PDA

View Full Version : τεχνικο-Κοσκινισμα τιμονιου!



Πατρινός
03/11/2007, 23:24
Το μεταφερω και εδω μηπως και αλλοι φιλοι με ΚΤΜ 950 ή 990 εχουν το ιδιο θεμα (ή ειχαν )για να πουν.

Φιλος με 950adventure τοποθετησε χθες καινουρια ελαστικα και υπαρχει το εξης θεμα.Ενω εγινε σωστη ζυγοσταθμιση,τα ελαστικα φυσικα καινουρια με DOT 07(Πιρελλι Scorpion AT),ολα καλα,η μοτοσυκλετα ομως αφηνοντας τα χερια απο το τιμονι ΜΟΝΟ στην περιοχη 70-80χλμ εμφανιζει ενα κοσκινισμα στο τιμονι...(αυτη τη "νευρικοτητα" που λεμε)το οποιο σημειωτεον οταν πεφτει η ταχυτητα απο τα 70χλμ ή αν επιταχυνεις πανω απο 80χλμ σταματαει.Δηλαδη κανει κατι σαν αυτοδιορθωση(πως να το εξηγησω αλλιως)...Το κοσκινισμα αυτο δεν εμφανιζεται σε καμμια αλλη κλιμακα ταχυτητων αλλά ουτε και υπο κλιση με πολλα ή λιγα χλμ... Τι μπορει να ευθυνεται για αυτο;...
Να σημειωθει οτι καρατσεκαριστηκε η ζυγοσταθμιση δυο φορες αλλά και οι ζαντες για στραβωμα(μηπως) οπως ΚΑΙ οι ακτινες αλλά τιποτα.Το προβλημα αυτο ΔΕΝ υπηρχε με τα παλια λαστιχα να προσθεσω!
:beer

Vstrommer71
04/11/2007, 00:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Πατρινός
Το μεταφερω και εδω μηπως και αλλοι φιλοι με ΚΤΜ 950 ή 990 εχουν το ιδιο θεμα (ή ειχαν )για να πουν.

Φιλος με 950adventure τοποθετησε χθες καινουρια ελαστικα και υπαρχει το εξης θεμα.Ενω εγινε σωστη ζυγοσταθμιση,τα ελαστικα φυσικα καινουρια με DOT 07(Πιρελλι Scorpion AT),ολα καλα,η μοτοσυκλετα ομως αφηνοντας τα χερια απο το τιμονι ΜΟΝΟ στην περιοχη 70-80χλμ εμφανιζει ενα κοσκινισμα στο τιμονι...(αυτη τη "νευρικοτητα" που λεμε)το οποιο σημειωτεον οταν πεφτει η ταχυτητα απο τα 70χλμ ή αν επιταχυνεις πανω απο 80χλμ σταματαει.Δηλαδη κανει κατι σαν αυτοδιορθωση(πως να το εξηγησω αλλιως)...Το κοσκινισμα αυτο δεν εμφανιζεται σε καμμια αλλη κλιμακα ταχυτητων αλλά ουτε και υπο κλιση με πολλα ή λιγα χλμ... Τι μπορει να ευθυνεται για αυτο;...
Να σημειωθει οτι καρατσεκαριστηκε η ζυγοσταθμιση δυο φορες αλλά και οι ζαντες για στραβωμα(μηπως) οπως ΚΑΙ οι ακτινες αλλά τιποτα.Το προβλημα αυτο ΔΕΝ υπηρχε με τα παλια λαστιχα να προσθεσω!
:beer
Tζακποτ περιπτωση,τα καινουργιο λαστιχο παιζει να ειναι στραβο.Δειτε το

rafaelnk
17/11/2007, 20:19
ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ 990 ΚΑΙ ΕΧΩ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΕΧΩ ΑΛΛΑΞΕΙ ΕΛΑΣΤΙΚΑ. ΕΙΝΑΙ ΤΗΣ ΜΑΜΑ ΤΑ ΛΑΣΤΙΧΑ. ΚΑΙ ΚΑΠΟΥ ΣΤΑ 70 ΜΕ 80 ΜΟΥ ΚΑΝΕΙ ΤΟ ΙΔΙΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ.
Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΕΙΝΑΙ Η ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΤΟΥ ΑΕΡΑ.

Aitherobamwn
13/12/2007, 18:40
Το γεγονός ότι μπορεί σε αυτήν την ταχύτητα να έχουμε κάποιο συντονισμό στο τιμόνι με την συχνότητα που πάλλεται κατάκάποιο τρόπο ο κινητήρας την έχετε σκέυτεί?

Οπως όταν τρέμει το τζάμι της μπαλκονόπορτας οταν είναι σε στάση κάποιο αμάξι απέξω με αναμμένο το μοτέρ και συνήθως παράγει έναν μπάσο ήχο

Nik0s
13/12/2007, 18:44
Κυκλοφόρησε πρόσφατα ανακοίνωση πώς βγήκαν κάποιες "σκάρτες" παρτίδες Pirelli με στραβό σκελετό και ελατωμματική γόμα.. Πιθανόν εκεί να βρίσκεται η απάντηση σας :rolleyes:

Πατρινός
13/12/2007, 20:02
Παιδια τελικα σχετικα με το θεμα το προβλημα κοσκινισματος αφου το ψαξαμε κυριολεκτικα ΣΕ ΟΛΑ τα πιθανα σεναρια,αποδειχτηκε οτι...
Αλλαξαμε λαστιχο εμπρος 2 φορες με καινουριο και τη μία απο αλλο μαγαζι.Παρεμεινε προβλημα
Υστερα αλλαξαμε ολη τη μπροστινη ζαντα απο αλλο 950...ΔΕΝ ΤΟ ΕΚΑΝΕ...Αρα ηταν η ζαντα ενδεχομενως.Λυσαμε ολη τη ζαντα,στεφανια κλπ και τελικως αποδειχτηκε οτι απο χτυπημα στο στεφανι της ζαντας,ανεπαισθητο αλλά υπαρχον,ειχε κανει ενα "δοντι" πολυυυυυ μικρο και δημιουργουσε αυτο το "συντονισμο-κοσκινισμα"...Διορθωθηκε οσο γινοταν ξαναμονταριστηκε πανω το προβλημα συνεχιζει αλλα σε μικροτερο βαθμο και απλα ο οδηγος ζει με αυτο...Δεν τιθεται θεμα ασφαλειας εφοσον δεν αφηνεις χερια,το κανει σε συγκεκριμενη μονο περιοχη χλμ(70-80) και Τιποτα αλλο .Απλα ξεπεραστηκε το ψυχολογικο "μην παθει κατι" και προχωραμε:beer:

urban
21/12/2007, 12:53
μιλουσα με φιλο μου που ειχε ακριβως το ιδιο προβλημα. οχι απο καινουριο αλλα μολις αλλαξε λαστιχα. Συμπερασμα (σωστο): Φταιει το λαστιχο. Το αλλαξε, τα ιδια. Το αλλαξε, τα ιδια! Εγινε εξαλλος, επαθε αμοκ, το αλλαξε παλι και...ολα καλα!
Δηλαδη καποιες παρτιδες τις pirelli ειναι ζαβες!

Εγω αλλαξα λαστιχα και ειμαι οκ. Τυχερος με τη μια!:a25:

gmavrid
16/10/2008, 12:51
Καλησπέρα.
Έχω ένα V-Strom 650 K7 με τα μαμά ελαστικά (9700 Km) και το ίδιο ακριβώς πρόβλημα, κοσκίνισμα στα 60-70 Km/h μόνο. Εκτός από τα όσα έχουν γραφτεί για ζυγοστάθμιση (η οποία μου βγάζει 0) υπάρχει το ενδεχόμενο να οφείλεται σε ελλατωματικό/ χτυπημένο αντίβαρο? Δεν ξέρω αν το έκανε από την αρχή, απλά άφησα τα χέρια κάπoια στιγμή και το κατάλαβα. Αν κρατάω το τιμόνι δεν το αντιλαμβάνομαι.
Ευχαριστώ

BILL VUZAS
16/10/2008, 16:02
Εκτος των αλλων,η παλια-φθαρμενη αλυσιδα φερνει παιξιμο στο τιμονι μετα τα 180 χιλ/ωρα.
Μετα τα 180 μου παρουσιαζε ενα ελαφρυ παιξιμο στο τιμονι,σκεπτομουν το πισω ελαστικο-ζαντα-πισινη βαλιτσα (ολα αυτα πιθανον να φερνουν προβλημα στο τιμονι εαν δεν ειναι σωστα).
Τελικα οταν αλλαξα την αλυσιδα,που ηταν βρακι,διορθωθηκε το προβλημα,χαγιαμπουσα εγινε το 990.
Οποτε να το εχουν στον νου τους οι γκαυλογκαζοι!:a021: