PDA

View Full Version : Καρμπυρατερ, Χειμωνας, Υψομετρο.



Panos82gr
31/10/2007, 11:58
Καθως ανεβαινα σημερα, στη δουλεια μου, Αγιο Στεφανο, λιγο πριν την εξοδο απο την εθνικη, το γκαζι σταματησε να υπακουει σωστα και η μηχανη ειχε αρυθμιες. Αυτο φυσικα οφειλεται στο γεγονος οτι εχω καρμπυρατερ, στο κρυο αερα και στη διαφορα του υψομετρου. Τι μπορει να κανει ενας χρηστης μηχανης με καρμπυρατερ σε περιπτωση που θελει να ταξιδεψει υπο τετοιες συνθηκες χωρις να πειραξει τα ενδωτερα του καρμπυρατερ (βελονα, κεντρικο ζιγκλερ κτλ κτλ)?

Cpt. Haddock
31/10/2007, 12:00
:confused: :confused:

Ουτε πολύ κρύο έχει ουτε ειναι κανενα φοβερό υψόμετρο ο Αγ. Στεφανος (600 μέτρα βαρια...)

Panos82gr
31/10/2007, 12:02
Εχω κανει αλαγη το κεντρικο ζιγκλερ (3/4-φουλ) σε 5 νουμερο μεγαλυτερο. Ισως να μην εχει ρυθμιστει σωστα η βιδα του αερα τοτε υποθετω καπτεν?

Cpt. Haddock
31/10/2007, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Εχω κανει αλαγη το κεντρικο ζιγκλερ (3/4-φουλ) σε 5 νουμερο μεγαλυτερο. Ισως να μην εχει ρυθμιστει σωστα η βιδα του αερα τοτε υποθετω καπτεν?

Ειλικρινά δεν εχω ιδέα... Διάβασε τις διατριβές του Oldman με τιτλο "Εξαεριωτής" στα "Τεχνικά 'Αρθρα"

Απλά μου φάνηκε περίεργο να κομπιάζει με αυτές τις συνθήκες... δλδ Γενάρη σε βουνό θα σβήσει; :confused:

Panos82gr
31/10/2007, 12:06
Και μενα μου φανηκε περιεργο καπετανιε. Το προβλημα το εκανε ακριβως κατω απο τη γεφυρα που περναει το τρενο, μεχρι και τιν εξοδο. Με το που μπηκα στην εξοδο ολα μια χαρα.. Εκτος βεβαια αν η βενζινη που εβαλα σημερα το πρωι απο πρατηριο της SHELL ηταν ΓΤΠ..

Παω να ριξω μια ματια στο αρθρο του παππου και επανερχομαι! :beer:

Nikoskazer2000
31/10/2007, 12:42
Μια πρόχειρη και γρήγορη λύση: Έχε ενα κατσαβίδι κάτω απ' τη σέλα σου και ρύθμιζε το απ' τη βίδα του μίγματος οταν χρειαστεί. 1ως λεπτού δουλειά. ;)

lamoun
31/10/2007, 13:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Μια πρόχειρη και γρήγορη λύση: Έχε ενα κατσαβίδι κάτω απ' τη σέλα σου και ρύθμιζε το απ' τη βίδα του μίγματος οταν χρειαστεί. 1ως λεπτού δουλειά. ;)

Αυτή δε ρυθμίζει το μείγμα στη περιοχή του ρελαντί; :confused:

sapila racing
31/10/2007, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Καθως ανεβαινα σημερα, στη δουλεια μου, Αγιο Στεφανο, λιγο πριν την εξοδο απο την εθνικη, το γκαζι σταματησε να υπακουει σωστα και η μηχανη ειχε αρυθμιες. Αυτο φυσικα οφειλεται στο γεγονος οτι εχω καρμπυρατερ, στο κρυο αερα και στη διαφορα του υψομετρου. Τι μπορει να κανει ενας χρηστης μηχανης με καρμπυρατερ σε περιπτωση που θελει να ταξιδεψει υπο τετοιες συνθηκες χωρις να πειραξει τα ενδωτερα του καρμπυρατερ (βελονα, κεντρικο ζιγκλερ κτλ κτλ)?

Το πρόβλημα είναι τελείως άσχετο με το υψόμετρο και την θερμοκρασία, είναι όμως σχετικό με το οτι εχεις καρμπυρατερ και οτι το εχεις πειράξει κιόλας.

Λες οτι εχεις βάλει κύριο ζιγκλέρ 5 νούμερα πάνω. Αυτο γιατί το έκανες?
Αλλαξες φίλτρο αέρα, εξάτμιση, ολα τα παραπάνω???
Πως κατέληξες στο 5 νούμερα παραπάνω? Το λέω γιατί δεν ειναι και λίγο. Ας πούμε πήγες από 105 σε 110.
Τα νούμερα είναι στις ίδιες μονάδες? Το λέω γιατί αν δεν εβαλες ζιγκλέρ του ίδιου κατασκευαστή κι εβαλες πχ Dynojet, τα νούμερα ειναι αλλα αντ αλλων και μπορεί να εχεις στην ουσία 15 νούμερα παραπάνω.

Πάντως σε γενικές γραμμές, αν η μοτοσυκλέτα σου ειναι ενταξει σε κανονικές συνθήκες και πρόκειται να πας στα Ιμαλάια, καλό είναι να εχεις μαζί σου αλλα ζιγκλέρ, κι ενα κατσαβίδι :wave:

dirtbird
31/10/2007, 14:41
Από 105 σε 110 είναι (προφανώς Mikuni) είναι 1 νούμερο πάνω.....:winka:

Panos82gr
31/10/2007, 15:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το πρόβλημα είναι τελείως άσχετο με το υψόμετρο και την θερμοκρασία, είναι όμως σχετικό με το οτι εχεις καρμπυρατερ και οτι το εχεις πειράξει κιόλας.

Λες οτι εχεις βάλει κύριο ζιγκλέρ 5 νούμερα πάνω. Αυτο γιατί το έκανες?
Αλλαξες φίλτρο αέρα, εξάτμιση, ολα τα παραπάνω???
Πως κατέληξες στο 5 νούμερα παραπάνω? Το λέω γιατί δεν ειναι και λίγο. Ας πούμε πήγες από 105 σε 110.
Τα νούμερα είναι στις ίδιες μονάδες? Το λέω γιατί αν δεν εβαλες ζιγκλέρ του ίδιου κατασκευαστή κι εβαλες πχ Dynojet, τα νούμερα ειναι αλλα αντ αλλων και μπορεί να εχεις στην ουσία 15 νούμερα παραπάνω.

Πάντως σε γενικές γραμμές, αν η μοτοσυκλέτα σου ειναι ενταξει σε κανονικές συνθήκες και πρόκειται να πας στα Ιμαλάια, καλό είναι να εχεις μαζί σου αλλα ζιγκλέρ, κι ενα κατσαβίδι :wave:

Ναι εχω, αλαξει φιλτρο αερα + εξατμιση (k&n/remus X). Το καρμπυρατερ ειναι keihin. Και τα ζιγκλερ δεν ειναι απο dynojet, ειναι απο honda/keihin κανονικα νουμερα.

sapila racing
31/10/2007, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Ναι εχω, αλαξει φιλτρο αερα + εξατμιση (k&n/remus X). Το καρμπυρατερ ειναι keihin. Και τα ζιγκλερ δεν ειναι απο dynojet, ειναι απο honda/keihin κανονικα νουμερα.

OK πάμε λοιπόν πάλι.

Πότε τα αλλαξες, και τι κατάλαβες μετα τίς αλλαγές?
Τα άλλαξες όλα μαζί? Εξάτμιση, Φίλτρο, ζιγκλέρ? Με την μία?
Αν οχι τι κατάλαβες απο τις επι μέρους αλλαγές?

Το πρόβλημα εμφανίστηκε πρώτη φορά τώρα?
Ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα? Σε τι ανοιγμα του γκαζιού και στροφές του κινητήρα εμφανίζεται το πτόβλημα και με ποιά μορφή?
Μορφή εννοώ, πχ κόμπιασμα στο άνοιγμα του γκαζιού, εντονο μπέρδεμα που δεν ξεπερνιέται και δεν ανεβάζει παραπάνω κλπ....

Εγινε δουλειά σε δυναμόμετρο η αλλάχτηκαν τα ζιγκλέρ στην τύχη?

Πιστευω οτι οι αρρυθμίες που εχεις δεν συμβαίνουν λόγω κυρίου ζιγκλέρ, αλλά μάλλον λόγω λάθους μίγματος στην περιοχή που ελεγχεται απο τις βελόνες και τα ζιγκλέρ ρελαντί.
Εκτός κι αν το πρόβλημα το εχεις στις ψηλές στροφές και με ανοιχτό γκάζι τέρμα....

Το πιο ευκολο για να δεις τι γίνεται είναι να κλείσεις λίγο το φιλτροκούτι με μια ταινία και να το ρυθμίσεις ετσι μέχρι να καταλάβεις τι σου φταίει.

Panos82gr
31/10/2007, 15:29
Παμε αλλη μια.
Ειχε γινει αλαγη το φιλτρο αρεα απο το προκατοχο μου.
Επειτα εβαλα εξατμιση και συγχρονος ανεβασαμε το ζιγκλερ για δοκιμη 15 νουμερο πανω.
Απο τη τριτη στισ 7000, το γκαζι επνιγε και δεν εδινε αλλο. Αφερεσαμε το φιλτρο απο το φιλτροκουτι και μπορουσε να ανεβασει παραπανω. Μετα αλαξαμε παλι ζιγκλερ σε 5 νουμερο μεγαλυτερο, και τωρα ανεβαζει ολες τις στροφες κανονικα. Ολα αυτα τις τελευταιες 2 βδομαδες οποτε δεν εχουν γινει τρελα πολα τεστ. Το προβλημα που ειχα σημερα αφορα το κομπιασμα που εγινε για 1-2 λεπτα σε ανεβασμενο.. υψομετρο που τις αλλες μερες δε μου το κανε. (Επι 2 βδομαδες σημερα μου το κανε πρωτη φορα).

sapila racing
31/10/2007, 15:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Παμε αλλη μια.
Ειχε γινει αλαγη το φιλτρο αρεα απο το προκατοχο μου.
Επειτα εβαλα εξατμιση και συγχρονος ανεβασαμε το ζιγκλερ για δοκιμη 15 νουμερο πανω.
Απο τη τριτη στισ 7000, το γκαζι επνιγε και δεν εδινε αλλο. Αφερεσαμε το φιλτρο απο το φιλτροκουτι και μπορουσε να ανεβασει παραπανω. Μετα αλαξαμε παλι ζιγκλερ σε 5 νουμερο μεγαλυτερο, και τωρα ανεβαζει ολες τις στροφες κανονικα. Ολα αυτα τις τελευταιες 2 βδομαδες οποτε δεν εχουν γινει τρελα πολα τεστ. Το προβλημα που ειχα σημερα αφορα το κομπιασμα που εγινε για 1-2 λεπτα σε ανεβασμενο.. υψομετρο που τις αλλες μερες δε μου το κανε. (Επι 2 βδομαδες σημερα μου το κανε πρωτη φορα).

Το κόμπιασμα που σου εκανε σήμερα στις πόσες στροφές και πόσο γκάζι?

Μάλλον ειναι πολύ ακραία ρυθμισμένο και επηρρεάζεται και από μικρές αλλάγές θερμοκρασίας.
Αν ειναι ετσι, μόλις χειμωνιάσει δεν θα πηγαίνει βήμα....

Εχεις κοιτάξει το μπουζί σου?
Ξέρεις πως να διαβάζεις το μπουζί και πως να πάρεις ένδειξη από το μπουζί για το κύριο ζιγκλέρ?

OldMan
31/10/2007, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Το πιο ευκολο για να δεις τι γίνεται είναι να κλείσεις λίγο το φιλτροκούτι με μια ταινία και να το ρυθμίσεις ετσι μέχρι να καταλάβεις τι σου φταίει.
Ψυλιάζομαι ότι τότε είναι που θα βγαίνει το μίγμα ακριβώς όπως μπαίνει ...!!!:winka:

@Άρη: τα 5 νούμερα μεγαλύτερο ζιγκλέρ είναι (όπως σωστά λέει ο Βρωμόπουλος) 25 εκατοστά του χιλιοστού παραπάνω (από 185 πάμε σε 210 !!)

Αν έχει γίνει τέτοια αλλαγή, σίγουρα έχουν αλλαχτεί ΟΛΑ τα εξαρτήματα του carb που έχουν σχέση με το μίγμα (slide, βελόνα, θήκη, ζιγκλέρ βελόνας, κύκλωμα ρελαντί κ.λ.π.).

ΛΟΓΙΚΑ (?), η ρύθμιση του μίγματος έγινε με το "ελεύθερο" φίλτρο, οπότε το μόνο που θα καταφέρει με το κλείσιμο του φιλτροκουτιού είναι να έχει πλούσιο μίγμα (με όλα τα επακόλουθα).


Υ.Γ.
Προσωπικά, σε μια τέτοια ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ αλλαγή θα συνιστούσα να γίνει η τελική ρύθμιση με το φιλτροκούτι "μισόκλειστο" !!
(με κλειστές τις μισές τρύπες από όσες θα έχουν ανοιχτεί στο κουτί(*), ώστε να μπορεί να "παίζει" αναλόγως εξωτερικών συνθηκών)


(*) Πέστε μου ότι έχουν ανοιχτεί τρύπες στο φιλτροκούτι, plz ...!!!:winka:

sapila racing
31/10/2007, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ψυλιάζομαι ότι τότε είναι που θα βγαίνει το μίγμα ακριβώς όπως μπαίνει ...!!!:winka:

@Άρη: τα 5 νούμερα μεγαλύτερο ζιγκλέρ είναι (όπως σωστά λέει ο Βρωμόπουλος) 25 εκατοστά του χιλιοστού παραπάνω (από 185 πάμε σε 210 !!)

Αν έχει γίνει τέτοια αλλαγή, σίγουρα έχουν αλλαχτεί ΟΛΑ τα εξαρτήματα του carb που έχουν σχέση με το μίγμα (slide, βελόνα, θήκη, ζιγκλέρ βελόνας, κύκλωμα ρελαντί κ.λ.π.).

ΛΟΓΙΚΑ (?), η ρύθμιση του μίγματος έγινε με το "ελεύθερο" φίλτρο, οπότε το μόνο που θα καταφέρει με το κλείσιμο του φιλτροκουτιού είναι να έχει πλούσιο μίγμα (με όλα τα επακόλουθα).


Υ.Γ.
Προσωπικά, σε μια τέτοια ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΗ αλλαγή θα συνιστούσα να γίνει η τελική ρύθμιση με το φιλτροκούτι "μισόκλειστο" !!
(με κλειστές τις μισές τρύπες από όσες θα έχουν ανοιχτεί στο κουτί(*), ώστε να μπορεί να "παίζει" αναλόγως εξωτερικών συνθηκών)


(*) Πέστε μου ότι έχουν ανοιχτεί τρύπες στο φιλτροκούτι, plz ...!!!:winka:


Ακριβως εκεί ηθελα να καταλήξω!

Εγω πιστευω, χαρη στις μαντικές ικανότητες που εχω αναπτύξει εδω..., οτι δεν εχουν αλλαχτεί ούτε βελόνες ουτε θέση βελόνων, ούτε ζιγκλέρ ρελαντί, ούτε εχουν ανοιχτεί τρύπες.

Ετσι αν καλύψει ενα μέρος του στανταρ ανοίγματος του κουτιού σίγουρα θα χειροτερέψει, οπότε θα καταλάβει οτι εχει πλούσιο μίγμα.
Θα ανοίξει μερικές τρύπες (οχι οσες να ναι και οπου ναναι) στο φιλτροκούτι και μετα θα παίζει με ταινίες ανάλογα τον καιρό.

Εναλλακτικά μπορεί να ξαναβάλει όλα τα μαμίσια και θα δουλευει καλά παντού και πάντα.

:lol:

rsp
31/10/2007, 16:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ειλικρινά δεν εχω ιδέα...


Σιγα σιγα επανερχετε στα καλα του.....:smokin:

Panos82gr
31/10/2007, 16:00
Λοιπον, για το σαπιλα:

Δεν ανεβαζα πανω απο 4-5000 στροφες σε ολες τις ταχυτητες!!!
Τα μπουζι ξερω να τα διαβαζω στο περιπου χαρη στην ιστοσελιδα του DAN MOTORCYCLE REPAIR
αλλα ειναι καπως δυσκολο να κατσω μονος μου να το κανω λογω της απειριας μου.

Για τον παππου:

Εχει πειραχτει το κεντρικο ζιγκλερ μονο, δεν εχει αλαχτει τιποτα αλλο και ισως να πειραξε τη βιδα που βαζει αερα (δεν ειμαι σιγουρος θα μαθω αν και ψιλοβαριεται να απανταει ο μηχανικος μου..)

Η ρυθμιση ηταν παντα με ελευθερο φιλτρο K&N. Στην πρωτη αποπειρα αποτυχιας βγαλαμε το φιλτρο τελιως και αφησαμε μονο το φιλτροκουτι και ανεβασε κανονικα στροφες αν και δε τερματιζε παλι τις στροφες 5+6.

Τρυπες στο φιλτροκουτι δεν εχουν ανιχτει! Ειναι το ιδιο φιλτροκουτι ακριβως που εχει και το Hornet 600 και ο σκοπος μου ειναι να φτασω τις επιδοσεις του HORNET. Το μηχανακι μου ειναι το CBF 600.

Τελος επειδη εχω το manual του Hornet η μονη διαφορα που εχει σε εισαγωγη ειναι οτι εχει το συστημα PAIR (secondary air supply system) οπως το λεει η HONDA. Αυτο φανταζομαι ομως οτι δεν εχει σχεση με την εισαγωγη του αερα αλλα με τη καυση της ακαυστης βενζινης οταν φευγει στην εξαγωγη προς την εξατμιση..?

==
Τελος τα κιτ της dynojet για αυτα τα 2 μοντελα προσφερουν τα εξης και θα θελα να τα ανεφερω να μου πειτε τι κανει το καθετι αν εχετε ορεξη :beer: :

CB600F HORNET:
4x MAIN JET DJ108,110,112,114,116 (ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΖΙΓΚΛΕΡ ΥΠΟΘΕΤΩ 1/2 -> ΦΟΥΛ ΓΚΑΖΙ)
4x FUEL NEEDLES DNO307A (Η ΒΕΛΟΝΑ)
4x SLIDE SPRINGS DSP008M (ΤΑ ΕΛΛΑΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΒΕΛΟΝΑΣ?)
4x Adjusting Washers DW0001 ( Καζανακια? :P )
4x E-clips DE0001 ( Δε γνωριζω.. )

CBF600:
4x MAIN JET DJ98,100,102,104,106 (ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΖΙΓΚΛΕΡ ΥΠΟΘΕΤΩ 1/2 -> ΦΟΥΛ ΓΚΑΖΙ)
4x FUEL NEEDLES DNO124 (Η ΒΕΛΟΝΑ)
4x Adjusting Washers DW0001 ( Καζανακια? :P )
4x E-clips DE0001 ( Δε γνωριζω.. )

==
Αυτο που βλεπω ξεκαθαρα ειναι οτι βαζει μικροτερο ζιγκλερ, διαφορετικη βελονα, και δεν βαζει SLIDE SPRINGS.

Cpt. Haddock
31/10/2007, 16:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
ο σκοπος μου ειναι να φτασω τις επιδοσεις του HORNET. Το μηχανακι μου ειναι το CBF 600.

Και σου έχουν πει οτι γίνεται ε; :lol: :lol: :lol: :lol:

Panos82gr
31/10/2007, 16:08
Τρυπες ε?? Δειτε λιγο πως ειναι το φιλτροκουτο μου πρωτα:


110664

Panos82gr
31/10/2007, 16:09
2 PHOTO


110665

Panos82gr
31/10/2007, 16:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Και σου έχουν πει οτι γίνεται ε; :lol: :lol: :lol: :lol:

Οχι αλλα ελπιζω :wave2:

sapila racing
31/10/2007, 16:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Λοιπον, για το σαπιλα:

Δεν ανεβαζα πανω απο 4-5000 στροφες σε ολες τις ταχυτητες!!!
Τα μπουζι ξερω να τα διαβαζω στο περιπου χαρη στην ιστοσελιδα του DAN MOTORCYCLE REPAIR
αλλα ειναι καπως δυσκολο να κατσω μονος μου να το κανω λογω της απειριας μου.

Για τον παππου:

Εχει πειραχτει το κεντρικο ζιγκλερ μονο, δεν εχει αλαχτει τιποτα αλλο και ισως να πειραξε τη βιδα που βαζει αερα (δεν ειμαι σιγουρος θα μαθω αν και ψιλοβαριεται να απανταει ο μηχανικος μου..)

Η ρυθμιση ηταν παντα με ελευθερο φιλτρο K&N. Στην πρωτη αποπειρα αποτυχιας βγαλαμε το φιλτρο τελιως και αφησαμε μονο το φιλτροκουτι και ανεβασε κανονικα στροφες αν και δε τερματιζε παλι τις στροφες 5+6.

Τρυπες στο φιλτροκουτι δεν εχουν ανιχτει! Ειναι το ιδιο φιλτροκουτι ακριβως που εχει και το Hornet 600 και ο σκοπος μου ειναι να φτασω τις επιδοσεις του HORNET. Το μηχανακι μου ειναι το CBF 600.

Τελος επειδη εχω το manual του Hornet η μονη διαφορα που εχει σε εισαγωγη ειναι οτι εχει το συστημα PAIR (secondary air supply system) οπως το λεει η HONDA. Αυτο φανταζομαι ομως οτι δεν εχει σχεση με την εισαγωγη του αερα αλλα με τη καυση της ακαυστης βενζινης οταν φευγει στην εξαγωγη προς την εξατμιση..?

==
Τελος τα κιτ της dynojet για αυτα τα 2 μοντελα προσφερουν τα εξης και θα θελα να τα ανεφερω να μου πειτε τι κανει το καθετι αν εχετε ορεξη :beer: :

CB600F HORNET:
4x MAIN JET DJ108,110,112,114,116 (ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΖΙΓΚΛΕΡ ΥΠΟΘΕΤΩ 1/2 -> ΦΟΥΛ ΓΚΑΖΙ)
4x FUEL NEEDLES DNO307A (Η ΒΕΛΟΝΑ)
4x SLIDE SPRINGS DSP008M (ΤΑ ΕΛΛΑΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΒΕΛΟΝΑΣ?)
4x Adjusting Washers DW0001 ( Καζανακια? :P )
4x E-clips DE0001 ( Δε γνωριζω.. )

CBF600:
4x MAIN JET DJ98,100,102,104,106 (ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΖΙΓΚΛΕΡ ΥΠΟΘΕΤΩ 1/2 -> ΦΟΥΛ ΓΚΑΖΙ)
4x FUEL NEEDLES DNO124 (Η ΒΕΛΟΝΑ)
4x Adjusting Washers DW0001 ( Καζανακια? :P )
4x E-clips DE0001 ( Δε γνωριζω.. )

==
Αυτο που βλεπω ξεκαθαρα ειναι οτι βαζει μικροτερο ζιγκλερ, διαφορετικη βελονα, και δεν βαζει SLIDE SPRINGS.

Aχα!! Ημουν σίγουρος οτι μόνο κεντρικά ζιγκλερ άλλαξαν στα καρμπυρατερ.

Panos82gr τις επιδόσεος του Hornet δεν νομίζω να τις φτάσεις ποτέ, γιατί εχεις διαφορετικους εκκεντροφόρους και μικρότερα καρμπυρατερ.
Αυτο δεν το εχω ελεγξει αλλά το θεωρώ σίγουρο.

Κατα τα άλλα, κανε αυτό που ειπαμε πιο πάνω. Ανοιξε τρύπες στο φιλτροκούτι και κανε δοκιμες, μετα κάλυψε μερος αυτων και παλι δοκιμες.

Πρόσεξε οι τρύπες να μην ειναι σε 'ασχημο' σημείο και να μην ειναι σε μερος που να μπαίνουν νερα.

Επίσης στα παραπάνω που εβαλες.
4x MAIN JET = κύριο ζιγκλερ
FUEL NEEDLES = Βελόνες
Adjusting Washers = ροδέλες ρύθμισης (για τις μαμα βελόνες)
E-clips = ασφαλειες για τις Dynojet βελόνες που εχουν αυλακώσεις ρυθμισης

Panos82gr
31/10/2007, 16:14
Το καρμπυρατερ στο Hornet και στο cbf ειναι το ιδιο (34αρι) σε αντιθεση με το cbr600f (το πατερα τους) που ειναι 36.
Και οντως οι εκκεντροφοροι ειναι διαφορετικοι!

Αυτο ακριβως φοβομουνα και εγω με το φιλτροκουτι. Τυχον προβληματα με το νερο!
Εντομεταξυ αν δεις το σχεδιαγραμμα, το φιλτροκουτι ειναι ακριβως κατω απο τη σελλα!
Αναρωτιεμε ωρες ωρες πως πηγαινει ο αερας εκει μεσα!! :lol:

sapila racing
31/10/2007, 16:16
Για κοίτα και αυτό!!!

Μόνο που δεν θυμάμαι πια που το πουλάγανε :lol:


110667

Panos82gr
31/10/2007, 16:18
Εχμ δε πεζει να μπει νερο στο καρμπυρατερ απο αυτο το πραγματακι? Απο οτι καταλαβενω ειναι κατι σα φιλτροχουανι που βαζουνε στα παπια και λογικα θα εχει πολυ καλη εισαγωγη αερα! :a2:

Θυμασαι πως λεγεται η πως να το ψαξω για να δω/μαθω τι παιζει? :beer: :beer:

OldMan
31/10/2007, 16:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Εχει πειραχτει το κεντρικο ζιγκλερ μονο, δεν εχει αλαχτει τιποτα αλλο και ισως να πειραξε τη βιδα που βαζει αερα (δεν ειμαι σιγουρος θα μαθω αν και ψιλοβαριεται να απανταει ο μηχανικος μου..)
Δεν θέλω να το πιστεύω ... :sad:

(εκτός αν κάνεις εσύ λάθος και αλλάχτηκε 1 νούμερο παραπάνω στο ζιγκλέρ, π.χ. από 105 έγινε 110)

Να μην μπαίνουμε σε "θεωρητικά" χωράφια, αλλά εφόσον έγινε αλλαγή με μεγαλύτερο main jet έγινε και ρύθμιση για μεγαλύτερη εισαγωγή αέρα !!
(εκτός αν το μίγμα σου ήταν φτωχό, οπότε ήρθε στα "ίσα" του με την αλλαγή - αλλά τότε ΔΕΝ θα είχες αυξημένη απόδοση - don't ask why plz...):winka:
Η αύξηση της εισαγωγής αέρα ΠΑΡΑΜΕΝΕΙ (αναλογικά) σε όλες τις φάσεις λειτουργίας του carb (πλην ρελαντί), οπότε από τα 3/4 γκαζιού και κάτω θα είχες (έχεις ?) φτωχό μίγμα ...

Generally speaking, κάτι δεν έγινε σωστά στην ρύθμιση !!! :wave2:


Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
CB600F HORNET:
4x MAIN JET DJ108,110,112,114,116 (ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΖΙΓΚΛΕΡ ΥΠΟΘΕΤΩ 1/2 -> ΦΟΥΛ ΓΚΑΖΙ)
4x FUEL NEEDLES DNO307A (Η ΒΕΛΟΝΑ)
4x SLIDE SPRINGS DSP008M (ΤΑ ΕΛΛΑΤΗΡΙΑ ΤΗΣ ΒΕΛΟΝΑΣ?)
4x Adjusting Washers DW0001 ( Καζανακια? :P )
4x E-clips DE0001 ( Δε γνωριζω.. )

CBF600:
4x MAIN JET DJ98,100,102,104,106 (ΚΕΝΤΡΙΚΟ ΖΙΓΚΛΕΡ ΥΠΟΘΕΤΩ 1/2 -> ΦΟΥΛ ΓΚΑΖΙ)
4x FUEL NEEDLES DNO124 (Η ΒΕΛΟΝΑ)
4x Adjusting Washers DW0001 ( Καζανακια? :P )
4x E-clips DE0001 ( Δε γνωριζω.. )

Αυτο που βλεπω ξεκαθαρα ειναι οτι βαζει μικροτερο ζιγκλερ, διαφορετικη βελονα, και δεν βαζει SLIDE SPRINGS.
Αυτό που βλέπω εγώ ξεκάθαρα είναι ότι οι διαφορές τους είναι 2 νούμερα ζιγκλέρ ανά ρύθμιση !!
(δηλ. αν στην Ελλάδα έρχεται το Hornet με 110 main jet, το CBF έρχεται με 100άρι - και στα επίπεδα αυτά πρέπει να μείνουν οι αλλαγές !!!) :D

Τα "καζανάκια" και τα "δεν γνωρίζω" είναι αποστάτες ρύθμισης (ροδέλες) και ασφάλειες θέσης (ύψους) βελόνας, αντίστοιχα !! :lol:

Και το κύριο ζιγκλέρ ΔΕΝ ελέγχει την περιοχή 1/2 -> Φούλα γκάζι, αλλά από 3/4 (με το ζόρι...) μέχρι τέρμα γκάζι !!! :wave2:

Panos82gr
31/10/2007, 16:27
Απο 108 εγινε 112 το ζιγκλερ παππου! Ενα νουμερο πανω θεωρειται αυτο?

OldMan
31/10/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Απο 108 εγινε 112 το ζιγκλερ παππου! Ενα νουμερο πανω θεωρειται αυτο?
Σύμφωνα με τα κιτς, θεωρείται 2 νούμερα, τέκνον μου ...!!!

sapila racing
31/10/2007, 16:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Απο 108 εγινε 112 το ζιγκλερ παππου! Ενα νουμερο πανω θεωρειται αυτο?

Οπως σου ειπε ο μαστορας είναι 2 νούμερα.

Κατα τύχη οταν ειχα το Kawasaki ZR7 και ψαχνόμουνα, ειχα βάλει κι εγω από 108-112 κύρια ζιγκλερ, και μετα από πολλές δοκιμές το ειχα φέρει σωστά και αποδειχθηκε στο δυναμόμετρο.

Ομως....

ειχα επίσης αλλάξει τα κάτωθι:
ζιγκλέρ ρελαντί 2 νούμερα επάνω.
βελόνες σηκωμένες με ροδέλες.
Φίλτρο ΚΝ, και βγαλμένο τελείως το πάνω μέρος του φιλτρικουτιού.
Εξάτμιση Devil (Ντεβιλιασμένο κοινως).

OldMan
31/10/2007, 16:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Ντεβιλιασμένο κοινως
και Μικουνιασμένο ...??? :winka:

sapila racing
31/10/2007, 17:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
και Μικουνιασμένο ...??? :winka:

Ε βέβαια!!

Και μετα μπήκε και εκκεντροφόρος GPz 750 και πήρε αλλους 10 ίππους περίπου!!!

OldMan
31/10/2007, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Και μετα μπήκε και εκκεντροφόρος GPz 750 και πήρε αλλους 10 ίππους περίπου!!!
Από το Hy-Vo τα κονόμησε τα αλόγατα ?? :lol:

sapila racing
31/10/2007, 17:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από το Hy-Vo τα κονόμησε τα αλόγατα ??

Οχι, Hy-Vo ειχε και πριν, αναπνοή δεν είχε!
Το ZR7 είχε πολύ ησυχους εκκεντροφόρους, πανάθεμα τους Γιαπωνεζους που σήμερα τα κανονικά μηχανάκια τα λένε γυμνα και τα ησυχάζουν!!
Παλια ηταν απλά κανονικά μηχανάκια και πήγαιναν και πιο γρήγορα :lol:

Και στο Hornet 900 κόβει την τελική στην 6η..... :(

Αυτό φτιάχνεται αλλά δεν ασχολούμαι.

Cpt. Haddock
31/10/2007, 17:17
:a024: :mad: :a024: :mad: :a024: :mad: :a024: :mad:

OldMan
31/10/2007, 17:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:a024: :mad: :a024: :mad: :a024: :mad: :a024: :mad:
Τι θες ρε ..??? :D :smokin:

Cpt. Haddock
31/10/2007, 17:24
Αρχισατε τις αρχαιολογίες και βαρέθηκα :o :ZZZ:

OldMan
31/10/2007, 17:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αρχισατε τις αρχαιολογίες και βαρέθηκα :o :ZZZ:
Είπε ο κάτοχος (τεως και νυν) state of the art techology μηχανακίων ...!!! :winka:

Cpt. Haddock
31/10/2007, 17:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Είπε ο κάτοχος (τεως και νυν) state of the art techology μηχανακίων ...!!! :winka:

Δεν έχει καρμπυρατέρ πάντως :smokin:

sapila racing
31/10/2007, 19:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν έχει καρμπυρατέρ πάντως :smokin:

Aυτο δεν είναι απαραίτητα καλό :D

banditgr
31/10/2007, 19:47
an pantos theleis ekentroforous apo cbr600F3 98 yparxoun.....

dirtbird
31/10/2007, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν έχει καρμπυρατέρ πάντως :smokin:

Και ο πρόγονος* του δικού σου μοτέρ, ψεκαστός ήταν (bosch μάλιστα)


*Gpz1100R του 82

rsp
31/10/2007, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Δεν έχει καρμπυρατέρ πάντως :smokin:

Εντυπωσιαζομαι....:eyepop:
















Ποιος του το ειπε??:confused:






:lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
01/11/2007, 08:02
:rolleyes:

εσείς οι αποπάνω

δε γ@μιέστε; :lol: :lol: :lol: :lol:

dirtbird
01/11/2007, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rolleyes:

εσείς οι αποπάνω

δε γ@μιέστε; :lol: :lol: :lol: :lol:

Όσο πας πεφτεις και πιο χαμηλά.....:o :o


Εκτός από τη σημαία, τίποτα Αγγλικό έχει το μηχανάκι σου? :D :winka:

rsp
01/11/2007, 08:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
:rolleyes:

εσείς οι αποπάνω

δε γ@μιέστε; :lol: :lol: :lol: :lol:

Μπα, μετα τον Καρνταση οι μεγαλητεροι αντρες δεν μου κανουν....:blush:

Cpt. Haddock
01/11/2007, 08:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Εκτός από τη σημαία, τίποτα Αγγλικό έχει το μηχανάκι σου? :D :winka:

Γιατί, είχε τίποτα γερμανικό η bmw που είχα; :lol: :lol: :lol:

Panos82gr
01/11/2007, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
an pantos theleis ekentroforous apo cbr600F3 98 yparxoun.....

Ποσο παει το μαλλι banditgr?

Panos82gr
01/11/2007, 15:25
Για του λογου του αληθες, μετα απο τετιες αλαγες που προτινει ο σαπιλα, χρειαζεται και ρυθμιση για συγχρονισμο των καρμπυρατερ?

sapila racing
01/11/2007, 15:38
Kαλό θα ήταν.
Χρειάζεσαι όμως οργανα γι αυτό.
Εγω εχω το Carbtune, καλό και φτηνό (σχετικά).

banditgr
01/11/2007, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Ποσο παει το μαλλι banditgr?

exeis pm.

vasilisFZ
01/11/2007, 19:51
Επειδη ειμαι και εγω στα ρυθμισματα:winka:
Δηλαδη ο επομενος που θα προσπαθειτε να βρητε τι σκατα επαθε το ριμαδι του και δεν τραβαει:p
Οταν ελευθερωσουμε το φιλτροκουτι χωρις να αλλαξουμε το σχημα του δηλαδη αν πχ μεγαλωσουμε την εισαγωγη του, τοτε σε ποιο φασμα στροφων του κινητηρα φτωχαινουμε το μειγμα???
Αναλογικα σε ολο ή στις ψηλες στροφες κυριως??
:beer:

Nikoskazer2000
01/11/2007, 20:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilisFZ
Επειδη ειμαι και εγω στα ρυθμισματα:winka:
Δηλαδη ο επομενος που θα προσπαθειτε να βρητε τι σκατα επαθε το ριμαδι του και δεν τραβαει:p
Οταν ελευθερωσουμε το φιλτροκουτι χωρις να αλλαξουμε το σχημα του δηλαδη αν πχ μεγαλωσουμε την εισαγωγη του, τοτε σε ποιο φασμα στροφων του κινητηρα φτωχαινουμε το μειγμα???
Αναλογικα σε ολο ή στις ψηλες στροφες κυριως??
:beer:

Αναλογικά σε ολο το φάσμα αλλα το μεγαλύτερο πρόβλημα υπάρχει χαμηλά.
Γι' αυτό είναι απαραίτητη η ρύθμιση προς πιο πλούσιο μίγμα.

vasilisFZ
01/11/2007, 21:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Αναλογικά σε ολο το φάσμα αλλα το μεγαλύτερο πρόβλημα υπάρχει χαμηλά.
Γι' αυτό είναι απαραίτητη η ρύθμιση προς πιο πλούσιο μίγμα.

Για μισο γιατι εδω διαφωνω.:nono:
Κατ αρχας εχω δοκιμασει την μηχανη χωρις το καπακι στο φιτροκουτι και ενω χαμηλα δουλευε κανονικα δεν ανεβαζε πανω απο 7000σαλ.
Επισης εχω δοκιμασει με την μιση εισαγωγη κλειστη με ταινια και το αποτελεσμα ηταν παρομοιο.
Αρα η γνωμη μου ειναι οτι σιγουρα επιρεαζει τις ψηλες αλλα αυτο το θελω γιατι εχω μεγαλα ζιγκλερ.
Το θεμα ειναι τι θα γινει στις μεσαιες??....:confused:

TEOkaip7
02/11/2007, 10:47
επειδή ψιλομπερδεύτηκα:confused:

έχω κι εγω ένα CBF600 και λέω να προχωρήσω σε αλλαγή εξάτμισης, φίλτρου και dynojet kit.

μετά απο όλα αυτά υπάρχει περίπτωση να μη δουλεύει σωστά; (αφού βέβαια ρυθμιστούν σωστά τα καρμπς)

Θα πρέπει να κάνω κόσκινο το φιλτροκούτι;

Θα ανέβω σε κανένα βουνό και θα τα παίξει;

:beer: :wave2:

sapila racing
02/11/2007, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
επειδή ψιλομπερδεύτηκα:confused:

έχω κι εγω ένα CBF600 και λέω να προχωρήσω σε αλλαγή εξάτμισης, φίλτρου και dynojet kit.

μετά απο όλα αυτά υπάρχει περίπτωση να μη δουλεύει σωστά; (αφού βέβαια ρυθμιστούν σωστά τα καρμπς)

Θα πρέπει να κάνω κόσκινο το φιλτροκούτι;

Θα ανέβω σε κανένα βουνό και θα τα παίξει;

:beer: :wave2:

Αν ρυθμιστεί σωστά το καρμπυρατερ θα δουλευει σωστά, αλλά ισως (κατα τη γνωμη μυ σίγουρα) είναι πιο ευαίσθητο στις κλιματικές και υψομετρικές διαφορές.
Μιλάμε όμως για extreme καταστάσεις, οχι γοα τον Αγιο Στέφανο τον Οκτωβριο όπως ο φίλος πιο πάνω.

Το φιλτροκούτι θα πρέπει να το ανοίξεις κατα πάσα πιθανότητα για να μπορέσει να ρυθμιστεί το σύστημα.
Σκέψου το ετσι.
Bαζεις εξάτμιση ανοιχτή, και ρίχνεις και παραπάνω βενζίνη. Θέλεις λοιπόν και παραπάνω αέρα αφού η εξάτμιση μπορεί πλέον να βγάλει παραπάνω καυσαέρια στην μονάδα του χρόνου και εχεις βάλει και extra κάυσιμο.
Aν το φίλτρο που θα βάλεις είναι τόσο ανοιχτό που να φτάνει, εχει καλώς από πλευράς μίγματος, αλλά τότε θα ειχες πρόβλημα με σωματίδια που θα περνανε απο το φίλτρο.
Αν το φίλτρο ειναι λίγο πιο ανοιχτό απο το μαμίσιο, λογικά δεν θα φτάνει ο αέρας, οπότε ανοίγεις τρύπες και αναπνέει καλύτερα.
Να πω την αλήθεια, επειδή εχω χρησιμοποιήσει KN, δεν εχω πειστεί για την διαφορά σε απόδοση.
Απλά συμφέρει επειδή το πλένεις και το ξαναχρησιμοποιείς επ άπειρον.

sapila racing
02/11/2007, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
επειδή ψιλομπερδεύτηκα:confused:

έχω κι εγω ένα CBF600 και λέω να προχωρήσω σε αλλαγή εξάτμισης, φίλτρου και dynojet kit.

μετά απο όλα αυτά υπάρχει περίπτωση να μη δουλεύει σωστά; (αφού βέβαια ρυθμιστούν σωστά τα καρμπς)

Θα πρέπει να κάνω κόσκινο το φιλτροκούτι;

Θα ανέβω σε κανένα βουνό και θα τα παίξει;

:beer: :wave2:

Αν ρυθμιστεί σωστά το καρμπυρατερ θα δουλευει σωστά, αλλά ισως (κατα τη γνωμη μυ σίγουρα) είναι πιο ευαίσθητο στις κλιματικές και υψομετρικές διαφορές.
Μιλάμε όμως για extreme καταστάσεις, οχι γοα τον Αγιο Στέφανο τον Οκτωβριο όπως ο φίλος πιο πάνω.

Το φιλτροκούτι θα πρέπει να το ανοίξεις κατα πάσα πιθανότητα για να μπορέσει να ρυθμιστεί το σύστημα.
Σκέψου το ετσι.
Bαζεις εξάτμιση ανοιχτή, και ρίχνεις και παραπάνω βενζίνη. Θέλεις λοιπόν και παραπάνω αέρα αφού η εξάτμιση μπορεί πλέον να βγάλει παραπάνω καυσαέρια στην μονάδα του χρόνου και εχεις βάλει και extra κάυσιμο.
Aν το φίλτρο που θα βάλεις είναι τόσο ανοιχτό που να φτάνει, εχει καλώς από πλευράς μίγματος, αλλά τότε θα ειχες πρόβλημα με σωματίδια που θα περνανε απο το φίλτρο.
Αν το φίλτρο ειναι λίγο πιο ανοιχτό απο το μαμίσιο, λογικά δεν θα φτάνει ο αέρας, οπότε ανοίγεις τρύπες και αναπνέει καλύτερα.
Να πω την αλήθεια, επειδή εχω χρησιμοποιήσει KN, δεν εχω πειστεί για την διαφορά σε απόδοση.
Απλά συμφέρει επειδή το πλένεις και το ξαναχρησιμοποιείς επ άπειρον.

Επίσης είναι παρατηρημένο γενικά, οτι τα Honda εχουν πολύ μελετημένη αναπνοή και τα φίλτρα τους ειναι οτι πρέπει.

TEOkaip7
02/11/2007, 11:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αν ρυθμιστεί σωστά το καρμπυρατερ θα δουλευει σωστά, αλλά ισως (κατα τη γνωμη μυ σίγουρα) είναι πιο ευαίσθητο στις κλιματικές και υψομετρικές διαφορές.
Μιλάμε όμως για extreme καταστάσεις, οχι γοα τον Αγιο Στέφανο τον Οκτωβριο όπως ο φίλος πιο πάνω.

Το φιλτροκούτι θα πρέπει να το ανοίξεις κατα πάσα πιθανότητα για να μπορέσει να ρυθμιστεί το σύστημα.
Σκέψου το ετσι.
Bαζεις εξάτμιση ανοιχτή, και ρίχνεις και παραπάνω βενζίνη. Θέλεις λοιπόν και παραπάνω αέρα αφού η εξάτμιση μπορεί πλέον να βγάλει παραπάνω καυσαέρια στην μονάδα του χρόνου και εχεις βάλει και extra κάυσιμο.
Aν το φίλτρο που θα βάλεις είναι τόσο ανοιχτό που να φτάνει, εχει καλώς από πλευράς μίγματος, αλλά τότε θα ειχες πρόβλημα με σωματίδια που θα περνανε απο το φίλτρο.
Αν το φίλτρο ειναι λίγο πιο ανοιχτό απο το μαμίσιο, λογικά δεν θα φτάνει ο αέρας, οπότε ανοίγεις τρύπες και αναπνέει καλύτερα.
Να πω την αλήθεια, επειδή εχω χρησιμοποιήσει KN, δεν εχω πειστεί για την διαφορά σε απόδοση.
Απλά συμφέρει επειδή το πλένεις και το ξαναχρησιμοποιείς επ άπειρον.

Επίσης είναι παρατηρημένο γενικά, οτι τα Honda εχουν πολύ μελετημένη αναπνοή και τα φίλτρα τους ειναι οτι πρέπει.

:beer: :beer:

Panos82gr
02/11/2007, 12:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από TEOkaip7
επειδή ψιλομπερδεύτηκα:confused:

έχω κι εγω ένα CBF600 και λέω να προχωρήσω σε αλλαγή εξάτμισης, φίλτρου και dynojet kit.

μετά απο όλα αυτά υπάρχει περίπτωση να μη δουλεύει σωστά; (αφού βέβαια ρυθμιστούν σωστά τα καρμπς)

Θα πρέπει να κάνω κόσκινο το φιλτροκούτι;

Θα ανέβω σε κανένα βουνό και θα τα παίξει;

:beer: :wave2:

Λογικα οχι γιατι ολα αυτα εχουν προδιαγραφες για το cbf και ειναι πακεταρισμενα.
Εγω δυστηχως επεξα μονο με κεντρικο ζιγκλερ για την ωρα και απο οτι βλεπω, το μηχανακι με φουλ ανοιγμα γκαζιου δε πεζει καλλα. Οταν ανιγω στα 2-3/4 λειτουργει μια χαρα με δυναμη. Ειναι ωρα να βρω κανα μηχανικο που να εχει ορεξη να ασχοληθει λιγο μου φενεται..

TEOkaip7
02/11/2007, 12:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Panos82gr
Λογικα οχι γιατι ολα αυτα εχουν προδιαγραφες για το cbf και ειναι πακεταρισμενα.
Εγω δυστηχως επεξα μονο με κεντρικο ζιγκλερ για την ωρα και απο οτι βλεπω, το μηχανακι με φουλ ανοιγμα γκαζιου δε πεζει καλλα. Οταν ανιγω στα 2-3/4 λειτουργει μια χαρα με δυναμη. Ειναι ωρα να βρω κανα μηχανικο που να εχει ορεξη να ασχοληθει λιγο μου φενεται..

Πολύ σημαντικό να έχεις μηχανικό που να θέλει να ασχοληθεί,

αν θέλεις στείλε μου με pm που το πηγαίνεις.