PDA

View Full Version : αξιζει moto guzzi breva;



chr_italos
03/11/2007, 11:55
Σκεφτομαι να αγορασω το breva αλλα επειδη δεν εχω ακουσει τιποτα το φοβαμαι.ενας χαρακτηρησε τα παλια μοντελα λαδιερες.φορανε τον ιδιο κινητηρα ή τον εχουν βελτιωσει?

panavour
04/11/2007, 10:37
Oταν η guzzi εφτιαχνε μοτοσυκλεττες οι αλλοι δεν εφτιαχναν ουτε ποδηλατα.Ομως τα πραγματα εχουν προχωρησει απο τοτε και οι γιαπωνεζοι τα εχουν αλλαξει ολα γυρω μας.
Η breva ειναι καλη μοτοσυκλεττα βελτιωμενη στα σημεια που επασχαν οι GUZZI ομως ακομα ολες οι γκουτζι παραμενουν ιδιαιτερες και απευθυνονται σε κατασταλαγμενο κοινο και οχι σε καυλοτιμονους 18αρηδες,αν καταλαβαινεις τι εννοω.Πες μας ακριβως τι ζητας απο μια μηχανη,
για ποια χρηση την θελεις,και ποσα λεφτα διαθετεις γι αυτην για να σε βοηθησει το forum καλυτερα

παρε και μια φωτο ενος ερωτα της εφηβειας μου ΜΟΤΟ GUZZI LEMANS 850 TOY 76


111054

ashton
26/11/2007, 22:28
Μόνο λαδιέρα δε μπορεί να θεωρηθεί η Breva. Ούτε τα σέρβις της ακριβά.
Έχω το 750 από τον Απρίλη του '06 (μοντέλο Σεπτέμβρη '05), έχω κάνει 17+ χιλιάδες χλμ απροβλημάτιστα με κάμποσα ταξίδια και καθημερινές μετακινήσεις.
Δοκιμασε το σε κάποιο μαγαζί της Piaggio, κάνε μια βόλτα κι αν σ'αρέσει πάρτο !!

elmariacci
28/11/2007, 21:32
Ναι αλλα δεν ειναι λιγο "καπως" απο σχεδιαστικηη αποψη η Breva?Θεωρω τα Centauro,V11 και το καινουριο το 1200Sport ποοοολυ ποιο ελκιστικα και ομορφα απο μια Breva.Αμα θελεις οπωσδηποτε Guzzi παρε ενα απο αυτα...Αμα ειχα φραγκα,πολλα,θα αγοραζα καποιο απο αυτα χαλαρα!:a19:

bamboozler
30/11/2007, 18:17
Κι΄εγώ φιλαράκι έχω το 750 απο τον Απρίλη του 2006 και μετά απο 30000 χλμ όλα καλά. Αν σ΄αρέσει πραγματικά εξωτερικά και ξέρεις για ποιο λόγο το παίρνεις μην το σκέφτεσαι. Πάρτο. Ενώ τα χλμ μέσα στην πόλη φαντάζουν άνετα και εύκολα εκτός πόλης γίνονται απολαυστικά:wave2:

ashton
02/12/2007, 01:15
Προσωπικά το 1200sport δε θα το έπαιρνα ποτέ, ανεξαρτήτως εμφάνισης.
Μηχανάκι για μόνο τον αναβάτη και να μην μπορεί να μπει συνεπιβάτης, σόρρυ αλλά δε μου κάνει.
Αν είχα τα χοντρά φράγκα και είχα ένα για δουλειά, ένα για βόλτες, ένα για ταξίδια και ένα για ξύδια ίσως να το κοιτούσα.

chr_italos
24/12/2007, 01:02
euxaristw gia tis apantiseis sas.ksexwrisa thn breva giati mou arese ekswterika alla epeidh to 850 exei 10000!!!! mallon tha paw gia to aprillia strada.eimai fanatic ths italias!!!!:winka:

airborn
30/03/2008, 01:57
Γειά σας παιδιά,
Εχω 8 περίπου μήνες το 1200 sport .Το μηχανάκι είναι καταπληκτικό .Ειναι μηχανή που όποτε την καβαλάς σου δίνει κάτι.Οπως ήταν κάποτε οι μοτο. Μιλάει και της μιλάς.
Φυσικά και ευτυχώς δεν είναι για καυλοτίμονους πιτσιρικάδες .Θυμάμαι σ'ενα φανάρι το πόσο απόρησε τύπος με RRRRRR όταν του είπα πως εχει 95 άλογα. Πολύ γελιο , δεν μπορούσε να το χωνέψει.Πώς έδωσα τόσα λεφτά για 1200 κυβικά και 95 άλογα. Οταν όμως του'δωσα βόλτα είδε τη ζωή μ'άλλο μάτι. Αλλά σίγουρα δεν ήταν ετοιμος για κάτι τετοιο. Θα πρέπει να περάσει πρώτα απο αρκετά ακόμη RRR .
Α και το μηχανάκι είναι 2θέσιο για τον παραπάνω φίλο .Το πίσω ασπρόμαυρο μέρος είναι καπάκι.

gixxerpap
30/03/2008, 10:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από airborn
Γειά σας παιδιά,
Εχω 8 περίπου μήνες το 1200 sport .Το μηχανάκι είναι καταπληκτικό .Ειναι μηχανή που όποτε την καβαλάς σου δίνει κάτι.Οπως ήταν κάποτε οι μοτο. Μιλάει και της μιλάς.
Φυσικά και ευτυχώς δεν είναι για καυλοτίμονους πιτσιρικάδες .Θυμάμαι σ'ενα φανάρι το πόσο απόρησε τύπος με RRRRRR όταν του είπα πως εχει 95 άλογα. Πολύ γελιο , δεν μπορούσε να το χωνέψει.Πώς έδωσα τόσα λεφτά για 1200 κυβικά και 95 άλογα. Οταν όμως του'δωσα βόλτα είδε τη ζωή μ'άλλο μάτι. Αλλά σίγουρα δεν ήταν ετοιμος για κάτι τετοιο. Θα πρέπει να περάσει πρώτα απο αρκετά ακόμη RRR .
Α και το μηχανάκι είναι 2θέσιο για τον παραπάνω φίλο .Το πίσω ασπρόμαυρο μέρος είναι καπάκι.

δηλαδη, στα πόσα RR ωριμάζει κανείς και είναι έτοιμος για ένα moto guzzi ???

όχι, για να ξερουμε κι εμεις σε τι στάδιο βρισκόμαστε:lol:

airborn
30/03/2008, 10:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
δηλαδη, στα πόσα RR ωριμάζει κανείς και είναι έτοιμος για ένα moto guzzi ???

όχι, για να ξερουμε κι εμεις σε τι στάδιο βρισκόμαστε:lol:
Απ'οτι βλέπω στο avatar που εχεις είσαι σε καλό δρόμο.:beer:

gixxerpap
30/03/2008, 11:26
μου αρέσουν όλες οι κατηγορίες και μοντέλα απο όλες σχεδόν τις εταιρείες ...

δεν πιστευω όμως οτι υπαρχουν μοτοσυκλετες που περιμένουν οδηγούς να ωριμάσουν για να τις οδηγησουν ... μόνο το ΜΕΤΑΞΑ το κάνει αυτό ...:lol:

δεν μπορεις να συγκρίνεις την αίσθηση ενός supersport με ενα cruiser ή ένα retro μηχανάκι ....
εαν θεωρήσουμε λογική την τιμή ενός sport 1200 με 95 άλογα, εγώ δε μπορω να χωνέψω πως γίνεται να αγοράζεις ενα ss 1000 με 170 άλογα, φορτωμένο τεχνολογία, απίθανα φρένα και αναρτήσεις, τόσο φθηνα ...

airborn
30/03/2008, 11:46
Εχεις δίκιο.
Απλά κρίνοντας απο το εαυτό μου ,τότε που είχα ένα z 1000 το '85 άν θυμάμαι καλά και το είχα τουμπανιάσει και γώ δεν ξέρω πόσα κυβικά, με ότι καλούδια κυκλοφορούσαν after market,και το μόνο που μας ένοιαζε ήταν πόσο τελικιάζει δέλτα γέφυρα και ποιός κάνει πιο γρήγορο γύρο 2ου ποδιού Χαλκιδικής, δεν μπορούσα να καταλάβω το νόημα τις ύπαρξης μοτοσυκλετών και πώς υπάρχουν ανθρωποι που τη βρίσκουν να οδηγούν 2κύλινδρα τέτοιου στύλ μηχανάκια. Εχει όμως ο καιρός γυρίσματα και ότι κοροιδεύεις το λούζεσαι όπως λέει και το ρητό . Και το γουστάρεις κι όλας:lol:

ashton
01/04/2008, 00:46
Αν έχει θέση συνεπιβάτη το 1200, τότε μπαίνει στα υπ'όψη :cool:

atom_smasher
01/04/2008, 01:16
πολυ ομορφη η breva...και το σπορτ ...και το grisso....γενικα και τα υπολοιπα

airborn
02/04/2008, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
Αν έχει θέση συνεπιβάτη το 1200, τότε μπαίνει στα υπ'όψη :cool:

Να τη και χωρις καπακι!


126184

iokozel
11/04/2008, 21:18
Τέτοιο μηχανάκι, αξίζει τον δέοντα σεβασμό.-:sun:


127171

stavrouliasp
11/04/2008, 21:42
Το μηχανάκι είναι απλά κορυφή! Το μόνο που με χαλάει λιγάκι είναι αυτό το τριβάλιτσο σε sport μηχανή...:rolleyes:

ashton
11/04/2008, 23:41
πραγματικά ωραίο το μηχάνημα.

τα προστατευτικά για το tankbag που τα βρήκες ?

airborn
12/04/2008, 00:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από iokozel
Τέτοιο μηχανάκι, αξίζει τον δέοντα σεβασμό.-:sun:

Αν βλέπω καλά και δεν με γελούν τα μάτια μου είναι αυτό τιμόνι απο breva? Και άν ναί γιατί δεν πήρες μια breva που έχει και το φερινγκάκι της το πιο ψηλό και είναι γενικώς πιο touring?
Πιστεύω πως θα εδειχνε σωστότερα και σίγουρα θα της άξιζε της αρχόντισας περισσότερο ένα after market τιμόνι ,ή έστω απο aprilia .
Συγνώμη για την παρατήρηση αλλά απόρρησα λιγάκι.:beer:
Ειναι σαν να παίρνεις breva και να της φοράς κλίπ ονς. Χάνει λιγάκι το στύλ της..νομίζω!
Αν είσαι Θεσ/νίκη να οργανώσουμε καμιά guzzoσυνάντηση .Ειμαστε μερικοί ακόμα .Ψαξε στο motocikleta.gr.

iokozel
12/04/2008, 08:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ashton
πραγματικά ωραίο το μηχάνημα.

τα προστατευτικά για το tankbag που τα βρήκες ?

From Italy: www.prodigium.it

iokozel
12/04/2008, 08:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από airborn
Αν βλέπω καλά και δεν με γελούν τα μάτια μου είναι αυτό τιμόνι απο breva? Και άν ναί γιατί δεν πήρες μια breva που έχει και το φερινγκάκι της το πιο ψηλό και είναι γενικώς πιο touring?
Πιστεύω πως θα εδειχνε σωστότερα και σίγουρα θα της άξιζε της αρχόντισας περισσότερο ένα after market τιμόνι ,ή έστω απο aprilia .
Συγνώμη για την παρατήρηση αλλά απόρρησα λιγάκι.:beer:
Ειναι σαν να παίρνεις breva και να της φοράς κλίπ ονς. Χάνει λιγάκι το στύλ της..νομίζω!
Αν είσαι Θεσ/νίκη να οργανώσουμε καμιά guzzoσυνάντηση .Ειμαστε μερικοί ακόμα .Ψαξε στο motocikleta.gr.

Όχι, δεν σε γελούν τα μάτια σου. Κοίταξε,... όπως ξέρεις και σίγουρα άκουσες και είδες, το τιμόνι της ΣΠΟΡΤ, ήτανε πολύ μακριά, το κατασκευαστικό λάθος, που σε ανάγκαζε όταν οδηγείς, να τεντώνεις τα χέρια σου τόσο πολύ, που όταν κατέβαινες απο την μηχανή, είσουνα σαν να έκανες μιά ώρα ενόργανη στούς κρίκους. Το άλλαξα με ένα τιμόνι της εταιρείας απο άλλο μοντέλλο, γιατί και μου αρέσει, αλλά και ταιρειάζει στις πλάκες, μιάς και SPORT, BREVA & NORGE, έχουν το ίδιο πλαίσιο και την ίδια μηχανουργική εφαρμογή των χειριστηρίων κλπ.
Η ΜΠΡΕΒΑ, δεν έχει φαίηρινγκ πιό ψηλό, δνε έχει καθόλου, το μπερδεύεις με το ΝΟΡΤΖΕ.
Εξ' άλλου φρένα μαργαρίτες και λευκό καντράν στα όργανα που μου αρέσουν έχει το συγκεκριμένο μοντέλλο μόνο.
Μένω ΚΟΖΑΝΗ και πηγαίνω συχνά Θεσ/νίκη.
Στείλε μήνυμα με τηλ στο:edelweiss@otenet.gr or iokozel@msn.com.

iokozel
12/04/2008, 09:00
Ο Χώρος που βλέπετε στην φωτογραφία, είναι το κατάστημα που είχα παλιά με αντιπροσωπείες μοτοσυκλεττών κλπ. Τώρα ασχολούμαι με άλλα πράγματα. Δίπλα έχω το συνεργείο μου, μόνο για τις δικές μου μηχανές. Αγοράζω μέσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ απο Ιταλία, Γερμανία Αγγλία κλπ.
Το ΣΠΟΡΤ της ΓΚΟΥΖΙ, ενώ στο βιβλίο οχήματος, αναφέρει για κάποια πράγματα έξτρα, εδώ είτε υπάρχει άγνοια, είτε ασχετωσύνη. Λοιπόν κεντρικό στάντ τριπλέτες κλπ. όλα απ' έξω:
www.prodigium.it(μόνο τραπεζική κατάθεση, 5 ημέρες αποστολή ταχυμεταφορές)
www.guzzitalia.com(κατάστημα που το έχει ο παλιός Ιταλός πρωταθλητής Agostini).(τραπεζική κατάθεση αλλά και χρήση πιστωτικής κάρτας, έχει στόκ τα πάντα, επίσης ταχυμεταφορά).
www.motomail.it (προσφορές για προϊόντα της Givi.)
www.gruppofast.com(Givi etc).

airborn
12/04/2008, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από iokozel
Ο Χώρος που βλέπετε στην φωτογραφία, είναι το κατάστημα που είχα παλιά με αντιπροσωπείες μοτοσυκλεττών κλπ. Τώρα ασχολούμαι με άλλα πράγματα. Δίπλα έχω το συνεργείο μου, μόνο για τις δικές μου μηχανές. Αγοράζω μέσω ΙΝΤΕΡΝΕΤ απο Ιταλία, Γερμανία Αγγλία κλπ.
Το ΣΠΟΡΤ της ΓΚΟΥΖΙ, ενώ στο βιβλίο οχήματος, αναφέρει για κάποια πράγματα έξτρα, εδώ είτε υπάρχει άγνοια, είτε ασχετωσύνη. Λοιπόν κεντρικό στάντ τριπλέτες κλπ. όλα απ' έξω:
www.prodigium.it(μόνο τραπεζική κατάθεση, 5 ημέρες αποστολή ταχυμεταφορές)
www.guzzitalia.com(κατάστημα που το έχει ο παλιός Ιταλός πρωταθλητής Agostini).(τραπεζική κατάθεση αλλά και χρήση πιστωτικής κάρτας, έχει στόκ τα πάντα, επίσης ταχυμεταφορά).
www.motomail.it (προσφορές για προϊόντα της Givi.)
www.gruppofast.com(Givi etc).

ΣΩΣΤΟΣ! Το breva το μπέρδεψα γιατί το έχει φίλος κι εχει βάλει ανεμοθώρακα .Το τιμόνι της sport εμένα δε με χαλάει και πολύ (είμαι 1,84 ) μάλλον γι αυτό. Στην αρχή μου'ρθε καπως αλλά όταν την έβαλα στην πίστα μου αρεσε.Μάλλον γιατί σε φέρνει σε σχετικά σκυφτή θέση που βολεύει για τη συγκεκριμένη χρήση. Σίγουρα για ταξίδι και 2ο άτομο το ψηλότερο θα είναι καλύτερο. THANKS για τα sites. Πολύ χρήσιμα. Τι κακό αυτό με εμάς τους Έλληνες ,πάντα κάνουμε μισές δουλειές. Αφού ρε χριστιανέ αντιπρόσωπε, την κάνεις που την κάνεις τη δουλειά,γιατί δεν την κάνεις σωστά? Πώς θα τα προωθήσεις τα πράγματά σου άν δεν βάλεις και κάτι βιτρίνα?Πάλι καλά που είχαν κάτι μπρελοκάκια guzzi! Τι να πώ! Εχει τόσο ωραία πράγματα η εταιρεία που να μη θέλεις να πάρεις guzzi ,να θελήσεις άμα τα δείς όλα αυτά.
Αυτοί στη Harley τοσο χαζοί ειναι και έχουν τα πάντα ?Μηχανάκια δεν έχουν αλλά βρήκαν άλλους τρόπους να σε ψήνουν. Βέβαια να πούμε ότι στην δικιά μας έχουμε ΕΥΤΥΧΩΣ εκείνο το ευγενέστατο παλληκάρι που κανονίζει τα πάντα. test rides κλπ και σίγουρα μπράβο στη αντιπρωσοπεία που εξασφαλιζει τις μηχανές. Απο εξοπλισμό όμως τίποτα. Να παραγγείλουμε λεει η ... συμπαθέστατη αντιπρόσωπος:nono:
Αν ειναι να παραγγείλω μαντάμ γιατί νατο κάνω απο σένα και όχι απο το internet, που και πιο φτηνά θα τα πάρω και σίγουρα πιο γρήγορα θα τα έχω. Τέλος πάντων ελπίζω κάποια στιγμή να καταλάβουν ότι για να πάρεις πρέπει να ρίξεις.Ειδικά σε μία μάρκα παρεξηγημένη όπως η guzzi. Ξερεις τι είναι να είσαι έτοιμος ,ψημένος να τους δώσεις ότι σου ζητήσουν για να πάρεις αυτό που θές και όχι μόνο να μην έχουν τίποτα αλλά να βλέπεις ότι μάλλον είσαι περισσότερο ενημερωμένος απο αυτούς.Ας όψεται το καρντάση που τους σώνει λίγο.Αν πάρει και ιταλικό μηχανάκι θα είναι ο καλύτερος :beer:

iokozel
12/04/2008, 11:22
:D :smokin: :rotflmao:


127220

iokozel
12/04/2008, 11:23
:wave2: :sun: :blush:


127221

iokozel
12/04/2008, 11:24
:eek: :eek: :eek:


127222

iokozel
12/04/2008, 11:25
:cry: :beer: :smokin:


127223

ashton
13/04/2008, 00:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από iokozel
From Italy: www.prodigium.it

Είχα μείνει με την εντύπωση πως δεν στέλνανε εκτός Ιταλίας (τουλάχιστον πέρσι που είχα κοιτάξει)

ashton
13/04/2008, 11:04
όπως είδα πλέον στέλνουνε κι εδώ, αλλά τα έξοδα αποστολής είναι ψιλοαπαγορευτικα αφού
ξεκινάνε από τα 44 γιούρια (εκτός κι αν παραγγείλεις κάμποσα πράγματα ώστε να μοιράσεις τα έξοδα αποστολής σε όλα)...

πάντως σε αυτό που λέτε με την έλλειψη αξεσουάρ είναι δυστυχώς αλήθεια... Είναι πολύ κοντόφθαλμοι και δεν βλέπουν πως δεν μπορεί να ψάχνει ο πελάτης και να τους ζητάει να φέρουν κάτι για να το αγοράσει...
όπως και η ενημέρωση των πωλητών είναι λίγο για τα μαύρα δράγκαλα... Στην έκθεση ο άλλος ήθελε να με πείσει πως το δερμάτινο κάλυμμα για το ντεπόζιτο του 1100 έμπαινε και στη δική μου 750, όταν ΔΕΝ το είχε ο κατάλογος της Piaggio-Moto Guzzi ούτε φυσικά το βλέπω σε κάνα site με αξεσουαρ (όπου δηλώνεται ρητά πως είναι για 850-1100-1200....)
πχ http://www.prodigium.it/products/497.html?view=tank-bag-for-breva-v1100-850/1200-sport-moto-guzzi

FAZEE
20/04/2008, 18:05
έχω το breva από πέρσι το μάρτη. Έχω κάνει 11.000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα δικάβαλος με βαλίτσες. Αξίζει πολλά.... από το ότι όπου σταματώ μικροι και μεγάλοι το βλέπουν και με ρωτάνε τι είναι αυτή η μοτοσυκλέτα? δεν την βλέπουν και κάθε μέρα! έχω φτάσει σε σημείο να περνώ μπροστά από πιτσιρικάδες και να με τραβάνε φωτογραφία με το κινητό!! ΕΛΕΟΣ πια χαχαχα. Δεν καίει τίποτα, έχω πετύχει αυτονομία 320 χλμ!!!! πηγαίνοντας με 6η και 100 χλμ. Δεν έχει κανένα πρόβλημα και κάνω ταξίδια με 2 άτομα 140 χλμ. άνετα. Πολλά μπορώ να πω για αυτήν την μοτοσυκλέτα.... ειδικά έχοντας πάει και στο εργοστάσιο στο MANDELLO πέρσι το καλοκαίρι, αλλά βαριέμαι να γράψω άλλο!

aquatic
22/11/2008, 09:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από FAZEE
έχω το breva από πέρσι το μάρτη. Έχω κάνει 11.000 απροβλημάτιστα χιλιόμετρα δικάβαλος με βαλίτσες. Αξίζει πολλά.... από το ότι όπου σταματώ μικροι και μεγάλοι το βλέπουν και με ρωτάνε τι είναι αυτή η μοτοσυκλέτα? δεν την βλέπουν και κάθε μέρα! έχω φτάσει σε σημείο να περνώ μπροστά από πιτσιρικάδες και να με τραβάνε φωτογραφία με το κινητό!! ΕΛΕΟΣ πια χαχαχα. Δεν καίει τίποτα, έχω πετύχει αυτονομία 320 χλμ!!!! πηγαίνοντας με 6η και 100 χλμ. Δεν έχει κανένα πρόβλημα και κάνω ταξίδια με 2 άτομα 140 χλμ. άνετα. Πολλά μπορώ να πω για αυτήν την μοτοσυκλέτα.... ειδικά έχοντας πάει και στο εργοστάσιο στο MANDELLO πέρσι το καλοκαίρι, αλλά βαριέμαι να γράψω άλλο!

φιλε μου μια ερωτηση μια και μ ενδιαφερει η συγκεκριμενη μοτοσυκλετα. το καλοκαιρι με τους 2 κυλινδρους διπλα στα γονατα σου πως ειναι τα πραγματα? αντεχεται?

notakos600
22/11/2008, 09:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από aquatic
φιλε μου μια ερωτηση μια και μ ενδιαφερει η συγκεκριμενη μοτοσυκλετα. το καλοκαιρι με τους 2 κυλινδρους διπλα στα γονατα σου πως ειναι τα πραγματα? αντεχεται?


Το καλοκαίρι τπτ δεν αντέχεται, ούτε καν ένα ταπεινό ΧΤ 600 που είναι ικανό να ψήσει το δεξί σου καλάμι...

airborn
22/11/2008, 12:58
Με οποιαδήποτε μεγάλη σε κυβικά μηχανή μέσα στην πόλη το καλοκαίρι ζεσταίνεσαι αλλά είναι απολύτως φυσιολογικό .
Εγώ δεν έχω ενοχληθεί πολύ απο τη ζέστη των κυλίνδρων . Φυσικα χωρίς βερμούδα και σαγιονάρα , γιατι το'χω δεί κι αυτό.Είμαι 1,84 κι αυτό σημαίνει πως τα γόνατά μου σχεδόν ακουμπάνε στους κυλίνδρους. Είναι μια χαρά. Τώρα άν είσαι αρνητικός τύπος ,προβλήματα και ενοχλήσεις βρίσκεις παντού.