PDA

View Full Version : Endurαδες vs μπατσοι



Chemical
28/10/2004, 22:23
Τι θα γινει με αυτο το θεμα??

Προχθες με σταματησε ενας χαβαλες μπατσος και μου εκανε ανκριση,μαλον,ετσι για να περασει η ωρα...

Μια ωρα με εχει στην αναμονη καθως μιλουσε και στο κινητο και μου εκανε κατι βλακεις ερωτησεις!Αφηστε και το ψαχτηρι απο πανω ως κατω!!!Λες και ειμαι κανας εγκληματιας...


Τι κολημα βαρανε αυτοι οι μπατσοι με τους εντουραδες???

ppaylos
30/10/2004, 01:46
Γιατι μαλλον βλεπουν πολυ Δαλιανιδη ,ολο με εντουρο ηταν οι κακοι ,τι περιμενεις προκοπη ?:eyepop:

milaber
30/10/2004, 03:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Chemical
Τι κολημα βαρανε αυτοι οι μπατσοι με τους εντουραδες???

Έχουν μείνει στην εποχή του Ψάλτη...

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Chemical
30/10/2004, 11:56
Λες και στην εποχη του Σταθη δεν υπηρχαν τα αλλα μηχανακια...

Εχω δει περιστατικο να περναει απο διπλα τους τσοπερ(με τις δινατες εξατμισεις) και να μην κανουν τιποτα.Ενω αν δουν εναν με εντουρο απεθειας σειρηνα.


Βασικα παιζει να γουσταρουν και καταδιωξη και για αυτο να κανουν τετοια σε εντουραδες...
συνηθως αυτοι την κοπανανε(ο οποιος μπορει να ειναι και ενασ λογος αυτης τις σημπεριφορας)

gdevelek
30/10/2004, 12:16
Πιστεύω πως οι εντουράδες ΔΕΝ συμπεριφέρονται σωστά στο δρόμο και έτσι τραβούν την προσοχή των μπάτσων. Οδηγούν με φοβερή επιθετικότητα, σχεδόν με τραμπουκισμό. Κάθε φορά που ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο "κλείνομαι" και περιμένω να περάσει ο παλαβιάρης που έρχεται δαιμονισμένος. Θα χωθεί εκεί που δεν μπορεί να χωθεί, θα καταβροχθίσει τα 15 μέτρα που έχει μέχρι το επόμενο κουτί με τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα αντί απλά να ρολάρει αφού δεν υπάρχει περιθώριο για περισσότερο γκάζι, θα κάνει όσο περισσότερο θόρυβο μπορεί με τις ξερογκαζιές και την πειραγμένη εξάτμηση για να εκβιάσει τα κουτιά να του δώσουν προτεραιότητα, θα ανέβει πεζοδρόμιο και μάλιστα θα τρέξει πάνω σ' αυτό, τρομοκρατώντας τους πεζούς, και όλα αυτά σχεδόν πάντα χωρίς κράνος και με ύφος "κάντε στη μπάντα, κακομοίρηδες, βιάζομαι!"

Αν γινόταν έρευνα των ατυχημάτων με μηχανές, πιστεύω πως οι εντουράδες θα έβγαιναν ως εκείνοι με τα σοβαρότερα ατυχήματα. Οδηγούν με απίστευτα ρίσκα.

Αν λοιπόν είσασταν μπάτσος και βλέπατε πολλούς εντουράδες να κυκλοφορούν όπως περιέγραψα, και από την άλλη βλέπατε τους στριτάδες με τα μοτο-τζάκετ και τα κράνη και τα γάντια και μια ομαλώτερη οδηγική συμπεριφορά, ποιούς θα επιλέγατε να ταλαιπωρήσετε στα μπλόκα;

Είναι καλό να κοιτάμε πού και πού και στον καθρέφτη, ώστε να δούμε αν δίνουμε δικαιώματα.

Θα σημειώσω, αν και είναι μάλλον περιττό, πως υπάρχουν πολλοί σωστοί εντουράδες, όπως υπάρχουν και προκλητικοί στριτάδες.

apav
30/10/2004, 14:37
Προσέχουμε για να έχουμε! Δεν νομίζω ότι οι έλεγχοι γίνονται με κάποια προηγούμενη μελέτη. Για παράδειγμα στην Πάτρα, έχω πετύχει Ζητά ο οποίος απλώς παρακολουθούσε την κυκλοφορία, να βλέπει παπάκι να περνάει μπροστά του, και με απίστευτη ταχύτητα να ετοιμάζεται και στα επόμενα 1000 μέτρα να τον έχει σταματήσει για κλήση, πχ κράνος. Την ίδια ώρα να έχουν περάσει άπειρα αυτοκίνητα χωρίς ζώνες, ή μηχανές με άλλες παραβάσεις, αλλά αυτός είδε ότι μόνο το παπί ήταν επικίνδυνο και παράνομο!

Chemical
30/10/2004, 20:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Πιστεύω πως οι εντουράδες ΔΕΝ συμπεριφέρονται σωστά στο δρόμο και έτσι τραβούν την προσοχή των μπάτσων. Οδηγούν με φοβερή επιθετικότητα, σχεδόν με τραμπουκισμό. Κάθε φορά που ακούω τον χαρακτηριστικό ήχο "κλείνομαι" και περιμένω να περάσει ο παλαβιάρης που έρχεται δαιμονισμένος. Θα χωθεί εκεί που δεν μπορεί να χωθεί, θα καταβροχθίσει τα 15 μέτρα που έχει μέχρι το επόμενο κουτί με τη μέγιστη δυνατή ταχύτητα αντί απλά να ρολάρει αφού δεν υπάρχει περιθώριο για περισσότερο γκάζι, θα κάνει όσο περισσότερο θόρυβο μπορεί με τις ξερογκαζιές και την πειραγμένη εξάτμηση για να εκβιάσει τα κουτιά να του δώσουν προτεραιότητα, θα ανέβει πεζοδρόμιο και μάλιστα θα τρέξει πάνω σ' αυτό, τρομοκρατώντας τους πεζούς, και όλα αυτά σχεδόν πάντα χωρίς κράνος και με ύφος "κάντε στη μπάντα, κακομοίρηδες, βιάζομαι!"

Αν γινόταν έρευνα των ατυχημάτων με μηχανές, πιστεύω πως οι εντουράδες θα έβγαιναν ως εκείνοι με τα σοβαρότερα ατυχήματα. Οδηγούν με απίστευτα ρίσκα.




Φιλε διαφωνω!!!

Λοιπον οσον αφορα τα ατυχηματα προτη και με διαφορα ειναι οι στριταδες(ασχετα αν γουσταρω πολι τις στριτ).και οχι απλα ατυχηματα αλλα ενα μεγαλο ποσοστο ειναι και θανατηφορα...
Ετσι και αλλιως οι εντουρο μηχανες δεν εχουν μεγαλες τελικες ταχυτητες.Ασε που τα εντουρο εχουν και την καλητερη οδηγικη συμπεριφορα και ειναι τα πιο ευκολα στην οδηγηση.Το μονο ρισκο που μπορω να παραδεκτω ειναι τα δρομολογια στην μια ροδα....Κατα τα αλλα τα ρισκα ειναι για ολες τις μηχανες τα ιδια.

Αυτα οσον αφορα τα ατυχηματα!

Καλα,το πρωτο μελος της απαντησης σου μου δειχνει οτι εχεις τραβιξει πολλα απο τα εντουρο.
Υπερβαλεις σχεδον σε καθε σου λεξη.Αυτα που λες ειναι υποκειμενικα,δηλαδη στο πως αντιδραει ο καθενας.Αυτα δεν τα κανουν μονο οι εντουραδες.Μπορει καλλιστα να τα κανει ο καθενας με οποιοδηποτε δικυκλο.


Φυσικα και υπαρχουν και αυτοι που λες,που εγω λεω "ινδιανους"αλλα αυτο δεν δικαιολογει την σταση των μπατσων που εχουν σαν πρωτο σκοπο να σταματησουν εντουρο.

Συνφωνω εν μερη με τους 2 πρωτους,γιατι πολλοι μπατσοι θεωρουν τους εντουρεδες αλητες.
Αυτο μπορει να προκειπτει και απο την τιμη των εντουρο μηχανων οι οποιες ειναι φθηνες.Ελπιζω να καταλαβαται τι θελω να πω.



Αυτα τα ολιγα...
Κουρασα ε???


:eyepop: :eyepop: :eyepop:

gdevelek
30/10/2004, 23:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Chemical
Φιλε διαφωνω!!!

Λοιπον οσον αφορα τα ατυχηματα προτη και με διαφορα ειναι οι στριταδες(ασχετα αν γουσταρω πολι τις στριτ).και οχι απλα ατυχηματα αλλα ενα μεγαλο ποσοστο ειναι και θανατηφορα...
Ετσι και αλλιως οι εντουρο μηχανες δεν εχουν μεγαλες τελικες ταχυτητες.Ασε που τα εντουρο εχουν και την καλητερη οδηγικη συμπεριφορα και ειναι τα πιο ευκολα στην οδηγηση.Το μονο ρισκο που μπορω να παραδεκτω ειναι τα δρομολογια στην μια ροδα....Κατα τα αλλα τα ρισκα ειναι για ολες τις μηχανες τα ιδια.

Αυτα οσον αφορα τα ατυχηματα!

Καλα,το πρωτο μελος της απαντησης σου μου δειχνει οτι εχεις τραβιξει πολλα απο τα εντουρο.
Υπερβαλεις σχεδον σε καθε σου λεξη.Αυτα που λες ειναι υποκειμενικα,δηλαδη στο πως αντιδραει ο καθενας.Αυτα δεν τα κανουν μονο οι εντουραδες.Μπορει καλλιστα να τα κανει ο καθενας με οποιοδηποτε δικυκλο.


Φυσικα και υπαρχουν και αυτοι που λες,που εγω λεω "ινδιανους"αλλα αυτο δεν δικαιολογει την σταση των μπατσων που εχουν σαν πρωτο σκοπο να σταματησουν εντουρο.


:eyepop: :eyepop: :eyepop:

Τα ρίσκα είναι πάνω κάτω τα ίδια, όντως, για όλες τις μηχανές, το θέμα είναι ποιοί ΠΑΙΡΝΟΥΝ τα ρίσκα!

Για τα περί ταχύτητας, δεν χρειάζεται να τρέξεις με μεγάλες ταχύτητες για πας το μεγάλο ταξίδι, και με 80 φτιάχνεσαι μια χαρά. Σίγουρα το ξέρεις αυτό.

Τα όσα λές για περισσότερα ατυχήματα από στριτάδες, δεν θέλω να τα αμφισβητήσω, αλλά από πού το ξέρεις; Έχεις διαβάσει επίσημες στατιστικές ή απλά το εικάζεις;

Για τις υπερβολές που λές ότι γράφω, φίλε μου γράφω ό,τι ακριβώς βλέπω. Η συμπεριφορά των εντουράδων είναι απίστευτα κακή στο δρόμο, οδηγούν ασύδοτα. Τα γκάζια που ρίχνουν σε εντελώς ακατάλληλες στιγμές σε συνθήκες βαριάς κίνησης είναι τρελά. Το ίδιο και το ανέβασμα σε πεζοδρόμια, και μάλιστα τρέχοντας! Αν το αμφισβητείς, μάλλον ζούμε σε διαφορετικές πόλεις.

Η χειρότερη συμπεριφορά που έχω δεί σε στριτά ήταν κάποιος με R1 που κάθε λίγο και λιγάκι τράβαγε μια γκαζιά για να σπινάρει ο πίσω τροχός, πράγμα που προφανώς τον "ερέθιζε". Κι αυτό χωρίς να προκαλέσει κανένα πρόβλημα σε άλλο οδηγό, προφανώς.

Δεν έχω τραβήξει το παραμικρό από εντουράδες, και γι' αυτό είμαι αδέκαστος στις κρίσεις μου. Ωστόσο αν κάποτε κάποιος μπάτσος με πρήξει σε κάποιο μπλόκο, θα είναι εν μέρει γιατί πολλοί εντουράδες χαλούν την εικόνα όλων μας. Οι στριτάδες είναι πολύ πιο ομαλοί και προβλέψιμοι.

Και ναί, το κόστος της μηχανής και η ηλικία παίζουν τεράστιο ρόλο, όσο πιο μικρός είσαι, τόσο πιο άφθαρτος αισθάνεσαι, τόσο πιο τολμηρά πράγματα δοκιμάζεις, τόσο λιγώτερο λογαριάζεις τις συνέπειες της κάθε κίνησής σου. Τις μαμακίες συνήθως μικροί τις κάνουμε, μετά πήζει το μυαλό. Αυτά είναι αυτονόητα.

Τώρα βέβαια, αν διαφωνείς, δικαίωμά σου, και, ειδικά αν ανήκεις στους εντουράδες, σου εύχομαι πάντα όρθιος!

Chemical
31/10/2004, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Τα ρίσκα είναι πάνω κάτω τα ίδια, όντως, για όλες τις μηχανές, το θέμα είναι ποιοί ΠΑΙΡΝΟΥΝ τα ρίσκα!

Για τα περί ταχύτητας, δεν χρειάζεται να τρέξεις με μεγάλες ταχύτητες για πας το μεγάλο ταξίδι, και με 80 φτιάχνεσαι μια χαρά. Σίγουρα το ξέρεις αυτό.

Τα όσα λές για περισσότερα ατυχήματα από στριτάδες, δεν θέλω να τα αμφισβητήσω, αλλά από πού το ξέρεις; Έχεις διαβάσει επίσημες στατιστικές ή απλά το εικάζεις;

Για τις υπερβολές που λές ότι γράφω, φίλε μου γράφω ό,τι ακριβώς βλέπω. Η συμπεριφορά των εντουράδων είναι απίστευτα κακή στο δρόμο, οδηγούν ασύδοτα. Τα γκάζια που ρίχνουν σε εντελώς ακατάλληλες στιγμές σε συνθήκες βαριάς κίνησης είναι τρελά. Το ίδιο και το ανέβασμα σε πεζοδρόμια, και μάλιστα τρέχοντας! Αν το αμφισβητείς, μάλλον ζούμε σε διαφορετικές πόλεις.

Η χειρότερη συμπεριφορά που έχω δεί σε στριτά ήταν κάποιος με R1 που κάθε λίγο και λιγάκι τράβαγε μια γκαζιά για να σπινάρει ο πίσω τροχός, πράγμα που προφανώς τον "ερέθιζε". Κι αυτό χωρίς να προκαλέσει κανένα πρόβλημα σε άλλο οδηγό, προφανώς.

Δεν έχω τραβήξει το παραμικρό από εντουράδες, και γι' αυτό είμαι αδέκαστος στις κρίσεις μου. Ωστόσο αν κάποτε κάποιος μπάτσος με πρήξει σε κάποιο μπλόκο, θα είναι εν μέρει γιατί πολλοί εντουράδες χαλούν την εικόνα όλων μας. Οι στριτάδες είναι πολύ πιο ομαλοί και προβλέψιμοι.


Ναι σε αυτους ανηκω οσον αφορα τη μηχανη,ασχετα αν και γουσταρω στριτ.Αλλα τα λεφτα ειναι πολλα.

Τα περι ταχυτητας δεν τα εχω δει σε στατιστικες μελετες αλλα στα δελτια ειδησεων,απο φιλουσ και γνωστους αλλα και απο πρωσοπικη κριση.δηλαδη το λογικο λεει οτι ενας που θα ξαπλωσει στο δρομο με 200++χιλιομετρα μου φαινεται οτι εχει λιγοτερες ελπιδες να την σωσει την παρτιδα.


Και συνεχιζω να πιστευω οτι υπερβαλλεις.Ειμαι απο σαλονικ και εδω δεν εχω δει να καβαλαναι πεζοδρομια η αν ποτε γινει δεν παει σαν"παλαβος"πανω σε αυτο,απλα κοβει δρομο,πραγμα που το κανουν οσοι τους το επειτρεπει η μηχανη.(και χωρις μεγαλη ταχυτητα)εκτος φυσικα αν εσυ επεσες πανω στην περιπτωση,που δεν πιστευω οτι ειναι και ο κανονας.Οσο για το ντυσιμο ειναι εξισου καλο και για τους εντουραδες.και κρανος φοραμε και μπουφαν.(τα γαντια τα θεωρω αχρηστα μεσα στη πολη)

Χωρις να θελω να τα "ριξω"σε στριταδες γιατι οπως ειπα μου αρεσουν περισσοτερο,εχεις δει ποτε απο φαναρι σε φαναρι ποσο ανοιγει μια τετοια μηχανη???(ας πουμε μια 200 στο χαλαρο) πραγμα
διολου επικινδυνο και εριστικο για τους μπατσους.

Αν εχω καταλαβει εσυ εχεις cbf,ειναι λογικο με αυτη τη μηχανη να μην μπορεις να χωθεις πουθενα.Βασικα ισως και να ζηλευεις αυτα τα "στραβα"των εντουραδων για αυτο και τα χωνεις ετσι!!!:p

Πλακα κανω εννοειται.Επισης και εσυ ορθιος να εισαι παντα και να ξες οτι το μεγαλυτερο ποσοστο ανθρωπων που αγοραζουν μηχανη μεγαλου κυβισμου εχουν "καβλα",οποτε θα κανουν και τις τρελες τους.τις οποιες ειμαι 100%σιγουρος οτι εχεις κανει και εσυ...

Δεν ειναι αυτοι οι λογοι αυτης της συμπεριφορας των μπατσων.Τα κανουν ολοι!!!!

jzer
31/10/2004, 13:35
1)ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ 90% ΟΛΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΜΟΤΟ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΕΝΤΟΥΡΟ...
(ΛΗΣΤΕΙΕΣ,ΑΡΠΑΓΕΣ ΤΣΑΝΤΩΝ..)
2)ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΤΩΝ ΣΤΡΗΤ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΝΟΜΙΜΟΙ(ΚΡΑΝΗ,ΕΓΡΑΦΑ ,ΙΜΑΤΙΣΜΟΣ..
3)ΟΙ ΣΤΡΗΤΑΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΒΛΩΣΟΥΝ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΠΟΛΕΩΣ...ΟΙ ΕΝΤΟΥΡΑΔΕΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ...

ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΩΝΤΑΙ ΟΙ ΕΝΤΟΥΡΑΔΕΣ.....ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΠΙΡΕΠΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΩΝ.....(ΑΥΤΟΙ ΟΜΩΣ ΛΟΓΩ ΣΧΕΣΗΣ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΓΙΑ ΜΟΤΟ ΚΑΙ ΗΛΙΚΙΑΣ)

Chemical
31/10/2004, 15:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από jzer
1)ΚΑΤΑ ΠΕΡΙΠΟΥ ΕΝΑ 90% ΟΛΑ ΤΑ ΕΓΚΛΗΜΑΤΑ ΠΟΥ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΕ ΤΗΝ ΧΡΗΣΗ ΜΟΤΟ ΕΧΟΥΝ ΝΑ ΚΑΝΟΥΝ ΜΕ ΕΝΤΟΥΡΟ...
(ΛΗΣΤΕΙΕΣ,ΑΡΠΑΓΕΣ ΤΣΑΝΤΩΝ..)
2)ΩΣ ΕΠΙ ΤΟ ΠΛΕΙΣΤΟΝ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΤΩΝ ΣΤΡΗΤ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΝΟΜΙΜΟΙ(ΚΡΑΝΗ,ΕΓΡΑΦΑ ,ΙΜΑΤΙΣΜΟΣ..
3)ΟΙ ΣΤΡΗΤΑΔΕΣ ΓΙΑ ΝΑ ΞΕΚΑΒΛΩΣΟΥΝ ΘΑ ΒΓΟΥΝ ΕΚΤΟΣ ΠΟΛΕΩΣ...ΟΙ ΕΝΤΟΥΡΑΔΕΣ ΘΑ ΚΑΝΟΥΝ ΤΙΣ ΜΑΛΑΚΙΕΣ ΣΤΙΣ ΠΛΑΤΕΙΕΣ...

ΚΑΙ ΓΙΑ ΜΗΝ ΠΑΡΑΠΟΝΙΩΝΤΑΙ ΟΙ ΕΝΤΟΥΡΑΔΕΣ.....ΑΚΟΜΑ ΠΙΟ ΕΠΙΡΕΠΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΒΑΣΕΙΣ ΕΙΝΑΙ ΟΙ ΟΔΗΓΟΙ ΜΟΤΟΠΟΔΗΛΑΤΩΝ.....(ΑΥΤΟΙ ΟΜΩΣ ΛΟΓΩ ΣΧΕΣΗΣ ΧΡΗΜΑΤΩΝ ΠΟΥ ΔΙΑΘΕΤΟΥΝ ΓΙΑ ΜΟΤΟ ΚΑΙ ΗΛΙΚΙΑΣ)


Στο πρωτο που ειπες συνφωνω εν μεροι αλλα οχι σε αυτες τις εποχες αλλα στις εποχες του Σταθη!!!!
Πλεον πολλες ληστειες γινονται με ολα τα ειδι μηχανων ,ασε που εχουν εκληψη σχεδον οι τσαντακιδες.και αυτο δεν σημαινει οτι πρεπει να ταλαιπορουν ολους τους εντουραδες για κατι που γινοταν παλια.

Για το δευτερο δεν συνφωνω και πολυ.πλεον ολοι φορανε κρανοι,μπουφαν και εχουν οποσδηποτε τα απαραιτητα εγγραφα λογο των υψηλων προστιμων!!!Ασε που δεν σταματανε σχεδον ποτε στριτ μηχανες μεσα στη πολη για να ξερουν ποιοι εχουν τα χαρτια και ποιοι οχι.

Στο τριτο δεν διαφωνω καθολου αλλα δεν παυει να ειναι παρανομο αυτο,και γινεται επειδη δεν μπορουν να το κανουν μεσα στη πολη.Και να πω την αληθεια δεν εχω δει να κανουν μλκιες σε πλατειες,το πολυ πολυ να κανουν καμια σουζα μετα το φαναρι οπως ο καθε στριτας θα το ανοιξει γυρω στα 150 -200.
Διαφωνεις???

Θα το ξαναπω για αλλη μια φορα αν και γινομαι κουραστικος δεν εχω απολητος κανενα προβλημα με τους στριταδες,αντιθετως ειναι η καυλα μου αλλα λογω χρηματων δεν μπορω να εχω αυτο που θελω(CBR 600)



Καποιος να με υποστηριξει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:( :( :(

milaber
31/10/2004, 16:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από Chemical
Καποιος να με υποστηριξει!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Eγώ!

Φίλο με enduro όταν γινόταν ο πανικός με την 17Ν τον σταμάτησαν σε μπλόκο και τον έστησαν με τα πόδια ανοιχτά στον τοίχο με απειλή όπλων για να ψάξουν την τσάντα του μπας και έχει μέσα καμιά πυρηνική βόμβα.
Δεν νομίζω ότι θα γουστάραμε να μας κάνουν το ίδιο...

Φίλους που έχω με street και άλλες μηχανές τον ίδιο καιρό ούτε καν για έλεγχο των χαρτιών τους σταμάτησαν μέσα στην πόλη.

Ικανοποιημένοι;

Chemical
31/10/2004, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Eγώ!

Φίλο με enduro όταν γινόταν ο πανικός με την 17Ν τον σταμάτησαν σε μπλόκο και τον έστησαν με τα πόδια ανοιχτά στον τοίχο με απειλή όπλων για να ψάξουν την τσάντα του μπας και έχει μέσα καμιά πυρηνική βόμβα.
Δεν νομίζω ότι θα γουστάραμε να μας κάνουν το ίδιο...

Φίλους που έχω με street και άλλες μηχανές τον ίδιο καιρό ούτε καν για έλεγχο των χαρτιών τους σταμάτησαν μέσα στην πόλη.

Ικανοποιημένοι;


ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.
Να και ενας που μου δινει δικιο.

Αυτο ακριβως εννοω και εγω οταν λεω για την μεροληπτικη και αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα των μπατσων.

gdevelek
31/10/2004, 18:22
Μια στιγμή ρε παιδιά, δεν βγήκε εδώ κανείς για να υπερασπιστεί τους μπάτσους!! Απλά σημειώσαμε ότι οι εντουράδες δίνουν περισσότερα δικαιώματα.

Φίλε μου που φιλοδοξείς για CBR, το πράγματα είναι αρκετά ρόδινα αν κοιτάξεις προς παλιά μοντέλα που βρίσκονται εκτός μόδας επειδή τα έχει διαδεχθεί κάποιο νεώτερο και πιο μουράτο μοντέλο. Με έκπληξη έχω διαπιστώσει πως μπορεί κανείς να πάρει Yamaha YZF-1000 Thunderace του 97-98 με 5500Ε. Έχει βλέπεις βγεί το R1 και το παλαιότερο έχει χάσει τη λάμψη του παρά τα 143 αλογάκια του. Βέβαια αυτό δεν θα γίνει εύκολα για CBR, είναι κλασσικά μοντέλα και οι τιμές τους πέφτουν πολύ αργά.

wolfman13
31/10/2004, 20:04
καταρχας παιδοπουλα να διαχορισουμε τους ''μπατσους'' απο τους '''αστυνομους'''
δεν χριαζεται να τους βαζουμε βουλα γιατι πολυ απλα ουτε σε εμας θελουμε να μπενει η βουλα αντε τον ''αλητη'' και τα σχετικα...
οχι δυστηχος η αστυνομοι δεν εχουν καμια αμεροληπτη συμπεριφορα οταν βλεπουν enduro κανουν σαν τρελλη να τον σταματησουν δηλ τη δεν εχουν η ednurades που εχουν η streetades??πιο πολλα λεφτα.?
γιατι πολυ εχουν συνδεση το στρεετ με τα λεφτα και το ξερετε
αλλα για τραβα να παρεις ενα enduro βλεπε KTM ειναι πανακρυβα κανει σχεδον οσο ενα καινουργιο cbr600 μιπως κανο λαθος??
το οτι εμεις η ψηλοφτερη ειμαστε κοματακι πιο επικδυνη στην οδηγηση ισως να εχει και καπια αληθεια αλλα ποσα enduro απο φαναρι σε φαναρι θα σηκωσουν σουζα θα πιασουν μια 180 για πλακα και θα σταματησουν με endo?? καμια...
εχω δει στρεετα να με πηγενει κοντρα και να κανει σουζες στη πατρα επιδει ειδε οτι το μηχανακη που καβαλαω ειναι βαμενο luckystrike και το μοτερ γραφει ducati ποσο μαλακας μπορει να ειναι αυτος..
επισης εχει πεσει κυνηγητο στη πατρα με ενα τυπα με r1 που εκανα τα απιστευτα μεσα στη πολη..πραγματα που εγω δεν μπορο να κανω....
με σταματησε ''μπατσος'' για να μου την πει για τη μηχανη σε τη χαλι ειναι και να παω να την φτιαξω τωρα τη να του πω λεω...
πολυ απο αυτους δυστηχως ειναι ΜΑΛΑΚΕΣ !!

Gandalf dr685sm
31/10/2004, 20:28
θα σας κάνει εντύπωση αλλά όλο το ζουμί είναι εδώ...


Αν λοιπόν είσασταν μπάτσος και βλέπατε πολλούς εντουράδες να κυκλοφορούν όπως περιέγραψα, και από την άλλη βλέπατε τους στριτάδες με τα μοτο-τζάκετ και τα κράνη και τα γάντια και μια ομαλώτερη οδηγική συμπεριφορά, ποιούς θα επιλέγατε να ταλαιπωρήσετε στα μπλόκα;

Στις περισσότερες γειτονιές και κέντρα με cafe κτλ.... θα δείς ΧΤ, ΧR, ΚΤΜ και λοιπά με παιδιά με καρφάκι μαλί , πιτσιρικάδες με τάσεις επίδειξης κτλ...
Για το κόστος των μηχανών παιδιά δεν υπάρχει σύγκριση ..το πιο φτηνό απο τα "εμπορικά" street πάει περίπου στα 9000 euro minimum... και μιλάω για μεταχειρισμένο έτσι;.... στα on-off, enduro βρίσκεις και με 3-4000... απο εκεί και πέρα...

Σε κατιδία συζήτηση με αξιωματικό αστυνομίας σε μπλόκο, έτσι επειδή είχαμε πιάσει κουβεντούλα γενικώς για μηχανές (είχε αυτός ενα cbr900 και έψαχνε κάτι άλλο για πόλη)...
Μου είπε οτι το μεγαλύτερο ποσοστό παρανομιών , όποιας φύσης γίνεται με enduro και συνήθως αυτά τα enduro που σταματούν είναι αυτά που δείχνουν κακοσυντηρημένα, με αναβάτες που δεν φοράνε τα στοιχειώδη (κράνος-γάντια-μπουφάν)...

Είναι ελαχιστότατες οι περιπτώσεις να φοράς κράνος, γάντια , μπουφάν , μπότες (που ούτως ή άλλως καλό είναι να φοράμε) και να σε σταματήσουν... και αυτό είναι απο προσωπική εμπειρία...

Η ηλικία όντως παίζει ρόλο στα δικά τους μάτια.. όπως και να το κάνουμε αλλιώς θα δεί κάποιον , ο οποίος δεν θα έχει 5-6 τρύπες σε κάθε αυτί και κούρεμα παρόμοιο με σκαντζόχοιρου....προσοχή δεν λέω οτι είναι σωστό... απλά το οτι συμβαίνει σε όλη την κοινωνία και πόσο μάλλον με την αστυνομία που πολλές φορές κρίνει βάση εμφάνισης...για να προλάβει...

Με έχουν σταματήσει σε μπλόκο με πλήρη εξοπλισμό , μαζί με άλλα 5-6 μηχανάκια και δύο αυτοκίνητα απο φανάρι...

Γράφουν τα 4 μηχανάκια, το ένα αυτοκίνητο για ζώνη...(ναι και εγώ δεν το πίστευα πως έγινε..) και μόλις φτάνει σε εμένα και με κοιτάει ....
-που δουλεύετε; (βλέπεις η αμφίεση περιλαμβάνει πουκάμισο γραβάτα)
-σε μια εταιρία πληροφορικής ...

Μάλιστα... καλή σας μέρα κύριε....

-μα..μα.... δεν θέλετε να δείτε τα χαρτιά μου;...
-οχι κύριε... αν θέλτε δείξτε μου μόνο το δίπλωμα σας και φύγετε....

το δείχνω και φεύγω...

και αυτό ήταν ενα απλό παράδειγμα του πως μπορεί να αντιμετωπιστείς απο λεπτομέρειες στην εμφάνιση σου...

Αλλά υπάρχουν και οι μαλάκες και μου έχουν τύχει και απο αυτούς ουκ ολίγοι....



Πάντως μεγάλο , πολύ μεγάλο ρόλο παίζει η συμπεριφορά , η εμφάνιση και φυσικά το να μην έχουμε κάνει παρανομία....

Y.Γ. για την ιστορία οδηγώ ενα super motard με after market εξάτμιση , DR.... για να μην πείτε οτι έχω street και τα λέω....




Gandalf

milaber
31/10/2004, 21:21
Γαμώτο...
Δύο φορές το ίδιο κείμενο...

milaber
31/10/2004, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Chemical
ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ.
Να και ενας που μου δινει δικιο.

Αυτο ακριβως εννοω και εγω οταν λεω για την μεροληπτικη και αντιεπαγγελματικη συμπεριφορα των μπατσων.

Θες κι άλλο δίκιο;
Το παιδί φορούσε μπουφάν, κράνος, γάντια και μπότες...

Ειδικά άμα δούνε και δίχρονο δεν σε σώζει τίποτα!

Ρε Chemical από που είσαι από Θεσσαλονίκη;

Chemical
31/10/2004, 21:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από milaber
Θες κι άλλο δίκιο;
Το παιδί φορούσε μπουφάν, κράνος, γάντια και μπότες...

Ειδικά άμα δούνε και δίχρονο δεν σε σώζει τίποτα!

Ρε Chemical από που είσαι αό Θεσσαλονίκη;


Φοιτητης ειμαι.Χαριλαου μενω.Απο Εδεσσα.
Διχρονο δεν εχω και ουτε θελω.Ασυνφωρα ειναι,πρεπει να εχεις κανει συνβαση με το πρατηριο

gdevelek
31/10/2004, 21:31
Επίσης οι στρητάδες κάνουν και λιγώτερα ορθογραφικά λάθη!!
:D

Chemical
31/10/2004, 21:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Επίσης οι στρητάδες κάνουν και λιγώτερα ορθογραφικά λάθη!!
:D

Οκ ρε μεγάλε από εδώ και πέρα αν θες θα τονίζω και τις λέξεις.Όντως ίσως είναι και αυτός ο λόγος για το όλο θέμα που μας απασχολεί.

Ευχαριστημένος!!!!

gdevelek
31/10/2004, 21:59
Gandalf μια παρατήρηση, φαίνεται πως δεν πολυ-παρακολουθείς την αγορά.

Ένα εντελώς καινούριο FZ6 κοστίζει 7700Ε, ένα μεταχειρισμέννο CBR600 του 2000 περίπου 6500-7000 και ένα YZF-1000 του 99 περίπου 6000 (το μεγαλύτερο λαβράκι της αγοράς για στρητάδες που θέλουν να πηγαίνουν από φανάρι σε φανάρι με 200). Τη δικιά μου τη μικρούλα των 400κε που θα την πουλήσω σύντομα, δύσκολα θα τη δώσω σε ανταλλαγή για πάνω από 3300.

Όποιος λοιπόν σου μίλησε για 9000Ε μίνιμουμ και μάλιστα για μεταχειρισμένο μάλλον δεν ήξερε πού του πηγαίνουν τα 4 κυλινδράκια.


Chemical, χαλάροσαι, έβαλα τι φατσούλα ακρηβώς για να το πάρεται ος πίραγμα και όχι ως κάτυ σοβαρόταιρο. ;)

Gandalf dr685sm
31/10/2004, 22:22
εμμμ.... το Fazer που αναφέρεις χαρακτηρίζεται ως commuter και οχι ως supersport street... τα υπόλοιπα πλήν του CBR είναι άνω της 5 ετίας....

Απο εκεί και πέρα έχω τονίσει οτι μιλάω για "εμπορικά" street και το βάζω σε παρένθεση θέλοντας να τονίσω οτι είναι αυτά που πάιρνουν οι "κάγκουρες" , χωρίς φυσικά να έχουν τίποτα περίεργο τα μηχανάκια , έτσι;....για να μην παρεξηγηθώ κιόλας... οπότε μιλάμε για R6, GSXR, αίντε και κανά CBR , όμως απο το Fi και πάνω....
Δεν μιλάω για R1 και Gixxer (1000cc) μιας και εκεί οτιδήποτε κάτω της 5ετίας είναι τσουχτερό στην τιμή...

Ανάλογα τώρα αν δείς ΚΤΜ 5 ετίας , θα δείς οτι είναι στα μισά λεφτά απο αυτά ....λογικότατο βέβαια.... όπως και αν φτάσουμε στο ΧΤ που είναι το παπί των on-off και supermotard......

Σε κάθε περίπτωση δεν μπορεί να γίενι σύγκριση των δύο κατηγοριών , ούτε κατά διάννοια...

ενημερωτικά το DR μου που είναι supermotard μετατροπή (SE μοντ. 96) απο μια ερώτηση που έκανα χωρίς να θέλω να το δώσω . απλά για ν απάρω μια ιδέα μου είπαν 3000 χιλιάρικα στεγνά....

Προσωπικά προτιμώ να το κρατήσω εκεί , αφού ούτως ή άλλως κυριότητα είναι δική μου και να πάρω κάτι άλλο μετά... ΔΕΝ ΤΟ ΔΙΝΩ για να μου το σκοτώσουν ...



Gandalf

gdevelek
31/10/2004, 22:37
Ομολογώ πως δεν είχα καταλάβει ότι "εμπορικό μεταχειρισμένο street" σημαίνει "όχι commuter αλλά supersport και μάλιστα το πολύ 4 ετών".

Νέο μέλος είμαι ακόμη, πού θα πάει, θα μάθω.

milaber
31/10/2004, 23:01
Σκατά...
Τρίτη φορά το ίδιο...

dez
01/11/2004, 10:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Επίσης οι στρητάδες κάνουν και λιγώτερα ορθογραφικά λάθη!!
:D

Εσυ ομως απ οτι φαινεται δεν εισαι street-ας
(λιγοτερα κι οχι "λιγωτερα") :p :lol:

antonis111
01/11/2004, 11:06
καταρχάς οι μπάτσοι κυνηγούν ότι έχει δύο ρόδες, οπου κι αν έχει το φτερό. εκτός από τις βέσπες:lol: :lol: :lol:
τώρα όσον αφορά τα εντούρο, για πείτε μου, υπάρχει χτ600 με μαμίσια εξάτμηση και πινακίδα κυκλοφορίας στην θέση της? όχι.
αυτοί φτεν, και παίρνει η μπάλα και κάποιους καθώς πρέπει.
τώρα τελευταία βλέπω αντίστιχες εικόνες και στις στρίτ, οκ, θα μας γα..σουν όλους. φτένε και οι μπάτσοι, αλλά κάνουμε και εμείς ότι μπορούμε.
έχει γεμίσει ο τόπος με ψυχασθενείς οι οποίοι έχουν πάθει σύνγχιση, νομίζουν τη διαδρομή πετράλωνα-πειραιά, Laguna Seca, τον άλλο που πάει στη δουλιά του, Edie Loson και κάτι καημένους που περιμένουν στις 6:00 το πρωί το λεοφωρίο, κερκίδα.
είσε μάγκας και έχεις εντούρο, οι χωματόδρομοι και τα μονοπάτια στην Ελλάδα ατελείωτα. έχεις στριτ, πήγενε σε ένα οραίο δρόμο και φχαριστίσου.
όταν προσπαθείς όμως να αποδείξεις σε μια γεμάτη με κόσμο πλατεία πως ξέρεις σούζα, το μόνο που αποδικνίεις είναι πως δεν ξέρεις να γ_ _ _ς.
και μετά δίνουν σε εμάς κλίσεις
προτού αρχίσουμε τις κατηγορίες κτλ., αυτοκριτική παιδιά, αυτοκριτική.

gdevelek
01/11/2004, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Εσυ ομως απ οτι φαινεται δεν εισαι street-ας
(λιγοτερα κι οχι "λιγωτερα") :p :lol:


Φίλε μου μάλλον δεν γνωρίζεις πως στα παλαιότερα ελληνικά η λέξη αυτή γράφεται όπως την έγραψα. Το "ω" "έγινε" "ο" σχετικά πρόσφατα. Επειδή προτιμώ τα παλαιότερα ελληνικά από τη "δημοτικιά", επιλέγω να γράφω όπως γράφω.

Chemical
01/11/2004, 22:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Επίσης οι στρητάδες κάνουν και λιγώτερα ορθογραφικά λάθη!!
:D

Δεν παρεξηγηθηκα,απλα ετσι το ειπα.Δεν ειναι θεμα αυτο.
Το καταλαβαινω και εγω οτι προκαλουμαι με τις εξατμισεις και τις πινακιδες(και εγω εχω εξατμιση και προσφατα εβαλα την πινακιδα σε εμφανες)αλλα το θεμα ειναι αλλο.Υπαρχει μια συμπεριφορα μερολιπτικη προς εμας.

Να πω ενα παραδειγμα,
Πες πως περνανε δυο μηχανες,εγω με το TT-R και ενας τυπος με μια R1,ας πουμε,και οι 2 με δυνατες εξατμισεις.Ο ζητας που μας βλεπει με διαφορα ενως λεπτου και εχει σκοπο να σταματησει μηχανες για ελενχο ποιον θα σταματησει????
Εμενα η τον αλλον.
Αυτο λεω ασχετα με το αν προκαλουμε και εμεις.
Ετσι και αλλιως μια και εχουμε την καυβλα δεν γινεται να μην βαλεις και την εξατμιση????


Κατι ασχετο motard με ποσα λεφτα το κανεις???
Απο εκιε που το πηρα μου ειπε θα μου το κανει με 600-700,νομιζω ειναι καλα.

dez
01/11/2004, 22:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
Φίλε μου μάλλον δεν γνωρίζεις πως στα παλαιότερα ελληνικά η λέξη αυτή γράφεται όπως την έγραψα. Το "ω" "έγινε" "ο" σχετικά πρόσφατα. Επειδή προτιμώ τα παλαιότερα ελληνικά από τη "δημοτικιά", επιλέγω να γράφω όπως γράφω.

Ποσο "παλαιοτερα" ειναι αυτα τα Ελληνικα στα οποια αναφερεσαι? Μηπως ψαχνεις να βρεις δασειες και περισπωμενες στο πληκτρολογιο σου? :)

και που σαι... Δημοτικη λεγεται κι οχι δημοτικια

gdevelek
02/11/2004, 08:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από dez
Ποσο "παλαιοτερα" ειναι αυτα τα Ελληνικα στα οποια αναφερεσαι? Μηπως ψαχνεις να βρεις δασειες και περισπωμενες στο πληκτρολογιο σου? :)

και που σαι... Δημοτικη λεγεται κι οχι δημοτικια

Αν έχει για σένα μεγάλη σημασία το "πόσο παλαιώτερα είναι αυτά τα Ελληνικά", σε παραπέμπω σε φιλόλογο.

Όχι, δεν ψάχνω στο πληκτρολόγιο για δασείες και περισπωμένες. Ωστόσο για ένα διάστημα στο Στρατό έγραψα και με οξείες, βαρείες και ψιλές, και δεν αισθάνθηκα καθόλου άσχημα.

Και πού σαι... ο όρος "δημοτικιά" έχει χρησιμοποιηθεί από πολιτικούς και γενικώτερα οπαδούς συγκεκριμένου κόμματος.

Chemical
02/11/2004, 18:53
Αμαν ρε παιδες.
Σιγα το αυγα τωρα πως γραφεται τι???
Στα π@π@ρια μας κιολας.