PDA

View Full Version : Τα φώτα σας παρακαλώ...



Nefos
03/11/2007, 11:21
Είμαι κάτοχος ενός Gilera Runner 125 VX. Πριν ενάμιση μήνα έκανα το service των 12.000 km σε εξουσιοδοτημένο συνεργείο της Piaggio. Όλα καλά μέχρι που πριν 2 εβδομάδες και ενώ πήγαινα αττική οδό τάπα, ξαφνικά το γκάζι σταμάτησε να ακούει, άρχισε να μπουκώνει, μέχρι που σταμάτησε τελείως και έσβησε. Μίζα, μπρος, όλα καλά αλλά το μπούκωμα συνεχιζόταν όταν πήγαινα να ανοίξω ενώ στο ρελαντί έκανε διακοπές.

1)Φίλτρο Αέρα.
Έγινε έλεγχος και καθάρισμα.

2) Περίπτωση νοθευμένης - βρώμικης βενζίνης.
Το πάω σε δικό μου μηχανικό και μου ρίχνει στο ντεπόζιτο ένα καθαριστικό καυσίμου.
Το πρόβλημα συνεχιζόταν και σε καινούργιο γέμισμα ντεπόζιτου. Μετά τα 60 km είχα το ίδιο πρόβλημα.

3)Εξουσιοδοτημένο συνεργείο Piaggio (διαφορετικό από το 1ο).
Τους περιγράφω το πρόβλημα καθώς και το ιστορικό, και την άλλη μέρα το παίρνω με αλλαγμένο μπουζί.Όλα καλά αλλά μόνο για 24 ώρες.

4) Φίλτρο Βενζίνης.
Αλλαγή στο σπίτι με γνήσιο ανταλλακτικό, και έλεγχος για τσάκισμα στο σωλήνα υποπίεσης. Προσθήκη υγρών μπαταρίας.

Έχω κάνει ήδη χιλιόμετρα και το πρόβλημα παραμένει....Μετά τα 60 km το μηχανάκι ψοφάει...
Τι άλλο μπορεί να συμβαίνει??
Το μηχανάκι το θέλω για να πηγαίνω στη δουλειά και μου είναι απαραίτητο.

Ευχαριστώ προκαταβολικά.

OldMan
03/11/2007, 11:38
To VX ειναι το τετράχρονο ???


Anyway, βγάλε και δες την κατάσταση του μπουζί σου...

Ή πολύ λαδωμένο θα είναι (θα δούμε το γιατί...) ή θα έχει "περίεργα" κατάλοιπα - προφανώς από λάθος βαθμό θερμικής αγωγιμότητας (τότε θα στείλεις φωτό...)

(αλλιώς θα πάμε στο καρμπυρατέρ - KEIHIN CVK 30 ...:sad: )


:wave2:

Nefos
03/11/2007, 12:51
Το μπουζί το έβγαλα...είναι σχεδόν καινούργιο και δεν είναι λαδωμένο ή μαυρισμένο..
Παίζει να είναι η εξάτμιση??

OldMan
03/11/2007, 12:53
Σε τι να φταίει η εξάτμιση ???

(εκτός αν ξέχασες κανένα στουπί μέσα στο τελευταίο πλύσιμο...) :winka:



edit: Τον θερμικό συντελεστή του μπουζί το έλεγξες ??

Nefos
03/11/2007, 13:13
Δεν έχω ιδέα πως ελέγχω τον θερμικό συντελεστή στο μπουζί...

OldMan
03/11/2007, 13:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefos
Δεν έχω ιδέα πως ελέγχω τον θερμικό συντελεστή στο μπουζί...
Πανεύκολο ... !!
(ακούγεται βαρύγδουπο, αλλά δεν είναι ..):lol:

Όλα τα μπουζί έχουν ένα νούμερο (7,8,9,10 κ.λ.π.) ανάμεσα στα γράματα που έχουν πάνω στον μονωτήρα (π.χ. DCPR8ES ...).

To νούμερο αυτό αντιστοιχεί σε μια ορισμένη ικανότητα του μπουζί (ουσιαστικά του μήκους του μαστού της ακίδας) να αποβάλει την θερμότητα που αναπτύσεται πάνω του λόγω της καύσης ...


Τσέκαρε αν αυτό το νούμερο είναι το ίδιο με αυτό που γράφει στο manual !! :wave2:

Nefos
03/11/2007, 13:33
Καταρχήν να σου πω ότι είσαι πολύ μεγάλος...Όντως το μπουζί που μου έβαλαν είναι αυτό που βάζουν στα 200άρια (Champion RG6YC), ενώ έπρεπε να φοράει NGK CR8EB...λες να είναι αυτό??
Έχω στείλει ήδη να μου φέρουν το κανονικό...

GIXXERAKIAS
03/11/2007, 17:58
Τελικα ολα καλα??Αν οχι κοιτα την τρομπα βενζινης (ναι εχει μηχανικη:winka: ) η οποια μπορει και να φταιει για το προβλημα σου.Παρουσιαζε και ενος φιλου το ιδιο πραγμα και τα ειχαν αλλαξει ολα εκτος απο αυτην και οταν το εκαναν εξαφανιστηκε το προβλημα.:winka:
Ενημερωσε μας.:wave2:

OldMan
03/11/2007, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nefos
Καταρχήν να σου πω ότι είσαι πολύ μεγάλος...
Μην το φωνάζεις, λέμε ...

(δεν μας πήραν και τα χρόνια -του '60 είμαι !!!) :wave2:

Nefos
04/11/2007, 11:31
Εχθές δεν πρόλαβα τίποτα ανοιχτό για να πάρω μπουζί...
Αν δεν είναι ούτε αυτό θα το πάω συνεργείο για να δούνε την τρόμπα βενζίνης...


Ευχαριστώ παιδιά...

Nefos
05/11/2007, 16:46
Έβαλα το μπουζί που αναγράφεται στο manual του μηχανακίου και όλα δείχνουν να είναι καλά προς το παρόν. Το μηχανάκι δείχνει να τραβάει κανονικά...Είδομεν...

Και πάλι ευχαριστώ παιδιά...