PDA

View Full Version : Παραλογο κοστος εκτελωνισμου!!!



gcrook
10/11/2007, 00:31
Το πραγμα εχει ως εξης:
Πριν απο λιγες μερες παρηγγειλα απο Αμερικη ενα πακετο 4-5 ντιβιντια τα οποια ηταν κυριως βιβλιοθηκες γραφικων,ηχητικα εφφε κτλ για προσωπικη χρηση καθως καιι για την σχολη μου.

Εχω ξαναπαραγγειλει απο το συγκεκριμενο σαιτ και αποστελλει με Fedex γρηγορα και χωρις παρατραγουδα.
Το συνολκο κοστος του πακετου ξταν περιπου 133 δολλαρια συν αλλα 40 για αμεση αποστολη με Fedex.
Χθες με ειδιποιησαν τηλεφωνικως απο την fedex οτι το πακετο εχει κρατηθει στο τελωνειο και μου ζητησαν ενα εμαιλ για να μου στειλουν το συνολικο κοστος του εκτελωνισμου καθως και μια φορμα για να συμπληρωσω στην οποια τους εξουσιοδοτω αν καταλαβα καλα να αναλαβουν εκεινη την παραλαβη απο τελωνειο και αποστολη του η καπως ετσι.

Κρατηθειτε!
Το ποσο του εκτελωνισμου ξπερασε την αξια του πακετου μαζι με τα μεταφορικα δηλαδη καλουμαι
να πληρωσω περιπου 140 ευρω για εξοδα εκτελωνισμου κτλ κτλ.
Χωρις να εχω επικοινωνησει ακομα μαζι τους κατι δεν μου παει καλα.
Ειναι δυνατον να ειναι αυτο το ποσο πραγματικο και τι ακριβως περιλαμβανει;
Εδω σε κρανος εφαγα χαρατσι το 22% της αξιας του,αλλα κοντα 100% δασμοι για ενα κωλοδεμα με ντιβιντια δεν μπορω να το χωνεψω γαμω το Βουδα μου....
Αυριο θα επικοινωνησω μαζι τους,η με το τελωνειο, αλλα αυτη την στιγμη μου ερχεται να τους πω να το βαλουν το δεμα στον πατο τους.

Σας φαινεται και εσας υπερβολικο το ολο πραγμα;:confused:

T.R.E
10/11/2007, 00:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook

Σας φαινεται και εσας υπερβολικο το ολο πραγμα;:confused:


Nαι.

gcrook
10/11/2007, 01:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Nαι.

Ευχαριστω.

catmaster
10/11/2007, 01:02
:a018: :a018: :a018: :a018: :a018:


...... Τι μαλάκες υπάλληλοι υπάρχουν ρπμ ....

είναι ρε δυνατόν να φτάνει το ποσόν του δασμού το ποσό της αξίας ;;;

Εκτός ρε Κρούκη αν έφερες κάνα φορτίο με διαμάντια από το Κιλιμαντζάρο ...

Αύριο είναι Σάββατο χλωμό να βρεις άκρη ... από Δευτέρα ... πάντως σίγουρα είναι τελωνειακό λάθος....

T.R.E
10/11/2007, 01:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ευχαριστω.


Να'σαι καλα.

gcrook
10/11/2007, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
:a018: :a018: :a018: :a018: :a018:


...... Τι μαλάκες υπάλληλοι υπάρχουν ρπμ ....

είναι ρε δυνατόν να φτάνει το ποσόν του δασμού το ποσό της αξίας ;;;

Εκτός ρε Κρούκη αν έφερες κάνα φορτίο με διαμάντια από το Κιλιμαντζάρο ...


Ακη αγορασα απο το εξης site: www.digitaljuice.com
Ντιβιντια ειναι, το περιεχομενο δεν εχει σημασια για το τελωνειο.
Ακου ρε πουστη μου κατι καταστασεις....
Αμα ειναι να πληρωνουμε 2 φορες την αξια της αγορας και των μεταφορικων γαματα.
Και η πλακα ειναι οτι μου τα κρατησανε τελωνειο ενω αλλες 2 φορες που ειχα παραγγειλει απο
το ιδιο σαιτ συλλογες αξιας κοντα 100 ευρω ουτε τελωνεια ουτε τιποτα.
Η Φεντεξ ειναι ανοιχτη και Σαββατο πρωι αν θυμαμαι καλα.
Θα γινει της πουτανας αυριο...

gcrook
10/11/2007, 01:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E
Να'σαι καλα.

Καλα θα γινω την ημερα που τυποι σαν και σενα θα μαθουν να ακουλουθουν και να εφαρμοζουν το "καλυτερα να μασας παρα να μιλας" .

catmaster
10/11/2007, 01:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Η Φεντεξ ειναι ανοιχτη και Σαββατο πρωι αν θυμαμαι καλα.
Θα γινει της πουτανας αυριο...

Θες να κατέβω με τα ΚΑΜΙΝΕΤΑ και κάτι ΓΚΑΖΟΤΑΝΑΛΙΕΣ αύριο;;;;; :D :D :D

δεν έχω να κάνω ΤΙΠΟΤΑ .... ΘΑ ΕΙΜΑΙ ΚΑΛΟ ΠΑΙΔΙ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΘΑ ΚΟΙΤΑΩ ΤΟΥΣ ΚΑΛΟΥΣ ΚΥΡΙΟΥΣ ΥΠΑΛΛΗΛΟΥΣ...

say yes pleaseeeeeee

(μου τα κάνανε Ζέπελιν κάτι "χεράδες" με κουτιά σήμερα το απόγευμα και πρέπει κάπου να ξεσπάσω... )

T.R.E
10/11/2007, 01:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Καλα θα γινω την ημερα που τυποι σαν και σενα θα μαθουν να ακουλουθουν και να εφαρμοζουν το "καλυτερα να μασας παρα να μιλας" .


Δηλαδη η ψυχικη σου ηρεμια εξαρταται απ΄την ανισορροπια του καθενα?:confused: :confused:

Μαλιστα,προτεινω αρντανοσουπα για πρωινο και αναλογη συνεχεια μπας και την βγαλεις καθαρη...Συνεχιζω να το βρισκω υπερβολικο παντως,εχω πληρωσει λιγοτερα τελη για πολυ ακριβοτερα πραγματα...
Αμα τελικα ο τελωνειακος βαλει το δεμα στον πατο του ενημερωσε μας.:wave2:

gcrook
10/11/2007, 01:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από catmaster
Θες να κατέβω με τα ΚΑΜΙΝΕΤΑ και κάτι ΓΚΑΖΟΤΑΝΑΛΙΕΣ αύριο;;;;; :D :D :D


Αμα μιλαμε για Pulp fiction καταστασεις πες μου να φερω και να κανα 2 καλα παιδια απο τον Βυρωνα...
Και αυτοι θα κοιτανε μονο:D

gcrook
10/11/2007, 01:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από T.R.E

Αμα τελικα ο τελωνειακος βαλει το δεμα στον πατο του ενημερωσε μας.:wave2:

Ολα τα καλα χωρανε...η καπως ετσι παει τελος παντων...:D :wave2:

catmaster
10/11/2007, 01:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Αμα μιλαμε για Pulp fiction καταστασεις πες μου να φερω και να κανα 2 καλα παιδια απο τον Βυρωνα...
Και αυτοι θα κοιτανε μονο:D

:smokin:

.....You ain't got no problem, Crook . I'm on the motherfucker. Go back in there, chill them niggers out and wait for the Wolf who should be coming directly.....




:evil:

div400
10/11/2007, 07:20
κρουκι παιζει να σου χρεωνουν τον εκτελωνισμό μεσο fedex.
δηλ. πέρα απο τους φορους/δασμους για το προιον να σου βάζουν και τα ''εργατικα'' του εκτελωνισμού, την αμοιβή του εκτελωνιστή δηλ. οπου εκτελωνιστής η fedex (για να ακριβωλογουμε ο τοπικος αντιπροσωπος που ειναι η μεταφορική Βεϊνόγλου).

ψαξτο θα σου έλεγα γιατι και έμένα μου κάνει υπερβολικο... για το PC με αξια 275? μου εβελαν δασμους/φορους 60? να πληρωσω......(μου παραδοθηκε μεσο του EMS/Porta-Porta)

npat
10/11/2007, 07:53
Από τα 140 ευρώ που σου ζητάνε, μικρό ποσοστό είναι ο δασμός. Το μεγαλύτερo (τα 100, ας πούμε, ευρώ) είναι κόστος εκτελωνισμού (όχι δασμοί) που το πληρώνεις στον εδώ αντιπρόσωπο της FedEx, για την "υπηρεσία εκτελωνισμού" που σου προσφέρει. Πιθανότατα υπάρχει τρόπος να αρνηθείς να χρησιμοποιήσεις τον δικό τους εκτελωνιστή και να εκτελωνίσεις το πακέτο μόνος σου κάτι το οποίο, απ' ότι έχω ακούσει, αγγίζει τα όρια του πρακτικώς αδύνατου από άποψη φασαρίας, τρεξίματος και σχετικής γραφειοκρατίας (έτσι έχω ακούσει, χαλαρά μπορεί να κάνω λάθος). Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον "δικό σου" εκτελωνιστή (πιθανότατα με μικρότερο κόστος, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες).

:( :(

Innersense
10/11/2007, 08:02
το έχει πάθει και άλλος φίλος αυτός με την fedex

ξεκινάμε με το γεγονός ότι στην παρούσα φάση δεν μπορείς να κάνεις απολύτως τιποτα εκτός απο το να τα πληρώσεις.

συνεχίζουμε με το γεγονός ότι θα αποφύγεις την fedex όπως ο διάβολος το λιβάνι σε οποιαδήποτε μελοντική παραγγελείας σου απο το εξωτερικό...

κάτι τέτοια βλέπουμε και εμείς οι υπόλοιποι που δεν έχουμε κάνει ακόμα αγορές μέσω internet και τρέμουμε...

μπρρ... πεταμένα λεφτά για τους "xειριστές bic" της fedex...

Anritsu
10/11/2007, 08:22
Εχώ την εντύπωση , από αυτά που μου έλεγε φίλος μου που ασχολείται πάρα πολύ με ιντερνετικές αγορές , πως στο κόστος εκτελωνισμού συμπεριλαμβάνεται και η διαμονή του δέματος στην αποθήκη του τελωνίου η οποία είναι ιδιωτική !!!!

Δεν ξέρω τι θα κανείς αλλά προσπάθησε να μάθεις αυτό το 140αρι πως προκύπτει .... :rolleyes:

sotpag
10/11/2007, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Ευχαριστω.


έτσι είναι Γιώργο


μαζεύουν λεφτά από όπου μπορούν, το πρόβλημα είναι στο τελωνείο και οχι στην μεταφορά


εδώ έβαλαν φόρο σε ανταλλακτικά αντικατάστασης σε μηχάνημα με εγγύηση

αν και είχε όλα τα απαραίτητα χαρτιά και πολλά ακόμα ......

NikosR
10/11/2007, 09:44
Το κόστος περιέχει τα εξής:

1. Δασμός (πρέπει να είναι ελάχιστος για DVD) και 0 για software.
2. ΦΠΑ

3. Αποθήκευτρα

4. Εκτελωνιστικά + χαρτόσημα και διάφορα τέτοια.

Τα 3 και 4 σίγουρα έρχονται παραπάνω από τα 1 και 2.

Μπορείς να ζητήσεις από την Fedex να μην στα εκτελωνίσει αυτή αλλά να πάς να χάσεις την ώρα σου εσύ στο τελωνείο ή αν έχεις κάποιον δικό σου εκτελωνιστή. . Θα γλιτώσεις το μεγαλύτερο τμήμα του 4 αλλά όχι του 3.

Next time με κανονικό ταχυδρομείο και δικό σου εκτελωνισμό.

gcrook
10/11/2007, 10:46
Ευχαριστω για τις απαντησεις σας.
Το κοστος εκτελωνισμου παραμενει εξωφρενικο.
Και αυτο που μου την δινει περισσοτερο απ'ολα ειναι το οτι εξ΄αιτιας αυτης της μαλακιας δεν θα ξαναπαραγγειλω απο το εν λογω σαιτ διοτι συνεργαζεται μονο με Φεντεξ:sad:
Σαφως και θα αποσταλλει μειλ,διοτι αν ειναι να πληρωνουμε τα διπλα και να περιμενουμε μια βδομαδα,(σημ. εξπρες μειλ πληρωσα για να ερθει σε μια μερα) ,καλυτερα να παμε αεροπορικως μια και καλη ,και να τα ψωνισουμε ολα επιτοπου.
Με ξενερωσαν οι γαμιοληδες,τοσες φορες παρηγγειλα απο κει τωρα βρηκαν να με πηδηξουν στο πιο κρισιμο δεμα που το περιμενω πως και πως γαμω το Βουδα τους....

postman
10/11/2007, 10:57
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΤΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΣΤΑΛΘΗΚΑΝ ΜΕΣΩ FEDEX . ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΤΟΝ ΕΚΤΕΛΟΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΟΧΙ .ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΕΝΑ ΔΥΟΡΟ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΜΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ .

gcrook
10/11/2007, 11:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από postman
ΠΡΟΣΦΑΤΑ ΑΓΟΡΑΣΑ ΚΑΤΙ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΚΑ ΑΠΟ ΑΜΕΡΙΚΗ ΤΑ ΟΠΟΙΑ ΜΟΥ ΣΤΑΛΘΗΚΑΝ ΜΕΣΩ FEDEX . ΜΕ ΡΩΤΗΣΑΝ ΑΝ ΘΕΛΩ ΝΑ ΑΝΑΛΑΒΟΥΝ ΤΟΝ ΕΚΤΕΛΟΝΙΣΜΟ ΚΑΙ ΕΙΠΑ ΟΧΙ .ΠΗΓΑ ΑΠΟ ΚΕΙ ΚΑΙ ΜΟΥ ΠΗΡΕ ΕΝΑ ΔΥΟΡΟ ΝΑ ΤΕΛΕΙΩΣΩ ΜΕ ΤΑ ΜΙΣΑ ΛΕΦΤΑ ΑΛΛΑ ΠΟΛΥ ΓΡΑΦΕΙΟΚΡΑΤΙΑ .

Μαλλον ετσι θα παιξω και γω...
Μπορεις να μου πεις σε γενικες γραμμες τι χρειαστηκε να κανεις;

Tpap
10/11/2007, 11:19
Ειναι ετσι οπως τα λεει ο νικοςρ.
Παραλαμβανω συνεχως αντ/κα (τα αμαξια μου ειναι αμερικανικα) απο αμερικη και η κατασταση ειναι οπως την περιγραφεις κρουκ.
Η αμοιβες τους δεν ειναι μεγαλες αλλα σε σκιζει το ελ βενιζελ, σε κοστη φυλαξης, αποθηκευσης, κλπ...
Οταν πληρωσεις --που θα πληρωσεις-- θα παρεις ενα πακετο ολοκληρο με αποδειξεις για το τι πληρωσες κ θα καταλαβεις το καθεστως...γιατι περι καθεστωτος προκειται..
Εμενα μου ερχεται σχεδον το 2/3 τις αξιας ατων προιοντων που αγοραζω..και αν δεν κανεις κανα-δυο κολπα να γλυτωσεις κατι θα σου πινουν το αιμα.
Χρεωνουν αναλογα: τον ογκο, το βαρος, τιμολογιακη αξια.
Ε, του πουστη σε ενα απο τα 3 να σε πιασουν, σε σκιζουν.

SeNNinhA
10/11/2007, 11:27
Σίγουρα το ποσό περιλαμβάνει ενα ποσό για εκτελωνισμό (δεν ξέρω πόσο). Από εκεί και πέρα στο ποσό του αρχικού τιμολογίου προστίθεται και το ποσό του κόστους μεταφοράς. Για το σύνολο των δύο (αυτό θεωρείται ως αξία), βγαίνουν οι δασμοί που πληρώνεις για την εισαγωγή. Στο σύνολο αυτών των τριών προστίθεται ΦΠΑ 19%. Όσο να πεις, βγαίνει κάμποσο.

Stergios69
10/11/2007, 11:33
... γι αυτό παιδιά από δω και μπρος ότι παραγγελεντε από Αμέρικα να ζητάτε USPS με tracking, αντε να κάνει 2-3 μέρες παραπάνω... και από τελωνείο, ΑΝ το πιάσουν, ένα 20-22% της αξίας να πληρώσετε...:wave2:

LittleJohn
10/11/2007, 11:59
Μου έχει συμβεί και εμένα. Παράγγειλα από Αμερική ένα μεγάλο μουλινέ που το χρησιμοποιούν για σπηλαιοκατάδυση και που δεν υπήρχε πουθενά στην Ευρώπη. Η τιμή του είταν 210 δολλάρια και η αποστολή θα γίνονταν με Fedex.

Μετά από δύο εβδομάδες με παίρνουν τηλ. από το τελωνείου του αεροδρομίου και μου λένε ότι για να το παραλάβω πρέπει να πληρώσω έξοδα εκτελωνισμού τα οποία ανέρχονταν στο τρελό ποσό των 250 ευρώ και ας ήταν το προιόν σε συσκευασία δώρου (με άλλα λόγια το άνοιξαν )...Βγήκα από τα ρούχα μου...

Ζήτησα τον υπεύθυνο του τελωνείου και τον ρώτησα γιατί ανοίχτηκε το πακέτο που ήταν συσκευασία δώρου και πώς είναι δυνατόν να ζητάνε 250 ευρώ για να εκτελωνίσουν ένα προϊόν που δεν υπάρχει στην Ελλάδα, άρα δεν υπάρχει και retail τιμή και πως εκείνοι και με ποιά κριτήρια έβαλαν αυτή την τιμή...Στο τέλος και επειδή άρχισε να γίνεται εριστικός και με τσάντισε, του είπα και εγώ να το βάλει εκεί που δεν βλέπει ο ήλιος ή να το στείλουν πίσω, γιατί εγώ δεν το θέλω πια...

Στο καπάκι παίρνω τηλ. στο κατάστημα που έκανα την αγορά και τους εξηγώ την κατάσταση. Μου είπαν ότι θα διευθετήσουν την υπόθεση και ότι αν δεν γίνει τίποτα θα ζητήσουν πίσω το προϊόν και θα μου κάνουν refund το ποσό που είχα πληρώσει.

Το άφησα εκεί το θέμα και δεν έκανα άλλη κίνηση...Μετά από πέντε μέρες μου έρχεται ένα πακέτο με τα Ελτα , ανοιγμένο και διαλυμένο. Πρός έκπληξη μου ,είδα ότι ήταν το μουλινέ (ευτυχώς χωρίς καμμιά ζημιά)...Και μάλιστα χωρίς να πληρώσω ούτε δεκάρα...

Τώρα τι παίχτηκε δεν το γνωρίζω.

Tropeas
10/11/2007, 12:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από npat
Από τα 140 ευρώ που σου ζητάνε, μικρό ποσοστό είναι ο δασμός. Το μεγαλύτερo (τα 100, ας πούμε, ευρώ) είναι κόστος εκτελωνισμού (όχι δασμοί) που το πληρώνεις στον εδώ αντιπρόσωπο της FedEx, για την "υπηρεσία εκτελωνισμού" που σου προσφέρει. Πιθανότατα υπάρχει τρόπος να αρνηθείς να χρησιμοποιήσεις τον δικό τους εκτελωνιστή και να εκτελωνίσεις το πακέτο μόνος σου κάτι το οποίο, απ' ότι έχω ακούσει, αγγίζει τα όρια του πρακτικώς αδύνατου από άποψη φασαρίας, τρεξίματος και σχετικής γραφειοκρατίας (έτσι έχω ακούσει, χαλαρά μπορεί να κάνω λάθος). Εναλλακτικά μπορείς να χρησιμοποιήσεις τον "δικό σου" εκτελωνιστή (πιθανότατα με μικρότερο κόστος, αλλά δεν ξέρω λεπτομέρειες).

:( :(
ακριβώς έτσι...
στα έλεγα και απο κοντά...
αν γλυτώσουν τον εκτελωνισμό καλώς...
αν όχι σε χρεώνουν την δική τους "μίζα" για να περάσει το δεμα τελωνείο με προτεραιότητα...
αλλιώς αν πάει μόνο του με την σειρά του θα κάνει 4 μήνες...
στανταράκι...
αλλη φορά μην δηλώνεις αξία ή δήλωνε δώρο και μην χρησιμοποιείς για μεγάλες αξίες άλλες "γρήγορες και εξυπηρετικές ταχυδρομικές" όπως σου χω πει
και μην δέχεσαι να αγοράσεις αν δεν στα στέλνουν έτσι!
κάλια 10 μέρες και σωστή τιμή παρά 5 και διπλή...

NikosR
10/11/2007, 13:07
Επίσης φαινόμενο ΔΙΑΠΙΣΤΩΜΕΝΟ που έχει παρατηρηθεί:

Στέλνεις με απλό ταχυδρομείο (δηλ. US Post -> ΕΛΤΑ) το πακέτο πολύ πιθανό να μην κρατηθεί στο τελωνείο.

Στέλνεις με Fedex, DHL κλπ , εκτός αν το πακέτο είναι πασιφανώς (π.χ. αξία κάτω από 50 Ευρώ) μη δασμολογήσιμο είναι 100% σίγουρο πώς θα κρατηθεί στο τελωνείο. Εσάς τι σας λέει αυτό? Εμένα μου λέει ότι οι διάφορες Fedex ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ να κρατηθεί στο τελωνείο το πακέτο γιατί έχουν κέρδη (άμμεσα ή μίζες) από το κόστος της διαδικασίας.

afrotwin
10/11/2007, 13:12
emena efoson den me afora den me apasxoli
na pate na pnigite esi ke o ektelonistis...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

postman
10/11/2007, 13:12
ΠΑΙΔΙΑ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ ΑΠΛΑ .ΠΑΣ ΣΤΟ ΓΡΑΦΕΙΟ ΤΗΣ ΦΕΔΕΧ ΤΟ ΠΡΩΙ ΚΑΙ ΖΗΤΑΣ ΤΟ ΦΑΚΕΛΟ ΤΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΗΣ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΤΗΤΑ ΣΟΥ . ΜΕΤΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΙΔΙΟ Η' ΣΤΟ ΑΠΕΝΑΝΤΙ ΚΤΗΡΙΟ .ΝΟΜΙΖΩ ΕΙΝΑΙ ΣΤΟ ΚΤΗΡΙΟ 25 ΤΗΣ ΕΜΠΟΡΕΥΜΑΤΙΚΗΣ ΠΕΡΙΟΧΗΣ ΤΟΥ ΑΕΡΟΔΡΟΜΙΟΥ . ΑΠ' ΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΘΑ ΣΕ ΣΤΗΛΟΥΝ ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΚΑΙ ΠΑΛΙ ΠΙΣΩ ΣΤΟ ΤΕΛΩΝΕΙΟ ΓΙΑ ΔΑΣΜΟΛΟΓΗΣΗ .ΜΕΤΑ ΠΑΣ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΔΑΣΜΩΝ ,ΣΤΗΝ ΑΠΟΘΗΚΗ ΓΙΑ ΕΚΔΟΣΗ ΠΑΡΑΒΟΛΟΥ ΑΠΟΘΗΚΕΥΣΗΣ -ΠΑΡΑΛΑΒΗΣ,ΚΑΙ ΣΤΟ ΤΑΜΕΙΟ ΤΗΣ ΑΠΟΘΗΚΗΣ ΓΙΑ ΠΛΗΡΩΜΗ ΠΑΡΑΒΟΛΟΥ .ΜΕΤΑ ΑΠΟ 2-3 ΩΡΕΣ ΕΧΕΙΣ ΤΕΛΕΙΩΣΕΙ. ΤΟ ΚΑΛΟ ΕΙΝΑΙ ΟΤΙ ΟΛΕΣ ΟΙ ΥΠΗΡΕΣΙΕΣ ΕΙΝΑΙ ΣΕ ΕΝΑ ΚΤΗΡΙΟ .

GeorgeFZR
10/11/2007, 14:22
Re palikare

Next time steile to se mena stas agglias...diloneto ws dwro an mporeis kai 8a sto stelno egw me to aggliko taxydromeio,na vlepeis kai to stema panw na ftiaxnese

an endiaferese pes mou na sou steilw me pm tin dieftisi mou:wave2:

gcrook
10/11/2007, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Επίσης φαινόμενο ΔΙΑΠΙΣΤΩΜΕΝΟ που έχει παρατηρηθεί:

Στέλνεις με απλό ταχυδρομείο (δηλ. US Post -> ΕΛΤΑ) το πακέτο πολύ πιθανό να μην κρατηθεί στο τελωνείο.

Στέλνεις με Fedex, DHL κλπ , εκτός αν το πακέτο είναι πασιφανώς (π.χ. αξία κάτω από 50 Ευρώ) μη δασμολογήσιμο είναι 100% σίγουρο πώς θα κρατηθεί στο τελωνείο. Εσάς τι σας λέει αυτό? Εμένα μου λέει ότι οι διάφορες Fedex ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ να κρατηθεί στο τελωνείο το πακέτο γιατί έχουν κέρδη (άμμεσα ή μίζες) από το κόστος της διαδικασίας.

Ακριβως αυτο σκεφτηκα!
Αλλα μου κανει εντυπωση πως εχω παραγγειλει 2 φορες απο το εν λογω σαιτ με Φεντεξ και τωρα στην 4η φορα αποφασισαν να το κρατησουν...
Παιζει να αρακολουθουν και το πελατολογιο τους...
Εχει αποσταλει ηδη μειλ στην φεντεξ ζητωντας να αποδεσμευσουν τον δικο τους εκτελωνιστη απο την διαδικασια...
Θα φαω ενα πρωινο ολοκληρο αλλα τετοιο χαρατσι δεν πληρωνω για κανενα πουστη και ας καιγομαι
στην παρουσα φαση να παραλαβω....:mad:

gcrook
10/11/2007, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από GeorgeFZR
Re palikare

Next time steile to se mena stas agglias...diloneto ws dwro an mporeis kai 8a sto stelno egw me to aggliko taxydromeio,na vlepeis kai to stema panw na ftiaxnese

an endiaferese pes mou na sou steilw me pm tin dieftisi mou:wave2:

Γιωργη αν μπορεις να ξηγηθεις ετσι θα σου στειλω δωρο ενα ματσο μεταχειρισμενες χορδες ιστορικης σημασιας (για μενα) :lol:
Ειναι οι πρωτες χορδες που αλλαξα στην κιθαρα με καθημερινο παιξιμο 10 ωρων, ετσι για να παιρνεις κουραγιο...:wave2:

Υ.Γ Ως δωρο δεν μπορω να στειλω απο το εν λογω σαιτ.Εχουν διεθνες και τεραστιο πελατολογιο και γενικα δεν τους ενδιαφερει να κανουν μικροχαρες,και δεν μπορουν αλλωστε...

tip: Πολλα απο τα ανιμεισονς που βλεπεις σε διεθνους εμβελειας καναλια ειναι δικα τους:winka:

Operater
10/11/2007, 14:34
και είναι ωραία τα ντιβιντιά που θα παρελάμβανες.....:rolleyes:

Γιατί δεν τα βρίσκεις σε κανένα ευρωπαϊκό μαγαζί?

gcrook
10/11/2007, 14:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
και είναι ωραία τα ντιβιντιά που θα παρελάμβανες.....:rolleyes:

Γιατί δεν τα βρίσκεις σε κανένα ευρωπαϊκό μαγαζί?

Δεν υπαρχουν πια resellers για προιοντα του digitaljuice.....:sad:

div400
10/11/2007, 14:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από NikosR
Επίσης φαινόμενο ΔΙΑΠΙΣΤΩΜΕΝΟ που έχει παρατηρηθεί:

Στέλνεις με απλό ταχυδρομείο (δηλ. US Post -> ΕΛΤΑ) το πακέτο πολύ πιθανό να μην κρατηθεί στο τελωνείο.

Στέλνεις με Fedex, DHL κλπ , εκτός αν το πακέτο είναι πασιφανώς (π.χ. αξία κάτω από 50 Ευρώ) μη δασμολογήσιμο είναι 100% σίγουρο πώς θα κρατηθεί στο τελωνείο. Εσάς τι σας λέει αυτό? Εμένα μου λέει ότι οι διάφορες Fedex ΕΠΙΔΙΩΚΟΥΝ να κρατηθεί στο τελωνείο το πακέτο γιατί έχουν κέρδη (άμμεσα ή μίζες) από το κόστος της διαδικασίας.

και το PC III που πηρα απο αμερικη με us post-->ΕΛΤΑ ηρθε και ΕΧΕΙ δασμους/φορους (60?)....

έχεις δικιο πάντος στο οτι οι ταχυμεταφορικές έχουν κέρδος (και απο εκει) απο την διαδικασία του εκτελωνισμού μίας και σε χρεώνουν για την διαδικασία (οπως θα έκανε και ο κάθε εκτελωνιστής)

Operater
10/11/2007, 14:39
Αν τα έπαιρνες απο ΑΜΥ?

Έχουν σοβαρες εκπτώσεις αυτό το καιρο? :)

gcrook
10/11/2007, 15:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από Operater
Αν τα έπαιρνες απο ΑΜΥ?

Έχουν σοβαρες εκπτώσεις αυτό το καιρο? :)

??
τι ειναι αυτο το αμυ;

Τεσπα το θεμα ειναι να γλιτωσουμε το τσιμπουκι προς το παρον.....

mourgakos
10/11/2007, 15:49
με απλο ταχυδρομειο ,συστημενο,εχω παραλαβει πολλες φορες απο κινα και ισραηλ ,ιταλια-ισπανια πραγματα,παντα υποτιμολογημενα ,αντε 5 δολλαρια,και παντα σαν δειγματα.ποτε δεν ειχα προβλημα.

power hornet
10/11/2007, 17:20
[


Σας φαινεται και εσας υπερβολικο το ολο πραγμα;:confused: [/B][/QUOTE] ναι ειναι κλεφτες ρε εσυ εγω η8ελα να παραγγειλω ενα δακτυλιδι απο το tolkien town σαν πωρομενος με τον αρχοντα το δακτυλιδι εκανε γυρω στα 60ευρω και λογου εκτελωνισμου μου βαζανε 120ευρο συν!
οποτε τους εγραψα στα φρυδια μου και το εκανα να μου τα στηλουν μεσω ταχυδρομειου και ηρ8ε μια χαρα πληρωσα συν τα μεταφορικα και την ασφαλιση του δεματος 20ευρω μια χαρα

gcrook
10/11/2007, 17:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet



Σας φαινεται και εσας υπερβολικο το ολο πραγμα;:confused: ναι ειναι κλεφτες ρε εσυ εγω η8ελα να παραγγειλω ενα δακτυλιδι απο το tolkien town σαν πωρομενος με τον αρχοντα το δακτυλιδι εκανε γυρω στα 60ευρω και λογου εκτελωνισμου μου βαζανε 120ευρο συν!
οποτε τους εγραψα στα φρυδια μου και το εκανα να μου τα στηλουν μεσω ταχυδρομειου και ηρ8ε μια χαρα πληρωσα συν τα μεταφορικα και την ασφαλιση του δεματος 20ευρω μια χαρα [/B][/QUOTE]

Συγνωμη δεν σε καταλαβα αναγκασες την εταιρεια να στο στειλει μεσω ταχυδρομειου, η εφτασε τελωνειο και εκανες καποια αλλη ενεργεια;

346iason
10/11/2007, 18:02
Εχω παρει απο αμερικη και ασια ενα καρο πραματα μεσω εβαυ και ποτε δεν εχω πληρωσει δραχμη.Απο διαφορικο στο αμαξι μεχρι χενον φωτα και ενα καρο αλλα.Ολα αυτα μου ηρθαν με απλο ταχυδρομειο και EMS.Να ξερετε κατι η FEDEX einai πουστοεταιρια,συνεργαζετε εδω με το τελωνειο που ειναι ιδιωτικο και τα παιρνει και αυτη.ΠΟΤΕ ΜΑ ΠΟΤΕ ΜΗΝ ΠΑΡΑΓΓΕΛΝΕΤΕ ΚΑΙ ΝΑ ΣΑΣ ΣΤΑ ηΤΕΛΝΟΥΝ ΜΕ FEDEX.

div400
10/11/2007, 18:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
??
τι ειναι αυτο το αμυ;

Τεσπα το θεμα ειναι να γλιτωσουμε το τσιμπουκι προς το παρον.....

ή το στέλνεις πίσω :nono:

ή τρέχεις μονος σου την δευτέρα....:a021:

μπορει ίσως να σε βοηθησω...η εταιρεία έχει ανθρώπους στο ΕΛ.ΒΕΛ και ισως να σε βοηθησουν σε κάτι. Ναρωτησω την Δευτερα το πρωί, παρε με τηλ να σΕ πω!

power hornet
10/11/2007, 19:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
ναι ειναι κλεφτες ρε εσυ εγω η8ελα να παραγγειλω ενα δακτυλιδι απο το tolkien town σαν πωρομενος με τον αρχοντα το δακτυλιδι εκανε γυρω στα 60ευρω και λογου εκτελωνισμου μου βαζανε 120ευρο συν!
οποτε τους εγραψα στα φρυδια μου και το εκανα να μου τα στηλουν μεσω ταχυδρομειου και ηρ8ε μια χαρα πληρωσα συν τα μεταφορικα και την ασφαλιση του δεματος 20ευρω μια χαρα [/i]

Συγνωμη δεν σε καταλαβα αναγκασες την εταιρεια να στο στειλει μεσω ταχυδρομειου, η εφτασε τελωνειο και εκανες καποια αλλη ενεργεια; [/B][/QUOTE] οχι απλα αλλαξα την παραγγελια απο το συγκεριμενο site και του ειπα να μου το στηλουν με ταχυδρομειο,γιατι μου ειχαν στηλει email οτι με τηνσυγκεκριμενη εταιρια fed ex υπαρχουν προβληματα με την εννοια που βαζουν πολλους φορους,
περνω εγω τηλεφωνο την fed ex με συνδεουν με το συγκεκριμενο ποστο και τους ρωταω τα σχετικα οτι εχω παραγγειλει ενα δακτυλιδι και ποσο κανει να μου το εκτελωνισετε και μου λενε την τιμη που σου ειπα παραπανω,καλα λεω εγω ευχαριστω.
στελμω μηνυμα στο site και τους ειπα να μου το στηλω αεροπορικος αλα μεσω ταχυδρομειου,τους ειπα να μου το ασφαλισουν και καθαρισα με 25ευρω μεταφορικα και ασφαλιση.

gcrook
12/11/2007, 12:47
Λοιπον ξενερωνω απιστευτα οταν καλω καποια υπηρεσια για να κανω φασαρια και ειναι υπερβολικα ευγενικοι και εξυπηρετικοι μαζι μου....
:lol:

Τεσπα μου ειπαν απο που θα παραλαβω τα χαρτια απο το αεροδρομιο για να κανω μονος μου τον εκτελωνισμο καθως και την συγκεκριμενη εξοδο εμπορευματων και καποιες αλλες πληροφοριες...

Μαλλον θα φαω τσιμπουκι αυριο δεν εξηγειται αλλιως τοση προθυμια:look:



Υ.Γ Δεν προλαβα να ρωτησω ποια ειναι η ακριβη αμοιβη μεσα στο συνολικο ποσο για τον εκτελωνισμο μεσω της Φεντεξ..μαλλον καλα εκανα.

power hornet
12/11/2007, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από gcrook
Λοιπον ξενερωνω απιστευτα οταν καλω καποια υπηρεσια για να κανω φασαρια και ειναι υπερβολικα ευγενικοι και εξυπηρετικοι μαζι μου....
:lol:

Τεσπα μου ειπαν απο που θα παραλαβω τα χαρτια απο το αεροδρομιο για να κανω μονος μου τον εκτελωνισμο καθως και την συγκεκριμενη εξοδο εμπορευματων και καποιες αλλες πληροφοριες...

Μαλλον θα φαω τσιμπουκι αυριο δεν εξηγειται αλλιως τοση προθυμια:look:



Υ.Γ Δεν προλαβα να ρωτησω ποια ειναι η ακριβη αμοιβη μεσα στο συνολικο ποσο για τον εκτελωνισμο μεσω της Φεντεξ..μαλλον καλα εκανα. καλα εκανες και δεν ρωτησες γιατι αμα σου λεγανε την τιμη 8α παθαινες κανενα εγκεφαλικο :lol: ε πλακα κανω μην με παρεξηγησεις,δεν μπορουσες μεσω ταχυδρομειου?να σου ερθει και πιο φτηνα?

gcrook
12/11/2007, 12:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από power hornet
δεν μπορουσες μεσω ταχυδρομειου?να σου ερθει και πιο φτηνα?

Οχι!

dkirkos
17/11/2007, 19:20
Τελικα τι έγινε? ποσα πλήρωσες? ποση ώρα έκανες? (περιμενω και γω ενα πακετο απο αμερική, γιαυτο το τοσο ενδιαφερων)..:wave2: :wave2:
δημητρης

gcrook
17/11/2007, 20:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από dkirkos
Τελικα τι έγινε? ποσα πλήρωσες? ποση ώρα έκανες? (περιμενω και γω ενα πακετο απο αμερική, γιαυτο το τοσο ενδιαφερων)..:wave2: :wave2:
δημητρης

Ακομα δεν εχω κανει τιποτα απολυτως!
Απο Δευτερα θα εχω νεα (ελπιζω οχι ασχημα)

mourgakos
18/11/2007, 08:46
τεμπελη.........


:rotflmao: :lol: :rotflmao:

McTalas
19/11/2007, 18:05
με την ευκαιρια να ρωτησω και εγω απο που μπορω να μαθω ποσο φορο θα πληρωσω για ενα "πακετο" απο αμερικα με αναγραφομενο κοστος $100 ??

tnx!!

SeNNinhA
19/11/2007, 18:16
Κανονικά πρέπει να υπολογίζετε φόρο 3% επί του συνόλου κόστος+μεταφορικά. Εκεί πάνω βάλτε 19% ΦΠΑ + ενα ποσό του εκτελωνιστή (δεν ξέρω ακριβώς)

Αφού είναι 100$ ρε McTalas δεν του έλεγες να δηλώσει 50$ για να μην τρέχεις καθόλου? Μέχρι εκεί περνάνε 99% χωρίς να τα τσεκάρουν.

McTalas
19/11/2007, 18:19
το κανονικο κοστος του εν λογω "πακετου" ειναι $700 και του λεω "ρε φιλε βαλε ετικετα gift ή λιγοτερα απο $20 " και ο ηλιθιος μου λεει πως δεν μπορει !!! με τα πολλα μου λεει θα του βαλω περιπου $100. Μαλλον θα ψαξω σε αλλον εμπορα λιγο πιο ακριβο αλλα χωρις εξτρα χρεωση στο τελωνειο.

SeNNinhA
19/11/2007, 18:35
Παπαριά σου είπε. Ή μπορεί να βάλει χαμηλότερη αξία και βάζει ότι του πείς ή δεν μπορεί να βάλει και βάζει την αξία του τιμολογίου. Τα υπόλοιπα δεν τα καταλαβαίνω ούτε και τι τελικά κέρδισε ο τυπος από το να βάλει αξία 100 και όχι 50. Αλλαξέ τον