PDA

View Full Version : Εργαλεια και ρυθμιση βαλβιδων



palios_er500
01/11/2007, 06:54
Γεια χαρα και παλι

Εχω καποιες αποριες για τα εργαλεια που χρειαζομαι για να ρυθμισω βαλβιδες...
Την τελευταια φορα που ανοιξα το er για να το ρυθμισω(...) φαινοταν οτι τα ειχα ολα.Οταν έφτασα στο σημείο να ρυθμίσω τα διάκενα ανακάλυψα ότι το ¨οκταρακι¨ γερμανοπολύγωνο που είχα ή το αντίστοιχο καρυδάκι (που χρησιμοποιούνται για το ασφαλιστικο περικοχλιο) δεν χώρουσαν ανετα για να δουλεψω :D
Αιτια για αυτο ειναι τα μεταλικα σωληνακια λαδιου που σουλατσαρουν διπλα απο τα κοκορακια και τις βαλβιδες. Για να να αντιμετωπισω το προβλημα χαλαρωσα λιγο τις βιδες που κραταγαν τα σωληνακια αλλα και παλι δεν μπορουσα να δουλεψω με την ακριβεια που ήθελα αλλα και κυριως να το......απολαυσω!! :smilea:
Το manual γραφει για καποιο after market εργαλειο

Ερωτησεις

πρεπει να φτιάξω εγω ενα?
υπαρχει καποιο special στην αγορα?
απο που το αγοράζω?

και αλλες ερωτησεις..

τα special εργαλεια της kawasaki ,yamaha,ktm κτλ... απο που τα αγοραζει ενας ιδι
ωτης??
Αν ειχα τετρακυλινδρο με καπελοτα τι εργαλεια θα χρειαζομουν (εχω ακουσει τρομακτικες ιστοριες..)??


Ευχαριστω..
(Βreeze στειλε και εσυ;) )

dirtbird
01/11/2007, 08:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από palios_er500


τα special εργαλεια της kawasaki ,yamaha,ktm κτλ... απο που τα αγοραζει ενας ιδι
ωτης??
Αν ειχα τετρακυλινδρο με καπελοτα τι εργαλεια θα χρειαζομουν (εχω ακουσει τρομακτικες ιστοριες..)??


Ευχαριστω..
(Βreeze στειλε και εσυ;) )

Tα παραγγέλνεις από την αντιπροσωπεία, έχουν κωδικό ανταλλακτικού που αναγράφεται στο manual αλλά και στην διαφάνεια ανταλλακτικών. Για Kawasaki, ψάξε και στο site της Kawasaki Αμερικής.

Για καπελότα, εάν τα διάκενα ήταν εκτός προδιαγραφών θα χρειαζόταν να βγάλεις εκκεντροφόρους και να έχεις διαθέσιμα καπελότα διαφορετικού πάχους.

FZR1000
01/11/2007, 14:40
Δεν πρεπει να ειναι με καπελωτα...

dirtbird
01/11/2007, 15:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Δεν πρεπει να ειναι με καπελωτα...

Δεν είναι .

Ξανδιάβασε την τελευταία γραμμή σε αυτά που ρωτάει.

sniper
01/11/2007, 15:41
Πόσα χλμ έχεις κάνει και ρυθμίζεις βαλβίδες;

OldMan
01/11/2007, 15:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Πόσα χλμ έχεις κάνει και ρυθμίζεις βαλβίδες;
Τι σε νοιάζει ρε φίλος ??? :D

(φιρί φιρί να μας βγάλεις off topic ...) :smokin:

FZR1000
01/11/2007, 15:47
Οκ λαθος μου...

palios θα χρειαζοσουν και μικρομετρο για να μετρησεις με ακριβεια τα καπελωτα.

ΥΓ. Για να βγουν τα καπελωτα δεν χρειαζεται σε ολες τις μηχανες να βγουν και οι εκκ/ροι.

vasilisFZ
01/11/2007, 18:35
Μπα και τα τετρακυλιδρα αναλογως δεν χρειαζονται κατι τρελο σε εργαλειο.
τουλαχιστον το δικο μου το φειζερ μονο υπομονη ηθελε και καπελοτα.

Μια που το εφερε η κουβεντα και εκανα κ εγω προσφατα ρυθμιση βαλβιδων, εχω 64000 κμ και οι βαλβιδες εξαγωγης ηταν ακριβως στην μεση των προδιαγραφων ολες! ενω αυτες της εισαγωγης ηταν ελαχιστα 0.05 το πολυ κατω απο το οριο ολες. αυτο ειναι φυσιολογικο η οφειλεται σε κατι???? Καλα ανυσιχητικο δεν νομιζω να ειναι αλλα να η περιεργεια...

vasilisFZ
02/11/2007, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilisFZ
Μπα και τα τετρακυλιδρα αναλογως δεν χρειαζονται κατι τρελο σε εργαλειο.
τουλαχιστον το δικο μου το φειζερ μονο υπομονη ηθελε και καπελοτα.

Μια που το εφερε η κουβεντα και εκανα κ εγω προσφατα ρυθμιση βαλβιδων, εχω 64000 κμ και οι βαλβιδες εξαγωγης ηταν ακριβως στην μεση των προδιαγραφων ολες! ενω αυτες της εισαγωγης ηταν ελαχιστα 0.05 το πολυ κατω απο το οριο ολες. αυτο ειναι φυσιολογικο η οφειλεται σε κατι???? Καλα ανυσιχητικο δεν νομιζω να ειναι αλλα να η περιεργεια...

Καμια απαντηση???:confused: :confused:
:ZZZ:

palios_er500
02/11/2007, 21:30
Εγω δεν γνωριζω......
:(

FZR1000
02/11/2007, 23:20
Βασιλη μονος τις ρυθμισες? Αν ναι δεν ξερεις την απαντηση στην ερωτηση σου???

vasilisFZ
03/11/2007, 13:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Βασιλη μονος τις ρυθμισες? Αν ναι δεν ξερεις την απαντηση στην ερωτηση σου???

Ναι μονος τις ρυθμισα.
Αλλα την απαντηση δεν την ξερω...:confused: :confused:
Εννοω γιατι ενω τις εξαγωγης ηταν ΟΚ οι βαλβιδες τις εισαγωγης ειχαν ελαφρα μειωμενο διακενο?
Αυτο δεν σημαινει οτι οι εισαγωγης ηταν περισσοτερο φθαρμενες?? Αν ναι γιατι?

OldMan
03/11/2007, 13:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από vasilisFZ
Εννοω γιατι ενω τις εξαγωγης ηταν ΟΚ οι βαλβιδες τις εισαγωγης ειχαν ελαφρα μειωμενο διακενο?
Αυτο δεν σημαινει οτι οι εισαγωγης ηταν περισσοτερο φθαρμενες?? Αν ναι γιατι?
Αυτό σημαίνει ότι οι εισαγωγής ήταν ΠΟΛΥ πιο "σφιχτές" και με το κοπάνημα άρχισαν να έρχοται στα "ίσα" τους ...

(γενικά, η φθορά λόγω χρήσης ΑΥΞΑΝΕΙ το διάκενο των βαλβίδων - εκτός αν πρόκειται για παραμορφωμένα άκρα, οπότε σε κάποιο σημείο της "πατούρας" το διάκενο είναι μικρότερο από το προβλεπόμενο - αλλά εκεί πάμε για επισκευή ...) :wave2:

FZR1000
03/11/2007, 16:39
Εγω στο zxr 400 εχω προσεξει οτι οι εισαγωγης εχουν ταση για μειωση του διακενου ενω οι εξαγωγης το αντιθετο...το θεμα ειναι γιατι συμβαινει αυτο...

dirtbird
03/11/2007, 17:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από FZR1000
Εγω στο zxr 400 εχω προσεξει οτι οι εισαγωγης εχουν ταση για μειωση του διακενου ενω οι εξαγωγης το αντιθετο...το θεμα ειναι γιατι συμβαινει αυτο...

Αν θυμάμαι με ακρίβεια, το ίδιο παρατηρούσα και στο Ninja (Gpz900).
Για της εισαγωγής, μάλλον έχει να κάνει με φθορά στις έδρες (δεν το επιβεβαίωσα όμως).

vasilisFZ
03/11/2007, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αν θυμάμαι με ακρίβεια, το ίδιο παρατηρούσα και στο Ninja (Gpz900).
Για της εισαγωγής, μάλλον έχει να κάνει με φθορά στις έδρες (δεν το επιβεβαίωσα όμως).
Βασικα και εγω κατι τετοιο υποπτευομαι και λεω μηπως φταιει που το μηχανακι δουλευε ψιλοφτωχο με το φιλτρο και την εξατμιση και ειχαν μεγαλυτερη φθορα οι εδρες στις βαλβιδες εισαγωγης.