PDA

View Full Version : Σταζει λαδι...



Eloundar
09/11/2007, 16:04
Λοιπον, μετα απο 1 μήνα σεμνής μεταχείρισης και καλής συνεργασίας με το XT600 (2001) σήμερα είδα για πρώτη φορά μια μαυρη μικρή κυλίδα απο λάδι στο πεζοδρόμιο που είχα αφήσει το ΧΤ ακριβώς κάτω απο το μοτέρ.. :bigcry:

Πράγμα που σίγουρα συνέβη πρώτη φορά αφού το αφήνω σε στάνταρ σημείο και δεν ξαναείδα ποτέ λεκέ απο κάτω..
..γυρισα σπίτι προ ολίγου λοιπόν και πάω να κοιτάξω αν εξακολουθεί να δακρύζει και προς μεγάλη απογοήτευση είδα ότι όπως γύρναγα δακρυζε είχε λερωθεί από κατω το μοτέρ με λαδι(αρα έσταζε κατα την διαρκεια της πειστροφής) αλλά πλέον εβλεπα και το λάδι να στάζει με σταθερό ρυθμό...
..ο οποίος μειωνόταν όσο πέρναγε η ώρα!!!

...Κοιταξα να δώ απο που στάζει και είδα ότι πρεπει να έιναι απο την βίδα κατω κατω στο καπάκι του μοτέρ..αλλα όρκο δεν πέρνω γαιτι μπορεί απλώς να καταλήγουν εκεί απο κάπου αλλου..

..το (σχεδόν) σίγουρο είναι ότι μόλις το έβαλα μπροστά και γύρισα...τότε αρχισε να στάζει..

...τι γινετεεεε..:confused:

δεν το χωράει το μυαλο μου..!! :sick:

KaTaNaS
09/11/2007, 16:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eloundar
δεν το χωράει το μυαλο μου..!! :sick:

σιγα ρε φιλε... μην κανεις ετσι...


μαλλον λαδακι απο την ταπα του καρτερ θα'ναι, στην επομενη αλλαγη λαδιων αλλαξε και την μπρουτζινη ροδελα της ταπας

Eloundar
09/11/2007, 16:27
..Ξερεις γιατι ξεερωσα..γαιτι στην περιπτωση που ζητήσει λεφτά το μηχανάκι δεν παίζει φράγκο μιας και ακόμα ξεπληρώνω τα χρωστούμενα για την αγορά.!

..το τελευταίο πράγμα που θέλω είναι να το αφήσω να κάθετε μέχρι να μαζευτούν!

..ράτησα στο φορουμ για να ξέρω τι μπορεί να είναι έτσι ώστε να έιμαι και προετοιμασμένος αλλα και υποψιασμένος στο τι μπορεί μπορεί να μου πουνε..

thnx πάντως...:wave2:

fantacid
09/11/2007, 16:36
τσεκαρε τη σταθμη καθημερινα πριν ξενερωσεις τελιως!

KaTaNaS
09/11/2007, 17:15
otan παρκαρεις που θα ειναι ζεστο το μοτορι παρε ενα στουπι ή παλιοπανο και καθαρισε το καλα απο κάτω...

βαλτο την επομενη μπρος και κανε μια γυρα...

τσεκαρε αργοτερα απο που προερχεται το λαδακι...

και τσεκαρε και τα λαδακια σου για το γαμωτο... αν και δεν πιστευω η λαδοραγια να ειναι ακατασχετη :lol:

και στην τελικη να ξερεις, αν χανει κατι λάδια δε μας πειραζει. (δεν υπαρχει λογος να φτιαχτει βραχυπροθεσμα).. μας αρκεί που το ξερουμε ωστε να τσεκαρουμε συχνα και να συμπληρωνουμε...

Eloundar
09/11/2007, 18:28
thnx...αυριο το πρωι θα το τσεκάρω..διοτι ουδεν κρυπτό υπο του ηλιου.!!

κατι συμπληρωματικές πληροφορίες ..
α) όταν με το καλό εξαλειφθεί το πρόβλημα με τι να το καθαρίσω??..να ρίξω μπολικο νερό με πίεση απο κάτω η να αγοράσω κανένα καθαριστικό??
β)για ΧΤ 600 για πες κανενα λαδάκι να αγοράσω να έχω για συμπλήρωση..!

:beer:

hotcarver
10/11/2007, 02:06
Τσεκαρε μια και το σωληνακι των αναθυμιασεων..Εμενα το 600 μου ειχε βγαλει μια φορα απο εκει..

KaTaNaS
10/11/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eloundar
thnx...αυριο το πρωι θα το τσεκάρω..διοτι ουδεν κρυπτό υπο του ηλιου.!!

κατι συμπληρωματικές πληροφορίες ..
α) όταν με το καλό εξαλειφθεί το πρόβλημα με τι να το καθαρίσω??..να ρίξω μπολικο νερό με πίεση απο κάτω η να αγοράσω κανένα καθαριστικό??
β)για ΧΤ 600 για πες κανενα λαδάκι να αγοράσω να έχω για συμπλήρωση..!

:beer:
α) με σαπουναδα

β) μοτουλ 5100 15w50

kaps
12/11/2007, 07:43
Κοίτα να δεις αν στις φλάντζες κεφαλής και μοτέρ έχει μαζευτεί λάδι . Αν όχι που είναι και το πιθανότερο τότε η τάπα του λαδιού του κάρτερ έχει φάει τη ροδέλα και στάζει από εκεί κάτι που συμβαίνει και στα καλύτερα σπίτια. Μπορεί βέβαια αν και σπάνιο να έχει στάξει από τον σωλήνα εξαέρωσης στο παπά . Ομως μήπως είχες αλλάξει τελευταία λαδάκια και σου είχαν καταλάθος ρίξει εξωτερικά στο σκελετό και λίγο λίγο στάζει μέχρι να κατέβει όλο . Εσύ πάντως δοκίμασε με ένα κλειδάκι να σφίξεις λίγο ακόμα τη βίδα του κάρτερ όχι μόνο αυτή που είναι πάνω στο σκελετό αλλά και αυτή που είναι στο πλάι αριστερά στο μοτερ κοντά στο λεβιέ ταχυτήτων . Πρέπει να ξέρεις πως ότνα αλλάζεις λάδια θα πρέπει να ξεβοδώνεις και αυτή την τάπα για να χυθούν έξω όλα τα λάδια που υπάρχουν στο μοτέρ σου . Τέλος είναι εξαιρετικά δύσκολο ΧΤ600Ε να έχει διαρροές από τις φλάντζες του .

Baggelhs20
13/11/2007, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eloundar
Λοιπον, μετα απο 1 μήνα σεμνής μεταχείρισης και καλής συνεργασίας με το XT600 (2001) σήμερα είδα για πρώτη φορά μια μαυρη μικρή κυλίδα απο λάδι στο πεζοδρόμιο που είχα αφήσει το ΧΤ ακριβώς κάτω απο το μοτέρ.. :bigcry:

Πράγμα που σίγουρα συνέβη πρώτη φορά αφού το αφήνω σε στάνταρ σημείο και δεν ξαναείδα ποτέ λεκέ απο κάτω..
..γυρισα σπίτι προ ολίγου λοιπόν και πάω να κοιτάξω αν εξακολουθεί να δακρύζει και προς μεγάλη απογοήτευση είδα ότι όπως γύρναγα δακρυζε είχε λερωθεί από κατω το μοτέρ με λαδι(αρα έσταζε κατα την διαρκεια της πειστροφής) αλλά πλέον εβλεπα και το λάδι να στάζει με σταθερό ρυθμό...
..ο οποίος μειωνόταν όσο πέρναγε η ώρα!!!

...Κοιταξα να δώ απο που στάζει και είδα ότι πρεπει να έιναι απο την βίδα κατω κατω στο καπάκι του μοτέρ..αλλα όρκο δεν πέρνω γαιτι μπορεί απλώς να καταλήγουν εκεί απο κάπου αλλου..

..το (σχεδόν) σίγουρο είναι ότι μόλις το έβαλα μπροστά και γύρισα...τότε αρχισε να στάζει..

...τι γινετεεεε..:confused:

δεν το χωράει το μυαλο μου..!! :sick:

Οσες φορες το βαλεις μπροστα και δουλεψει λιγο και το σβησεις μετα αρχιζει να σταζει σιγα σιγα οπως περιεγραψες;η τοκανει σπανια;
αποτο καρτερ προερχεται η καμια ταπα του μη φοβασαι δε εχει παθει κατι σοβαρο,μπορεις να διακρινεις αμα το σκουπισεις καλα απο πουφευγει,πηγαινε το σε κανενα κοντινο συνεργειο να σου πουν μπορει να ειναι καμιαφλατζα.

Eloundar
14/11/2007, 01:26
thnx για ολα τα παραπάνω...:beer:
..τσεκαρα όσα μου είπατε και περασα και απο τη μοτοδυναμική να του ρίξουν μια ματια.!
..εκεί μου είπα είχαν μόνο στις 29 Νοέμβρη χρόνο για να το δούν...:eyepop:

..προφανώς και δεν θα περιμένω μεχρι τότε διότι είναι σχετικά μεγαλη η διαρροή για να το κυκλοφορώ ετσι 15 μερες οπότε αυριο θα το παω πουθενά αλλου.!

Υ.Γ με σαπουνάδα και δυνατή πίεση νερού δλδ λετε θα κάνει δουλεία η να κοιτάξω να παρω κανενα degreaser η κατι σχετικό για να φύγει η 'μακα' που μάζεψε κάτω απο το μοτέρ..αλλά και αυτή που πέταξε η αλυσίδα στα πέριξ.!

Eloundar
14/11/2007, 01:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Eloundar

Υ.Γ με σαπουνάδα και δυνατή πίεση νερού δλδ λετε θα κάνει δουλεία η να κοιτάξω να παρω κανενα degreaser η κατι σχετικό για να φύγει η 'μακα' που μάζεψε κάτω απο το μοτέρ..αλλά και αυτή που πέταξε η αλυσίδα στα πέριξ.!

..sorry..ειχε απαντηθεί πιο πάνω η ερώτηση και δεν το πρόσεξα!

Desperado
14/11/2007, 10:07
Εάν δυσκολεύεσαι με την σαπουνάδα, δοκίμασε με παραφινέλαιο, κάνει καλή δουλειά.