PDA

View Full Version : Nεο δερματινο alpinestars!!



OzZzZzY
08/11/2007, 09:33
μιας κ ο καιρος της θεσσαλονικης απαιτει "δυνατο" ντυσιμο, οπως επισης και η αγορα μηχανης, ηρθε η ωρα να κοιταξω για ενα δερματινο μπουφαν..κατεληξα μετα απο αρκετοοο ψαξιμο στο ιντερνετ στο alpinestars rc-1.. μου αρεσε απο εμφανιση..απο τεχνικα χαρακτηριστικα δεν μπορω να κανω συγκριση, καθως ολες οι εταιρειες πανω κατω τα ιδια λενε, τα οποια φαινονται θα λεγα ιδανικα..
η τιμη του στην ελλαδα ειναι 490 ευρω..
αν καποιος εχει προσωπικη εμπειρια, εχει διαβασει ή γενικα ξερει ας μου πει 5 πραγματακια πριν προβω στην αγορα του..
επισης αν καποιος εχει να προτεινει κατι αλλο καλυτερο στην ιδια κατηγορια χρηματων θα ταν ευπροσδεκτο

ευχαριστωωωω :wave2: :wave2:


:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:


111525

675
08/11/2007, 09:35
ρε μλκ δε λεω και γαμω τα μπουφανακια και τα δερματινα ειναι ζεστα και πανε ενα με το σωμα σου στην οδηγηση και φυσικα υπερτερουν μακραν σε περιπτωση πτωσης (φτου σκορδα)

αλλα δε μπορω να καταλαβω μπας και πηγες θεσσαλονικη και βρηκες κανα θησαυρο εκει χαμο..:confused:


:look:
:lol:

OzZzZzY
08/11/2007, 09:38
βρηκα την κουδουνιστρα του Μεγαλου Αλεξανδρου :rolleyes: :rolleyes:

σοβαρεψου κ απαντα :smokin:

675
08/11/2007, 16:45
την αγορα τελικα μεσω νετ θα τη κανεις??

αν ναι..
τσεκαρε τι παιζει στο www.fc-moto.de ...απο alpinestars εχει πολυ πραμμα..:beer:

McTalas
08/11/2007, 16:57
το ειχα δει περυσι στην εκθεση και ηταν γαματο !!!!
ειναι παρα πολυ καλό,και δεν συζηταμε θεμα ποιοτητας.
μονο που εχει καμπουρα και δεν το κοβω να ταιριαζει με το κτμ,δεν ξερω, εχεις ss?,αν εχεις τοτε οκ!
Πολυ καλο ηταν και το KYALAMI της RICHA οπως και ενα της BERING δεν θυμαμαι ονομα καπου στα 400€.(τα 2 τελευταια ειναι χωρις καμπουρα.)
επισεις πολυ καλο που εχω δοκιμασει ειναι το DELMAR PELLE της DAINESE αλλα ειναι καπου στα 680€,αλλα με χαλαει που δεν μου εφαρμοζει καλα στον λαιμο και αγηνει μεγαλο κενο.

catmaster
08/11/2007, 18:50
δες εδώ (http://www.motocard.com/en/Articulos/detalle.asp?ref=M-0383128) ...

:wave2:

xampos
09/11/2007, 11:47
εγω λεω να παρεις κανενα ποιο ''μακρυ'' μιας και εγω κρυωνω στη μεση με το κοντομεσο ορινα μου και σκεφτομαι να παρω για τα πολυ κρυα κανα κορντουρα σαν ΑΥΤΟ (http://www.coloriposto.gr/posto/gr/details.asp?ProductID=673)

TROOPER
09/11/2007, 12:54
το alpine ειναι πανεμορφο !!!!!!!!!

:beer:

Cpt. Haddock
09/11/2007, 13:01
Το alpine ειναι πανέμορφο αλλά αν θέλετε μπουφάν για τα κρύα τοτε ξεχάστε τα δέρματα

Η κορντούρα ειναι σίγουρα πιο ζεστη

Το Mtech δερματινο έχει γύρω στα 300 ευρώ πάντως :wave2:

catmaster
09/11/2007, 13:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Το alpine ειναι πανέμορφο αλλά αν θέλετε μπουφάν για τα κρύα τοτε ξεχάστε τα δέρματα

Η κορντούρα ειναι σίγουρα πιο ζεστη

Το Mtech δερματινο έχει γύρω στα 300 ευρώ πάντως :wave2:

Σωστός Ηλία για το δέρμα ... αλλά ρε γαμώτο έχει άλλη αίσθηση ειδικά όταν καβαλάς "ανεμοδαρμένα" μηχανάκια .... βάζεις δέρματα και την παλεύεις με ισοθερμικά και είσαι μια χαρά και στα πολλά κρύα ...

πάντως από τις τούμπες που έχω φάει ... (για στατιστικούς λόγους και μόνο :D ) το δέρμα σίγουρα είναι καλύτερο... η κορντούρα λιώνει και σχίζεται ....

στα γάντια είναι το πρόβλημα .. εγώ τουλάχιστον δεν έχω βρεί δερμάτινο γάντι που να μου δίνει καλή αίσθηση στα grips αλλά να κόβει και κρύο ...

:wave2:

Alx 84
09/11/2007, 14:41
άν θέλεις δερμάτινο χτύπα το. πολύ όμορφο και γενικά η εταιριά είναι super. αλλά να ξεκαθαρίσουμε κάτι. αν το παίρνεις για τον καιρό που θέλει "δυνατό" ντύσιμο έχασες. τους αεραγωγούς στου ώμους τους βλέπεις;; :D συν τοις άλλοις τα δερμάτινα δεν είναι ζεστά! κοινώς πάρε το αλλά να ξέρεις ότι θα την ακούσεις ολίγον τι. άν θέλεις κάτι ζεστό ψάξου σε υφασμάτινο.

καλές αγορές!

BILL VUZAS
09/11/2007, 15:04
Νομιζω οτι κανεις λαθος,τα δερματινα ειναι απειρως καλιτερα απο τις κορντουρες.Το προβλημα τους ειναι οτι συνηθως εχουν κοντο κοψιμο και ανοικτους γιακαδες.
Εαν δηλαδη βρεις δερματινο 3/4,με ψηλο γιακα ειναι το ιδανικο.
Και σαν προβλημα θα παραμεινει μονον η τιμη.

Cpt. Haddock
09/11/2007, 15:08
Τα δερμάτινα έχουν ένα σωρό πλεονεκτήματα (αυτά που λέει ο catmaster πχ) αλλά πιο ζεστά απο τις κορντούρες δεν ειναι με τίποτα

:wave2: :wave2: :wave2:

BILL VUZAS
09/11/2007, 15:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τα δερμάτινα έχουν ένα σωρό πλεονεκτήματα (αυτά που λέει ο catmaster πχ) αλλά πιο ζεστά απο τις κορντούρες δεν ειναι με τίποτα

:wave2: :wave2: :wave2:

Πες μου αν θες,τι κανει το πλαστικο να ειναι ποιο μονωτικο απο το δερμα?
Γιατι τα εσωτερικα ειναι ιδια.

Alx 84
09/11/2007, 15:26
στο ότι έχουν ελαστικές σούρες στα χέρια για να έχει καλύτερη εφαρμογή και να αερίζεται...
συν ότι αν παγώσουν... πάγωσαν!!!


έχω κ τα 2 και με το δερμάτινο στο κρύο την ακούω!

road spirit
09/11/2007, 15:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Τα δερμάτινα έχουν ένα σωρό πλεονεκτήματα (αυτά που λέει ο catmaster πχ) αλλά πιο ζεστά απο τις κορντούρες δεν ειναι με τίποτα

:wave2: :wave2: :wave2:
+1

Cpt. Haddock
09/11/2007, 15:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Πες μου αν θες,τι κανει το πλαστικο να ειναι ποιο μονωτικο απο το δερμα?
Γιατι τα εσωτερικα ειναι ιδια.

Δεν ξέρω αδερφέ, δεν τα φτιάχνω εγώ :lol: :lol:

Εκ (μικρής) πείρας λέω οτι λέω. Φορώντας κορντούρες κρυώνω λιγότερο :wave2:

BILL VUZAS
09/11/2007, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
στο ότι έχουν ελαστικές σούρες στα χέρια για να έχει καλύτερη εφαρμογή και να αερίζεται...
συν ότι αν παγώσουν... πάγωσαν!!!


έχω κ τα 2 και με το δερμάτινο στο κρύο την ακούω!

Προφανως εχεις καλοκαιρινο δερματινο,στο δικο μου οι σουρες ειναι απο δερμα.
Επαναλαμβανω,βρες ενα μπουφαν 3/4 δερματινο με ψηλο γιακα και συγκρινετα.
Το προβλημα του δερματος ειναι το τεραστιο κοστος.
Γιατι ειναι πανακριβο και δουλευεται δυσκολα.
Δηλαδη η κορντουρα Νο500 ειναι ποιο μονωτικη απο το δερμα αγελαδος????
Γιατι τα υπολοιπα (μεμβρανη αδιαβροχοποιησης-θερμοεπενδηση) ειναι ιδια.

road spirit
09/11/2007, 15:41
το δέρμα ως υλικο μετά απο παρατεταμένη έκθεση στο κρύο "ξυλιάζει" και τότε χάνει μέρος της μονωτικής του ικανότητας. Η cordura οχι
:wave2:

Alx 84
09/11/2007, 15:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από BILL VUZAS
Προφανως εχεις καλοκαιρινο δερματινο,στο δικο μου οι σουρες ειναι απο δερμα.
Επαναλαμβανω,βρες ενα μπουφαν 3/4 δερματινο με ψηλο γιακα και συγκρινετα.
Το προβλημα του δερματος ειναι το τεραστιο κοστος.
Γιατι ειναι πανακριβο και δουλευεται δυσκολα.
Δηλαδη η κορντουρα Νο500 ειναι ποιο μονωτικη απο το δερμα αγελαδος????
Γιατι τα υπολοιπα (μεμβρανη αδιαβροχοποιησης-θερμοεπενδηση) ειναι ιδια.

όλα τα σπόρ δερμάτινα είναι στο στύλ που έχω εγώ. για 3/4 δερμάτινο δεν εχω ψάξει (άλλωστε δε μου αρέσουν τα μακρυά μπουφάν...
δεν έχω δει κάτι τέτοιο σαν αυτό που αναφέρεις οποτε πάω πάσσο...

BILL VUZAS
09/11/2007, 15:50
Τετοια μπουφαν εχει ελαχιστα η αγορα,3-4 στο συνολο.
Δεν ταιριαζουν με το σπορ χαρακτηρα της μοτοσυκλετας.
Η κορντουρα ειναι τζαμπα,δουλευεται ευκολα,δεν εχει φυρες,και ειναι ελαφρια.

F3ntagin
13/11/2007, 03:39
Που εχει εδω στην Αθηνα μαγαζι με alpinestars? Και αν γνωριζετε κανενα λιγο πιο οικονομικο απο καποιο αλλο που εχετε επισκεφθει καλοδεχουμενο. :beer: :wave2:

McTalas
13/11/2007, 21:34
επισημος εισαγωγεας ειναι η μοτοδυναμικη και το μοτοδυκτιο.Θα βρεις σχεδον παντου αλλα απο θεμα τιμης θελει ψαξιμο!

OzZzZzY
14/11/2007, 00:55
μπορει καποιος να δωσει διευθυνσεις καταστηματων στην Αθηνα που να εχουν alpinestars? thanx :wave2: :wave2:

McTalas
14/11/2007, 00:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από OzZzZzY
μπορει καποιος να δωσει διευθυνσεις καταστηματων στην Αθηνα που να εχουν alpinestars? thanx :wave2: :wave2:

κεντρικη διαθεση,
ΜΟΤΟΔΥΝΑΜΙΚΗ Α.Ε.Ε.
14οΧλμ.Ε.Ο. Αθηνων - Λαμιας,14564 Κηφησια
τηλ.801-11-926242
www.motodynamics-accessories.gr