PDA

View Full Version : Και εχω τοσα....



ireneepi
27/10/2004, 14:17
...να πω....


Ειμαι ενα ηφαιστειο που σιγοβραζει....

καθημερινα σκεφτομαι τοσα πραγματα που ειλικρινα με πιανει
πονοκεφαλος λεμε...


Δεν εχω ορεξη για πολλα,βλεπω οτι οι ανθρωποι γυρω μας εχουν γινει
σκατα.
Μονο δωση - ανταποδοση ειναι και τπτ αλλο.
Λιγοι κανουν παραπανω ακομα και τα βασικα απο οσα εσυ θελεις η ζητας....
Στα δυσκολα σου λενε....."Συγνωμη εγω ηρθα για ψωνια κ θα φυγω"
στα ευκολα ολα ειναι οκ,να παμε και εκει,να κανουμε και αυτο....,ασε
τ' αρχικα.......

Τι να πω,γενικοτερα ειμαστε ενα ματσο χαλια και αυτο
με προβληματιζει......
Γιατι ρε παιδια ???

Δεν ξερω ειλικρινα αν φταιει το οτι ετσι ειναι η ζωη ή το οτι οι ανθρωποι
τα κανουνε σκατα...

Εγω ξερω οτι υπαρχουν και οι ασχημες και οι καλες στιγμες.....και οι
πρωτες παιρνουν περισσοτερο χρονο.....

wolfman13
27/10/2004, 14:25
πρεπει να ηρεμησης λιγο και να δεις τα πραγματα πιο φωτεινα μην ξεχνας οτι εισαι μια φωτεινη κοπελα μην σκοτιαζεις τωρα δεν σου παει!ολλα θα πανε καλα θα δεις!

ireneepi
27/10/2004, 14:26
γμτ αυτη η απαισιοδοξια μου........


φταιει ο καιρος παιδια.....


αμα βρεξει θα ειμαι καλυτερα....:)



(καλα ρε σεις μην βαρατε:hypnotize )

crs-k
27/10/2004, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από ireneepi
...να πω....

Ειμαι ενα ηφαιστειο που σιγοβραζει....

καθημερινα σκεφτομαι τοσα πραγματα που ειλικρινα με πιανει
πονοκεφαλος λεμε...

Δεν εχω ορεξη για πολλα,βλεπω οτι οι ανθρωποι γυρω μας εχουν γινει
σκατα.
Μονο δωση - ανταποδοση ειναι και τπτ αλλο.
Λιγοι κανουν παραπανω ακομα και τα βασικα απο οσα εσυ θελεις η ζητας....
Στα δυσκολα σου λενε....."Συγνωμη εγω ηρθα για ψωνια κ θα φυγω"
στα ευκολα ολα ειναι οκ,να παμε και εκει,να κανουμε και αυτο....,ασε
τ' αρχικα.......

Τι να πω,γενικοτερα ειμαστε ενα ματσο χαλια και αυτο
με προβληματιζει......
Γιατι ρε παιδια ???

Δεν ξερω ειλικρινα αν φταιει το οτι ετσι ειναι η ζωη ή το οτι οι ανθρωποι
τα κανουνε σκατα...

Εγω ξερω οτι υπαρχουν και οι ασχημες και οι καλες στιγμες.....και οι
πρωτες παιρνουν περισσοτερο χρονο.....

Μην παρεξηγεις ετσι ευκολα τους γυρω σου ρε Ειρηνη ...
Οι ρυθμοι της ζωης και η κοινωνια που ζουν τους εχει κανει ετσι !

Σε μια κοινωνια που το μονο "ιδανικο" ειναι το χρημα ...
Σε μια ζωη που σε πιεζουν τα παντα, απο το ρολοϊ σου, μεχρι το καταναλωτικο δανειο ...
Ετσι γινεσαι κατα 99% δυστυχως ...
Λιγοι ειναι εκεινοι που μπορουν ακομα να αντιστεκονται ...
Και τους πρεπει μεγαλυτερη τιμη, οσο περισσοτερα ειναι τα πραγματα που τους πιεζουν!
Ζηλευω τις κοινωνιες των χωριων που αντιστεκονται ακομα ...
Που το προβλημα ή η χαρα του διπλανου σου ειναι και δικο(η) σου ... :rolleyes:

Ας προσπαθησει ο καθενας να αντισταθει απο μονος του ...
Ας κανουμε την γειτονια μας, την παρεα μας, "χωριο" μας! :(

ireneepi
27/10/2004, 14:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k

Ας κανουμε την γειτονια μας, την παρεα μας, "χωριο" μας! :(


Μακαρι αλλα που....:sad:

wolfman13
27/10/2004, 14:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από ireneepi
Μακαρι αλλα που....:sad:



αν κοιταξετε διπλα σας θα βρειτε ανθρωπους απλα δυστηχως οπως και εμεις εχουμε κλειστη στα καβουκια μας κακο αυτο το ξερω αλλα δεν μπορουμε να κανουμε τιποτα αλλο απο το να προσπαθησουμε και για αυτους και για εμας....

wolfman13
27/10/2004, 15:26
σου αφιερωνο ενα τραγουδι μικρη!

Let me be the one
Έρχονται στιγμές που αισθάνεσαι
μες στο άπειρο ότι χάνεσαι
μες στη μοναξιά πως βυθίζεσαι
και στη μοίρα σου πως αφήνεσαι
Κι έτσι ξαφνικά αναπάντεχα
απ’ το πουθενά έτσι απρόσμενα
ένα πρόσωπο σου χαμογελά
κι η ζωή ξανά έχει νόημα
Life can be so beautiful and easy like sunny weather
life can be so meaningful and simple when we are together
let me be the one you’re looking for, yeah yeah
I don’t want to be lonely anymore
Έρχονται στιγμές που αισθάνεσαι
σ’ ένα τίποτα ότι χάνεσαι
πως κανένα πια δε χρειάζεσαι
και για τίποτα πια δεν νοιάζεσαι
Ώσπου μια στιγμή έτσι απρόσμενα
απ? το πουθενά αναπάντεχα
ένα πρόσωπο σου χαμογελά
κι όλα ξαφνικά έχουν νόημα
Life can be so beautiful and easy like sunny weather
life can be so meaningful and simple when we are togethe
let me be the one you’re looking for, yeah yeah
I don’t want to be lonely anymore
Life has no meaning without your love

gdevelek
27/10/2004, 16:14
Με αφορμή του προηγούμενο τραγούδι:

Η άποψη ότι η αγάπη/έρωτας δίνει λύσεις και τα κάνει όλα ομορφότερα και λοιπά λουλούδια και αρώματα είναι μπούρδες για να φτιάχνουμε τραγουδάκια και να ρεμβάζουμε, κοροϊδεύοντας τους εαυτούς μας.

Στην ιστορία της Ανθρωπότητας τα άτομα που πληγώθηκαν και πόνεσαν και υπέφεραν από τον έρωτά τους είναι (κατά την πεποίθησή μου) πολλαπλάσια όσων ευτύχησαν. Κι αυτό για τον πολύ απλό λόγο ότι ο έρωτας είναι απολαυστικός ΜΟΝΟ όταν επιστρέφεται, διαφορετικά είναι πληγή. Πόσοι και πόσοι (και πόσες) δεν έχουν ερωτευτεί μάταια, αφού το άλλο πρόσωπο ΔΕΝ ανταποκρίθηκε ή συμπεριφέρθηκε άσχημα.

Για μένα η λύση στην καθημερινή μαυρίλα και καφρίλα βρίσκεται στην οικογένεια, στη φιλία αλλά και στην εργασία, πράγματα πολύ πιο αξιόπιστα και μακροχρόνια από τη γκόμενα ή τον γκόμενο.

Αυτά! :)

wolfman13
27/10/2004, 17:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Με αφορμή του προηγούμενο τραγούδι:

Η άποψη ότι η αγάπη/έρωτας δίνει λύσεις και τα κάνει όλα ομορφότερα και λοιπά λουλούδια και αρώματα είναι μπούρδες για να φτιάχνουμε τραγουδάκια και να ρεμβάζουμε, κοροϊδεύοντας τους εαυτούς μας.

Στην ιστορία της Ανθρωπότητας τα άτομα που πληγώθηκαν και πόνεσαν και υπέφεραν από τον έρωτά τους είναι (κατά την πεποίθησή μου) πολλαπλάσια όσων ευτύχησαν. Κι αυτό για τον πολύ απλό λόγο ότι ο έρωτας είναι απολαυστικός ΜΟΝΟ όταν επιστρέφεται, διαφορετικά είναι πληγή. Πόσοι και πόσοι (και πόσες) δεν έχουν ερωτευτεί μάταια, αφού το άλλο πρόσωπο ΔΕΝ ανταποκρίθηκε ή συμπεριφέρθηκε άσχημα.

Για μένα η λύση στην καθημερινή μαυρίλα και καφρίλα βρίσκεται στην οικογένεια, στη φιλία αλλά και στην εργασία, πράγματα πολύ πιο αξιόπιστα και μακροχρόνια από τη γκόμενα ή τον γκόμενο.

Αυτά! :)




μιπως φιλε κανεις λιγο λαθος?
η λυση δεν ειναι μονο στη οικογενεια και στη φιλια οσο για την εργασια ασε μη λεμε καλυτερα οτι ειναι λυση ειναι καλυτερα πως θα ξεχαστω με κατι (ασχολουμε περρισοτερο με την εργασια μου)
δεν λεω οτι τα αλλα 2 που αναφερες δεν ειναι η λυση.οχι οτι και ο ερωτας ειναι λυση..
τα πιο απλα πραγματα ομως οπως ο ερωτας....ειναι που σε κανουν ευτιχισμενο και βλεπεις τα πραγματα πιο ροδινα και πολλα αλλα απλα οπως το αγαπημενο σου φαι οταν το μυριζεις εξω απο τη εξοπορτα του σπιτιου σου.κτλ.... που μπορο να αναφερω.
οσο για το πως θα ξεφυγεις απο τη καφριλα και τη 'γρηγοραδα που μαστιζει τους γυρω μας αλλα και εμας δυστηχως θα σου πω εγω τη κανω μια και δεν ειμαι ερωτευμενος...
μολις σχολασο το βραδυ περνω τη μηχανη μου και πηγενω προς το βουνο να παρω αερα και να σκεφτω μαλιστα ανεβενω τοσο ψηλα που βλεπω απο κατο ολη την πατρα με αυτα τα πολυχρωμα λαμπιονια που στολιζουν καθε πολη καθε βραδυ..αφου σκεφτω και τελειωσο τη τσουρα μου απο το τσιγαρω κατεβενω προς θαλλασα για να δω το κυμα μιας και με τη θαλλασα περνουν ολες η σκεψης μου και η σκοτουρες μου αφου η θαλλασα οπως λενε καθαριζει τα παντα....

gdevelek
27/10/2004, 19:35
Φίλε μου μπορεί να κάνω λίγο μπορεί και πολύ λάθος, αλλά αυτό ακόμη δεν μου το έδειξες.

Στο θέμα της φιλίας και της οικογένειας, συμφωνείς.

Στο θέμα της εργασίας, διαφωνείς, αλλά αυτό μάλλον γιατί η δουλειά σου δεν είναι τέτοια που να μπορεί να σου προσφέρει συγκινήσεις και αισθήματα ικανοποίησης και αυτοεκπλήρωσης. Για παράδειγμα, κάποιος που εργάζεται ως ταμίας τράπεζας, πολύ δύσκολα μπορεί να αποκομίσει κάποια απόλαυση από τη δουλειά του. Ένας γιατρός, από την άλλη - και δεν είμαι γιατρός - μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά στη ζωή του συνανθρώπου του και συνεπώς, αν κάνει τη δουλειά του σωστά, μπορεί να κερδίσει πάρα πολλά απ' αυτή.

Τέλος, στο θέμα του έρωτα, που ήταν και το κίνητρο για να γράψω μερικές σκέψεις, δεν δίνεις καμιά απάντηση στη θέση μου ότι πάμπολλες φορές ο έρωτάς μας μένει προσδοκία και δεν εκπληρώνεται, ενώ άλλες φορές ο "άλλος" ή η "άλλη", κατά περίπτωση, μετά από κάποιο χρόνο ολοκληρωμένης σχέσης, μας φτύνει και μας πληγώνει. Αν στο θέμα αυτό πιστεύεις πως κάνω λίγο λάθος, σε καλώ να το υποστηρίξεις.

Παρ΄ όλα αυτά, άπειρα τραγούδια έχουν γραφεί που εξυμνούν τον έρωτα, αγνοώντας την πραγματικότητα. Αυτό το βλέπω ως - τουλάχιστον - ανόητο.

free rider
27/10/2004, 20:55
Μια και έχει ενδιαφέρον η κουβέντα αν θέλετε επιτρέψτε μου να σας πω την γνώμη μου. Και η ερωτική σχέση βοηθάει μα πιο πολύ οι σταθερές μικρές κοινωνίες που αναπτύσσονται γύρω μας είναι το καλύτερο «ανάχωμα» είτε λέγονται οικογένειες ή φιλίες ας το πάρουμε χαμπάρι αρκετή μοναξιά υπάρχει γύρω μας.
Ακόμη και στο θέμα της εργασίας μπορεί πράγματι να φέρει μια ικανοποίηση αλλά όπως έχω διαπιστώσει πάντα μας απορροφά και χάνουμε τα πιο σπουδαία
Καλύτερα να έχουμε ένα μέτρο στην ζωή μας και να τα απολαμβάνουμε όλα η τουλάχιστον όσα προλαβαίνουμε.
:beer:

wolfman13
27/10/2004, 22:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Φίλε μου μπορεί να κάνω λίγο μπορεί και πολύ λάθος, αλλά αυτό ακόμη δεν μου το έδειξες.

Στο θέμα της φιλίας και της οικογένειας, συμφωνείς.

Στο θέμα της εργασίας, διαφωνείς, αλλά αυτό μάλλον γιατί η δουλειά σου δεν είναι τέτοια που να μπορεί να σου προσφέρει συγκινήσεις και αισθήματα ικανοποίησης και αυτοεκπλήρωσης. Για παράδειγμα, κάποιος που εργάζεται ως ταμίας τράπεζας, πολύ δύσκολα μπορεί να αποκομίσει κάποια απόλαυση από τη δουλειά του. Ένας γιατρός, από την άλλη - και δεν είμαι γιατρός - μπορεί να κάνει μεγάλη διαφορά στη ζωή του συνανθρώπου του και συνεπώς, αν κάνει τη δουλειά του σωστά, μπορεί να κερδίσει πάρα πολλά απ' αυτή.

Τέλος, στο θέμα του έρωτα, που ήταν και το κίνητρο για να γράψω μερικές σκέψεις, δεν δίνεις καμιά απάντηση στη θέση μου ότι πάμπολλες φορές ο έρωτάς μας μένει προσδοκία και δεν εκπληρώνεται, ενώ άλλες φορές ο "άλλος" ή η "άλλη", κατά περίπτωση, μετά από κάποιο χρόνο ολοκληρωμένης σχέσης, μας φτύνει και μας πληγώνει. Αν στο θέμα αυτό πιστεύεις πως κάνω λίγο λάθος, σε καλώ να το υποστηρίξεις.

Παρ΄ όλα αυτά, άπειρα τραγούδια έχουν γραφεί που εξυμνούν τον έρωτα, αγνοώντας την πραγματικότητα. Αυτό το βλέπω ως - τουλάχιστον - ανόητο.




xm....
φιλε στο θεμα φιλιας και οικογενειας συμφωνο ως προς τα εξης και τα αναλιω λιγο για να δωσο βαση στα λεγομενα μου.
1ο
φιλια,
ποσες αληθηνες φιλιες υπαρχουν αυτοι τη στιγμη που στιριζονται στον αληλοσεβασμο και εκτιμησει?ποσοι παιδικη φιλοι χαθηκαν και δεν ξανα σμηξατε ποτε εγω μπορο να σου απο τη δικη μου μερια πολλους αλλα μπορο να σου δειξω και κανα δυο που μου εχουν μεινη και ειναι πολυ καλη,(οχι γνωστους γιατι απο γνωστους πιξαμε)
συνηθως στης μερες η φιλια ειναι πως θα εκμεταλευτο τον αλλων για να βγω κερδισμενος τη να την κανο τετια φιλια?να την βρασω,ποσοι φιλοι μετα απο ενα μυστικο που τους εκμυστιρευτικες δεν το εκαναν βουκινο?
ειναι πολλα τα παραδειγματα τα οπια υπαρχουν.
βεβαια υπαρχουν και η εξερεσης που επιβεβαιωνουν το κανονα δοξαζω το θεο γιαυτο!!!
2ο

οικογενεια,
ναι μπορεις να βρεις μια θαλπωρη στην οικογενεια σου αλλα μπορεις να τα κουβεντιασεις ολα με τη μανα σου η με το πατερα σου??αν εχεις αδελφια εχει καλος αν δεν εχεις τη κανεις?
αν εισαι παντρεμενος τοτε ειναι αλλιος γιατι περιμενεις πως και πως να πας σπιτι σου να βαλεις ενα ποτο με τη γυναικα σου και να τα πειτε, η να κατσετε προστα στο τζακι (αν υπαρχει) και να ηρεμησετε με το φως της φωτιας και εμενα μου αρεσει αυτοι η ηρεμια και η θαλπωρη της οικογενειας.
οσο για το θεμα εργασιας ουτε εγω ειμαι γιατρος αλλα μου αρεσει η δουλεια που κανο γιατι εξυπηρετο ανθρωπους αλλα καμια φορα κατανταει ρουτινα και αυτο οποτε θες να ξεφυγεις.
ποσες φορες εχεις πιασει τον ευατο σου να λεει ''γαμωτο θελω να αρπαξω τη μηχανη μου και να βγω εξω και να ακολουθησω τον πιο μακρινο δρομο που υπαρχει''

μου αρεσει η δουλεια που κανο και δεν θελω να την χασω με τιποτα γιατι με αυτοι μπορο να κανω 5 πραγματα παραπανω και ειναι δυσκολοι καιροι για να ψαχνεις για αλλη δουλεια.
το βλεπω και ετσι.
3ο
ερωτας
ναι ετσι ειναι οπως ακριβως τα λες αλλα σκεψου και αυτο..
μεσα απο τους ερωτες μαθενεις να συμπεριφερεσαι στο αλλο φυλο (δεν μιλω για φιλιες)
μεσα απο αυτο μαθενεις τον εαυτο σου κατα ποσο ειναι δυνατον να καλυψεις καπιον και συναισθηματικα αλλα και σαν ανθρωπος
μεσα απο το χωρισμο γινεσαι πιο δυνατος και μαθενεις τη σημαινει να κανεις υπομονοι (κατι που εγω δεν εχω οταν αγαπω καπια και την θελω) μεσα απο της συζητησεις που κανετε κατιδιαν μπορεις να μαθεις πραγματα και δεν μιλαω για σεξ!
αλλα πολλα αλλα.
μεσα απο τη συμπεριφορα του αλλου περνεις τα καλα στοιχεια και τα ενσωματωνεις στη δικη σου συμπεριφορα ασχετα το πιος εφταιξε στον χορισμο!!!
η με πιο τροπο εγινε!
ετσι κιαλλιος οταν εισαι ερωτευμενος ολλα σου φενονται πιο ομορφα και νιοθεις πιο δυνατος.
θα σου πω μια περιπτωσει ειμαι ερωτευμενος με τη μηχανη μου,μου δινει δυναμη για να μπορεσω να συνεχισω για να την φτιαξω πιο καλα και να κανουμε ατελιωτα ταξιδια μαζι!
φαντασου τωρα ομως να εχεις και μια γλυκια υπαρξει να σε περιμενει να σχολασεις να την παρεις τηλ.για να πατε μια βολτα μαζι να γελασετε μαζι να δειτε τη ζωη μαζι!
ποσο ακομα πιο ομορφα θα ειναι ακομα!ποση δυναμη ακομα περρισοτερη αποκτας για να κανεις πραγματα.

4ο
οσο για τα τραγουδια
τα τραγουδια βγηκαν μεσα απο τη ζωη μεσα απο εμπειριες τον ιδιον τον διμιουργων και μεσα απο εμπειριες φιλων και ανθρωπον που βλεπεις γυρω σου οποτε εχουν μια αληθεια κρυμενοι μεσα τους.
και οχι μονο τα ερωτικα κοιτα αυτα που εχει γραψει ο καζαντζιδης για την ξενιτια αυτα δηλ τη ειναι δεν ειναι αληθινα??
για το θανατο?
τα ναρκωτικα?
και αλλα τοσα πολλα,αυτα απο που πηγαζουν?
απο εμπειριες ανθρωπον δεν ειναι αρα δεν ειναι αληθινα.
το ποσο σε αγγιζουν ειναι θεμα του καθενος μας τη εμπειριες κουβαλαμε μεσα μας και πως νιοθουμε τη δεδομενη στιγμη που τα ακουμε.
η μοναξια δυστηχως φιλε ειναι τρηγυρω μας και αν δεν σε εχει αγγιξει ακομα τοτε σε θεωρο τον πιο πλουσιο ανθρωπο που ειναι αυτοι τη στιγμη πανο στη γη και τον πιο τυχερο και παντα ετσι να εισαι!
εγω μπορει τωρα να μην ειμαι ερωτευμενος τωρα αλλα βρεθηκε καπια να με βγαλει απο το ληθαργο τον οπιο ημουν,γιατι ετσι οπως και εσυ αντιδρουσα πριν λιγο καιρο και εγω, βεβαια εκανα τη μαλακια και την εχασα αλλα κερδισα πολλα απο αυτοι τη σχεση και την ευχαριστω γιαυτο,
ακομα δεν εχω παγωσει ακομα αλλα νιοθο μοναξια εχει αρχισει να μου χτυπα την πορτα για αλλη μια φορα και θελω να την διωξο.
γιαυτο μην αποπερνεις τα ερωτικα τραγουδια εχουν και αυτα ενα νοημα το δικο τους για τους ανθρωπους που ειναι ερωτευμενοι για αυτους που εχασαν εναν ερωτα γιαυτους που αγαπαν και δεν εχουν ανταποκριση και γιαυτους που αγαπαν ακομα!