PDA

View Full Version : Καθάρισμα φίλτρου αέρα Κ&Ν



makis206
01/11/2007, 09:21
Πηγή: Κ&Ν (http://www.knfilters.com) και συγκεκριμένα από τις οδηγίες καθαρισμού (http://www.knfilters.com/cleaning.htm) των φίλτρων.

Έκανα τη μετάφραση με πρόγραμμα και κάποιες απαραίτητες διορθώσεις, συγχωρέστε με για τυχόν λάθη. :p



1. ΕΦΑΡΜΟΓΗ ΤΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟΥ (ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΧΗΜΑ)
ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΤΕ ΟΛΕΣ ΤΙΣ ΟΔΗΓΙΕΣ ΑΣΦΑΛΕΙΑΣ ΓΙΑ ΤΟ ΚΑΘΑΡΙΣΤΙΚΟ ΦΙΛΤΡΩΝ ΑΕΡΑ K&N ΠΟΥ ΑΝΑΓΡΑΦΟΝΤΑΙ ΣΤΟ ΜΠΟΥΚΑΛΙ.

Ψεκάστε με το καθαριστικό K&N και τις δύο πλευρές του φίλτρου αέρα έως ότου ποτιστεί εντελώς το φίλτρο.
Α. Εφαρμόστε τον καθαριστικό πρώτα στην καθαρή πλευρά φίλτρου.
Β. Εφαρμόστε μετά στη βρώμικη πλευρά του.
Αφήστε το καθαριστικό και στις δύο πλευρές του φίλτρου αέρα για 10 λεπτά για να μαλακώσει τη βρωμιά. Μην αφήσετε το καθαριστικό να στεγνώσει πάνω στο φίλτρο !

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η ΧΡΗΣΗ ΟΠΟΙΑΣΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΗΣ ΛΥΣΗΣ Η ΜΕΘΟΔΟΥ ΚΑΘΑΡΙΣΜΟΥ ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΛΑΨΕΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ!




110750

makis206
01/11/2007, 09:23
2. ΞΕΒΓΑΛΜΑ (ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΧΗΜΑ).

Ξεβγάλτε το φίλτρο με δροσερό νερό χαμηλής πίεσης. Αφήστε τη βαρύτητα να ξεπλύνει τη βρωμιά από το φίλτρο αέρα ρίχνοντας νερό στην καθαρή πλευρά του φίλτρου πάνω-κάτω το μήκος των πτυχών. Συνεχίστε να ξεπλένετε το φίλτρο έως ότου απομακρυνθεί εντελώς η βρωμιά και το καθαριστικό πάνω από το φίλτρο.
Εάν το φίλτρο είναι εξαιρετικά βρώμικο μπορεί να είναι απαραίτητο να επαναληφθούν τα βήματα 1 και 2. Εάν υπάρχει βρωμιά που παραμένει στο φίλτρο, ψεκάστε κάθε σημείο ξεχωριστά με τον καθαριστικό, αφήστε το λίγο να ενεργήσει και επαναλάβετε το βήμα του ξεπλύμματος.


110751

makis206
01/11/2007, 09:25
3. ΣΤΕΓΝΩΜΑ

Μετά το ξέπλυμα, τινάξτε μαλάκα το φίλτρο για να απομακρυνθεί από πάνω του το νερό και αφήστε το φίλτρο να στεγνώσει φυσικά σε μέρος δροσερό. Μην προχωρήσετε στο βήμα λίπανσης έως ότου το φίλτρο είναι απολύτως ξηρό.

ΠΡΟΣΟΧΗ: Η ΧΡΗΣΗ ΟΠΟΙΩΝΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΩΝ ΜΕΘΟΔΩΝ ΞΗΡΑΝΣΗΣ (ΔΗΛ. ΣΥΜΠΙΕΣΜΕΝΟΣ ΑΕΡΑΣ, ΞΗΡΟΤΕΡΕΣ ΘΕΡΜΑΣΤΡΕΣ, ΠΥΡΟΒΟΛΑ ΌΠΛΑ ΘΕΡΜΟΤΗΤΑΣ) ΘΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕ ΝΑ ΒΛΑΨΕΙ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ.

makis206
01/11/2007, 09:26
4. ΛΑΔΩΜΑ (ΔΕΙΤΕ ΤΟ ΣΧΗΜΑ)

Εφαρμόστε το ειδικό λάδι του φίλτρου αέρα στη βρώμικη πλευρά του φίλτρου μόνο. Αυτό θα επιτρέψει μια οπτική αναφορά της πλήρους κάλυψης.

Α. Εάν χρησιμοποιείτε μπουκάλι συμπιέσεων K&N, συμπιέστε τη χάντρα μπουκαλιού κατά μήκος της «κορώνας» της κάθε πτυχής χρησιμοποιώντας το χείλι στην άκρη μπουκαλιών συμπιέσεων ως οδηγό. Χρησιμοποιήστε την κλιμακωτή λουρίδα άποψης στο μπουκάλι για να διανέμετε το κατάλληλο ποσό λαδιού.

Β. Εάν χρησιμοποιείτε το σπρέυ καθαρισμού K&N, ψεκάστε ομαλά το λάδι κατά μήκος της «κορώνας» της κάθε πτυχής. Περιμένετε 20 λεπτά να απορροφηθεί το λάδι εσωτερικά του φίλτρου. Επιθεωρήστε την καθαρή πλευρά του φίλτρου για οποιεσδήποτε περιοχές που είναι ελαφρύτερες στο χρώμα. Ψεκάστε πάνω σε αυτές τις περιοχές στη βρώμικη πλευρά του φίλτρου ξανά. Συνεχίστε τη διαδικασία έως ότου υπάρχει ένα ομαλό κόκκινο χρώμα σε ολόκληρη την επιφάνεια της καθαρής και βρώμικης πλευράς του φίλτρου.




110752

makis206
01/11/2007, 09:27
5. ΕΠΑΝΑΤΟΠΟΘΕΤΗΣΗ

Πριν επανατοποθετεί το φίλτρο πίσω στο όχημα, επιθεωρήστε καλά για οποιαδήποτε ζημιά. Ακολουθήστε όλες τις συγκεκριμένες οδηγίες εγκατάστασης που συνόδευαν το φίλτρο αέρα K&N.


:beer: :wave2:

stefanos
01/11/2007, 09:32
Makis μόνο μη σε πάρει χαμπάρι η γυναίκα σου οτι το κατέχεις το άθλημα.:p

makis206
01/11/2007, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Makis μόνο μη σε πάρει χαμπάρι η γυναίκα σου οτι το κατέχεις το άθλημα.:p

Εκτός απ'τη μπουγάδα θα με βάλει να της μεταφράζω και τα Βραζιλιάνικα !:uplate:

:lol: :lol:

idi
01/11/2007, 09:41
εγω το ξεπλενω σε μια σκαφη και οχι με το λαστιχο

makis206
01/11/2007, 09:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
εγω το ξεπλενω σε μια σκαφη και οχι με το λαστιχο

Δεν νομίζω να υπάρχει πρόβλημα αφού το νερό δεν πέφτει με πίεση πάνω στο φίλτρο και δεν βάζει σε κίνδυνο τα εσωτερικά "τοιχώματα" που δίνουν στην εισαγωγή του αέρα τη σωστή ροή.

Έχω ακούσει από πολλούς ότι το καθαρίζουν έτσι :beer: :beer:

Cpt. Haddock
01/11/2007, 09:49
Μήπως θα έπρεπε να μπει στα "Τεχνικά άρθρα"; :look:

SUPERMARIO
01/11/2007, 09:52
καλα τα λες ρε Μακη μεχρι εδω αλλα...οταν αγορασα το καθαριστικο & το λαδακι μου ειπαν απο το μαγαζι οτι πρπει να βαζω το καθαριστικο πανω στο Κ&Ν και υστερα να το βυθιζω για 10 λεπτα μεσα σε μια λεκανη με χλιαρο νερο και μετα να το ξεπλενω.Για τα υπολοιπα συμφωνουμε.:wave2:


Υ.Γ 3 χρονια που το καθαριζω ετσι δεν εχω δει καποιο προβλημα στο φιλτρο.ισως και οι δυο τροποι να ειναι σωστοι

:p

makis206
01/11/2007, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Μήπως θα έπρεπε να μπει στα "Τεχνικά άρθρα"; :look:

Ότι πει ο μεγάλος !:o

:lol: :lol:

makis206
01/11/2007, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
καλα τα λες ρε Μακη μεχρι εδω αλλα...οταν αγορασα το καθαριστικο & το λαδακι μου ειπαν απο το μαγαζι οτι πρπει να βαζω το καθαριστικο πανω στο Κ&Ν και υστερα να το βυθιζω για 10 λεπτα μεσα σε μια λεκανη με χλιαρο νερο και μετα να το ξεπλενω.Για τα υπολοιπα συμφωνουμε.:wave2:

Κι εγώ μέχρι σήμερα για τη λεκάνη ήξερα αλλά είπα να το ψάξω λίγο παραπάνω μπαίνοντας στη σελίδα της Κ&Ν, ότι γράφω είναι μεταφρασμένο απο'κεί μέσα :winka:

Δεν βλέπω πάντως λανθασμένο και τον καθαρισμό με τη λεκάνη και το χλιαρό νερό, κι εγώ έτσι είχα σκοπό να το καθαρίσω σήμερα για πρώτη φορά όμως εμένα δεν με βολεύει επειδή το φίλτρο μου είναι κυλινδρικό και η βρωμιά βρίσκεται στο εσωτερικό άρα εγώ θα πρέπει να το ξεπλένω από έξω προς τα μέσα !

:beer: :beer:

Cpt. Haddock
01/11/2007, 10:05
Ωραία όλα αυτά...

Αλλά στον τίγρη για να βρεις το φίλτρο πρέπει να :a021:

:sick:

makis206
01/11/2007, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Ωραία όλα αυτά...
Αλλά στον τίγρη για να βρεις το φίλτρο πρέπει να :a021:
:sick:

Μάλλον πως οι Άγγλοι το προστατεύουν καλά από τα καιρικά -τους- φαινόμενα :lol: :lol:

stefanos
01/11/2007, 10:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κι εγώ μέχρι σήμερα για τη λεκάνη ήξερα αλλά είπα να το ψάξω λίγο παραπάνω μπαίνοντας στη σελίδα της Κ&Ν, ότι γράφω είναι μεταφρασμένο απο'κεί μέσα :winka:

Δεν βλέπω πάντως λανθασμένο και τον καθαρισμό με τη λεκάνη και το χλιαρό νερό, κι εγώ έτσι είχα σκοπό να το καθαρίσω σήμερα για πρώτη φορά όμως εμένα δεν με βολεύει επειδή το φίλτρο μου είναι κυλινδρικό και η βρωμιά βρίσκεται στο εσωτερικό άρα εγώ θα πρέπει να το ξεπλένω από έξω προς τα μέσα !

:beer: :beer:

Μήπως τα λές ανάποδα?

makis206
01/11/2007, 10:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Μήπως τα λές ανάποδα?

Όχι Στέφανε, στο CBF ο αέρας εισάγεται από ένα ελαστικό κολλάρο κατευθείαν στο εσωτερικό του κυλινδρικού του φίλτρου το οποίο κάθεται σφηνωτό μέσα στο φιλτροκούτι που συνδέεται με τα καρμπυρατέρ.:winka:

Αυτό είναι το δικό μου φίλτρο, φαντάσου τον αέρα να μπαίνει απ'την τρύπα που βρίσκεται από κάτω και δεν φαίνεται στη φωτό και να καθαρίζεται προς τα έξω του φίλτρου στέλνοντας τον φρέσκο αέρα μέσα στο φιλτροκούτι. :beer:


110770

devil's animal
01/11/2007, 14:24
ωραιο thread Μακη!!
:beer: :beer: :beer: :beer:

GIXXERAKIAS
01/11/2007, 14:44
Oraios o Makis!!Etsi to katharizo kai go.:winka: :beer: :beer:

:eyepop: Tora thimithika oti exo na to kathariso kana 2 xronia!! (sto amaxi exo stin mixani se ligo kairo.:winka: )

sapila racing
08/06/2011, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Όχι Στέφανε, στο CBF ο αέρας εισάγεται από ένα ελαστικό κολλάρο κατευθείαν στο εσωτερικό του κυλινδρικού του φίλτρου το οποίο κάθεται σφηνωτό μέσα στο φιλτροκούτι που συνδέεται με τα καρμπυρατέρ.:winka:

Αυτό είναι το δικό μου φίλτρο, φαντάσου τον αέρα να μπαίνει απ'την τρύπα που βρίσκεται από κάτω και δεν φαίνεται στη φωτό και να καθαρίζεται προς τα έξω του φίλτρου στέλνοντας τον φρέσκο αέρα μέσα στο φιλτροκούτι. :beer:

Αυτό αποκλείεται Μάκη, τα λές ανάποδα και ο Στεφανος έχει δίκιο.
Ο αέρας περνάει απ εξω προς τα μέσα στανταρ. :wave2:

makis206
08/06/2011, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Αυτό αποκλείεται Μάκη, τα λές ανάποδα και ο Στεφανος έχει δίκιο.
Ο αέρας περνάει απ εξω προς τα μέσα στανταρ. :wave2:

Πάει καιρός από τότε και δεν έχω το μηχανάκι πια για να το ξανατσεκάρω Άρη, για να το λες κάτι παραπάνω θα ξέρεις πάντως.:winka:

:beer: :beer:

sapila racing
13/09/2011, 10:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Πάει καιρός από τότε και δεν έχω το μηχανάκι πια για να το ξανατσεκάρω Άρη, για να το λες κάτι παραπάνω θα ξέρεις πάντως.:winka:

:beer: :beer:


Μακη καλά τα έλεγες, εγω τα έλεγα ανάποδα.
Χτές που καθάρισα το ΚΝ στο Hornet, το κατάλαβα και σκέφτηκα το thread.

Κανονικά κι εφ όσον υπαρχει ο χωρος, το κυλινδρικό φίλτρο τοποθετείται ετσι ωστε να εχει την μεγαλύτερη επιφάνεια.
Τουλάχιστον ετσι ηταν σε όλα τα μηχανάκια με καρμπυρατέρ που ειχα μεχρι τώρα, αλλά αποδείχτηκε οτι ο Μακης ήξερε καλύτερα!



:blush: :blush:

makis206
13/09/2011, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Μακη καλά τα έλεγες, εγω τα έλεγα ανάποδα.
Χτές που καθάρισα το ΚΝ στο Hornet, το κατάλαβα και σκέφτηκα το thread.
Κανονικά κι εφ όσον υπαρχει ο χωρος, το κυλινδρικό φίλτρο τοποθετείται ετσι ωστε να εχει την μεγαλύτερη επιφάνεια.
Τουλάχιστον ετσι ηταν σε όλα τα μηχανάκια με καρμπυρατέρ που ειχα μεχρι τώρα, αλλά αποδείχτηκε οτι ο Μακης ήξερε καλύτερα!
:blush: :blush:

Το παραθέτω για να μην το αλλάξεις πάλι..!:lol:


Σ'ωραίος Άρη!:winka: :beer:

Tigas
14/09/2011, 09:07
εγώ του ρίχνω πετρέλαιο, φεύγει η βρωμιά και μετά με αέρα και είναι κομπλέ, ψέκασμα με λαδακι μηχανής και μέσα