PDA

View Full Version : Ο Εθνικός μας Υμνος



bungee
28/10/2004, 22:38
Ο λόρδος Βύρων θα είχε το δικαίωμα να σηκώσει την ελληνική σημαία; Σύμφωνα με τα κριτήρια κάποιας μαχητικής μερίδας γονιών και μαθητών, ασφαλώς όχι. Ηταν ξένος, αλλόθρησκος και σύμφωνα με κάποιες μαρτυρίες ήταν επιπλέον και γκέι. Αναφέρομαι στα τρία τελευταία ρατσιστικά κρούσματα, ισάριθμων σχολείων, που καταπάτησαν το νόμο και αρνήθηκαν σε τρεις αριστούχες μαθήτριες να γίνουν σημαιοφόροι στην παρέλαση της 28ης Οκτωβρίου. Ετσι, η Σονίλα Μετούσι από την Αλβανία, η Αλίνα Γκουλότσκοβα από τη Ρωσία και η Ειρήνη Τζίμο, και αυτή εξ Αλβανίας, στερήθηκαν αυτού του επάθλου, γιατί φαίνεται πως το αξίωμα «Αλβανέ, Αλβανέ, δεν θα γίνεις Ελληνας ποτέ» εδώ βρήκε την πλήρη εφαρμογή του. Είναι σε όλους μας γνωστό πως εκτός από θαυματουργές εικόνες υπάρχουν και θαυματουργές σημαίες, που όποιος τις κρατήσει μπορεί να γίνει αυτομάτως -θαύμα κι αυτό- Ελληνας. (Ελληνίδα, εν προκειμένω. Ας μη μιλήσουμε εδώ για «ρατσισμό», γιατί πέρυσι είχε την ίδια τύχη και ο Οδυσσέας Τσενάι).

Αν πάρουμε ως δείγμα της κοινής γνώμης τους εκλεκτούς προσκεκλημένους (αυτή είναι επίσημη ορολογία της TV) στα διάφορα «πρωινάδικα» ή «βραδάδικα» της τηλεόρασης, το έθνος μας βρίσκεται για άλλη μια φορά διχασμένο. Αλλοι είναι υπέρ, άλλοι είναι κατά. Αλλά το συμπέρασμα που βγαίνει είναι πως η ελληνική σημαία είναι ένα δώρο Θεού που προορίζεται αποκλειστικά και μόνο για τους Ελληνες και κατά προτίμηση Ελληνοχριστιανούς (στο κοντάρι απάνω έχει ένα σταυρό, πράγμα που αποκλείει έναν αλλόθρησκο Ελληνα, π.χ. εβραίο ή μουσουλμάνο, να κρατήσει τη σημαία, που γίνεται και θρησκευτικό σύμβολο). Οσοι ήταν υπέρ των αριστούχων μαθητών χαρακτήρισαν αυτή τη συμπεριφορά ρατσιστική, ξενοφοβική ή ακόμα φασιστική. Οσοι ήταν κατά, αρνήθηκαν αυτούς τους χαρακτηρισμούς και υποστήριξαν πως είναι απλά Ελληνες.

Και αυτό το «Ελληνας» ενδιαφέρει να εξετάσουμε, που συνοδεύεται κατά κανόνα από μια καραμπινάτη ημιμάθεια που είναι συνώνυμο της βλακείας (ο αμαθής μπορεί να μάθει, ο ημιμαθής νομίζει πως τα ξέρει όλα και επιμένει μέχρι τέλους με ύψιστο επιχείρημα τον τσαμπουκά). Και νομίζω αυτή τη νοοτροπία την έχουν κατασκευάσει διάφορα ιδεολογήματα και μυθοπλασίες που στο παρελθόν ήταν και κρατική ιδεολογία.

Λέμε πως ανήκουμε στον ελληνοχριστιανικό πολιτισμό. Τέτοιος πολιτισμός δεν υπήρξε ποτέ. Είναι το γνωστό «Ελλάς Ελλήνων Χριστιανών» της χούντας ή ο τρίτος ελληνικός πολιτισμός της δικτατορίας του Μεταξά. Για χίλια χρόνια στο Βυζάντιο η λέξη Ελληνας ήταν συνώνυμο του ειδωλολάτρη και του εθνικού και ουδείς τη χρησιμοποιούσε. Γι' αυτό και επικράτησε μέχρι τις μέρες το Ρωμιός, που προέρχεται από το Ρωμαίος. Βυζαντινή Αυτοκρατορία δεν υπήρχε, αυτό μας το κόλλησαν οι Φράγκοι, που ήθελαν να εξουδετερώσουν την ονομασία «Ρωμαίοι» και «Ρωμαϊκή Αυτοκρατορία», που ήταν και το επίσημο όνομα, ο δε αυτοκράτωρ γραφόταν στα λατινικά IMPERATOR ROMANORUM.

Ακόμα, στην επίσημη θρησκεία μας δεν υπάρχει στο όνομά της η λέξη Ελληνας (το GREEK ORTHODOX προέρχεται από τη Δύση, και είναι μάλλον υποτιμητικό για μια οικουμενική θρησκεία). Το επίσημο όνομα είναι Ανατολική Ορθόδοξη Εκκλησία του Χριστού, και η Ορθόδοξη Εκκλησία της Ελλάδος πρέπει να τηρεί τις διατάξεις του Πατριαρχικού Τόμου (1850) και της Συνοδικής Πράξης (1928). Δηλαδή, δεν είναι και τόσο αυτόνομη και «ελληνική», όπως παρουσιάζεται, γιατί αυτό εμπίπτει στην αίρεση του εθνοφυλετισμού. Οι μαθητικές παρελάσεις στην Ελλάδα είναι ένας μιλιταρισμός που καθιερώθηκε επί Μεταξά και επιβίωσε μέχρι τις μέρες μας. Μόνο στα ολοκληρωτικά κράτη γίνονται αυτά τα πράγματα και σίγουρα κάποια μέρα θα καταργηθούν γιατί πια θέλουμε ευρωπαϊκό πρόσωπο.

Αλλά και ο ίδιος ο νόμος, που προβλέπει αριστούχο σημαιοφόρο, είναι ρατσιστικός και αντισυνταγματικός. Τίτλοι ευγενείας ή διάκρισης δεν απονέμονται σε Ελληνες πολίτες. Ο αριστούχος δεν παίρνει ως έπαθλο και ανταμοιβή τη σημαία; Και αυτό δεν είναι μια διάκριση; Η σημαία δεν ανήκει σε όλους και όποιος θέλει μπορεί να την ανεμίσει; Γι' αυτό δεν μοιράζονται και τα σημαιάκια σε όλους, ανεξαρτήτως μορφώσεως ή βαθμολογίας;

Και τελευταία απορία: Ξέρει κανείς τον Εθνικό μας Υμνο; Ισως ελάχιστοι φιλόμουσοι. Κυκλοφόρησε σε cd όπως ακριβώς γράφτηκε, το 1991, από το Εργαστήρι της Παλιάς Μουσικής (διευθυντής Γιώργος Κωστάντζος), εκατόν εξήντα τρία χρόνια από τη μελοποίησή του και εκατόν είκοσι έξι μετά την καθιέρωσή του ως Εθνικού Υμνου. Η χρηματοδότηση έγινε από την ΑΕΜ ΒΩΞΙΤΑΙ ΠΑΡΝΑΣΣΟΥ. Κατά τα άλλα, είμαστε καλοί Ελληνες και καλοί χριστιανοί.


Του ΠΕΡΙΚΛΗ ΚΟΡΟΒΕΣΗ
korovessisp@acisgroup.gr

ΕΛΕΥΘΕΡΟΤΥΠΙΑ - 25/10/2004

DEMINIO
28/10/2004, 22:53
2,5 Χρόνια μέλος σε μοτοσυκλετιστικό forum, και το πρώτο και μοναδικό post αφορά στο αν θα κρατήσει αλλοδαπός την Ελληνική σημαία;;; Και ούτε καν προσωπική άποψη αλλά μεταφορά της άποψης κάποιου άλλου;;; :confused:

idi
28/10/2004, 23:23
Διάβασα με προσοχή το κείμενο και άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τα παραπάνω (ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΩ) έχω να κάνω της εξης παρατηρήσεις:

1. Η Ελληνική σημαία ΔΕΝ είναι <<έπαθλο>>

2. ο συγγραφέας με τα γραφόμενα εναντιώνεται στο σύνταγμα της Ελλάδος αφού δεν αποδέχεται τα βασικά και θεμελιώδη πρώτα άρθρα του, που προσδιορίζουν την κυρίαρχη ελληνική επικράτεια ,
με κάποιον που δε σέβεται το σύνταγμα απαξιώ να συζητήσω για πολιτική

3. η λέξεις «φασίστας» και «φασιστική συμπεριφορά» έχουν γίνει της μόδας στα στόματα α-πολιτικών ανθρώπων που πια αποκαλούν και χαρακτιριζουν έτσι οποιονδήποτε έχει διαφορετική άποψη από τους ίδιους…

4.απορω γιατί κάποιος που είναι εναντίον των παρελάσεων, κόπτεται για το ποιος θα << κρατήσει τη σημαία >>…

crs-k
29/10/2004, 01:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Διάβασα με προσοχή το κείμενο και άσχετα αν συμφωνώ ή διαφωνώ με τα παραπάνω (ΦΥΣΙΚΑ ΚΑΙ ΔΙΑΦΩΝΩ) έχω να κάνω της εξης παρατηρήσεις:

1. Η Ελληνική σημαία ΔΕΝ είναι <<έπαθλο>>

2. ο συγγραφέας με τα γραφόμενα εναντιώνεται στο σύνταγμα της Ελλάδος αφού δεν αποδέχεται τα βασικά και θεμελιώδη πρώτα άρθρα του, που προσδιορίζουν την κυρίαρχη ελληνική επικράτεια ,
με κάποιον που δε σέβεται το σύνταγμα απαξιώ να συζητήσω για πολιτική

3. η λέξεις «φασίστας» και «φασιστική συμπεριφορά» έχουν γίνει της μόδας στα στόματα α-πολιτικών ανθρώπων που πια αποκαλούν και χαρακτιριζουν έτσι οποιονδήποτε έχει διαφορετική άποψη από τους ίδιους…

4.απορω γιατί κάποιος που είναι εναντίον των παρελάσεων, κόπτεται για το ποιος θα << κρατήσει τη σημαία >>…

Ρε Γιωργη ...

Μετρας λιγο λαθος τους Ελληνες ...
Υπαρχουν Ελληνες και "ελληναρες" !!!
Δυστυχως σημερα πια ακουγονται μονο οι "ελληναρες" ...

Κατ' αρχην να πω οτι συμφωνω απολυτα με το αρθρο του Περικλη που το ειχα διαβασει πριν 4 μερες.
Κατα δευτερον εχω υπηρετησει την Πατριδα μου για 2,5 χρονια, σε αντιθεση με τους περισσοτερους εδω μεσα και αλλου, και παντα δινοντας οτι περισσοτερο μπορουσα. Πιστευω λοιπον οτι εφυγα απο το Στρατο εχοντας αποκομισει την μεγιστη εκπαιδευση που μπορουσα να παρω και βλεποντας μονο την θετικη σκοπια του.
Επειδη λοιπον εχω βρεθει σε παρα πολλες ασκησεις, και μαλιστα σε αρκετες απο αυτες με πολυ αντιξοες συνθηκες, γνωρισα τους χαρακτηρες απο πολλα παιδια απο την καλη και απ' την αναποδη. Γνωρισα λοιπον πραγματικους Ελληνες που θα χαιρομουνα να τους εχω διπλα μου σε μια μαχη (ποτε να μην ερθει μια τετοια στιγμη) και αλλους που θα φοβομουνα να τους εχω, εστω και πισω μου.
Απο τους Ελληνες που γνωρισα, σε πληροφορω οτι καποιοι ητα Καθολικοι, καποιοι αλλοι ηταν Εβραιοι, καποιοι παρα πολλοι ηταν "Γυφτοι", ενας ηταν Ιταλος και αρκετοι (κι ας μην τους διναμε οπλα) ηταν Μουσουλμανοι. Για πες μου λοιπον με πιο δικαιωμα και ποιο Συνταγμα απαγορευει σε αυτους τους Ελληνες να σηκωσουν την σημαια τους? Με τους περισσοτερους απο τους παραπανω εχω παρελασει 7 φορες!!! Φυσικα την αγαπη τους για την Πατριδα τους την κρινω απο τον τροπο που εδιναν οτι περισσοτερο μπορουσε ο καθενας και οχι απο το καμαρωμα τους σε καποια παρελαση ...
Ας σταματησει ρε παιδια επιτελους αυτο το παραμυθι με τους "Ελληνες Χριστιανους Ορθοδοξους"! Εγω δηλωνω και ειμαι ΑΘΕΟΣ! Πιστευεις εσυ ή οποιοσδηποτε αλλος οτι αγαπαει περισσοτερο την χωρα του απο 'μενα?

Τωρα για τις μαθητικες παρελασεις επισης εχει δικιο ο Κοροβεσης, μιας κι ειναι στα πρωτυπα φασιστικων και μιλιταριστικων καθεστωτων!!! Καποια στιγμη, πρεπει να λειξει (και θα λειξει) κι αυτο το παραμυθι. Θελουμε παρελαση? Μας τονωνει το ηθικο? Πολυ ωραια! Θα παρελαυνει ο Στρατος! Δηλαδη ειναι σωστο να παρελαυνουν τα "πιπινια" που το μονο που ξερουν ειναι οτι την 17η Νοεμβρη ο Φρεντυ Γερμανος σηκωσε το λαβαρο της επαναστασης και αμεσως μετα ο Αποστολος Γλετσος ανεβηκε στο κονταρι και το κατεβασε?

Οσο για την σημαια στις "μαθητικες" παρελασεις ...
Υπαρχει ενα Νομος. Σκληρος Νομος, αλλα Νομος. Οποιος ειναι μαγκας ας τον αλλαξει. Κανεις ΔΕΝ τολμαει, γιατι φυσικα ειναι σωστος! Αντι να ειμαστε περιφανοι που αλλοδαποι μετεχουν και μαλιστα πρωτευοντας, της Ελληνικης παιδιας και θεωρουν τιμη τους να ειναι σημαιοφοροι ή παραστατες, πεφτουμε στην "ελληνοχριστιανικη" μιζερια!

Κι οσο για το Συνταγμα, αναφερει οτι "επισημη" (με οτι μπορει να σημαινει αυτο) θρησκεια του Ελληνικου Κρατους, ειναι ο Ορθοδοξος Χριστιανισμος. ΔΕΝ αναφερει πουθενα οτι ολοι εκεινοι που ΔΕΝ μετεχουν της επισημης θρησκειας ΔΕΝ ειναι Ελληνες!!!

Κουραστηκα και θελω να παω και για υπνο ... :lol:
Ελπιζοντας να μην επανελθω ... :sick:

idi
29/10/2004, 10:16
Chris και εγω ειμαι περιφανος που ξενοι μαθητες μετεχουν της Ελληνικης παιδιας

δεν ειπα οτι καποιος που δεν ειναι Χ.Ο. δεν ειναι Ελληνας, οι μεταναστες ομως ΔΕΝ ειναι Ελληνες ηθικα και νομικα, αρα δεν εχουν αυτο το το δικαιωμα (ασχετα με το τι λεει ο καθε νομος, δικη μου αποψη)

γιατι πρεπει να απολογουμαι καθε φορα για τους ρατσιστες και καθε λογης δεξιους οταν εκφραζω μια αποψη που καθε πολητης αυτης της γης θεωρει αυτονοητη "ο καθενας να σηκωνει τη σημαια της χωρας του".... τοσο περιεργο ειναι αυτο ???? δηλ ειμαι ακραιος που θελω Ελληνες να παρελαυνουν με την Ελληνικη σημαια? και καθε φορα που το αναφερω ειναι δυνατον να με αποκαλουν ρατσιστη?

τεσπα αποψεις υπαρχουν πολλες. βαρεθηκα να το συζηταω...

crs-k
29/10/2004, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
..................
δεν ειπα οτι καποιος που δεν ειναι Χ.Ο. δεν ειναι Ελληνας, οι μεταναστες ομως ΔΕΝ ειναι Ελληνες ηθικα και νομικα, αρα δεν εχουν αυτο το το δικαιωμα (ασχετα με το τι λεει ο καθε νομος, δικη μου αποψη)
.................

Δεν λεω για τους μεταναστες ρε Γιωργο ...
Αλλα για τα παιδια των μεταναστων!
Αυτα που μεγαλωσαν στην Ελλαδα και διδαχτηκαν την Ελληνικη ιστορια. Αυτα που θα υπηρετησουν στον Ελληνικο Στρατο μιας κι ειναι Ελληνες Πολιτες! Αυτα ειναι Ελληνες!
Παρε παραδειγμα απο τα παιδια των Ελληνων στην Αμερικη.
Εγω δεν εχω πετυχει πιο βαμενα Αμερικανακια απο αυτα. Μιαλανε για καποια πατριδα Ελλαδα, μιας και τους πιπιλαν το κεφαλι οι γονεις τους, αλλα ΔΕΝ νιωθουν τιποτα γι' αυτην και μονο αρνητικα της βρισκουν. Ολα οσα γνωρισα εγω τουλαχιστον, και εχω γνωρισει πολλα.

Και εν πασει περιπτωσει δεν σου ζητησα να απολογηθεις για κατι ...
Συζητηση και παραθεση αποψεων κανουμε.
Μην το παρεις προσωπικα το θεμα.
Απλως προσπαθω να πω, οσο μετραει η γνωμη μου, σε ολους, να σκεφτομαστε λιγο πιο "σφαιρικα" και "ανοιχτομυαλα", χωρις να σημαινει αυτο οτι πρεπει να παρετηθουμε απο "κυριαρχηκα" δικαιωματα ...

Ρατσισμος απο την αλλη ειναι το "τσουβαλιασμα". Η συλλογικη ευθυνη. Πραγμα που εγω ΔΕΝ το δεχομαι. Δεν μπορουμε να λεμε π.χ. ΟΛΟΙ οι δημοσιογραφοι ειναι #$%&^@%$# επειδη εκεινοι οι δυο που ξερω κανανε αυτο ή το αλλο. Δεν μπορουμε να λεμε ΟΛΟΙ οι Δικηγοροι ... Δεν μπορουμε να λεμε ΟΛΟΙ οι Αλβανοι ... Δεν μπορουμε να λεμε ΟΛΟΙ οι ξενοι ...

Μην ξεχνας πως πανυγηριζαμε μαζι το καλοκαιρι για χρυσα μεταλλια απο ανθρωπους που δεν ηξεραν να πουν ουτε καλημερα στα Ελληνικα. Αυτοι γιατι ειχαν δικαιωμα να σηκωσουν την Ελληνικη σημαια?

Απλως λοιπον οταν παιρνουμε μια θεση, ας συμπεριλαβουμε στο σκεπτικο μας ΟΛΑ τα γεγονοτα και οχι μονο αυτα που ισχυροποιουν την θεση μας ...

Μακια (που θα 'λεγε και καποια ψυχη) :lol:

idi
29/10/2004, 10:51
Συμφωνώ με τα παραπάνω εκτός του ότι θα πάνε φαντάροι τα παιδιά των μεταναστών.
Οι περισσότεροι (σαν τον Τσεναι... μεγάλη φίρμα έγινε ο τύπος, μέχρι στην Αμερική «τη τρίτη πατρίδα του???» έστηλαν δημοσιογράφο για συνέντευξη...) δεν έχουν πάρει ελληνική υπηκοότητα και αυτό κυρίως από επιλογή τους, γιατί αυτό ακριβώς προσπαθούν να αποφύγουν. (επίσης σκοπεύουν οι περισσότεροι μόλις κάνουν ένα κομπόδεμα να την κάνουν στην πατρίδα τους, δεν είναι εδώ για μόνιμα)
Βασικά μιας και το ανέφερες ΔΕ πιστεύω ότι όλοι οι ξένοι που ζουν στην Ελλάδα, έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους Έλληνες , διότι δεν έχουν και τις ίδιες υποχρεώσεις... αν γίνουν Έλληνες πολίτες τότε από όλες τις απόψεις και μεγεία τους και χαρά τους, και να γίνουν και σημαιοφόροι... και δημόσιοι υπάλληλοι κτλ

crs-k
29/10/2004, 10:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
Συμφωνώ με τα παραπάνω εκτός του ότι θα πάνε φαντάροι τα παιδιά των μεταναστών.
Οι περισσότεροι (σαν τον Τσεναι... μεγάλη φίρμα έγινε ο τύπος, μέχρι στην Αμερική «τη τρίτη πατρίδα του???» έστηλαν δημοσιογράφο για συνέντευξη...) δεν έχουν πάρει ελληνική υπηκοότητα και αυτό κυρίως από επιλογή τους, γιατί αυτό ακριβώς προσπαθούν να αποφύγουν. (επίσης σκοπεύουν οι περισσότεροι μόλις κάνουν ένα κομπόδεμα να την κάνουν στην πατρίδα τους, δεν είναι εδώ για μόνιμα)
Βασικά μιας και το ανέφερες ΔΕ πιστεύω ότι όλοι οι ξένοι που ζουν στην Ελλάδα, έχουν τα ίδια δικαιώματα με τους Έλληνες , διότι δεν έχουν και τις ίδιες υποχρεώσεις... αν γίνουν Έλληνες πολίτες τότε από όλες τις απόψεις και μεγεία τους και χαρά τους, και να γίνουν και σημαιοφόροι... και δημόσιοι υπάλληλοι κτλ

Φυσικα και μιλαω για τους Ελληνες υπηκοους!
Εξαλλου δεν νομιζω (χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι μπορεις να φοιτησεις σε Δημοσιο Σχολειο χωρις να εχεις την Ελληνικη υπηκοοτητα ... :(

idi
29/10/2004, 11:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Φυσικα και μιλαω για τους Ελληνες υπηκοους!
Εξαλλου δεν νομιζω (χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι μπορεις να φοιτησεις σε Δημοσιο Σχολειο χωρις να εχεις την Ελληνικη υπηκοοτητα ... :(

οκ για τους Ελληνες νομικα, παω πασο

ΔΕ χρειαζετε να εχεις ελληνικη υπηκοοοτητα για να πας σε ελληνικο δημοσιο σχολειο, το ξερω απο φιλο που ειναι Ουκρανος (εν κακο... παντως επρεπε να φτιαξουν ειδικα τμηματα προσαρμογης στη γλωσσα, ωστε να μη καθυστερουν το μαθημα)

x-rider
29/10/2004, 11:49
ΟΛΑ ΞΕΚΙΝΟΥΝ ΑΠΟ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ,ΚΑΙ ΤΟΥΣ ΝΟΜΟΥΣ ΤΟΥ

ΣΤΗΝ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΜΑΣ ΕΙΝΑΙ ΞΕΦΡΑΓΓΟ ΑΜΠΕΛΙ,ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ

ΧΥΜΑ & ΑΥΤΟΙ ΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ ΔΕΝ ΤΗΡΟΥΝΤΑΙ, ΜΕ ΣΥΝΕΠΕΙΑ

ΝΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΣΥΓΧΙΣΗ ΜΕΤΑΞΥ ΜΑΣ.ΕΓΩ ΤΟΝ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΕΩΡΩ

ΥΠΕΥΘΥΝΟ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΡΑΤΟΣ, ΠΟΥ ΔΕΝ ΕΧΕΙ ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ

ΠΟΛΙΤΙΚΗ ΓΙΑ ΖΗΤΗΜΑΤΑ,ΜΕ ΤΟΥΣ ΜΕΤΑΝΑΣΤΕΣ!

ΠΑΝΤΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΑΚΟΥΣΑ ΓΑΛΛΙΑ,ΓΕΡΜΑΝΙΑ ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΠΟΣΟΣΤΑ

4-5 %ΤΟΥ ΠΛΗΘΥΣΜΟΥ & ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΑΠΟ

ΕΜΑΣ,ΑΡΧΙΖΟΥΝ & ΕΧΟΥΝ ΠΡΟΒΛΗΜΑΤΑ , ΠΟΣΟ ΜΑΛΛΟΝ ΕΜΕΙΣ

ΟΙ "ΧΥΜΑ" ΠΟΥ ΕΧΟΥΜΕ ΑΠΡΟΣΔΙΟΡΙΣΤΟ ΠΟΣΟΣΤΟ 15-20%

ΕΙΝΑΙ ΕΝΑ ΘΕΜΑ ΠΑΝΤΩΣ ΣΟΒΑΡΟ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΜΟΥ


:sun: :sun: :sun:

milaber
30/10/2004, 04:40
Το κουράσαμε το θέμα όμως όλοι μας...

Γαμάτε γιατί χανόμαστε που λέει και ο Τζίμης!

:winka: :winka: :winka:

crs-k
30/10/2004, 08:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Το κουράσαμε το θέμα όμως όλοι μας...

Γαμάτε γιατί χανόμαστε που λέει και ο Τζίμης!

:winka: :winka: :winka:

Εσυ τι ζορι τραβας τωρα?
Το κουβαλαγες στην πλατη το θεμα? :mad:

Αϊντε κουρεψου και παενε φανταρος ρεεε!

:lol: :rotflmao: :lol:

milaber
31/10/2004, 16:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Αϊντε κουρεψου και παενε φανταρος ρεεε!

Θα γίνει και αυτό αλλά έχουμε καιρό ακόμα...

:D :D :D

afrotwin
04/11/2004, 10:44
to oti imaste elines to orio8eti ena kotetsosirma giro apo to mantri mas pou onomazoume sinora kata ta ala afto to mantri patai epano ston planiti pou onomazoume gi o planitis gi
ke opios goustari sinora patriofrosines ke lipa na pai na pnigi imaste polites tis gis ke oxi elines alvanoi italoi gali portogaloi
ke ksekinate na skefteste pros aftin tin katef8insi ke stamatiste na fovaste oti kati 8a sas klepsoun ke gia kapio logo den 8a aksizete xoris ta ipoti8emena kati pou 8a sas paroun....
ke opios goustari elada as pari osi mpori se ena tsouvali ke as pai sta tsakidia ke na pari ke tis antilipsis tou peri patridas or8odoksias klp ipokritika ke san kalos ipokritis na pai na pnigi kseroume oloi oti meta 400 xronia sklavias polemon ke simferonton pou mas anagkasan se metanastefsi den iparxoun pia elines para mono sta xartia ke i perisoteri imaste arvanites ke apo ales files ekfilismenoi ke an psaksoume to geneologiko mas dendro 8a doume oti i propapoudes ir8an apo to tade valkanio meros ke ego den ksero apo pou alou episis 400 xronia oi tourkoi teknopiousan edo ite dia tis vias i oxi.imaste oloi alodapoi se aftin tin xora ke ir8an oi alvanoi na mas 8imisoun pioi imastan prin 50-100 xronia ke den goustaroume me tipota tora imaste kiries tis anoteras taksis....
min psineste afto pou itan o elinas stin arxeotita o ksan8os me tin mitarola os epi to pliston :lol: den imaste emis den imaste ekseliksi aftou tou tipou an8ropou oi perisoteroi ine skouri me giftoxroma san nomades. imaste lipon oloi alodapoi ston pirgo tis vavel imaste elines apo diafores e8nikotites
ke afto pou ka8orizi ton elinismo mas ine xartoura.
gia afto na ma8ete na iste polites tis gis
ke na exete dikeomata os elef8eri polites se opiodipote meros aftou tou planiti ke na katargisoume afta ta simvola pou mas dixazoun ke mas xorizoun imaste oloi isi me isia dikeomata
ke prepi na siniparksoume san polites oxi san elines i san moame8anoi ke ales teties malakies
afta ine gia tous stenomialous
ke gia na min pedevese......
ise elinas?
xestikame:rotflmao: :rotflmao:
den panase:rotflmao:

sniper
04/11/2004, 11:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Φυσικα και μιλαω για τους Ελληνες υπηκοους!
Εξαλλου δεν νομιζω (χωρις να ειμαι σιγουρος) οτι μπορεις να φοιτησεις σε Δημοσιο Σχολειο χωρις να εχεις την Ελληνικη υπηκοοτητα ... :(


Μην είσαι και τόσο σίγουρος Χρήστε....

Για την Αμερική που έλεγες πριν αστο καλύτερα. Εκεί δεν υπάρχει η έννοια του έθνους παρά μόνο του Κράτους και είναι και ένας από τους λόγους που συμπεριφέρονται στα υπόλοιπα κράτη-έθνη με τον γνωστό τρόπο.

Η σημαία όπως είπε και ο fIDIS δεν είναι έπαθλο. Είναι σύμβολο. Καλώς ή κακώς κάτω από αυτήν την σημαία πολέμησαν οι παππούδες μας, σκοτώθηκαν και τους έθαψαν για την ελευθερία αυτού του τόπου αλλά και το δικαίωμά μας να εκφράζουμε ελεύθερα την άποψη μας. Δεν μπορεί ο πάσα ένας (ακόμα και ο εξυπνότερος μαθητής του κάσμου) να την κρατάει γιατί δεν έχει το ηθικό δικαίωμα.

Τα περί Ελληνικής παιδείας είναι τρίχες. ΠΟΙΑ ΕΛΛΗΝΙΚΗ ΠΑΙΔΕΙΑ; Αυτή που μας επιβάλλεται;

Τώρα αν θέλουμε όλα να χαλαρώσουν αυτό είναι μια άλλη ιστορία.
Έχουμε ήδη ξεχάσει την ιστορία μας, την γλώσσα μας, τις παραδόσεις μας και πολύ φοβάμαι την ταυτότητά μας. Το φιλότιμο (μια από της αρετές του Έλληνα) πάει περίπατο και το βλέπουμε κάθε μέρα..... Και όχι μόνο.

Και για να μην θεωρηθώ ρατσιστής.... εγώ δεν δέχομαι κανέναν να σηκώνει την σημαία της χώρας μου... Ιταλός, Άγγλος, Πορτογάλλος, Γερμανός........

Σημείωση: Όταν κατέρρευσε το μέτωπο (1941) και παραδώθηκαν τα οχυρά του Ρούπελ, οι Γερμανοί άφησαν τους Ελληνες Στρατιώτες να φύγουν με τον οπλισμό και την ΣΗΜΑΙΑ τους.

crs-k
04/11/2004, 11:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Μην είσαι και τόσο σίγουρος Χρήστε....

Για την Αμερική που έλεγες πριν αστο καλύτερα. Εκεί δεν υπάρχει η έννοια του έθνους παρά μόνο του Κράτους και είναι και ένας από τους λόγους που συμπεριφέρονται στα υπόλοιπα κράτη-έθνη με τον γνωστό τρόπο.

................................

Σημείωση: Όταν κατέρρευσε το μέτωπο (1941) και παραδώθηκαν τα οχυρά του Ρούπελ, οι Γερμανοί άφησαν τους Ελληνες Στρατιώτες να φύγουν με τον οπλισμό και την ΣΗΜΑΙΑ τους.



Για την Αμερικη ηταν μια αναφορα ...
Το ιδιο ακριβως συμβαινει και στην Γερμανια και στην Αυστραλια και πουδηποτε υπαρχουν Ελληνες.

Αν και θεωρω τον εαυτο μου αρκετα "προοδευτικο", οφειλω να ομολογησω οτι εχω ακομα μεσα μου "απομειναρια" του κακως εννοουμενου "πατριωτισμου".
Η λογικη μου ομως με σπρωχνει σε αλλα μονοπατια ...
Θα συμφωνησω, αν και δεν μπορω απο την φυση μου να ειμαι τοσο "δεικτικος", με τον Αφρο πιο πανω για την αναγκη να κατανοησουμε οτι πρωτα απ' ολα ειμαστε πολιτες αυτου του πλανητη.
Εμεις λοιπον, πηγαινοντας στα περατα του κοσμου, θεωρουμε αυτονοητο δικαιωμα μας να χτισουμε μια εκκλησια, να φτιαξουμε ενα Ελληνικο σχολειο, ακομα και να παρελασουμε την 25η Μαρτιου ...
Για σκεψου αυτο να γινοταν εδω ...
Ειτε απο Αλβανους, ειτε απο Πακιστανους, ειτε ειτε ...
Οι "Ελληνες" που παρελαυνουν στην Ν.Υορκη π.χ. την 25η Μαρτιου, εχουν ορκιστει πιστη στο Αμερικανικο Συνταγμα και Σημαια. Εχουν υπηρετησει στις Αμερικανικες Ενοπλες Δυναμεις. Καποιοι εχουν πολεμησει στους κατα κανονα ΑΔΙΚΟΥΣ πολεμους της Αμερικης. Και τελικα ειναι πιο Αμερικανοι απο τους Αμερικανους. Το ιδιο συμβαινει και με τους "Γερμανο-Ελληνες" και με τους "Αυστραλο-Ελληνες" και με ολους τους αλλους.
Γι' αυτα που λεω μεχρι στιγμης εχω παρα πολλα προσωπικα (συγγενικα ή φιλικα) παραδειγματα.

Ας γινουμε λοιπον αντι για "Ελληνο-Ελληνες", "Γη-Ελληνες"!
Μιας και το συμπαν ΔΕΝ περιστρεφεται γυρω απο την Ελλαδα.
Να τιμουμε και να σεβομαστε την ιστορια μας και την σημαια μας, αλλα να εχουμε και ανοιχτα τα ματια μας ωστε να βλεπουμε ΟΛΑ οσα συμβαινουν γυρω μας, και οχι επιλεκτικα ...

Οσο για τον πολεμο ...
Σ' αυτην την χειριστη εκφραση της ανθρωπινης υποστασης ...
Εκει συμβαινουν πραγματα περα απο καθε φαντασια, απο κτηνωδιες μεχρι ηρωισμους.
Ισως κι εγω σε ενα πολεμο να ειμουνα πολυ χειροτερος απ' οτι εχω φανταστει στους χειροτερους μου εφιαλτες ... :sad:

sniper
04/11/2004, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Για την Αμερικη ηταν μια αναφορα ...
Το ιδιο ακριβως συμβαινει και στην Γερμανια και στην Αυστραλια και πουδηποτε υπαρχουν Ελληνες.

Αν και θεωρω τον εαυτο μου αρκετα "προοδευτικο", οφειλω να ομολογησω οτι εχω ακομα μεσα μου "απομειναρια" του κακως εννοουμενου "πατριωτισμου".
Η λογικη μου ομως με σπρωχνει σε αλλα μονοπατια ...
Θα συμφωνησω, αν και δεν μπορω απο την φυση μου να ειμαι τοσο "δεικτικος", με τον Αφρο πιο πανω για την αναγκη να κατανοησουμε οτι πρωτα απ' ολα ειμαστε πολιτες αυτου του πλανητη.
Εμεις λοιπον, πηγαινοντας στα περατα του κοσμου, θεωρουμε αυτονοητο δικαιωμα μας να χτισουμε μια εκκλησια, να φτιαξουμε ενα Ελληνικο σχολειο, ακομα και να παρελασουμε την 25η Μαρτιου ...
Για σκεψου αυτο να γινοταν εδω ...
Ειτε απο Αλβανους, ειτε απο Πακιστανους, ειτε ειτε ...
Οι "Ελληνες" που παρελαυνουν στην Ν.Υορκη π.χ. την 25η Μαρτιου, εχουν ορκιστει πιστη στο Αμερικανικο Συνταγμα και Σημαια. Εχουν υπηρετησει στις Αμερικανικες Ενοπλες Δυναμεις. Καποιοι εχουν πολεμησει στους κατα κανονα ΑΔΙΚΟΥΣ πολεμους της Αμερικης. Και τελικα ειναι πιο Αμερικανοι απο τους Αμερικανους. Το ιδιο συμβαινει και με τους "Γερμανο-Ελληνες" και με τους "Αυστραλο-Ελληνες" και με ολους τους αλλους.
Γι' αυτα που λεω μεχρι στιγμης εχω παρα πολλα προσωπικα (συγγενικα ή φιλικα) παραδειγματα.

Ας γινουμε λοιπον αντι για "Ελληνο-Ελληνες", "Γη-Ελληνες"!
Μιας και το συμπαν ΔΕΝ περιστρεφεται γυρω απο την Ελλαδα.
Να τιμουμε και να σεβομαστε την ιστορια μας και την σημαια μας, αλλα να εχουμε και ανοιχτα τα ματια μας ωστε να βλεπουμε ΟΛΑ οσα συμβαινουν γυρω μας, και οχι επιλεκτικα ...

Οσο για τον πολεμο ...
Σ' αυτην την χειριστη εκφραση της ανθρωπινης υποστασης ...
Εκει συμβαινουν πραγματα περα απο καθε φαντασια, απο κτηνωδιες μεχρι ηρωισμους.
Ισως κι εγω σε ενα πολεμο να ειμουνα πολυ χειροτερος απ' οτι εχω φανταστει στους χειροτερους μου εφιαλτες ... :sad:


Δεν κατάλαβα τελικά...

Λες κάτι;

crs-k
04/11/2004, 12:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Δεν κατάλαβα τελικά...

Λες κάτι;



Το θεμα, αν δεν κανω λαθος, ειναι το αρθρο του Παντελη Κοροβεση ...

sniper
04/11/2004, 12:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Το θεμα, αν δεν κανω λαθος, ειναι το αρθρο του Παντελη Κοροβεση ...

Τώρα που Αμερικανοί θα αναγνωρίσουν και επίσημα τα Σκόπια ως ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ας ρουφήξουμε το αυγό μας πολίτες της γης.

crs-k
04/11/2004, 12:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Τώρα που Αμερικανοί θα αναγνωρίσουν και επίσημα τα Σκόπια ως ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ας ρουφήξουμε το αυγό μας πολίτες της γης.


Εγω τους βριζω εδω και πολλα χρονια ...
Μου εχει τελειωσει το σαλιο τωρα!
Να τους χαιρεστε!

:lol: :rotflmao: :lol:

sniper
04/11/2004, 12:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Εγω τους βριζω εδω και πολλα χρονια ...
Μου εχει τελειωσει το σαλιο τωρα!
Να τους χαιρεστε!

:lol: :rotflmao: :lol:

Διαβάζεις αλλά δεν καταλαβαίνεις ρε Χρήστο........

ή το κάνεις επίτηδες για να γελάμε με τα χάλια μας;

crs-k
04/11/2004, 12:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Διαβάζεις αλλά δεν καταλαβαίνεις ρε Χρήστο........

ή το κάνεις επίτηδες για να γελάμε με τα χάλια μας;


Καταλαβαινω πολυ καλα, αλλα απεχουμε πολυ ακομα απο το επιθυμητο αποτελεσμα.
Οσο για την "Μακεδονια" ή "Σκοπια" ή "ΦΥΡΟΜ", μη φοβασε ...
Δεν εχεις κανενα προβλημα!
Αν χρειαστει θα πολεμησω εγω και για 'σενα!

:lol: :rotflmao: :lol:

sniper
04/11/2004, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από crs-k
Καταλαβαινω πολυ καλα, αλλα απεχουμε πολυ ακομα απο το επιθυμητο αποτελεσμα.
Οσο για την "Μακεδονια" ή "Σκοπια" ή "ΦΥΡΟΜ", μη φοβασε ...
Δεν εχεις κανενα προβλημα!
Αν χρειαστει θα πολεμησω εγω και για 'σενα!

:lol: :rotflmao: :lol:

Δεν χρειάζεται να πολεμήσεις για μένα Χρήστο. Σε ευχαριστώ πάντως...... Άλλοι θα την κάνουν Λούηδες.

XTMPAM
04/11/2004, 12:58
Αθήνα


Πιθανώς και εντός της ημέρας η επίσημη αναγνώριση των Σκοπίων με τη συνταγματική της ονομασία «Δημοκρατία της Μακεδονίας» από την κυβέρνηση Μπους. Ματαίωση της μετάβασης Μολυβιάτη στις Βρυξέλλες, έντονο διάβημα διαμαρτυρίας και ενημέρωση πολιτικών αρχηγών.

Κατόπιν συνεννόησης με τον πρωθυπουργό ο επικεφαλής της ελληνικής διπλωματίας ματαίωσε τη μετάβασή του στις Βρυξέλλες για την άτυπη Σύνοδο Κορυφής των «25», παραμένοντας στην Αθήνα για τη διαχείριση της κατάστασης που ανέκυψε αιφνιδίως εν μέσω του ανανεωμένου διαλόγου Αθήνας και Σκοπίων, υπονομεύοντας τις όποιες κινήσεις προς διευθέτηση βάσει της Ενδιάμεσης Συμφωνίας.

Ο Π.Μολυβιάτης δέχθηκε στο γραφείο του τον πρέσβη των Ηνωμένων Πολιτειών στην Αθήνα Τόμας Μίλερ, προς το οποίο έγινε έντονο διάβημα διαμαρτυρίας. Αναχωρώντας ο κ. Μίλερ δεν έκανε δηλώσεις στους δημοσιογράφους, ενώ ο Π.Μολυβιάτης τόνισε πως επισήμανε πως τον πρέσβη των ΗΠΑ τις πολλαπλές αρνητικές επιπτώσεις της μονομερούς απόφασης αναγνώρισης.

Επί της κατάστασης ο Έλληνας υπουργός Εξωτερικών έχει ήδη ενημερώσει τον Πρόεδρο της Δημοκρατίας Κωστή Στεφανόπουλο και τους αρχηγούς των πολιτικών κομμάτων, προβαίνοντας παράλληλα σε συσκέψεις με διπλωμάτες.

Από τον εκπρόσωπο του υπουργείου Εξωτερικών Γ.Κουμουτσάκο -ο οποίος επιστρέφει εσπευσμένα από τις Βρυξέλλες- επισημάνθηκε το πρωί της Πέμπτης πως ανακοινώσεις για την αιφνιδιαστική κίνηση της κυβέρνησης του νεοεκλεγέντος Τζορτζ Ο.Μπους θα γίνουν γνωστές προς τους διπλωματικούς συντάκτες σε απογευματινή ώρα που θα προσδιοριστεί.

Η είδηση της επικείμενης αναγνώρισης της ΠΓΔΜ ως «Δημοκρατία της Μακεδονίας» από την κυβέρνηση των ΗΠΑ ήλθε στη δημοσιότητα διά της διπλωματικής οδού αργά της νύχτα της Τετάρτης και κατόπιν το ελληνικό ΥΠΕΞ έλαβε σχετική νότα. Το Στέιτ Ντιπάρτμεντ επιχειρεί σύνδεση του συγκεκριμένου βήματος με το δημοψήφισμα της Κυριακής στην ΠΓΔΜ για το νέο διοικητικό χάρτη της χώρας.

Το δημοψήφισμα προωθήθηκε από αντιδρώντες στην κυβερνητική απόφαση εκχώρησης περαιτέρω εξουσιών στην αλβανική μειονότητα της ΠΓΔΜ και αποσκοπεί στην παρεμπόδιση εφαρμογής της, ουσιαστικά αμφισβητείται η Συμφωνία της Αχρίδας. Από τις ΗΠΑ χρησιμοποιείται το επιχείρημα πιθανής αναβίωσης δικοινοτικών διαφορών και γίνεται λόγος για κίνηση που θα στηρίξει και θα ενισχύσει την κυβέρνηση της ΠΓΔΜ.

Ο Έλληνας πρωθυπουργός βρίσκεται καθ' οδόν προς τις Βρυξέλλες για την άτυπη σύνοδο του Ευρωπαϊκού Συμβουλίου. Αναμένεται να θέσει το ζήτημα προς τους Ευρωπαίους εταίρους του.

Δήλωση Πάγκαλου

Αναφερόμενος στις ραγδαίες εξελίξεις για το θέμα της ΠΓΔΜ, ο πρώην υπουργός Εξωτερικών Θ.Πάγκαλος είπε ότι η Νέα Δημοκρατία στήριξε την ύπαρξή της στο Σκοπιανό, το οποίο δημιούργησε ο κ. Σαμαράς. Χαρακτήρισε τη σημερινή εξέλιξη στο ζήτημα ως επαίσχυντη και υπενθύμισε ότι το Σκοπιανό έριξε την κυβέρνηση Μητσοτάκη.

«Το Σκοπιανό θα αποτελέσει την αρχή του τέλους για την κυβέρνηση Καραμανλή» είπε ο κ. Πάγκαλος, προσερχόμενος σε κομματική σύσκεψη στα γραφεία του ΠΑΣΟΚ στη Χαριλάου Τρικούπη.



news.in.gr

afrotwin
04/11/2004, 13:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Τώρα που Αμερικανοί θα αναγνωρίσουν και επίσημα τα Σκόπια ως ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ ας ρουφήξουμε το αυγό μας πολίτες της γης.

re stratokefale stamata na dixazis tous an8ropous
den ntrepese pia? i8os ke aksioprepia den exis ka8olou
sou kanan ta miala skata sto strato ke to dieonizis afto stin kinonia pigene sto domatio sou na peksis me ta stratiotakia sou ke ase tous an8ropous isixous me ta pseftodilimata ke tis pseftofovies sou anoite.

o ka8e enas ine elef8eros na kani oti 8eli
ite na to vali sta podia ke na tin kopanisi genea
i na pai na skoto8i gia tin malakia tis patridos tou
esi ti zori travas?

kane opia malakia goustaris ke kratati gia parti sou

prosopika pantos ego den pao na polemiso gia tin parti sou
gia na xezis esi eftixismenos ke meriki anegkefali
ke na milate gia tous polemous ton papoudon sas
ke ales mpourdes
8a mino edo na pidao tis xires pou 8a afisete piso
ke na troo pino xezo sta spitia sas otan 8a exete pe8ani
ke esi trexa peksto iroas
ke ama vro ta skoura kavalao mia varka ke tin kano apo edo

esi min masas iroas na pas na polemisis ke na pe8anis san skili ke meta 8a se timame iroa patrioti malaka

sniper
04/11/2004, 13:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
re stratokefale stamata na dixazis tous an8ropous
den ntrepese pia? i8os ke aksioprepia den exis ka8olou
sou kanan ta miala skata sto strato ke to dieonizis afto stin kinonia pigene sto domatio sou na peksis me ta stratiotakia sou ke ase tous an8ropous isixous me ta pseftodilimata ke tis pseftofovies sou anoite.

o ka8e enas ine elef8eros na kani oti 8eli
ite na to vali sta podia ke na tin kopanisi genea
i na pai na skoto8i gia tin malakia tis patridos tou
esi ti zori travas?

kane opia malakia goustaris ke kratati gia parti sou

prosopika pantos ego den pao na polemiso gia tin parti sou
gia na xezis esi eftixismenos ke meriki anegkefali
ke na milate gia tous polemous ton papoudon sas
ke ales mpourdes
8a mino edo na pidao tis xires pou 8a afisete piso
ke na troo pino xezo sta spitia sas otan 8a exete pe8ani
ke esi trexa peksto iroas
ke ama vro ta skoura kavalao mia varka ke tin kano apo edo

esi min masas iroas na pas na polemisis ke na pe8anis san skili ke meta 8a se timame iroa patrioti malaka


Το είμαι και τι κάνω ρε τομάρι είναι δική μου δουλειά.

Μπροστά μου μην βρεθείς πάντως.

afrotwin
04/11/2004, 13:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Το είμαι και τι κάνω ρε τομάρι είναι δική μου δουλειά.

Μπροστά μου μην βρεθείς πάντως.


na kanis oti 8es leei to tomari
ala komeni i propaganda tou di8en patrioti
ke ma8e oti i polemoi ginonte gia pefti o pli8orismos ke an apofasisi o karamanlis na riksi ton pli8orismo stelnontase ston polemo ke esena ke emena ke olous mas gia na pame na pe8anoume 8a mas arxisi ta patriotika ke tis mpourdes
ke esi to exis kani nootropia afto ke den sou kovi ka8olou leme

ke an vre8o mprosta sou pare fora.....:lol:

sniper
04/11/2004, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
na kanis oti 8es leei to tomari
ala komeni i propaganda tou di8en patrioti
ke ma8e oti i polemoi ginonte gia pefti o pli8orismos ke an apofasisi o karamanlis na riksi ton pli8orismo stelnontase ston polemo ke esena ke emena ke olous mas gia na pame na pe8anoume 8a mas arxisi ta patriotika ke tis mpourdes
ke esi to exis kani nootropia afto ke den sou kovi ka8olou leme

ke an vre8o mprosta sou pare fora.....:lol:


Σε ανθρώπους που δεν πιστεύουν σε τίποτα παρά μόνο πως θα γλυτώσουν τον κώλο τους μόνο ο οίκτος ταιριάζει.

Ιδεολογίες του τίποτα.

afrotwin
04/11/2004, 14:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Σε ανθρώπους που δεν πιστεύουν σε τίποτα παρά μόνο πως θα γλυτώσουν τον κώλο τους μόνο ο οίκτος ταιριάζει.

Ιδεολογίες του τίποτα.


an ke sou ine diskolo 8a kano mia prospa8ia
oi an8ropoi prepi na pistevoume stous an8ropous
ston sinan8ropo mas stin psixi tou stis anagkes tou ke aftos to idio na ekselisomaste san onta na xrisimopioume tin texnologia gia na eksipiretoume emas tous an8ropous na xrisimopioume tis idees mas gia na ginomaste kaliteroi eksipnoteroi omorfoteroi na anadiknioume ta xarismata mas tis ikanotites mas
na ikanopioume tin anagki mas na kanoume ton 8eo ili
na vroume tis rizes mas tis dinatotites mas na xrisimopioume ta sines8imata mas isotima me tin akrivi enia tous na antalasoume ka8e idous idonis sarkikis egkefalikis na min fovomaste na anakalipsoume ton pragmatiko eafto mas
ke na mas ka8orizi ena kinoniko alisiverisi
ke enas aplos kanonas meta apo ola afta oti dinis pernis
mexris eki

ke oxi anti aftou na ftiaxnoume diaxorismous metaksi mas esi afto ego ekino gia na es8anomaste di8es diaforetiki di8en spoudei ke vevea den ine lisi i via o polemos o diaxorismos to apolito ka8estos oloi oi an8ropoi genetika exoume tis idies dinatotites ke ikanotites i ikonomikopolitikes diafores ton sinoron ine aftes pou mas diaxorizoun ke empasi periptosi apo ta arxea xronia tou politismou afti i gi trefete me ema den prepi na eklipsi afto to fenomeno
piso apo ka8e an8ropo pou xanete iparxoun sines8imata onira dipsa gia zoi giati mono ta dika sou exoun dikeoma na ine simantika ke tou alvanou tou giougkoslavou oxi
ti 8es na mas pis
mipos gia kapia aria fili?
ise kati spoudeotero pou ise elinas ? afta sou lene?
ma8e lipon oti den ise
ise to idio me enan opiodipote politi aftou tou planiti
ke to oti den exis pinasi den exis arostisi den exis pe8ani tis pinas akomi ine 8ema sigkirion epidi forame koustoumia nomizis oti imaste anoteroi?
epidi exoume esena ke merikous malakes akoma gia strato imaste anoteri?
imaste oloi merika lepta apostasi apo tin plisiesteri atomiki vomva
8a pas na mas sosis esi ke meriki aloi?:rotflmao:
oloi oi stratiotiki tou kosmou ine gelia ipokimena ipokrites skotonoun ton kosmo adistakta den iparxi logiki ke i8iki se afto
to oti skotonis ena sinan8ropo mou gia na me sosis apo afton den leei tipota
ego leo giati den skotonese esi na sosis ton sinan8ropo mou apo esena
gia mena ine kalitero to deftero
lipon?

sniper
04/11/2004, 14:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
an ke sou ine diskolo 8a kano mia prospa8ia
oi an8ropoi prepi na pistevoume stous an8ropous
ston sinan8ropo mas stin psixi tou stis anagkes tou ke aftos to idio na ekselisomaste san onta na xrisimopioume tin texnologia gia na eksipiretoume emas tous an8ropous na xrisimopioume tis idees mas gia na ginomaste kaliteroi eksipnoteroi omorfoteroi na anadiknioume ta xarismata mas tis ikanotites mas
na ikanopioume tin anagki mas na kanoume ton 8eo ili
na vroume tis rizes mas tis dinatotites mas na xrisimopioume ta sines8imata mas isotima me tin akrivi enia tous na antalasoume ka8e idous idonis sarkikis egkefalikis na min fovomaste na anakalipsoume ton pragmatiko eafto mas
ke na mas ka8orizi ena kinoniko alisiverisi
ke enas aplos kanonas meta apo ola afta oti dinis pernis
mexris eki



Δεν διαφώνησε ποτέ κανείς με αυτό.



Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ke oxi anti aftou na ftiaxnoume diaxorismous metaksi mas esi afto ego ekino gia na es8anomaste di8es diaforetiki di8en spoudei ke vevea den ine lisi i via o polemos o diaxorismos to apolito ka8estos oloi oi an8ropoi genetika exoume tis idies dinatotites ke ikanotites i ikonomikopolitikes diafores ton sinoron ine aftes pou mas diaxorizoun ke empasi periptosi apo ta arxea xronia tou politismou afti i gi trefete me ema den prepi na eklipsi afto to fenomeno
piso apo ka8e an8ropo pou xanete iparxoun sines8imata onira dipsa gia zoi giati mono ta dika sou exoun dikeoma na ine simantika ke tou alvanou tou giougkoslavou oxi
ti 8es na mas pis
mipos gia kapia aria fili?


Ποιος μίλησε για Αρία φυλή; Ότι θες λες!



Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin
ise kati spoudeotero pou ise elinas ? afta sou lene?
ma8e lipon oti den ise
ise to idio me enan opiodipote politi aftou tou planiti
ke to oti den exis pinasi den exis arostisi den exis pe8ani tis pinas akomi ine 8ema sigkirion epidi forame koustoumia nomizis oti imaste anoteroi?
epidi exoume esena ke merikous malakes akoma gia strato imaste anoteri?
imaste oloi merika lepta apostasi apo tin plisiesteri atomiki vomva
8a pas na mas sosis esi ke meriki aloi?:rotflmao:
oloi oi stratiotiki tou kosmou ine gelia ipokimena ipokrites skotonoun ton kosmo adistakta den iparxi logiki ke i8iki se afto
to oti skotonis ena sinan8ropo mou gia na me sosis apo afton den leei tipota



Οι στρατιωτικοί ρε αμόρφωτε ξερόλα είναι αυτοί που ΔΕΝ θέλουν πόλεμο γιατί ξέρουν τα αποτελέσματα του πολέμου. Είπα εγώ ότι θέλω πόλεμο; Τα παράπονά σου στους πολιτικούς. Αυτοί κάνουν πολιτική...


Αρχικά δημιουργήθηκε από afrotwin

ego leo giati den skotonese esi na sosis ton sinan8ropo mou apo esena
gia mena ine kalitero to deftero
lipon?


εγώ λεω, δεν πας να χωθείς σε καμμιά τρύπα εσύ και οι όμοιοι σου; έτσι κι αλλιώς ζείτε σε μία ουτοπία. Αμα καταφέρετε να αλλάξετε το πως γίνονται τα πράγματα σε αυτόν τον πλάνήτη, πολίτες της γής, τότε θα πάω μόνος μου σε άλλο πλανήτη.

afrotwin
04/11/2004, 14:34
ise ena ksekolo :rotflmao: :rotflmao:
ke na pas opou 8es:rotflmao:

episis na to kseris an ixes pio poli mialo kako 8a sou ekane 8a sou pieze to kranio
me apotelesma na exis ponokefalous:rotflmao:

ke na zitisis tora signomi pou iparxis:rotflmao:

oust re

Julius
04/11/2004, 15:40
XA AX XA AX AX Leonida, sthn antiparathesh apopseon o Sniper se roumpose.

Synexise na ton les ksekolo re, exeis apopsh

afrotwin
04/11/2004, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από Julius
XA AX XA AX AX Leonida, sthn antiparathesh apopseon o Sniper se roumpose.

Synexise na ton les ksekolo re, exeis apopsh

pios roumpose re?:rotflmao: :rotflmao:
milame afton ton tipo 8a ton stipso lemonada:rotflmao:
den tin glitoni o anegkefalos
tolmise na ar8rosi leksi konise afti tin tripa sto kefali tou ke milise
poli kakos ekane:rotflmao:
8a ton fao omo:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

powerphot
11/11/2004, 10:54
Ολη η συζήτηση για το ποιος ή ποια θα σηκώνει τη σημαία,

αν θα είναι γεννημένος στην Ελλάδα,

αν ...θα τον λένε Μαχμούτ ή Μήτσο

αν...θα τον λένε Μήτσο

αν...θα την λένε Σβετλάνα

αν...θα την λένε Μαριγώ....


























































είναι τοποθετημένη σε εντελώς λανθασμένη βάση.









































Η 100% ορθή βάση είναι η συνημμένη photo!!!!!


6042

idi
11/11/2004, 11:05
:uplate: :eyepop: :uplate: :eyepop: :uplate: :eyepop: ΕΛΛΑΔΑΡΑ ΟΛΕ!

antonis111
11/11/2004, 11:20
για να μην γίνω πολύ κακός και πω να μην γίνοντε καθόλου παρελάσεις, θα σας υπενθυμίσω πως η παρέλαση είναι επίδιξη στρατιωτικής δύναμης, είναι λάθος να συμετέχουν ανίλικοι άνθροποι (σχολία).

sniper
11/11/2004, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από antonis111
για να μην γίνω πολύ κακός και πω να μην γίνοντε καθόλου παρελάσεις, θα σας υπενθυμίσω πως η παρέλαση είναι επίδιξη στρατιωτικής δύναμης, είναι λάθος να συμετέχουν ανίλικοι άνθροποι (σχολία).


Οι παρελάσεις φίλε antonis111 διαχωρίζονται σε στρατιωτικές και σχολικές....

Το ανήλικοι με Η,τα σχολεία με ΕΙ, οι άνθρωποι με Ω κλπ... Αλλιώς γράφε greeklish....

powerphot
11/11/2004, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper

Οι παρελάσεις φίλε antonis111 διαχωρίζονται σε στρατιωτικές και σχολικές....

Το ανήλικοι με Η,τα σχολεία με ΕΙ, οι άνθρωποι με Ω κλπ... Αλλιώς γράφε greeklish....



:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
Καλά μην είσαι τόσο αυστηρός:lol: :lol: :lol:
Καλύτερα να γράφει έτσι παρά greeklish.... :yuck:

afrotwin
11/11/2004, 12:19
i parelasis ginonte gia na vlepoume tis avrianes gkomenes tis patridos mas
na kseroume ti 8a pidai o gios mas
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ke ti xanoume emis i megaliteri
:bawl: :bawl: :bawl: :bawl:

tai
14/11/2004, 09:33
Γι αυτό δεν πας ρε Λεωνίδα εσύ?
Για να μην σε παίρνει το παράπονο?:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: