PDA

View Full Version : Neo ΚΛΕΙΔΙ Honda Hiss



banditgr
04/11/2007, 18:31
Κάπως χάθηκε γαμώτο το 1ο απο τα 2 κλειδιά του 929.
Η μαλακία είναι οτι εχει HISS immobilizer και αν χάσω και το δεύτερο την έκατσα.
Ξέρει κανεις πόσο κοστίζει νεο κλειδί στην HONDA και ο προγραμματισμός του?
Εχει κανείς πληροφορίες για τον προγραμματισμό,μπορώ να το κάνω μόνος μου?
Ευχαριστω.

gdevelek
04/11/2007, 19:06
άκουσα προσφατα απο ιδιοκτήτη 929 πως πάει 80Ε το νέο κλειδί

δεν ξέρω πόσο κοντά στην αλήθεια είναι αυτό

bsari
04/11/2007, 22:45
υπαρχουν κλειδαραδες πλεον που φτιαχνουν τα παντα!!!αρα δεν σρειαζετε να πας στην αντιπροσωπεια

το κανουν σιγουρα καποιοι το εκαναν και σε αμαξι προσφατα ...:beer:

mako
04/11/2007, 23:10
Σε περιπτωση ομως που πας, ειναι αρκετο να εχεις τον κωδικο που γραφει το μεταλλικο ταμπελακι, που ειναι μαζι με τα κλειδια. Με αυτον τον κωδικο, σου δινουν τα ιδια κλειδια απο οτι ξερω. Το γραφει και στο εγχειριδιο κατοχου!!!!:wave2:

sapila racing
05/11/2007, 09:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Σε περιπτωση ομως που πας, ειναι αρκετο να εχεις τον κωδικο που γραφει το μεταλλικο ταμπελακι, που ειναι μαζι με τα κλειδια. Με αυτον τον κωδικο, σου δινουν τα ιδια κλειδια απο οτι ξερω. Το γραφει και στο εγχειριδιο κατοχου!!!!:wave2:

Λάθος, χρειάζεται να υπάρχει τουλάχιστον ενα κλειδί με το τσιπάκι, αλλιώς δεν γίνεται τίποτα.

Το γράφει και το μάνιουαλ.

Αν χάσεις και το άλλο πας για ECU....

mako
05/11/2007, 13:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Λάθος, χρειάζεται να υπάρχει τουλάχιστον ενα κλειδί με το τσιπάκι, αλλιώς δεν γίνεται τίποτα.

Το γράφει και το μάνιουαλ.

Αν χάσεις και το άλλο πας για ECU....

Το ενα λεει οτι εχασε!!!!!!!!!!:wave2:

sniper
05/11/2007, 13:28
Εχασες κλειδί με immo..... :rolleyes:

Λοιπόν : τιμή άκοπου κλειδιού κάπου 10Ε
πας σε κλειδαρά και στο κόβει (μαζί με το άλλο)
πας σε εξουσιοδοτημένο και σου το προγραμματίζει (χρειάζεται εργαλειάκι που συνδέεται στο μηχανάκι) και τέλος.

Αν και εγώ δεν θα κοιμόμουν άνετα αν ήξερα οτι κάποιος έχει το κλειδί με το immo της μηχανής μου.

banditgr
05/11/2007, 13:55
Eyxaristo paidia gia tis apantiseis.
To apithano,xtes to vradi mesa apo to site honda.gr tou sarakaki,simplirosa mia forma epikoinonias me erotisi tin timi tou kleidiou kai tin diadikasia.
Simera to proi mou eixan apantisei episima oti to kleidi kostizei 17.72€ xoris fpa kai oti programmatizete se opoiondipotre episimo sinergio tis perioxis mou.!
Apithano kai omos alithino gia ton sarakaki!

sapila racing
05/11/2007, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
Eyxaristo paidia gia tis apantiseis.
To apithano,xtes to vradi mesa apo to site honda.gr tou sarakaki,simplirosa mia forma epikoinonias me erotisi tin timi tou kleidiou kai tin diadikasia.
Simera to proi mou eixan apantisei episima oti to kleidi kostizei 17.72€ xoris fpa kai oti programmatizete se opoiondipotre episimo sinergio tis perioxis mou.!
Apithano kai omos alithino gia ton sarakaki!

Mπράβο, καλό αυτό για όσους εχουν Honda.
Λες να αλλάξει επιτέλους κάτι εκει μέσα???

sniper
05/11/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από sapila racing
Mπράβο, καλό αυτό για όσους εχουν Honda.
Λες να αλλάξει επιτέλους κάτι εκει μέσα???

Aρκετά πράγματα έχουν αλλάξει....

1. Οι παραγγελίες είναι πλέον On-line (και βλέπεις αν υοπάρχει σε στοκ αυτό που ζητάς)
2. Μάξιμουμ χρόνος παραλαβής ανταλλακτικού 2 εβδομάδες
3. Μείωση τιμών ανταλλακτικών.
4. Αλλάζουν κι άλλα πράγματα πολύ σύντομα που δεν μπορούν ακόμα να αποκαλυφθούν :D

banditgr
05/11/2007, 16:18
Μώλις πήγα σαρακάκη και πήρα το κλειδάκι.Εχει 21€,μια χαρα τιμή,το περίμενα αρκετά ακριβότερο.Τώρα μένει να το κώψω και να το κάνω register στην μοτο.Βρήκα την διαδικασια,και αν και χρειάζετε ενα "εργαλείο honda" δεν είναι τίποτα αλλο απο ενα καλώδιο με 2 κορκοδειλάκια.Αν δεν βαρεθώ μπορεί να το δοκιμάσω μόνος μου αύριο.Βλέπουμε.
Πάντος ο Σαρακάκης με εξέπλυξε ευχάριστα απο όλες τις απόψεις,ταχύτητα επικοινωνίας-διαθεσιμότητα-τιμή.Μπράβο.

banditgr
06/11/2007, 16:09
Επείδή γενικά αποφεύγω όπως ο διάλος το λιβάνι τα συνεργεία αποφάσισα να κάνω τον προγραμματισμό του κλειδιού μόνος μου.Χρειάζετε ενα "special honda tool" που δεν πωλείται σε ιδιώτες αλλα μόνο σε συνεργεία.Ειναι όμως ενα απλό καλώδιο με μια αντίσταση 1kohm.Η όλη διαδικασία είναι αρκετα απλή (το πιο χρονοβόρο ειναι να βρείτε την φύσα ποθ βρίσκετε πίσω απο το μπλοκ των κυλίνδρων.Κατα τα αλλα είναι θέμα δευτερολέπτων.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται με λεπτομέρειες μπορώ να κάνω ενα μικρό tutorial με φώτο και λεπτομέρειες.
:wave2:

sakisvolos
08/11/2007, 22:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Aρκετά πράγματα έχουν αλλάξει....

1. Οι παραγγελίες είναι πλέον On-line (και βλέπεις αν υοπάρχει σε στοκ αυτό που ζητάς)
2. Μάξιμουμ χρόνος παραλαβής ανταλλακτικού 2 εβδομάδες
3. Μείωση τιμών ανταλλακτικών.
4. Αλλάζουν κι άλλα πράγματα πολύ σύντομα που δεν μπορούν ακόμα να αποκαλυφθούν :D

Έχουν αλλάξει πολλά όντως στο Σαρακάκη!

Καλησπέρα :wave2:

yorgos1
09/11/2007, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
Επείδή γενικά αποφεύγω όπως ο διάλος το λιβάνι τα συνεργεία αποφάσισα να κάνω τον προγραμματισμό του κλειδιού μόνος μου.Χρειάζετε ενα "special honda tool" που δεν πωλείται σε ιδιώτες αλλα μόνο σε συνεργεία.Ειναι όμως ενα απλό καλώδιο με μια αντίσταση 1kohm.Η όλη διαδικασία είναι αρκετα απλή (το πιο χρονοβόρο ειναι να βρείτε την φύσα ποθ βρίσκετε πίσω απο το μπλοκ των κυλίνδρων.Κατα τα αλλα είναι θέμα δευτερολέπτων.
Αν κάποιος ενδιαφέρεται με λεπτομέρειες μπορώ να κάνω ενα μικρό tutorial με φώτο και λεπτομέρειες.
:wave2:

Ναι αν μπορείς να φτιάξεις ένα tutorial καλό θα ήταν να βλέπαμε πως γίνετε:beer:


Γενικά και εγώ είχα ακούσει τα χειρότερα για τον Σαρακάκη και τις τιμές του μέχρι που πήγα εγώ ο ίδιος και το ερεύνησα. Τώρα πια τα ανταλλακτικά του Σέρβις τα αγοράζω όλα από εκεί, εκτός λαδιού !Αν πούλαγε και στουπί, θα το έπαιρνα και αυτό από εκεί:sun:

pissaman
09/11/2007, 18:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από bsari
υπαρχουν κλειδαραδες πλεον που φτιαχνουν τα παντα!!!αρα δεν σρειαζετε να πας στην αντιπροσωπεια

το κανουν σιγουρα καποιοι το εκαναν και σε αμαξι προσφατα ...:beer:
Τα κλειδιά τους δεν έχουν τσιπ που να συνεργάζεται με το immobilizer

pissaman
09/11/2007, 18:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Εχασες κλειδί με immo..... :rolleyes:

Λοιπόν : τιμή άκοπου κλειδιού κάπου 10Ε
πας σε κλειδαρά και στο κόβει (μαζί με το άλλο)
πας σε εξουσιοδοτημένο και σου το προγραμματίζει (χρειάζεται εργαλειάκι που συνδέεται στο μηχανάκι) και τέλος.

Αν και εγώ δεν θα κοιμόμουν άνετα αν ήξερα οτι κάποιος έχει το κλειδί με το immo της μηχανής μου.
Το κλειδί έχει περίπου 20-25 ? (ανάλογα με την έκδοση) τα υπόλοιπα είναι ακριβώς έτσι, με μία μικρή συμπλήρωση.
Όταν γίνει ο προγραμματισμός, όποιο κλειδί δεν προγραμματιστεί την ίδια στιγμή, παύει να ξεκλειδώνει το immobilizer. Αυτό σημαίνει ότι αν κάποιος βρει το παλαιό κλειδί, μπορεί να ξεκλειδώσει την κλειδαριά της μοτοσικλέτας, δεν μπορεί όμως να τη βάλει εμπρός.
Όντως στον Σαρακάκη έχουν αλλάξει πολλά πράγματα και σε λίγο καιρό θα αλλάξουν και άλλα.... :beer:

pissaman
09/11/2007, 18:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από mako
Σε περιπτωση ομως που πας, ειναι αρκετο να εχεις τον κωδικο που γραφει το μεταλλικο ταμπελακι, που ειναι μαζι με τα κλειδια. Με αυτον τον κωδικο, σου δινουν τα ιδια κλειδια απο οτι ξερω. Το γραφει και στο εγχειριδιο κατοχου!!!!:wave2:
Με τον κωδικό αυτό δεν μπορεί να προγραμματιστεί το immobilizer

banditgr
09/11/2007, 21:42
ακριβως ετσι ειναι τα πράγματα,με τον κωδικο στο ταμπελάκι μπορείς να κώψεις το κελιδί.
Πάντως δε αξίζει να πάς σε κλειδαρά,τα 20€ του αυθεντικού κλειδιού είναι καλή τιμή,και αν κάνεις το register μονος σου είσαι σίγουρος οτι δέν το εχει αλλος.
Η μαλακία είναι οτι η ecu επιτρέπει μέχρι 4 κλειδιά να εγραφούν...οπότε είναι λίγο ζόρικα τα πράγματα αν είσαι ξεχασιάρης΄.
Θα φτιάξω ενα μικρό tutorial με την διαδικασία και την κατασκευή του καλωδίου που χρειάζετε.

pissaman
11/11/2007, 23:34
Δεν είναι καθόλου ζόρικα, γιατί όποτε γίνετε κωδικοποίηση, η ECU διαγράφει τα υπόλοιπα κλειδιά.
Όταν λέει ότι δέχεται μέχρι 4, εννοεί ότι 4 κλειδιά μπορούν να είναι κωδικοποιημένα ταυτόχρονα.
Αλλά μπορείς να αλλάξεις άπειρα κλειδιά και να κάνεις άπειρες κωδικοποιήσεις.

banditgr
12/11/2007, 14:23
αυτό δεν ξεκαθαρίζεται πουθενά στα επίσημα manual της honda.Ελπίζω να είναι ετσι!

pissaman
12/11/2007, 22:37
Είναι! ;):smokin: