PDA

View Full Version : Πρόβλημα σε honda innova



Georg_
02/11/2007, 20:26
Γειά σας. Έχω ένα honda innova με 19.600 χλμ . Συνήθως οδηγάω συντηρητικά και σπάνια το ζορίζω. Το πρόβλημα που μου παρουσίασε είναι το εξής. Σε μιά διασταύρωση, γκάζωσα με πρώτη για να περάσω γρήγορα και ξαφνικά το μοτέρ έκανε ένα δυνατό θόρυβο , το μηχανάκι επιβράδυνε απότομα για λίγο και μετά συνέχισα κανονικά. Αυτό έγινε χτές, έχω κάνει από τότε μερικά χλμ χωρίς να μου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα αλλά φοβάμαι μήπως μου ξανακάνει το ίδιο πράγμα στο μέλλον, ειδικά αν μου το κάνει την ώρα που κάνω προσπέραση την έβαψα...
Θα ήθελα να μου πει όποιος ξέρει αν έχει κάποιο πρόβλημα το μηχανάκι.

Υ.Γ. Τα service τα κάνω κανονικά σε γνωστό μου μάστορα. Τελευταία φορά έκανα service στα 15.000 και άλλαξα λάδια στα 17.500 .

palios_er500
02/11/2007, 21:27
"το μοτέρ έκανε ένα δυνατό θόρυβο "

τι εννοείς ?
τι θόρυβο?
απο κιβώτιο?
δεν μπηκε ταχύτητα?
Εκανε τον θορυβο που κάνει όταν κλείνεις το
γκάζι ?? (...και έχεις πολλες στροφες αλλα με μικρή ταχύτητα στο κιβωτιο??)
?????

paris13
02/11/2007, 22:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
Γειά σας. Έχω ένα honda innova με 19.600 χλμ . Συνήθως οδηγάω συντηρητικά και σπάνια το ζορίζω. Το πρόβλημα που μου παρουσίασε είναι το εξής. Σε μιά διασταύρωση, γκάζωσα με πρώτη για να περάσω γρήγορα και ξαφνικά το μοτέρ έκανε ένα δυνατό θόρυβο , το μηχανάκι επιβράδυνε απότομα για λίγο και μετά συνέχισα κανονικά. Αυτό έγινε χτές, έχω κάνει από τότε μερικά χλμ χωρίς να μου παρουσιάσει κάποιο πρόβλημα αλλά φοβάμαι μήπως μου ξανακάνει το ίδιο πράγμα στο μέλλον, ειδικά αν μου το κάνει την ώρα που κάνω προσπέραση την έβαψα...
Θα ήθελα να μου πει όποιος ξέρει αν έχει κάποιο πρόβλημα το μηχανάκι.

Υ.Γ. Τα service τα κάνω κανονικά σε γνωστό μου μάστορα. Τελευταία φορά έκανα service στα 15.000 και άλλαξα λάδια στα 17.500 .

Μάλλον δεν πρέπει να κούμπωσε καλά η ταχύτητα, ώσπου κούμπωσε και συνέχισε κανονικά. Αυτό που ένοιωσες ήταν ένα στιγμιαίο πατινάρισμα αφού δεν πέταξε την ταχύτητα μέχρι που αυτή κούμπωσε κανονικά και εσύ συνέχισες. Δεν το υπογράφω αλλά η λογική μου σύμφωνα με την περιγραφή σου αυτό μου λέει.
Χαιρετώ :beer:

OldMan
03/11/2007, 12:29
Αν την στιγμή που έγινε το "επεισόδιο" το μοτέρ ανέβαζε στροφές, τότε ισχύει ότι λέει παραπάνω ο paris13 ...!!!

Αν "γονάτισε" ο κινητήρας, πρέπει να αρχίσουμε να στεναχωριόμαστε...:sad:

Georg_
04/11/2007, 13:01
Το μηχανάκι μάρσαρε, επιβράδυνε για λίγο και μετά ρόλαρε κανονικά. Μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει κάποιο άλλο πρόβλημα. Θέλω να πω επίσης ότι εδω και 7 μήνες κάνω πολύ λίγα χιλιόμετρα στο μηχανάκι (3-4 χλμ την ημέρα) και τα λάδια τα είχα αλλάξει πρίν από 1 χρόνο περίπου.

Vstrommer71
04/11/2007, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
Το μηχανάκι μάρσαρε, επιβράδυνε για λίγο και μετά ρόλαρε κανονικά. Μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει κάποιο άλλο πρόβλημα. Θέλω να πω επίσης ότι εδω και 7 μήνες κάνω πολύ λίγα χιλιόμετρα στο μηχανάκι (3-4 χλμ την ημέρα) και τα λάδια τα είχα αλλάξει πρίν από 1 χρόνο περίπου.
Ψαξε την στεγανοποιηση της πιπας του μπουζι αν μπαινει υγρασια
Καποιες φορες μου το εκανε και μενα σε υγρο καιρο

anf125
04/11/2007, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
Το μηχανάκι μάρσαρε, επιβράδυνε για λίγο και μετά ρόλαρε κανονικά. Μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει κάποιο άλλο πρόβλημα. Θέλω να πω επίσης ότι εδω και 7 μήνες κάνω πολύ λίγα χιλιόμετρα στο μηχανάκι (3-4 χλμ την ημέρα) και τα λάδια τα είχα αλλάξει πρίν από 1 χρόνο περίπου.

Δε νομίζω να υπάρχει κάποιο πρόβλημα, όλοι κάποια στιγμή δεν κάνουμε σωστά κάποια αλλαγή ταχύτητας, αλίμονο να χαλάγανε έτσι τα μηχανάκια, ειδικά τα παπιά που είναι φτιαγμένα για "σκληρή" χρήση. Καλού κακού άλλαξε τα λάδια πάντος, ακόμα κι αν δεν έχεις κάνει πολλά χλμ από την τελευταία αλλαγή μετά από 1 ένα χρόνο δεν θα είναι και σε ιδανική κάτάσταση. Αυτό δυσκολεύει και στη λειτουργία του κιβωτίου (πιο σκληρές ταχύτητες και πιο "ψοφιες" επιταχύνσεις).

paris13
05/11/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Georg_
Το μηχανάκι μάρσαρε, επιβράδυνε για λίγο και μετά ρόλαρε κανονικά. Μέχρι στιγμής δεν έχει παρουσιάσει κάποιο άλλο πρόβλημα. Θέλω να πω επίσης ότι εδω και 7 μήνες κάνω πολύ λίγα χιλιόμετρα στο μηχανάκι (3-4 χλμ την ημέρα) και τα λάδια τα είχα αλλάξει πρίν από 1 χρόνο περίπου.

Άρα φίλε Georg_ αυτό που σου είπα εξ' αρχής είναι. Δεν έχεις κανένα πρόβλημα και δεν χρειάζεται να το ξανασκεφτείς. Όλοι το έχουμε πάθει κάποτε με παπί. Το ότι δεν κούμπωσε σωστά και μαρσάρισε ώσπου κούμπωσε δεν αποτελεί πρόβλημα, απλά έτυχε να μην κουμπώσει σωστά. Μην ακούς τίποτα και μην φρικάρεις δεν θα στο ξανακάνει αν είσαι λίγο πιο προσεκτικός. Το δε μηχανάκι δεν έχει απολύτως κανένα πρόβλημα. Αυτά χαιρετώ. :wave2: