PDA

View Full Version : mia iperoxi Deutera...



stellita
05/11/2007, 18:02
ouf........!!!
itan mia iperoxi deutera...kai m arese pou prwi prwi esteila mia kalimera edw mesa kai xairomoun giati plisiazoun oi meres pou tha paw thessaloniki...

ela omws pou i xara mou den kratise poly.....kata tis 10+ skaei i SDOE....:mad:
apo kei kai pera katalabainete ti egine......me pigane g....
fere auto fere to allo...lathos ntosie...bgale fwtotipia....giati ekeino giati to allo....
kai rwtw...giati panta exoun auto to psarwtiko ifos oti'emeis eimaste pou tha sas g.. kai kaneis allos??'
kalws i kakws den psarwsa me tin siberifora tous alla to stomaxi mou to kanane skata....

anyway.....figane..kai afisane pisw tous sintrimia....(emena!!!)
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

project.breeze
05/11/2007, 18:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από stellita
ouf........!!!
itan mia iperoxi deutera...kai m arese pou prwi prwi esteila mia kalimera edw mesa kai xairomoun giati plisiazoun oi meres pou tha paw thessaloniki...

ela omws pou i xara mou den kratise poly.....kata tis 10+ skaei i SDOE....:mad:
apo kei kai pera katalabainete ti egine......me pigane g....
fere auto fere to allo...lathos ntosie...bgale fwtotipia....giati ekeino giati to allo....
kai rwtw...giati panta exoun auto to psarwtiko ifos oti'emeis eimaste pou tha sas g.. kai kaneis allos??'
kalws i kakws den psarwsa me tin siberifora tous alla to stomaxi mou to kanane skata....

anyway.....figane..kai afisane pisw tous sintrimia....(emena!!!)
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



Μία διόρθωση,είναι ΤΟ Σ.Δ.Ο.Ε όχι Η Σ.Δ.Ο.Ε.Είναι ΤΟ Σώμα Διώξης Οικονομικού Εγκλήματος.Το ακούω συχνά και είναι λάθος:wave2:

MikeG
05/11/2007, 18:06
Κοπελιά μη χάνεις ποτέ το χαμόγελο σου! Θα περάσει & όλα θα είναι πάλι καλά! Στα @@ το ΣΔΟΕ!

:beer: :beer: :wave2:

stellita
05/11/2007, 18:16
project exeis dikio....grapse lathos alla dikaiologise to paketo to simerino...

kai bre mike...egw to afinw na perasei...to thema einai mexriiii na perasei...poios trwei to agouri??
i stella...w nai!!! kai den einai mono to pera dwthe...me ta timologia...girnaei o enas kai mou leei thelw tsai me lemoni kai krio malista.....ante twra ti na tou peis....ena bouketo tou to skaga pantws aneta...:lol: :lol:

project.breeze
05/11/2007, 18:17
Επίσης κοπελιά μην ξεχνάς πως και οι υπάλληλοι του Σ.Δ.Ο.Ε την δουλειά τους κάνουν,δεν ελέγχουν βιβλία,αποδείξεις και τιμολόγια από βίτσιο.Μακάρι να είναι όλες οι μέρες σου σαν τις Δευτέρες σου (μα τί ποιητής...) :beer:

OzZzZzY
05/11/2007, 18:19
κοιτα πιστευω αν δεν εχεις "λερωμενη τη φωλια σου" μη φοβασαι..θα σΕ κλασουν τα @@ (εχεις δεν εχεις :D :D )

stellita
05/11/2007, 18:21
den krinw tin douleia tous alla ton tropo tous...


mipws eisai kai sy tou SDOE?:lol: :lol: :lol: :lol:

devil's animal
05/11/2007, 18:24
ενταξει μωρε...κουβεντα να γινετε....
αν δεν ειχαν ερθει ειμαι σιγουρος οτι θα σκυλοβαριοσουν και δεν θα'χες τιποτα να πεις γενικα για την μερα σου.


εγω ειμαι υπερ τετοιων "αναπαντεχων" γιατι δινουν λιγο νοημα στην ζωη και "αλατοπιπερωνουν" την καθημερινοτητα!:uplate: :dizzy: :hypnotize


τι ειπα παλι ο τρισμεγιστος????
:lol: :bigcry: :lol: :bigcry: :lol:

alfa156
05/11/2007, 18:28
mono που τωρα πια δεν υπαρχει σδοε......υπαρχει ΥΕΕ (υπηρεσια ειδικων ελενχων)

project.breeze
05/11/2007, 18:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από stellita
den krinw tin douleia tous alla ton tropo tous...


mipws eisai kai sy tou SDOE?:lol: :lol: :lol: :lol:



Όχι καμμία σχέση,απλά όπως είπε και ο Ozzy,καθαρός ουρανός αστραπές δεν φοβάται.Καλό είναι να υπάρχει έλεγχος για να αποφεύγονται φαινόμενα φοροδιαφυγής και αισθανόμαστε εμείς οι νομοταγείς λιγότερο μαλάκες:wave2: Εσύ από την στιγμή που δεν είχες κάνει καμμία παρατυπία και ήταν όλα σωστά δεν έχεις τίποτα να φοβηθείς,άσε που γέμισε και η μέρα σου.Εμπειρίες είναι αυτές...

alfa156
05/11/2007, 18:29
με τι αντικειμενο ασχολησε?

stellita
05/11/2007, 18:39
tetoies ebeiries na mou leipoun bre paidia....asxoloumai 8xronia me to eborio kai kserw ti ginete kai ti paizete me autous tous tipous ...kai simfwnw pws an eisai katharos den fobasai tipota...
alla egw rwtaw (san xazi ksanthia) an theloun na se grapsoun den tha to kanoun??tha to kanoun....gia to paramikro...

:rolleyes: :rolleyes:

KaTaNaS
05/11/2007, 18:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από stellita
?tha to kanoun....gia to paramikro...

δυστηχως ετσι ειναι... και μην μου πει κανενας πώς δεν υπάρχει μια μικρή λογιστική παρασπονδία (απο αγνοια συνηθως) σε οποιαδήποτε επιχειρηση!

trigger
05/11/2007, 18:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από stellita
tha to kanoun....gia to paramikro...

:rolleyes: :rolleyes:

έτσι δεν γίνεται και με τα μπλόκα της τροχαίας; λέω εγώ τώρα....

άμα θέλουν θα σε πιάσουν και άμα σε πιάσουν τη :a021:

:bigcry: :rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

cityfly
05/11/2007, 19:06
μα παιδιά δεν είστε καθόλου ενημερωμένοι

από την προηγούμενη θητείας της η κυβέρνηση ΚΑΤΗΡΓΗΣΕ το σδοε
βέβαια


τώρα πια είναι σοε


Σώμα Οικονομικού Ελέγχου











όπως έκανε και με το δικατσα


βέβαια


τώρα είναι δοαταπ

(αυτό δε θυμάμαι τι σημαίνει)


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


πάντως έχετε δίκιο άμα θέλουν να βρουν κάτι το βρίσκουν


όπως κάποιος έλεγε πολύ σωστά

οι Έλληνες δε φοβούνται την εφορία
φοβούνται τον εφοριακό


:wave2: :wave2: :wave2:

nimbus
05/11/2007, 19:22
Στελλίτσα, μην μασάς:D όλα καλά εντέλει σωστά?
ειναι ψαρωτικοί οι βλάκες:evil: κι εγώ την πάτησα πριν από 7 χρόνια κι ήμουν μόνη μου στο μαγαζί:lol: ευτυχώς εν μέρη:wacko: τους ειπα να ερθουν αργότερα για να μιλήσουν με τον αρμόδιο:rotflmao: Αν άυτό γινόταν ελλάδα, θα με εβριζαν:lol: Άγιο είχα:rotflmao:

S705
05/11/2007, 20:09
μην χαλιέσαι κοπελιά.


εγώ αφήνω τα πάντα μέσα στο μαγαζιά που δουλεύω , όταν κλειδώνω την πόρτα.



δεν παίρνω τίποτα μαζί μου....νεύρα , πελάτες , ευθύνες , ακόμα και ο πονοκέφαλος μου φεύγει. :p

άντε καμιά προσφορά να τελειώσω στο pc !!!!!!!!!!!!!!!!!!

stellita
05/11/2007, 23:23
den borw na pw.....eixe ena endiaferon to ksekinima tis evdomadas twra pou to kaloskeftomai...:smilea: :smilea: :smilea:

thanks guys & girls for your support:a013: :a013: :a013: :a013: :a013: :a013:

Meyaleleth
06/11/2007, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Επίσης κοπελιά μην ξεχνάς πως και οι υπάλληλοι του Σ.Δ.Ο.Ε την δουλειά τους κάνουν,δεν ελέγχουν βιβλία,αποδείξεις και τιμολόγια από βίτσιο.Μακάρι να είναι όλες οι μέρες σου σαν τις Δευτέρες σου (μα τί ποιητής...) :beer:


Nai th douleia tous kanoun..alla swsta? Posa fakelakia me lefta vgazoun ka8hmerina de legete.....

stellita
06/11/2007, 11:45
iparxei kaneis pou na min ta 'pairnei'??

:nono: :nono: :nono:

Cpt. Haddock
06/11/2007, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stellita
iparxei kaneis pou na min ta 'pairnei'??

εξαρτάται πού εννοείς οτι τα παίρνει :D

stellita
06/11/2007, 12:21
esena Cpt se ti se boleuei???:rotflmao: :rotflmao:

autoi (genika....giatroi,eforiakoi klp...) ta pairnoun stin tsepi kai emeis sto kranio :a5:

project.breeze
06/11/2007, 13:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από stellita
iparxei kaneis pou na min ta 'pairnei'??

:nono: :nono: :nono:



Ναι,υπάρχει ένα 95% που ΔΕΝ τα παίρνει και το αδικείτε με τον τρόπο που μιλάτε:nono:

edmarios
06/11/2007, 13:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από stellita
tetoies ebeiries na mou leipoun bre paidia....asxoloumai 8xronia me to eborio kai kserw ti ginete kai ti paizete me autous tous tipous ...kai simfwnw pws an eisai katharos den fobasai tipota...
alla egw rwtaw (san xazi ksanthia) an theloun na se grapsoun den tha to kanoun??tha to kanoun....gia to paramikro...

:rolleyes: :rolleyes:


Εμενα παλι μου την ειχε πεσει ΤΟ Σ.Δ.Ο.Ε Δευτεριατικα επειδη περναγαν εκεινη την ωρα και δεν ηξεραν τι να κανουν... Δεν βρηκαν καποιο παραπτωμα ολα οκ... Με το μονο που νευριασα και δεν μου πηγε καλα η μερα ηταν οτι ηταν Δευτερα και οτι επεφτε κατα συπτωση 1η του μηνα! Ολη την ημερα τους εβριζα... ολη την ημερα ομως... και παρεπιπτωντος και εγω εμποριο κανω!!!

stellita
06/11/2007, 13:20
sigoura den einai oloi to idio alla poly megalo pososto edwses Project....eee oxi kai 95%,min trelathoume!

pwpw...paketo na tous exeis deuteriatika i prwtominia...gamata!
xaxa
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

iannis
07/11/2007, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Ναι,υπάρχει ένα 95% που ΔΕΝ τα παίρνει :nono:

απο ελβετια μας γραφεις φιλε?:rotflmao::rotflmao: :rotflmao:

project.breeze
07/11/2007, 09:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από iannis
απο ελβετια μας γραφεις φιλε?:rotflmao::rotflmao: :rotflmao:



Δεν χρειάζεται να πας Ελβετία για να βρεις σωστούς υπαλλήλους και τίμιους ανθρώπους:wave2:

project.breeze
07/11/2007, 09:43
Και αν όπως λέτε είναι πολλοί περισσότεροι οι διεφθαρμένοι εξηγήστε μου αυτό.Βλέπουμε συχνά όλοι μας ειδήσεις,πότε ήταν η τελευταία φορά που άκουσατε για κρούσμα διαφθοράς;Εγώ αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν πριν κανέναν χρόνο...

Sabre
07/11/2007, 09:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Και αν όπως λέτε είναι πολλοί περισσότεροι οι διεφθαρμένοι εξηγήστε μου αυτό.Βλέπουμε συχνά όλοι μας ειδήσεις,πότε ήταν η τελευταία φορά που άκουσατε για κρούσμα διαφθοράς;Εγώ αν θυμάμαι καλά πρέπει να ήταν πριν κανέναν χρόνο...

το ότι δεν ακούγεται δεν σημαίνει οτι δεν γίνεται mate...

οταν μιλάμε για ελλάδα.

stellita
07/11/2007, 10:03
i mipws otan tha sou sistithei o allos tha sou peis: ' ksereis egw ta pairnw'???
:uplate:
sta moulwxta ta kanoun panta..

xampos
07/11/2007, 10:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Επίσης κοπελιά μην ξεχνάς πως και οι υπάλληλοι του Σ.Δ.Ο.Ε την δουλειά τους κάνουν,δεν ελέγχουν βιβλία,αποδείξεις και τιμολόγια από βίτσιο.Μακάρι να είναι όλες οι μέρες σου σαν τις Δευτέρες σου (μα τί ποιητής...) :beer:

και σει του σδοε εισαι φιλαρακι να ουμε :confused: :evil: :p

xampos
07/11/2007, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από iannis
απο ελβετια μας γραφεις φιλε?:rotflmao::rotflmao: :rotflmao:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

project.breeze
07/11/2007, 15:09
Άποψή μου είναι πως αυτοί που τα παίρνουν είναι το ίδιο ένοχοι με αυτούς που τα δίνουν:winka:

Cpt. Haddock
07/11/2007, 15:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Άποψή μου είναι πως αυτοί που τα παίρνουν είναι το ίδιο ένοχοι με αυτούς που τα δίνουν:winka:

Και ναι και όχι...

Σίγουρα και αυτός που "δίνει" ειναι ένοχος γιατί τροφοδοτεί το φαύλο σύστημα, απο την άλλη όταν είσαι μικροεπαγγελματίας και νιώθεις την απειλή της καταγγελίας με πρόστιμα κλπ, δεν είναι δύσκολο να "ενδώσεις" στον πειρασμό του φακελακίου (sic)

project.breeze
07/11/2007, 15:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Και ναι και όχι...

Σίγουρα και αυτός που "δίνει" ειναι ένοχος γιατί τροφοδοτεί το φαύλο σύστημα, απο την άλλη όταν είσαι μικροεπαγγελματίας και νιώθεις την απειλή της καταγγελίας με πρόστιμα κλπ, δεν είναι δύσκολο να "ενδώσεις" στον πειρασμό του φακελακίου (sic)





Πίστεψε με όμως καπετάνιε,ένας δημόσιος υπάλληλος 35-40 χρονών και παραπάνω δεν ρισκάρει να πάει φυλακή ζητώντας φακελλάκια από τους "μικρούς",κυνηγάει τα μεγάλα ψάρια γιατί θα έχει αντίστοιχα και μεγάλο κέρδος.Στο φινάλε πάντως καταλήγουμε στο "Πώς θα την βγάλουμε φτηνότερα στο πρόστιμο για την παρανομία που κάναμε".Μην κάνεις παρανομίες ρε φίλε,αν είσαι νόμιμος και τυπικός κανένας δεν θα σε πλησιάσει,να είσαι σίγουρος

Cpt. Haddock
07/11/2007, 15:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Στο φινάλε πάντως καταλήγουμε στο "Πώς θα την βγάλουμε φτηνότερα στο πρόστιμο για την παρανομία που κάναμε".Μην κάνεις παρανομίες ρε φίλε,αν είσαι νόμιμος και τυπικός κανένας δεν θα σε πλησιάσει,να είσαι σίγουρος

Προφανέστατα...

:winka:

project.breeze
07/11/2007, 15:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Προφανέστατα...

:winka:




Άσε τώρα μην θυμηθώ τα όργια που γίνονται στα τελωνεία με τα εισαγόμενα αυτοκίνητα,φορτηγά κτλ.Εκεί να δεις τζίροι που γίνονται από κάποιους τελωνειακούς :evil: :evil: :evil:

toulis
07/11/2007, 15:32
Εδώ το ίδιο το κράτος σου λέει δώσε μου τόσα ευρα και δεν θα ψάξω τι έχεις κάνει τα προηγούμενα χρόνια

Περαίωση το λένε από ότι θυμάμαι

Εμένα όταν μου ήρθε η ανάλογη επιστολή ένιωσα εντελώς ηλίθιος και αδικημένος που δεν ήμουν παράνομος και τα δήλωνα όλα

Δεν ζήταγαν και πολλά περίπου 500 ευρα το χρόνο νομίζω και δεν ελέγχουν τι έκανες.
τώρα αν εσύ έχεις καταφέρει να βγάλεις περισσότερα μαγκιά σου εμείς τόσα θέλουμε
όμορφα πράγματα
:mad:

marios8
07/11/2007, 15:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Άποψή μου είναι πως αυτοί που τα παίρνουν είναι το ίδιο ένοχοι με αυτούς που τα δίνουν:winka:


+1 :beer: :wave2:

marios8
07/11/2007, 15:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sabre
το ότι δεν ακούγεται δεν σημαίνει οτι δεν γίνεται

Το ότι γίνεται και δεν ακούγεται είναι που θα έπρεπε να σε απασχολεί :winka:

Cpt. Haddock
07/11/2007, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Εδώ το ίδιο το κράτος σου λέει δώσε μου τόσα ευρα και δεν θα ψάξω τι έχεις κάνει τα προηγούμενα χρόνια
Περαίωση το λένε από ότι θυμάμαι
Εμένα όταν μου ήρθε η ανάλογη επιστολή ένιωσα εντελώς ηλίθιος και αδικημένος που δεν ήμουν παράνομος και τα δήλωνα όλα
Δεν ζήταγαν και πολλά περίπου 500 ευρα το χρόνο νομίζω και δεν ελέγχουν τι έκανες.
τώρα αν εσύ έχεις καταφέρει να βγάλεις περισσότερα μαγκιά σου εμείς τόσα θέλουμε
όμορφα πράγματα
:mad:

Στην περαίωση μπορείς να αρνηθείς και να ζητήσεις έλεγχο για όσα χρόνια είναι (συνήθως 5ετία)

Αν είσαι εντάξει δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα :wave2:

toulis
07/11/2007, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Στην περαίωση μπορείς να αρνηθείς και να ζητήσεις έλεγχο για όσα χρόνια είναι (συνήθως 5ετία)

Αν είσαι εντάξει δεν έχεις να φοβηθείς τίποτα :wave2:

Το ξέρω ότι δεν είναι υποχρεωτικό να πληρώσεις την περαίωση

Ούτε το φακελάκι είναι υποχρεωτικό να το πληρώσεις

Αν είσαι λογιστικά σωστός μπορείς άνετα να τους πεις να σε ελέγξουν

Το σκεπτικό τους δεν καταλαβαίνω

Είναι σαν να σου λένε να διαλέξεις

Η να είσαι σωστός και να μην πληρώσεις περαίωση

Η να κλέψεις πάνω από 500 για να είσαι κερδισμένος
:lol:

Cpt. Haddock
07/11/2007, 15:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Το σκεπτικό τους δεν καταλαβαίνω

Το σκεπτικό ειναι απλό...

Εύκολη και γρήγορη περαίωση (τελείωμα) ελεγχου και χωρίς κόστος.

Το να κάτσουν 2 εφοριακοί να σε ελέγχουν για τα 5 προηγούμενα χρόνια έχει κόστος για το κρατος...

Οπότε σου δίνουν την επιλογή και επειδή οι πιο πολλοί επιτηδευματίες έχουν λερωμένες φωλιές λίγο ή πολύ αποδέχονται την περαίωση. Και είναι όλοι ευτυχισμενοι και ο ελεγχόμενος και ο προϊστάμενος της ΔΟΥ που επιδυκνύει έσοδα γρήγορα και με μικρό κόστος

toulis
07/11/2007, 15:53
Και επειδή όποιος την έχει κάνει την λαδιά του θα πληρώσει συνήθως την περαίωση για να είναι ήσυχος

Μάντεψε ποιον θα ελέγξουν


:rotflmao:

toulis
07/11/2007, 16:01
Δεν σε πρόλαβα

Την περαίωση την στέλνουν σε όλους

Άρα υποθετικά όλοι όσοι έχουν αμφιβολίες για τα λογιστικά τους την πληρώνουν

Και μένουν για έλεγχο οι κακόμοιροι που πιστεύουν ότι έχουν σωστά βιβλία
Υποθετικά σωστά βέβαια γιατί υπάρχει μεγάλη ασάφεια

Δεν μου είπες πάντως γιατί έχει διαφορά από ένα μαζικό φακελάκι

:wave2:
καλο απογευμα