέτει, γιαυτό βοηθήστε αν έχετε στο νου σας κάποιο μαγαζί ανταλακτικών, ή κάποια aftermarket μάρκα που να ταιριάζει.

Άντε να δούμε λίγο βουνό πριν μας πιάσουν τα χιόνια επαέ στην Κοζάνη!

Man7
06/11/2007, 09:21
Με κάθε επιφύλαξη, να σε ρωτήσω κάτι;
Τον μάστορά σου τον εμπιστεύεσαι;;;

Ερωτώ, διότι εκ των όσων γνωρίζω τα XR250/400/600/650L, NX 650, CRM250, όλα φοράνε τα ίδια κέντρα.
Μπορεί να κάνω και λάθος βέβαια, αλλά μήπως πρέπει να το ψάξεις και λίγο παραπέρα;

Μία άλλη εναλλακτική είναι να ταιριάξεις κέντρα από άλλο μηχανάκι, κάτι που πολύ εύκολο. Εγώ το έχω κάνει 2 φορές, μία με κομπλέ τροχούς από TDR250 σε XR650L και μία με τροχούς από κάποιο Yamaha, μεταποιημένους να ταιριάζουν σε XR400 που τους έβαλα σε ένα DRZ-E.
Στην περίπτωση αυτή, θα πρέπει να βρεις και άλλο πίσω στεφάνι. Αυτό του XR (όλων των Honda δηλαδή) έχει 32 τρύπες πίσω, ενώ των άλλων έχουν 36.

Τέλος πάντων, δεν θέλω να σου βάζω ψύλλους στ’αυτιά, απλώς είμαι υπέρμαχος της θεωρίας ότι πρώτα ψάχνουμε (πολύ) και μετά πληρώνουμε (όσο πρέπει).

Μ.

Jason_ch
06/11/2007, 12:34
Οι μάστορες είναι σαν τους Γιατρούς. Ο καθένας θα σου πει τα δικά του.

Μπορούμε να ταιριάξουμε κέντρο απο 250, αλλα πρέπει να φάμε την δαγκάνα στον τόρνο.
Aftermarket μπορεί να βγουν και 650? το ζεύγος, κόστος απαγορευτικό για το budget μου.

Η τελευταία λύση είναι να ξεχάσω μια και καλή τα motard και τα ξεπλέξω...
Αλλα ρε γαμώτη θα μου λείψουν τα στροφιλίκια... το υπέρτατο μπροστινό με τον 320mm...
Έχω απογοητευτεί...

(Άντε πείτε τίποτα του στυλ: "Μην ανησυχείς στο χώμα είναι καλύτερα, δε θα σου λείψει το μεταλαγμένο βερύκκοκο, εντούρο για πάντα" κλπ κλπ)


Αααα και... μου έβαλες ψύλους στα αυτιά. Κάτσε να πάω μιά απ' το συνεργείο...

dirtbird
06/11/2007, 12:49
Θα πας χώμα με δίσκο 320?:confused: :confused: :smokin:

Jason_ch
06/11/2007, 15:39
:uplate: Όχι!

Αλλα θα έχει μεγάλη διαφορά στην αίσθηση.

Πλάκα-πλάκα έχει δοκιμάσει κανείς πνευστό δίσκο στο χώμα?

karadrift
06/04/2014, 20:43
Ποσο σίγουρος εισαι για τα κεντρα που προανεφερες;
Είμαι κάτοχος ενός 650l και θα ήθελα να βρω 2 κεντρα.
Σκέφτηκα να παρω τον road runner στην κυψέλη που καταπιάνεται με xr αλλα
Αν εχεις κατι να μου πεις θα με βοηθούσε
Ευχαριστω εκ των προτέρων