PDA

View Full Version : Brutale 750s ή street triple 675?



tolkmt-03
12/11/2007, 23:49
Σκέφτομαι να με βρει με καινούρια μηχανή το 2008 και έχω κατασταλάξει σε αυτά τα 2.


Ο βρούτος ήταν και είναι το όνειρο αλλά το κόλλημα μου είναι ότι θα είναι μεταχειρισμένο αν και σε καμία περίπτωση με πάνω από 10000 χιλ.

Το street triple το λάτρεψα από την στιγμή που το δοκίμασα.Φοβερό εργαλείο και παιχνίδι.Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω οδηγήσει brutale αλλά προφανώς δεν υπάρχει περίπτωση να μην μου αρέσει.Είναι πραγματικά θε'ι'κό εργαλείο.Αν και λογικά κάθε φορά που θα φτάνει το service θα χρειάζεται να πάρω δάνειο...

Οπότε,ιδού το ερώτημα:


Μεταχειρισμένο brutale 750(κατά πάσα πιθανότητα από εξωτερικό) ή street triple του κουτιού?

Ακούω γνώμες και απόψεις....

xampos
12/11/2007, 23:56
street triple του κουτιου :beer:

vangelis 64
13/11/2007, 00:12
Αν μπορείς να συντηρήσεις το Brutale κιαν βέβαια το έχεις ερωτευτεί,πάρ'το.Όπως και να το κάνουμε είναι ένα απίστευτα όμορφο μηχανάκι,όπως όλα τα MV άλλωστε.
Κάπου είδα κιόλας ότι τα Euro2 τα δίνουν 13(;)χιλιάρικα καινούργια.

Από την άλλη το Triumph(αν και δεν το συμπαθώ εμφανισιακά)έχει πάρα πολύ καλές κριτικές,πράγμα που σε φέρνει στο αιώνιο δίλημμα...."πρακτικά ή συναισθηματικά;"

Προσωπικά,πάω πιο πολύ με την καρδιά παρά με τη λογική(στο θέμα τής μηχανής):D κι όσο κι αν δεν θέλω να σ' επηρεάσω,θα έπαιρνα το Agusta,porque me gusta!:wave2:

zuki1000k5
13/11/2007, 00:13
Simfono me ton xampos...:winka:











:wave2:

devil's animal
13/11/2007, 07:24
οπως ειπε και ο Βαγγελακης απο πανω...λογικη ή συναισθημα??

η γνωμη μου ειναι να παρεις το καινουργιο street triple!!

λιγο ολες οι καλες του κριτικες, λιγο το οτι ειναι καινουργιο, λιγο το οτι εχω στο μυαλο μου οτι τα MV ειναι για λεφταδες....συντεινουν σ'αυτο.

βασικα ολο το θεμα ειναι η συντηρηση...
παρε γνωμες για το MV δες τι μπορει να σου βγαλει (μεταχειρισμενο γαρ) και αν μπορεις να το καταφερεις τσιμπα το. Αλλα επειδη υπαρχουν και αλλα πραγματα στην ζωη περα απο τις μηχανες...νομιζω οτι θα επιλεξεις τον Αγγλο.



καλες αγορες παντως.
:beer: :beer: :beer:


Αγιε Βασιλακο μου,αν ακους....φερε και σε μενα μια. Οτι να'ναι. Δεν εχω προβληματα εγω. Διαλεξε μια και κατεβασε την μου.

ευχαριστω!
:D

odt
13/11/2007, 08:11
Το triple, αν θες να έχεις το καλύτερο μηχανάκι στην κατηγορία των 600 κάτι...(των γυμνών...μην παρεξηγηθώ...)

AFTER
13/11/2007, 08:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από odt
Το triple, αν θες να έχεις το καλύτερο μηχανάκι στην κατηγορία των 600 κάτι...(των γυμνών...μην παρεξηγηθώ...)

Γιατι δεν πιανεις δουλεια σε κανα περιοδικο αφου εισαι τοσο καλος reviewer?

siakattackj
13/11/2007, 09:00
ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!


το τρίπλ που το οδήγησα (όπως και όλα τα άλλα της κατηγορίας) ήταν καλύτερο μόνο από το φέιζερ!!!! (μακράν το χειρότερο δίκυκλο!!!!)


όχι τρίπλ.....

κάνε το σκατό σου παξιμάδι και πάρε το ΜV.....

:beer:

bsari
13/11/2007, 10:05
εγω θα ζοριζομουν για το mv καινουριο!!!φιλαρακι λογω των ιδιαταιροτητων της συγκεκριμενης μοτο θα πρεπει να ξερεις οτι
πολυ ακριβα ανταλακτικα-δυσευρετα
ΔΕΝ υπαρχει μαστορας η και να υπαρχει θα ειναι ενας που θα σου κανει σωστα το σερβις και πιστεψε με δεν ειναι απλο το σερβις!!!!
παρολα αυτα επειδη το εχω οδηγησει -ερωτευτει και εγω κατανοω το διλλημα σου αλλα δυστυχως η αληθεια ειναι οτι ειναι ρισκο λιγακι και πρεπει να αντεχει λιγο και η τσεπη-περα απο το κοστος κτησης εεε
για μεταχειρισμενο mv νο νο νο νονο

οδηγησε παντως αν δε το εχεις ηδη κανει και το aprilia tuono σε αυατ ατα λεφτα ειναι !!!

adam_tsouk
13/11/2007, 17:57
παρε ΜV και μετα ψαχνε μαστορα στην ελλαδα να μην στον πιανει :mad: :mad: :mad:


παντως αναμεσα στα δυο το MV ειναι πολλα χιλιομετρα μπροστα (και γενικα απο ο,τι εχει κυκλοφορησει σε γυμνο). ΑΛΛΑ, λιγα αλογα, πολλα εξοδα. Αντεχεις? :winka:

tolkmt-03
13/11/2007, 18:12
Σε καμία περίπτωση δεν μου τρέχουν λεφτά από τα μπατζάκια.Οπότε η συντήρηση του mv είναι ένα θέμα.Ωστόσο με λίγο προσοχή,υπομονή και μυαλό πιστεύω πως ψιλοπαλεύεται με την προυπόθεση ότι θα βρω σωστό μάστορα.

Από κει και πέρα αν δω ότι τα πράγματα δεν είναι όπως τα έχω στο μυαλό μου γιατί δεν είναι και απλό πράγμα να φέρνεις μηχανή απ'έξω θα στραφώ στο s3 το οποίο και γω προσωπικά το θεωρώ κορυφαίο στην κατηγορία του.

Αλλά το θέμα είναι ότι και να πάρω,αν δεν πάρω το brutale, κάθε φορά που θα το βλέπω....

adam_tsouk
13/11/2007, 18:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Σε καμία περίπτωση δεν μου τρέχουν λεφτά από τα μπατζάκια.Οπότε η συντήρηση του mv είναι ένα θέμα.Ωστόσο με λίγο προσοχή,υπομονή και μυαλό πιστεύω πως ψιλοπαλεύεται με την προυπόθεση ότι θα βρω σωστό μάστορα.




ενταξει, μολις ανεφερες το προβλημα του μεγαλυτερου μερους μοτοσυκλετιστων


:lol: :lol: :lol:

gixxerpap
13/11/2007, 20:52
ωραιο το brutale, αλλα εγω θα επαιρνα το triple με κλειστα τα ματια....

....εκτος βεβαια κι αν ημουν πολυ ανετος οικονομικα....


αν παντως θελεις γυμνο με χαρακτηρα, αξιοπιστο, και δυνατοτητες που ξεπερνουν κατα πολυ τις ικανοτητες των περισσοτερων απο εμας, παρε ενα Aprilia Tuono, να ευχαριστηθει η ψυχη σου μηχανη!!!

νομιζω, το πιο ολοκληρωμενο γυμνο με διαφορα!!!

tolkmt-03
13/11/2007, 21:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
ωραιο το brutale, αλλα εγω θα επαιρνα το triple με κλειστα τα ματια....

....εκτος βεβαια κι αν ημουν πολυ ανετος οικονομικα....



Βρε παιδιά,και για το ducati,όλοι μου έλεγαν να μην το πάρω και να πάρω Z ας πούμε λόγω ακριβής συντήρησης.Αλλά και που μίλησα με ιδιοκτήτες άλλων μηχανών,λίγο πολυ οι τιμές των service στα ίδια κυμαίνονται.Επίσης και η triumph δεν είναι και καμιά φθηνή στα service της και στα ανταλλακτικά της,μια χαρά τσουχτερά είναι και αυτά.

Αλλά για να προτείνει ο gixxerpap το triple αντί για το brutale,μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτώ...

:beer: :beer:

odt
13/11/2007, 21:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Γιατι δεν πιανεις δουλεια σε κανα περιοδικο αφου εισαι τοσο καλος reviewer?

Πάσχω στο γραπτό λόγο

gixxerpap
13/11/2007, 22:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Βρε παιδιά,και για το ducati,όλοι μου έλεγαν να μην το πάρω και να πάρω Z ας πούμε λόγω ακριβής συντήρησης.Αλλά και που μίλησα με ιδιοκτήτες άλλων μηχανών,λίγο πολυ οι τιμές των service στα ίδια κυμαίνονται.Επίσης και η triumph δεν είναι και καμιά φθηνή στα service της και στα ανταλλακτικά της,μια χαρά τσουχτερά είναι και αυτά.

Αλλά για να προτείνει ο gixxerpap το triple αντί για το brutale,μάλλον πρέπει να το ξανασκεφτώ...

:beer: :beer:

περιμενε....

για να αποφυγω τις παρεξηγησεις....και εγω το brutale θα επαιρνα, αν δεν ειχα προβλημα να διαθεσω τουλαχιστο ?5000 παραπανω (αν ισχυουν τα περι προσφορας), και δε με ενοιαζε ποσα χρηματα θα χασω καποτε απο τη μεταπωληση....




εννοειται οτι σε ποιοτητα κατασκευης, φινιρισμα κλπ κλπ ειναι πολυ ανωτερο....

τωρα οσον αφορα την ικανοτητα σε στριψιμο και φρεναρισμα, δε μπορω να βαλω το χερι μου στη φωτια...

το σιγουρο ειναι οτι το triple θα ειναι πιο ευκολοδηγητο, αλλα οταν παλι σε καβλωνει ενα μηχανακι, ποιος κοιταει τετοιες λεπτομερειες????

αν εισαι τυπος που κραταει τη μηχανη του για χρονια, παρε αυτη που σου κανει κλικ ( το mv δηλαδη)...

το σημαντικο ειναι καθε φορα που την καβαλας να σου βγαζει αυτο το συναισθημα που μονο μια μηχανη μπορει....:D


Υ.Γ.: ....και θα επιμεινω κι ας το περασες στο ντουκου......παρε ενα tuono, και θα με θυμηθεις.....
με ενα δυο πραγματακια, ειναι σκετη ανατριχιλα

tolkmt-03
13/11/2007, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
περιμενε....

για να αποφυγω τις παρεξηγησεις....και εγω το brutale θα επαιρνα, αν δεν ειχα προβλημα να διαθεσω τουλαχιστο ?5000 παραπανω (αν ισχυουν τα περι προσφορας), και δε με ενοιαζε ποσα χρηματα θα χασω καποτε απο τη μεταπωληση....

εννοειται οτι σε ποιοτητα κατασκευης, φινιρισμα κλπ κλπ ειναι πολυ ανωτερο....

τωρα οσον αφορα την ικανοτητα σε στριψιμο και φρεναρισμα, δε μπορω να βαλω το χερι μου στη φωτια...

το σιγουρο ειναι οτι το triple θα ειναι πιο ευκολοδηγητο, αλλα οταν παλι σε καβλωνει ενα μηχανακι, ποιος κοιταει τετοιες λεπτομερειες????

αν εισαι τυπος που κραταει τη μηχανη του για χρονια, παρε αυτη που σου κανει κλικ ( το mv δηλαδη)...

το σημαντικο ειναι καθε φορα που την καβαλας να σου βγαζει αυτο το συναισθημα που μονο μια μηχανη μπορει....

Τώρα μάλιστα.Κατάλαβα πως το εννοείς.

Κοίτα,είπα μόνο για μεταχειρισμένο brutale αφού καινούριο ακόμα και με την προσφορά είναι πανάκριβο.

Επίσης ένα θετικό(?) με την αγορά του brutale είναι ότι το παντρεύεσαι.Και αυτό είναι καλό για μένα γιατί γενικά ενθουσιάζομαι εύκολα με καινούρια μοντέλα κλπ αλλά με το brutale δεν έχω πρόβλημα να γεράσω μαζί του αφού πρόκειται για κορυφαίο (αν όχι ΤΟ κορυφαίο) γυμνό και δεν σκοπεύω να αλλάξω κατηγορία τουλάχιστον πριν τα 35.

tolkmt-03
13/11/2007, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap



Υ.Γ.: ....και θα επιμεινω κι ας το περασες στο ντουκου......παρε ενα tuono, και θα με θυμηθεις.....
με ενα δυο πραγματακια, ειναι σκετη ανατριχιλα

Δεν το πέρασα στο ντούκου και το γουστάρω τρελά το tuono αλλά δεν μου έχει κάνει ρε γμτ αυτό το κλικ.Το έχω δει και στην πίστα να γαζώνει και στον δρόμο να μπαντοσουζιάζει αλλά χωρίς να λεώ ότι δεν μου αρέσει,αν ήταν να δω σε 1000 και πάλι θα προτιμούσα το speed triple...

tolkmt-03
13/11/2007, 22:17
Αλλά και πάλι,τι ξέρω εγώ,5-6 μηχανάκια έχω οδηγήσει και όλοι λένε τα καλύτερα για το tuono.Βρε λες...?

Baggelhs20
13/11/2007, 22:24
Brutale!

H.A.Balafoutre
13/11/2007, 23:39
Το MV το MV....μην ακούς κανέναν....:lol:

orangefactor
14/11/2007, 00:28
παντως εχω θα επερνα το benelli tnt!κ για να μην παρεξηγηθω Νιαρχος λεγομαι:lol: :lol:
τεσπα αναμεσα απο τα δυο σιγουρα το BRUTALE!!καλα σου λενε κανε το σκατο σου παξιμαδι κ go for it!ειναι μια αποφαση την οποια δεν πιστευω οτι θα την μετανοιωσεις.
δηλ τι θες να μας πεις οτι σκεφτεσαι να παρεις μηχανη απο μια χωρα που τρωνε ψαρι με τηγανητες πατατες ελα τωρα....

παντως σκεψου πολυ σοβαρα κ την περιπτωση του tuono,ειναι φοβερη μηχανη

xampos
14/11/2007, 00:38
αυτο το brutale ρε παιδια ποσο κανει καινουργιο, τι σοι μηχανατσι ειναι :confused:

tolkmt-03
14/11/2007, 00:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
αυτο το brutale ρε παιδια ποσο κανει καινουργιο, τι σοι μηχανατσι ειναι :confused:

Αν δεν κάνω λάθος αδερφέ από Θεσσαλονίκη είσαι,οπότε πάνε ρίξε μια ματιά στον Τερζή να δεις και τιμές.Ετοιμάσου για εγκεφαλικά όμως...

:beer: :beer: :beer:

xampos
14/11/2007, 00:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Αν δεν κάνω λάθος αδερφέ από Θεσσαλονίκη είσαι,οπότε πάνε ρίξε μια ματιά στον Τερζή να δεις και τιμές.Ετοιμάσου για εγκεφαλικά όμως...

:beer: :beer: :beer:

απο θεσσαλονικη ειμαι και σε ξερω κι ολας :D

:beer:

tolkmt-03
14/11/2007, 01:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
απο θεσσαλονικη ειμαι και σε ξερω κι ολας :D

:beer:

Είσαι ο και λέγεσαι:

:D :D :D

xampos
14/11/2007, 01:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Είσαι ο και λέγεσαι:

:D :D :D

ειμαι ο Μπαμπης απο Θερμη

την κυριακη σε ειδα με το μανστερ να φευγεις απ τη eurotech να βγεις περιφεριακο, ερχομουνα απο απεναντι με την παπια :wave2:

Υ.Γ για να μη λεω μαλακιες :look: ο Κυριακος απο Θερμη δεν εισαι που εχει το ιντερνετ καφε :confused: ?????:rotflmao: :rotflmao:

:beer:

tolkmt-03
14/11/2007, 01:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
ειμαι ο Μπαμπης απο Θερμη

την κυριακη σε ειδα με το μανστερ να φευγεις απ τη eurotech να βγεις περιφεριακο, ερχομουνα απο απεναντι με την παπια :wave2:

Υ.Γ για να μη λεω μαλακιες :look: ο Κυριακος απο Θερμη δεν εισαι που εχει το ιντερνετ καφε :confused: ?????:rotflmao: :rotflmao:

:beer:

Ωχ μας πιάσανε!Ρε η interpol είσαι??!?Μέσα έπεσες:rotflmao: :rotflmao:

:beer: :hypnotize

byron
14/11/2007, 07:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Αλλά και πάλι,τι ξέρω εγώ,5-6 μηχανάκια έχω οδηγήσει και όλοι λένε τα καλύτερα για το tuono.Βρε λες...?

Αν δεν θελήσεις πάντως να μπλέξεις με εισαγωγή απ΄το εξωτερικό για το (πανέμορφο) βρούτο, και σκεφτείς να ρίξεις μια ματιά σε tuono, κοίτα και αυτό που δίνει ένα παιδί από Θεσ/νίκη στο apriliabikers (http://www.apriliabikers.gr/cms/index.php?option=com_smf&Itemid=33&topic=3853.0)

Μόνο οι εξατμίσεις έχουν ένα χιλιάρικο και έχει 4 χρόνια εγγύηση (3.5 ακόμα το συγκεκριμένο)

Για την επιλογή μεταξύ των 2 τι να σΕ πω. Το μόνο κοινό που έχουν είναι πως είναι γυμνά. Το 750 πάντως είχε ψιλοχαντακωθεί απ΄τον μεγάλο αδελφό του, που προσέφερε το ίδιο πακέτο με πολύ περισσότερο γκάζι.
Το 750 το έχει οδηγήσει ο sapila racing. Αν θες ρίξτου ένα πμ να σου πει εντυπώσεις. :winka:

Ζεύκας
14/11/2007, 07:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από siakattackj
ΕΛΕΟΣΣΣΣΣΣΣΣΣΣ!!!!!!!!!!!!!!!!!


το τρίπλ που το οδήγησα (όπως και όλα τα άλλα της κατηγορίας) ήταν καλύτερο μόνο από το φέιζερ!!!! (μακράν το χειρότερο δίκυκλο!!!!)


όχι τρίπλ.....

κάνε το σκατό σου παξιμάδι και πάρε το ΜV.....

:beer:

κ σε είχα συμπαθήσει ρπμ...

:D

byron
14/11/2007, 07:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
περιμενε....


spam on.

Ρε Γιώργο, ότι τύπος στην εσωτερική που τον :a021:, ο Trooper είναι?? :lol:

spam off

sapila racing
14/11/2007, 10:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
Το 750 το έχει οδηγήσει ο sapila racing. Αν θες ρίξτου ένα πμ να σου πει εντυπώσεις. :winka:

Δεν το εχω οδηγήσει, αν και είχα την ευκαιρία. Το έχει ενας φίλος μου.

Το θέμα με το Brutale, ειναι οτι δεν μορείς να το συγκρίνεις με το Triumph.
Δεν έχει καμμία σχέση, το ενα ειναι ενα καλο μηχανάκι και το άλλο είναι ενα κατασκέυασμα με top τα πάντα επάνω του.
Στις Σέρρες το Brutale (750) πάτησε άνετα όλα τα γυμνά 1000ρια.
Tuono, KTM, Kawa, Honda, Yamaha, Suzuki κλπ.

Ειναι super στημένο και απλά περιμένεο τον κατάλληλο οδηγό να το πάει όπως του αξίζει. Στην πόλη ειναι δύσκολο, σκληρό, πολύ ψόφιο χαμηλά κλπ.

Επίσης βγήκε το μεγάλο αδελφάκι που εχιε και ροπή χαμηλά και γκάζια ψηλά και ότι θέλεις, οπότε αυτομάτως το 750 έπεσε και από τιμή και στα μάτια του κόσμου.
Στην πίστα το 750 ειναι οτι πρέπει, αλλά για καθημερινή χρήση το 910 ειναι σίγουρα πολύ καλύτερο.

DrIoannis
14/11/2007, 10:53
Εγώ θα πήγαινα προς το MV.Πανέμορφο, δυνατό και πολύ καλά στημένο.Για service εξαρτάται πού είσαι.

Cpt. Haddock
14/11/2007, 11:00
Έχει πλάκα πάντως που όλοι κάνετε κηδεία με ξένα κόλλυβα (κοινώς του λέτε να πάρει το MV)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τι εύκολο που ειναι να λές στον άλλο "ξόδεψε όσο πιο πολλά λεφτά γίνεται" :rotflmao:

tolkmt-03
14/11/2007, 11:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Έχει πλάκα πάντως που όλοι κάνετε κηδεία με ξένα κόλλυβα (κοινώς του λέτε να πάρει το MV)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τι εύκολο που ειναι να λές στον άλλο "ξόδεψε όσο πιο πολλά λεφτά γίνεται" :rotflmao:

Να υπενθυμίσω ότι πάντα μιλάμε για μεταχειρισμένο brutale.Για καινούριο μιλάμε μόνο για το triumph.

Ενδιαφέρον το tuono του παιδιού απ'την Θεσσαλονίκη...

Cpt. Haddock
14/11/2007, 11:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Να υπενθυμίσω ότι πάντα μιλάμε για μεταχειρισμένο brutale.Για καινούριο μιλάμε μόνο για το triumph.

Μη κοιτάς μόνο το κόστος αγοράς :winka:

DrIoannis
14/11/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Έχει πλάκα πάντως που όλοι κάνετε κηδεία με ξένα κόλλυβα (κοινώς του λέτε να πάρει το MV)

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Τι εύκολο που ειναι να λές στον άλλο "ξόδεψε όσο πιο πολλά λεφτά γίνεται" :rotflmao:


Ο άνθρωπος ρώτησε τη γνώμη μας και πιστεύω του απάντησαν.Τώρα μπορεί να ζυγίσει την κατάσταση και να αποφασίσει μόνος του τι θα κάνει.Άλλοι σκέφτονται με την καρδιά και άλλοι με την τσέπη.Εάν είχε βάλει το Tuono στην εξίσωση θα του έλεγα να πάρει αυτό,και ας μην είναι το πιο ακριβό.

tolkmt-03
14/11/2007, 11:22
Συμφωνώ αλλά υποθέτω ότι και το tuono ή ακόμα και το triumph δεν έχουν φθηνή συντήρηση.Και η αλήθεια είναι ότι όσο έχω ψάξει στο internet για common issues των brutale δεν έχω βρει κάτι σημαντικό.

Μάλλον σημαντικότατος παράγοντας είναι η αίσθηση που σου αφήνει το καθένα οπότε θα προσπαθήσω να βρω test rides.

xampos
14/11/2007, 11:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Ωχ μας πιάσανε!Ρε η interpol είσαι??!?Μέσα έπεσες:rotflmao: :rotflmao:

:beer: :hypnotize

:a01: :a01: :a01:

DrIoannis
14/11/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Συμφωνώ αλλά υποθέτω ότι και το tuono ή ακόμα και το triumph δεν έχουν φθηνή συντήρηση.Και η αλήθεια είναι ότι όσο έχω ψάξει στο internet για common issues των brutale δεν έχω βρει κάτι σημαντικό.

Μάλλον σημαντικότατος παράγοντας είναι η αίσθηση που σου αφήνει το καθένα οπότε θα προσπαθήσω να βρω test rides.

Ό,τι καλύτερο μπορείς να κάνεις είναι test ride.Θα βρεις για όλα.Καλή τύχη στην αναζήτησή σου.

byron
14/11/2007, 11:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Συμφωνώ αλλά υποθέτω ότι και το tuono ή ακόμα και το triumph δεν έχουν φθηνή συντήρηση.

To Tuono δεν έχει ακριβή συντήρηση, ή τουλάχιστον εκεί που το πηγαίνω οι τιμές είναι λογικότατες. (αν σκεφτείς πως το service στα scooter πχ έχει 200?)

Στην Θεσ/νίκη δεν ξέρω να σου πω τι παίζει, αλλά δεν μπορεί να έχει μεγάλες διαφορές.

Xrider
14/11/2007, 11:39
Ωραιο και δυνατο το Brutale=ασχημο,αλλα απο γνωστο με F4 ξερω οτι οταν ειδε ποσο εχουν τα ανταλλακτικα.....το παρκαρε στο σαλονι του σχεδον μονιμα.Και για να μην πουμε χρονο αναμονης ανταλλακτικων...θα σε βρει το 2009 ακομα και στην Ιταλια!
Το Triumph ειναι κ@λιαρικο μηχανακι αν και το baby speed μου αρεσει περισσοτερο.

drade
14/11/2007, 13:42
Ξέχνα το MV πήγαινε για τουόνο ή για speed triple.

Το MV θα ματώσεις για να το πουλήσεις στην φτωχομάνα, το είχε φίλος (γνωστός στον χώρο της μοτοσικλέτας στην θεσσαλονίκη) και αγανάκτησε. τελικά το έδωσε ανταλλαγή για ένα R1 μόνο και μόνο για να έχει κάτι πιο εμπορικό και στην συνέχεια να μπορεί να πάρει αυτό που θέλει. Δεν του άρεσε το 750, κατά τα λεγόμενα του για τον δρόμο δεν λέει, παρά ήταν σκληρό και ψηλά η δύναμη – και ο τύπος τρέχει και σε αγώνες ….

Ο ΜΑΚΙΝΑΣ είναι ακριβός (μπορεί να είναι καλός αλλα…). Μου είπε φίλος ότι πήγε να πάρει το 910 από τον Μακινα και του είπε ο Μακίνας «στο φέρνω αλλά δεν εγγυώμαι για ανταλλακτικά κλπ κλπ» τελικά δεν μπόρεσε να του το φέρει ο Μακινας (πριν κανά χρόνο + έγιναν όλα αυτά αν θυμάμαι καλά). Επίσης άμα σκέφτεσαι να το πάρεις από τον τερζή μην περιμένεις κανά σοβαρό σέρβις κλπ.

οπότε είσαι για speed triple ή tuono. το τυόνο το θεωρώ σαφώς καλύτερο και ποιοτικότερο και γι αυτό το επέλεξα. Η περίπτωση του ανδρέα που το πουλάει είναι καλή διότι και σε πολύ καλή τιμή το δίνει και δεν χρειάζεται τίποτα άλλο είναι πολλά τα εξτρά (εκτός άμα είσαι και πολύ ψαγμένος και χώσεις καμιά πίσω ανάρτηση ohlins). είναι και στο πιο όμορφο –στυλάτο χρώμα που πλέον δεν βγαίνει Από τον ΚΟΥΡΤΗ το πήρε το συγκεκριμένο μηχανάκι ο οποίος ΚΟΥΡΤΗΣ μέχρι στιγμής μου δίνει πολύ λογικές τιμές σέρβις (δεν είχα και κανά σοβαρό πρόβλημα βέβαια αλλά σίγουρα είναι λογικός).

αυτά... πολύ ώρα έφαγα για την απάντηση και θα με κράξει ο προϊστάμενος :rolleyes: έχε χάρη που με ενημέρωσε για το εν λόγω θρεαντ ο αναλυτικότατος κύριος Βύρων!

road spirit
14/11/2007, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από byr0n
... αλλά δεν μπορεί να έχει μεγάλες διαφορές. καλά, αυτό μη το δένεις κόμπο...
το πέγκασο μου σε κοινό μας "φίλο" μηχανικό (θεωρώ δλδ οτι και εσυ στον ίδιο το πας, ε? καταλαβαίνεις φαντάζομαι ...) : τιμή σερβις 10.000 χλμ : Χ ευρω
σε άλλο εξουσιοδοτημένο απρίλια : 2Χ !

οπότε...

afrotwin
14/11/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Σκέφτομαι να με βρει με καινούρια μηχανή το 2008 και έχω κατασταλάξει σε αυτά τα 2.


Ο βρούτος ήταν και είναι το όνειρο αλλά το κόλλημα μου είναι ότι θα είναι μεταχειρισμένο αν και σε καμία περίπτωση με πάνω από 10000 χιλ.

Το street triple το λάτρεψα από την στιγμή που το δοκίμασα.Φοβερό εργαλείο και παιχνίδι.Η αλήθεια είναι ότι δεν έχω οδηγήσει brutale αλλά προφανώς δεν υπάρχει περίπτωση να μην μου αρέσει.Είναι πραγματικά θε'ι'κό εργαλείο.Αν και λογικά κάθε φορά που θα φτάνει το service θα χρειάζεται να πάρω δάνειο...

Οπότε,ιδού το ερώτημα:


Μεταχειρισμένο brutale 750(κατά πάσα πιθανότητα από εξωτερικό) ή street triple του κουτιού?

Ακούω γνώμες και απόψεις....
tora ir8es na mas kanis entiposi me tis dio foveres epiloges sou ke tin dinatotita sou na tis agorasis

na ksekiniso me to gegonos oti opia ke na paris ise asimantos


ke meta an mporis pragmatika na paris kati 8a paris ton brouto pou ine 70 klasis anoteros apo to triple ke para tas isixous me tis di8en anisixies sou...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

afrotwin
14/11/2007, 14:14
akiro
tora ida oti ise molis 22 xronos ke exis idi ke ducati monster...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

gia fere tous gonis sou sto forum na tous rotisoume an exis kan papaki ke meta sizitame...
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

byron
14/11/2007, 14:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
καλά, αυτό μη το δένεις κόμπο...


Κόμπο δεν το δένω. Απλά σε κουβέντες με τον drade δεν μου είχε πει κάτι τραγικό.

tolkmt-03
14/11/2007, 14:58
Afrotwin,τι χαζά είναι αυτά που λες αγόρι μου?Θέλω να πιστεύω ότι κάνεις πλάκα...

Μάλλον θα προσπαθήσω να συναντηθώ με το παιδί με το tuono και να το δω.

Drade και byron ενδεικτικά πόσο κοστίζει το service στα 10000?

gixxerpap
14/11/2007, 15:25
σου στελνω με πμ το τηλεφωνο ενος φιλου μηχανικου στην αθηνα, να σε κατατοπισει και να σου πει και δυο τρια πραγματα που θα πρεπει να κοιταξεις σε ενα μεταχειρισμενο τυονο....

ειναι ο ιδιος μηχανικος που πηγαινουν και τα παιδια, και ειναι και πολυ καλος φιλος...

CPANTELO
14/11/2007, 15:27
KANE THN YPERVASI ( AFOY DEN MPORO EGV:sad: :sad: ), DOSE 19100 EYRO KAI PARE TO PIO TELEIO GYMNO..... BRUTALE 910R. FONAKSE MAS META NA TO DOUME,NA THN PEKSOUME KAI NA KLAPSOUME POY DEN MPOROUME NA KANOUME TO IDIO :lol: :lol: :lol:

gixxerpap
14/11/2007, 15:27
και γιατι να στο στειλω με πμ? κρυφο ειναι?

βασιλης ζαφειριου 211/11.74.128

tolkmt-03
14/11/2007, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
και γιατι να στο στειλω με πμ? κρυφο ειναι?

βασιλης ζαφειριου 211/11.74.128

Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!
Θα τον πάρω σίγουρα.Είναι ο bill που γράφει στο apriliabikers?

byron
14/11/2007, 15:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Drade και byron ενδεικτικά πόσο κοστίζει το service στα 10000?

Μια μέση τιμή για το service των 10.000 που περιλαμβάνει :

Λάδια και φίλτρο λαδιού, μπουζί, λάδια μπροστινού, υγρά φρένων ΚΑΙ εργασία υπολογίζεις γύρω στα 210-240?.
Αν χρειαστεί και τακάκια υπολογίζεις +20 για το πίσω και από 45 εως 90? για κάθε δαγκάνα (αναλόγως την μάρκα).
Το service των 10.000 δεν είναι πολύ ακριβό αν σκεφτείς ότι συμπεριλαμβάνει και βγάλσιμο μπροστινού.

Αυτό που είναι ακριβούτσικο είναι των 20.000 που περιλαμβάνει όλα τα παραπάνω+βαλβίδες + κάποιες ακόμα προβλεπόμενες εργασίες και πάει από 300-350?.

Κάτι που μάλλον δεν έχει αναφερθεί και πιθανόν να ενδιαφέρει κάποιους κατόχους Tuono και Mille από 04 και μετά (μοτερ V990RR) είναι πως με πρόσφατη ειδοποίηση η aprilia μεταφερει τις ρυθμίσεις βαλβίδων στις 20.000 χλμ από 10.000 που ήταν πριν.

To αναφέρω μιας και είναι πιθανόν να «ξεχαστεί» απ΄τους μηχανικούς..... :rolleyes:

byron
14/11/2007, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από tolkmt-03
Σε ευχαριστώ πολύ για το ενδιαφέρον!
Θα τον πάρω σίγουρα.Είναι ο bill που γράφει στο apriliabikers?

Τώρα το είδα. Ναι ο gixxerpap για τον bill μιλάει.

gixxerpap
14/11/2007, 15:49
και επειδη οι σωστες δουλειες πρεπει να γινονται γρηγορα, τον εχω ενημερωσει ηδη και περιμενει να τον παρεις τηλεφωνο!
;)

gixxerpap
14/11/2007, 15:52
spam mode on

δεν ειναι ο τροοπερ, ειναι ενα tdm.....
αν ηταν ο τροοπερ εκει, θα μου το ειχε παρει το 675 και θα μου ειχε αφησει το fazer:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

spam mode off....

tolkmt-03
14/11/2007, 15:53
Ε δεν παίζεσαι....


:beer: :beer: :beer: :beer: :a19:

Ζεύκας
14/11/2007, 16:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από gixxerpap
spam mode on

δεν ειναι ο τροοπερ, ειναι ενα tdm.....
αν ηταν ο τροοπερ εκει, θα μου το ειχε παρει το 675 και θα μου ειχε αφησει το fazer:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

spam mode off....

ρε ο trooper δεν είναι για Αγγλιδούλες!

μια ζωή από το Μπουρνάζι-Ιαπωνία θα ψωνίζει! :lol:





πω πω θάψιμο που του έχω ρίξει σήμερα...

tolkmt-03
14/11/2007, 22:12
Gixxerpap αν θές σβήσε κανένα pm γιατί δεν μπορώ να σου στείλω!

Sapadak
14/11/2007, 22:45
AYTO (http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&postid=956567#post956567) εδω φανταζομαι το εχεις δει?

Ειναι "καινουριο" :D