PDA

View Full Version : Μόλις πήρα το νέο μου SHOEI X-Eleven Kiyonary...



nickmavros
02/11/2007, 19:07
Μόλις παρέλαβα το καινούριο μου κρανάκι. :a54: :a54: :a54:

SHOEI X-Eleven Kiyonary κατευθείαν από Ιαπωνία από τον γνωστό σε όλους μας J-Helmet.

Το κράνος είναι Ε Κ Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο!!! Πολύ καλύτερο από τις φωτογραφίες που είχα δει...:a2:

Αφού θέλω να το βάλω στο σαλόνι και να μην το φοράω μήπως και το γρατζουνίσω...:nono:

Σύντομα θα γράψω λεπτομέρειες για την αγορά, και φυσικά φωτογραφίες να το δείτε κ να ζηλέψετε...:beer:

675
02/11/2007, 22:47
αντε αντε βαλε φωτο να το δουμε το εργαλειο!!:D

:beer: :beer: :beer: :wave2:

makis206
03/11/2007, 01:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
Το κράνος είναι Ε Κ Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Ο!!! Πολύ καλύτερο από τις φωτογραφίες που είχα δει...:a2:

Το ίδιο είχα πάθει κι εγώ με το Κiyonari, ένας φίλος επέμενε να το πάρει και ήμουν αντίθετος αφού μέσα απ'τις φωτο του site δεν μου άρεσε καθόλου, όταν όμως το παρέλαβε και το είδα από κοντά τρελάθηκα !

Καλοφόρετο κι αγραντζούνιστο να είναι φίλε, σε ποιο χρωματάκι το διάλεξες ;

:beer: :beer:

DimChios
03/11/2007, 05:49
ΠΑΝΤΑ ΣΤΟ ΚΕΦΑΛΙ ΣΟΥ ΚΑΙ ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ!

:wave2:

contravener
04/11/2007, 19:37
Καλοφόρετο και αχρείαστο να'ναι.
Από τελωνειακούς δασμούς τι πλήρωσες; (πέρα δλδ των 450 ? που κάνει το κράνος). Το έστειλε ως δώρο (gift); Tι συνοδευτικά είχε μέσα (πχ pin lock,2η ζελατίνα κλπ); Πόσες μέρες έκανε να έρθει; Ψήνομαι για Ιαπωνία αλλά διστάζω ακόμα...:(

Sapadak
04/11/2007, 19:57
Καλοφορετο φιλε και αχρειαστο να ειναι


Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
από Ιαπωνία από τον γνωστό σε όλους μας J-Helmet.

Αυτος τελικα σταματησε να στελνει ΑRAI εκτος Japan?

Για στο σαιτ του αν διαλεξεις γιαπονεζικα πουλαει ARAI

Γραψε λεπτομεριες :wave2:

nickmavros
05/11/2007, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από contravener
Από τελωνειακούς δασμούς τι πλήρωσες; (πέρα δλδ των 450 ? που κάνει το κράνος). Το έστειλε ως δώρο (gift); Tι συνοδευτικά είχε μέσα (πχ pin lock,2η ζελατίνα κλπ); Πόσες μέρες έκανε να έρθει; Ψήνομαι για Ιαπωνία αλλά διστάζω ακόμα...:(

Λεπτομέρειες για την αγορά:

Το στέλνει κανονικά σαν gift και με απόδειξη 48?.
Τελωνείο ΔΕΝ πλήρωσα τίποτα.
Το παρέλαβα 1 βδομάδα αφότου πλήρωσα.
Ήταν να μου το φέρουν σπίτι αλλά δεν άντεξα να περιμένω άλλη μια μέρα κ πήγα κ το πήρα από τα ΕΛΤΑ Ταχυμεταφορές.

Στη συσκευασία περιέχει:

1. Μυτάκι (breath guard)
2. Υποσιάγωνο (δεν ξέρω αν λέγεται έτσι...)
3. Μία ωραία θήκη μεταφοράς για το κράνος
4. Μπουκαλάκι με αλοιφή για να γλιστράει η βροχή
5. Μπουκαλάκι με αλοιφή για να λαδώνεις το μηχανισμό της ζελατίνας
6. Οδηγίες χρήσεις (κάποιες κ στα ελληνικά!!!)

Η συσκευασία ήταν πολύ καλή κ αρκετά ασφαλής από χτυπήματα.

Εγώ πλήρωσα 490? αλλά πήρα κ μία χρυσή ζελατίνα έξτρα.

ΔΕΝ προτείνω όμως να πάρετε έξτρα ζελατίνα. Είναι μεν πιο φτηνές από Ελλάδα αλλά δεν έχουν pin lock. Και το κράνος θολώνει με τη μία. Το pin lock είναι απαραίτητο.
Επομένως αν πάρεις μία από Ελλάδα βγαίνει πιο φτηνά από το να πάρεις μια από Ιαπωνία κ να βάλεις pin lock...

Α τώρα που το θυμήθηκα ζυγίζει 1600γρ ΑΚΡΙΒΩΣ! Ζυγισμένο με ζυγαριά ακριβείας...αλλά δεν το νιώθεις τόσο βαρύ όσο ακούγεται...

Κ δεν στέλνει πια ARAI γιατί του το ζήτησε η ARAI. Αλλά τι να τα κάνεις τα ARAI όταν υπάρχουν τα SHOEI...

Χθες παρήγγειλα κ ένα ακόμη για έναν φίλο το Vermuelen το κίτρινο. Τιμή: 426?

φωτογραφίες σύντομα διότι τα'παίξε η ψηφιακή μου.

contravener
05/11/2007, 19:30
:beer: :beer: :beer: Άριστος

να υποθέσω μιας και δεν το ανέφερες, η ζελατίνα που έχει (η απλή δλδ) δεν είναι Pin lock, έτσι?
Πως του φίλου σου κάνει 426? έχω την εντύπωση ότι όλα τα κράνη τα δίνει 448 ?
Σημείωσες πουθενά στην παραγγελία στα σχόλια ότι το θες σαν δώρο ή αυτός το στέλνει εξορισμού έτσι;

nickmavros
05/11/2007, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από contravener
:beer: :beer: :beer: Άριστος

να υποθέσω μιας και δεν το ανέφερες, η ζελατίνα που έχει (η απλή δλδ) δεν είναι Pin lock, έτσι?
Πως του φίλου σου κάνει 426? έχω την εντύπωση ότι όλα τα κράνη τα δίνει 448 ?
Σημείωσες πουθενά στην παραγγελία στα σχόλια ότι το θες σαν δώρο ή αυτός το στέλνει εξορισμού έτσι;

Όχι δεν είναι Pin lock δυστυχώς. Για pin lock θέλω βοήθεια εδώ (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=49240)

Η τιμή του είναι σε Ιαπωνικά Γεν. 69500 Γεν. Επομένως εξαρτάται τι ισοτιμία θα πετύχεις. Στον φίλο μου βγήκε 426? γιατί δεν πήρε ζελατίνα αφού τον συμβούλεψα εγώ. Υπόψη ότι η ισοτιμία στο paypal είναι λίγο πιο κάτω από την επίσημη γιατί βγάζουν κ αυτοί μία μικρή προμήθεια.

Ναι του έγραψα στο σχόλιο να το στείλει σαν δώρο αλλά ο τύπος το ήξερε έτσι κ αλλιώς γιατί ανταλλάξαμε 2-3 mail πριν την αγορά.

zuki1000k5
05/11/2007, 21:00
Re seis exo merikes apories sxetika me ta SHOEI...:alien:
1)Kanoun poli thorivo???
2)To kelifos tous einai idio me afto ton ARAI?
3)Esteila E-mail sto J-helmet k tous rotisa an exoun megethos XS.Mou apantisan oti i Shoei Japan dn exei noumero xsmall kai oti to kelifos gia small k xsmall einai to idio.To mono pou tha xreiastei na allakso ego, einai i esoteriki ependisi tou kranous kai na paro ependisi gia xsmall i opoia stixoizei 60euro,opos mou eipan autoi...
Dn ksero an tin ependisi mporoun na mou tin steiloun autoi i an tha prepei na tin paro apo Ellada...Poso kanei i esoteriki ependisi edo sti Ellada re paidia...???Me liga logia aksizei na kano agora apo j-helmet i tha mou paei to idio an to paro apo Ellada(dedomenou oti tha prepei na paro k ta maksilarakia apo edo)
4)Dn exo pistotiki karta,alla exo logariasmo sto taxidromiko tamieutirio apo to opoio mou exoun dosei k mia karta gia analipseis metriton apo ton logariasmo mou.I karta einai Visa Elektron.Kserete an auti kanei gia agores meso Internet i tha prepei na vgalo mia xreostiki apo kapoia trapeza??

Euxaristo!

:wave2:

nickmavros
05/11/2007, 21:12
Από μπροστά


111205

nickmavros
05/11/2007, 21:13
Πάλι από μπροστά


111206

nickmavros
05/11/2007, 21:14
Από πλάγια


111207

nickmavros
05/11/2007, 21:14
Από πίσω


111208

nickmavros
05/11/2007, 21:15
Από μπροστά και πάλι σε άλλο φόντο


111209

nickmavros
05/11/2007, 21:15
Από πλάγια και πάλι


111210

nickmavros
05/11/2007, 21:16
Από πίσω ξανά


111211

nickmavros
05/11/2007, 21:17
Τα αξεσουάρ


111212

nickmavros
05/11/2007, 21:18
Μέσα στην πολύ ωραία προστατευτική τσάντα/θήκη της


111213

nickmavros
05/11/2007, 21:21
Δεν μπορείτε να πείτε ήμουν αρκετά αναλυτικός...

Την άλλη βδομάδα σειρά έχει το Vermuelen το οποίο δείχνει φανταστικό στις φωτό που έχω δει...
Θα ήταν υπερβολικό να πάρω 2 κράνη για μένα; μαλλόν ναι...

Παίδες βoήθεια για το Pin Lock (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=49240) Θολωωωωωωωωωωωωωωώνει....

zuki1000k5
05/11/2007, 21:31
Re seis exo merikes apories sxetika me ta SHOEI..
1)Kanoun poli thorivo???
.:alien:2)To kelifos tous einai idio me afto ton ARAI?
3)Esteila E-mail sto J-helmet k tous rotisa an exoun megethos XS.Mou apantisan oti i Shoei Japan dn exei noumero xsmall kai oti to kelifos gia small k xsmall einai to idio.To mono pou tha xreiastei na allakso ego, einai i esoteriki ependisi tou kranous kai na paro ependisi gia xsmall i opoia stixoizei 60euro,opos mou eipan autoi...
Dn ksero an tin ependisi mporoun na mou tin steiloun autoi i an tha prepei na tin paro apo Ellada...Poso kanei i esoteriki ependisi edo sti Ellada re paidia...???Me liga logia aksizei na kano agora apo j-helmet i tha mou paei to idio an to paro apo Ellada(dedomenou oti tha prepei na paro k ta maksilarakia apo edo)
4)Dn exo pistotiki karta,alla exo logariasmo sto taxidromiko tamieutirio apo to opoio mou exoun dosei k mia karta gia analipseis metriton apo ton logariasmo mou.I karta einai Visa Elektron.Kserete an auti kanei gia agores meso Internet i tha prepei na vgalo mia xreostiki apo kapoia trapeza??

Euxaristo!

:wave2:

zuki1000k5
05/11/2007, 21:35
I apantisi apo to J-Helmet...





Dear Sir,

Thank you for a question.
Unfortunately, Shoei-Japan does not sell the size XS in the standard
helmet.
The shell of helmet is the same for size S and XS. The different
point is only the interior. They sell the interior for size XS for
9,240JPY ( about 60EUR ). You can make the size XS helmet by your self.

If you have any further question, please do not hesitate to contact
to us.
Best regards,
------------------------------------------------------------------------
--------------------
Howard Sugii
JAPAN HELMET STORE
e-mail: info@j-helmet.com
http://www.j-helmet.com
Copyright (C) 2005-2007 JAPAN HELMET STORE. All rights reserved.

xampos
05/11/2007, 21:47
με γειεςςςςςςςςςς:beer: :beer: :beer:

contravener
05/11/2007, 23:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από zuki1000k5
Re seis exo merikes apories sxetika me ta SHOEI..
1)Kanoun poli thorivo???
.:alien:2)To kelifos tous einai idio me afto ton ARAI?
3)Esteila E-mail sto J-helmet k tous rotisa an exoun megethos XS.Mou apantisan oti i Shoei Japan dn exei noumero xsmall kai oti to kelifos gia small k xsmall einai to idio.To mono pou tha xreiastei na allakso ego, einai i esoteriki ependisi tou kranous kai na paro ependisi gia xsmall i opoia stixoizei 60euro,opos mou eipan autoi...
Dn ksero an tin ependisi mporoun na mou tin steiloun autoi i an tha prepei na tin paro apo Ellada...Poso kanei i esoteriki ependisi edo sti Ellada re paidia...???Me liga logia aksizei na kano agora apo j-helmet i tha mou paei to idio an to paro apo Ellada(dedomenou oti tha prepei na paro k ta maksilarakia apo edo)
4)Dn exo pistotiki karta,alla exo logariasmo sto taxidromiko tamieutirio apo to opoio mou exoun dosei k mia karta gia analipseis metriton apo ton logariasmo mou.I karta einai Visa Elektron.Kserete an auti kanei gia agores meso Internet i tha prepei na vgalo mia xreostiki apo kapoia trapeza??

Euxaristo!

:wave2:

Για το 1) Το συγκεκριμένο κάνει γιατί έχει πολλούς αεραγωγούς, λογικό
για το 2) δεν ξέρω
για το 3) όσο και να κάνει η εσωτερική επένδυση, τα 850+ ? που θέλεις για να φτάσεις την τιμή που τα πουλάνε εδώ , δεν τα πιάνει με τπτ. (από 450 ? που κάνει απο ιαπωνία)
για το 4) μάλλον είναι οκ μια και είναι visa, αλλά καλύτερα να πάρεις μια χρεωστική γιατί αυτή που έχεις τώρα έχει πρόσβαση σε όλα τα λεφτά του λογαριασμού, οπότε αν γίνει απάτη θα τα χάσεις όλα,λέμε τώρα

contravener
05/11/2007, 23:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
Δεν μπορείτε να πείτε ήμουν αρκετά αναλυτικός...

Τέλειος :a20: :beer:

McTalas
05/11/2007, 23:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από zuki1000k5
Re seis exo merikes apories sxetika me ta SHOEI..
1)Kanoun poli thorivo???
.:alien:2)To kelifos tous einai idio me afto ton ARAI?
3)Esteila E-mail sto J-helmet k tous rotisa an exoun megethos XS.Mou apantisan oti i Shoei Japan dn exei noumero xsmall kai oti to kelifos gia small k xsmall einai to idio.To mono pou tha xreiastei na allakso ego, einai i esoteriki ependisi tou kranous kai na paro ependisi gia xsmall i opoia stixoizei 60euro,opos mou eipan autoi...
Dn ksero an tin ependisi mporoun na mou tin steiloun autoi i an tha prepei na tin paro apo Ellada...Poso kanei i esoteriki ependisi edo sti Ellada re paidia...???Me liga logia aksizei na kano agora apo j-helmet i tha mou paei to idio an to paro apo Ellada(dedomenou oti tha prepei na paro k ta maksilarakia apo edo)
4)Dn exo pistotiki karta,alla exo logariasmo sto taxidromiko tamieutirio apo to opoio mou exoun dosei k mia karta gia analipseis metriton apo ton logariasmo mou.I karta einai Visa Elektron.Kserete an auti kanei gia agores meso Internet i tha prepei na vgalo mia xreostiki apo kapoia trapeza??

Euxaristo!

:wave2:

2) οχι !

4) η visa electron ειναι μια χαρα για αγορες εφοσων δεχεται ο πωλητης visa electron.(ειναι σπανιο να μην την δεχονται) και φυσικα να υπαρχει το διαθεσιμο ποσο στον λογαριασμο.Αν βγαλεις χρεοστικη καρτα και αυτη παλι visa electron θα ειναι οποτε μην βγαζεις.αν προσεξεις λιγο απο ποια sites αγοραζεις δεν θα εχεις κανενα προβλημα.Εγω κανω αγορες εδω και 3 χρονια και δεν εχω αντιμετοπισει κανενα προβλημα !!

υγ.για τα 1) και 3) δεν γνωριζω :( και για να μην γραψω π@π@ρολογιες ας ασχοληθει καποιος που ξερει.
:wave2:

edit: μπορεις στην καρτα σου να βαλεις κοφτες,σε ημερισιο οριο αγορας,σε ειδος αγορας κτλ κτλ γενικα μην φοβασαι αν δεν μπαινεις σε "υποπτα" sitew!! :D

nickmavros
06/11/2007, 00:49
Πάντως στον J-Helmet πληρώνεις μέσω paypal οπότε δεν παίζει να χάσεις τα λεφτά σου.
Δεν μπορείς να πληρώσεις απ'ευθείας με πιστωτική, αν την κάρτα την δέχεται το paypal είσαι ΟΚ.

Δεν μπορώ να πω για θόρυβο διότι δεν έχω κάνει καμία μεγάλη απόσταση κ οδηγώ μέχρι τώρα με ανοιχτό τη ζελατίνα, αλλά αν κλείσεις όλους τους αεραγωγούς δε νομίζω να κάνει τόσο θόρυβο...με την πρώτη δοκιμή θα σας πω...

zuki1000k5
06/11/2007, 00:52
Sas EUXARISTO para poli gia tis apantiseis...!!!:) :) :)


Contravener exeis dikio gia tin karta mou(oti tha exoun prosvasi se ola ta money)...

Kserete kamia kali trapeza na vgalo mia xreostiki na eimai sigouros?Ti xartia xreiazontai gia na tin vgalo?Meta apo poso kairo tha tin exo???

Sorry re paidia gia tis polles erotiseis alla leo siga siga na ksekiniso na kano online agores giati dn paei allo me tis times edo stin Ellada...:sick:


:wave2:

zuki1000k5
06/11/2007, 00:55
AA ksexasa!!!


KALORISIKO to kranos!!!:beer: :beer:


Axreiasto sou euxomai na einai!!!:cool:

:wave2:

nickmavros
06/11/2007, 00:59
Φίλε zuki1000k5 χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, μη φοβάσαι να χρησιμοποιείς την πιστωτική σου κάρτα για online αγορές.

Τα online μαγαζιά σε θέλουν για πελάτη, δηλαδή να αγοράζεις κ να ξανααγοράζεις από αυτούς, δεν πρόκειται να σε κλέψουν. Εξ'άλλου έχεις κ μια κάποια ασφάλεια. Αν δεν δώσεις εντολή να χρησιμοποιηθεί η κάρτα σου τότε η τράπεζα σου δίνει τα λεφτά πίσω...

Μου είχε τύχει να μου χρεώσουν κάποια εισητήρια παραπάνω ενώ δεν τα είχα παραγγείλει κ δε μου δίναν τα λεφτά πίσω από το site, έκανα αίτηση στην τράπεζα κ τα πήρα πίσω απο εκεί και μετά από λίγο καιρό μου τα δώσανε κ οι άλλοι από το site!

Αν πας σε τίποτα τσονοsite καλά να πάθεις αλλά γενικά δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι τόσο πολύ....

zuki1000k5
06/11/2007, 01:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
Φίλε zuki1000k5 χωρίς να θέλω να σε πάρω στο λαιμό μου, μη φοβάσαι να χρησιμοποιείς την πιστωτική σου κάρτα για online αγορές.

Τα online μαγαζιά σε θέλουν για πελάτη, δηλαδή να αγοράζεις κ να ξανααγοράζεις από αυτούς, δεν πρόκειται να σε κλέψουν. Εξ'άλλου έχεις κ μια κάποια ασφάλεια. Αν δεν δώσεις εντολή να χρησιμοποιηθεί η κάρτα σου τότε η τράπεζα σου δίνει τα λεφτά πίσω...

Μου είχε τύχει να μου χρεώσουν κάποια εισητήρια παραπάνω ενώ δεν τα είχα παραγγείλει κ δε μου δίναν τα λεφτά πίσω από το site, έκανα αίτηση στην τράπεζα κ τα πήρα πίσω απο εκεί και μετά από λίγο καιρό μου τα δώσανε κ οι άλλοι από το site!

Αν πας σε τίποτα τσονοsite καλά να πάθεις αλλά γενικά δεν υπάρχει λόγος να φοβάσαι τόσο πολύ....


Ontos prepei na exeis dikio...Molis tora dokimasa na kano register sto paypal kai telika dn dextikan tin karta mou opote pame se xreostiki...akouo protaseis gia trapezes...:smokin:

zuki1000k5
06/11/2007, 01:20
Deite auto to video gia to Shoei...

www.youtube.com/watch?v=dA2QHK3OkFE

kai auto...


www.youtube.com/watch?v=Rquz7ky2eQQ


ta simperasmata dika sas...:winka:

:beer:

apav
06/11/2007, 13:08
Καλοφόρετο! :beer: Παρατήρησες διαφορά στην εφαρμογή/μέγεθος σε σχέση με αυτό που δοκίμασες εδώ;

ΥΓ Δεν ζηλεύουμε! Κακό, τζιζ! :nono:


Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
... να το δείτε κ να ζηλέψετε

:a43:


Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
ήρθαν οι φώτος για να ζηλέψετε

:a43:

McTalas
06/11/2007, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από zuki1000k5
Ontos prepei na exeis dikio...Molis tora dokimasa na kano register sto paypal kai telika dn dextikan tin karta mou opote pame se xreostiki...akouo protaseis gia trapezes...:smokin:

Για να μην την δεχτει το paypal παει να πει πως η καρτα σου δεν ειναι ενοργοποιημενη ως visa electron και ειναι μονο για αναληψεις.Μπορεις να επικοινωνισεις και να τους πεις να στην ενεργοποιησεις.Μετα ολες οι τραπεζες βγαζουν στο μπαμ χρεωστικες,μονο με την ταυτοτητα.δοκιμασε σε eurobank,κυπρου,και εθνικη.
Αλλα για να καταλαβεις και οι χρεωστικες ειναι visa electron αρα αν το paypal δεν δεχτηκε την δικη σου δεν θα δεχτει και τις προπληρωμενες. στο site γραφει πως δεχεται visa,mastercard,american express,discover τραπεζικα εμβασματα.

Αν δεν θελεις να βγαλεις πιστωτικη τοτε στειλε εμβασμα απο τραπεζα στο paypal.

costas81
06/11/2007, 14:08
ελα να πληθαινουμε με x-spirit!
πραγματικα πολυ ωραιο το κρανος σου!


να μην χρειαστει ποτε να δεις ποτε ποσο καλο ειναι!


:beer:

nickmavros
06/11/2007, 14:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Καλοφόρετο! :beer: Παρατήρησες διαφορά στην εφαρμογή/μέγεθος σε σχέση με αυτό που δοκίμασες εδώ;


Είναι ακριβώς το ίδιο στην εφαρμογή με αυτό που δοκίμασα εδώ.

Προσοχή όμως τα X-Spirit είναι λίγο πιο στενά από τα υπόλοιπα SHOEI (XR-1000 ας πούμε).

Σε εμένα ας πούμε στα XR-1000 ήμουν μέγεθος medium ενώ στα X-Spirit πήγα στο large.