PDA

View Full Version : New 2008 Ducati Monster-επισημη παρουσιαση



nakedorange
05/11/2007, 21:49
Ducati has revealed the first all-new Monster in the model’s 15 year history at a preview event on the eve of the Milan show.

For the new Monster 696 – only the entry level version has been revealed so far – the firm has concentrated on keeping the hunchbacked shape of the Monster, emphasising it further with a low-mounted headlight. The tank sides are simple plastic covers so your dealer can relatively cheaply sell you a set of bodywork in a different hue. The low, narrow seat is combined with a shorter reach to the bars than on other Monsters, and lower, further forward footpegs.

Following the design of the Desmosedici, the new Monster combines a trellis front section with a cast aluminium rear frame. It helps shave 5kg from the Monster, getting the overall weight down to just 163kg.

Despite being the entry-level version, the new Monster gets a massive aluminium swingarm, and radial brakes.

The clocks are now a fully-digital unit, MotoGP-style, like those on the 1098, featuring speedo, rev counter, clock, an alert telling you if a service is due, oil temperature and fuel level.

The engine is based on the motor from the Monster 695. Power is up from 72bhp to 80bhp, while torque is up 11 percent to 50.6lbft. It even gets a slipper clutch, and like other new Ducatis, the service intervals are extended and there are fewer components, making ownership costs cheaper.


Η Ducati αλλαξε το monster επειτα απο 15 χρονια...αμα δεν το γουσταρετε περιμεντε μεχρι το 2022 που θα βγει το επομενο.

:rotflmao:

προσωπικα το γουσταρω πιο πολυ απο το "παλιο" πια 695...

:wave2:


111217

fantacid
05/11/2007, 22:21
ασχημο :( ..................αλλα οταν γινει σουπα απλα θα ειναι αδιαφορο!

project.breeze
05/11/2007, 22:22
Εμένα μου αρέσει πολύ ειδικά το φως και οι πανέμορφοι καθρέφτες :beer:

makis206
05/11/2007, 22:28
Για να το δούμε κι από κοντά...

Πάντως δεν μου έκανε την εντύπωση που μου έκανε το πρώτο το 900 τότε..

Τι χάλι εξάτμιση είναι αυτή ;:uplate:

nakedorange
05/11/2007, 23:01
...εκτος απο ομορφους καθρεπτες και προβολεα,ομορφοτερους πισω μαρσπιεδες,το μηχανακι ειναι 5 κιλα ελαφρυτερο με περισσοτερη δυναμη και ροπη,διαθετει ψηφιακα οργανα αλλα 1098 με πληρεις ενδειξεις, ψαλιδαρα πισω...αλουμινενιο υποπλαισιο κ.α


makis η εξατμιση αυτη βρισκει πιο δυσκολα κατω...


περα απο το γουστο μας για το μηχανακι (που ειναι υποκειμενικο τελικα)δεν μπορουμε να παραβλεψουμε τις βελτιωσεις που εχει "υποστει" το νεο monster,απομενει να το δουμε στο δρομο.

makis206
06/11/2007, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από nakedorange
makis η εξατμιση αυτη βρισκει πιο δυσκολα κατω...

Σύμφωνοι (αν και την προτιμούσα χαμηλά) αλλά εννούσα το σχήμα του τελικού :winka:

Και του υπόλοιπου σωλήνα δηλαδή..:lol:

:beer:

fantacid
06/11/2007, 00:20
το μονο ευκολο ειναι να βαλεις ενα αφτερ τελικο!

:winka:

Ζεύκας
06/11/2007, 01:31
1. πανέμορφο

2. ασχημούτσικη εξάτμιση

3. πιο μακρείς μαρσπιέδες δεν είχαν να βάλουν? :lol:

4. μόνο σε μένα μοιάζει πάρα πολύ με το MV brutale?

dimokritos
06/11/2007, 05:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
4. μόνο σε μένα μοιάζει πάρα πολύ με το MV brutale?

φυσικά και όχι.

και να ήταν μόνο αυτό που μοιάζει στην κούκλα brutale, καλά θα ήταν. συνέχει βγαίνουν μοτοσυκλέτες που έχουν το φανάρι της συνήθως.

Da.Vintage
06/11/2007, 07:34
Δε ξέρω αλλά το πειραματικό μου φαινόταν διαφορετικό!

πιο ωραίο απο το παλιό είναι αλλά πάλι αδιάφορο...

pelargos1
06/11/2007, 10:40
Τα φλασακια μπροστα που διαολο πηγαν και τα εβαλαν.:mad: :mad: :mad:


ΔΕ ΜΑΡΕΝΕΙ ΛΙΕΕΕΜΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕΕ :mad: :mad: :mad:

Εβαλαν και την εξατμιση και δε φαινεται αυτο το σεξουλιαρικο κενο αναμεσα στη ροδα και στην ουρα που με ξετρελαινε..:bigcry: :bigcry:

Panos82gr
06/11/2007, 10:50
Γιατι διαολε ολα τα γυμνα στριτ εχουν αρχισει να μιαζουν υπερβολικα πολυ??!!?

fz6, kawa Z, er-6n, hornet, τωρα αυτο.. μονο το triumph διαφερει λιγακι.. και το cbf που κρατισε το κλασικο στιλ..

BlaSen
06/11/2007, 12:38
Δεν σου φαίνετε,Brutaλιζει κάργα...:a30:
Μέτρια για εμένα.

CPANTELO
06/11/2007, 12:48
ΠΟΛΥ BRUTALE ΛΕΜΕ.... ΑΚΟΜΑ ΚΑΙ ΟΙ ΕΙΣΑΓΩΓΕΣ ΤΟΥ ΑΕΡΑ ΠΑΝΩ ΣΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΣΧΕΔΟΝ ΙΔΙΕΣ ΕΙΝΑΙ..... ΤΙ ΕΓΙΝΕ ΡΕ ΓΑΜΩΤΟ? ΣΤΕΡΕΨΑΝ ΑΠΟ ΙΔΕΕΣ ΤΑ ΣΧΕΔΙΑΣΤΙΚΑ???? ΟΣΟ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΠΑΘΟΥΝΕ ΠΑΝΤΩΣ THN ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΩΝ MV ΔΕΝ ΜΠΟΡΟΥΝ ΝΑ ΤΗΝ ΑΝΤΙΓΡΑΨΟΥΝ!!!!


111274

CPANTELO
06/11/2007, 12:51
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ????


111275

Ζεύκας
06/11/2007, 12:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από CPANTELO
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ????

Όντως.

Όσο πάει και μου μοιάζει περισσότερο με brutale...

Θα έλεγα πως η monster είναι μια φτηνιάρικο αντίγραφο της brutale και αυτός ο χαρακτηρισμός δεν είναι και ο καλύτερος δυνατός για ένα μηχανάκι...

Πάντως ξεχωριστό χαρακτήρα (όπως πχ τα γυμνά triumph) δεν έχει...

:rolleyes:

dimokritos
06/11/2007, 17:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από CPANTELO
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΠΙΟ ΟΜΟΡΦΟ????

by far...

bentouza
07/11/2007, 19:48
ξερουμε καμια εκτιμιση για τιμη;;:a8:

necromayhem
08/11/2007, 15:25
Πολυ ομορφο ειναι. Μονο η εξατμιση ειναι ψιλοχαλια

H.A.Balafoutre
08/11/2007, 21:58
Εμένα δεν μου πολυάρεσε.

Ξεφεύγει από το κλασσικό entry level. Αν αλάζανε απλώς τον κινητήρα με τον καινούριο πιο ραφιναρισμένο και με μεγαλύτερα διαστήματα σέρβις.....άντε και το ψαλίδι....πάλι θα συνέχιζε να πουλάει τρελά.

Γενικότερα, αν και μπορεί να ακούγομαι συντηριτικός, υπάρχει μια τάση του στύλ.....μοντερνοκλασσικόευρωπαϊκοιαπωνικό.....αχταρμάς . Οι μεν θέλουν να μοιάσουν τους μεν στις πωλήσεις οι δε τους άλλους σε στύλ και design και το αποτέλεσμα είναι ημίμετρο. Όπως και στο χορνετ το 1000άρι (CB1000R) το γυμνό. Αχταρμάς να είναι αλλά και να μην είναι......τέσπα προσωπική εκτίμηση πάντα.