PDA

View Full Version : Συμπλέκτης monster



pistonfire
10/11/2007, 11:06
καλημέρα παιδιά!
ήθελα να ρωτήσω σχετικά με το διάσημο συμολέκτη των duc.
άλλαξα πρόσφατα πλάκες και ο μηχανικός μου είπε πως λόγω κλειστού καπακιού αναπτύσσονται μεγάλες θερμοκρασίες και οι πλάκες καίγονται μπορεί και στα 15000κμ.
έχω βγάλει πλέον τη φλάντζα για καλύτερο εξαερισμό. μου αρέσουν ωστόσο και τα ανοιχτά καπάκια που κυκλοφορούν όπως φαίνονται και στα διάφορα φώτο.
η ερώτηση είναι: πρόβλημα με σκόνες και νερά υπάρχει εφόσον θα είναι ανοιχτό?
μήπως επίσης ξέρει κανείς κάθε πόσο μπορεί να αλλάζουν οι πλάκες με μία μεικτή χρήση αθήνα-ταξίδια?
ευχαρισώ

OldMan
12/11/2007, 11:42
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Έχω την εντύπωση ότι πρόκειται για μια "ιδιορυθμία" (άλλοι το λένε "χαρακτήρα" ή "προσωπικότητα") των συγκεκριμμένων μοτο, οπότε δεν τίθεται κάποιο θέμα συζήτησης ...!!! :wave2: :beer:

Xrider
12/11/2007, 11:50
Δεν εχει προβλημα σε νερα κλπ...
15000χλμ μαλλον παιζεις πολυ με τον συμπλεκτη....ειναι πολυ λιγα για να καψεις.
Προσωπικα ο ηχος απο τα ανοιχτα καπακια δεν μου αρεσει.

GST
14/11/2007, 13:50
οι δισκοι οντως πολυ νωρις φαγωθηκαν για 15000 χλμ ..εγω τους αλλαξα στα 35 και ειχαν ακομα λιγο φαι... παντως οταν τριζουν η αγριευουν αρκετα ωστε να μην μπορεις να το ξεκινησεις τους ανοιγεις και τους ψεκαζεις με λιγο αντισκοριακο και ολα μια χαρα ...ανοιχτο η κλειστο το καπακι παντως απο εμπειρια δικια μου ουσιαστικα σε βαθος χρονο το ιδιο ειναι περιπου ...

pistonfire
15/11/2007, 15:26
βασικά εγω δεν άλλαξα στα 15000km. την μηχανή την πήρα μεταχειρισμένη και τώρα που έχει 40000km είχα εγώ την "τύχη" να αλλάξω πλάκες. ο προηγούμενος δεν ξέρω αν είχε αλλάξει ποτέ. απλά μετά την επισκευή ( αλλαγή πλάκες ,ρουλεμάν και άξονα συμπλέκτη) ο μάστορας είπε πως λόγω θερμοκρασιών στον συμπλέκτη και συχνής χρήσης (για Αθήνα) μπορεί να καεί και κάτω από τα 20000km, ενώ με ανοιχτό καπάκι ( που για μένα δείχνει πολύ ωραίο, δες photo ducati) επειδή αερίζεται καλύτερα μπορεί να φτάσει και 35000km πάνω κάτω.
αυτό που επίσης μπορεί να προκάλεσε την ζημιά ήταν και το ρουλεμάν το οποίο σύμφωνα με το μάστορα είχe "καεί" ή σπάσει και μπορεί να άφηνε τις πλάκες σε επαφή. το κακό είναι ότι το χαλασμένο ρουλεμάν δύσκολα το καταλαβαίνεις.
τέλος πάντων οι ωραίες μηχανές έχουν και χρέη, όπως και τις γυναίκες ένα πράγμα.
:)
γειά!

ntinlanden
01/12/2007, 10:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από pistonfire
καλημέρα παιδιά!
η ερώτηση είναι: πρόβλημα με σκόνες και νερά υπάρχει εφόσον θα είναι ανοιχτό?
ευχαρισώ

Καλοριζικο και καλοταξιδο!
Το μονο οτι εαν δεν εχεις ανοξιδοτα ελατηρια θα σκουριασουν (που ισως να ηδη σκουριασμενα και μεσα στο κλειστο καπακι με φλαντζα)
το πολυ πολυ να "πατιναρει" λιγο μετα απο πλυσιμο μεχρι να στεγνωσει (με πολυ βροχη δεν εχω ταξιδεψει να ξερω)
επισεις ο ηχος ανοικτου τα σπαει!!!!!

:)