PDA

View Full Version : scorpio SR-i500



kalamaria
31/10/2007, 20:53
Θελω την γνωμη σας ,εβαλα τον συναγερμο scorpio sr-500
ολα καλα θελω να με πει καποιος αν πρεπει να βαλω μπλοκαρισμα στο μοτερ
και οποιος εβαλε να με πει αν μπαινει ευκολα χωρις προβληματα?

arxaios
31/10/2007, 21:02
Τον έχω βάλει εγώ κομπλέ !!!!!!!
Και αισθητήρα περιμέτρου και το ρελέ μπλοκαρίσματος ............
Μπαίνει εύκολα όλο το σύστημα σε μία περίπου ώρα !!!!!!!
Το μόνο παράπονο είναι ότι πρέπει ΚΑΘΕ βράδυ να βάζω για φόρτιση το χειριστήριο !!!!!!
Ίσως τελικά να ήταν προτιμότερο αυτό με τις απλές μπαταρίες και όχι το επαναφορτιζόμενο .........
Προσωπικά παράγγειλα από αμερική την έτοιμη καλωδίωση για Hayabusa ........
Στοίχισαν περισσότερο τα μεταφορικά 21 Ε από την ίδια την καλωδίωση 17 αλλά δεν χρειάστηκε να κόψω κανένα καλώδιο ..........
Το υπόλοιπο σύστημα το πήρα από ελλάδα ....
Α! Θα ήθελα λίγο δυνατότερη σειρήνα ..............

Να πω ακόμα ότι το ρελέ αυτό ΔΟΥΛΕΥΕΙ !!!!!!!!! Και προσωπικά το θεώρησα απαραίτητο καθώς το Hayabusa δεν έχει Immobilizer !!!!!!

Σημείωση: Το χειριστήριο ΠΑΝΤΑ ΧΩΡΙΣΤΑ από τα κλειδιά ....... π.χ. στη θηλιά της ζώνης.
Αν την πάρει κάποιος και φύγει (πχ με την απειλή όπλου) ενεργοποιείς το ρελέ και μετά από 20 δευτερόλεπτα αρχίζει να χτυπά η σειρήνα και ΝΕΚΡΩΝΕΙ ο κινητήρας ...........

kalamaria
31/10/2007, 21:07
δηλαδη δεν θα εχω κανενα προβλημα θα μπορεσω να το βαλω μονος μου?

arxaios
31/10/2007, 21:11
Προτιμότερο ένας καλός ηλεκτρολόγος ......... Παρ' όλα αυτά ΠΡΟΣΩΠΙΚΑ είχα ΔΙΑΒΑΣΕΙ ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΑ τα manual και ΚΑΘΟΔΗΓΟΥΣΑ το τι πρέπει να συνδέσει και πού !!!!!!!!
30 Ε μου πήρε ....

kalamaria
31/10/2007, 21:16
ευχαριστω :beer:

banditgr
01/11/2007, 15:37
Pantos presexte me ayto to kolpo min sas afisei pouthena,i akoma min svisei en ora leitourgias.Prosopika den tha to evaza,tha to eixa panta sto mialo mou.Idika an exei ergostasiako immobilizer i moto sou tote me kamia dinami min to valeis....Einai diskolo eos adinato na tin valei mprosta.

kalamaria
01/11/2007, 22:01
ο λογος που εκανα την ερωτηση στο forum ηταν αυτος γιατι τον συναγερμο τον εβαλα την περασμενη εβδομαδα ομως με την πρωτη σκεψη δεν ηθελα να βαλω το εξαρτημα που μπλοκαρει την μηχανη ,μετα που το ξανασκευτηκα ελεγα μηπως εκανα χαζομαρα!:confused:
πραγματικα δεν ξερω αν εχει immobilizer παντως σε ευχαριστω αλλα παλ ο προβληματισμος υπαρχει?

arxaios
01/11/2007, 22:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
Pantos presexte me ayto to kolpo min sas afisei pouthena,i akoma min svisei en ora leitourgias.Prosopika den tha to evaza,tha to eixa panta sto mialo mou.Idika an exei ergostasiako immobilizer i moto sou tote me kamia dinami min to valeis....Einai diskolo eos adinato na tin valei mprosta.
ΔΕΝ επιρρεάζει το immobilizer. Aν τυχόν για κάποιο λόγο μπλοκάρει είναι απλό να το αποσυνδέσεις - παρακάμψεις. Το ΗΑΥΑ δεν έχει immobilizer.
Αλλά και ο ρόλος αυτού του ρελέ είναι να μην μπορεί κάποιος να την πάρει με την απειλή ή τη χρήση βίας . Γι' αυτό είπα ΞΕΧΩΡΙΣΤΑ ΤΑ ΚΛΕΙΔΙΑ ΑΠΟ ΤΟ ΧΕΙΡΙΣΤΗΡΙΟ !!!!!!!!!!!
Δυστυχώς ΔΕΝ μπορώ να δώσω λεπτομέρειες της συνδεσμολογίσς που έχω κάνει στη μηχανή μου, για αυτονόητους λόγους, καθώς κυκλοφορούν ελαχιστότατες στο Ηράκλειο .........

banditgr
02/11/2007, 13:49
den eipa to epireazei to immobilizer...apla,den xreiazete afou apokliete na valeis mprosta tin mixani xoris to kleidi tis an exei,opote einai axristo pou mono kindyno mporei na ferei.Pantos oi kaloi sinagermoi,otan i moto vriskete se leitourgia (kleidi ON) o sinagermos DEN kovei tin anafle3i gia logous asfaleias.

kalamaria
02/11/2007, 13:55
επειδη θεωρω τον συναγερμο πολυ καλο θα το επιχειρησω:)

SAM46
07/11/2007, 08:11
εχω βαλει και εγω τον συγκεκριμενο συναγερμο μαζι με το περιμετρικο ρανταρ και ειμαι πολυ ευχαριστηιμενος!

μονο που οπως ειπατε παραπανω οι μπαταριες στο κοντρολ τελειωνουν πολυ γρηγορα για αυτο εχω παντα μια μαζι μου!