PDA

View Full Version : ΑΣΤΕΙΟ ΚΙ ΟΜΩΣ ΑΛΗΘΙΝΟ!!! ΛΑΘΟΣ ΧΡΩΜΑ ΕΒΑΨΕ Ο ΜΠΟΓΙΑΤΖΗΣ ΤΑ ΠΛΑΣΤΙΚΑ!!!!



kikaki
12/11/2007, 09:02
ΑΦΗΣΤΕ ΟΛΑ ΤΑ ΥΠΟΛΟΙΠΑ!!!! ΛΕΦΤΑ !!!! ΧΡΟΝΟ!!! ΤΑ ΠΑΝΤΑ !!!

ΜΑΣ ΠΗΡΕ ΤΗΛ Ο ΜΑΣΤΟΡΑΣ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΜΕ ΜΙΑ ΧΑΡΑ!!!! << ΤΟ ΕΡΓΑΛΕΙΟ ΕΙΝΑΙ ΕΤΟΙΜΟ ΕΛΑΤΕ ΝΑ ΤΟ ΠΑΡΕΤΕ!!!!>>> ΧΑΡΗΚΑΜΕ ΕΜΕΙΣ !!!

ΕΓΩ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΣΑ ΝΑ ΠΑΩ ΚΑΙ ΠΗΓΕ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ !!!

ΚΑΙ ΤΙ ΕΙΔΕ?? ΤΟ ΝΤΕΠΟΖΙΤΟ ΚΑΙ Ο ΚΟΛΟΣ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΓΙΑ ΒΑΨΙΜΟ ΗΤΑΝ ΑΛΛΟ ΧΡΩΜΑ
ΑΠΟ ΤΟ ΥΠΟΛΟΙΠΟ ΜΗΧΑΝΑΚΙ !!!! ΤΡΕΛΑ !!!
ΣΤΗΝ ΑΡΧΗ ΠΟΥ ΕΛΕΓΕ ΤΟ ΑΓΟΡΙ ΜΟΥ ΣΤΟΝ ΜΑΣΤΟΡΑ ... ΜΗΠΩΣ ΝΑ ΜΗΝ ΤΑ ΒΑΨΟΥΜΕ ΚΑΙ ΒΓΕΙ ΑΛΛΟ ΧΡΩΜΑ ??? Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΗΤΑΝ << ΜΗΝ ΑΝΥΣΗΧΕΙΣ ΘΑ ΠΑΡΕΙ ΤΟΝ ΚΩΔΙΚΟ ΤΟΥ ΧΡΩΜΑΤΟΣ ΚΑΙ ΔΕΝ ΘΑ ΕΧΕΙ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ>> ΚΑΙ ΤΗΝ ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ ΤΙ ΕΙΠΕ?? << Ε ΝΑ ΤΟΥΣ ΚΩΔΙΚΟΥΣ ΔΕΝ ΤΟΥΣ ΔΙΝΕΙ Η KAWASAKI >>

ΜΑΣ ΕΧΟΥΝ ΠΕΡΑΣΕΙ ΓΙΑ ΧΑΖΟΥΣ ?? ΜΗΠΩΣ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΠΑΜΕ ΜΕ ΤΟ ΡΟΠΑΛΟ??? ΝΑ ΦΤΑΣΟΥΜΕ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΣΗΜΕΙΟ ΝΑ ΜΑΣ ΠΟΥΝΕ ΑΓΡΙΚΟΥΣ?? ΜΑΛΛΟΝ ΕΚΕΙ ΘΑ ΚΑΤΑΛΗΞΟΥΜΕ!!!

ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΝΟΥΜΕ ΕΜΕΙΣ !!!!
ΠΑΛΙ ΚΑΛΑ !!! :sick: :sick:

Alx 84
12/11/2007, 10:50
Ρε τους βλάκες! ήμαρτον. και επειδή δε πληρώνετε εσείς πάει να πει ότι θα σας φέρουν ένα ρόζ φτερό και μια κόκκινη ουρά ενώ η μοτό είναι πράσινη;:look:
Να τους πείτε να τα βάλουν εκεί που ξέρουν κ να βρουν το σωστό χρώμα!

xampos
12/11/2007, 10:54
:mad:

kikaki
12/11/2007, 12:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από Alx 84
Ρε τους βλάκες! ήμαρτον. και επειδή δε πληρώνετε εσείς πάει να πει ότι θα σας φέρουν ένα ρόζ φτερό και μια κόκκινη ουρά ενώ η μοτό είναι πράσινη;:look:
Να τους πείτε να τα βάλουν εκεί που ξέρουν κ να βρουν το σωστό χρώμα!

ΝΑ ΠΑΩ ΝΑ ΚΑΝΩ ΕΓΩ ΤΗΝ ΔΟΥΛΕΙΑ ΤΟΥΣ ΕΑΝ ΔΕΝ ΞΕΡΟΥΝ :mad:

fantacid
12/11/2007, 13:09
μαλλον εννοεις οτι ειναι αλλη αποχρωση, οχι αλλο χρωμα?

δλδ αν το 636 (γιαυτο δε λεμε?) ειναι lime green αυτοι το καναν light lime green ή κατι παρομοιο.

να ξες οτι κ η ασφαλεια δεν ειναι χαζη....προσπαθει να γλυτωσει κ αυτη φραγκα κ θα σε κοψει απο οπου μπορεσει.

πχ παιζει ενα 5% για καθε λογω παλαιοτητας.......

βαλε μια φωτο απο το μηχανακι να δουμε εξω επεσε ο βαφεας, συνηθως ακομα κ μη ξερουν τον κωδικο ακριβως μπορουν να φτασουν πολυ κοντα στο επιθυμητο χρωμα.

οποτε εαν δεν ειναι τραγικα διαφορετικο χρωμα ισως το δευτερο χερι να το χρεωθεις εσυ!


καλα ξεμπερδεματα
:wave2:

sergiosm
12/11/2007, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
πχ παιζει ενα 5% για καθε λογω παλαιοτητας.......


Άσχετο, αλλά αυτό παίζει μόνο όπου τσιμπάει ...

τα έχουμε πει και άλλες φορές:
να μη ακούμε την κάθε μ@λ@κία που λέει η κάθε ασφαλιστική
(αν και αυτό είναι μ@λ@κία που λένε όλες οι ασφαλιστικές) ....

KeLeYTiS
12/11/2007, 14:33
Το πρασινο του καβα παντως εντελως πληροφοριακα ειναι πολυ δυσκολο χρωμα

Καταρχην πρεπει να ριξεις αλλο χρωμα βαση απο κατω για να καλυψει ....

Αν το κανεις λευκο πριν θα γινει φωτεινοτερο (ειναι και η πιο κοινη λυση μιας και το λευκο και καλυπτει αλλα και καλυπτεται απο αλλα χρωματα ευκολα)
Αν το κανεις λαχανι και μετα το κανονικο χρωμα τοτε θα σκοτεινιασει λιγο

Οχι τοσο πολυ για να ειναι μερα με την νυχτα αλλα αρκετα για να αλλαξει ενα - δυο τονους

Εγω λαχανι καβα δεν βαφω παντως εκτος απο ολοκληρο κουστουμι , η ψυχικη ηρεμια δεν πληρωνεται :lol:

Respect
12/11/2007, 15:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Άσχετο, αλλά αυτό παίζει μόνο όπου τσιμπάει ...

τα έχουμε πει και άλλες φορές:
να μη ακούμε την κάθε μ@λ@κία που λέει η κάθε ασφαλιστική
(αν και αυτό είναι μ@λ@κία που λένε όλες οι ασφαλιστικές) .... Δηλ; :confused:

sergiosm
12/11/2007, 16:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Δηλ; :confused:

Δηλαδή οι ασφαλιστικές είναι υποχρεωμένες να αποζημιώνουν τα "θύματα" τροχαίων.
Και αποζημίωση σημαίνει να πληρώσουν:
α. ΟΣΑ πλήρωσε κάποιος για να αποκαταστήσει τη ζημιά,
β. ΟΣΑ τυχόν έχασε (ή δεν κέρδισε) εξαιτίας του ατυχήματος και
γ. την ηθική βλάβη (ή την ψυχική οδύνη των συγκενών του σε περίπτωση θανάτου του θύματος) που προκλήθηκε απο το ατύχημα.

Δεν είναι νόμιμο κάποιος να πληρώσει π.χ. 1000 € για μία ζημιά και η ασφαλιστική να του πει θα σου δώσω π.χ. 900 λόγω ... παλαιότητατας της μηχανής (ή του αυτοκινήτου). Η ασφαλιστική πρέπει να πληρώσει όσα λέει το τιμολόγιο, γιατί απλούστατα τόσα έδωσε για να αποκαταστήσει τη ζημιά.

Η δικαιολογία είναι ότι επειδή τα ανταλλακτικά είναι καινούργια και η μηχανή είναι παλιά, άρα η τελευταία απέκτησε "υπεραξία" δεν περνά σε κανένα δικαστήριο ...

Απλά οι ασφαλιστικές πατάνε στο ότι όλοι (ή σχεδόν όλοι) θα προτιμήσουν να πάρουν τα σίγουρα λεφτά που τους δίνουν και δεν θα τρέχουν δικαστικά για μερικά € ...

Αν και τελικά αυτό που μπορεί να διεκδικήσει κανείς δεν είναι και τόσο λίγο ...

Respect
12/11/2007, 16:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Δηλαδή οι ασφαλιστικές είναι υποχρεωμένες να αποζημιώνουν τα "θύματα" τροχαίων.
Και αποζημίωση σημαίνει να πληρώσουν:
α. ΟΣΑ πλήρωσε κάποιος για να αποκαταστήσει τη ζημιά,
β. ΟΣΑ τυχόν έχασε (ή δεν κέρδισε) εξαιτίας του ατυχήματος και
γ. την ηθική βλάβη (ή την ψυχική οδύνη των συγκενών του σε περίπτωση θανάτου του θύματος) που προκλήθηκε απο το ατύχημα.

Δεν είναι νόμιμο κάποιος να πληρώσει π.χ. 1000 € για μία ζημιά και η ασφαλιστική να του πει θα σου δώσω π.χ. 900 λόγω ... παλαιότητατας της μηχανής (ή του αυτοκινήτου). Η ασφαλιστική πρέπει να πληρώσει όσα λέει το τιμολόγιο, γιατί απλούστατα τόσα έδωσε για να αποκαταστήσει τη ζημιά.

Η δικαιολογία είναι ότι επειδή τα ανταλλακτικά είναι καινούργια και η μηχανή είναι παλιά, άρα η τελευταία απέκτησε "υπεραξία" δεν περνά σε κανένα δικαστήριο ...

Απλά οι ασφαλιστικές πατάνε στο ότι όλοι (ή σχεδόν όλοι) θα προτιμήσουν να πάρουν τα σίγουρα λεφτά που τους δίνουν και δεν θα τρέχουν δικαστικά για μερικά € ...

Αν και τελικά αυτό που μπορεί να διεκδικήσει κανείς δεν είναι και τόσο λίγο ... Αυτές οι πληροφορίες ήταν πάρα πολύ χρήσιμες!! :a10:

sergiosm
12/11/2007, 16:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Respect
Αυτές οι πληροφορίες ήταν πάρα πολύ χρήσιμες!! :a10:

:beer: :a10:

marulis
12/11/2007, 17:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm
Δηλαδή οι ασφαλιστικές είναι υποχρεωμένες να αποζημιώνουν τα "θύματα" τροχαίων.
Και αποζημίωση σημαίνει να πληρώσουν:
........
Αν και τελικά αυτό που μπορεί να διεκδικήσει κανείς δεν είναι και τόσο λίγο ... +1
Μιας και κάνω αυτό το #$%* επάγγελμα του ασφαλιστή , είναι ακριβώς όπως τα λες , σε συνδυασμό με την μείωση του χρόνου εκδίκασης τέτοιων υποθέσεων είναι προτιμότερο να τρέξουμε λίγο με μια δίκη παρά να τους περνά . :mad:

Α και αν φτάσει κάποιος στα άκρα διεκδικεί και χρήματα που διαφορετικά δεν θα μπορούσε πχ έξοδα ταξί και άλλα που τα ξέρουν δικηγόροι. :winka:

afrotwin
12/11/2007, 17:41
otan akoute epagkelmaties ka8e idous na lene oti exi pesi i doulia
makria ke figete trexatoi
den exoun doulia giati ine xalies ke den kseroun ti kanoun gia afto den patai o kosmos
:wacko:

THEOD
12/11/2007, 17:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από sergiosm

Η δικαιολογία είναι ότι επειδή τα ανταλλακτικά είναι καινούργια και η μηχανή είναι παλιά, άρα η τελευταία απέκτησε "υπεραξία" δεν περνά σε κανένα δικαστήριο ...



Εγώ γιατί ξέρω ότι το παραπάνω είναι ΔΕΔΙΚΑΣΜΕΝΟ και άρα "θεσμοθετημένο" ??? :rolleyes:

Με λίγα λόγια υπάρχει απόφαση δικαστηρίου που δέχεται ότι όταν επισκευάζεις ένα παλιό όχημα με καινούργια ανταλλακτικά τότε αυτόματα αυτό αποκτά υπεραξία και ως εκ τούτου η ασφάλεια δικαιολογείται να αφαιρέσει ένα ποσοστό από την αξία των ανταλλακτικών ανάλογα την παλαιότητα του οχήματος....φυσικά αυτό δεν ισχύει για οχήματα έως 2ετίας ή στην περίπτωση μεταχειρισμένων ανταλλακτικών...
τουλάχιστον αυτό γνωρίζω ότι ισχύει...ένας νομικός μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα επί του θέματος...

tifoefs
12/11/2007, 17:54
Ετσι επεσε και ο κροκι σε εναν και τουκανε το τεποζιτο τυρκουαζ !!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Δεν ηθελε να του το βαψω εγω αλα κροκοδιλε !!!

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

apav
12/11/2007, 18:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εγώ γιατί ξέρω ότι το παραπάνω είναι ΔΕΔΙΚΑΣΜΕΝΟ και άρα "θεσμοθετημένο" ??? :rolleyes:

Με λίγα λόγια υπάρχει απόφαση δικαστηρίου που δέχεται ότι όταν επισκευάζεις ένα παλιό όχημα με καινούργια ανταλλακτικά τότε αυτόματα αυτό αποκτά υπεραξία και ως εκ τούτου η ασφάλεια δικαιολογείται να αφαιρέσει ένα ποσοστό από την αξία των ανταλλακτικών ανάλογα την παλαιότητα του οχήματος....φυσικά αυτό δεν ισχύει για οχήματα έως 2ετίας ή στην περίπτωση μεταχειρισμένων ανταλλακτικών...
τουλάχιστον αυτό γνωρίζω ότι ισχύει...ένας νομικός μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα επί του θέματος...

Υποθετικός διάλογος μεταξύ πελάτη και ασφαλιστή:

-Πόσο στοιχίζει το καινούργιο μου συμβόλαιο; :smokin:
-Χ ? :o
-Χ ? ε; Θα σου πληρώσω Χ ? - την παλαιότητα του οχήματος! :smokin:

Να δίνουμε τα μηχανάκια στις ασφαλιστικές και να μας επιστρέφουν επισκευασμένα εάν δεν πρόκειται να μας πιστέψουν ότι ξοδέψαμε το Χ ποσό. :wave2:

THEOD
12/11/2007, 19:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από apav

Να δίνουμε τα μηχανάκια στις ασφαλιστικές και να μας επιστρέφουν επισκευασμένα εάν δεν πρόκειται να μας πιστέψουν ότι ξοδέψαμε το Χ ποσό. :wave2:

Μην το πολυλές γιατί σύντομα μπορεί θα το δείς να γίνεται... :lol:
Υπάρχουν κινήσεις της Ένωσης Ασφαλιστικών Εταιριών για την δημιουργία ιδιόκτητης αλυσίδας συνεργείων τα οποία θα αναλαμβάνουν την επισκευή οχημάτων των παθόντων και φυσικά θα συνάψουν συμφωνίες με τις αντιπροσωπείες για ειδικές εκπτώσεις στα ανταλλακτικά...
Ελπίζουν με αυτόν τον τρόπο από την μία να μειώσουν το κόστος εργατικών που χρεώνουν τα συνεργεία και το κόστος των ανταλλακτικών, και από την άλλη να μειώσουν τις απάτες που συμβαίνουν με "μαιμού" αντικαταστάσεις εξαρτημάτων και ψευδών δηλώσεων...
Το αν θα καταφέρουν να το στήσουν δεν ξέρω γιατί δεν είναι απλό και εύκολο εγχείρημα, η προσπάθεια όμως γίνεται...

sergiosm
12/11/2007, 20:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
Εγώ γιατί ξέρω ότι το παραπάνω είναι ΔΕΔΙΚΑΣΜΕΝΟ και άρα "θεσμοθετημένο" ??? :rolleyes:

Με λίγα λόγια υπάρχει απόφαση δικαστηρίου που δέχεται ότι όταν επισκευάζεις ένα παλιό όχημα με καινούργια ανταλλακτικά τότε αυτόματα αυτό αποκτά υπεραξία και ως εκ τούτου η ασφάλεια δικαιολογείται να αφαιρέσει ένα ποσοστό από την αξία των ανταλλακτικών ανάλογα την παλαιότητα του οχήματος....φυσικά αυτό δεν ισχύει για οχήματα έως 2ετίας ή στην περίπτωση μεταχειρισμένων ανταλλακτικών...
τουλάχιστον αυτό γνωρίζω ότι ισχύει...ένας νομικός μπορεί να μας διαφωτίσει καλύτερα επί του θέματος...

Γιατί απλά δεν ξέρεις τί σημαίνει δεδικασμένο.

Δεδικασμένο υπάρχει μόνο για του διαδίκους μίας συγκεκριμένης απόφασης. Δηλαδή για τη συγκεκριμένη περίπτωση που λες. Η απόφαση αυτή δεν δημιουργεί κανένα απολύτως "θεσμοθετημένο".


Θεωρητικά "αποκαθιστώ τη ζημιά" σημαίνει βάζω ανταλλακτικά ίσης αξίας και ίσης ποιότητας με αυτά που χάλασαν απο το ατύχημα. Με άλλα δηλαδή λόγια θα πρέπει κανείς να βρει μεταχειρισμένα της ίδιας όμως ποιότητας, ηλικίας και γενικά της ίδιας αξίας με αυτά που χάλασαν.
Κάτι τέτοιο όμως είναι ανέφικτο, οπότε επιλέγουμε τη λύση των καινούργιων. Και επειδή δεν φταίμε εμείς για το γεγονός αυτό, πληρώνει η ασφαλιστική...


Το σημαντικότερο όμως είναι το εξής:
οι ασφαλιστικές τα θέλουν μονά - ζυγά δικά τους.

Γιατί, βασική συνέπεια ενός ατυχήματος είναι η γνωστή ως "μείωση της εμπορική αξίας του οχήματος" η μείωση της μεταπωλητικής αξίας του οχήματος, για την οποία φυσικά δεν λένε τίποτα.

Γιατί εγώ προσωπικά δεν θα είχα κανένα πρόβλημα να μου "έκοβε" 5% από τα ανταλλακτικά και να μου έδινε 20% επιπλέον εξαιτίας της μείωσης της εμπορικής αξίας του οχήματος. Δεν το κάνει όμως, γιατί έτσι χάνει...

Οι ασφαλιστικές ξέρουν πολύ καλά ότι αν πάνε δικαστικά είναι (συνολικά) χαμένες, ό,τι και να κόψουν ο ενάγων θα πάρει περισσότερα από όσα του έδιναν.

Αλλά είπαμε: παίζουν το παιχνίδι τους και όπου πιάσει ...


:wave2: