PDA

View Full Version : καινουργιο ψαλιδι



SUPERMARIO
01/11/2007, 22:17
θελω να βαλω το καινουργιο αλουμινενιο ψαλιδι του χτ660χ πισω.θα δω καμια διαφορα στην συμπεριφορα της μηχανης εκτος απο το βαρος που θα μειωθει;;;
αξιζει να το κανω η' με εχει πιασει καταναλωτικη μανια και πρεπει να αυτοσυγκρατηθω;;;:D


-ξερει κανεις τιμη:confused:


:wave2:

trigger
01/11/2007, 22:19
Μόλις μάθεις πες μου και εμένα!
Είναι πολύ ωραίο και πιστεύω πως θα αξίζει να το βάλουμε :D

αν όμως κάνει 400-500 δεν νομίζω να τα δώσω :o

STOYBI
01/11/2007, 22:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
θελω να βαλω το καινουργιο αλουμινενιο ψαλιδι του χτ660χ πισω.θα δω καμια διαφορα στην συμπεριφορα της μηχανης εκτος απο το βαρος που θα μειωθει;;;
αξιζει να το κανω η' με εχει πιασει καταναλωτικη μανια και πρεπει να αυτοσυγκρατηθω;;;:D


-ξερει κανεις τιμη:confused:


:wave2:

Eαν εξαιρεσεις το κερδος του να φτανεις καποια δεκατα του δευτερολεπτου νωριτερα σπιτι σου ....

Τοτε.....

Δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να ξαλαφρωσεις καποιες 100νταδες ευρω.....

:wave2:

trigger
01/11/2007, 22:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από STOYBI
Eαν εξαιρεσεις το κερδος του να φτανεις καποια δεκατα του δευτερολεπτου νωριτερα σπιτι σου ....

Τοτε.....

Δεν νομιζω οτι αξιζει τον κοπο να ξαλαφρωσεις καποιες 100νταδες ευρω.....

:wave2:
Για το οικονομικό έχεις δίκιο όμως δεν πιστεύω οτι τίθεται θέμα "γυρολογίου" γιατι θα είχαμε πάρει κάποιο που θα ξήλωνε την άσφαλτο στο διάβα του :evil:
το όλο θέμα είναι καθαρά εμφανησιακό και πιστεύω πως θα τσούζει εκτός αν βρούμε μεταχειρισμένο που δεν νομίζω :(

SUPERMARIO
01/11/2007, 22:33
δεν γινεται να κανουμε καμια καλυτερη τιμη;;;:lol: το θελω λεμε, το θελω...το εχω αναγκη πολυ.

SUPERMARIO
01/11/2007, 22:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από trigger
Για το οικονομικό έχεις δίκιο όμως δεν πιστεύω οτι τίθεται θέμα "γυρολογίου" γιατι θα είχαμε πάρει κάποιο που θα ξήλωνε την άσφαλτο στο διάβα του :evil:
το όλο θέμα είναι καθαρά εμφανησιακό και πιστεύω πως θα τσούζει εκτός αν βρούμε μεταχειρισμένο που δεν νομίζω :(




εεε δεν μπορει μια πιο αναλαφρη αισθηση στο δρομο θα την εχει

hotcarver
01/11/2007, 23:35
Μη σκορπατε λεφτα που δεν προκειται ποτε να παρετε πισω..

SUPERMARIO
02/11/2007, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από hotcarver
Μη σκορπατε λεφτα που δεν προκειται ποτε να παρετε πισω..






δεν με ενδιαφερει η μεταπωληση της μηχανης.μολις βγει απο το μαγαζι και ενα ? να του βαλεις το εχεις χασει.Τι λεω και τιποτα να μην του βαλεις τα 1,000 ? τα εχασες:lol: (με την καλημερα)
το θεμα ειναι οτι συνειδητα κανω οτι κανω χωρις να περιμενω να τα παρω πισω.

soundstorm
02/11/2007, 07:45
To ερωτημα ειναι,τοσα λεφτα(γιατι φτηνα αποκλειεται να ειναι)αξιζουν τον κοπο και το χρημα?

dirtbird
02/11/2007, 08:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
θελω να βαλω το καινουργιο αλουμινενιο ψαλιδι του χτ660χ πισω.θα δω καμια διαφορα στην συμπεριφορα της μηχανης εκτος απο το βαρος που θα μειωθει;;;
αξιζει να το κανω η' με εχει πιασει καταναλωτικη μανια και πρεπει να αυτοσυγκρατηθω;;;:D


-ξερει κανεις τιμη:confused:


:wave2:


Δεν είναι το συνολικό βάρος που θα μειωθεί αλλά το ΜΗ ΑΝΑΡΤΩΜΕΝΟ ΒΑΡΟΣ (μάζα), η οποία θα κάνει καλύτερη την λειτουργία της πίσω ανάρτησης.

Ως πρόχειρο υπολογισμό του πόσο μειώνεται η μη αναρτώμενη μάζα, διαιρείς την διαφορά βάρους με το 2.

Σε οδήγηση δε χωματόδρομο, λογικά θα είσαι σε θέση να αντιληφθείς διαφορές.

Πριν ποολλά χρόνια, ως κάτοχος DT 200, είχα οδηγήσει για λίγο σε χώμα το 125 που είχε σιδερένια ζάντα-ψαλίδι και η διαφορά ήταν εμφανής.

Βέβαια αυτό συνέβη επειδή το DT είναι κια 60 κιλά ελαφρύτερο από το ΧΤ (για την λειτουργία των αναρτήσεων ευθύνεται ο λόγος αναρτώμενης/μη αναρτώμενης) αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι θα υπάρχει διαφορά.

Η τιμή του νομίζω είναι γύρω στα 300?, για το εάν μπαίνει χωρίς μετετροπές πάρε τηλ. τον Μπράμο (περίμενε απάντηση απ'αυτού πριν 1 μήνα).

Πάντως ένα καλύτερο αμορτισέρ είναι μάλλον καλύτερη επένδυση....

SUPERMARIO
02/11/2007, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Δεν είναι το συνολικό βάρος που θα μειωθεί αλλά το ΜΗ ΑΝΑΡΤΩΜΕΝΟ ΒΑΡΟΣ (μάζα), η οποία θα κάνει καλύτερη την λειτουργία της πίσω ανάρτησης.

Ως πρόχειρο υπολογισμό του πόσο μειώνεται η μη αναρτώμενη μάζα, διαιρείς την διαφορά βάρους με το 2.

Σε οδήγηση δε χωματόδρομο, λογικά θα είσαι σε θέση να αντιληφθείς διαφορές.

Πριν ποολλά χρόνια, ως κάτοχος DT 200, είχα οδηγήσει για λίγο σε χώμα το 125 που είχε σιδερένια ζάντα-ψαλίδι και η διαφορά ήταν εμφανής.

Βέβαια αυτό συνέβη επειδή το DT είναι κια 60 κιλά ελαφρύτερο από το ΧΤ (για την λειτουργία των αναρτήσεων ευθύνεται ο λόγος αναρτώμενης/μη αναρτώμενης) αλλά συνεχίζω να πιστεύω ότι θα υπάρχει διαφορά.

Η τιμή του νομίζω είναι γύρω στα 300?, για το εάν μπαίνει χωρίς μετετροπές πάρε τηλ. τον Μπράμο (περίμενε απάντηση απ'αυτού πριν 1 μήνα).

Πάντως ένα καλύτερο αμορτισέρ είναι μάλλον καλύτερη επένδυση....








συμφωνω 100% μαζι σου.σαφως και μια ohlins αναρτηση πισω για παραδειγμα θα κανει την διαφορα.εδω ειδα διαφορα μονο με τα ελατηρια που αλλαξα μπροστα (ohlins) ποσο μαλλον να βαλω και πισω που σαφως θα συνεργαζεται πιο καλα και με το μπροστα.
η αναρτηση θα μπει τις προσεχεις μερες απλα ειμαι σε διλημα αν θα ηταν συνετο να αλλαξω και το ψαλιδι.
δεν ειναι θεμα χρηματων, ουτε αν θα χασω στην μεταπωληση τα λεφτα που εχω δωσει, και δεν το κανω για αισθητικη.με ενδιαφερει οι αλλαγες να ειναι ουσιαστικες.
εχω την εντυπωση οτι μπαινει χωρις την παραμικρη μετατροπη και κρατω την αποψη σου οτι θα δω καποια διαφορα.(οχι οτι θα γινει και πολεμικο ετσι:lol: )

:wave2:

Daemon
02/11/2007, 18:01
320? περιπου.. :)

SUPERMARIO
02/11/2007, 18:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Daemon
320? περιπου.. :)




μια χαρα ειναι...



Υ.Γ ανδρεα λυπαμαι για την μηχανη.ελπιζω να την βρεις.

[επειδη την ξερω την μηχανη, απο την μοτοβολτα που ειχαμε παει ορινη κορινθια (σε ειχαμε οδηγο μας) θα εχω και εγω τον νου μου, οπως πιστευω & οι περισσοτεροι εδω μεσα]

:wave2:

dirtbird
02/11/2007, 19:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO

εχω την εντυπωση οτι μπαινει χωρις την παραμικρη μετατροπη και κρατω την αποψη σου οτι θα δω καποια διαφορα.(οχι οτι θα γινει και πολεμικο ετσι:lol: )

:wave2:

Αν προχωρήσεις στην αλλαγή, περιμένω τις παρατηρήσεις σου.
Μην ξεχνάς ότι άποψη μου είναι θεωρητική και ούτε έχω οδηγήσει καινούργιο με το νέο ψαλίδι (δεν πας για κανά test ride - μόνο μην πεις τον πραγματικό λόγο....:winka: )

Πάντως ένα XTR (σαν το δικό μου) με Ohlins, που οδήγησα για λίγο, είχε εμφανή διαφορά.

costas81
02/11/2007, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUPERMARIO
μια χαρα ειναι...



Υ.Γ ανδρεα λυπαμαι για την μηχανη.ελπιζω να την βρεις.

[επειδη την ξερω την μηχανη, απο την μοτοβολτα που ειχαμε παει ορινη κορινθια (σε ειχαμε οδηγο μας) θα εχω και εγω τον νου μου, οπως πιστευω & οι περισσοτεροι εδω μεσα]

:wave2:


+650!

costas81
02/11/2007, 19:04
μια χαρα δεν ειναι το ψαλιδακι σου?

σε τρωνε 300? και δεν ξερεις τι να τα κανεις??

:confused:

SUPERMARIO
02/11/2007, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από costas81
μια χαρα δεν ειναι το ψαλιδακι σου?

σε τρωνε 300? και δεν ξερεις τι να τα κανεις??

:confused:







ρε συ μη φοβασαι θα εχω και για τις μπυρες :lol: :lol: :lol:

SUPERMARIO
02/11/2007, 19:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Αν προχωρήσεις στην αλλαγή, περιμένω τις παρατηρήσεις σου.
Μην ξεχνάς ότι άποψη μου είναι θεωρητική και ούτε έχω οδηγήσει καινούργιο με το νέο ψαλίδι (δεν πας για κανά test ride - μόνο μην πεις τον πραγματικό λόγο....:winka: )

Πάντως ένα XTR (σαν το δικό μου) με Ohlins, που οδήγησα για λίγο, είχε εμφανή διαφορά.






οταν θα βγει η μηχανη απο τον μαστορα θα γραψω αμεσως τα σχολια και τις εντυπωσεις μου:wave2: