PDA

View Full Version : Ώρα για αδιάβροχαααα...!



makis206
31/10/2007, 08:54
Έχω βάλει στο μάτι το σετ της Colori (http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=99) στα 46 ευρώ, τα έχει δοκιμάσει κανείς σε βαρύ μπουγέλο ;:lol:

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο αντί αυτού του σετ ;

Ευχαριστώ !

:beer:


110623

Cpt. Haddock
31/10/2007, 08:56
Μπουφάν αδιάβροχο δεν έχεις;

Αν ναι, τότε χρειάζεσαι απλά παντελόνι (20 ευρώ - μαρκα μ' έκαψες)

:wave2: :wave2: :wave2:

makis206
31/10/2007, 08:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μπουφάν αδιάβροχο δεν έχεις;
Αν ναι, τότε χρειάζεσαι απλά παντελόνι (20 ευρώ - μαρκα μ' έκαψες)
:wave2: :wave2: :wave2:

Έχω ένα μπουφανάκι "μ'έκαψες" αλλά επειδή στη βροχή γίνεται "μ'έβρεξες" πρέπει να πάρω κάτι καλύτερο μάλλον :lol:

:beer:

PortisHead
31/10/2007, 09:25
Επειδή κιεγω ειχα συνέχεια αδιαβροχα παντελόνια των 20 ευρώ που μετα απο 2 βροχες μπάζαν απο παντού...ακου κι εναν παθών.
Πήγαινε και πάρε κάποιο της Uvex (γύρω στα 50 ευρω).
Αλλιως θα παίρνεις καθε χρόνο ενα των 20 ευρω.
:wave2:

makis206
31/10/2007, 09:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από PortisHead
Πήγαινε και πάρε κάποιο της Uvex (γύρω στα 50 ευρω).

Μιλάς για όλο το σετάκι ή μόνο για παντελόνι στα 50 ευρώ ;

Όπως και να'χει θα ρίξω μια ματιά και στα Uvex, έχω φίλο με κατάστημα στα Χανιά που συνεργάζεται με την Motomarket οπότε φαντάζομαι ότι μπορεί να τα βρω εκεί.

Νά'σαι καλά :beer:

kachius
31/10/2007, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Έχω βάλει στο μάτι το σετ της Colori (http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=99) στα 46 ευρώ, τα έχει δοκιμάσει κανείς σε βαρύ μπουγέλο ;:lol:

Έχετε να προτείνετε κάτι άλλο αντί αυτού του σετ ;

Ευχαριστώ !

:beer:


Το είχα τρία χρόνια.
Ειδικά τη δεύτερη χρονιά είχε ρίξει το απίστευτο νερό
αλλά δεν έβαλε σταγόνα. Την τρίτη χρονιά είχε χαλάσει
το φερμουάρ, αλλά ευτυχώς έχει και κουμπιά οπότε
ούτε εκεί έπαιξε πρόβλημα!

Γενικά μπορώ να πώ ότι τα βγάζει τα λεφτά του.
(το έχω ακόμα, δε χάλασε...μηχανάκι δεν έχω)


Στα λεφτά που λες πάντως παίζει ένα πολύ πιο
ποιοτικό (σε υφή/αίσθηση τουλάχιστον) της okiκατι (θα δω και θα σου πω)
που γουστάρεις να το φοράς :lol: αλλά δεν έχει δοκιμαστεί παρά ελάχιστα.

Το κολόρι, αν και δε μου άρεσε καθόλου σαν αίσθηση
το συνιστώ ανεπιφύλακτα!
:wave2: :wave2:


γιατί νομίζω ότι το είχα πάρει τότε ?15?? :confused:

PortisHead
31/10/2007, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Μιλάς για όλο το σετάκι ή μόνο για παντελόνι στα 50 ευρώ ;


Μόνο το παντελόνι :(
Εχει απο μέσα φουλ διάτρητη φόδρα.

MikeG
31/10/2007, 09:48
Εμένα πάλι αυτού του στυλ αδιάβροχα δε με έχουν βολέψει καθόλου. Προτιμώ ένα αδιάβροχο παντελόνι & το μπουφανάκι μου. Καλά σου μπάζει νερά το Dylan?
Περίμενε και το Lidl που θα βγάλει αδιάβροχα με 20 euros (set).

:wave2:

makis206
31/10/2007, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Καλά σου μπάζει νερά το Dylan?

Το Dylan δεν έχει βάλει νερό τουλάχιστον στις βροχές που έχει φάει μέχρι σήμερα όμως έχω βολευτεί με το δερμάτινο πλέον και θά'θελα κι ένα μπουφανάκι αδιάβροχο από πάνω για να καλύβει πιο ψηλά στο λαιμό και πιο χαμηλά στα πόδια !:winka:

Παιδιά ευχαριστώ για τις απαντήσεις, kachius να'σαι καλά για το αναλυτικότατο ποστ !

:beer: :beer:

Cpt. Haddock
31/10/2007, 10:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Καλά σου μπάζει νερά το Dylan?

ρε μλκ Μάκη τώρα το θυμήθηκα, το Dylan έχεις

ΔΕΝ υπάρχει πιο αδιάβροχο μπουφάν απο αυτό - υδρόφοβο ειναι

Δε χρειάζεσαι τίποτα για απο πάνω ρε συ

(εκτός αν μ@λ@κίστηκες και το έπλυνες σε κανένα πλυντήριο με skip... :sick: )

Λεωνίδας
31/10/2007, 10:24
αφού ρε Μάκη στις βροχές παίρνεις το 206... :evil:
για το χαβαλέ ποστάρεις :confused:

τεσπά επί του θέματος έχω ένα set bering - δεν πέρναγε τίποτα μέχρι που έχασε λιγάκι την αδιαβροχοποίηση στη ραφή το παντελόνι (θα του ρίξω μια κολλητική ταινία από μέσα και τελειώσαμε μου φαίνεται)

Cpt. Haddock
31/10/2007, 10:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
για το χαβαλέ ποστάρεις :confused:

Λες; :rolleyes: :D

Η για τις πολλες βροχές που πέφτουν στην Κρήτη :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Λεωνίδας
31/10/2007, 10:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Λες; :rolleyes: :D

Η για τις πολλες βροχές που πέφτουν στην Κρήτη :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: κοίτα βασικά στα Χανιά δε βρέχει ιδιαίτερα, απλά μπορεί να βρέχει 5 μέρες σερί
αλλά τα αδιάβροχα μέσα στο πεζό θα τα βάλει άραγε :confused:

edit : για αυτή τη διαδρομή και εγώ αμάξι θα έπαιρνα, αντί για 5' κάνεις 10'
πρόβλημα parking ΔΕΝ υπάρχει, γιατί να πάρει μηχανάκι :confused:

Cpt. Haddock
31/10/2007, 10:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Λεωνίδας
κοίτα βασικά στα Χανιά δε βρέχει ιδιαίτερα, απλά μπορεί να βρέχει 5 μέρες σερί

τεσπα, overall στη Κρήτη βρέχει σιγουρα λιγότερο απο την υπόλοιπη Ελλάδα οπότε με το Dylan και ενα παντελόνι αδιάβροχο ειναι καλυμμενος

Για τις λίγες μέρες αυτές Μακη που βρέχει (όταν δε θα παίρνεις το 206 :evil: ) να φοράς το dylan αντί για το δερματινο

:D

xampos
31/10/2007, 11:21
καλο μου φαινεται το αδιαβροχο τις κολορι :winka:

Λεωνίδας
31/10/2007, 11:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
τεσπα, overall στη Κρήτη βρέχει σιγουρα λιγότερο απο την υπόλοιπη Ελλάδα οπότε με το Dylan και ενα παντελόνι αδιάβροχο ειναι καλυμμενος

Για τις λίγες μέρες αυτές Μακη που βρέχει (όταν δε θα παίρνεις το 206 :evil: ) να φοράς το dylan αντί για το δερματινο

:D μπορεί να κρατάει και ομπρέλα ... με το παπί κυκλοφορεί :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:

DimChios
31/10/2007, 11:43
RevIt set με 75 και γ@μ@ει!

ΤΕΛΟΣ!

:smokin:

Cpt. Haddock
31/10/2007, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
RevIt set με 75 και γ@μ@ει!

ΤΕΛΟΣ!

:smokin:

:rolleyes:

άλλο λέμε ρε Μήτσε....






ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ; :D

DimChios
31/10/2007, 11:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rolleyes:

άλλο λέμε ρε Μήτσε....






ΤΙ ΝΑ ΤΟ ΚΑΝΕΙ; :D




Προικα αμα παντρευτει!

:a014: :a014:

makis206
31/10/2007, 12:36
Όποτε ζορίζομαι να βρω κάτι μου γ@μιέται η σύνδεση..:a11:

Παιδιά το αδιάβροχο το χρειάζομαι να το έχω μόνιμα μέσα στα πράγματά μου όταν πάω κανα ταξιδάκι, άμα πιάσει η βρόχα και βρίσκομαι στο δρόμο δεν θα προλάβω να γυρίσω σπίτι για να φορέσω το Dylan να μη βραχώ :lol:

Επίσης πάω ταξιδάκια στην άλλη άκρη του νησιού για τριημεράκια κι οπωσδήποτε μπορεί να χρειαστεί κάποια στιγμή :winka:

Απ'την άλλη έχω και το παπί που το ετοιμάζω για ρομαντικές εντουράδες στα βουνά του νησιού τις μέρες που θά'χει λάσπη..:uplate: :rotflmao:

Μωρέ γελάω εγώ αλλά μιλάω σοβαρά, άσε που πολλές φορές χρειάζεται να κατέβω κέντρο και βρέχει κι αναγκάζομαι να παίρνω το αμάξι γιατί αδιάβροχο παντελόνι δεν έχω κι ας κάθεται το Dylan σπίτι..

Πραγματικά ξέρω ότι το χρειάζομαι γι'αυτό το ψάχνω κιόλας !

:beer: :beer:

makis206
31/10/2007, 12:38
Δεν έκανα επεξεργασία στο προηγούμενο γιατί κάνει μια ώρα να ανοίξει τη σελίδα :a11:

Ξέχασα να πω ότι σας ευχαριστώ όλους !:p


:beer: :beer: :beer:

jskf16
31/10/2007, 13:20
Συνφωνω! με makis206 & PortisHead !
στην επιλογη!

makis206
31/10/2007, 14:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από jskf16
Συνφωνω! με makis206 & PortisHead !
στην επιλογη!

:uplate:

Ως προς τα Colori ή ως προς τα Uvex ;:a24:


:lol: :beer: :lol:

DimChios
31/10/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δεν έκανα επεξεργασία στο προηγούμενο γιατί...


Αμα ειναι γεννημενος σπάμερ ο αΘρωπος!

:rolleyes:

grigris
31/10/2007, 15:15
Ρε πανε πάρε ένα απο τα praktiker!!!! μιλάμε είναι αψογα!!!
Έχει ένα προσφορά 8€. Εγω οταν το ειδα τρελάθηκα!!! Λεω δε παίζει! θα το Παρω έτσι για το συνεπιβατη αν τύχει και βρέχει και χρειαστεί!
Ρε τελειο σου λέω!.... παω να το δοκιμάσω (στα praktiker μεσα) λιγο πιο πάνω απτο γόνατο καθώς τ' ανέβαζα κανει ένα χχχχχχχχχχρρρρρρρρρρρττττσσσσσσσσσσσσσσσσσ
και χωρίζεται στα δύο!!!! !!!!:a13: :eyepop:

Να το πάρεις, να το πάρεις!!!!!

jskf16
31/10/2007, 16:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
:uplate:

Ως προς τα Colori ή ως προς τα Uvex ;:a24:


:lol: :beer: :lol:

βρε , και τα δυο καλα ειναι! οτιδηποτε αλλο μη μοτοσυκλετικο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ! το απλα που πουλανε εδω και εκει δε τη βγαζουν πανω στη μηχανη για πολυ καιρο , και απο την αλλη στον αερα καταχτυπανε!

makis206
31/10/2007, 22:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από jskf16
βρε , και τα δυο καλα ειναι! οτιδηποτε αλλο μη μοτοσυκλετικο ΔΕΝ ΚΑΝΕΙ! το απλα που πουλανε εδω και εκει δε τη βγαζουν πανω στη μηχανη για πολυ καιρο , και απο την αλλη στον αερα καταχτυπανε!

Πολύ σωστή παρατήρηση Γιαννιό, δεν το είχα σκεφτεί έτσι !:beer: :beer:

Φίλε grigris praktiker δεν έχουμε στα Χανιά δυστυχώς, νά'σαι καλά πάντως!:)

ΝτιμΧίε :a021:

:lol: :beer:

DimChios
31/10/2007, 22:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

ΝτιμΧίε :a021:

:lol: :beer:





Ολο λογια εισαι!

:sad:

makis206
31/10/2007, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Ολο λογια εισαι!
:sad:

Θά'μουν αστέρι στα ροζ τηλέφωνα τελικά, λάθος σταδιοδρομία ακολούθησα :lol: :lol:

project.breeze
31/10/2007, 22:58
Άμα έχεις μπουφάν μ'εβρεξες πάρε ένα παντελόνι μ'εκαψες για να στεγνώνει το μπουφάν.Μια χαρά θα είσαι Μάκη:beer:















































Έναν γιατρό παιδιά,δεν είμαι καλά σήμερα:uplate:

liakaros
01/11/2007, 17:20
Mακη ριξε και μια ματια αν θες σε αυτο (http://shop.strato.de/epages/10207048.sf/en_GB/?ObjectPath=/Shops/10207048/Products/Alpinestars-El-Nino-Suit/SubProducts/34311-3065247-1)


Βεβαια οτι ειναι λιγο τσουχτερο στην τιμη ειναι...αλλα απο θεμα ποιοτητας τουλαχιστον ειναι κορυφη...δοκιμασμενα πραγματα


Α και που σαι...διπλωνει και μπαινει σε μια αρκετα μικρη θηκη οποτε ξεχνας και το προβλημα χωρου.:wave2:

road spirit
01/11/2007, 22:29
εχω setακι της bering (γύρω στα 80 ευρ αν θυμάμαι καλά) το οποίο εχει δοκιμαστεί σε κατακλισμιαία βροχα επί ώρα ... δεν πέρασε σταγόνα
:wave2:

SUPERMARIO
01/11/2007, 22:57
παρομοιο της colori 2 χρονια τωρα δεν εχει βαλει σταγονα.

δοκιμασμενο και σε αγωνα ποδοσφαιρου 90 λεπτα ορθιος στην κερκιδα:lol:

makis206
07/11/2007, 12:02
Αξιώθηκα επιτέλους και πήγα χτες το απόγευμα και πήρα τα Colori, μια χαρά δείχνουν για τα λεφτά τους και σήμερα βρήκε να βγάλει ήλιο ο ρημάδης που ήθελα να κάνω τεστ ράιντ :mad: :lol:

Να είστε καλά για τις απαντήσεις παιδιά, καλά -βροχερά- χιλιόμετρα να έχουμε !

:beer: :beer:

jskf16
07/11/2007, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αξιώθηκα επιτέλους και πήγα χτες το απόγευμα και πήρα τα Colori, μια χαρά δείχνουν για τα λεφτά τους και σήμερα βρήκε να βγάλει ήλιο ο ρημάδης που ήθελα να κάνω τεστ ράιντ :mad: :lol:

Να είστε καλά για τις απαντήσεις παιδιά, καλά -βροχερά- χιλιόμετρα να έχουμε !

:beer: :beer:

μια χαρα , αγορα , στα υπολοιπα δουλεψαν παλι οι νομοι του μερφυ!:rotflmao: :rotflmao:

makis206
07/11/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από jskf16
μια χαρα , αγορα , στα υπολοιπα δουλεψαν παλι οι νομοι του μερφυ!:rotflmao: :rotflmao:

Σώπα και κάτι γίνεται σιγά σιγά :look:


:lol: :lol: :lol:

DimChios
07/11/2007, 19:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αξιώθηκα επιτέλους και πήγα χτες το απόγευμα και πήρα τα Colori, μια χαρά δείχνουν για τα λεφτά τους και σήμερα βρήκε να βγάλει ήλιο ο ρημάδης που ήθελα να κάνω τεστ ράιντ :mad: :lol:

Να είστε καλά για τις απαντήσεις παιδιά, καλά -βροχερά- χιλιόμετρα να έχουμε !

:beer: :beer:


test RAIN βρε αχρηστε, τι test ride?

:a21: :a21:


:rotflmao: :beer: :beer: :beer:

Infini
07/11/2007, 20:18
Καλό είναι, όπως έγραψε κάποιος σε προηγούμενη απάντηση, τα αδιάβροχα να έχουν διάτρητη φόδρα ώστε το nylon να μην έρχεται σε επαφή με το σώμα. όμως αδιάβροχο με τέτοια φόδρα βρίσκεις πολύ δύσκολα.

anf125
07/11/2007, 22:28
Εγώ είχα πάρει ένα σετ της Uvex € 60 αν θυμάμαι καλά, με διάτριτη φόδρα από μέσα. Το από πάνω δεν το χρησιμοποιώ πολύ από τότε που πήρα αδιάβροχο μπουφάν κορντούρα, ουσιαστικά το έχω μετατρέψει σε... πολιτικό. Το παντελόνι το χρησιμοποιώ ότν βρέχει αλλά είναι λίγο στενό στα παντζάκια, αν φοράς μποτάκια ή μπότες μπαινοβγαίνει ψιλοδύσκολα. Ως προς την αδιαβροχοποίηση είναι μια χαρά.

ΙΠΠΕΑΣ
08/11/2007, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Αξιώθηκα επιτέλους και πήγα χτες το απόγευμα και πήρα τα Colori, μια χαρά δείχνουν για τα λεφτά τους και σήμερα βρήκε να βγάλει ήλιο ο ρημάδης που ήθελα να κάνω τεστ ράιντ :mad: :lol:

Να είστε καλά για τις απαντήσεις παιδιά, καλά -βροχερά- χιλιόμετρα να έχουμε !

:beer: :beer:

Μάκη να σε ρωτήσω κάτι ;

Το παντελόνι του αδιάβροχου είναι όπως τα κλασσικά παντελόνια ή ανοίγει με φερμουάρ στα πόδια για να μπορείς να το βάζεις ευκολότερα.

Το λέω αυτό γιατί έχω ένα αδιάβροχο παντελόνι που στις εξωτερικές πλευρές των ποδιών έχει φερμουάρ που ξεκινάει από τους αστράγαλους και καταλήγει μέχρι πάνω στην μέση του σώματος.

Έτσι όταν είναι να το φορέσω ανοίγω τα φερμουάρ μέχρι τη μέση και μπορώ να το φορέσω με την ίδια ευκολία που φορώ ένα σορτσάκι. Στην συνέχεια κλείνω και από τα δύο πόδια το φερμουάρ και κλείνω και τα εξωτερικά καλύματα του φερμουάρ με τα βέλκρο που διαθέτουν, οπότε στεγανοποιείται πλήρως.

makis206
08/11/2007, 09:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΙΠΠΕΑΣ
Το παντελόνι του αδιάβροχου είναι όπως τα κλασσικά παντελόνια ή ανοίγει με φερμουάρ στα πόδια για να μπορείς να το βάζεις ευκολότερα.


Το παντελόνι έχει φερμουάρ αλλά όχι μέχρι τα γόνατα, όταν πήγα να το δοκιμάσω όμως φόρεσα επίτηδες τις μπότες για να το τσεκάρω και μπαίνει κανονικά χωρίς να χρειάζεται να τις βγάλω !

Έχει κι ένα λουράκι χαμηλά που κουμπώνει περιστρέφοντάς το στον αστράγαλο για να μην περνάει νερό από κάτω.:winka:

:beer: