PDA

View Full Version : Κατι περιεργα πραγματα!!!



OzZzZzY
10/11/2007, 11:34
το σκουτερ που ειχα το εχω δωσει στην αδερφη μου και παρουσιαζει το εξης προβλημα..

οταν το σκουτερ ειναι σβηστο ο πισω τροχος ειναι μπλοκαρισμενος..ουτε μπρος παει ουτε πισω..
οταν το βαζεις μπροστα ο τροχος μπορει να τσουλησει μονο προς τα μπρος..οταν τον πας προς τα πισω σβηνει ομως.

τι υποψιαζεστε?

AFTER
10/11/2007, 12:02
Μαλλον πας για καινουργιο ιμαντα/variator ή οτι αλλο βρισκεται εκει μεσα

OzZzZzY
10/11/2007, 12:28
o ιμαντας ειναι σε αριστη κατασταση (εχουν καθαριστει πληρως τα φυγοκεντρικα-variator απο χνουδι προηγουμενου ιμαντα)..
το variator τι μπορει να παθε?

toulis
12/11/2007, 15:13
Στα scooter το σύστημα μετάδοσης μπροστά στο στρόφαλο δηλαδή έχει ένα φυγοκεντρικό δεν νομίζω ότι είναι εκεί το πρόβλημα

Πίσω έχει ένα σύστημα που κομπλάρει την ( καμπάνα ) με τον τροχό ( δεν το περιγράφω σωστά μάλλον

Φαντάσου ότι το πίσω στρογγυλό που είναι σαν καμπάνα είναι το έξω μέρος ενός ταμπουρου μέσα έχει 3 σιαγόνες που κομπλάρουν με ένα φυγοκεντρικό σύστημα μετά από κάποιες σαλ και πάνω και τότε δίνει κίνηση στον τροχό
Μάλλον έχει μπλοκάρει αυτή η βλακεία και ο τροχός είναι σε μόνιμη συμπλεξη με το στρόφαλο

Εγώ από αυτό θα ξεκινούσα

Baggelhs20
13/11/2007, 22:32
Ας το τσεκαρει ενα συνεργειο

GIXXERAKIAS
13/11/2007, 22:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από toulis
Στα scooter το σύστημα μετάδοσης μπροστά στο στρόφαλο δηλαδή έχει ένα φυγοκεντρικό δεν νομίζω ότι είναι εκεί το πρόβλημα

Πίσω έχει ένα σύστημα που κομπλάρει την ( καμπάνα ) με τον τροχό ( δεν το περιγράφω σωστά μάλλον

Φαντάσου ότι το πίσω στρογγυλό που είναι σαν καμπάνα είναι το έξω μέρος ενός ταμπουρου μέσα έχει 3 σιαγόνες που κομπλάρουν με ένα φυγοκεντρικό σύστημα μετά από κάποιες σαλ και πάνω και τότε δίνει κίνηση στον τροχό
Μάλλον έχει μπλοκάρει αυτή η βλακεία και ο τροχός είναι σε μόνιμη συμπλεξη με το στρόφαλο

Εγώ από αυτό θα ξεκινούσα
Το πιο πιθανο ειναι αυτο που λεει ο φιλος και μαλλον παει για αλλαγη το πισω κομματι αυτο,μαλον ειναι φαγωμενα τα φερμουιτ και εχουν κολλησει ανοικτα απο θερμοκρασια.:winka:

Baggelhs20
16/11/2007, 05:52
μαλλον ναι

OldMan
16/11/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από Baggelhs20
μαλλον ναι
Πως είσαι τόσο σίγουρος ??? :confused:

Tpap
16/11/2007, 13:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Baggelhs20
Ας το τσεκαρει ενα συνεργειο

Αρχικά δημιουργήθηκε από Baggelhs20
μαλλον ναι


Σωστος.
Τελικα αποφανθηκε[...!!!!]