PDA

View Full Version : PAYPAL.COM



zuki1000k5
06/11/2007, 15:43
Loipon...Prospathisa na kano register sto www.paypal.com kai antimetopisa ena provlima...Otan evala ton arithmo tis Visa Electron pou exo apo taxeidromiko tamieutirio dn tin dextike...I aporia mou einai i eksis...Dexetai mono pistitikes auto to g@mopaypal i kai xreostikes???An dn exo pistotiki simainei oti dn mporo na kano online agores???Exo akousei pollous pou xrisimopoioun propliromenes Visa gia agores.Mipos prepei na pao na vgalo kamia apo trapeza i dn tha tin dextoun kai auti...???Opoios exei kanei agores me paypal as apantisei parakalo mpas k vgalo kamia akri...:a018: :a018: :a52: :a52:

nickald
06/11/2007, 15:54
Oxi to paypal dexete kanonika kai xreostikes (debit) kartes

Exo tis pireos kai to xrisimopoio kanonika edo kai kairo

Ksanadokimase kai prosekse mipos kati den kaneis esy kala

lamoun
06/11/2007, 15:55
Εγω με την Alpha 123 (χρεωστική, Visa Electron) , δεν είχα πρόβλημα..

Ζεύκας
06/11/2007, 16:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Εγω με την Alpha 123 (χρεωστική, Visa Electron) , δεν είχα πρόβλημα..

+1 :a013:

hidefnick
06/11/2007, 16:18
Δεν τις δέχετε όλες. Πχ Εμπορική = Τσου

nickald
06/11/2007, 16:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από wiredgr
Δεν τις δέχετε όλες. Πχ Εμπορική = Τσου


H emporiki einai sto systima maestro

To paypal dexete xreostikes alla mono tis VISA

Operater
06/11/2007, 16:25
Ούτε Nova....:(

hidefnick
06/11/2007, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickald
H emporiki einai sto systima maestro

To paypal dexete xreostikes alla mono tis VISA

Οχι πιά. Ολες της Εμπορικής είναι visa electron.:wave2: :wave2: :wave2:

perastikos
06/11/2007, 16:31
Όπως τα είπαν οι παραπάνω... Κάποια επιπλέον για το θέμα εδώ:
http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=83955

:wave2:

zuki1000k5
06/11/2007, 21:05
Euxaristo paidia!Tha pao na vgalo apo tin alpha bank mia karta...

:beer: :beer:

:wave2:

iLia
06/11/2007, 21:25
Μιας και ειμαστε ηδη στο ζητημα Paypal να ρωτησω κι εγω κατι ( και επειδη λογικα αν καποιος εχει εμπειριa με αυτο που ρωταω μαλλον στα αγγλικα θα το χειριστηκε επιτρεψτε μου να ρωτησω στα αγγλικα).

Has anyone filed a dispute with Paypal about items "Not as described"? If yes, did you escalate it to a claim or was it resolved? I filed a dispute which I escalated to a claim today. But I'm not entirely sure about what extra information Paypal may require (that I submit) for them to review the dispute and give me my money back.

lamoun
06/11/2007, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Μιας και ειμαστε ηδη στο ζητημα Paypal να ρωτησω κι εγω κατι ( και επειδη λογικα αν καποιος εχει εμπειριa με αυτο που ρωταω μαλλον στα αγγλικα θα το χειριστηκε επιτρεψτε μου να ρωτησω στα αγγλικα).

Has anyone filed a dispute with Paypal about items "Not as described"? If yes, did you escalate it to a claim or was it resolved? I filed a dispute which I escalated to a claim today. But I'm not entirely sure about what extra information Paypal may require (that I submit) for them to review the dispute and give me my money back.

Έχω ανοίξει επειδή δε μου ήρθαν αυτά που παρήγγειλα, αλλά η διαδικασία είναι η ίδια.

Πρώτα θα έχεις μια επικοινωνία με τον seller μέσα απο το paypal.
Άν τα βρείτε μεταξύ σας καλώς. Άν όχι, τότε κάνεις escalate to a claim via paypal και αυτό βλέποντας την συζήτηση σας με τον seller και πιθανώς ρωτώντας δυο πράγματα αποφασίζει ποιος έχει δίκιο.

Δε ξέρω όμως αν στην περίπτωσή σου θα πρέπει να στείλεις το προϊόν πίσω ή άν δικαιούσαι μερική αποζημίωση. Άν παίξει αποζημίωση να ξέρεις ότι μπορείς να αποζημιωθείς μόνο στο ποσό που έχει στο λογαριασμό του το λαμόγιο. :a01:
Π.χ. δικαιούσαι 100$ αλλά αυτός έχει 50$.. παίρνεις τα 50$ και το paypal τον τακτοποιεί :a13: καταλλήλως.

iLia
06/11/2007, 21:53
Το εχω στειλει πισω..αλλα η μ@λ@κια ειναι οτι κατι διαβασα για 'χαρτι που πρεπει να επιβεβαιωνει' οτι λεω ( οτι βασικα το προιν ΔΕΝ ηταν Samsung αλλα μαιμου και οχι 1GB αλλα 512). Αλλα εφοσον το εχω ηδη επιστρεψει..πως μπορω να το επιβεβαιωσω τωρα? Βεβαια το κυνηγαω μεσω Samsung γιατι επειδη την ειχα ψυλιαστει τη δουλεια ειχα βγαλει φωτο. Αλλα δεν ξερω αν θα δεχθει το Paypal να τους στειλω το μεηλ της Samsung ( It's easy to see the product is not Samsung (it's a ram actually) but generic simply cause there was no Samsung label on it).

blackbusa
07/11/2007, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από zuki1000k5
Loipon...Prospathisa na kano register sto www.paypal.com kai antimetopisa ena provlima...Otan evala ton arithmo tis Visa Electron pou exo apo taxeidromiko tamieutirio dn tin dextike...I aporia mou einai i eksis...Dexetai mono pistitikes auto to g@mopaypal i kai xreostikes???An dn exo pistotiki simainei oti dn mporo na kano online agores???Exo akousei pollous pou xrisimopoioun propliromenes Visa gia agores.Mipos prepei na pao na vgalo kamia apo trapeza i dn tha tin dextoun kai auti...???Opoios exei kanei agores me paypal as apantisei parakalo mpas k vgalo kamia akri...:a018: :a018: :a52: :a52:

Kαι με την Cyprus ολα οκ.......κατι κανεις λαθος........ξαναπροσπαθησε.....:wave2:

lamoun
07/11/2007, 12:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από iLia
Το εχω στειλει πισω..αλλα η μ@λ@κια ειναι οτι κατι διαβασα για 'χαρτι που πρεπει να επιβεβαιωνει' οτι λεω ( οτι βασικα το προιν ΔΕΝ ηταν Samsung αλλα μαιμου και οχι 1GB αλλα 512). Αλλα εφοσον το εχω ηδη επιστρεψει..πως μπορω να το επιβεβαιωσω τωρα? Βεβαια το κυνηγαω μεσω Samsung γιατι επειδη την ειχα ψυλιαστει τη δουλεια ειχα βγαλει φωτο. Αλλα δεν ξερω αν θα δεχθει το Paypal να τους στειλω το μεηλ της Samsung ( It's easy to see the product is not Samsung (it's a ram actually) but generic simply cause there was no Samsung label on it).

Φαντάζομαι οτι το προβλημα θα είναι να αποδείξεις οτι η φωτό είναι όντως το προιόν που σου εστειλε. Νομίζω όμως οτι εφόσον του το έστειλες πίσω, και προσκομίσεις την απόδειξη στο paypal, συν τα λεγόμενα της samsung με τις πλήρεις επικεφαλίδες των mail που σου έστειλαν (περιέχουν X-ELNK-Trace, X-Originating-IP και άλλα που χρησιμέυουν στην αναγνώρηση) δε θα έχεις πρόβλημα.

Aggelos_SV
25/02/2009, 16:05
Kι εγώ το ίδιο πρόβλημα μάλλον αντιμετωπίζω:bigcry:

Έβγαλα προπληρωμένη της τράπεζας Κύπρου (Visa) και με το που πάω να την κάνω confirm στο paypal μου λέει ότι δεν τη δέχεται.Έβαλα 10€ δοκιμαστικά στην κάρτα γιατί χρειάζεται(?) να σε χρεώσει 1,5€ το paypal ώστε να στην επιβεβαιώσει αλλά δεν έιδα φως...

Κάνω κάτι λάθος??:confused:

SVX
25/02/2009, 16:18
εγω με ΚΥΠΡΟΥ prepaid κανω την δουλεια μου....

βεβαια ειμαι γραμμενο μελος εδω και 6-7 χρονια
την prepaid την εβγαλα τα τελευταια 2-3 γιατι φοβηθηκε το ματι μου :hypnotize

TOLISTOLAROS
25/02/2009, 16:21
Ρε συννενόηση!Και γω Κύπρου prepaid.Μια χαρά τη δέχεται

Aggelos_SV
25/02/2009, 16:24
κι εγώ γιατί τρώω πόρτα??:a02: :a018:


Υ.Γ. Τον 16ψήφιο αριθμό τον γράφουμε συνεχόμενο ή με κενά (όπως δηλαδή αναγράφεται στην κάρτα)??Με όλους τους τρόπους τον έχω περάσει αλλά δεν θέλει...

675
25/02/2009, 16:38
χρησιμοποιω κυπρου prepaid και δουλευει ρολοι εδω και μηνες!:beer:

SVX
25/02/2009, 16:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
κι εγώ γιατί τρώω πόρτα??:a02: :a018:


Υ.Γ. Τον 16ψήφιο αριθμό τον γράφουμε συνεχόμενο ή με κενά (όπως δηλαδή αναγράφεται στην κάρτα)??Με όλους τους τρόπους τον έχω περάσει αλλά δεν θέλει...


Αγγελε...αν την εχεις λιγο καιρο ...ειναι κατι που λεγεται EXPANDED USE NUMBER (4ψηφια αν θυμαμαι) παρε τηλεφωνο την εξυπηρετηση πελατων και στον δινουν ...:wave2:

Aggelos_SV
25/02/2009, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
Αγγελε...αν την εχεις λιγο καιρο ...ειναι κατι που λεγεται EXPANDED USE NUMBER (4ψηφια αν θυμαμαι) παρε τηλεφωνο την εξυπηρετηση πελατων και στον δινουν ...:wave2:

και τι να το κάνω αυτό?το τριψήφιο ζητάει μόνο:confused:


156932

SVX
25/02/2009, 17:08
δεν μιλαω για το Verification number

ειναι ενας 4ψηφιος EXtRA αριθμος που θα σου δωσει την δυνατοτητα να κανεις ηλεκτρονικες αγορες παρε αυριο και ζητα


expanded use number


εγω το εμαθα πως χρειαζεται μετα απο επικοινωνια με paypal

TOLISTOLAROS
25/02/2009, 17:22
Πάρε τηλ. στο κέντρο καρτών της τρ.Κύπρου

Viking
25/02/2009, 18:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Kι εγώ το ίδιο πρόβλημα μάλλον αντιμετωπίζω:bigcry:

Έβγαλα προπληρωμένη της τράπεζας Κύπρου (Visa) και με το που πάω να την κάνω confirm στο paypal μου λέει ότι δεν τη δέχεται.Έβαλα 10€ δοκιμαστικά στην κάρτα γιατί χρειάζεται(?) να σε χρεώσει 1,5€ το paypal ώστε να στην επιβεβαιώσει αλλά δεν έιδα φως...

Κάνω κάτι λάθος??:confused:
Περίμενε 1-2 μέρες ώστε να αρχίσει να ισχύει η κάρτα.Μετα θα ναι όλα ΟΚ,(ελπίζω)!

Gandalf dr685sm
26/02/2009, 02:47
Λοιπον... paypal...

Καταρχάς υπάρχει το εξής πρόβλημα...

1. Το paypal δέχεται όλες τις κάρτες αρκεί η τράπεζα σας να σας δίνει το δικαίωμα με την όποια debit ή pre-pay κάρτα έχετε, να κάνετε αγορές μέσω web. Οι περισσότερες τράπεζες σας το δίνουν εξορισμού... κάποιες όχι και θα πρέπει να κάνετε αίτηση για αυτό (π.χ. milleniumbank).

2. To 1,5? που στην ουσία είναι 1,70 σαν χρέωση στην κάρτα σας, μπαίνει στον λογαριασμό μόλις επιβεβαιωθεί οτι η κάρτα δεν είναι κλεμμένη ή πλαστή. Ο τρόπος επιβεβαιώσης γίνεται με κωδικό που σας στέλνει η τράπεζα στον λογαριασμό της κάρτα σας, μέσα απο σελίδα του Paypal όπου τον τοποθετείτε.

3. To Dispute ¨οπως ειπώθηκε είναι μια πονεμένη ιστορία... 99% των πωλητών θα τσακιστούν να σας εξυπηρετήσουν καθώς πέρα απο το όποιο αρνητικό feedback σε αγορές όπως Amazon & eBay , θα έχουν και κάποιες "τιμωρίες" μέσω Τραπέζης και του Paypal... νομίζω υπάρχει κάποιο σχετικό Disclaimer.

Σε περίπτωση τώρα "not as Described" τα πράγματα γίνονται πιο περίπλοκα και καλό είναι να ψάχνετε να βρείτε την λύση μέ τον πωλητή, γιατι μέσω του Paypal το πιθανότερο είναι να μην πάρετε όλα τα χρήματα σας... Για αυτό προσοχή σε πράγματα που αγοράζετε να είναι απο έγκυρα shops αν μιλάμε για ηλεκτρονικά είδη που είναι και τα πιο ευαίσθητα και τα πιο ακριβά

Πρόσφατα είχα μια εμπειρία με ρολόι χρονογράφο που παρήγγειλα σε ενα κατάστημα UK , όπου παρόλο που ο άνθρωπος είχε 100% θετικές σε σύνολο 45000 αγορών!!!!... το ρολόι που έστειλε χάθηκε μυστηριωδώς στο British Royal Mail. Μέσα σε 10 μέρες μου έστειλε αντικατάσταση μόλις ανοίχτηκε dispute... Αν ήταν ιδιώτης θα είχαμε ιστορίες...

4. Το paypal ναι μεν βοηθάει αλλά δεν είναι πανάκεια, μάγκες... προσοχή λοιπόν στο τι , πως και απο που το αγοράζετε. Ειδικά στο paypal και στο eBay έχει καμιά δεκαριά disclaimer και howto να διαβάσετε... αξίζει να ρίξετε μια ματιά για να έχετε και τον πισινό σας καλυμμένο.


Gandalf

Aggelos_SV
04/03/2009, 18:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από Viking
Περίμενε 1-2 μέρες ώστε να αρχίσει να ισχύει η κάρτα.Μετα θα ναι όλα ΟΚ,(ελπίζω)!


Τελικά αυτό ήταν...όλα ΟΚ τώρα:D

Αλλά...μου ζητάει ένα 4ψήφιο ..τον οποίο τον βρίσκω πού?...δεν κατάλαβα...:confused:

Μου λέει αυτό ακριβώς ...


Check your card statement in 2-3 days and find the 4-digit PayPal code for the charge.

Return to PayPal and enter the 4-digit code to confirm your credit card.

The charge will be refunded to your PayPal account after you confirm your card. When you confirm your card, your Sending, Receiving and Withdrawal limits will be lifted and you will be a Verified member.

If you access your card statement online, you will see the number within 2-3 business days. If you don't have online access to your statement, please wait for your printed statement to arrive by mail.




Κανείς καμιά ιδέα?( μάλλον είμαι πολύ στόκος με τα ιντερνετοσκατολοϊδια:lol: )

road spirit
04/03/2009, 18:12
Άγγελε, λαμβάνεις με ταχυδρομείο το λογαριασμό/κινήσεις της πιστωτικής σου, έτσι?

στον επόμενο λογαριασμό που θα σου έρθει, ψάξε στις διάφορες χρεώσεις που θα έχεις κάνει και τη σχετική του paypal. Θα γράφει τον συγκεκριμένο κωδικό. Thats it.

εναλλακτικά αν χρησιμοποιείς web banking, μετά απο 2-3 μέρες αυτό θα φαίνεται στη σχετική επιλογή με τις κινήσεις της κάρτας σου

Viking
04/03/2009, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Aggelos_SV
Τελικά αυτό ήταν...όλα ΟΚ τώρα:D

Αλλά...μου ζητάει ένα 4ψήφιο ..τον οποίο τον βρίσκω πού?...δεν κατάλαβα...:confused:

Μου λέει αυτό ακριβώς ...


Check your card statement in 2-3 days and find the 4-digit PayPal code for the charge.

Return to PayPal and enter the 4-digit code to confirm your credit card.

The charge will be refunded to your PayPal account after you confirm your card. When you confirm your card, your Sending, Receiving and Withdrawal limits will be lifted and you will be a Verified member.

If you access your card statement online, you will see the number within 2-3 business days. If you don't have online access to your statement, please wait for your printed statement to arrive by mail.




Κανείς καμιά ιδέα?( μάλλον είμαι πολύ στόκος με τα ιντερνετοσκατολοϊδια:lol: )
Δεν είσαι καθόλου στόκος.Όλοι από άλλους μάθαμε..

Λοιπόν,εφόσον είναι prepaid της Κύπρου μπορείς να τον ζητήσεις τηλεφωνικά στο τηλέφωνο εξυπηρέτησης που γράφει πάνω η κάρτα.

Λες ότι έγινες μέλος στο paypal και ζητάς τον τετραψήφιο αυτό αριθμό.Σου τον δίνουν και όπως είσαι μπροστά στον υπολογιστή τον εισάγεις και είσαι έτοιμος.

Δυστυχώς ή ευτυχώς ,η prepaid της Κύπρου δεν ενημερώνει ταχυδρομικά τον κάτοχό της για τις κινήσεις οπότε το τηλέφωνο είναι μονόδρομος.Είναι πάντως πολύ εξυπηρετικοί!:beer:

edit: Άσε να περάσει και καμιά βδομάδα μέχρι να τους ζητήσεις τον αριθμό.Ούτως ή άλλως μπορείς να κάνεις αγορές κανονικά μέσω paypal ακόμα και χωρίς αυτόν.

SVX
04/03/2009, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
δεν μιλαω για το Verification number

ειναι ενας 4ψηφιος EXtRA αριθμος που θα σου δωσει την δυνατοτητα να κανεις ηλεκτρονικες αγορες παρε αυριο και ζητα


expanded use number


εγω το εμαθα πως χρειαζεται μετα απο επικοινωνια με paypal :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2: :wave2:

Aggelos_SV
05/03/2009, 05:41
Eυχαριστώ!!!:a013:

...μα να θέλω να πάρω κράνος και να μην μπορώ γμτ...:bawl:

camen
06/03/2009, 03:57
Ρε παιδια εχω και εγω προβλημα!!!
Εχω την καρτα της Κυπρου.
Πηγα στην τραπεζα την πηρα,πληρωσα 5Ε για ενεργοποιηση,την πηρα και εφυγα,μου ηρθε και μειλ οτι εχει ενεργοποιηθει.
ΔΕΝ εχω βαλει ομως ποσο στην καρτα.Δλδ ο λογαριαμος ειναι 0Ε.
Πηγαινω στο Paypal βαζω τον 16ψηφιο κωδικο βαζω και τον 3ψηφιο κωδικο αλλα μου βγαζει μηνυμα οτι "access is denied at your card" ή κατι τετοιο!!!
Τι γινεται τωρα?!

SVX
06/03/2009, 04:01
CAMEN ...ΠΑΡΕ εξυπηρετηση πελατων Κυπρου...

και πες οτι θελεις το EXPANDED USE NUMBER της καρτας σου (4 ψηφια) :wave2:
ετσι θα "ξεκλειδωσει" για αγορες στο Δια2κτιο αλλιως κανει μονο για "κανονικα" ψωνια


και φορτισε ΤΗΝ!! μην την φορτωνεται 20-20 ευρω αν ξερετε οτι θα χρειαστειτε φραγκα για αγορες ..
Η ΚΑΘΕ ΦΟΡΤΙΣΗ κοστιζει 1 ευρω ΕΙΤΕ βαλεις 20...ΕΙΤΕ βαλεις 200 :smokin:

camen
06/03/2009, 06:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από SVX
CAMEN ...ΠΑΡΕ εξυπηρετηση πελατων Κυπρου...

και πες οτι θελεις το EXPANDED USE NUMBER της καρτας σου (4 ψηφια) :wave2:
ετσι θα "ξεκλειδωσει" για αγορες στο Δια2κτιο αλλιως κανει μονο για "κανονικα" ψωνια


και φορτισε ΤΗΝ!! μην την φορτωνεται 20-20 ευρω αν ξερετε οτι θα χρειαστειτε φραγκα για αγορες ..
Η ΚΑΘΕ ΦΟΡΤΙΣΗ κοστιζει 1 ευρω ΕΙΤΕ βαλεις 20...ΕΙΤΕ βαλεις 200 :smokin:

Nαι οκ..Επικοινωνησα...Το προβλημα ηταν οτι το υπολοιπο ηταν 0Ε και το paypal δεν μπορουσε να με χρεωσει 1,5Ε οπως πρεπει !!!Θα την φορτισω καποια στιγμη και ελπιζω να δουλεψει...:beer: :wave2:

camen
16/03/2009, 04:32
Παρειγγηλα κατι και μου ειπαν οτι το στελνουν με US MAIL και οτι δεν υπαρχει tracking number!
Aληθευει αυτο?!
:beer: :wave2:

ermiss
22/04/2009, 12:44
Αντιμετώπισε κανείς πρόβλημα με την Εμπορική visa? δεν μου την δέχονται θέλει κάποια ενεργοποίηση?