PDA

View Full Version : Anti-bike petrol stations



monarxis
31/10/2007, 09:33
"Here is a list of all the petrol stations that have refused to serve MCN readers, unless they removed their helmets."

By MCN News



an katalava kala,an den bgaleis to kranos se kapoia bezinadika sthn Agglia den soy bazoyn benzinh...

:eyepop:

pws na xarakthrisei kaneis mia tetoia energeia sto onoma ypotithetai ths asfaleias?

:confused:

yperbolh,anohsia,"ratsismos" oti kai na skeftw den mporw na katalabw thn praksi ayth..

Cpt. Haddock
31/10/2007, 09:39
έχεις δοκιμάσει να μπεις σε τράπεζα στην Ελλάδα χωρίς να βγάλεις το κράνος σου; :lol: :lol: :lol:

matmat
31/10/2007, 09:42
Τι λές τώρα ούτε σε ΑΤΜ δεν τολμάς να πλησιάσεις !!

:lol:

:lol:

:lol:

kachius
31/10/2007, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
έχεις δοκιμάσει να μπεις σε τράπεζα στην Ελλάδα χωρίς να βγάλεις το κράνος σου; :lol: :lol: :lol:

Όχι, αλλά έχω κάνει χρήση ΑΤΜ με κράνος (πολλές φορές και με κόσμο να προηγείται/περιμένει)
που νομίζω είναι πιο κοντά σε σύγκριση με το βενζινάδικο...
:wave2:

Όπως και να'χει είναι γελοίο να πρέπει να βγάλεις το κράνος στο βενζινάδικο


[Επεξεργασία] Βέβαια...είναι ένας καλός τρόπος να διώχνεις την ουρά...:rotflmao:

675
31/10/2007, 09:47
κι εγω παρα πολλες φορες εχω κανει χρηση ατμ με κρανος, και φυσικα δεν το εχω βγαλει ποτε σε βενζιναδικο..:sick:

la_villa
31/10/2007, 09:54
ομοίως...σε ΑΤΜ και βενζινάδικα δεν βγάζω κράνος....
κ έχω μπει και σε καφετέρια με το κράνος :p :p

στο βικενετ κάποιος έγραψε ότι και εδώ ελλάδα σε κάποιο πρατήριο του ζητήσαν να βγάλει το κράνος...

apav
31/10/2007, 10:20
Βρετανία, τα βενζινάδικα δεν έχουν υπάλληλο για να σου βάλει βενζίνη. Γεμίζεις και μπαίνεις στο κατάστημα για να πληρώσεις. :winka:

Λεωνίδας
31/10/2007, 10:26
ΑΤΜ, βενζίνη, μια φορά μπήκα και στο Open24 με κράνος
αγχώθηκαν λίγο (σίγουρα υπάρχουν και κάποιοι που νομίζουν ότι έχει λεφτά εκεί μέσα πέρα από το ΑΤΜ, θα μπορούσα να είμαι απ' αυτούς ε) :look:

CIRUS
31/10/2007, 10:57
σε τραπεζα το βρισκω λογικο να πρεπει να βγαλεις το κρανος σου (αν εισαι κλεφτης να καταγραψουν οι καμερες το προσωπο σου), ετσι και αλλιως και αυτοι σε κλεβουν αλλα βλεπεις τα προσωπα τους δε φορανε μασκες ή κρανος!!

τωρα σε βενζιναδικο μου φαινεται κουλο να χρειαζεται να βγαλεις το κρανος σου εμενα δε μου το εχουν ζητησει ποτε, αν μου το ζητουσαν απλα θα πηγαινα στο επομενο βενζιναδικο.

monarxis
31/10/2007, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
σε τραπεζα το βρισκω λογικο να πρεπει να βγαλεις το κρανος σου (αν εισαι κλεφτης να καταγραψουν οι καμερες το προσωπο σου), ετσι και αλλιως και αυτοι σε κλεβουν αλλα βλεπεις τα προσωπα τους δε φορανε μασκες ή κρανος!!

τωρα σε βενζιναδικο μου φαινεται κουλο να χρειαζεται να βγαλεις το κρανος σου εμενα δε μου το εχουν ζητησει ποτε, αν μου το ζητουσαν απλα θα πηγαινα στο επομενο βενζιναδικο.


:a10:

satel
31/10/2007, 11:32
Υπάρχει ένα βενζινάδικο κατεβαίνοντας από Καρέα προς Ηλιούπολη που κάθε φορά μου ζητούν να κατέβω από το μηχανάκι για λόγους ασφαλείας.

Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ασφάλεια εννοούν: ότι δε θα γίνει ατύχημα ή ότι δε θα φύγω χωρίς να τους πληρώσω;

Cpt. Haddock
31/10/2007, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από satel
Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ασφάλεια εννοούν: ότι δε θα γίνει ατύχημα ή ότι δε θα φύγω χωρίς να τους πληρώσω;

Και δεν προκειται να καταλάβεις αν δεν τους ρωτήσεις :lol: :wave2:

Gandalf dr685sm
31/10/2007, 12:32
ότι είπε ο apav...


Βρετανία, τα βενζινάδικα δεν έχουν υπάλληλο για να σου βάλει βενζίνη. Γεμίζεις και μπαίνεις στο κατάστημα για να πληρώσεις

Που σημαίνει οτι το κάνουν για να μην πέσουν θύμα ληστείας και δεν τους καταγράψει το CCTV κύκλωμα είτε απο τον δρόμο, είτε εντός καταστήματος.

Gandalf

devil's animal
31/10/2007, 12:36
ας μην γελιομαστε εχουν γινει απειρες ληστειες με αυτο το "καμουφλαζ" οποτε καπως πρεπει και αυτοι να προφυλαχτουν.


τωρα οσον αφορα την Αγγλια (αν και εφοσον δεν υπαρχει υπαλληλος και αυτοεξυπηρετησαι) μαλλον καλα κανουν....

αλλα για Ελλαδα:nono: :nono:

Akatanomastos
31/10/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
έχεις δοκιμάσει να μπεις σε τράπεζα στην Ελλάδα χωρίς να βγάλεις το κράνος σου; :lol: :lol: :lol:

yep:lol: poli agxononte oi trapezikoi re gmt:lol:

katalavaino apolita tin anisixia ton ipallilon,
omos re paidia, mporei na rthei securitas kai na sou pei bgalto? paizei tetoios nomos?

Cpt. Haddock
31/10/2007, 12:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
omos re paidia, mporei na rthei securitas kai na sou pei bgalto? paizei tetoios nomos?

Δεν αγχώνονται καθόλου οι υπάλληλοι αλλα οι σεκιουριτάδες...

Και επιτέλους πρέπει σε αυτή τη χώρα να μην κοιτάμε αν υπάρχει νόμος για κάτι, αλλα λιγο κοινή λογική...

Όταν σχεδόν καθημερινά έχεις μια ληστεία
Όταν σε όλες τις ληστείες το μέσο διαφυγής ειναι η μηχανή
Όταν ο ληστης αυτό που θέλει ειναι να κρύψει το πρόσωπό του...

... ειναι απόλυτα λογικό να αγχώνεται ο κόσμος όταν μπεις φορώντας κράνος. Και δε χρειάζεται νομος γι' αυτό.

Ειναι ειρωνία οτι στη χώρα που κάνουμε το παν για να παρανομούμε, όταν μας συμφέρει επικαλούμαστε νόμους...

Akatanomastos
31/10/2007, 12:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν αγχώνονται καθόλου οι υπάλληλοι αλλα οι σεκιουριτάδες...

... ειναι απόλυτα λογικό να αγχώνεται ο κόσμος όταν μπεις φορώντας κράνος. Και δε χρειάζεται νομος γι' αυτό.

Ειναι ειρωνία οτι στη χώρα που κάνουμε το παν για να παρανομούμε, όταν μας συμφέρει επικαλούμαστε νόμους...

agxononte kai oi ipalliloi..

nai re, de diafono, mazi sou, erotisi ekana apo periergia
mi mou sigxizese:lol:

satel
31/10/2007, 13:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Και δεν προκειται να καταλάβεις αν δεν τους ρωτήσεις :lol: :wave2:

Μωρε ξέρω τι θα μου πούνε απλά δεν είναι σίγουρο ότι θα είναι ο πραγματικός λόγος.:D

la_villa
31/10/2007, 13:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock


Ειναι ειρωνία οτι στη χώρα που κάνουμε το παν για να παρανομούμε, όταν μας συμφέρει επικαλούμαστε νόμους...

γιατι?μα και το κράτος επικαλειται νόμους όποτε το συμφέρει...και κάνει και "ληστεία" καθημερινα στους δρόμους με χιλιάδες αυτόπτες μάρτυρες
αφού οι μπάτσοι αμα δεν το φοράμε μας γράφουν
εε επειδή βαριέμαι το βάλε-βγάλε μπουκάρω με το κράνος...

πάντα ότι τους συμφέρει...να δεις που θα βάλουν κανα πρόστιμο (πάλι για την ασφάλεια μας,αυτο κι αν είναι μάσκα) 2392? αν το φοράμε χωρίς μηχανή...

αποφασίστε εχουμε ή δεν έχουμε ελεύθερη χώρα?ας ψάξουν αυτοί να βρουν τον κλέφτη....

είμαι αθώος μέχρι αποδείξεως του αντιθετου και όχι ένοχος μέχρι αποδέιξεως του αντιθέτου όπως μας το έχουν επιβάλλει πλέον

Cpt. Haddock
31/10/2007, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από la_villa
εε επειδή βαριέμαι το βάλε-βγάλε μπουκάρω με το κράνος...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

γ@μώ τις ερμηνείες των νόμων


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ρε κάντε ότι θέλετε, εσείς θα τρέχετε όχι εγω :lol: :lol:

Akatanomastos
31/10/2007, 14:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
= εσείς θα τρέχετε όχι εγω :lol: :lol:

to oti esi den trexeis to xoume katalavei:lol:

SF
31/10/2007, 15:26
Προφανώς υπάρχει κάποιο θέμα. Βάλε αν μπορείς όλο το άρθρο του MCN.

Στην Αγγλία σχεδόν όλα τα βενζινάδικα έχουν κάμερες, και ΟΛΑ είναι self-service. Άρα μπορείς να βάλεις βενζίνη και να φύγεις χωρίς να πληρώσεις. Εξ ου και οι κάμερες.

toulis
31/10/2007, 15:38
Πλάκα πλάκα

Όταν ήμουν αρκετά μικρότερος θυμάμαι σε κάποιο νησί κάποια ταμπέλα σε δρόμο που έγραφε απαγορεύετε η χρίση κράνους. :confused:

Αν και με παραξένεψε δεν είχα ρωτήσει τον λόγο και της κυρώσεις σε περίπτωση παράβασης.

Ούτε βέβαια ρώτησα για το τι θα γινόταν αν έπεφτα με το μηχανάκι και χτυπούσα το κεφάλι μου.

Βλακεία μου θα είχε πολύ γέλιο η υπόθεση
:mad:

toulis
31/10/2007, 15:48
Και να πω την αλήθεια τώρα που το σκέφτομαι

Αν τα πρατήρια είναι self service όπως ειπώθηκε και ο καθένας βάζει βενζίνη μόνος του παίρνοντας και την εύθηνη σε περίπτωση ατυχήματος.

Ποίος του απαγορεύει την χρίση ενός προστατευτικού μέσου που διαθέτει.

Και ποίος παίρνει την εύθηνη σε περίπτωση ατυχήματος για την ζημία που μπορεί να πάθει από την μη χρίση του
:confused:

CIRUS
31/10/2007, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Και να πω την αλήθεια τώρα που το σκέφτομαι

Αν τα πρατήρια είναι self service όπως ειπώθηκε και ο καθένας βάζει βενζίνη μόνος του παίρνοντας και την εύθηνη σε περίπτωση ατυχήματος.

Ποίος του απαγορεύει την χρίση ενός προστατευτικού μέσου που διαθέτει.

Και ποίος παίρνει την εύθηνη σε περίπτωση ατυχήματος για την ζημία που μπορεί να πάθει από την μη χρίση του
:confused:

ρε φιλε δε σου απαγορεύουν να φορας κρανος, σου λενε μολις σταματησεις για βενζινα βγαλτο, βαλε βενζινη, πληρωσε και πριν ξεκινησεις ξαναβαλτο, τι δεν καταλαβες?

toulis
31/10/2007, 16:13
Και ποιος σου είπε ότι το κράνος δεν μπορεί να σε προστατεύσει σε περίπτωση φωτιάς στο βενζινάδικο

Μπορεί να σου φαίνεται ακραίο αλλά αφού ο καθένας βάζει βενζίνη μόνος του χωρίς κάποιων υπεύθυνο να ελέγχει

Ποίος μου λέει εμένα ότι στην διπλανή αντλία δεν βάζει βενζίνη ο μπάρμπα κάτι η η κυρά κάπως και αποφασίσει να ανάψει ένα τσιγαράκι η οτιδήποτε άλλο επικίνδυνο αφού δεν έχει καμία ενημέρωση για της προφυλάξεις που πρέπει να παίρνει

Υποθέσεις λέμε τώρα αλλά το κάθε επάγγελμα έχει της εύθηνες του και ο κάθε επαγγελματίας της αναλαμβάνει.

Το να τροφοδοτείς με καύσιμα μια δεξαμενή νομίζω ότι είναι επάγγελμα και απαιτεί εξειδίκευση και γνώση των κινδύνων.

Αν κάποιοι της αποποιούνται με σύμφωνη γνώμη των αρχών δεν νομίζω ότι έχουν το δικαίωμα να μου αποκλείσουν ένα μέτρο ασφάλειας που στο κάτω κάτω εκείνη τη στιγμή το διαθέτω

τσεπα τα λεμε αυριο:wave2:

Band(age)it
31/10/2007, 17:17
Αυτο που καταλαβα εγω απο τις αντιδρασεις σας ειναι οτι εαν αυριο βγει προεδρικο διαταγμα που να απαγορευει τη χρηση κρανους σε μηχανη - παπακι - βεσπα και οτιδηποτε αλλο ΘΑ ΤΑ ΦΟΡΑΜΕ ΚΑΙ ΣΤΙΣ ΚΑΦΕΤΕΡΙΕΣ....
Eτσι ρε αδερφε για σπασιμο...και θα βρουμε κατι αλλο να βαζουμε στον αγκωνα..ισως την τσαντα της κοπελας μας...(sic)

div400
31/10/2007, 17:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Και ποιος σου είπε ότι το κράνος δεν μπορεί να σε προστατεύσει σε περίπτωση φωτιάς στο βενζινάδικο

Μπορεί να σου φαίνεται ακραίο αλλά αφού ο καθένας βάζει βενζίνη μόνος του χωρίς κάποιων υπεύθυνο να ελέγχει

Ποίος μου λέει εμένα ότι στην διπλανή αντλία δεν βάζει βενζίνη ο μπάρμπα κάτι η η κυρά κάπως και αποφασίσει να ανάψει ένα τσιγαράκι η οτιδήποτε άλλο επικίνδυνο αφού δεν έχει καμία ενημέρωση για της προφυλάξεις που πρέπει να παίρνει

Υποθέσεις λέμε τώρα αλλά το κάθε επάγγελμα έχει της εύθηνες του και ο κάθε επαγγελματίας της αναλαμβάνει.

Το να τροφοδοτείς με καύσιμα μια δεξαμενή νομίζω ότι είναι επάγγελμα και απαιτεί εξειδίκευση και γνώση των κινδύνων.

Αν κάποιοι της αποποιούνται με σύμφωνη γνώμη των αρχών δεν νομίζω ότι έχουν το δικαίωμα να μου αποκλείσουν ένα μέτρο ασφάλειας που στο κάτω κάτω εκείνη τη στιγμή το διαθέτω

τσεπα τα λεμε αυριο:wave2:

xaxa :lol: :rotflmao:

θέλω να μου δείξεις το βενζινάδικο οπου υπάρχει ειδικα εκπαιδευμενος υπευθυνος που επιβλέπει τον ανεφοδιασμο των οχημάτων!
θέλω να μου δειξεις το βενζινάδικο οπου ο υπαλληλος (μεταναστης, ανασφαλιστος και χαμαλης προφανος) ΔΕΝ καπνιζει κοντα στις αντλιες!



η ολη κουβέντα αναφέρεται σε ΑΡΝΗΣΗ του βενζινοπωλη να εξυπηρετησει μοτοσυκλετηστη (στο ταμειο δηλ. μεσα! οχι στην αντλια) οταν φορα κρανος! δεν υπάρχει νομος που να σου απαγορευει να φορας το κρανος ΜΕΣΑ στο βενζιναδικο αλλα απο την αλλη δεν υπαρχει και νομος που να απαγορευει τον βενζινοπωλη να προφυλασει την ζωη και την περιουσια του!
α, και ολα αυτα στην Αγγλια έτσι....

και περσι στην γερμανια μου ζητησαν (ΕΥΓΕΝΕΣΤΑΤΑ ) να βγάλω το κράνως οταν πηγα στο ταμειο να πληρωσω την βενζινη που ειχα βάλει.

Cpt. Haddock
31/10/2007, 17:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
αλλα απο την αλλη δεν υπαρχει και νομος που να απαγορευει τον βενζινοπωλη να προφυλασει την ζωη και την περιουσια του!

+955 πεστα ρε Δημήτρη...

Μια ζώη παράνομοι είμαστε και όταν κάποιος ζητησει αρχίζουμε τα "υπάρχει νόμος γι' αυτό κλπ κλπ"

Αντιδραση για την αντιδραση ρε π**στη μου :sad:

Μπαίνεις στην τράπεζα, σου ζητάει ο σεκιουριτάς να βγάλεις το κράνος (common f*cking sense...) και αμέσως "με ποιο δικαίωμα" " που το λέει ο νόμος"

Μ@λ@κισμενος λαός, οδηγούμε μηχανές χωρίς κράνος και όταν μας ζητησουν να το βγάλουμε δε θέλουμε :lol:

apav
31/10/2007, 18:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
βάζει βενζίνη ο μπάρμπα κάτι η η κυρά κάπως και αποφασίσει να ανάψει ένα τσιγαράκι η οτιδήποτε άλλο επικίνδυνο αφού δεν έχει καμία ενημέρωση για της προφυλάξεις που πρέπει να παίρνει

Απλά να συμπληρώσω ότι σε κάθε επιχείρηση υπάρχουν κανόνες/οδηγίες προς το κοινό για την δική του ασφάλεια και εξυπηρέτηση, οι οποίοι τηρούνται από όλους. Οπότε, δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν θα καπνίσει/τηλέφωνήσει/κλπ, γιατί πολύ απλά δεν το επιτρέπει ο κανονισμός. :wave2:

Και μία απορία: προσφέρουν προστασία τα κράνη κατά τον ανεφοδιασμό; :eek: Από τι κινδυνεύουμε; Πέσιμο; Ανατίναξη; Φωτιά; Πριν κάτι χρόνια που είχε πιάσει φωτιά το βενζινάδικο του Στεφανόπουλου στην Πάτρα, ούτε έκρηξη υπήρξε, ούτε έπεσαν οι πελάτες τρέχοντας να απομακρυνθούν. Σταδιακό κάψιμο των αποθεμάτων και αυτό ήταν όλο. Έκρηξη θα γίνει όταν τελειώσουν τα καύσιμα αλλά ήδη έχει έρθει η Πυροσβεστική να πλημμυρήσει τον χώρο με αφρό για να μην υπάρξει έκρηξη.

Akatanomastos
31/10/2007, 19:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Και ποιος σου είπε ότι το κράνος δεν μπορεί να σε προστατεύσει σε περίπτωση φωτιάς στο βενζινάδικο



simfono apolita, mporei na pesei pano sou kanas methismenos, mporeis na peseis pano stin antlia kai 1002 alla, ti leme tora
diladi sto venzinadiko den simvainei tipota, apokso einai kaka..
episis mporei na eisai lousmenos kai na krioseis :lol:

εν κατακλειδι, sas fenete fisiologiko na bgazeis to kranos giati tin simeron imera ginonte tosa polla,
alla afou simvainei gia afton ton logo pavei na einai fisiologiko.
gnomi mou..


Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Σταδιακό κάψιμο των αποθεμάτων και αυτό ήταν όλο. Έκρηξη θα γίνει όταν τελειώσουν τα καύσιμα αλλά ήδη έχει έρθει η Πυροσβεστική να πλημμυρήσει τον χώρο με αφρό για να μην υπάρξει έκρηξη.

e ama einai na to skame to tsigariliki se kathe venzinadiko pou pame.

ledz
31/10/2007, 19:42
Ειναι μια χωρα (Κολομβια μου φαινεται) οπου υπαρχει νομος που σε υποχρεωνει να βγαζεις το κρανος οταν εισαι μεσα σε ασανσερ, λογω βιασμων που εχουν συμβει με το κρανος ως μασκα.

Γνωριζοντας το παραπανω ετυχε μια μερα να εχω βαλει το κρανος απο μεσα στο ασανσερ (λιγο πριν βγω στη μηχανη) και μπηκε μια κοπελα σε ενδιαμεσο οροφο. Το εβγαλα και αμεσως ειδα μια ανακουφιση στο βλεμμα της.

Αλλα σε ΑΤΜ και βενζιναδικα :nono:

Μεσα στις τραπεζες ξεκιναω να το βγαλω μπαινοντας (οσο πιο αργα μπορω) :wacko:

apav
31/10/2007, 19:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Akatanomastos
e ama einai na to skame to tsigariliki se kathe venzinadiko pou pame.

:a11:


Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Απλά να συμπληρώσω ότι σε κάθε επιχείρηση υπάρχουν κανόνες/οδηγίες προς το κοινό για την δική του ασφάλεια και εξυπηρέτηση, οι οποίοι τηρούνται από όλους. Οπότε, δυστυχώς ή ευτυχώς, δεν θα καπνίσει/τηλέφωνήσει/κλπ, γιατί πολύ απλά δεν το επιτρέπει ο κανονισμός. :wave2:

Akatanomastos
31/10/2007, 19:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
:a11:

:lol: :lol: :lol:


:wave2:

nai re si, alla na mou tous poune tous kanones kapote na tous kseroume..

na mas ta mathainoun sto sxoleio

dirtbird
31/10/2007, 20:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Βρετανία, τα βενζινάδικα δεν έχουν υπάλληλο για να σου βάλει βενζίνη. Γεμίζεις και μπαίνεις στο κατάστημα για να πληρώσεις. :winka:

Mετά από κάποια ώρα (9-10 μμ) δεν μπαίνεις ούτε στο κατάστημα (συνήθως όλα έχουν mini market) αλλά πληρώνεις τον υπάλληλο από γκισέ ασφαλείας.:wave2:

apav
31/10/2007, 20:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Mετά από κάποια ώρα (9-10 μμ) δεν μπαίνεις ούτε στο κατάστημα (συνήθως όλα έχουν mini market) αλλά πληρώνεις τον υπάλληλο από γκισέ ασφαλείας.:wave2:

:winka: Γλασκώβη, η πόλη με την μεγαλύτερη εγκληματικότητα παγκοσμίως. :sick:

cityfly
31/10/2007, 20:37
πάντως τώρα που το σκέφτομαι
είναι οξύμωρο αυτό με την αγγλία

δεν μπορεί να κάνεις απλά πράγματα για λόγους health and safety όπως πχ να δανειστείς μια σκάλα σε ένα πανεπιστήμιο αν προηγουμένος δεν έχεις περάσει ladder training και μπορείς ή για την ακρίβεια αναγκάζεσαι να βάλεις μόνος σου βενζίνη, να χειριστείς δηλαδή ένα εξαιρετικά εύλεκτο καύσιμο

παλαβά πράγματα

dirtbird
31/10/2007, 20:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
:winka: Γλασκώβη, η πόλη με την μεγαλύτερη εγκληματικότητα παγκοσμίως. :sick:

Όντως.

Αν και εγώ είχα κατά νου την Β. Αγγλία όχι τη Σκωτία.

KeLeYTiS
31/10/2007, 23:06
http://www.break.com/index/little-girl-drives-off-with-dads-motorcycle.html

Akatanomastos
31/10/2007, 23:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
http://www.break.com/index/little-girl-drives-off-with-dads-motorcycle.html

ta lega ego

la_villa
01/11/2007, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
http://www.break.com/index/little-girl-drives-off-with-dads-motorcycle.html

:lol: :lol: :lol: :lol:
ωρε παντιλίκι η μικρή
ξυστά πέρασε απο την άλλη:lol:

monarxis
01/11/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
...... Βάλε αν μπορείς όλο το άρθρο του MCN.




Ολο το αρθρο εδω (http://www.motorcyclenews.com/MCN/News/newsresults/mcn/2007/September/sept10-16/sep1307antibikepetrolstations/?&R=EPI-94579)

CIRUS
01/11/2007, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Και ποιος σου είπε ότι το κράνος δεν μπορεί να σε προστατεύσει σε περίπτωση φωτιάς στο βενζινάδικο

Μπορεί να σου φαίνεται ακραίο αλλά αφού ο καθένας βάζει βενζίνη μόνος του χωρίς κάποιων υπεύθυνο να ελέγχει

Ποίος μου λέει εμένα ότι στην διπλανή αντλία δεν βάζει βενζίνη ο μπάρμπα κάτι η η κυρά κάπως και αποφασίσει να ανάψει ένα τσιγαράκι η οτιδήποτε άλλο επικίνδυνο αφού δεν έχει καμία ενημέρωση για της προφυλάξεις που πρέπει να παίρνει

Υποθέσεις λέμε τώρα αλλά το κάθε επάγγελμα έχει της εύθηνες του και ο κάθε επαγγελματίας της αναλαμβάνει.

Το να τροφοδοτείς με καύσιμα μια δεξαμενή νομίζω ότι είναι επάγγελμα και απαιτεί εξειδίκευση και γνώση των κινδύνων.

Αν κάποιοι της αποποιούνται με σύμφωνη γνώμη των αρχών δεν νομίζω ότι έχουν το δικαίωμα να μου αποκλείσουν ένα μέτρο ασφάλειας που στο κάτω κάτω εκείνη τη στιγμή το διαθέτω

τσεπα τα λεμε αυριο:wave2:

γραφει πουθενα το κρανος οτι εχει προστασια αντιπυρικη? λιγο υπερβολικο σε βρισκω φιλε μου με αυτη τη λογικη μπορει να πεσεις και οπως περπατας στο δρομο αρα χρειαζεται να το φορας και εκει. μην γινομαστε υπερβολικοι, εξαλου αν παρει οπως λες φωτια το βενζιναδικο θα γινει μια ανατιναξη τεραστια και οχι το κρανος δε σε σωζει αλλα τιποτα. :wave2:

toulis
01/11/2007, 12:16
Συγνώμη αν παρανόησα τα γραφομενα

Αλλά νομίζω ότι διάβασα ότι δεν σε αφήνουν να βάλεις βενζίνη αν δεν βγάλεις το κράνος

Δεν διάβασα ότι δεν σε αφήνουν να πληρώσεις στο ταμείο αν δεν βγάλεις το κράνος

Το ένα με το άλλο έχουν τεράστια διαφορά τι από τα δυο ισχύει τελικά

Τώρα για το αν σε προστατεύει το κράνος από φωτιά έκρηξη η αντικείμενα που μπορεί να εκσφενδονιστούν από αυτή με στόχο το κεφάλι σου δεν νομίζω ότι χρειάζεται να το αναλύσω.

Βέβαια όπως είπε και κάποιος παραπάνω αστειευόμενος περί φρέσκο λουσμένου κεφαλιού

Σου έχει τύχη ποτέ να βγάλεις το κράνος το χειμώνα με περίπου 10 βαθμούς και ελαφρύ αεράκι μετά από πολύωρη χρίση του

Εμένα μου έχει τύχη και το συναίσθημα ήταν υπέροχο όπως και η επίπτωση που είχε αυτή η ενέργεια στην υγεία μου

Έπαθα μια ψύξη που ήταν όλη δική μου

Όσο για τους καλούς πρατηριούχους που έχουν προσλάβει χαμάληδες όπως είπε κάποιος
Δεν νομίζω ότι ο εργοδότης δεν έχει καμία ευθύνη για τον τρόπο που λειτουργεί το προσωπικό του

Και σε περίπτωση ατυχήματος έχω την εντύπωση ότι θα είναι υπόλογος ο εργοδότης και ο εργαζόμενος

toulis
01/11/2007, 12:21
Ξέχασα να συμπληρώσω την εξής απορία

Στο self service βενζινάδικο ποίος θα είναι υπόλογος σε περίπτωση ατυχήματος

apav
01/11/2007, 12:51
1. Τα βενζινάδικα δεν ανατινάζονται. :D

2. Πλοία-συνεργεία-βενζινάδικα-πάρκιν-ιδιωτικοί χώροι-κλπ, μπαίνεις με δική σου ευθύνη. :winka:

toulis
01/11/2007, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
1. Τα βενζινάδικα δεν ανατινάζονται. :D

2. Πλοία-συνεργεία-βενζινάδικα-πάρκιν-ιδιωτικοί χώροι-κλπ, μπαίνεις με δική σου ευθύνη. :winka:

Δεν το γνώριζα

Δηλαδή ούτε τα αυτοκίνητα μηχανάκια με ανοιχτή τάπα βενζίνης ανατινάζονται αν υπάρξει σπινθήρας δίπλα στην τάπα όταν το γεμίζεις βενζίνη εκτοπίζοντας το αέριο μίγμα βενζίνης αέρα που βρισκόταν μέσα στο ντεπόζιτο :confused:

Δηλαδή αν πάρει φωτιά το μηχανάκι μου λόγο κακού χειρισμού του βενζίνα δεν θα με αποζημιώσουν γιατί μπαίνω μέσα με δική μου ευθύνη
:smokin:

apav
01/11/2007, 13:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Δεν το γνώριζα

Δηλαδή ούτε τα αυτοκίνητα μηχανάκια με ανοιχτή τάπα βενζίνης ανατινάζονται αν υπάρξει σπινθήρας δίπλα στην τάπα όταν το γεμίζεις βενζίνη εκτοπίζοντας το αέριο μίγμα βενζίνης αέρα που βρισκόταν μέσα στο ντεπόζιτο :confused:

Δηλαδή αν πάρει φωτιά το μηχανάκι μου λόγο κακού χειρισμού του βενζίνα δεν θα με αποζημιώσουν γιατί μπαίνω μέσα με δική μου ευθύνη
:smokin:

Καταρχήν σβήσε το τσιγάρο! :a029:

Έκρηξη θα γίνει όταν τελειώσουν τα καύσιμα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Πριν κάτι χρόνια που είχε πιάσει φωτιά το βενζινάδικο του Στεφανόπουλου στην Πάτρα, ούτε έκρηξη υπήρξε, ούτε έπεσαν οι πελάτες τρέχοντας να απομακρυνθούν. Σταδιακό κάψιμο των αποθεμάτων και αυτό ήταν όλο. Έκρηξη θα γίνει όταν τελειώσουν τα καύσιμα αλλά ήδη έχει έρθει η Πυροσβεστική να πλημμυρήσει τον χώρο με αφρό για να μην υπάρξει έκρηξη.

Μπορείς να ελέγξεις την κάλυψη της ασφαλιστικής σου και να αναθεωρήσεις το συμβόλαιο.

:wave2:

toulis
01/11/2007, 13:44
Γιατί να το σβήσω κρίμα είναι μόλις το άναψα :smokin:
:D
Η δεξαμενή καύσιμου του βενζινάδικου μπορεί όντως να εκραγεί όταν αδειάσει γιατί τότε θα υπάρχει το μέγιστο μίγμα αέρα βενζίνης μέσα μάλλον έχεις δίκιο σε αυτό

Η δεξαμενή καύσιμου της μηχανής μου ( ένα παλιό scooter έχω δηλαδή) ξεκινάει από άδεια κατάσταση όταν πάω να το γεμίσω στο βενζινάδικο

Αυτή δεν υπάρχει περίπτωση να εκραγεί δηλαδή

Μήπως να το δοκιμάσουμε να σιγουρευτούμε

Όσο για την ασφαλιστική μου από αυτήν θα πάρω αποζημίωση ε

Άντε και θα με αποζημιώσει η ασφαλιστική μου δεν θα αναζητήσει ευθύνες στον πρατηριούχο λες ε
:wave2:

arxaios
01/11/2007, 13:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από satel
Υπάρχει ένα βενζινάδικο κατεβαίνοντας από Καρέα προς Ηλιούπολη που κάθε φορά μου ζητούν να κατέβω από το μηχανάκι για λόγους ασφαλείας.

Δεν έχω καταλάβει ακόμα τι ασφάλεια εννοούν: ότι δε θα γίνει ατύχημα ή ότι δε θα φύγω χωρίς να τους πληρώσω;
Υπάρχουν 2 της Shell και εδώ στο Ηράκλειο που το ζητάνε αυτό !!!!!!!
ΕΠΙΔΕΙΚΤΙΚΑ τους λέω ΞΕΧΑΣΤΕ ΤΟ ΠΑΩ ΣΤΟ ΔΙΠΛΑ ΒΡ ................:evil: :evil:

arxaios
01/11/2007, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Και δεν προκειται να καταλάβεις αν δεν τους ρωτήσεις :lol: :wave2:
Κάπτεν ΔΕΝ τα λες καλά !!!!!!!
Εγώ έχω ρωτήσει να μου το εξηγήσουν και απλά απαντάνε "ΛΟΓΟΙ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ" χωρίς άλλη εξήγηση.
Λέω και εγώ "άντε γεια" και τελείωσε !!!!!!!!!

Άλλο πράγμα το να βγάλεις το κράνος σε τράπεζα και άλλο αυτό !!!!!
:wave2: :wave2:

apav
01/11/2007, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Άντε και θα με αποζημιώσει η ασφαλιστική μου δεν θα αναζητήσει ευθύνες στον πρατηριούχο λες ε :wave2:

Οι οποίες ευθύνες θα αποζημιωθούν από την δική του ασφαλιστική. :winka:

Πάντως απ' ότι θυμάμαι και από το βενζινάδικο που κάηκε στην Πάτρα, είναι πολύ δύσκολο να αποδείξεις ποιος ευθύνεται και είναι πολύ πιθανό ότι το πόρισμα της Πυροσβεστικής να είναι πολύ γενικό που θα δεν δίνει κατευθύνσεις/λύσεις σε καμία από τις δύο πλευρές. :wacko:

toulis
01/11/2007, 14:00
Νομίζω όμως ότι ξεφεύγουμε λίγο

Αυτό που με έκανε να γράψω είναι το ότι πιστεύω ότι

Τα βενζινάδικα self service εκτός του ότι αποποιούνται μέρος της ευθύνης για την σωστή παραλαβή ενός εύφλεκτου υλικού σε χύμα κατάσταση ( εννοώ όχι σε συσκευασμένα δοχεία που πληρούν προδιαγραφές αν υπάρχουν)

Για λόγους κέρδους και δικής τους ευκολίας αναγκάζουν τον πελάτη να αφαιρέσει το κράνος από το κεφάλι του για να πραγματοποιήσει αυτή την παράδοση βενζίνης.
Πράγμα που έχει σαν συνέπειες
την έκθεση του σε μεγαλύτερο κίνδυνο αν συμβεί ατύχημα
την απότομη έκθεση του σε καιρικά φαινόμενα που μπορεί να έχουν σαν αποτέλεσμα βλάβη της υγείας του
και αρκετά άλλα που δεν σκέφτομαι τώρα.

Αν σκεφτείς ότι όλα τα παραπάνω γίνονται με σκοπό το κέρδος του μαγαζάτορα και μόνο τότε απορώ πώς και δεν έχουν αντιδράσει οι λέσχες τη Αγγλίας

apav
01/11/2007, 14:16
Το βενζινάδικο δεν μπορεί να αναλάβει την ευθύνη γιατί θα πρέπει να ελέγχει και το όχημα πέρα από τα καύσιμα που είναι η μόνη δικαιοδοσία του.

Αν συμβεί ατύχημα σε βενζινάδικο, δεν γνωρίζουμε εάν το κράνος θα μας προφυλάξει ή όχι, γιατί δεν έχει σχεδιαστεί γι' αυτόν τον σκοπό. Το ίδιο και για τα καιρικά φαινόμενα. Το να πάθεις ψύξη καβαλώντας ιδρωμένος και χωρίς κράνος, δεν σημαίνει ότι θα πάθεις το ίδιο εάν βάζεις βενζίνη χωρίς κράνος.

Τι αποτέλεσμα θα έχει η αντίδραση των Βρετανικών Λεσχών; Να φορέσουν κράνη οι γιωταχήδες και οι φορτηγατζήδες; Πώς θα στηρίξουν αυτή την κατηγορία για κάτι που έχει σχεδιαστεί για διαφορετικό σκοπό; Να προσθέσουν αλεξίσφαιρη προστασία (τζάμια και λαμαρίνες) στα οχήματα; Να μην βγαίνουν από τον κλιματισμό/καλοριφέρ; :wave2:

CIRUS
01/11/2007, 14:40
ξεφυγε λιγο η συζητηση, εγω απλα οτι αν απαιτησουν να βγαλω κρανος για να βαλω βενζινη απλα παω στο επομενο βενζιναδικο γιατι το θεωρω γελοιο να βγαλω το κρανος για βενζινη, απλα δεν το στηριζω στο γεγονος οτι με προστατευει απο ατυχημα στο βενζιναδικο που το θεωρω χαζη δικαιολογια απλα στο οτι δε γουσταρω να το βγαζω βαζω χωρις λογο γιατι κατα βαση βαριεμαι ρε αδερφε!!!! αν υπηρχε βεβαια σοβαρος λογος τοτε ναι θα το δεχομουν απλα ομως δε το βρισκω σοβαρο.

toulis
01/11/2007, 14:57
Το βενζινάδικο κατά την άποψη μου μπορεί εύκολα να αναλάβει μέρος η όλη την ευθύνη για ατύχημα που θα συμβεί μέσα σε αυτό αν

Το προσωπικό του δεν φοράει τον κατάλληλο ρουχισμό

Το προσωπικό του δεν κάνει καμία υπόδειξη στον πελάτη που θα ανάψει τσιγάρο, χρησιμοποιεί το κινητό και πολλά άλλα δίπλα στην αντλία καυσίμου.

Το προσωπικό του δεν σταματήσει τον οποιοδήποτε ανεφοδιασμό σε περίπτωση που παρουσιαστεί ο οποιοσδήποτε κίνδυνος ανάφλεξης

Το προσωπικό του δεν φροντίσει για την απομάκρυνση των πελατών του σε περίπτωση κίνδυνου

Το προσωπικό του δεν γνωρίζει τα μέσα τον τρόπο κατάσβεσης φωτιάς και της ενέργειες που πρέπει να γίνουν σε περίπτωση ατυχήματος

Το προσωπικό του δεν γνωρίζει τα προληπτικά μέτρα που πρέπει να πάρει για να πραγματοποιήσει ανεφοδιασμό καυσίμου

Το προσωπικό του δεν είναι σε καλή διανοητική κατάσταση

Εγώ σαν πελάτης δεν έχω καμία υποχρέωση να ξέρω τα παραπάνω ούτε βέβαια να είμαι καλά διανοητικά όπως και οι συνεπιβάτες μου

Το κράνος μπορεί να μην έχει πιστοποίηση για αντοχή σε φωτιά
Έχει πιστοποιήσει όμως για προφύλαξη από κρούσεις και κρούση δεν σημαίνει μόνο ότι χτυπάμε το κεφάλι μας σε σταθερό σημείο

Αν ζητήσεις από τους αρμόδιους γιατρούς ημπορούν να σου πουν πιες είναι οι πιθανότητες να πάθεις ψύξη αν ξαφνικά εκθέσεις το κεφάλι σου από την αυξημένη θερμοκρασία που θα έχει την στιγμή που θα σταματήσεις για ανεφοδιασμό , σε ψύχος και αέρα που θα ι υπάρχει στο χώρο της αντλίας.

Δεν νομίζω ότι είναι ακατόρθωτο να πάρεις και μια έγγραφη απάντηση

Ο σκοπός των λεσχών είναι νομίζω η διαφύλαξη των δικαιωμάτων τον μελών τους πάνω από όλα

:wave2:

apav
01/11/2007, 15:56
Γρηγόρη, η δική μου διαφωνία είναι ότι το βενζινάδικο είναι ιδιωτικός χώρος και ως τέτοιος μπορεί να έχει δικούς τους κανόνες καλής λειτουργίας οι οποίοι κάνουν τα αδύνατα-δυνατά για να μην αναλάβουν επιπλέον ευθύνες. Οι κανονισμοί αυτοί αναγράφονται σε εμφανές σημείο του χώρου και σε περίπτωση μη-εφαρμογής τους από το κοινό, είναι δυνατή η παρατήρηση εκ μέρους της διεύθυνσης, εάν βέβαια γίνεις αντιληπτός. Φυσικά οι εν λόγω κανονισμοί επιβάλλονται με κάποιο τρόπο από το κράτος αλλά και επεκτείνονται για να καλύψουν τις ανάγκες της συγκεκριμένης επιχείρησης.

Με βάση αυτό το σκεπτικό, η πλειοψηφία των βενζινάδικων, προωθεί ρουχισμό που καλύπτει τους κανονισμούς αυτούς. Με την ίδια λογική, θεωρώ ανόητο να ανάψει κάποιος τσιγάρο και να μιλάει στο κινητό όταν υπάρχει σχετική σήμανση, ή να μην του γίνει παρατήρηση από το προσωπικό εάν το αντιληφθούν. Το ίδιο ανόητο είναι να συνεχιστεί ο ανεφοδιασμός σε περίπτωση ανάφλεξης, να μην γνωρίζουν τεχνικές κατάσβεσης και προληπτικά μέτρα φύλαξης, ή το προσωπικό να μην μπορεί να ανταποκριθεί στις ανάγκες της επιχείρησης. Διαφωνώ μόνο ως προς την παροχή βοήθειας σε περίπτωση ανάγκης γιατί έρχεται σε αντίθεση με τις αρχές παροχής πρώτων βοηθειών.

Η καθημερινότητα αυτή των βενζινάδικων, περιγράφεται από τον κανονισμό λειτουργίας που απαιτείται για την παροχή άδεια λειτουργίας για διακίνηση καύσιμων. Εάν ο πρατηριούχος θέλει να πάρει το ρίσκο και να παραβεί τον κανονισμό λειτουργίας, κινδυνεύει να χάσει την άδεια του. Εάν ο πελάτης δεν επιθυμεί να ακολουθήσει τους κανονισμούς λειτουργίας του συγκεκριμένου πρατηρίου, μπορεί να δοκιμάσει το επόμενο, και το επόμενο, και το μεθεπόμενο, μέχρι να βρει κάποιο που να ταιριάζει στην ιδιοσυγκρασία του.

Από την στιγμή που έχει χαθεί η έννοια του παιδιού που βάζει βενζίνη και επιβλέπει την διαδικασία, εάν ο πελάτης επιθυμεί να αγοράσει καύσιμα, θα πρέπει να ακολουθήσει τους κανόνες και εάν κάτι δεν το καταλαβαίνει θα πρέπει να ρωτήσει στο γκισέ για επιπλέον οδηγίες. Αφού λοιπόν στις οδηγίες αναφέρει ότι απαγορεύεται το κράνος, δεν μπορούμε να το αλλάξουμε εμείς αυτό, βλέπε ιδιωτικός χώρος.

Η λέσχη δεν πιστεύω ότι είναι κάτι παραπάνω από την κοινή, απλή, όρθως στεκούμενη λογική. Εάν οι αναβάτες δυσφορούν και υποφέρουν βγάζοντας το κράνος, είτε το κράτος, είτε οι οργανισμοί προστασίας καταναλωτή, θα αναλάβουν την σχετική τροποποίηση των κανονισμών. Κάτι παρόμοιο με τον διαχωρισμό μεταξύ κατοικιδίων και ατόμων με προβλήματα όρασης. Μέχρι τότε όμως έχουμε άπειρο χρόνο να αναλογιστούμε γιατί στην Ελλάδα δεν φοράμε κράνη και προστατευτικό εξοπλισμό στον δρόμο, ακόμη και εάν θα πρέπει να βγάζουμε το κράνος σε ορισμένα πρατήρια στην Ελλάδα, ή και σε σχεδόν όλα στο εξωτερικό.

:wave2:

Black Death
01/11/2007, 16:18
Τα βενζιναδικα εννοείται και ανατινάζονται... δείτε και καμμια ταινία άσχετοι. τοσό κόπο εχει κάνει ο Σταλλόνε και άλλο τόσο ο Σβαρτζέ για όσους δε το πήραν πρέφα!(μη πώ για βα νταμ γιατί θα ανατιναχθεί το φόρουμ! :a023: ) ακους εκεί! δεν ανατινάζονται τα βένζινάδικα... εδώ ανατινάζονται τα μινι μάρκετ οταν πίνεις coca cola light (δε πίνεται με τιπότα και τα νέυρα του ατυχου αγοραστή προκαλούν ανάφλεξή :rotflmao: )

υγ. Πάντως σε Ελληνικό self service βενζινάδικο (ευτηχώς που το βρήκα αλλίως θα έμενα) σε κάποιο χωριό-πόλη? κοντά στο Άργος δεν παίρνεις βενζίνη αν δε πληρώσεις πρώτα... (χωρίς ταμία , ένα αυτόματο πωλητή είχε, που έλεγες πόση βενζίνη θές και φρουουουπ σου ρούφαγε το δεκάευρο (ΚΛΑΣΣΙΚΑ ΧΩΡΪΣ ΡΕΣΤΑ ΕΛΛΑΔΑΡΑ RULES :a08: :a5: )

toulis
01/11/2007, 16:33
Ελπίζω να μην έχει πιστέψει κανείς ότι το έχω πάρει πατριωτικά το θέμα

Επιμένω σε αυτό το θέμα γιατί πιστεύω ότι κάποια πράγματα που μπορεί αυτή τι στιγμή να συμβαίνουν δίπλα μας είναι πολύ εύκολο να έρθουν και σε μας.

Έχουν αρχίσει να έρχονται δηλαδή

Θεωρώ αδιανόητο αυτόν τον τρόπο λειτουργίας στα βενζινάδικα

Και δεν μπορώ να καταλάβω πως είναι δυνατόν να πουλάει κάποιος ένα επικίνδυνα εύφλεκτο εμπόρευμα ασυσκεύαστο αφήνοντας την όλη διαδικασία να εξαρτάτε από τον πελάτη και μόνο.

Δηλαδή θα επιτρέπανε σε ένα σούπερ μαρκετ να πουλάει κρέας χίμα βάζοντας τον πελάτη να το τεμαχίσει μόνος του
Και αν όχι πόσο πιο επικίνδυνο είναι το κρέας και πόσο λιγότερο γνώστης είναι ο πελάτης για της προφυλάξεις που πρέπει να πάρει.

Μπορεί να λέω βλακείες αλλά καλό είναι να έχουμε από πριν μια ιδέα για τα αποτελέσματα αυτής της εκδοχής πριν γίνει μόδα για να είμαστε έτυμοι να την αντιμετωπίσουμε

Το να μην βάλω εγώ βενζίνη σε ένα τέτοιο κατάστημα δεν λέει και πολλά

Μπορεί να βάλει το παιδί μου σε μερικά χρόνια

Γιατί να κλίνω τα μάτια όταν βλέπω κάποιους να εκμεταλλεύονται την αδιαφορία των αρχών

Υγ έχω βάλει βενζίνη σε τέτοιο κατάστημα στα Γιάννενα και τσακώθηκα γιατί η μια μάνικα έσταζε και με γέμισε βενζίνη και όταν το είπα στην ταμία με έγραψε κανονικά
Όταν την ρώτησα αν υπάρχει μπετονι για να ξεπλύνω τουλάχιστον την βενζίνη από το όχημα μου απάντησε ότι δεν έχουν γιατί τους το κλέβουν θα έκανα καταγγελία αλλά ήμουν φορτωμένος και ξεκίναγα για Αθήνα

καλο απογευμα
:wave2:

div400
01/11/2007, 18:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Το βενζινάδικο κατά την άποψη μου μπορεί εύκολα να αναλάβει μέρος η όλη την ευθύνη για ατύχημα που θα συμβεί μέσα σε αυτό αν

Το προσωπικό του δεν φοράει τον κατάλληλο ρουχισμό

Το προσωπικό του δεν κάνει καμία υπόδειξη στον πελάτη που θα ανάψει τσιγάρο, χρησιμοποιεί το κινητό και πολλά άλλα δίπλα στην αντλία καυσίμου.

Το προσωπικό του δεν σταματήσει τον οποιοδήποτε ανεφοδιασμό σε περίπτωση που παρουσιαστεί ο οποιοσδήποτε κίνδυνος ανάφλεξης

Το προσωπικό του δεν φροντίσει για την απομάκρυνση των πελατών του σε περίπτωση κίνδυνου

Το προσωπικό του δεν γνωρίζει τα μέσα τον τρόπο κατάσβεσης φωτιάς και της ενέργειες που πρέπει να γίνουν σε περίπτωση ατυχήματος

Το προσωπικό του δεν γνωρίζει τα προληπτικά μέτρα που πρέπει να πάρει για να πραγματοποιήσει ανεφοδιασμό καυσίμου

Το προσωπικό του δεν είναι σε καλή διανοητική κατάσταση

Εγώ σαν πελάτης δεν έχω καμία υποχρέωση να ξέρω τα παραπάνω ούτε βέβαια να είμαι καλά διανοητικά όπως και οι συνεπιβάτες μου

Το κράνος μπορεί να μην έχει πιστοποίηση για αντοχή σε φωτιά
Έχει πιστοποιήσει όμως για προφύλαξη από κρούσεις και κρούση δεν σημαίνει μόνο ότι χτυπάμε το κεφάλι μας σε σταθερό σημείο

Αν ζητήσεις από τους αρμόδιους γιατρούς ημπορούν να σου πουν πιες είναι οι πιθανότητες να πάθεις ψύξη αν ξαφνικά εκθέσεις το κεφάλι σου από την αυξημένη θερμοκρασία που θα έχει την στιγμή που θα σταματήσεις για ανεφοδιασμό , σε ψύχος και αέρα που θα ι υπάρχει στο χώρο της αντλίας.

Δεν νομίζω ότι είναι ακατόρθωτο να πάρεις και μια έγγραφη απάντηση

Ο σκοπός των λεσχών είναι νομίζω η διαφύλαξη των δικαιωμάτων τον μελών τους πάνω από όλα

:wave2:

εεε συγνώμη...ζείς στην Ελλάδα?
ολα αυτα που αναφέρεις για προσωπικο και ευθυνες του βενζινοπωλη.....ωραια και καλα, αλλα..εεε..να......ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?....:look:

επισης δεν ειναι λιγο υποχονδριο (ειδικα ως μοτοσυκλετιστης) να φοβάσε την ΨΥΞΗ :hypnotize απο την αφαιρεση του κράνους ?:look:

το ξανα λέω
ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΕΝΖΙΝΑΣ ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΗΣΤΗ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΕΝΩ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΡΟΣΕΡΧΟΤΑΝ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ!!!!
σωστο ή λάθος? επιχειρηματολογιστε την απαντηση σας.
ουφφφ...

paTman_the
01/11/2007, 21:10
Παίδες, στο Ηράκλειο σε μερικά shell με ανάγκαζαν να κατεβώ από το μηχανάκι για λόγους λέει ασφαλείας. Σε ερώτησεις μου για πολλά άλλα πραγματα που συνέβαιναν ταυτόχρονα και που θα μπορούσαν ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ να αποτελέσουν κινδύνους απλά απαντούσαν ότι έτσι τους λένε. Κ δεν υπήρχε θέμα να φύγω χωρίς να πληρώσω, με ξέρουν. Επίσης δε με άφηναν να βάλω βενζίνη μόνος μου, πάλι για λόγους ασφαλείας. Ενώ στο εξωτερικό που βάζουν όλοι μόνοι τους δεν υπάρχει θέμα ασφάλειας...

Μπανανία...

Akatanomastos
01/11/2007, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400

ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΕΝΖΙΝΑΣ ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΗΣΤΗ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΕΝΩ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΡΟΣΕΡΧΟΤΑΝ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ!!!!


sosto, alla edo exoun ipothei kai alla themata, oxi mono afto me to tameio.

SUPERMARIO
01/11/2007, 21:25
δεν ειναι θεμα ρατσισμου και αλλα τετοια που διαβασα.σιγουρα το ζητανε για να ειναι σιγουροι οτι δεν προκειται για ληστεια.
αν καεις απο το χυλο φυσας και το γιαουρτι.ουτε εγω θα ηθελα να δουλευω σε βενζιναδικο και να σκαει ο μηχανοβιος με την φιμε ζελατινα η' ακομα χειροτερα να διανυκτερευω και να βλεπω δυο μαντραχαλους να με κοιτανε μεσα απο το κρανος.
η΄μηπως δεν ειναι αντικειμενο τετοιων ενεργειων;;; απο διαδηλωσεις μεχρι ληστειες.
δεν τρεχει τιποτα ας το βγαζουμε και εμεις αν μας το ζητανε.

-γνωμη μου παντα.:wave2:

toulis
02/11/2007, 09:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από div400
εεε συγνώμη...ζείς στην Ελλάδα?
ολα αυτα που αναφέρεις για προσωπικο και ευθυνες του βενζινοπωλη.....ωραια και καλα, αλλα..εεε..να......ΕΧΕΙΣ ΠΑΕΙ ΠΟΤΕ ΣΕ ΒΕΝΖΙΝΑΔΙΚΟ ΝΑ ΔΕΙΣ ΤΙ ΣΥΜΒΑΙΝΕΙ?....:look:

επισης δεν ειναι λιγο υποχονδριο (ειδικα ως μοτοσυκλετιστης) να φοβάσε την ΨΥΞΗ :hypnotize απο την αφαιρεση του κράνους ?:look:

το ξανα λέω
ΣΤΗΝ ΑΓΓΛΙΑ ΚΑΠΟΙΟΣ ΒΕΝΖΙΝΑΣ ΖΗΤΗΣΕ ΑΠΟ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΗΣΤΗ ΝΑ ΑΦΑΙΡΕΣΕΙ ΤΟ ΚΡΑΝΟΣ ΕΝΩ Ο ΤΕΛΕΥΤΑΙΟΣ ΠΡΟΣΕΡΧΟΤΑΝ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΝΑ ΠΛΗΡΩΣΕΙ!!!!
σωστο ή λάθος? επιχειρηματολογιστε την απαντηση σας.
ουφφφ...

Συγγνώμη αν δεν κατάλαβα αρχικά το θέμα

Συμφωνώ και εγώ με την απαίτηση του ταμία να μην φοράει κράνος ο πελάτης όταν προσέλθει στο ταμείο για να πληρώσει ( εφόσον το ταμείο βρίσκετε σε απομακρυσμένο χώρο από της αντλίες με σχετική προφύλαξη )
Γιατί σε περίπτωση που κάποιος φοράει κράνος πηγαίνοντας σε ταμείο σημαίνει η ότι το κάνει με πρόθεση να κρύψει το πρόσωπο του για κάποιων λόγο η ότι δεν σέβεται τον ταμία προκαλώντας του άγχος και φόβο.

Όσο για της απόψεις μου για των τρόπο λειτουργίας των self service βενζινάδικων δεν έχει αλλάξει.

Για το θέμα της ψύξης δεν θεωρώ την άποψη μου υπερβολική

Κάποτε θεωρούσα τους πιτσδορους χαζούς και ανεύθυνους γιατί δεν φορούσαν κράνος

Μέχρι που κάποια μέρα αναγκάστηκα να κάνω το ίδιο επάγγελμα

Αν και δεν σταμάτησα να φοράω κράνος
Το μεγαλύτερο πρόβλημα που αντιμετώπισα το χειμώνα ήταν τα κρυολογήματα και οι ψήξεις που πάθαινα όταν αφαιρούσα το κράνος από το κεφάλι μου για να παραδώσω το πακέτο.

Στην χώρα μας πολλά πράγματα έχουν αφεθεί στην τύχη και πόλοι δρουν ανεξέλεγκτα
Δεν πιστεύω ότι λύοντας εδώ τα στραβά μπορούμε να επέμβουμε δυναμικά και να αλλάξουμε κάτι.

Αυτός ο χώρος παντός μπορεί να προσφέρει κάτι άλλο την ανταλλαγή πληροφοριών και απόψεων και αυτό προσπαθώ να εκμεταλλευτώ

Το να γίνετε κάτι στραβά έχει μεγάλη διάφορα αν γίνετε με την άγνοια μας η αν γίνετε εν γνώση μας

Συμμετέχουμε και εμείς στο μπάχαλο αλλά τουλάχιστον ας ξέρουμε και εμείς πιο θα έπρεπε να ήταν το σωστό
:)

CIRUS
02/11/2007, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis


Κάποτε θεωρούσα τους πιτσδορους χαζούς και ανεύθυνους γιατί δεν φορούσαν κράνος



και ακομα ετσι να τους θεωρεις αν δεν φορανε κρανος!!!!

toulis
02/11/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
και ακομα ετσι να τους θεωρεις αν δεν φορανε κρανος!!!!

Μπα

Τώρα απλός ξέρω ότι είναι αρκετά χαζό και ανεύθυνο να χαρακτηρίσεις κάποιων για της πράξεις του αν πρώτα δεν έχεις προσπαθήσει να καταλάβεις ποίοι είναι οι λόγοι και οι αιτίες που τον οδήγησαν σε αυτές

CIRUS
02/11/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Μπα

Τώρα απλός ξέρω ότι είναι αρκετά χαζό και ανεύθυνο να χαρακτηρίσεις κάποιων για της πράξεις του αν πρώτα δεν έχεις προσπαθήσει να καταλάβεις ποίοι είναι οι λόγοι και οι αιτίες που τον οδήγησαν σε αυτές

κατσε γιατι θα με τρελανεις, δηλαδη εσυ λες οτι αυτοι οι ανθρωποι που κανουν τα περισσοτερα χιλιομετρα απο ολους μας και το χειροτερο τα κανουν μεσα στην κινηση της αθηνας που υπαρχουν τοσοι μ@λ@κες οδηγοι κουτιων που δεν δινουν δεκαρα στους καθρεφτες τους και ειναι πολυ συχνο φαινομενο τα ατυχηματα εχουν εστω και μια ΣΟΒΑΡΗ δικαιολογια για να ΜΗΝ φορανε κρανος?

και αν ναι για πες τη μας και εμας που δεν την ξερουμε?

Akatanomastos
02/11/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Μπα

Τώρα απλός ξέρω ότι είναι αρκετά χαζό και ανεύθυνο να χαρακτηρίσεις κάποιων για της πράξεις του αν πρώτα δεν έχεις προσπαθήσει να καταλάβεις ποίοι είναι οι λόγοι και οι αιτίες που τον οδήγησαν σε αυτές

edo diafono mazi sou, exo kanei kai go afti ti douleia, katakalokairo, kai me pianan ponokefaloi me ti zesti..
alla po tin alli eida pos toses ores stous dromous oti odigos kai na se tha kaneis polles mlkies..
eite apo ti kourasi, eite ti varemara, eite 1002..
opote kai kei to kranos tha prepe na tan monodromos

toulis
02/11/2007, 13:02
Και βέβαια δεν συμφωνώ με την μι χρίση κράνους

Για αυτό το λόγω άλλωστε δεν σταμάτησα να το φοράω κάνοντας αυτή τη δουλειά

Σταμάτησα να τους χαρακτηρίζω όμως γιατί από ότι είδα το πρόβλημα είναι πολύ πιο πολύπλοκο όσο αναφορά της συνθήκες και τον τρόπο εργασίας αυτού του κλάδου.

Και αν το συζητισουμε σε αυτό το θέμα θα μου έδινα Ban γιατί είναι πολύ μεγάλο και εντελώς έξω από το αρχικό ποστ

Όποιος θέλει το συζητάμε αλλού

Τους θεωρό ακόμα ανεύθυνους αλλά δεν τους βάζω στο ίδιο τσουβάλι με κάποιους άλλους που επίσης δεν φορούν κράνος

CIRUS
02/11/2007, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Και βέβαια δεν συμφωνώ με την μι χρίση κράνους

Για αυτό το λόγω άλλωστε δεν σταμάτησα να το φοράω κάνοντας αυτή τη δουλειά

Σταμάτησα να τους χαρακτηρίζω όμως γιατί από ότι είδα το πρόβλημα είναι πολύ πιο πολύπλοκο όσο αναφορά της συνθήκες και τον τρόπο εργασίας αυτού του κλάδου.

Και αν το συζητισουμε σε αυτό το θέμα θα μου έδινα Ban γιατί είναι πολύ μεγάλο και εντελώς έξω από το αρχικό ποστ

Όποιος θέλει το συζητάμε αλλού

Τους θεωρό ακόμα ανεύθυνους αλλά δεν τους βάζω στο ίδιο τσουβάλι με κάποιους άλλους που επίσης δεν φορούν κράνος

μπορει να μην αφορα το Topic και γιαυτο σταματαω εδω, αλλα ολοι μπαινουν φιλε μου στο ιδιο ακριβως τσουβαλι γιατι μιλαμε για ανθρωπινες ζωες και δεν υπαρχουν ιδιαιτεροτητες σε αυτο, δεχομαι ολες τις δυσκολιες και ολλα τα αρνητικα που δυσκολευουν αυτη τη δουλεια μα οτι και να ειναι δεν υπαρχει δικαιολογια στο να μη φορας κρανος, γιαυτο ολους μ@λ@κες τους λεω οσους δε φορανε κρανος. τελος

SUPERMARIO
02/11/2007, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
κατσε γιατι θα με τρελανεις, δηλαδη εσυ λες οτι αυτοι οι ανθρωποι που κανουν τα περισσοτερα χιλιομετρα απο ολους μας και το χειροτερο τα κανουν μεσα στην κινηση της αθηνας που υπαρχουν τοσοι μ@λ@κες οδηγοι κουτιων που δεν δινουν δεκαρα στους καθρεφτες τους και ειναι πολυ συχνο φαινομενο τα ατυχηματα εχουν εστω και μια ΣΟΒΑΡΗ δικαιολογια για να ΜΗΝ φορανε κρανος?

και αν ναι για πες τη μας και εμας που δεν την ξερουμε?







ρωτησα μια φορα ενα "ταριφα" (τους θεωρω απαραδεχτους) γιατι δεν φοραει κανενας ζωνη, και γιατι δεν εχουν γραψει ποτε κανεναν για ζωνη.Μου ειπε οτι ειναι ατυπος νομος (οπως εμεις που περναμε αναμεσα στα αυτοκινητα και δεν μας γραφουν) να μην τους γραφουν.η εξηγηση που μου εδωσε μου φανηκε πολυ λογικη.

ειπε: οτι ειναι καθαρα θεμα ασφαλειας.φαντασου να μπει ο κλεφτης στο ταξι, να κατσει πισω του και να του σφιξει την ζωνη στο λαιμο.τον επνιξε.ενα μαχαιρι και δεν θα μπορει να αντιδρασει, να βγει εξω απο το ταξι βρε αδερφε, για να σωθει.

του εδωσα δικαιο και σκεφτηκα πως αν οδηγουσα ταξι θα εκανα το ιδιο πραγμα.

ας δουμε τι δικαιολογια εχει να μας πει το παιδι που μεταφερει τις πιτσες, τους φακελους...κτλ πριν τον κρεμασουμε.

nakedorange
02/11/2007, 20:21
Στην Βρεταννια παντως το συγκεκριμενο θεμα εχει παρει διαστασεις,μετα τα anti-bike stations,εχουμε τα...

Pro-bike petrol stations

Here's a list of all the petrol stations that have been praised and recommended by MCN readers for not requiring the removal of crash helmets, or in some way helping stranded motorcyclists etc.

If you have a petrol station to recommend, email it to mcn.online@emap.com.

By MCN News

μπορει σε καποιους απο εμας να φαινεται φυσιολογικη η ενεργεια αυτη,στην Βρεταννια ομως δεν φαινεται να συμφωνουν...κατι παραπανω θα ξερουν τα Εγγλεζακια,που θα δικαιολογει τετοια αντιδραση εκει!

:winka:

apav
02/11/2007, 20:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakedorange
μπορει σε καποιους απο εμας να φαινεται φυσιολογικη η ενεργεια αυτη,στην Βρεταννια ομως δεν φαινεται να συμφωνουν...κατι παραπανω θα ξερουν τα Εγγλεζακια,που θα δικαιολογει τετοια αντιδραση εκει!

Ας ξανά-γράψει ο Βαγγέλης για το παράδειγμα με το κρέας. :winka:

ΥΓ Και στην Ελλάδα ακούς παράπονα για το κόστος του καφέ αλλά οι καφετέριες είναι πάντα γεμάτες και με πορτιέρη. :ZZZ:

Σκυλομουρης
03/11/2007, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Ας ξανά-γράψει ο Βαγγέλης για το παράδειγμα με το κρέας. :winka:

ΥΓ Και στην Ελλάδα ακούς παράπονα για το κόστος του καφέ αλλά οι καφετέριες είναι πάντα
γεμάτες και με πορτιέρη. :ZZZ:





Ωραιο το παραδειγμα του Βαγγελη...

και το κρεας run and gun!


:rotflmao:

Aggelos_SV
03/11/2007, 14:38
Έχουν θέμα μάλλον στα πρατήρια της Shell.
Κι εγώ πήγα σήμερα για βενζίνη στη Shell στον Γέρακα και μου λέει να κατέβω απ'το μηχανάκι:uplate:
Ρωτάω γιατί,και μου λέει ''γιατί πρέπει'':wacko:
Ξαναρωτάω...πάλι τα ίδια (κουρδισμένος ήταν μάλλον:lol: )
Δεν του λέω τίποτα και φεύγω...ΕΚΟ rulezzzzzzzzzz:lol:

Γιατί να κατέβω ακόμα δεν κατάλαβα...

nakedorange
03/11/2007, 15:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Έχουν θέμα μάλλον στα πρατήρια της Shell.
Κι εγώ πήγα σήμερα για βενζίνη στη Shell στον Γέρακα και μου λέει να κατέβω απ'το μηχανάκι:uplate:
Ρωτάω γιατί,και μου λέει ''γιατί πρέπει'':wacko:
Ξαναρωτάω...πάλι τα ίδια (κουρδισμένος ήταν μάλλον:lol: )
Δεν του λέω τίποτα και φεύγω...ΕΚΟ rulezzzzzzzzzz:lol:

Γιατί να κατέβω ακόμα δεν κατάλαβα...


μα καλα ρε Αγγελος δεν καταλαβες ακομη γιατι να κατεβεις?Ειναι τοσο απλο...



















































































''γιατί πρέπει'' βεβαια!


:lol: :rotflmao: :lol:

nakedorange
04/11/2007, 11:00
Το κειμενο ειναι του Θεοδωρου Γαζουλη απο το τελευταιο 0300 και το μεταφερω αυτουσιο...
τα συμπερασματα δικα σας.



ΙΔΙΩΤΙΚΗ ΑΣΦΑΛΕΙΑ

"κατεβα κατω απο τη μηχανη,απο σημερα απαγορευεται,για λογους ασφαλειας,να
βαζουμε βενζινη σε μηχανες με τον αναβατη επανω"ειπε ο υπαλληλος του πρατηριου καυσιμων στον μοτοσυκλετιστη."Ποιοι ειναι οι λογοι ασφαλειας?"ρωτησε ο αναβατης."Πηγαινε μεσα να ρωτησεις"απαντησε ο υπαλληλος.Μεσα,ο υπευθυνος ειπε οτι το"καναμε για να μη γλιστρησει κανεις στα λαδια,πετρελαια κ.λ.π. που μπορει να υπαρχουν κατω."

Ομως,μπορει κανεις να γλιστρησει και οταν ξεκαβαλαει η καβαλαει την μηχανη.Επισης,μπορει να γλιστρησει και πεζος.Και,σε καθε περιπτωση η εταιρια δεν απαλλασεται της υποχρεωσης της να καθαριζει το δαπεδο ετσι ωστε να μην ειναι ολισθηρο.

Σε επικοινωνια με τα κεντρικα γνωστης εταιριας πετρελαιοειδων,ο υπευθυνος προεβαλλε και αλλους λογους ασφαλειας,οπως οτι"μπορει να κτυπησει το κινητο του αναβατη,ενω εφοδιαζεται με βενζινη"οτι οταν ο αναβατης καθεται επανω στην μηχανη κατα τον ανεφοδιασμο"εισπνεει βλαβερες αναθυμιασεις". κ.α

[Β]Ομως ,το πιο βασικο ερωτημα ειναι:μπορει ο καθε ιδιωτης,επικαλουμενος λογους ασφαλειας,συμφωνα με οτι εκεινος νομιζει,να βαζει απαγορευσεις;[B]

Η απαντηση ειναι αρνητικη!Οι απαγορευσεις τιθενται με νομο η απο δημοσια αρχη η απο δημοσια αρχη κατ εξουσιοδοτηση νομου.Κανενας ιδιωτης δεν μπορει να ερμηνευει την"ασφαλεια" οπως θελει και να θετει απαγορευσεις στους καταναλωτες,δηλαδη σε ολους εμας.Εκτος αυτου,στη συγκεκριμενη περιπτωση πρεπει να επισημανουμε τα ακολουθα:


1.Σε καμια χωρα της Ευρωπης,ακομη και σε χωρεςμε υψηλα standard ασφαλειας,δεν υφισταται τετοια απαγορευση

2.Στα περισσοτερα δικυκλα δεν υπαρχει κεντρικο stand και συνεπως το ρεζερβουαρ δεν ειναι δυνατο να γεμισει οταν το δικυκο βρισκεται στο πλαινο stand.

3.O αναβατης κινδυνευει περισσοτερο να γλιστρησει οταν ξεκαβαλαει και οταν καβαλαει την μοτοσυκλετα,παρα οταν ειναι επανω της.

[Β]4.Με την επικληση"λογων ασφαλειας" θα μπορουσαν να απαγορευτουν τα παντα.Δεν μπορουμε να δεχομαστε απαγορευσεις που περιοριζουν τα δικαιωματα μας η προσβαλλουν την προσωπικοτητα μας.Ιδιως οι ιδιωτες δεν μπορουν να υποκαθιστουν τη Βουλη και την κυβερνηση εκδιδοντας απαγορευσεις,ιδιως οταν αυτες ειναι αυθαιρετες η ανουσιες.Θα καταληγαμε ετσι σε μια δραματικη αυξηση της καταπιεσης...[Β]

ΕΠΙΛΟΓΟΣ

Αντι απαγορευσεων,οι εταιριες ας φροντισουν να κανουν συστασεις,να ενημερωνουν τους καταναλωτες και να τους παρεχουν ασφαλη και ποιοτικα προιοντα...και σε καλες τιμες

Aggelos_SV
04/11/2007, 20:48
Εν κατακλέιδι......

































............



































..............
























S H E L L ΤΟΜΠΟΥΛΟΓΛΟΥ




Από δω και πέρα θα περνάω από τα πρατήρια τους μόνο και μόνο για πλάκα/σπάσιμο:lol:
...χμ και ίσως αν το κάνουμε όλοι οι μοτοσυκλετιστές ίιιιιισως και να αναθεωρήσουν