PDA

View Full Version : Απορία με το τσοκ αέρος...



paris13
06/11/2007, 20:56
Το πρωί με το κρύο συνήθως βάζουμε μπροστά με το τσοκ τραβηγμένο, σωστά.? Ε..! Λοιπόν αυτό στο δικό μου δεν παίζει γιατί αν τραβήξω το τσοκ θα σβήσει ενώ δίχως τσοκ εκτός του ότι παίρνει με την πρώτη δουλεύει σωστά και απλά αν κάνει πολύ κρύο το ρελαντί τα πρώτα δευτερόλεπτα θα είναι χαμηλό με κίνδυνο να σβήσει οπότε θέλει μια μικρή βοήθεια με το γκάζι για 30-40 δευτερόλεπτα και μετά κρατάει το ρελαντί χαμηλά στην αρχή και κανονικά στις σωστές στροφές σε λίγο.
Η απορία μου είναι γιατί δεν μπορώ να κάνω χρήση του τσοκ σαν να μου είναι αχρείαστο.
Για όποια βοήθεια ευχαριστώ εκ των προτέρων. :beer:

FZR1000
06/11/2007, 22:05
Να μας ελεγες και τι ειναι...

Λογικα κατι ισως εχει βουλωσει στο καρμπ...

Nikoskazer2000
06/11/2007, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
Το πρωί με το κρύο συνήθως βάζουμε μπροστά με το τσοκ τραβηγμένο, σωστά.? Ε..! Λοιπόν αυτό στο δικό μου δεν παίζει γιατί αν τραβήξω το τσοκ θα σβήσει ενώ δίχως τσοκ εκτός του ότι παίρνει με την πρώτη δουλεύει σωστά και απλά αν κάνει πολύ κρύο το ρελαντί τα πρώτα δευτερόλεπτα θα είναι χαμηλό με κίνδυνο να σβήσει οπότε θέλει μια μικρή βοήθεια με το γκάζι για 30-40 δευτερόλεπτα και μετά κρατάει το ρελαντί χαμηλά στην αρχή και κανονικά στις σωστές στροφές σε λίγο.
Η απορία μου είναι γιατί δεν μπορώ να κάνω χρήση του τσοκ σαν να μου είναι αχρείαστο.
Για όποια βοήθεια ευχαριστώ εκ των προτέρων. :beer:

Το να "ανοίξεις" το τσόκ σημαίνει οτι θα κλείσεις κατα πολύ την παροχή αέρα και θα κάνει το μίγμα πιο πλούσιο σε βενζίνη. Αυτό για λίγο θα σε βοηθήσει αν και δεν είναι σωστό γιατί δεν υπάρχει σωστή αναλογία αέρας/βενζίνα.

Αυτό που σου συμβαίνει σημαίνει οτι το μίγμα σου είναι σωστό. Απλά χρειάζεσαι λίγο παραπάνω ρελαντί αν βιάζεσαι ή απλά να κάνεις λίγο υπομονή (οπως πολύ σωστά κάνεις) ώσπου να ζεσταθεί ο κινητήρας.

:wave2:

OldMan
06/11/2007, 23:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
Η απορία μου είναι γιατί δεν μπορώ να κάνω χρήση του τσοκ σαν να μου είναι αχρείαστο.
Ίσως γιατί το μίγμα σου είναι ήδη υπερ-πλούσιο ...???

Nikoskazer2000
06/11/2007, 23:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ίσως γιατί το μίγμα σου είναι ήδη υπερ-πλούσιο ...???

Μα άμα το μείγμα του ηταν υπερπλούσιο μετά απο λιγάκι το μηχανάκι δε θα "τραβούσε" και με το που θα σταμάταγε θα βρωμούσε βεζινέα (και θα έσβηνε) ;

:confused:

(μπαμπά μη με παρεξηγείς είχα πλύ καιρό να πιω και δε μπαω καλά)

stefanos
07/11/2007, 00:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Μα άμα το μείγμα του ηταν υπερπλούσιο μετά απο λιγάκι το μηχανάκι δε θα "τραβούσε" και με το που θα σταμάταγε θα βρωμούσε βεζινέα (και θα έσβηνε) ;

:confused:

(μπαμπά μη με παρεξηγείς είχα πλύ καιρό να πιω και δε μπαω καλά)



Αν το μίγμα του δεν ήταν υπερπλούσιο δεν θα δούλευε κρύο.
Και με υπερ πλούσιο μια χαρά πάει το μηχανάκι.
Εγώ συνήθως τα πρωινά ,αν δώ και δεν τραβάει ψηλά και ψιλοδιστάζει σαν να πνίγεται κοντά στην τελική κλείνω το τσόκ και στρώνει. :p

Nikoskazer2000
07/11/2007, 00:15
Εγω πάλι εχω το τσοκ για εγκυκλοπεδικούς λόγους :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

stefanos
07/11/2007, 00:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
Εγω πάλι εχω το τσοκ για εγκυκλοπεδικούς λόγους :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Τώρα βέβαια δεν έχει κάνει και κανα κρύο της προκοπής.

bsari
07/11/2007, 08:54
αν ανοιξεις το τσοκ θα σβησει?
μα αν εχει παρει μπρος τι το χρειαζεσαι το τσοκ

παντως σε ενα μηχανακι που ειχα παλαιοτερα δεν ηθελε τερμα το τσοκ σχεδον 3/4 και καθολου γκαζι
στο cb το χρειαστηκα μονο 1-2 φορες τερμα ανοιγμα και παιρνει αμεσως,χωρις γκαζι

και στο virago τα ιδια που εχω...

odt
07/11/2007, 09:09
Σου σβήνει γιατί είναι αρκετά πλούσιο το μείγμα για το κρύο που έχει κάνει (ή που δεν έχει κάνει, εξαρτάται πως το βλέπεις) και μόλις ανοίγεις το τσόκ, γίνεται...υπερπλούσιο :lol: ....

Δοκίμασε το μία μέρα που θα έχει πολύ κρύο....να δεις που θα δουλέψει σωστά...

paris13
07/11/2007, 22:07
Έχετε δίκιο ότι πρέπει να έχω πλούσιο μίγμα γιατί μερικές φορές σε κάποιο φανάρι π.χ. μου μυρίζει βενζίνη αλλά όχι πάντα. Πάντως πρόβλημα γενικότερα δεν έχω το μηχανάκι πάει πολύ καλά θα έλεγα και δεν μου καίει πολύ βενζίνη, ίσως και γι' αυτό δεν κάθομαι να ασχοληθώ με τα καρμπιρατέρ αλλά μιας και το συνειδητοποιώ μήπως μπορεί να γίνει κάποια ζημιά από πλούσιο μίγμα..? :confused: Το εν λόγο μηχανάκι είναι ένα CB400 SF που απ' όσο ξέρω γενικά δεν έχει προβλήματα.
Να συμπληρώσω δίχως ελπίζω να φάω ξύλο ότι η μόνη (ίσως μεγάλη) παραφωνία είναι ότι όταν αγόρασα την μηχανή μέχρι και τώρα φοράει ένα χταπόδι από μάλλον 750cc .. Καλά μην βαράτε, έχω αγοράσει ένα μαμά αλλά ψάχνω ένα καλό και χμμ φτηνό τελικό για να τα βάλω επάνω. Πάντως εκτός του ότι είναι λίγο ποιο ψιλά η ροπή από εκεί που θα έπρεπε να έρχεται κατά τα άλλα πάει πολύ καλά θα έλεγα. :beer: Τώρα εσείς αν ξέρετε θα μου πείτε αν μπορεί να πάθει κάτι. Ο μηχανικός μου με διαβεβαιώνει πως όχι. Έτσι συνοπτικά έχω (-) πολλαπλή από μεγαλύτερου κυβισμού μηχανή, έχω ψιλότερα την ροπή, έχω και πλούσιο μίγμα αφού μερικές φορές μου μυρίζει βενζίνη. Έχω (+) πολύ καλή ακουστικά και ουσιαστική λειτουργία τα π.χ. 12000+ στροφές με το που πιάσει ροπή τις ανεβάζει στο φτερό.. και το πρωί είναι τσακμάκι αφού παίρνει με την πρώτη, ίσα που θα ακουμπήσω την μίζα. Ευχαριστώ εκ των προτέρων για όποια βοήθεια. :wave2:

Υ.Γ Τώρα που κάνει πολύ κρύο πάλι το τσοκ είναι αχρείαστο. (Το γράφω για τον φίλο odt) που μου προτείνει κρύο πρωινό. :beer:

Υ.Γ 2 Να συμπληρώσω ότι το χταπόδι δεν προϋπήρχε της αγοράς αλλά το προτίμησα γιατί αυτή που είχε πριν (η μαμά) ήταν σε κακά χάλια από πέσιμο. Το αγόρασα από γνωστό που το πρόσεχε σαν τα μάτια του, οικογενειάρχη που με την πρώτη σούπα (αυτή και μικρή) είπε δεν ξανά καβαλάει μηχανή και την πήρα εγώ. Όλη η ζημιά το μπροστινό φανάρι, ένα φλας, και το ...χταπόδι. Έτσι έβαλα αυτό του μάστορα δίχως χρήματα (σαν δανικό) μέχρι να βρω ένα. Το βρήκα, το γυάλισα ...μια εβδομάδα έτριβα και τα παρακάτω τα ξέρετε. Όλα αυτά τα γράφω για να δικαιολογηθώ για το χταπόδι από μεγαλύτερο μοντέλο... :lol:

project.breeze
07/11/2007, 23:47
Το τσοκ θα το χρειαστείς όταν θα έχουμε χειμώνα,τώρα έχουμε ακόμα Μάιο

paris13
07/11/2007, 23:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Το τσοκ θα το χρειαστείς όταν θα έχουμε χειμώνα,τώρα έχουμε ακόμα Μάιο

Αυτό αλήθεια δεν το κατάλαβα... :lol:

project.breeze
08/11/2007, 00:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
Αυτό αλήθεια δεν το κατάλαβα... :lol:



Νοέμβριος με 15-17 βαθμούς κελσίου μάλλον δεν είναι νοέμβριος,πιο πολύ θυμίζει αρχές Μαϊου :beer:

xampos
08/11/2007, 01:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
Αυτό αλήθεια δεν το κατάλαβα... :lol:

ειναι δυσκολη η περιπτωση του :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
08/11/2007, 09:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
Να συμπληρώσω δίχως ελπίζω να φάω ξύλο ....
Ξύλο δεν θα φας (ελπίζω...) αλλά δεν ρίχνεις μια ματιά στο φίλτρο αέρα, γιατί υποψιάζομαι ότι δεν πρέπει να τραβάει τίποτε μικρότερο από χαλίκι 3Α ...??? :winka:

paris13
08/11/2007, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ξύλο δεν θα φας (ελπίζω...) αλλά δεν ρίχνεις μια ματιά στο φίλτρο αέρα, γιατί υποψιάζομαι ότι δεν πρέπει να τραβάει τίποτε μικρότερο από χαλίκι 3Α ...??? :winka:

Εν τάχη να πω πως το φίλτρο αέρος είναι K&N και είναι οκ καθαρό και σχετικά καινούριο. Όμως δεν καταλαβαίνω τη μπορεί να σημαίνει το: (γιατί υποψιάζομαι ότι δεν πρέπει να τραβάει τίποτε μικρότερο από χαλίκι 3Α)
Αν θες γίνε λίγο ποιο συγκεκριμένος για το μικρό μυαλό μου ή την σχετική απειρία μου. Ευχαριστώ. :beer:

stefanos
08/11/2007, 12:50
Τελικά φτάνουμε σε μια πιο ελεύθερη και ίσως ελαφρά λάθος εξάτμησης με ένα πιο "ελεύθερο" φίλτρο (τα "" μπαίνουν γιατί δεν ξέρω αν πραγματικά είναι πιο ελεύθερα τα διαφορα aftermarket φίλτρα απο τα μαμίσια τουλάχιστον στην μορφή που χρησιμοποιούνται).
Αν προχωρήσουμε σε μερικά βασανιστήρια μπορεί να βγεί και κανας εκκεντροφόρος και καμιά τετραπλέτα 40άρια ρυθμισμένα για τα κιλά μας και τον τρόπο οδήγησης μας?

Πάντως εφόσον δεν σε ενοχλέι ο τρόπος λειτουργίας του κινητήρα σου δεν βλέπω πρόβλημα.

paris13
08/11/2007, 19:48
Δηλαδή ή καίω λάδια (:a24: εγώ όχι η μηχανή) ή θα εννοείτε όοοταν και άααν η θερμοκρασία πάει υπό το μηδέν τότε το τσοκ θα μου είναι χρήσιμο. :rotflmao:
Πάντως δίχως πλάκα (δίχως δεν έχει πλάκα το ξέρω...) για να ανακεφαλαιώσω μήπως και έχω ξεφύγει δηλαδή (όχι τίποτα άλλο), ποτέ δεν είπα ότι η μηχανή μου έχει πρόβλημα, αντιθέτως θα έλεγα για τα χρόνια του είναι απίστευτο, αλλά ρώτησα με τα δεδομένα μου όπως, χταπόδι λάθος με πλούσιο μίγμα μάλλον (μερικές φορές η μυρωδιά που έλεγα...) είναι λόγος να πάθει κάτι το μοτέρ? :confused: Αυτή είναι η απορία που μου "γεννήθηκε" εξηγώντας ότι το τσοκ μέχρι τώρα τουλάχιστον (με αυτές τις θερμοκρασίες) μου είναι αχρείαστο, περιέγραψα προβλήματα όπως χταπόδι από 750cc πλούσιο μίγμα κ.λ.π. Όπως και να χει μπορώ να ομολογήσω πως περισσότερο έχω μπερδευτεί παρά ξε-μπερδευτεί..!! :eyepop: και το φίλτρο που είναι και Κ&Ν και σε καλή κατάσταση που έχει να κάνει και αυτό το άμοιρο. Αν λέω άν τελικά μπορεί κάποιος να μου δώσει μια δύο λογικές και τεκμηριωμένες απαντήσεις θα το εκτιμούσα ιδιαίτερα. Όχι πως δεν εκτιμώ την προσπάθεια όλων για τις απαντήσεις.! :beer: Thanks… :wave2:

OldMan
09/11/2007, 11:02
Εφόσον δεν έχεις "πειράξει" καρμπυρατέρ, η εύκολη αιτία για πλούσιο μίγμα είναι το βρώμικο/φρακαρισμένο φίλτρο αέρα ..!!!

Εφόσον είσαι Ο.Κ. απο φίλτρο (και σου μυρίζει άκαυστη βενζίνη) η επίσης εύκολη αιτία είναι η λάθος στάθμη βενζίνης στο φλοτέρ ..!! :wave2:

paris13
09/11/2007, 14:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εφόσον δεν έχεις "πειράξει" καρμπυρατέρ, η εύκολη αιτία για πλούσιο μίγμα είναι το βρώμικο/φρακαρισμένο φίλτρο αέρα ..!!!

Εφόσον είσαι Ο.Κ. απο φίλτρο (και σου μυρίζει άκαυστη βενζίνη) η επίσης εύκολη αιτία είναι η λάθος στάθμη βενζίνης στο φλοτέρ ..!! :wave2:

Ok τώρα κατάλαβα... Θα κοιτάξω αρχικά να κάνω ένα καθάρισμα στο φίλτρο αέρα και κατόπιν αν χρειαστεί θα δώ και τα καρμπιρατέρ. Όμως να πω πως σπάνια μου μυρίζει βενζίνη. Ίσως τώρα που θα αλλάξω το χταπόδι να τα κοιτάξω. Με το τσοκ να μην έχω πρόβλημα ή είναι από πλούσιο μίγμα αν κατάλαβα. Το θέμα πλέον είναι αν αυτή η κατάσταση μπορεί να μου κάνει ζημιά στο μοτέρ.??? Thanks.. :beer:

Nikoskazer2000
13/11/2007, 19:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Εφόσον δεν έχεις "πειράξει" καρμπυρατέρ, η εύκολη αιτία για πλούσιο μίγμα είναι το βρώμικο/φρακαρισμένο φίλτρο αέρα ..!!!

Εφόσον είσαι Ο.Κ. απο φίλτρο (και σου μυρίζει άκαυστη βενζίνη) η επίσης εύκολη αιτία είναι η λάθος στάθμη βενζίνης στο φλοτέρ ..!! :wave2:

:eek: :hypnotize :dizzy:
Εδωσε ΑΠΑΝΤΗΣΗ!






























YOU RULE MAN!!!!!!
:a23: :a23: :a23: :a23:












































:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

OldMan
14/11/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από Nikoskazer2000
:eek: :hypnotize :dizzy:
Εδωσε ΑΠΑΝΤΗΣΗ!
Ακόμη και η Πυθία έπαιρνε ρεπό, ενίοτε...:smokin:

nikos force
14/11/2007, 14:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ακόμη και η Πυθία έπαιρνε ρεπό, ενίοτε...:smokin: i epithewrisi ergasias eisai kai ksereis oti i pytheia epairne kai repo eniote?????? (pwpwpw poli theiko ayto pou eipa xaxaxaxaxaxa)

paris13
17/11/2007, 22:33
Εντάξει με φωτίσατε thanks.... :a13:

OldMan
19/11/2007, 11:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
Εντάξει με φωτίσατε thanks.... :a13:
Προσπαθούμε να σου πούμε (με μάλλον ευγενικό τρόπο..) ότι, εφόσον έχεις πλούσιο μίγμα, ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΘΕΙ ΤΙΠΟΤΕ ΤΟ ΜΟΤΕΡ !!!

(με τα μπουζί, τον πετροβάμβακα και την τσέπη σου δεν ασχολούμαστε...) :wave2: :beer:

paris13
19/11/2007, 23:15
Ok thanks man... :lol:

Nikoskazer2000
20/11/2007, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ακόμη και η Πυθία έπαιρνε ρεπό, ενίοτε...:smokin:

Ναι αλλα κι' αυτή η φουστάνα δεν έδινε άμεσες απαντήσεις σχετικά με το πρόβλημα.. :rolleyes:

εδω κολλάει το "ΕΔΩΣΕ (άμεση) ΑΠΑΝΤΗΣΗ" :D