PDA

View Full Version : χαμηλο φτερο για ΧΤ500Ε



V_storm77
06/11/2007, 13:10
Καλησπερα παιδια.

εχω ενα ΧΤ 500 κ θελω να βρω χαμηλο φτερο για να γλυτωνω λιγο απ τα νερα το χειμωνα. φοραω κ γεφυρα που δε θελω να τη βγαλω.

στο μυαλο μου εχω κατι που μοιαζει με αυτο που βλεπεις στο ΧΤΧ ή στο FMX. Στο δρομο έχω δει ΧΤ που εχουν κανει διαφορες πατεντες. Έχει κανεις απο 'σας ασχοληθει με το θεμα κ μπορει να προτείνει τιποτα ?
Δυστυχως οσο έχω ψαξει σε aftermarket δεν εχω βρει τιποτα αλλα ακομη ελπίζω .....
Αλλα κ σε πατεντα ανοιχτος ειμαι αρκει να κανει τη δουλεια.

Ευχαριστω

Antwnis
06/11/2007, 13:28
Φιλε μου, δύσκολος ο συνδυασμός που ζητάς.
Η γέφυρα των καλαμιών δεν επιτρεπει να μπεί χαμηλό φτερό.
Λογικό βέβαια, να μην θέλεις να την αφαιρεσεις.
Αν όμως αλλάξεις ελατήρια και λάδια, το αποτέλεσμα που θα έχεις χωρίς την γέφυρα θα είναι πολύ καλυτερο παρα με τα μαμά ελατήρια, τα παλια σου λάδια ( που σίγουρα θα θέλουν ούτως η άλλως αλλαγή) και τη γέφυρα πάνω.
Δοκίμασε το και δεν θα χάσεις. Υπολόγιζε ένα κόστος στα 120 ? περίπου.
Αλλιώς, θα πρέπει να πάρεις το χαμηλό φτερό και να κοιτάξεις με κόψε-ράψε-κόλλαγε-βίδωνε να το προσαρμόσεις.

:beer:

nikonian
06/11/2007, 14:03
Έχω βάλει το χαμηλό φτερό της Acerbis , σε KLR 650.
Σίγουρα θα μπορεί να ταιριάξει έστω και με μικροπατέντα στο ΧΤ. Με τη γέφυρα δεν ξέρω τι παίζεται, θα το δείς στο μαγαζί αν ταιριάζει πάνω απ΄τη γέφυρα.
Το κόστος του φτερού είναι 32 ευρά

hotcarver
08/11/2007, 00:34
Δεν δοκιμαζεις να το στηριξεις πανω στη γεφυρα?Α...και μην την βγαλεις οπως αναφερθηκε παραπανω..

hotcarver
08/11/2007, 00:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Antwnis
Φιλε μου, δύσκολος ο συνδυασμός που ζητάς.
Η γέφυρα των καλαμιών δεν επιτρεπει να μπεί χαμηλό φτερό.
Λογικό βέβαια, να μην θέλεις να την αφαιρεσεις.
Αν όμως αλλάξεις ελατήρια και λάδια, το αποτέλεσμα που θα έχεις χωρίς την γέφυρα θα είναι πολύ καλυτερο παρα με τα μαμά ελατήρια, τα παλια σου λάδια ( που σίγουρα θα θέλουν ούτως η άλλως αλλαγή) και τη γέφυρα πάνω.
Δοκίμασε το και δεν θα χάσεις. Υπολόγιζε ένα κόστος στα 120 ? περίπου.
Αλλιώς, θα πρέπει να πάρεις το χαμηλό φτερό και να κοιτάξεις με κόψε-ράψε-κόλλαγε-βίδωνε να το προσαρμόσεις.

:beer:

Σορρυ κι ολας..αλλα η γεφυρα για το δεσιμο του μπροστινου δεν εχει σχεση μα τη σταθεροτητα αποσβεση που αποφερει η αλλαγη λαδιων,ελατηριων ..η γεφυρα χρησιμοποιειται για ακαμψια μπροστινου.

mourgakos
14/11/2007, 02:42
στο φωτο χτ εχω βαλει το δικο μου το περτικαλι με χαμηλο φτερο.
ασερμπισ .τσεκ ιτ.και δεν θελει τιποτα γιατι αν προσεξεις οι δεστρες ειναι
στα καλαμια,αριστερα δεξια.