PDA

View Full Version : Φερτε μου κ μενα ενα δικανο....



kalesin
07/11/2007, 10:37
Ξεκιναω με disclaimer

Το θεμα σε λιγο θα παει στις διαμαχες μαλλον κ θα συζητηθουν παλι θεματα που εχουν ειπωθει κατ' επαναληψη εδω μεσα χωρις να ειναι ο χωρος τους.
Σκοπος μου δεν ειναι αυτος.

Ο μοναδικος λογος απο την μερια μου συγγραφης αυτου του ποστ ειναι να βγαλω απο μεσα μου αυτα που ενοιωσα πριν 10 λεπτα



Καθομαι αμεριμνος στο γραφειο μου κ χαζευω το φορουμ, μιλαω στο μσν κ ριχνω κ μια ματια σε ενα σταυρολεξο που με απασχολει απο χθες. Οπως καταλαβαινετε πηζω στην δουλεια..
Κ κει που καθομαι αμεριμνος, απολαμβανοντας την εργασιακη μου νιρβανα, μπαινει αλλαλαζοντας ο ζαχαροπλαστης απο απεναντι..

''Κοιτα εδω να δεις τι σου εχω ....''

κοιταξα ο μαλακας

Βρεθηκα αντιμετωπος με το ματωμενο πτωμα ενος λαγου, τον οποιο ειχανε χτυπησει στο πρωινο τους κυνηγι.
Δεν ξερω ποιο εγινε πιο γρηγορα. Μου γυρισαν τα αντερα η το ματι; Σηκωθηκα απο την καρεκλα κ ορμησα πανω του.
Τελικα κρατηθηκα κ δεν τον αρχισα στις μπουνιες

- Τι ειναι αυτα ρε καραγκιοζη; σκοτωσες το ζωακι κ μου το φερνεις κιολας να σε θαυμασω;

Ο τυπος ακομα ειναι στον κοσμο του. Μου δειχνει το κομματιασμενο κεφαλι του λαγου
- Γαμωτο τον επαιξαν στο κεφαλι κ τον χαλασαν..
- Ενω φανταζομαι ηθελες να το γδαρεις κ να το κρεμασεις στο λαιμο για τροπαιο, του απανταω

εξακολουθει να μην καταλαβαινει οτι ειμαι ετοιμος να τον γδαρω με το μαχαιρακι της αλληλογραφιας, νοιωθει ομως οτι κατι με ενοχλει.

Σιγουρευεται οταν τον πεταω εξω απο το γραφειο

Παιζει λιγακι με τα σκυλια στην καροτσα κ μου φωναζει απο την απεναντι μερια του δρομου

- Κατσε να σου δειξω κ μια περδικα που βγαλαμε

Η Αννα τελικα με κρατησε απο το να του μαθω ολα τα κοσμητικα επιθετα που εχω μαθει στη ζωη μου.
Πριν λιγα λεπτα ξαναηρθε. Χωρις πτωματα στα χερια. Με υφος απορημενο αλλα κ επιθετικο

- Αν θελεις να ξερεις, αυτα εχουν το καθαροτερο κρεας.
- Να αλλαξεις χασαπη κ να πλενεις καλυτερα το κρεας που τρως πριν το μαγειρεψεις. Ουτε εχεις παθει τιποτα απο τα κρεατα που τρως ολα αυτα τα χρονια.


Τελος παντων, το θεμα εληξε. Εβγαλα κ ενα πυρινο λογυδριο στην Αννα. Μετα απο τοσα χρονια που με ανεχεται, εχει μαθει να λεει τις σωστες λεξεις στην σωστη στιγμη οταν νευριαζω κ αραδιαζω επιχειρηματα κ παραδειγματα χωρις να σηκωνω αντιρησεις.

Ειμαι σιγουρος οτι καταλαβατε πια τις αποψεις μου για το κυνηγι κ τους κυνηγους.

Τα ειπα κ ξεθυμανα

Meyaleleth
07/11/2007, 10:50
Eidika gia ta kounelakia/lagous exw mia idiaiterh sympa8eia..eixa ena katoikidio kouneli... Egw 8a to baraga pantws den 8a kratiomouna.. :(

Cpt. Haddock
07/11/2007, 10:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
..eixa ena katoikidio kouneli...

Να υποθεσω οτι κάποια στιγμή κόσμησε το οικογενειακό τραπέζι σαν στιφάδο;

(κλασσική κατάληξη πολλών τέτοιων "κατοικιδίων")

makis206
07/11/2007, 10:55
Εγώ δεν έχω μιλήσει ποτέ γι'αυτό το θέμα αν και συναντώ συχνά κυνηγούς απ'τα παιδικά μου χρόνια κιόλας στο νησί.

Πάντα ήμουν ζωόφιλος και πάντα λυπόμουν τα ζώα που έβλεπα κρεμασμένα σε κάποια ζώνη, σε ένα πορτπαγκάζ.. όμως νόμιζα ότι όλο αυτό ήταν απόλυτα φυσιολογικό !

Ουδέποτε φαντάστηκα ότι υπάρχουν τόσοι άνθρωποι που είναι αντίθετοι με αυτό το σπορ ή χόμπυ όπως το χαρακτηρίζουν πολλοί απ'αυτούς που το ακολουθούν, άλλοι πιστά και φανατικά και άλλοι έτσι για να περνάει η Κυριακή.. κι έτσι έγινα κι εγώ "αντίθετος"..

Ποιος όμως θα εξηγήσει σε όλους αυτούς που είτε το θεωρούν απλά φυσιολογικό είτε κουβαλάνε την καραμπίνα σε κάθε τους βήμα ότι αυτό που κάνουν είναι ουσιαστικά ένα έγκλημα ;

Είναι έγκλημα και συμφωνούμε πολλοί από εμάς, ποιος θα το εξηγήσει όμως σε όλους αυτούς ότι αυτό που κάνουν ΔΕΝ είναι φυσιολογικό ;

Το κέντρο των Χανίων είναι γεμάτο με καταστήματα που πουλάνε είδη κυνηγιού και αλιείας, ενημερωτικά..

sniper
07/11/2007, 10:58
Κοτόπουλα τρώμε; (δεν είναι κυνήγι βεβαια)


111392

Meyaleleth
07/11/2007, 11:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Να υποθεσω οτι κάποια στιγμή κόσμησε το οικογενειακό τραπέζι σαν στιφάδο;

(κλασσική κατάληξη πολλών τέτοιων "κατοικιδίων")


Fysika kai oxi...esy 8a etrwges ton skylo sou?

Akatanomastos
07/11/2007, 11:08
ego pantos an valoume kapoia oria(pou profanos den mporoume) sto kinigi den exo provlima me to kinigi/psarema/psarontoufeko klp klp

Cpt. Haddock
07/11/2007, 11:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από Meyaleleth
Fysika kai oxi...esy 8a etrwges ton skylo sou?

Αλλο εγω... Εγώ δε θα έπαιρνα για κατοικίδιο ένα κουνέλι :wave2:

kalesin
07/11/2007, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Κοτόπουλα τρώμε; (δεν είναι κυνήγι βεβαια)


Τρωμε κοτοπουλα
Κ γουρουνια
Κ αγελαδες
κ χρησιμοποιουμε το δερμα τους

Επισης τρωμε κ χορτα κ οσπρια
κ με τον ιδιο τροπο που δεχομαι να καλλιεργω χορτα για να τα φαω, δεχομαι κ την ''καλλιεργεια'' ζωων για να τα φαω.

Δεχομαι να πληρωσω για ολα αυτα, τα εξοδα εκτροφης, τα οποια εξοδα συντηρησης κ διθεσης στο τραπεζι μου. Κ για τα χορτα κ για τα ζωα

Δεν δεχομαι ομως καποιον να πηγαινει να σκοτωνει ζωακια για την καυλα του. Επειδη απλα μπορει να το κανει. Τα ζωακια αυτα ομως ανηκουν κ σε μενα. Κ οπως αυτος θελει να τα σκοτωνει ετσι κ εγω θελω να τα χαζευω να πετανε κ να περπατανε ελευθερα.

ΔΕΝ δεχομαι την εικονα που παρεθεσες. Μου ειναι ηθικα αδυνατο να ''χρηματοδοτησω'' εταιρεια που προχωραει σε τετοιου ειδους σφαγες.
Γι αυτο το λογο κ τα κρεατα που αγοραζω, προσπαθω οσο μπορω να ειναι απο σφαγεια που δεν χρησιμοποιουν τετοιες μεθοδους. ο λογος;

Ειμαι παμφαγο ον. Το δεχομαι κ αποδεχομαι οτι για να φαω αυτα που πρεπει να φαω, θα σκοτωσω καποια ζωα κ καποια φυτα. Ομως δεν θα δεχτω με τιποτα να υποφερει καποιος για να τραφω. Ειναι θεμα προσωπικης ηθικης κ των οποιων οριων εχω βαλει μεσα μου.

Δεν εχω φαει ποτε κυνηγι κ δεν προκειται να φαω ποτε. Δεν εχω καμια περιεργεια για το πως ειναι το κρεας του αγριου λαγου. Φανταζομαι οτι εχει διαφορετικη γευση, ισως κ να ειναι κ καλυτερη απο αλλα κρεατα που τρωω.
Με τον ιδιο ακριβως τροπο δεν εχω καμια περιεργεια για το αν το να πηδας μικρα παιδια ειναι διαφορετικη αισθηση.
Με τον ιδιο ακριβως τροπο, καποιοι μπορει να θεωρουν σπορ, το να βγαινεις το βραδυ κ να κυνηγας ηλικιωμενους, παιδια η γενικα αλλους ανθρωπους για να τους σκοτωνει.

Ουτε την εννοια του σπορ καταλαβαινω. Οποιος θελει να κανει σπορ, να παει στο σκοπευτηριο κ να φτιαξει στοχους πουλια κ να τους χτυπαει. Η να κανει ποδηλατο. Πιο χρησιμο θα του ειναι.

sniper
07/11/2007, 11:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Τρωμε κοτοπουλα
Κ γουρουνια
Κ αγελαδες
κ χρησιμοποιουμε το δερμα τους

Επισης τρωμε κ χορτα κ οσπρια
κ με τον ιδιο τροπο που δεχομαι να καλλιεργω χορτα για να τα φαω, δεχομαι κ την ''καλλιεργεια'' ζωων για να τα φαω.

Δεχομαι να πληρωσω για ολα αυτα, τα εξοδα εκτροφης, τα οποια εξοδα συντηρησης κ διθεσης στο τραπεζι μου. Κ για τα χορτα κ για τα ζωα


Mάλιστα....


Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin

Δεν δεχομαι ομως καποιον να πηγαινει να σκοτωνει ζωακια για την καυλα του. Επειδη απλα μπορει να το κανει. Τα ζωακια αυτα ομως ανηκουν κ σε μενα. Κ οπως αυτος θελει να τα σκοτωνει ετσι κ εγω θελω να τα χαζευω να πετανε κ να περπατανε ελευθερα.


Ούτε κι εγώ κυνηγάω, πλέον, για τους δικούς μου λόγους αλλά οι περισσότεροι τα τρώνε αυτά που χτυπάνε...


Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin

ΔΕΝ δεχομαι την εικονα που παρεθεσες. Μου ειναι ηθικα αδυνατο να ''χρηματοδοτησω'' εταιρεια που προχωραει σε τετοιου ειδους σφαγες.
Γι αυτο το λογο κ τα κρεατα που αγοραζω, προσπαθω οσο μπορω να ειναι απο σφαγεια που δεν χρησιμοποιουν τετοιες μεθοδους. ο λογος;



Δλδ αν το αίμα της κότας, του αρνιού, του γουρουνιού δεν πέφτει στο πάτωμα αλλά πάει με σωλήνα σε κάδο συλλογής, αλλάζει το γεγονός οτι τα αποκεφαλίζουν; Εσύ τι εταιρεία δλδ χρηματοδοτείς όταν το πάσχα τρως το αρνάκι σου; (που αν το δεις ζωντανό το αρνάκι των 10 κιλών δεν θα ξαναφάς αρνί)


Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin


Ειμαι παμφαγο ον. Το δεχομαι κ αποδεχομαι οτι για να φαω αυτα που πρεπει να φαω, θα σκοτωσω καποια ζωα κ καποια φυτα. Ομως δεν θα δεχτω με τιποτα να υποφερει καποιος για να τραφω. Ειναι θεμα προσωπικης ηθικης κ των οποιων οριων εχω βαλει μεσα μου.


Και ποιος σου είπε ότι υποφέρει περισσότερο ο λαγός που εφαγε μία και πέθανε ακαριαία από τις κότες που ζουν κατά 100άδες η μία πάνω στην άλλη και πολλές φορές η μία τρώει την άλλη (καννιβαλισμός);


Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin



Δεν εχω φαει ποτε κυνηγι κ δεν προκειται να φαω ποτε. Δεν εχω καμια περιεργεια για το πως ειναι το κρεας του αγριου λαγου. Φανταζομαι οτι εχει διαφορετικη γευση, ισως κ να ειναι κ καλυτερη απο αλλα κρεατα που τρωω.
Με τον ιδιο ακριβως τροπο δεν εχω καμια περιεργεια για το αν το να πηδας μικρα παιδια ειναι διαφορετικη αισθηση.
Με τον ιδιο ακριβως τροπο, καποιοι μπορει να θεωρουν σπορ, το να βγαινεις το βραδυ κ να κυνηγας ηλικιωμενους, παιδια η γενικα αλλους ανθρωπους για να τους σκοτωνει.


Τωρα μπλέκεις την βουρτσα με την άλλη.... τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Το ένα είναι το ένστικτο της επιβίωσης/του ανθρώπου κυνηγού (άσχετα αν δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις) και το άλλο είναι διαστροφή!


Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin

Ουτε την εννοια του σπορ καταλαβαινω. Οποιος θελει να κανει σπορ, να παει στο σκοπευτηριο κ να φτιαξει στοχους πουλια κ να τους χτυπαει. Η να κανει ποδηλατο. Πιο χρησιμο θα του ειναι.

Σε αυτό συμφωνούμε ΑΠΟΛΥΤΑ!

Meyaleleth
07/11/2007, 11:32
Τρωμε κοτοπουλα
Κ γουρουνια
Κ αγελαδες
κ χρησιμοποιουμε το δερμα τους

Επισης τρωμε κ χορτα κ οσπρια
κ με τον ιδιο τροπο που δεχομαι να καλλιεργω χορτα για να τα φαω, δεχομαι κ την ''καλλιεργεια'' ζωων για να τα φαω.

Δεχομαι να πληρωσω για ολα αυτα, τα εξοδα εκτροφης, τα οποια εξοδα συντηρησης κ διθεσης στο τραπεζι μου. Κ για τα χορτα κ για τα ζωα

Δεν δεχομαι ομως καποιον να πηγαινει να σκοτωνει ζωακια για την καυλα του. Επειδη απλα μπορει να το κανει. Τα ζωακια αυτα ομως ανηκουν κ σε μενα. Κ οπως αυτος θελει να τα σκοτωνει ετσι κ εγω θελω να τα χαζευω να πετανε κ να περπατανε ελευθερα.

ΔΕΝ δεχομαι την εικονα που παρεθεσες. Μου ειναι ηθικα αδυνατο να ''χρηματοδοτησω'' εταιρεια που προχωραει σε τετοιου ειδους σφαγες.
Γι αυτο το λογο κ τα κρεατα που αγοραζω, προσπαθω οσο μπορω να ειναι απο σφαγεια που δεν χρησιμοποιουν τετοιες μεθοδους. ο λογος;

Ειμαι παμφαγο ον. Το δεχομαι κ αποδεχομαι οτι για να φαω αυτα που πρεπει να φαω, θα σκοτωσω καποια ζωα κ καποια φυτα. Ομως δεν θα δεχτω με τιποτα να υποφερει καποιος για να τραφω. Ειναι θεμα προσωπικης ηθικης κ των οποιων οριων εχω βαλει μεσα μου.

Δεν εχω φαει ποτε κυνηγι κ δεν προκειται να φαω ποτε. Δεν εχω καμια περιεργεια για το πως ειναι το κρεας του αγριου λαγου. Φανταζομαι οτι εχει διαφορετικη γευση, ισως κ να ειναι κ καλυτερη απο αλλα κρεατα που τρωω.
Με τον ιδιο ακριβως τροπο δεν εχω καμια περιεργεια για το αν το να πηδας μικρα παιδια ειναι διαφορετικη αισθηση.
Με τον ιδιο ακριβως τροπο, καποιοι μπορει να θεωρουν σπορ, το να βγαινεις το βραδυ κ να κυνηγας ηλικιωμενους, παιδια η γενικα αλλους ανθρωπους για να τους σκοτωνει.

Ουτε την εννοια του σπορ καταλαβαινω. Οποιος θελει να κανει σπορ, να παει στο σκοπευτηριο κ να φτιαξει στοχους πουλια κ να τους χτυπαει. Η να κανει ποδηλατο. Πιο χρησιμο θα του ειναι.


+10939844534892884873587346

sniper
07/11/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Αλλο εγω... Εγώ δε θα έπαιρνα για κατοικίδιο ένα κουνέλι :wave2:

Δεν είναι κουνέλι ο Μπόρατ; :lol: :lol: :lol:

Cpt. Haddock
07/11/2007, 11:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Δεν είναι κουνέλι ο Μπόρατ;

μπα, μάλλον σε αρμαντίλο φέρνει :lol:

άσε που και κουνέλι να ήταν δε το 'πνιγα με τίποτα :rotflmao:

dimokritos
07/11/2007, 11:48
σίγουρα όλοι έχουν δικαίωμα να είναι αντίθετοι με το κυνήγι και να το κατακρίνουν αλλά ας μην το βλέπουμε καθαρά σαν σπορ. δεν ξέρω αν θα το πιστέψει κανείς, αλλά ο σωστός ο κυνηγός είναι και φιλόζωος και φυσιολάτρης που τηρεί κάποιους κανόνες στο κυνήγι. με το ψάρεμα γιατί δεν υπάρχουν τόσοι αντίθετοι? επειδή τα ψάρια δεν έχουν εκφράσεις και δεν μπορούν να φωνάξουν? ίσως δεν διαφέρει και τόσο απο το κυνήγι.

Akatanomastos
07/11/2007, 11:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
σίγουρα όλοι έχουν δικαίωμα να είναι αντίθετοι με το κυνήγι και να το κατακρίνουν αλλά ας μην το βλέπουμε καθαρά σαν σπορ. δεν ξέρω αν θα το πιστέψει κανείς, αλλά ο σωστός ο κυνηγός είναι και φιλόζωος και φυσιολάτρης που τηρεί κάποιους κανόνες στο κυνήγι. με το ψάρεμα γιατί δεν υπάρχουν τόσοι αντίθετοι? επειδή τα ψάρια δεν έχουν εκφράσεις και δεν μπορούν να φωνάξουν? ίσως δεν διαφέρει και τόσο απο το κυνήγι.

simfono.
den exo dei kanenan na leei se psarontoufeka: ti ekanes re ston kaimeno ton rofo..
kai einai poli aidiastiko na ton ksekoiliazeis zontano meta sto katharisma:D

mipos merikes fores eimaste poli euaisthitoi xoris logo kai aitia?


ola me metro kala einai

kalesin
07/11/2007, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Mάλιστα....



1. Ούτε κι εγώ κυνηγάω, πλέον, για τους δικούς μου λόγους αλλά οι περισσότεροι τα τρώνε αυτά που χτυπάνε...



2. Δλδ αν το αίμα της κότας, του αρνιού, του γουρουνιού δεν πέφτει στο πάτωμα αλλά πάει με σωλήνα σε κάδο συλλογής, αλλάζει το γεγονός οτι τα αποκεφαλίζουν; Εσύ τι εταιρεία δλδ χρηματοδοτείς όταν το πάσχα τρως το αρνάκι σου; (που αν το δεις ζωντανό το αρνάκι των 10 κιλών δεν θα ξαναφάς αρνί)



3 Και ποιος σου είπε ότι υποφέρει περισσότερο ο λαγός που εφαγε μία και πέθανε ακαριαία από τις κότες που ζουν κατά 100άδες η μία πάνω στην άλλη και πολλές φορές η μία τρώει την άλλη (καννιβαλισμός);



4. Τωρα μπλέκεις την βουρτσα με την άλλη.... τι σχέση έχει το ένα με το άλλο; Το ένα είναι το ένστικτο της επιβίωσης/του ανθρώπου κυνηγού (άσχετα αν δεν υπάρχει λόγος να το κάνεις) και το άλλο είναι διαστροφή!



Σε αυτό συμφωνούμε ΑΠΟΛΥΤΑ!

εβαλα νουμερακια οπως ειδες γιατι βαριεμαι να κανω κολπα :lol: :lol:

1. Δεν αμφιβαλω οτι τα τρωνε, αλλωστε η περιοδος της επιδειξης ταριχευμενων τροπαιων εχει περασει. Επισης φανταζομαι οτι ειναι κ νοστιμα. Μαλλον δεν το φανταζομαι, το ξερω γιατι καποιες φορες με εχουν ταισει κυνηγι χωρις να το ξερω. Κ πρεπει να ομολογησω οτι οντως η γευση ειναι διαφορετικη. Ομως καμια διαφορετικη γευση δεν μου το δικαιολογει σαν ''ασχολια''

2-3. Το πασχα χρηματοδοτω την ιδια εταιρεια που που χρηματοδοτω κ ολη την υπολοιπη χρονια. Κ πιστευω οτι οντως ο λαγος υπεφερε πολυ λιγοτερο απο τα στοιβαζομενα κοτοπουλα των εκτροφειων. Σε αυτο δυστυχως δεν εχω απαντηση να σου δωσω. Ισως στρουθοκαμηλιζω μη αποδεχομενος κατι που συμβαινει οταν εγω κοιταω αλλου. Ισως κ γιαυτο να κοιταω αλλου.

4. Σορυ αλλα μεσα μου δεν υπαρχει διαφορα. Δεν βλεπω πουθενα το ενστικτο επιβιωσης. Απο που φαινεται η αναγκη της επιβιωσης; Πεινας; σε απειλει ο λαγος; Η μηπως προκειται τελικα για μια διαστροφικη αναγκη επιδειξης του alpha male, η οποια θελει να δειξει οτι ειναι καποιος σημαντικος;


Στην ουσια το προβλημα μου ειναι πιο πολυ ψυχολογικο, παρα πραγματικο. Με ενοχλει πολυ περ/ρο η επιβολη της ηθικης κ της αισθητικης ακομα κ σε πραγαματα που μπορει να συμφωνω.


Αυτος ειναι ο λογος που προτιμαω το ψαρεμα. Πιανεις κατι κ μπορεις να το αφησεις παλι πισω στη θαλασσα χωρις να το εχεις καταστρεψει. Εκει ναι, δεχομαι τον ορο του ''σπορ''. Για τους ιδιους λογους δεν δεχομαι το ψαροντουφεκο

dimokritos
07/11/2007, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Αυτος ειναι ο λογος που προτιμαω το ψαρεμα. Πιανεις κατι κ μπορεις να το αφησεις παλι πισω στη θαλασσα χωρις να το εχεις καταστρεψει. Εκει ναι, δεχομαι τον ορο του ''σπορ''. Για τους ιδιους λογους δεν δεχομαι το ψαροντουφεκο

φίλε μου και δεν σε πειράζει που αφού τρυπάς και τραβάς το ψάρι απο το στόμα του, το βγάζεις έξω για λίγο? αν το ξαναρίχνεις μέσα μετά.

δλδ, θα ήθελες εσένα να σε ρίξουν στο νερό και λίγο πρίν πνιγείς να σε βγάλουν?

δεν έχω επιθετικό τόνο, για αποφυγή παρεξηγήσεων. :wave2:

sniper
07/11/2007, 12:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
.....

Αυτος ειναι ο λογος που προτιμαω το ψαρεμα. Πιανεις κατι κ μπορεις να το αφησεις παλι πισω στη θαλασσα χωρις να το εχεις καταστρεψει. Εκει ναι, δεχομαι τον ορο του ''σπορ''. Για τους ιδιους λογους δεν δεχομαι το ψαροντουφεκο

Καλά ρε συ.... είσαι ψαράς και δεν σου αρέσει το κυνήγι; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δεν είναι κυνήγι το ψάρεμα; Κι από πότε; :winka:

kalesin
07/11/2007, 12:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
φίλε μου και δεν σε πειράζει που αφού τρυπάς και τραβάς το ψάρι απο το στόμα του, το βγάζεις έξω για λίγο? αν το ξαναρίχνεις μέσα μετά.

δλδ, θα ήθελες εσένα να σε ρίξουν στο νερό και λίγο πρίν πνιγείς να σε βγάλουν?

δεν έχω επιθετικό τόνο, για αποφυγή παρεξηγήσεων. :wave2:

γιατι να παρεξηγηθω; δεν υπαρχει λογος

φυσικα κ εχεις δικιο... ειδωμενο απο αυτη τη σκοπια, εχεις απολυτο δικιο. Κοψοχολιαζεις ενα ψαρι [εντελως αδοκιμος ορος φανταζομαι] για την δικια σου ευχαριστηση.
Δεν θα το ηθελα να μου συμβει αλλα το δεχομαι. Ξερω οτι ακουγεται σαν να ξεχειλωνω τις ηθικες μου αξιες κατα το δοκουν, αλλα το δεχομαι.

Το μεγαλυτερο μου προβλημα με το κυνηγι, ειναι οι κυνηγοι. Ειναι επισης το μη αναστρεψιμο του ολου θεματος. Κ μενα μου αρεσει να σημαδευω πραγματα. Ειδικα με πετρες. Επισης η ιδεα του κυνηγιου μου αρεσει. Οχι γιατι θελω να φαω, αλλα γιατι μου αρεσει το παιχνιδι. Ομως απο τη στιγμη που δεν μπορεις να πεις ''Ωραια σε βρηκα, σε πετυχα σηκω φυγε τωρα'' δεν θελω να το παιξω αυτο το παιχνιδι.
Ισως αν παιζαμε paintball με τα ζωα να ημουνα κ εγω πρωτος πανω στο βουνο να τα κυνηγαω.

επισης το ψαροντουφεκο τελικα με ενοχλει πολυ λιγοτερο απο το κυνηγι. Δεν ξερω γιατι. Ισως γιατι ειναι ενας εναντιον ενος, χωρις οπλα διασπορας.

Το μεγαλο προβλημα το εχω με τους κυνηγους. Οπως κ με τους ταριφες. Το γεγονος οτι αναμεσα τους υπαρχουν κ καποιοι που ειναι σωστοι ανθρωποι, δεν αναιρει την συντριπτικη πλειοψηφια.

:wave2:

kalesin
07/11/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Καλά ρε συ.... είσαι ψαράς και δεν σου αρέσει το κυνήγι; :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δεν είναι κυνήγι το ψάρεμα; Κι από πότε; :winka:


σιγα μην ειμαι ψαρας... οποτε το εχω προσπαθησει, τα ψαρακια μαζευονται γυρω απο τα ποδια μου γιατι τα ταιζω..
Κ τις μερικες φορες που εχει τυχει να πιασω κατι, το λυπηθηκα κ το πεταξα ξανα μεσα.

:lol: :lol: :lol:

makis206
07/11/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
σιγα μην ειμαι ψαρας... οποτε το εχω προσπαθησει, τα ψαρακια μαζευονται γυρω απο τα ποδια μου γιατι τα ταιζω..
Κ τις μερικες φορες που εχει τυχει να πιασω κατι, το λυπηθηκα κ το πεταξα ξανα μεσα.
:lol: :lol: :lol:

Να τα φέρεις κοντά στα πόδια σου δεν τα λυπήθηκες ;:D


:rotflmao: :rotflmao:

dimokritos
07/11/2007, 12:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Το μεγαλο προβλημα το εχω με τους κυνηγους. Οπως κ με τους ταριφες. Το γεγονος οτι αναμεσα τους υπαρχουν κ καποιοι που ειναι σωστοι ανθρωποι, δεν αναιρει την συντριπτικη πλειοψηφια.

:wave2:

για τους πολλούς κυνηγούς έχεις κάθε λόγο να είσαι νευριασμένος. και αρκετοί κυνηγοί είναι με πολλούς άλλους νευριασμένοι, αν μπορώ να το πω έτσι.

και διασποράς που είναι τα φυσίγγια, αν είσαι ατζαμής, δεν σε ξελασπώνει αυτό. :lol:

Gandalf dr685sm
07/11/2007, 12:28
αν και έχει ξανασυζητηθεί το θέμα , να βάλουμε και μιά άλλη παράμετρο που λέγεται κυνήγι και λαθροθηρία.

Στην πρώτη περίπτωση κυνηγάνε σε προκαθορισμένη εποχή και χρόνο και τρώνε τα θηράματα τους.

Στην δεύτερη σκοτώνουν αδιακρίτως (ακόμα και δασοφύλακες!!!) , κυνηγάνε όπου και όποτε... και δεν το τρώνε...αλλά το πουλάνε ή το ταριχεύουν (ναι υφίσταται ακόμα αυτό!)


Gandalf

Cpt. Haddock
07/11/2007, 12:28
Όπως έχω ξαναπει...

Ας ήταν το κυνήγι όπως σε άλλα μέρη (πχ ΗΠΑ) με μονόβολα και εμπροσθογεμή πολλές φορές (που για κάποιο ανεξήγητο λόγο στην Ελλάδα απαγορευονται), ή με compound τόξα και θα βλέπαμε ποσοι πραγματικοί κυνηγοί θα έμεναν...

Είμαι κατά του κυνηγιού αλλα δεν παραβλεπω οτι χρειάζεται ειδικά σε περιπτώσεις δρυμών που τα φυτοφάγα ζώα πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα ελλείψη φυσικών θηρευτών. Πχ στη Μυτιλήνη επιτράπηκε προσφατα το κυνηγι του αγριόχοιρου γιατί υπήρχε ανεξέλεγκτη εξάπλωση άρα και ανατροπή της φυσικής ισορροπίας.

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι - για άλλη μια φορά - οι νόμοι, η οργάνωση αλλα και η συνείδηση των ανθρώπων...

Εάν ΔΕΝ κυνηγούσαν κοντά σε καμμένες περιοχές (προσφατα παραδείγματα)
Εάν ΔΕΝ χτυπουσαν είδη απειλούμενα ή μη βρώσιμα
Εάν κυνηγούσαν στα όρια των θηρευτικών περιοχών έξω απο δρυμούς και εντός των κυν. περιόδων
Εάν ήταν ΟΛΑ τα όπλα νόμιμα (με τους μειωτήρες) και δηλωμένα
Εάν υπήρχαν πραγματικοί θηροφύλακες του επιπέδου των αμερικάνων forest rangers
Εάν επιβαλλόταν για ορισμένα ζώα το κυνηγι με συγκεκριμένα όπλα (εμπροσθογεμή, τόξα)

Τότε δε θα είχα κανένα πρόβλημα.

Δυστυχώς όμως, επειδή σχεδόν κανένα απο τα παραπάνω δεν τηρείται, σε συνδυασμό με τη συνεχή υποβάθμιση του περιβάλλοντος στη χώρα, πρέπει το κυνήγι να περιοριστεί

dimokritos
07/11/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
σιγα μην ειμαι ψαρας... οποτε το εχω προσπαθησει, τα ψαρακια μαζευονται γυρω απο τα ποδια μου γιατι τα ταιζω..

:lol: :lol: :lol:

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

φαντάζομαι πως θα σε κοιτούν οι γύρω ψαράδες που τα μαζεύεις γύρω σου... με δολοφονικές τάσεις...

dimokritos
07/11/2007, 12:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Όπως έχω ξαναπει...

Ας ήταν το κυνήγι όπως σε άλλα μέρη (πχ ΗΠΑ) με μονόβολα και εμπροσθογεμή πολλές φορές (που για κάποιο ανεξήγητο λόγο στην Ελλάδα απαγορευονται), ή με compound τόξα και θα βλέπαμε ποσοι πραγματικοί κυνηγοί θα έμεναν...

Είμαι κατά του κυνηγιού αλλα δεν παραβλεπω οτι χρειάζεται ειδικά σε περιπτώσεις δρυμών που τα φυτοφάγα ζώα πολλαπλασιάζονται ανεξέλεγκτα ελλείψη φυσικών θηρευτών. Πχ στη Μυτιλήνη επιτράπηκε προσφατα το κυνηγι του αγριόχοιρου γιατί υπήρχε ανεξέλεγκτη εξάπλωση άρα και ανατροπή της φυσικής ισορροπίας.

Το πρόβλημα στην Ελλάδα είναι - για άλλη μια φορά - οι νόμοι, η οργάνωση αλλα και η συνείδηση των ανθρώπων...

Εάν ΔΕΝ κυνηγούσαν κοντά σε καμμένες περιοχές (προσφατα παραδείγματα)
Εάν ΔΕΝ χτυπουσαν είδη απειλούμενα ή μη βρώσιμα
Εάν κυνηγούσαν στα όρια των θηρευτικών περιοχών έξω απο δρυμούς και εντός των κυν. περιόδων
Εάν ήταν ΟΛΑ τα όπλα νόμιμα (με τους μειωτήρες) και δηλωμένα
Εάν υπήρχαν πραγματικοί θηροφύλακες του επιπέδου των αμερικάνων forest rangers
Εάν επιβαλλόταν για ορισμένα ζώα το κυνηγι με συγκεκριμένα όπλα (εμπροσθογεμή, τόξα)

Τότε δε θα είχα κανένα πρόβλημα.

Δυστυχώς όμως, επειδή σχεδόν κανένα απο τα παραπάνω δεν τηρείται, σε συνδυασμό με τη συνεχή υποβάθμιση του περιβάλλοντος στη χώρα, πρέπει το κυνήγι να περιοριστεί

καπετάνιε, σίγουρα όσα λες συμβαίνουν αλλά όχι πάντα. υπάρχουν και σωστοί κυνηγοί. γιαυτό είπα πιο πάνω ότι οι σωστοί κυνηγοί είναι φιλόζωοι και φυσιολάτρες

:wave2:

Cpt. Haddock
07/11/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
... υπάρχουν και σωστοί κυνηγοί....

ναι...

υπάρχουν και σωστοί ταρίφες
και σωστοί νταλικιέρηδες
και σωστοί εφοριακοί
και σωστοί δημ. υπάλληλοι
και σωστοί τροχονόμοι
και σωστοί πολιτικοί

Έλα που εμάς μας κλεινει στο δρόμο ο μλκας ταρίφας, οδηγεί τρελά ο μλκας νταλικιέρης, ζητάει φακελάκι ο μλκας εφοριακός, μας καθυστερεί ο μλκας δ.υπάλληλος, μας ταλαιπωρεί ο μλκας τροχονόμος, μας κοροϊδεύει ο μλκας πολιτικός

Καπως έτσι συμβαίνει και με τους κυνηγούς....
Ο πιτσιρικάς (16-17) που συνάντησα στο δρόμο ερχόμενος απο Πρέβεζα, που οδηγούσε ξεκράνωτος το φτιαγμένο παπι και είχε το όπλο στα πόδια νομιζει οτι η φυσιολατρία ειναι όνομα γκόμενας :sad:

kalesin
07/11/2007, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από dimokritos
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

φαντάζομαι πως θα σε κοιτούν οι γύρω ψαράδες που τα μαζεύεις γύρω σου... με δολοφονικές τάσεις...


ειδικα στα παιδικα μου χρονια, τα ποδια μου ειχαν γινει στοχος των υπολοιπων ψαραδων της παρεας, αφου βλεπανε τα ψαρακια να μου κανουνε χαρες κ πεταγανε τις πετονιες στα ποδια μου


:lol: :lol: :lol:

edmarios
07/11/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
Τρωμε κοτοπουλα
Κ γουρουνια
Κ αγελαδες
κ χρησιμοποιουμε το δερμα τους

Επισης τρωμε κ χορτα κ οσπρια
κ με τον ιδιο τροπο που δεχομαι να καλλιεργω χορτα για να τα φαω, δεχομαι κ την ''καλλιεργεια'' ζωων για να τα φαω.

Δεχομαι να πληρωσω για ολα αυτα, τα εξοδα εκτροφης, τα οποια εξοδα συντηρησης κ διθεσης στο τραπεζι μου. Κ για τα χορτα κ για τα ζωα

Δεν δεχομαι ομως καποιον να πηγαινει να σκοτωνει ζωακια για την καυλα του. Επειδη απλα μπορει να το κανει. Τα ζωακια αυτα ομως ανηκουν κ σε μενα. Κ οπως αυτος θελει να τα σκοτωνει ετσι κ εγω θελω να τα χαζευω να πετανε κ να περπατανε ελευθερα.

ΔΕΝ δεχομαι την εικονα που παρεθεσες. Μου ειναι ηθικα αδυνατο να ''χρηματοδοτησω'' εταιρεια που προχωραει σε τετοιου ειδους σφαγες.
Γι αυτο το λογο κ τα κρεατα που αγοραζω, προσπαθω οσο μπορω να ειναι απο σφαγεια που δεν χρησιμοποιουν τετοιες μεθοδους. ο λογος;

Ειμαι παμφαγο ον. Το δεχομαι κ αποδεχομαι οτι για να φαω αυτα που πρεπει να φαω, θα σκοτωσω καποια ζωα κ καποια φυτα. Ομως δεν θα δεχτω με τιποτα να υποφερει καποιος για να τραφω. Ειναι θεμα προσωπικης ηθικης κ των οποιων οριων εχω βαλει μεσα μου.

Δεν εχω φαει ποτε κυνηγι κ δεν προκειται να φαω ποτε. Δεν εχω καμια περιεργεια για το πως ειναι το κρεας του αγριου λαγου. Φανταζομαι οτι εχει διαφορετικη γευση, ισως κ να ειναι κ καλυτερη απο αλλα κρεατα που τρωω.
Με τον ιδιο ακριβως τροπο δεν εχω καμια περιεργεια για το αν το να πηδας μικρα παιδια ειναι διαφορετικη αισθηση.
Με τον ιδιο ακριβως τροπο, καποιοι μπορει να θεωρουν σπορ, το να βγαινεις το βραδυ κ να κυνηγας ηλικιωμενους, παιδια η γενικα αλλους ανθρωπους για να τους σκοτωνει.

Ουτε την εννοια του σπορ καταλαβαινω. Οποιος θελει να κανει σπορ, να παει στο σκοπευτηριο κ να φτιαξει στοχους πουλια κ να τους χτυπαει. Η να κανει ποδηλατο. Πιο χρησιμο θα του ειναι.



+10000000000000
:wave2:

OldMan
07/11/2007, 13:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalesin
σε απειλει ο λαγος;
Μάλλον δεν έχεις διαβάσει την "Αλίκη στην χώρα του LSD" ...!!! :wave2: :beer:

OldMan
07/11/2007, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Έλα που εμάς μας κλεινει στο δρόμο ο μλκας ταρίφας, οδηγεί τρελά ο μλκας νταλικιέρης, ζητάει φακελάκι ο μλκας εφοριακός, μας καθυστερεί ο μλκας δ.υπάλληλος, μας ταλαιπωρεί ο μλκας τροχονόμος, μας κοροϊδεύει ο μλκας πολιτικός
Για τραπεζικούς, κουβέντα..!!! :smokin:

Cpt. Haddock
07/11/2007, 13:19
"follow the white rabbit" :lol:



Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Για τραπεζικούς, κουβέντα..!!! :smokin:

Δεν υπάρχει σωστος τραπεζικός :smokin:

rsp
07/11/2007, 13:57
Δηλαδη εκεινο το τραπεζι με κυνηγι μαλλον να το κανω με πμ και οχι δημοσιο καλεσμα?:confused: :rolleyes:

Cpt. Haddock
07/11/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Δηλαδη εκεινο το τραπεζι με κυνηγι μαλλον να το κανω με πμ και οχι δημοσιο καλεσμα?:confused: :rolleyes:

:rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
07/11/2007, 14:41
Το θεμα δεν ειναι η θανατωση των ζωων.

Εχω ξαναπει οτι τουλαχιστον εγω δεν ειμαι υποκριτης να ''θρηνω'' επιλεκτικα μονο για το κυνηγι και οχι γα τα εκατομμυρια κοτοπουλα, γουρουνια, γαλοπουλες, αρνια, κατσικια κ.τ.λ. που σφαγιαζονται για να τραφουμε.

Τελειωσε, βασικη μοναδα της διατροφης μας ειναι και το κρεας!

Υπαρχει μια σημαντικη διαφορα ομως!!

Το οτι οι αναγκες μας ειναι πλεον πολυ αυξημενες για αυτο και εχουν δημιουργηθει φαρμες, κτηνοτροφικες & πτηνοτροφικες μοναδες και ...βοσκοι, οπου και τεχνητα αναπαραγουμε, η ωθουμε σε αναπαραγωγη τα ζωα.

Ειναι εκτος οικοσυστηματος και δεν επηρεαζει σε καμια περιπτωση τις ισορροπιες του περιβαλλοντος.

Ειναι περισσεια ζωντανων οργανισμων και η φυση ποτε δεν θα ειχε επιτρεψει τοσο μεγαλη αυξηση του πληθυσμου, εμεις το κανουμε.

Αν δεν υπηρχε η δυνατοτητα αυτη, τα ζωα που ειναι βρωσιμα, θα ειχαν ελειψει εδω και εκατονταδες χρονια.




Οι κ.κ. κυνηγοι ομως δεν χαμπαριαζουν απο αυτα...θεωρουν αναυθαιρετο διακιωμα τους να σκοτωνουν και να ''επωφελουνται'' κατ αποκλειστικοτητα των ζωων που ζουν ελευθερα στην φυση.

Πρωτα απο ολα το ζαρκαδι, ο λαγος , το ελαφι, οι τσιχλες και οτι αλλο αποτελλει στοχο για τους κυνηγους, ''ανηκει''(αν και δεν θεωρω οτι μπορει να μας ανηκει κατι) και σε εμενα...οποτε κυριε κυνηγε θα επρεπε να μου καταβαλεις ενα αντιτιμο για το γεγονος του οτι δεν μετεχω στην εκμεταλευση του!! δεν καταλαβα δηλάδη; μοναχοφαϊ;

Μακροπροθεσμα και εμμεσως πλην σαφως καθε φορα που σκοτωνεις ενα ζωο, σκοτωνεις και λιγο απο το δικαιωμα του να χαιρομαι οπως θελω εγω (γιατι ετσι γουσταρω, οπως γουσταρεις και εσυ) την φυση....εσυ θες να πηγαινεις και να επεμβαινεις στο ηδη επιβαρυμενο περιβαλλον, εγω θελώ να το απολλαμβανω οσο το δυνατον περισσοτερο στην αρχικη του μορφη.

Αρα και εδω εισαι φαουλ κυριε κυνηγε!!!

Αποψη μου θα ηταν να τους λιωνουν στην φορολογια!! το καθε τσουτσεκι με προβλημα μεγεθους εχει παει και εχει βουτηξει ενα δικαννο και αφανιζει οτιδηποτε!

Και μην ακουω μαλακιες οτι αγαπανε την φυση οι κυνηγοι και νοιαζονται για αυτην ελεος!!!

Στα @@ τους την εχουν γραμμενη την φυση και δεν την σεβονται καθολου!! Παιρνουν απο αυτη οτι θελουν, οποτε θελουν και με οποιο τροπο θελουν....και μαλιστα χωρις να συντρεχει λογως επιβιωσης!!!...και μαλιστα χωρις να εχουν αντιληφθει οτι το ''χομπυ'' τους καταστρεφει τα τελευταια κομματια πραγματικης φυσης που μας εχει απομεινει!!

Αν αυτο ειναι αγαπη προς την φυση, εγω ειμαι Νεφελιμ.

Τους ειδα στα δυο προσφατα ταξιδια μου στα βουνα τους κυνηγους...ορδες απο αυτους μεσα στους δασικους δρομους, αλλοι με διοπτρες (απογορευονται), αλλοι με τα τροπαια κρεμασμενα στους καθρεφτες η ακουμπησμενα στα καπο των τζιπ...αυτη ειναι η παιδεια τους και η αγαπη για την φυση!! να επειδικνυουν σε αλλους κρετινους τα αποτελεσμα του ΣΚ....

Αν εχετε @@ κυριοι και θελετε να νοιωσετε τα πρωτογονα σας ενστικτα, καντε το με τον σωστο τροπο!!!

μαχαιρι, ροπαλο, η ακοντιο και χωρις εξοπλισμο, πεζοπορια χιλιομετρων μεχρι το βουνο, να εντοπισετε το θηραμα και να το κυνηγησετε με τα ιδια σας τα χερια!!

Δεν πειθετε κανεναν με τα αστεια επιχειρηματα σας που στην εποχη μας ειναι πιο ακυρα απο ποτε.

καντε μεγενθυση πεους και αφηστε ησυχα τα δαση!

:wave2:

project.breeze
07/11/2007, 14:49
Το κυνήγι κατά την άποψη μου ΔΕΝ είναι άθλημα.Και οι περισσότεροι κυνηγοί δυστυχώς ΔΕΝ είναι φυσιολάτρες γιατί δεν μπορώ να καταλάβω πώς κάποιος λατρεύει την φύση και σκοτώνει τα ζώα.Εγώ παλιότερα που πήγαινα για ψάρεμα εκτός του ότι πήγαινα για την παρέα και για το χαζευτήρι ποτέ δεν έπιανα τίποτα λόγω ασχετοσύνης αλλά όσες φορές έπιανα τα πετούσα ξανά μέσα γιατί τα λυπόμουν.Αν θεωρείτε σπορ το κυνήγι κυνηγήστε τα με όπλα για paintball:wave2:

rsp
07/11/2007, 18:44
Μπορει καποιος να φωναξει τον crs-k ειναι κριμα να λειπει!!


Μεγαλη ιστορια το κυνηγι που δυστηχως πεφτει θυμα της μαζας! Λογικο οταν στο συνολο οι κυνηγοι ειναι απαραδεκτοι να υπαρχει και η αναλογη αντιμετωπιση. Και λογικο ειναι οταν ειναι (ή καλυτερα ηταν) το χομπι του φτωχου σε γενικες γραμμες, ο κοσμος που κυνηγα να μην εχει την παιδια. Θα σας πω τι σημαινει κυνηγι και ψαρεμα και ψαροντουφεκο για εμενα. ΣΥνηθως παρεα 3 ατομα, παμε βολτα στο βουνο και κουβεντιαζουμε, δεν μας παει η καφετερια και το στυλακι γκλαμ, προτιμαμε το βουνο-θαλασσα. Συνηθως θα χτυπησουμε οσα θηραματα θα ειναι και το γευμα μας το ιδιο βραδυ, πολλες φορες ξεχνιομαστε και δεν ριχνουμε ουτε τουφεκια. ΑΝτιστοιχα στην θαλασσα εχω κατεβει με μπουκαλες παρα παρα πολλες φορες και παιζω με τα χταποδια και τα ψαρια που τα προσελκυει ο αερας απο το ρυθμιστη, ΠΟΤΕ δεν εχω ανεβασει ψαρι-χταποδι με τις μπουκαλες, οταν παω ψαροντουφεκο θα παρω παλι οσα θα φαμε εκεινη την ημερα.

Δεν με πειθετε οτι κανω κατι κακο, οτι υπαρχει διαφορα απο το να αγορασω απο το σουπερ μαρκετ ή οτι αυτα που εκτρεφοντε για αυτη την δουλεια υποφερουν λιγοτερο...

Αυτα:wave2:

Akatanomastos
07/11/2007, 18:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp



ΑΝτιστοιχα στην θαλασσα εχω κατεβει με μπουκαλες παρα παρα πολλες φορες και παιζω με τα χταποδια και τα ψαρια που τα προσελκυει ο αερας απο το ρυθμιστη, ΠΟΤΕ δεν εχω ανεβασει ψαρι-χταποδι με τις μπουκαλες, οταν παω ψαροντουφεκο θα παρω παλι οσα θα φαμε εκεινη την ημερα.
Αυτα:wave2:

sostotata

el_hymador
07/11/2007, 18:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Μπορει καποιος να φωναξει τον crs-k ειναι κριμα να λειπει!!


Μεγαλη ιστορια το κυνηγι που δυστηχως πεφτει θυμα της μαζας! Λογικο οταν στο συνολο οι κυνηγοι ειναι απαραδεκτοι να υπαρχει και η αναλογη αντιμετωπιση. Και λογικο ειναι οταν ειναι (ή καλυτερα ηταν) το χομπι του φτωχου σε γενικες γραμμες, ο κοσμος που κυνηγα να μην εχει την παιδια. Θα σας πω τι σημαινει κυνηγι και ψαρεμα και ψαροντουφεκο για εμενα. ΣΥνηθως παρεα 3 ατομα, παμε βολτα στο βουνο και κουβεντιαζουμε, δεν μας παει η καφετερια και το στυλακι γκλαμ, προτιμαμε το βουνο-θαλασσα. Συνηθως θα χτυπησουμε οσα θηραματα θα ειναι και το γευμα μας το ιδιο βραδυ, πολλες φορες ξεχνιομαστε και δεν ριχνουμε ουτε τουφεκια. ΑΝτιστοιχα στην θαλασσα εχω κατεβει με μπουκαλες παρα παρα πολλες φορες και παιζω με τα χταποδια και τα ψαρια που τα προσελκυει ο αερας απο το ρυθμιστη, ΠΟΤΕ δεν εχω ανεβασει ψαρι-χταποδι με τις μπουκαλες, οταν παω ψαροντουφεκο θα παρω παλι οσα θα φαμε εκεινη την ημερα.

Δεν με πειθετε οτι κανω κατι κακο, οτι υπαρχει διαφορα απο το να αγορασω απο το σουπερ μαρκετ ή οτι αυτα που εκτρεφοντε για αυτη την δουλεια υποφερουν λιγοτερο...

Αυτα:wave2:


και τι σε κανει να πιστευεις οτι ειναι δικαιωμα σου να σκοτωνεις κατα βουληση οτι γουσταρεις;

το οτι τα τρως μετα δεν με πειθει επισης....

δεν σου λειπουν η τροφη, δεν σε οδηγει ουτε η αναγκη, ουτε το ενστικτο της επιβιωσης... σε οποιοδηποτε super market - κρεωπολειο - εστιατορια μπορεις να βρεις φαγητο με την σεσουλα.

Αν εμενα το χομπυ μου ηταν υλοτομος ποια θα ηταν η γνωμη σου; να πηγαινω δηλαδη με το αλυσοπριονο και να κατεβαζω δεντρα, ετσι, επειδη γουσταρω και με διασκεδαζει...

θα μπορουσα να χρησιμοποιησω ως επιχειρημα οτι τα χρησιμοποιω για το τζακι η για ξυλοκατασκευες;

Μαζι με τα δεντρα θα κατεβαζα και φωλιες πουλιων...νεοσσους...και αντε μετα εσυ να βρεις κατι για να χτυπησεις στο δασος.

Θελω να μου εξηγησεις και κατι αλλο....πιστευεις οτι η δραστηριοτητα σου ειναι κατι το οποιο στην εποχη μας με τα τεραστια περιβαλλοντικα ζητηματα και μετα απο τις φωτιες του καλοκαιριου, ειναι κατι το οποιο μπορεις να συνεχιζει να κανεις;

afrotwin
07/11/2007, 19:01
xaxaxaxaxaxa ke pali xaxaxaxaxaxa

afti i kinonia ine telika ena fenomeno pou eniote psixanemizete ke alote ektononete ke fisika na min entaksoume oles tis parametrous...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

to 8ema ine oti ite kotopoulo ine ite mpistoni ite stala tis vroxis apotelite apo diaforetiki sin8esi morion

ka8e morfi ilis sigkratite apo moria atoma....
magnitismo revma ke lipa

opote ama dite kinigous na pirovololoun ntamaria ke mpolntozes na skotonoune lagous
min distixisete ligotero gia ena apo ta dio

ke an tora piastite apo ton paragonta psixi pou vriskoume sta 8ilastika as poume ke oxi mono
afto simveni giati eki tin anagnorizoume

ke fisika kanoume ola afta agnoontas tin diki mas psixi pou den 8eoroume spoudea enanti tou kouneliou

ke fisika agnooume tis pa8ologikes idiotites pou mpori na dimiourgoun polimorfika provlimata

iti

enas elenxos tou zaxarou meta ta 30 fevga den ine kakos...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
07/11/2007, 19:11
a epidi tora se aftin tin ilikia exis to eksis kalo oti ksexnas:rotflmao:
o titlos lipon tou post

mas odigi stin skepsi oti me ena dikano kalo ine na eksalipsoume zoo tou idiou zoikou kosmou

me aformi ta zoodi enstikta tou protou enanti tou mikrou ke a8oou eves8itou ke kata ta ala pentanostimou idietera me tin pros8iki kremidion kouneliou :rotflmao: :rotflmao:

se endiksi isoropias apenanti sto aniperaspisto ke a8oo kounelaki pou den exi tin dinatotite na amin8i

opote an pate gia kinigi
san sosti ke isotimi apenanti sto kouneli tou afinete ena peristrofo
girizete tis plates perpatate 10 vimata ke i8e na kerdisi o kaliteros
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
07/11/2007, 19:23
θα συμφωνησω με τον καπετανιο....οσον αφορα την ελλειψη νομων.

Αν οντως ολα γινονταν σε ενα μελετημενο νομοθετικο πλαισιο με ελεχγους, αυστηροτητα και συνεση...πιστευω οτι ολα θα ηταν καλυτερα.


Επισης να προσθεσω την παιδεια ...σε ολους αυτους που βγαινουν εκει εξω και κανουν επιδειξη!



Τελευταιο να πω οτι το κυνηγι και γενικα το ψαρι που ειναι φρεσκο εχει μεγαλη διαφορα απο τα "αλλα".

rsp
07/11/2007, 19:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
και τι σε κανει να πιστευεις οτι ειναι δικαιωμα σου να σκοτωνεις κατα βουληση οτι γουσταρεις;

το οτι τα τρως μετα δεν με πειθει επισης....

δεν σου λειπουν η τροφη, δεν σε οδηγει ουτε η αναγκη, ουτε το ενστικτο της επιβιωσης... σε οποιοδηποτε super market - κρεωπολειο - εστιατορια μπορεις να βρεις φαγητο με την σεσουλα.

Αν εμενα το χομπυ μου ηταν υλοτομος ποια θα ηταν η γνωμη σου; να πηγαινω δηλαδη με το αλυσοπριονο και να κατεβαζω δεντρα, ετσι, επειδη γουσταρω και με διασκεδαζει...

θα μπορουσα να χρησιμοποιησω ως επιχειρημα οτι τα χρησιμοποιω για το τζακι η για ξυλοκατασκευες;

Μαζι με τα δεντρα θα κατεβαζα και φωλιες πουλιων...νεοσσους...και αντε μετα εσυ να βρεις κατι για να χτυπησεις στο δασος.

Θελω να μου εξηγησεις και κατι αλλο....πιστευεις οτι η δραστηριοτητα σου ειναι κατι το οποιο στην εποχη μας με τα τεραστια περιβαλλοντικα ζητηματα και μετα απο τις φωτιες του καλοκαιριου, ειναι κατι το οποιο μπορεις να συνεχιζει να κανεις;

Παμε παλι λοιπον! Ειπα απο την αρχη οτι δεν το κανω γιατι μου λειπει κατι αλλα γιατι μου αρεσει να εχω πιασει εγω αυτο που θα φαω, εαν εκοβες 5 δεντρα για το τζακι σου δεν θα με πειραζε καθολου, αν εκοβες 200 θα ησουν λαθος και ναι θα με πειραζε. Και ναι πιστευω οτι στο μεγεθος που μιλαω εγω δεν επιρεαζω την μητερα φυση.

afrotwin
07/11/2007, 19:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
θα συμφωνησω με τον καπετανιο....οσον αφορα την ελλειψη νομων.

Αν οντως ολα γινονταν σε ενα μελετημενο νομοθετικο πλαισιο με ελεχγους, αυστηροτητα και συνεση...πιστευω οτι ολα θα ηταν καλυτερα.


Επισης να προσθεσω την παιδεια ...σε ολους αυτους που βγαινουν εκει εξω και κανουν επιδειξη!



Τελευταιο να πω οτι το κυνηγι και γενικα το ψαρι που ειναι φρεσκο εχει μεγαλη διαφορα απο τα "αλλα".

ke ego to pistevo afto ke episis an den ipirxe o nomos peri an8ropoktonias poso kaliteros 8a itan o kosmos mas...:wacko:

episis an oploforousame oloi 8a itan iperoxo 8a linotan ke to kikloforiako ke ola ta 8emata pedias ke kinonikis simperiforas

episis poso kala 8a itan an ifistate mexri simera i an8ropofagia toso kres den 8a pigene xameno sta nekrotafia...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


imaste zoa pou perimenoume tous nomous na mas galouxisoun
ke otan to orizi o nomos ine sosto na skotonoume

oxi oxi emena mou aresi ine rixotato ke kseniasto
den exis na pedevese vre pedi mou...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
07/11/2007, 20:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Παμε παλι λοιπον! Ειπα απο την αρχη οτι δεν το κανω γιατι μου λειπει κατι αλλα γιατι μου αρεσει να εχω πιασει εγω αυτο που θα φαω, εαν εκοβες 5 δεντρα για το τζακι σου δεν θα με πειραζε καθολου, αν εκοβες 200 θα ησουν λαθος και ναι θα με πειραζε. Και ναι πιστευω οτι στο μεγεθος που μιλαω εγω δεν επιρεαζω την μητερα φυση.

Αγνοεις το γεγονος οτι το ψυχασθενες χομπυ του υλοτομου μπορει να αρεσε παραλληλα σε αλλους 150.000 ανθρωπους....

5 δεντρα x 150.000 λοιπον...κανε τον πολλαπλασιασμο, υπολογισε τους μ@λ@κες που θα κοβαν πολυ παραπανω απο 5 δεντρα (γιατι ετσι γουσταρουν), αναλογισου το ποσα δεντρα εχουν μεινει στα δαση μας και μετα τα ξαναλεμε...

afrotwin
07/11/2007, 20:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Αγνοεις το γεγονος οτι το ψυχασθενες χομπυ του υλοτομου μπορει να αρεσε παραλληλα σε αλλους 150.000 ανθρωπους....

5 δεντρα x 150.000 λοιπον...κανε τον πολλαπλασιασμο, υπολογισε τους μ@λ@κες που θα κοβαν πολυ παραπανω απο 5 δεντρα (γιατι ετσι γουσταρουν), αναλογισου το ποσα δεντρα εχουν μεινει στα δαση μας και μετα τα ξαναλεμε...

episis analogisou to poso elasan gia zartieres 8eloun i ilotomoi ke poso gia strigkakia ke 8a dis mia geniki simfora tou planiti...
:rotflmao: :rotflmao:

el_hymador
07/11/2007, 21:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
episis analogisou to poso elasan gia zartieres 8eloun i ilotomoi ke poso gia strigkakia ke 8a dis mia geniki simfora tou planiti...
:rotflmao: :rotflmao:

επισης αναλογισου ποσο πολυ θα μειωνοταν το κοστος παραγωγης αν τα πληκτρολογια ολου του κοσμου εβγαιναν μονο με λατινικους χαρακτηρες....


εσυ εισαι σε καλο δρομο :lol: :lol: :lol:

devil's animal
07/11/2007, 21:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ke ego to pistevo afto ke episis an den ipirxe o nomos peri an8ropoktonias poso kaliteros 8a itan o kosmos mas...:wacko:

episis an oploforousame oloi 8a itan iperoxo 8a linotan ke to kikloforiako ke ola ta 8emata pedias ke kinonikis simperiforas

episis poso kala 8a itan an ifistate mexri simera i an8ropofagia toso kres den 8a pigene xameno sta nekrotafia...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


imaste zoa pou perimenoume tous nomous na mas galouxisoun
ke otan to orizi o nomos ine sosto na skotonoume

oxi oxi emena mou aresi ine rixotato ke kseniasto
den exis na pedevese vre pedi mou...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



κακο πραγμα τελικα η adsl στο σπιτι του αφρο....:rolleyes:
:rotflmao: :bigcry:

Ρε καγκουρα εγω ειπα για νομους γιατι μονο ετσι καταλαβαινει ο Ελληνας!!:a24:

Αν ειμασταν Σουηδοι θα σου ελεγα για σεμιναρια, μαθηματα στο σχολειο, εκπαιδευση και ενημερωση απο φυσιολατρεις, ορειβατες, κτηνιατρους, δασοπονους κ.λ.π.
αλλα ΔΕΝ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΜΕ απο αυτα!!!!

μονο ο βουρδουλας (βλ. νομος) μας βαζει καπως στην θεση μας και αυτο γιατι μας φοβιζει ...οχι οτι τον σεβομαστε! (εχει μεγαλη διαφορα)
:sick:


επισης αν ειμασταν Σουηδοι σιγα να μην καθομουν να σου απαντησω....θα ημουν με την Σουηδεζα μου στο κρεβατι!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Lupo
07/11/2007, 21:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Δηλαδη εκεινο το τραπεζι με κυνηγι μαλλον να το κανω με πμ και οχι δημοσιο καλεσμα?:confused: :rolleyes:

σσσσσσσσσσς (http://www.moto.gr/forums/private.php?s=&action=newmessage&userid=12535)


111495

afrotwin
07/11/2007, 21:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal


επισης αν ειμασταν Σουηδοι σιγα να μην καθομουν να σου απαντησω....θα ημουν με την Σουηδεζα μου στο κρεβατι!
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

kalo ine na min les afta pou elege o papaous sou zorise ligo to mialo sou den ine kakao

episis i souidezes ine panemorfes ke ksenerotes to idio ke i souidoi

ala ise moros oti fenete oreo sou aresi efkola afou tin patisis ma8enis...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

rsp
08/11/2007, 00:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Αγνοεις το γεγονος οτι το ψυχασθενες χομπυ του υλοτομου μπορει να αρεσε παραλληλα σε αλλους 150.000 ανθρωπους....

5 δεντρα x 150.000 λοιπον...κανε τον πολλαπλασιασμο, υπολογισε τους μ@λ@κες που θα κοβαν πολυ παραπανω απο 5 δεντρα (γιατι ετσι γουσταρουν), αναλογισου το ποσα δεντρα εχουν μεινει στα δαση μας και μετα τα ξαναλεμε...


750000 δεντρα,,,χχχμμμ, μονο το δασος της Καρσιτσας εχει 150 φορες παραπανω, αναλογισου αυτο...

Περαν πλακας, οταν κανεις κατι σωστο δεν μπορεις να κατηγορηθεις για τους αλλους που το κανουν λαθος...Προσπαθεις και οντως προσπαθω να κανω τους λαθος κυνηγους καλυτερους...:wave2:

dimokritos
08/11/2007, 00:25
δε νομίζω να βρεθεί ποτέ χρυσή τομή σε αυτό το θέμα. και οι μεν και οι δεν επιχειρηματολογούν εξίσου σωστά.