PDA

View Full Version : Το βάπτισμα..της βροχής!@!$@#^%$^



epp1640
09/11/2007, 02:53
Όλα κυλούσαν καλά..είχε να βρέξει 8 συνεχόμενες ώρες και είχε φτάσει η στιγμή να αποχωριστώ το κουτί πάλι και να πάρω την μηχανή..για να είμαι ειλικρινής είχε ψιλοβρέξει γιατί βρήκα την μηχανή λίγο βρεγμένη αλλά έκανα ότι δεν το είδα για να μην πάρω το κουτί..κλασσικά ο γκαντέμης, όση ώρα πίνω το καφεδάκι μου στο κέντρο όλα οκ..5 λεπτά πριν σηκωθώ να φύγω χαλασμός κυρίου..και εντάξει λέω, πόσο άσχημο να είναι..6 χλμ..και όντως..τα πρώτα 5 λεπτά είναι το θέμα..μετά έχεις μουλιάσει και δεν σε νοιάζει τπτ..εσένα..γιατί το μηχανάκι το ένοιαξε και το παραένοιαξε..και εδώ έρχεστε εσείς για την νεκροψία και το τι έφταιξε που έπαιζα δέκα δέκα τις μανιβελιές κάθε 1 μιση χλμ..στην αρχή για τα πρώτα 2 χλμ όλα ήταν εντάξει μέχρι που εκεί που πήγαινα ακούω έναν παράξενο ήχο, από τους πολύ παράξενους όμως..:alien: και το μηχανάκι αρχίζει να χάνει στροφές εν κινήσει με 4η ώσπου σβήνει..πάω στην άκρη, ρίχνω μερικές μανιβελιές..στην 20η παίρνει..συνεχίζω όμως αυτή την φορά ήταν σαν να δούλευε το γκάζι μόνο σε συγκεκριμένο σημείο..αν γκαζωνα παραπάνω ή λιγότερο ήταν σαν να μπερδεύεται και αν γκάζωνα παραπάνω μπούκωνε και έσβηνε..γκάζωνε απότομα, μπούκωνε, ξαναγκάζωνε και δώστου και έτσι προσπαθούσα να το κρατάω στο σταθερό σημείο που δούλευε..για όσο δούλευε..με άφησε μερικές φορές ώσπου τελικά έφτασα σπίτι..το μηχανάκι είναι ένα Honda ΜΤΧ 50..ένα μήνα που το έχω δεν έχω κάποιο άλλο πρόβλημα..εκτός πάλι άλλη μία βροχή που το είχα παρατήσει και δεν έπαιρνε..αλλά αυτή δεν μετράει γιατί ακόμα δεν τις πάλευα καλά τις μανιβελιές..


ΤΟ ΞΕΡΩ ΣΑΣ ΕΧΩ ΠΡΗΞΕΙ..:look:

rsp
09/11/2007, 07:48
H αμεση λυση, βαλε λιγο γρασσο στην πιπα του μπουζι να μην περναει το νερο, η αλλη λυση, βαλε μια πιο μακρυα πιπα μπουζι και τελειωσε η υποθεση..!:wave2:

OldMan
09/11/2007, 10:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
και τελειωσε η υποθεση..!:wave2:
Έχεις υπόψη σου το φιλτροκούτι του MTX μελισσούλα μου ??? :blush:

(βρέχει στην Χαλκιδική και μαζεύει νερό στην Κατερίνη...) :D

rsp
09/11/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Έχεις υπόψη σου το φιλτροκούτι του MTX μελισσούλα μου ??? :blush:

(βρέχει στην Χαλκιδική και μαζεύει νερό στην Κατερίνη...) :D

Καρντασακο απο μπουζι ειναι δεν ειναι το φιλτροκουτι...

Και για να ξερεις με ΜΤΧ 80 με γνωρισες πριν απο 8 χρονια....:blush:

epp1640
09/11/2007, 13:39
Καταλήξαμε στο πίπα μπουζί??

Πίπα Μπουζί 1




Πίπα Μπουζί 2



Πίπα Μπουζί 3

















Κατοχυρώθηκε! :rotflmao:


Και για να έχουμε καλό ρώτημα..αυτό είναι το πλαστικό κάλλυμα που κρύβει το μπουζί? Αν θυμάμαι καλά είναι συνδεδεμένο με καλώδιο πάνω? ναι, και πόσο θα μου στοιχίσει αυτό??

:sun:

OldMan
09/11/2007, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
..αυτό είναι το πλαστικό κάλλυμα που κρύβει το μπουζί? Αν θυμάμαι καλά είναι συνδεδεμένο με καλώδιο πάνω?
Σε μερικά μηχανάκια, ναι ...:D

(όταν ανακαλυφθεί η ασύρματη μετάδοση ψηλής τάσης, θα είσαι από τους πρώτους που θα το μάθει...) :wave2:



Υ.Γ.
Πας σε ένα μαγαζί με αξεσουάρ και ζητάς ΑΔΙΑΒΡΟΧΗ μπουζόπιπα (θα τους πεις ψέματα ότι πρόκειται για εντούρο μηχανάκι...).

Θα βρεις ενα καλό κόφτη (συρματόσχοινων κατά προτίμηση..) και θα κόψεις τουλάχιστον ένα πόντο από το μπουζοκαλώδιο πριν βάλεις την καινούρια πίπα !!

Θα βάλεις πρώτα το "καπελάκι" της πίπας στο καλώδιο - γύρω στους 3-4 πόντους από την άκρη του καλωδιου - θα μοντάρεις στριφτά την πίπα, θα βάλεις αντιμουχλική σιλικόνη στο καλώδιο στο διάστημα μεταξύ πίπας και "καπέλου" και θα το φέρεις να εφαρμόσει στην πίπα.

(και γρήγορα, γιστί με τόσες "πίπες" θα σκάσει μούρη ο Κρούκης και θα ψαχνόμαστε...):winka:

rsp
09/11/2007, 14:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Σε μερικά μηχανάκια, ναι ...:D

(όταν ανακαλυφθεί η ασύρματη μετάδοση ψηλής τάσης, θα είσαι από τους πρώτους που θα το μάθει...) :wave2:



Υ.Γ.
Πας σε ένα μαγαζί με αξεσουάρ και ζητάς ΑΔΙΑΒΡΟΧΗ μπουζόπιπα (θα τους πεις ψέματα ότι πρόκειται για εντούρο μηχανάκι...).

Θα βρεις ενα καλό κόφτη (συρματόσχοινων κατά προτίμηση..) και θα κόψεις τουλάχιστον ένα πόντο από το μπουζοκαλώδιο πριν βάλεις την καινούρια πίπα !!

Θα βάλεις πρώτα το "καπελάκι" της πίπας στο καλώδιο - γύρω στους 3-4 πόντους από την άκρη του καλωδιου - θα μοντάρεις στριφτά την πίπα, θα βάλεις αντιμουχλική σιλικόνη στο καλώδιο στο διάστημα μεταξύ πίπας και "καπέλου" και θα το φέρεις να εφαρμόσει στην πίπα.

(και γρήγορα, γιστί με τόσες "πίπες" θα σκάσει μούρη ο Κρούκης και θα ψαχνόμαστε...):winka:

Καρνταση τι πινεις? Εξηγεις σε ενα παιδι που δεν ξερει με σιγουρια τι ειναι η "πιπα" πως να την αλλαξει?:eyepop: :rolleyes: :confused: :ZZZ:

Αν ερθει το γλυκο αγορι να του αναλυσει για τις πιπες αλλαζει...:blush:

epp1640
09/11/2007, 18:59
Εύκολο μου ακούγεται..θα πάρω τον κόφτη που χρησιμοποιώ για τα καλώδια δικτύου στο εργαστήριο και θα το παλέψω..:D αν πάλι δεν τα καταφέρω δεν μου ακούγεται και ακριβό.. α..και η ασύρματη μετάδοση υψηλής τάσης έχει ανακαλυφθεί, και εφαρμοστεί πιλοτικά σε ορισμένα κτήρια αλλά δεν έχουν ακόμα διερευνηθεί κατά πόσο κινδυνέυεις να κληρονομήσεις κανέναν όγκο.. :wave2: (ναι την πρώτη φορά που το άκουσα γελούσα 10 λεπτά, τελικά έχασα το στοίχημα και έκλαιγα 10 λεπτά :lol: )

epp1640
09/11/2007, 19:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan


θα τους πεις ψέματα ότι πρόκειται για εντούρο μηχανάκι....




:lol: :lol: :lol: :lol:

μην το υποτιμάς..οι δρόμοι στο ηράκλειο είναι χειρότεροι και από το βουνό..αφού τα βγάζει πέρα εδώ με τα έργα... :evil:

OldMan
12/11/2007, 11:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Καρνταση τι πινεις? Εξηγεις σε ενα παιδι που δεν ξερει με σιγουρια τι ειναι η "πιπα" πως να την αλλαξει?:eyepop: :rolleyes: :confused: :ZZZ:
Επειδή την κόβω την δουλειά να ανακατευτεί ο Babis ilektrologos, προσπαθώ να γλυτώσω το ΜΤΧ από το "ολοκαύτωμα", γλυκιέ μου κηφήνα ...:blush:

OldMan
12/11/2007, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από epp1640
..θα πάρω τον κόφτη που χρησιμοποιώ για τα καλώδια δικτύου στο εργαστήριο και θα το παλέψω..
:nono: :nono: :nono:

Θα καταφέρεις να χαλάσεις τον κόφτη (και να "μασήσεις" το μπουζοκαλώδιο...) :D

epp1640
12/11/2007, 20:31
Επανέρχομαι τώρα που σας βρήκα για κάτι άλλο..μπορεί να μην είναι τπτ και να είναι ιδέα μου αλλά ας ρωτήσω καλύτερα..Πριν καμιά βδομαδούλα, είχε απομείνει ελάχιστο λάδι μίξης. Το κατάλαβα γιατί στις ανηφόρες ανέβαζε λίγο θερμοκρασία. Μετά από κανα δυο χλμ, σταμάτησα αναγκαστικά και πήρα απο βενζινάδικο, ήταν κυριακή..(bp ημισυνθετικό..). Το θέμα είναι ότι από εκείνη την στιγμή (ίσως και ότι ανέβαζε στην ανηφόρα να μην είχε να κάνει με το λάδι) το θερμομετρο παίζει..ο ενδείκτης εννοώ. Από το cold μπορεί στιγμιαία να πάει στο hot, να παραμείνει 20 " και μετά να πάει για 2 " στην μέση και μετά να ξαναπάει για πολλή ώρα στο cold. Στην αρχή το ζόριζα για να δω αν ανεβάζει με το να γκαζώνω, αλλά δεν φαινόταν να συνδέεται η θερμοκρασία με την οδήγηση μου. Άρχισα να σκέφτομαι ότι μάλλον τα έφτυσε ο δείκτης ώσπου σήμερα παρατήρησα ότι όταν γκαζώνω και γενικά όση ώρα δουλεύει το μηχανάκι μένει κρύο, αν σταματήσω στο φανάρι και βάλω νεκρό η κρατήσω τον συμπλέκτη κάνα λεπτό η θερμοκρασία ανεβαίνει και πάει στο hot..και αυτό δεν είναι 100% διαπιστωμένο αλλά έτσι μου φαίνεται για την ώρα..καμιά ιδέα? (εκτός από το να επισπεύσω την αγορά του μεγάλου αδερφού του mtx..)

rsp
12/11/2007, 22:50
Για αρχη κοιτα αν εχει παραφλου μεσα το ψυγειο σου! Αν εχει δεν θα ηταν ασχημη ιδεα να το καθαρισεις! Υπαρχουν στο εμποριο καθαριστηκα για ψυγεια και η διαδικασια ειναι πολυ ευκολη. Αν δεν ειναι απο το ψυγειο θα ειναι θερμοστατης (πηγαινε να σου τον αλλαξουν) δεν ειναι ακριβος!! Γενικα τα ΜΤΧ ολα ζεστενοντε ευκολα!

rsp
12/11/2007, 22:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Επειδή την κόβω την δουλειά να ανακατευτεί ο Babis ilektrologos, προσπαθώ να γλυτώσω το ΜΤΧ από το "ολοκαύτωμα", γλυκιέ μου κηφήνα ...:blush:

Μονο εμας αφηνες να γαμιομεθα στο Πανοραμα και στο Χορτιατη....(Μαλλον βρηκα φωτογραφια σου)

Τα ΜΤΧ δεν καιγοντε, τσουρουφλιζοντε Καρνταση μου...:blush:

epp1640
13/11/2007, 02:23
Γ@μώ την βροχή μου μέσα..πάλι τα ίδια, κάθομαι στο νετ καφέ όλα οκ..βγαίνω το μηχανάκι μ@υνί..παρόλα αυτά ακούραστος εργάτης με πάει σπίτι, και 10 μέτρα πριν την πόρτα σβήνει όπως τότε με την βροχή..το χειρότερο δεν είναι αυτό.. :bawl: :bawl: το χειρότερο είναι ότι παίζω μανιβελιές και αντί να πάρει όταν παίζω μία καλή ακούγεται ένα σκασιματάκι.... :bawl: :bawl: :bawl: :bigcry: :bigcry: (νομίζω από την εξάτμιση αλλά δεν ορκίζομαι κιόλλας..)

edit: πιπέρι ... :nono:

epp1640
13/11/2007, 02:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Για αρχη κοιτα αν εχει παραφλου μεσα το ψυγειο σου! Αν εχει δεν θα ηταν ασχημη ιδεα να το καθαρισεις! Υπαρχουν στο εμποριο καθαριστηκα για ψυγεια και η διαδικασια ειναι πολυ ευκολη. Αν δεν ειναι απο το ψυγειο θα ειναι θερμοστατης (πηγαινε να σου τον αλλαξουν) δεν ειναι ακριβος!! Γενικα τα ΜΤΧ ολα ζεστενοντε ευκολα!

Βασικά παραφλού το γεμίσαμε την περασμένη βδομάδα..δεν πιστεύω..αλλά θα το ελέγξω..

epp1640
13/11/2007, 19:27
Σήμερα το πρωί πάλι τα είχε ξεχάσει όλα τα χθεσινά, και παρά το κρύο και την υγρασία (μένω πάνω στο ποτάμι..) πήρε με μία μανιβελιά. Έκτοτε η θερμοκρασία δεν παίζει πλέον και το παραφλού που το κοίταξα είναι στα φυσιολογικά του..τι να πω..:confused:

stefanos
13/11/2007, 21:26
Το θερμόμετρο δουλεύει με ρεύμα, οπότε αν κάτι βραχυκυκλώνει η δεν κάνει καλή επαφή πιθανό να δείχνει και η βελόνα οτι να ναι και να κάνει διακοπές και ο κινητήρας.

epp1640
13/11/2007, 21:38
Βασικά αυτό που με ανησύχησε δεν ήταν ότι μου έσβησε, παίρνει νερό το μπουζί λόγω της μουζόπιπας, αλλά που μετά όταν πήγαινα να το βάλω μπροστά στις μανιβελιές ακουγόταν ένα σκάσιμο από την εξάτμιση..

edit.......................

pavlaras1
16/12/2007, 23:28
Πόσα μηχανάκια εχουν πρόβλημα με την πίπα και το μπουζί?

Συμβαίνει σε όλα ή σε μερικα μόνο?

Υπαρχει καμια Ιστοσελιδα που να εχει φωτογραφιες απο πίπες για μπουζί?

Αν ναι τότε δώστε διευθύνσεις και εάν θέλετε ανεβάστε καμια φώτο.


114607