PDA

View Full Version : Help



panask
04/11/2007, 16:02
καταρχας να χαιρετησω μιας και μπαινω πρωτη φορα!!!!και κατευθειαν να ρωτησω...δεν την παλευω αλλο με το αυτοκινητο μου PEUGEOT 106 .ΣΚΕΦΤΟΜΑΙ ΝΑ ΤΟ ΔΩΣΩ ΚΑΙ ΝΑ ΠΑΡΩ ΜΗΧΑΝΗ. ΑΛΛΑ ΕΙΜΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ.τι λετε για πρωτη μηχανη την cbr 125??η κατι παρομοιο...

apav
04/11/2007, 16:10
Καλώς ήρθες! :wave2:

Τι δίπλωμα έχεις; :D

panask
04/11/2007, 16:20
αυτοκινητου.θα παω ν αβγαλω και διπλαωμα μιλαμε εχω σπαστει τρελα...

gdevelek
04/11/2007, 16:24
πολλοί δεν την παλεύουν με την κίνηση και παίρνουν μοτό, εκεί που έχουν φτάσει τα πράγματα

ωστόσο για μένα πρέπει να το κρατήσεις το ΙΧ για περιστάσεις όπου η μοτό δεν θα σε βολέψει

θα προτιμούσα να πάρω φτηνώτερη μοτό και να κρατήσω το ΙΧ

To cbr125 είναι κατάλληλο ως εισαγωγή στα σπορ μηχανάκια

S705
04/11/2007, 16:26
καλώς τον , καλώς μας βρήκες και τα σχετικά.......


ξεκίνα με κάτι μικρο αλλά όχι σε τέτοιο στιλ cbr 125.

νομίζω ότι κάτι σε λίγο πιο όρθιο θα είναι καλύτερη αρχή.

McTalas
04/11/2007, 16:31
καλως ηρθες!!

ειναι καλη λυση η μηχανη,εγω προτεινω κατι σε μικρο on-off ή κανενα ΧΤ.
Περσι ολον τον χειμωνα τον εβγαλα με ΧΤ και με βολεψε παρα πολυ μεσα στην πολη,στην κινηση(ανεβα-κατεβα πεζοδρομια,παρκαρισμα.πτωσεις:D ) ειναι φτηνο καλο και αξιοπιστο.

stvr1
04/11/2007, 16:39
Βγάλε πρώτα το δίπλωμα. Μετά δές κάτι με λίγα κυβικά και σίγουρα χαμηλές επιδόσεις για πρώτο. Καλό θα ήταν να είναι και εύκολο να το κουμαντάρεις. Εγώ είχα πάρει XT 600 σαν πρώτο μηχανάκι, το οποίο αν και ήταν 600άρι ήταν ψόφιο και πολύ εύκολο (σαν ποδήλατο) να το οδηγήσεις. Εκτός βέβαια απο κάτι φορές που έπεσα σταματημένος, γιατί ήταν ψηλό και δεν κράτησα καλά το βάρος του. :D
Το 125 που λες δεν το έχω οδηγήσει αλλά το έχει ένας φίλος, ο οποίος δεν είχε καμία επαφή με μηχανή πριν το πάρει (όπως εγώ πριν το ΧΤ), και δεν έχει προβλήματα.
Προτού όμως αποφασίσεις τι μηχανή θα πάρεις, πρέπει να αποφασίσεις και κάτι άλλο: Οτι δυστυχώς κάποια στιγμή είτε απο δικό σου λάθος είτε από άλλου θα πέσεις και μπορεί και να χτυπήσεις... :(
Εμένα, με το ΧΤ, με έστειλαν 2 φορές μέσα σε 4 μήνες στο νοσοκομείο! :eyepop: Δεν ήταν δικό μου λάθος και με πλήρωναν, αλλά εγώ τραβιόμουν. Το ευτυχές ήταν οτι την γλίτωσα με λίγα τραύματα. :winka:
Αυτό όμως γιατί φόραγα κράνος και μπουφάν με κόκαλα. Οπώτε ερχόμαστε σε ένα άλλο θέμα... Αν θές μηχανή βρες πρώτα τον εξοπλισμό που θα πάρεις και αν θεωρείς οτι το κράνος είναι προαιρετικό, ασ' το καλλίτερα.
Πέρα από τις δυσκολίες, όμως, και τους κινδύνους, αν το έχεις μέσα σου θα την αγαπήσεις και δεν θα την αλλάζεις με τίποτα. Καλή αρχή λοιπόν με κάτι αξιόπιστο και "μικρό" και πάνω απ' όλα με ασφάλεια! :)

panask
04/11/2007, 16:40
πιο πολυ τα πηρα γιατι ως μεταχειρισεμνο ολο και κατι παθαινει..ειναι και το παρκαρισμα στην θεσσαλονικη δυκολο...λετε δηλαδη οτι θα καρφωθω σε κανα τοιχο με κατι τετοιο?σημειωση :εμπειρια με δικυκλο μονο ποδηλατο και townmate :lol: :lol: :lol: ειμαι 22 + τι παιζει με τα διπλαμωτα για μηχανες;;παπι το αποκλειω γιατι ειμαι 1.93 και 85 κιλα οποτε θα χτυπαν τα ποδια μου σε κνα τιμονι ..

stvr1
04/11/2007, 16:43
Δίπλωμα μπορείς να βγάλεις για απεριόριστα κυβικά στην ηλικία σου. Το παπί άστο και για άλλους λόγους, με το ύψος σου βέβαια θα σε παιδέψει και το cbr 125...

panask
04/11/2007, 16:44
το οτι θα πεσω ειναι 1000% σιγουρο το ξερω απο φιλους...καμια nsr 125 μεταχειρισμενη μου ειπε ενας φιλος.εννοειται απαραιατητα ολα τα αξεσουαρ..δεν μπορω να ξεπαρκαρω χωρις ζωνη:eyepop: :rotflmao: :eyepop: :rotflmao: :eyepop: :rotflmao:

panask
04/11/2007, 16:46
λες για ορθια σταση για αρχη απλα δεν με πολυδελεαζει το ορθιο.απλα για λες κατι θα ξερεις παραπανω

xampos
04/11/2007, 16:55
βγαλε το μεγαλο διπλομα και παρε κανα ον οφ -εντουρο

κανενα xt660 ειτε το x eite to r κανα v strom

panask
04/11/2007, 17:10
παιδια ευχαριστω πολυ !!!!:sun:

epp1640
04/11/2007, 18:03
Λοιπόν, εγώ θα συμφωνήσω με τους αποπάνω..και εγώ έχω ένα μικρό kia picanto αλλά είχα αρχίσει να μην την παλεύω στην κίνηση, οπότε και επειδή πάντα με ενθουσίαζε η ιδέα εδώ και ένα μήνα έχω ένα παλιό εντουράκι της honda (δεν λέω μοντέλο γιατί θα αρχίσουν τα γέλια :p ) και νομίζω ότι ένα ψηλό μηχανάκι θα σε βολέψει καλύτερα ειδικά στην πόλη. Μέχρι πριν ένα μήνα, μόνο ποδήλατο είχα οδηγήσει από 2 τροχούς και παρόλα αυτά μου φάνηκε σαν mountain bike.. είναι πολύ ευκολοδήγητο ακόμα και για μένα που δεν είμαι ψηλός..Από ένα φιλαράκι που έχει ένα μικρό streetάκι νομίζω ότι κάτι τέτοιο δεν θα σε βολέψει ιδιαίτερα αν είσαι ψηλός..Ήρθε η ώρα να προτείνω και εγώ 2-3 μηχανάκια..

STREET
Χαμηλή Τιμή --> Yamaha YBR 2007 2000 έουρος
Κάτι παραπάνω --> Honda CBF 250

Ενδουροειδές
Χαμηλή Τιμή --> Honda XR 125
Κάτι παραπάνω --> Yamaha XT 125

:beer:

Ότι και να αποφασίσεις καλές βόλτες και ποτέ ασκεπής!!:D

epp1640
04/11/2007, 18:05
το οτι θα πεσω ειναι 1000% σιγουρο το ξερω απο φιλους...

:uplate: :hypnotize :dizzy: όχι ρε γαμώτο αυτό έπρεπε να μου το πείτε έναν μήνα πριν.. :p

Σοβαρά τώρα..ακόμα δεν έτυχε..δεν την γλιτώνω έτσι?

devil's animal
04/11/2007, 18:16
καλως ηρθες.
:beer: :beer: :beer:













































































παρε βεσπα.
:smokin:

McTalas
05/11/2007, 00:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
καλως ηρθες.
:beer: :beer: :beer:



παρε βεσπα.
:smokin:


ΝΤΡΟΠΗ σου να κλεβεις ατακες !!! :p :p

:rotflmao: :lol:

cityfly
05/11/2007, 02:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640

STREET
Χαμηλή Τιμή --> Yamaha YBR 2007 2000 έουρος
Κάτι παραπάνω --> Honda CBF 250


2000 έχει το 125

το 250 δεν έχει "κάτι" παραπάνω είναι σχεδόν τα διπλά λεφτά
αν και σε 250 θα προτιμούσα το YBR από το CBF