PDA

View Full Version : Cr125m ΑΓΙΟΥΤΟΟ



manouras
13/11/2007, 00:48
Καταρχάς Καλησπέρα σε όλους .Είναι το πρώτο μου πόστ . Είμαι παρθενίτσα και φρεσκαδούρα στο ΜοτοΦόρουμζ ,γιαυτό be gentle as a snowflake in your hands!
Είμαι φοιτητής στην Αγγλία στο ξακουστό (λέμε τώρα) Manchester και καθότι βαρέθηκα να πορπατώ επήρα μια απ'αυτές που κάνουν θόρυβο και σου βγάζουν τη τσατίλα . Κατα κόσμον Honda CR125M , μοντέλο 1991 . Ένα τυπάκι στο Μπόλτον το έριξε στο Ebay και το τσάκωσα . Τώρα θα μου πεις προς τι ο πρόλογος ? Ο πρόλογος ,πρώτον το πήρα νύχτα (κυριολεκτικά) με δυο αδέρφια Έλληνες νταλικιέριδες που με βοήθησαν να το φέρω 25χιλιόμετρα παραπέρα.
Ας αρχίσω λοιπόν το story .
Οι πενιχρές μου γνώσεις δεν μου επέτρεψαν τι να γνώριζα να κοιτάξω πρωτού αγοράσω . Κοινός μην πάρω παλτό .
Θυμάμαι οτι ο Βασίλης ,ο ένας φορτηγατζής ρώτησε το κοκκινοσβέρκτη τον Εγγλεζάκο,γιατί παίζει (βγαίνει) το μαρσιπιέ των ταχυτήτων και αυτός πήγε και έφερε το παλιό που έσφιγκε καλήτερα και τουλάχιστον δεν έφευγε.Είπε ότι είχε βάλει καινούριο αλλά δεν ήταν γνήσιο και έτσι έβαλε πάλι το παλιό. Τέλος πάντων ,λίγο ως πολύ έφτασε και στη γειτονιά.
Κάτι που διαπίστωσα εύκολα ήταν η άμεση αλλαγή Clutch calbe,ελληνιστή ντίζα συμπλέκτη . Έδωσα 20£ σε ένα απο τα λίγα μηχανουργεία μηχανών εδώ και το άλλαξε φούλ κομπλέ .Και τώρα αρχίζουν όλα τα σχόλια μου ,παρατηρήσεις ,απορίες κλπ .
Πρώτον η μοτόρι πάει καλά . Λίγο περίεργα αλλά καλά γενικά .
Αλλά (σιγά που δεν θα υπήρχε ένα αλλά) , πρώτον πρέπει να το ελένξω αν είναι ασφαλής για οδήγηση . Αλλά (να το πάλι), το γενικό σερβίρισμα θα μου κοστίσει 80£ δλδης 115ευρά ,άρα η τσέπη δε το αντέχει.
Έψαξα για σέρβις μάνιουαλ αλλά δεν υπάρχει τπτ ,παραμόνο ένα του NSR125 που έχουν τον ίδιο κινητήρα αλλά (βρε βρε) είναι στα αδερφίστικα (γαλλικά). Εγώ γρί απο Γαλλικά παρα μόνο τα essential αλλά για άλλα θέματα, που δεν είναι και επι της παρούσης.
ΑΔΕΛΦΙΑΑΑΑΑ ΒΟΗΘΕΙΑΑΑ , πέστε τι να κοιτάξω , τι να δω , τι να φτιάξω , πως θα το φτιάξω , γιατί να το φτιάξω , και τέλος πάντων ότι έχετε ευχαρίστηση .
Δεύτερο. Παρατηρώ ότι στη δευτερά στις 5000 στροφές μουγκρίζει το όχημα σαν να τερμάτισε η ταχύτητα αλλά μόλις πιάσει τις 8000 εν τέλι χτυπάει ροπή . Τι είν τουτο ???
Τρίτο ,θέλω να του καθήσω πίσω παταράκια για να βγάζω τσάρκα το γκομενάκι...αλλά για αυτό το μοντέλο δεν υπάρχουν πουθενά και επιπλέον δεν έχει τρύπες πίσω παρα μόνο 2 που είναι οξυγονοκολλημένες στην αριστερή πλευρά στη σιδερένια μπάρα που στηρίζετε ο τροχός. Καμιά ιδεα ??? Υπάρχουν universal ?? Αν χρειαστεί να τρυπήσω τη μπάρα , είναι safe αυτό ?
Τέταρτο. Κωλοπαιδαράκια προσπάθησαν τη δεύτερη μέρα να μου κλέψουν και έσπασαν το κλείδωμα του τιμονιού και έχει στραβώσει η ευθηγράμηση τροχού τιμονιού .Τι κάνω ? Πρέπει να χαλαρώσω τα καβαλέτα και να το φέρω στα ίσια ?Το αξιοπερίεργο είναι ότι το κλείδωμα τιμονιού λειτουργεί πάλι κανονηκά . Τι παίζει?
Πέμπτο. Λογικά πρέπει να λαδώσω την αλυσίδα ,διότι δεν μου μοιάζει επαρκές. Τι να πάρω??
Έκτο. Προσπάθησα σήμερα να βγάλω τα πίσω πλαστικά ώστε να καθαρίσω το φίλτρο αέρα,αλλά 2 βίδες είναι αμετανόητες και ήδη τις έχω ζορίσει αρκετά και αρχίζουν και φαίνοντε τα σημάδια καταπόνησης και φοβάμε μην χαλάσουν . Τι κάνω ????
Έβδομο.Σκέφτομαι τον Ιούνι ,αφού παίρνω πτυχίο και την κάνω, να δώσω υπηκοότητα στο βρουμ βρουμ μου Ελληνική. Έχει κανείς ιδεά ,τι γίνετε σε αυτές τις περιπτόσεις ?
Έννατο. Σχετικά με το μαρσηπιέ των ταχυτήτων,σήμερα παρατήρησα ότι παίζει λίγο αλλά σε καμιά περίπτωση δε βγαίνει .Αν έχει φαγωθεί το καρέ στο μέλλον (φτου φτου φτου),αυτό αλλάζει ?
Δέκατο Όντας γραφίστας θέλω να του φτιάξω αυτοκόλλητα,αλλά δεν ξέρω τι τύπο αυτοκόλλητου χαρτιού πρέπει να χρησιμοποιήσω. Καμιά ιδέα ,ίσως ??

Ουφφφφφφφ τα είπα και ξαλάφρωσα .

Ιδού και ο υποφαινόμενος...

http://www.maryrooms.com/crm/1.jpg
http://www.maryrooms.com/crm/2.jpg

banditgr
13/11/2007, 19:34
hey
loipon gia manual den gnorizo...
2)mporei na einai ena skasmo pragmata,to poio pithano einai oti....etsi einai to mixanaki,2xrono 125cc min theleis grammikotita kai ropi xamila (kala oute psila alla leme tora)
3)Ayti i "mpara" ypotheto einai to psalidi...min to tripiseis! an den exei marspie piso malon den pernei.
4)e3artatai ti exei starosei...pio pithano einai to timoni apo ta kavaleta,dokimase opos les na ta xalaroseis kai na ksanasfikseis,mporei na exei parei kai to timoni opote...theleis allo.
5)ena ladi se sprey gia alisides non o-ring.
6)yparxoun 2 -3 liseis....proton na dokimaseis ena kalitera kleidi,an einai stivaro to simeio mporeis na xrisimopoiiseis sfirokatsavido,mporeis akoma na kaneis ena "aylaki" kapos kai na valeis ena megalo isio katsavidi...an tipota den kanei douleia,tha xreistei tripima kai vgalsimo (yparxoyn kitakia ezout gia vides,einai tripania me anapodo spiroma psaxta)
7)tsou
8)oups..den exeis
9)alazei alla den nomizo na xreistei
10)vinilio

manouras
13/11/2007, 21:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
hey
3)Ayti i "mpara" ypotheto einai to psalidi...min to tripiseis! an den exei marspie piso malon den pernei.


Αν δεις την δευτερη φωτό ,είναι η μπάρα εκείνη που έχει πάνω το αυτοκόλλητο Honda. Αυτό εννοείς ψαλίδι ?
Σχετικά με τα γενικά,τι πρέπει να κοιτάξω για να δω αν είσαι σέηφ το μοτόρι ,έχεις καμιά ιδέα ? Όπως και για γενική συντήρηση ,τι να προσέξω ,τι να κάνω κλπ ?

Θένξ ανθρωπος ! Βέρι γιούσφουλ!!!

lamoun
13/11/2007, 21:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
Αν δεις την δευτερη φωτό ,είναι η μπάρα εκείνη που έχει πάνω το αυτοκόλλητο Honda. Αυτό εννοείς ψαλίδι ?


Αυτό εννοεί. :D

Άσχετο, βάλε και καινούργια λαδάκια...

banditgr
13/11/2007, 21:54
nai ayto einai to psalidi.
Ayto pou prepei na koita3eis prota prota einai oti exei sxesi me tin asfaleia sou..

frena (takakia kai ygra frenon)

metadosi (alisida-granazia,prose3e pos girnaei i alisida,an kanei magkomata kai meta laskarei einai shot,koita ta granazia gia megali fthora.An kati apo ta 2 thelei alagma,alazoun ola mazi paketo,alios to ena tha fthirei to allo)

lastixa (exm...ayto to katalaveneis eykola)

tora oson afora to moter,genika to vasiko einai na vazei kala ladia miksis kai oxi ftiniarika.
An exei antlia mi3is ladiou (pou amfivalo) kalo tha einai na chekaristei an douleyei sosta.
Alakse kai ladia sto sasman (valvolines) na eisai ok.
An exei power valve xreizetai kai ayto elegxo kalis leitourgias gia na douleyei sosta to moto.

Me liga logia an exeis diathesi psa3e to service manual,tha einai poli xrisimo.

rsp
13/11/2007, 22:45
Για δες καιρο που διαλεξε η μοιρα να τον παρει...Αααρε Καρντασακο κουραγιο!!

OldMan
14/11/2007, 11:45
Γίνεται sticky για πεπερασμένο χρονικό διάστημα (προς γνώσιν και συμμόρφωσιν..) και αυτοκαταστρέφεται άμα τη λήξη του ... :smokin:

manouras
14/11/2007, 15:08
Άρα δεν τρυπάω ψαλίδι για κανένα λόγο . Υπάρχει όμως η περίπτωση (λέμε τώρα) ,να μπαίνουν παταράκια που εφαρμόζουν στις βίδες του πίσω τροχού ??
Να ρωτήσω και κάτι άλλο ,κάποια πρωινά παίρνει μπρος σπίρτατο ,αν πάω κάποια απόσταση π.χ ας πούμε 2χλμ , κ το αφήσω για κανένα 10λεπτο , θα πρέπει να τραβήξω ένα αρκετό αριθμό μανιβελλιών για να πάρει . Το θέμα είναι ότι δεν ακούγετε ανάφλεξη. Σκέφτομαι τώρα το εξής . Αν είναι το μπουζί ή μπουζόπιπα ,δεν θα έπρεπε να δίνει έστω λίγο απ'την αρχή ή καθόλου ? Μιλάμε πάντα για καταστάσεις μη βροχινες .
Άλλο ,γιατί έχει ελάχιστη συμπίεση στη μανιβέλλα ? Έτσι είναι τα δίχρονα ?

Εεε ευχαριστώ αυτούς που μπήκαν στο κόπο να απαντήσουν ,appreciated A lot!
Να σας πήξω και με άλλες ερωτήσεις συννοδευμένες με φωτό για τις εργασίες που πρόκειτε να κάνω?

Your excellence (oldman),
Wouldst thou consider me presumptious were I to suggest that thou offering some of your wisdom as often as humanly possible and aught that moveth? :cool:

OldMan
14/11/2007, 15:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
Your excellence (oldman),
Wouldst thou consider me presumptious were I to suggest that thou offering some of your wisdom as often as humanly possible and aught that moveth? :cool:
Your humility (manouras)...
According to our humble opinion, it would be supposed you separately wait for answer in every question and then advancing in the submission of other.

In our opposite case, our majesty is compelled to point out to you the danger to " be eaten by marmagka" !! :smokin:

manouras
14/11/2007, 16:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Your humility (manouras)...
According to our humble opinion, it would be supposed you separately wait for answer in every question and then advancing in the submission of other.

In our opposite case, our majesty is compelled to point out to you the danger to " be eaten by marmagka" !! :smokin:

Got it! Seems' 'Marmagka' is a phaenomenon widelly spread around this forum..Likewise my humbleness can't allow been sucked aught.

Abject Regards

The Servant

OldMan
14/11/2007, 16:31
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
As long as it passes the time, these inferior beings become always more impertinent…

I should remember to decapitate the one that granted to them the right to dare they say their opinion!!!

:smokin:

Cpt. Haddock
14/11/2007, 16:42
is that a british section in the forum or what? :smokin:

OldMan
14/11/2007, 16:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
is that a british section in the forum or what? :smokin:
Μυρίστηκες Guinness και μπούκαρες, Αγγλίδα γεροντοκόρη ??? :D

Cpt. Haddock
14/11/2007, 16:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Μυρίστηκες Guinness και μπούκαρες, Αγγλίδα γεροντοκόρη ??? :D


aye lad ! :smokin:

lamoun
14/11/2007, 17:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
is that a british section in the forum or what? :smokin:


Nope.. the FZR600's!!!

manouras
14/11/2007, 17:43
Να ρωτήσω και πάλι (πρωτότυπο). Επειδή τα skullies αυξάνονται και πληθύνονται στην περιοχή μου (Ας πουμε το αντίστοιχο Bronx της Νέας Υόρκης) ,σκέφτομαι να βάλω κάτι τις σε συναγερμό . Απ'την άλλη σκέφτομαι για Datatag κλπ συνναφή ή και ακόμα λαμπάκι που απλά δεν κάνει τπτ (μούφα συναγερμός) . Γνωρίζει κανείς τπτις ??? Τι παίρνω ,πως συνδέονται κλπ...??

Επιφυλλάτομαι σε όλλους του απανταχού posters και λυτρωτές μου να ανταποδώσω με finest Ales τώρα αρχές Δεκέμβρη που κατεβαίνω .
Όποιος βοηθήσει και στα παταράκια δε ,θα του βαστώ μια κούτα Guiness και θα του χτυπήσω το shamrock αυτοπροσώπος στον αφρό!!!

rsp
14/11/2007, 19:17
Να βοηθησω λιγο τον Καρνταση...

Συναγερμο ξεχασε τον, δεν τον αντεχει το μηχανακι σου, λαμπακι αν θελεις βαλε, δεν νομιζω να κανει διαφορα. Προσπαθησε να το κλειδωνεις καπου με πολυ φως (αν δεν μπορεις σε κλειστο μερος) και μην τσιγουνευτεις σε κλειδαριες!

Για τα πισω μαρσπιε, υπαρχουν στο εμποριο μαρσπιε που εχουν βασει για να πιανουν στο ψαλιδι χωρις τρυπες..Αλλα!! Αν το κοριτσι ειναι πανω απο 46,5 κιλα προτεινω απλα να μαθει να γυμναζει τους μηρους και τα εχει κατω τα ποδια! Και το ψαλιδι θα μεινει ολοκληρο και εσυ θα ευχαριστιεσε γυμνασμενο το κοριτσι..!:wave2:

manouras
14/11/2007, 20:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Να βοηθησω λιγο τον Καρνταση...

Συναγερμο ξεχασε τον, δεν τον αντεχει το μηχανακι σου, λαμπακι αν θελεις βαλε, δεν νομιζω να κανει διαφορα. Προσπαθησε να το κλειδωνεις καπου με πολυ φως (αν δεν μπορεις σε κλειστο μερος) και μην τσιγουνευτεις σε κλειδαριες!

Για τα πισω μαρσπιε, υπαρχουν στο εμποριο μαρσπιε που εχουν βασει για να πιανουν στο ψαλιδι χωρις τρυπες..Αλλα!! Αν το κοριτσι ειναι πανω απο 46,5 κιλα προτεινω απλα να μαθει να γυμναζει τους μηρους και τα εχει κατω τα ποδια! Και το ψαλιδι θα μεινει ολοκληρο και εσυ θα ευχαριστιεσε γυμνασμενο το κοριτσι..!:wave2:

Το λαμπάκι το συνδέουμε σε κάποια ελεύθερη μπριζούλα (σίγουρα θα έχει όνομα αυτό το σαπιδάκι,σωστά?) ??
Ενδιαφέρον αυτό που λες για τα μαρσιπιέ αυτά , που τα βρίσκω? Ξέρεις κάτι ?

rsp
15/11/2007, 02:16
Καλο θα ειναι το λαμπακι να παιρνει ρευμα απο ξεχωριστη μπαταρια, και οχι δεν ξερω που πουλανε, μια ερευνα στο νετ θα σε βοηθησει σιγουρα

manouras
15/11/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Καλο θα ειναι το λαμπακι να παιρνει ρευμα απο ξεχωριστη μπαταρια, και οχι δεν ξερω που πουλανε, μια ερευνα στο νετ θα σε βοηθησει σιγουρα

Nice one man thnx!! Μπαταρία & Λαμπάκι μαζί . Got it .
Να ρωτήσω κάτι άλλο αν γνωρίζει κανείς . Όταν πλένουμε τη ταμπουροκωλού ,τι προσέχουμε να μην βραχεί ?? Την αλυσίδα την καλύπτουμε να μην φάει νερό ? Το κοντέρ & το στροφόμετρο,τι γίνετε ??
Επίσης ,κάποια κομμάτια του σκελετού ειδικά στο σημείο που είναι η στέκα ,έχει φύγει η μπογιά (λευκό) ,βάφεται ?? Αν ναι με τι και τι προηγείτε του βαψίματος ???

OldMan
15/11/2007, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
Την αλυσίδα την καλύπτουμε να μην φάει νερό ?
Αν είναι αδιάβροχη, όχι ...!!!


Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
στο σημείο που είναι η στέκα ,έχει φύγει η μπογιά (λευκό) ,βάφεται ?? Αν ναι με τι και τι προηγείτε του βαψίματος ???
Με τεμπεσίρι ...!!!









Ρε θα μας κάψει όλους ο θεός ....

manouras
15/11/2007, 17:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Αν είναι αδιάβροχη, όχι ...!!!


Πως αναγνωρίζω αν είναι αδιάβροχη ???



Με τεμπεσίρι ...!!!

Άκα λουλάκι μπιλιάρδου ?? Χμ...Ολντμαν ,αρ γιου σιούρ αμπάου ιτ?? Σάουντς γιου αρ τάκινγκ α πίς ατ με!









Ρε θα μας κάψει όλους ο θεός ....
Καλά αυτό είναι το μόνο σίγουρο...δε ξέρω για σένα αλλά εμένα στανταράκι ,το χώ λεμεε!!Ξέρεις κάτι ?

OldMan
15/11/2007, 17:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
Πως αναγνωρίζω αν είναι αδιάβροχη ???

Σε θερμοπαρακαλώ, μην συνεχίζεις ....!!!



Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
Άκα λουλάκι μπιλιάρδου ?? Χμ...Ολντμαν ,αρ γιου σιούρ αμπάου ιτ?? Σάουντς γιου αρ τάκινγκ α πίς ατ με!
Για στέκες, μόνο αυτό ξέρω ....

rsp
15/11/2007, 18:29
Υπαρχει Θεος και τιμωρει οταν βαζουμε μαλακιες στις αγγελιες!!:smokin:


edit και μετα μεταφεροντε στα μοντελα-fazer αγνωστο γιατι...:confused:

STOYBI
15/11/2007, 21:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από rsp
Υπαρχει Θεος και τιμωρει οταν βαζουμε μαλακιες στις αγγελιες!!:smokin:


:lol: :lol: :bawl: :lol: :lol:

OzZzZzY
15/11/2007, 22:23
:lol: :lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao: :lol: :lol:

manouras
16/11/2007, 12:39
Ωραία πάμε μια ακόμα,πως ψηλώνουμε το ρελαντί ?? Ανι αήντίαζ ,ένιουάν ??

MikeG
16/11/2007, 13:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
Ωραία πάμε μια ακόμα,πως ψηλώνουμε το ρελαντί ?? Ανι αήντίαζ ,ένιουάν ??

Ρύθμισε το από το καρμπυλατέρ σου. Κάπου έχει μια βιδούλα που είναι γι'αυτή τη δουλειά.:D

OldMan
16/11/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Ρύθμισε το από το καρμπυλατέρ σου.
Δηλ. ρυθμίζεται και από αλλού ??? :confused:


@manuras : Αν δεν σε βολεύει από το καρμπυρατέρ, βγάλε την τσιμούχα του στροφαλοθάλαμου (από την μεριά του βολάν) και έχεις εξασφαλισμένες τουλάχιστον 5.000 - 5.500 r.p.m. στο ρελαντί !!
(και ένα τρύπιο πιστόνι...) :wave2:

manouras
16/11/2007, 13:34
Θα πάρω μια φωτό το καμπυλατέρ να πείτε που είναι γιατί δε παίζει . Όλο βίδες είναι το σαπιδάκι !
Καλά Όλντμαν είσαι πολυ πανεπιστήμονας,να μου πεις κιάλα τέτοια ψαρωτικά να λέω στα γκομενάκια .

Edit :
Btw δε θέλω να χαλάσω το θρέντ,αλλά επι τη ευκαιρία πουλάω τις παρακάτω μπότες στο Ebay,αν κάποιος ενδιαφέρετε ας επικοινωνήσει μαζί μου .

Dainese D-Dry (http://cgi.ebay.co.uk/BRAND-NEW-DAINESE-D-DRY-BOOTS-UK-SIZE-10_W0QQitemZ180180662101QQihZ008QQcategoryZ122213QQssPageNameZWDVWQQrdZ1QQcmdZViewItem)

MikeG
16/11/2007, 13:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δηλ. ρυθμίζεται και από αλλού ??? :confused:


Άμα είναι ψεκαστό ναι. Πήρα τη γενική περίπτωση λοιπόν & εξειδίκευσα γι'αυτό το πραπρα. :wave2:

OldMan
16/11/2007, 13:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
Btw δε θέλω να χαλάσω το θρέντ,αλλά επι τη ευκαιρία πουλάω τις παρακάτω μπότες στο Ebay
Btw ούτε εμείς θέλουμε να χαλάσει ένα τέτοιο thread, αλλά δεν χρειάζεται να προσπαθήσεις πολύ ακόμη.... :wave2:

notakos600
16/11/2007, 14:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Btw ούτε εμείς θέλουμε να χαλάσει ένα τέτοιο thread, αλλά δεν χρειάζεται να προσπαθήσεις πολύ ακόμη.... :wave2:

:lol: :lol:

Σοβαρά τώρα, γιατί δεν κάνεις μια βολτούλα από κανένα συνεργείο γιατί χέρια αμάθητα όλο και καμιά ζημιά θα κάνουνε και οι ζημιές κοστίζουν. Το όλο thread πάντως μου θυμίζει μαθήματα δια αλληλογραφίας.
Πάντα φιλικά.

OldMan
16/11/2007, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
:a54: :a54:
:rolleyes: :rolleyes:
Είσαι κακός άνθρωπος, εεε...??? :winka:

notakos600
16/11/2007, 14:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes:
Είσαι κακός άνθρωπος, εεε...??? :winka:

Το διόρθωσα...παρεπιπτόντως εδώ είμαστε όλοι καλοί, οι κακοί είναι ή στη φυλακή ή στα Ζωνιανά :lol: :lol:

OldMan
16/11/2007, 14:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από notakos600
Σοβαρά τώρα, γιατί δεν κάνεις μια βολτούλα από κανένα συνεργείο γιατί χέρια αμάθητα όλο και καμιά ζημιά θα κάνουνε και οι ζημιές κοστίζουν.
Δίκιο έχεις, αλλά προσπαθώ να μάθω ...:sad:

notakos600
16/11/2007, 14:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δίκιο έχεις, αλλά προσπαθώ να μάθω ...:sad:

Για τον φίλο εκ της αλλοδαπής ήτο το προαναφερθέν σχόλιον βεβαίως βεβαίως, εσύ παλιοσείρι oldman τα έμαθες όλα, αυτό που μένει είναι απλά να μας μεταδώσεις τη σοφία σου.

:a19: :a19:

TOMASKTM
16/11/2007, 15:54
6 χρόνια τυρανούσα ενα τέτοιο και δεν είχε κάνει κιχ.την τελευταία μέρα που θα το έδινα κόλησε.
η βίδα του ρελαντί εχει μεγάλο κεφάλι για ίσιο κατσαβίδι και ελατήριο στα πάσα.

toulis
16/11/2007, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Δίκιο έχεις, αλλά προσπαθώ να μάθω ...:sad:

Κάτι μου λέει ότι μάλλον προσπαθείς να ξεχάσεις

:D

toulis
16/11/2007, 15:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
6 χρόνια τυρανούσα ενα τέτοιο και την τελευταία μέρα που θα το έδινα κόλησε.
η βίδα του ρελαντί εχει μεγάλο κεφάλι για ίσιο κατσαβίδι και ελατήριο στα πάσα.


:confused: :confused: :confused:

manouras
16/11/2007, 16:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
6 χρόνια τυρανούσα ενα τέτοιο και δεν είχε κάνει κιχ.την τελευταία μέρα που θα το έδινα κόλησε.
η βίδα του ρελαντί εχει μεγάλο κεφάλι για ίσιο κατσαβίδι και ελατήριο στα πάσα.

Εύρηκαααα!!! Γιούπιιιιιι !!!!!

Ρε παιδιά σόρρυ αλλά 3 συνεργεία όλα & όλα είναι στο Μάντσεστερ και αυτά είναι πολυυυυυύ πιασοκώλληκα,άμα δε μάθω απο εσάς και δια της πράξης εξασκήσεως,how I'm I supposed to learn anyhow?Άμα τώρα σας κάθομαι τσολιάς στον φούτσο σας,οκ πάω πάσο.

OldMan
17/11/2007, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
?Άμα τώρα σας κάθομαι τσολιάς στον φούτσο σας,οκ πάω πάσο.
Ο φούτσος μας δεν μασάει ...!!!
(είναι μαθημένος από τσολιάδες...) :lol:

Απλά, μπούκαρες καταιγιστικά και αρχισες να ρωτάς την Άρτα και Τα Γιάννενα χωρίς να περιμένεις να πάρεις απαντήσεις ...


Το CRM ΔΕΝ είναι "μπελαλίδικο" μηχανάκι και δεν απαιτεί "κόλπα" και "μοντίφες" για το service του, αλλά δίνεις την εντύπωση ότι αν το ακουμπήσεις θα το κανεις ακόμη χειρότερο ...:winka:

π.χ: Δεν ρωτάμε από ΠΟΥ ρυθμίζεται το ρελαντί όταν δεν ξέρουμε ΓΙΑΤΙ και ΠΩΣ να το ρυθμίσουμε...

:wave2: :beer:

dirtbird
17/11/2007, 11:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Btw ούτε εμείς θέλουμε να χαλάσει ένα τέτοιο thread, αλλά δεν χρειάζεται να προσπαθήσεις πολύ ακόμη.... :wave2:

να δεις κάποιοι άλλοι πόσο προσπαθούν να μην το κάνουν καλύτερο....:evil: :evil:

dirtbird
17/11/2007, 12:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras

Ρε παιδιά σόρρυ αλλά 3 συνεργεία όλα & όλα είναι στο Μάντσεστερ και αυτά είναι πολυυυυυύ πιασοκώλληκα......

Γιατί δεν δοκιμάζεις στο Salford ? Κάτι μΕ λΕει ότι θα μέσα σε μισή ώρα θα έχεις 'ησυχάσει'......:D :D


Εναλλακτικά εάν έχεις πρόσβαση σε βιβλιοθήκη, πιάσε το section με τα Haynes....

manouras
17/11/2007, 15:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από dirtbird
Γιατί δεν δοκιμάζεις στο Salford ? Κάτι μΕ λΕει ότι θα μέσα σε μισή ώρα θα έχεις 'ησυχάσει'......:D :D


Εναλλακτικά εάν έχεις πρόσβαση σε βιβλιοθήκη, πιάσε το section με τα Haynes....

Όλεεε και άλλος Μανκούνιαν!!!Salford where man ?Ξέρεις κάτι ????
Τι είναι το section με τα Haynes ?? Βρήκα μόνο αυτό ,για κάτι τέτοιο μιλάς??Αυτό μου φαίνετε ότι είναι για γρασιδομηχανές...

http://www.maryrooms.com/crm/haynes.jpg

manouras
17/11/2007, 15:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ο φούτσος μας δεν μασάει ...!!!
(είναι μαθημένος από τσολιάδες...) :lol:

Απλά, μπούκαρες καταιγιστικά και αρχισες να ρωτάς την Άρτα και Τα Γιάννενα χωρίς να περιμένεις να πάρεις απαντήσεις ...


Το CRM ΔΕΝ είναι "μπελαλίδικο" μηχανάκι και δεν απαιτεί "κόλπα" και "μοντίφες" για το service του, αλλά δίνεις την εντύπωση ότι αν το ακουμπήσεις θα το κανεις ακόμη χειρότερο ...:winka:

π.χ: Δεν ρωτάμε από ΠΟΥ ρυθμίζεται το ρελαντί όταν δεν ξέρουμε ΓΙΑΤΙ και ΠΩΣ να το ρυθμίσουμε...

:wave2: :beer:

Απλά όπως το 1.2.3..Γνωρίζω να οδηγώ,αυτό το κάνω καλά,να πιάνω και να φτιάχνω δεν ήταν ποτέ στις ασχολίες μου ,αλλά επειδή επιδιώκω να γίνει και αυτό ,φοβάμαι ότι το παραμικρό που θα του κάνω θα μου βγάλει ζημιά .
Wie Sie bestellen Herr Commandante Oldman ,ich verstehe jetzt!

notakos600
17/11/2007, 16:47
Wie Sie bestellen Herr Commandante Oldman ,ich verstehe jetzt! [/B][/QUOTE]


Πάντως αν το παραπάνω ήταν βρισιά πρέπει να είναι η πρόταση με τα περισσότερα μπινελίκια.:lol: :lol:

manouras
23/11/2007, 02:10
Το πάω έτσι προς το παρόν αν και χρειάζεται να τελειώσω τα φτεράκια μπρος-πίσω και μάσκα .
Για την σέλα προβληματίζομαι γιατί δεν το βρίσκω βολικό να περάσω βυνίλιο πάνω ,μιας και θα γλιστράει μετά PLUS πιστεύω ότι θα έχει μεγάλη φθορά.
Ξέρει κανείς τιποτα για την περίπτωση της σέλας τι γίνετε ? Υποπτεύομαι μεταξοτυπία με κοπτικό ή στάμπο...


http://www.maryrooms.com/crm/autokoll1.jpg

manouras
24/11/2007, 00:33
Καινούρια νέα απο το μέτωπο.
Το πήγα σε ένα μηχανουργίο σήμερα.
Το ρεζουμέ αυτού,το μοτόρι άχρηστο και μη ασφαλές .
Μπρός πίσω τακάκια δεν υπάρχουν καθόλου. Διαρροή λαδιού στις μπροστινές μπουκαλές απο κάποια φαγωμένη φλάντζα.
Υγρά φρένων ανύπαρκτα επίσης στο πίσω. Ίσιωμα τιμονιού απο τιμονόπλακα .
Κάτι σιδεράκια που πιάνουν στο κύλινδρο (κάτι σαν φλάντζα πάλι κατάλαβα) ανύπαρκτα και διαρροή λαδιού.
Φλάντζα εκεί που κουμπώνει η εξάτμιση στο κινητήρα .
Κάτι μου είπε σχετικά με τα κυλινδροπίστονα με συνέπεια μηδενική συμπίεση στη μανιβέλα.
Άχρηστη αλυσίδα . Τέντωμα της υπάρχουσας διότι υπάρχει μεγάλος τζόγος .
Σχετικά με την γραμμικότητα στις ταχύτητες μου είπε ότι είναι πιθανό λόγο λάθος γραναζιών στο κινητήρα και πίσω τροχό (λάθος σχέση) .
Κάποιες μπίλιες (bearing) στο κινητήρα μια κάτω σειρά (δεν γνωρίζω καν για τι πράγμα μιλάει) είναι άχρηστες και γιαυτό κροταλίζει ο κινητήρας . Επιπλέον μου είπε ότι υπάρχουν 2 σειρές αυτών των bearings μια πάνω και μια κάτω . Η πάνω λειτουργεία καλά ή κάτω φαγωμένη.
Το κιβώτιο ταχυτήτων έχει απορυθμιστεί για κάποιο λόγο τύπου έχασα το μέτρημα.
Μπουζόπιπα δεν κουμπώνει σωστά και γιαυτό κάνει αναβοσβήματα στα φανάρια.
Και λάστ ο πίσω τροχός έχει τοποθετηθεί με λάθος φορά.
ΚΑΙ ΓΑΜΩΩΩΩ ΛΕΜΕΕΕΕΕ!!!

Η λύση αυτού: Το πουλάω επιτόπου.
Άλλη λύση : Το φτιάχνει αλλά δεν αξίζει γιατί κοστίζει πολλά (1500ευρά) ανταλλακτικά και εργασία.
Προτεινώμενη λύση : Να παρακολουθήσω ένα ημερήσιο σεμινάριο που διωργανώνει αρχές Γενάρη που χωρίζεται σε Basic & Advanced εκμάθησης επισκευής της μηχανής. Στο σεμινάριο φέρνει ο καθένας τη μηχανή του και ανάλογα σε πιο τμήμα είναι υπο την καθοδήγηση του την επισκευάζει και μαθαίνει και τα γενικότερα . 100Ευρώ η ημέρα & ανταλλακτικά δικά μου ή τα παραγγέλνω απο τον ίδιο .

Ερωτήσεις: Τι συμαίνουν όλες αυτές οι ζημιές , πως λέγοντε τα εξαρτήματα αυτά που έχουν χαλάσει και τι άλλες συνέπειες μπορεί να αποφέρουν αυτές οι ζημιές μελλοντικά ?

notakos600
24/11/2007, 00:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
Καινούρια νέα απο το μέτωπο.
Το πήγα σε ένα μηχανουργίο σήμερα.
Το ρεζουμέ αυτού,το μοτόρι άχρηστο και μη ασφαλές .
Μπρός πίσω τακάκια δεν υπάρχουν καθόλου-αλλαγή τακάκια-. Διαρροή λαδιού στις μπροστινές μπουκαλές απο κάποια φαγωμένη φλάντζα-αλλαγή τσιμούχες στις μπουκάλες-.
Υγρά φρένων ανύπαρκτα επίσης στο πίσω-βάζεις υγρά φρένων στο δοχειάκι και κάνεις εξαέρωση-. Ίσιωμα τιμονιού απο τιμονόπλακα .
Κάτι σιδεράκια που πιάνουν στο κύλινδρο (κάτι σαν φλάντζα πάλι κατάλαβα) ανύπαρκτα και διαρροή λαδιού.
Φλάντζα εκεί που κουμπώνει η εξάτμιση στο κινητήρα -αλλαγή τσιμούχας λαιμού εξάτμισης-.
Κάτι μου είπε σχετικά με τα κυλινδροπίστονα με συνέπεια μηδενική συμπίεση στη μανιβέλα-αλλαγή ελατήρια πιστονιού, μπορεί να φοράει μονό ελατήριο-.
Άχρηστη αλυσίδα -αλλαγή αλυσιδογράναζα-. Τέντωμα της υπάρχουσας διότι υπάρχει μεγάλος τζόγος .
Σχετικά με την γραμμικότητα στις ταχύτητες μου είπε ότι είναι πιθανό λόγο λάθος γραναζιών στο κινητήρα και πίσω τροχό (λάθος σχέση) -το προηγούμενο-.
Κάποιες μπίλιες (bearing) στο κινητήρα μια κάτω σειρά (δεν γνωρίζω καν για τι πράγμα μιλάει) είναι άχρηστες και γιαυτό κροταλίζει ο κινητήρας . Επιπλέον μου είπε ότι υπάρχουν 2 σειρές αυτών των bearings μια πάνω και μια κάτω . Η πάνω λειτουργεία καλά ή κάτω φαγωμένη-επάνω και κάτω ρουλεμάν μπιέλας μήπως?-.
Το κιβώτιο ταχυτήτων έχει απορυθμιστεί για κάποιο λόγο τύπου έχασα το μέτρημα.
Μπουζόπιπα δεν κουμπώνει σωστά και γιαυτό κάνει αναβοσβήματα στα φανάριααλλαγή πίπας-.
Και λάστ ο πίσω τροχός έχει τοποθετηθεί με λάθος φορά.
ΚΑΙ ΓΑΜΩΩΩΩ ΛΕΜΕΕΕΕΕ!!!

Η λύση αυτού: Το πουλάω επιτόπου.
Άλλη λύση : Το φτιάχνει αλλά δεν αξίζει γιατί κοστίζει πολλά (1500ευρά)-αδικαιολόγητα πολλά- ανταλλακτικά και εργασία.
Προτεινώμενη λύση : Να παρακολουθήσω ένα ημερήσιο σεμινάριο που διωργανώνει αρχές Γενάρη που χωρίζεται σε Basic & Advanced εκμάθησης επισκευής της μηχανής. Στο σεμινάριο φέρνει ο καθένας τη μηχανή του και ανάλογα σε πιο τμήμα είναι υπο την καθοδήγηση του την επισκευάζει και μαθαίνει και τα γενικότερα . 100Ευρώ η ημέρα & ανταλλακτικά δικά μου ή τα παραγγέλνω απο τον ίδιο .

Ερωτήσεις: Τι συμαίνουν όλες αυτές οι ζημιές , πως λέγοντε τα εξαρτήματα αυτά που έχουν χαλάσει και τι άλλες συνέπειες μπορεί να αποφέρουν αυτές οι ζημιές μελλοντικά ? [COLOR=blue]

notakos600
24/11/2007, 00:50
Κάτι δεν μου πήρε σωστά στο παραπάνω μνμ, θα το διορθώσω.

manouras
24/11/2007, 01:56
Για διόρθωσε ρε συ Νοτάκο γιατί είμαι που είμαι μπουρδουκλομένος ,έτσι όπως τα διάβασα μάλλον λάθος τα κατάλαβα.

mats8282
24/11/2007, 02:36
Εαν δεν εχεις τυψεις για τον επομενο που θα το παρει πουλα το.Αν εχεις δωστο για ανακυκλωση...Ποσο το αγορασες?

manouras
24/11/2007, 03:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από mats8282
Εαν δεν εχεις τυψεις για τον επομενο που θα το παρει πουλα το.Αν εχεις δωστο για ανακυκλωση...Ποσο το αγορασες?

Κανένα οίκτο (τσσσσσσ) !! 500 Λιριά το πήρα μαν

stefanos
24/11/2007, 08:47
Αν θές να μάθεις κάτι απο μοτο κράτα το, αν και μάλλον ο στρόφαλος δεν είναι κάτι απλό για να το παλέψεις μόνος σου.Τα υπόλοιπα με ένα manual είναι σχετικά απλά.
Αν θές να πάς καμιά βόλτα πάρε άλλο.


http://www.haynes.com/products/sfID1/8/sfID2/9

Υπάρχουν και αντίστοιχα clymer αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει.

OldMan
24/11/2007, 13:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
Το πήγα σε ένα μηχανουργίο σήμερα.
Που το πήγες ...??? :eyepop: :uplate: :look:

manouras
24/11/2007, 15:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Αν θές να μάθεις κάτι απο μοτο κράτα το, αν και μάλλον ο στρόφαλος δεν είναι κάτι απλό για να το παλέψεις μόνος σου.Τα υπόλοιπα με ένα manual είναι σχετικά απλά.
Αν θές να πάς καμιά βόλτα πάρε άλλο.


http://www.haynes.com/products/sfID1/8/sfID2/9

Υπάρχουν και αντίστοιχα clymer αν και δεν έχω χρησιμοποιήσει.

Σχετικά με το στρόφαλο εννοείς για τα bearings να φανταστώ ?? Το χώ ?

manouras
24/11/2007, 15:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Που το πήγες ...??? :eyepop: :uplate: :look:

Το πήγα στο Moto Technique > www.moto-technique.co.uk (Μούφα η σελίδα τους εχουν να την ανανεώσουν απο δεκαετίας)

stefanos
24/11/2007, 17:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
Σχετικά με το στρόφαλο εννοείς για τα bearings να φανταστώ ?? Το χώ ?

ναι

dirtbird
24/11/2007, 18:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Που το πήγες ...??? :eyepop: :uplate: :look:

Αν πάει λίγο πιο ανατολικά κατά Sheffield μεριά, έχει και κάτι χυτήρια μούρλια....

εντάξει, υπολειτουργούν τα τελευταί -άντα χρόνια αλλά θα κάνουν μιά 'εξαίρεση'... :D

Akatanomastos
03/01/2008, 03:45
pigaine to ston mastora pou fenete sovaro magazi
EXEI KAI WEB PAGE, ksereis ti simainei afto gia elladA?


pigaine to loipon ekei na ftiaksei ta sovara kai ta ipoloipa kanta monos sou

ti einai sovaro kai ti oxi tha sto poun oi sovaroi i oxi kirioi tou forum:lol:

manouras
29/01/2008, 03:22
Πολλά τα νεα παιδιααααα , τελειώνω αύριο με πτυχιακή και στέλνω μια ντουζίνα πράγματα ! Clue : Η μηχανή βρίσκετε στο σαλόνι ,στον 4ο όροφο της πολυκατοικίας μου !! Επίσης έμαθα τι συμαίνει Μπάτσος Inglese .

manouras
01/03/2008, 14:16
Καλησπέρα κοπέλια ,
Αν και λίγο καθυστερημένα θα πω τα τεκτενόμενα . Την μηχανή λοιπόν την ανέβασα τα Χριστούγεννα στην πολυκατοικία μου . Και ξεκίνησα σιγά σιγά να φτιάχνω ότι καταλάβαινα . Την καθάρισα λοιπόν απο τα λάδια κλπ , της άλλαξα μπαταρία , τις άλλαξα μπρος πίσω γρανάζι . (38 πίσω , 13 μπροστά ) . Της άλλαξα τακάκια πίσω ( και εκεί εχω πρόβλημα αλλά θα αναφερθώ αργότερα ) , άλλαξα υγρά φρένων μπροστά και έκανα εξαέρωση . Της έβαλα βαλβολίνες . Εκει είναι το πρώτο θέμα . Έχω την εντύπωση πως ο δείκτης της στάθμης της βαλβολίνης δεν δείχνει τιποτα και έτσι γέμιζα μέχρι να ανέβει αρκετά η στάθμη μέσα . Άρα πρεπει να έχω βάλει πολύ ε ? Τι κανω ?? Συνεχίζω . Για να ανεβάσω και να κατεβάσω τι μηχανή χρειάστηκε να την σηκώσω όρθια με αποτέλεσμα να πέσουν βενζίνες λάδια και τέτοια . Επίσης καθάρισα το φίλτρο του αέρα . Εκεί λοιπον όταν έβγαλα την εκσαγωγή πάνω πάνω απο το καμπυλατέρ , κοιτούσα μέσα στο καμπυλατέρ και η γνωστή περιέργια μου με έκανε να πιάσω το κατσαβίδι και να σηκώσω το έμβολο που έχει μέσα , με την τρύπα στη μέση , προς τα πάνω . Βέβαι δεν κατέβηκε μετά μόνο του . Προσπάθησα να το κατεβάσω εγώ αλλά δε κατέβαινε και έτσι το άφησα . Σκέφτηκα ότι ίσως όταν πάρει μπροστά να ανεβοκατεβαίνει μόνο του . Προχθές λοιπόν κατέβηκε επιτέλους η μηχανή κάτω . Την πάω στο γκαράζ , τις παίζω μανιβελιές . Τίποτα . Επουδενή να πάρει μπρος . Τσέκαρα το μπουζί , το έβγαλα το καθάρισα . Τσέκαρα αν η μπουζόπιπα δίνει ρεύμα . Μού εδώσε και ένα τίναγμα στο χέρι . Άρα βεβαιώθηκα ότι δεν είναι το μπουζί. Την άφησα τη μηχανή και ξαναδοκίμασα χθές . Τίποτα . Την έβαλα και στη κατηφόρα αλλά πάλι τίποτα . Σκέφτηκα λοιπόν ότι θα είναι μπουκομένο . Σήμερα λοιπόν , έπιασα και άνοιξα το καπάκι απο κάτω στο καμπυλατέρ , έκλεισα τη παροχή βενζίνης . Και έφτησε έξω την βενζίνη που υπήρχε μέσα . Ξαναβιδώνω το καπάκι , ανοίγω τη παροχή , βλέπω ότι κατεβάζει βενζίνη απο εκείνη τη διαφανή φούσκα (??!!) , ξαναδοκιμάζω μανιβελιές . Τίποτα . Την πάω λοιπόν και αρχίζω να τη σπρώχνω με νεκρά και να της πατάω πρώτη με πατημένο το συμπλέκτη . Επιτέλους μετά απο κάνα δυο προσπάθειες και την γλώσσα έξω (να θυμηθώ να κώψω το κάπνισμα ) , παίρνει μπρός . Βέβαια την κρατούσα πίσω γιατι με τραβούσε. Της ξανάβαλα νεκρά και είδα ότι η μηχανή δούλευε σε πάρααα πολλές στροφές επιτόπου (6-7 χιλιαδες ) . Την σβήνω γιατί φοβήθηκα μην την κάψω και έφερα το κατσαβίδι διότι σκέφτηκα ότι θα είναι το ρελαντί διότι το χα πειράξει . Επειδή δεν θυμόμουν απο πια φορά ρυθμίζει το ρελαντί ενώ είχα τη βίδα στη μέση , την πρώτη φορά ξεβίδωσα τη βίδα αρκετά . Ξαναδοκιμάζω να τη βάλω πάλι μπροστά με σπρώξιμο , ξαναπαίρνει αλλά πάλι τα ίδια . Πολλές στροφές επιτόπου . Την σβήνω . Στρίβω τη βίδα προς τα μέσα , αρκετά , όχι εντελώς τέρμα όμως . Την ξαναβάζω μπροστά τη μηχανή με σπρώξιμο , πάλι τα ίδια . Σκέφτηκα ότι μπορεί να είναι που έχω ανοιχτό τον αέρα και έτσι τον κλείνω . Μόλις τον κλείνω ,ανέβασε επιτόπου ακόμα περισσότερες στροφές ( 9-10χιλιαδες ) . Ε και την έσβησα πάλι επιτόπου . Και ερωτώ , ΤΙ ΚΑΝΩ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑΑ???? ΜΟΥ ΧΕΙ ΠΑΡΕΙ ΤΑ ΝΙΑΤΑ Η ΡΟΥΦΙΑΝΑΑΑΑ !! ΑΓΙΟΥΤΟΟΟΟΟ

MikeG
01/03/2008, 14:21
Για δες μήπως έχει κολλήσει η ντίζα του γκαζιού. Τσέκαρε τη ντίζα από την αρχή που είναι στο γκρίπ μέχρι κάτω στο carb :winka:


:wave2: :wave2:

manouras
01/03/2008, 15:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από MikeG
Για δες μήπως έχει κολλήσει η ντίζα του γκαζιού. Τσέκαρε τη ντίζα από την αρχή που είναι στο γκρίπ μέχρι κάτω στο carb :winka:


:wave2: :wave2:

Μαν την τσέκαρα τη ντίζα . Γυρίζει κανονικά το γκάζι . Αυτό με το που κλείνω τον αέρα που σηκώνει ακόμα περισσότερες στροφές ,τι παίζει? Ένι αηντία ?

lamoun
01/03/2008, 15:37
Απο περιέργεια το καρμπιρατέρ είναι μηχανικό ή υποπίεσης;;

Μάλλον είναι θέμα ντίζας, ίσως την έχεις σφίξει πολύ και κρατάει ανεβασμένο το slide (μηχανικό) η ανοιχτή την πεταλούδα (υποπίεσης).

Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
Μαν την τσέκαρα τη ντίζα . Γυρίζει κανονικά το γκάζι . Αυτό με το που κλείνω τον αέρα που σηκώνει ακόμα περισσότερες στροφές ,τι παίζει? Ένι αηντία ?

Ότι γυρίζει το γκάζι δε σημαίνει τίποτα. Το slide - πεταλούδα ανεβοκατεβαίνει - ανοιγοκλείνει;;;

Την έχω πάθει και εγώ έτσι :look:

EDIT: Για δίχρονο μιλάμε ε;; (είδα το ποστ του Κελε) Άρα μάλλον μηχανικό έχει.

KeLeYTiS
01/03/2008, 15:38
Mηπως εσπασες κανα ρηντοφυλλο ?

Βγαζοντας το καρμπ βλεπεις μεσα απο το λαστιχενιο κολαρο μια λεκανη με πλαστικα φυλαρακια

Αν καποιο δεν κλεινει καλα η σπασει εχει αυτα τα συμπτωματα

manouras
01/03/2008, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Mηπως εσπασες κανα ρηντοφυλλο ?

Βγαζοντας το καρμπ βλεπεις μεσα απο το λαστιχενιο κολαρο μια λεκανη με πλαστικα φυλαρακια

Αν καποιο δεν κλεινει καλα η σπασει εχει αυτα τα συμπτωματα

Μαν το καρμπυρατέρ δεν το έβγαλα . Έβγαλα μόνο το φίλτρο απο πάνω του . Την εξωγωγή δηλαδή του φίλτρου που ξεκινάει απο το καμπυρατέρ και καταλήγει στο φίλτρο . Αυτό που έσπρωξα πάνω ήταν μια μαλακία που είχε μια τρύπα στη μέση .Έβαλα το κατσαβίδι λοιπόν στην τρύπα και το σήκωσα κάθετα προς τα πάνω ( είμαι πολύ περίεργος τελικά) . Επισυνάπτω φωτογραφία με αυτό που πείραξα για να γίνω πιο κατανοητός .

http://www.maryrooms.com/wasted/carb.jpg

manouras
01/03/2008, 16:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από lamoun
Απο περιέργεια το καρμπιρατέρ είναι μηχανικό ή υποπίεσης;;

Μάλλον είναι θέμα ντίζας, ίσως την έχεις σφίξει πολύ και κρατάει ανεβασμένο το slide (μηχανικό) η ανοιχτή την πεταλούδα (υποπίεσης).


Ότι γυρίζει το γκάζι δε σημαίνει τίποτα. Το slide - πεταλούδα ανεβοκατεβαίνει - ανοιγοκλείνει;;;

Την έχω πάθει και εγώ έτσι :look:

EDIT: Για δίχρονο μιλάμε ε;; (είδα το ποστ του Κελε) Άρα μάλλον μηχανικό έχει.

Ναι διχρονίλα είναι. CRM125 .Τι είναι το slide και η πεταλούδα μαν ? Μην παρεξηγήτε ρε παιδιά αλλά γραφιστόνι είμαι , δε ξέρω απ'αυτά . Πως μπορώ να το ψάξω να δω πως είναι και που θα το βρώ ?

manouras
01/03/2008, 16:30
Ναι διχρονίλα είναι. CRM125 .Τι είναι το slide και η πεταλούδα μαν ? Μην παρεξηγήτε ρε παιδιά αλλά γραφιστόνι είμαι , δε ξέρω απ'αυτά . Πως μπορώ να το ψάξω να δω πως είναι και που θα το βρώ ?

lamoun
01/03/2008, 16:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
Ναι διχρονίλα είναι. CRM125 .Τι είναι το slide και η πεταλούδα μαν ? Μην παρεξηγήτε ρε παιδιά αλλά γραφιστόνι είμαι , δε ξέρω απ'αυτά . Πως μπορώ να το ψάξω να δω πως είναι και που θα το βρώ ?

Slide (άσε την πεταλούδα δεν έχει το δικό σου) είναι αυτό το παπαράκι που σήκωσες με το κατσαβίδι.
Αυτό λοιπόν, ενώνεται με την ντίζα και όταν ανοίγεις το γκάζι σηκώνεται :blush:

Άρα: Οι στροφές είναι ψιλά επειδή δε κατεβαίνει!!! Είτε κάπου έχει κολλήσει η ντίζα (είναι λαδωμένη; ) ή έχεις "σφίξει πολύ τη ρύθμιση" του γκαζιού, είτε στη μεριά της ντίζας που είναι στο carb είτε στη μεριά της γκαζιέρας.

Το γκάζι το νιώθεις να έχει ένα κενό, να γυρνάει 2-3 mm πριν αρχίζει να έχει κάποια αντίσταση;

Κάτι τέτοια εννοώ για την ρύθμιση του γκαζιού - ντίζας στη μεριά της γκαζιέρας. Το πείραξες;


122311

manouras
01/03/2008, 17:21
Ωραιοςςςς !!! Το πιασα μαν τι θέλει να μας πει ο ποιητής . Στην γκαζιέρα νομίζω κατάλαβα τι πρέπει να κάνω . Αν όμως το πρόβλημα είναι στο καμπυρατέρ,πως φτιάχνω το slide ?

stefanos
01/03/2008, 17:30
Βγάζεις τις βίδες στο καπάκι του καρμπ. εκεί που μπαίνει η ντίζα και παίρνεις στο χέρι το σλάιντ (αυτό το έμβολο που σήκωσες) που πρέπει να είναι ενωμένο με την ντίζα και να έχει και ένα ελατήριο μέσα.
Κοιτάς αν δουλεύει σωστά όταν είναι έξω και ανοιγοκλέινεις το γκάζι.
Κοιτάς αν τα βαρελάκι της ντίζας πατάει σωστά στη θέση του και δεν έχει ξεπεραστεί η σκαλώσει πουθενά αλλού.

lamoun
01/03/2008, 17:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
Στην γκαζιέρα νομίζω κατάλαβα τι πρέπει να κάνω . Αν όμως το πρόβλημα είναι στο καμπυρατέρ,πως φτιάχνω το slide ?

Δε νομίζω να χρειαστεί να το κάνε στα carbs, άν χαλαρώσεις στη γκαζιέρα. Δε ξέρω πως είναι ακριβώς στα μηχανικά οπότε δε μπορώ να σε βοηθήσω εκεί. :(

Άν δεν είσαι σίγουρος για την όλη διαδικασία του "χαλαρώματος" μπορείς να ανοίξεις το κουτάκι του διακόπτη στη γκαζιέρα και να βγάλεις την ντίζα. Βάλε μπρός το μηχανάκι και παίχ'την :blush: με το χέρι σου να δείς τί γίνεται.

manouras
01/03/2008, 19:29
Παίδες , χαλάρωσα απο τη μανέτα το γκάζι . Έβγαλα πάλι την εξαγωγή προς το φίλτρο και ανοιγόκλεινα το γκάζι να δω αν σηκώνετε το slide . To slide ανεβοκατεβαίνει κανονικά χωρίς να σκαλώνει πουθενά . Ξαναέβαλα μπροστά τη μηχανή με το σύνηθη τρόπο και πάλι τα ίδια. Ξαναπείραξα τη βίδα του ρελαντί και πάλι τα ίδια . Παρατήρησα τελικά τις στροφές προσεχτικά και με το που ανάβει πάει στις 7000 στροφές ,εκεί δηλαδή που τερματίζει η πρώτη εν κινήση . (Το στροφόμετρο έχει μέχρι τις 13.000 στροφές ) . Όταν έκλεινα πάλι τον αέρα ,ανέβαζε ακόμα πιο ψηλά τις στροφές . Τι γίνετε ρε παιδιά ?? Τι κάνω λάθος ??? Να πω και κάτι άλλο? Όταν είχα ανεβάσει τη μηχανή πάνω ,είχα πειράξει το ρελαντί , το χα σφίξει μέχρι τέρμα μέσα . Όταν γύρισα λοιπόν απο Χριστούγεννα και ξεκίνησα να σάχνω τη μηχανή , όταν πήγα να γυρίσω το γκάζι , δε γύριζε . Το σκέφτηκα λίγο και μόλις χαλάρωσα τη βίδα του ρελαντί , το γκάζι κουνιόταν κανονικά . Επίσης θυμάμαι και το άλλο . Είχα ανοίξει το κουτάκι του σούπερ βάλβ (επισυνάπτω φωτό απο το σέρβις μάνιουαλ να σας δείξω για πιο λέω) ,εκεί έρχονταν 3 σωληνάκια . Το ένα ήταν η βενζίνη που έρχετε απο το καμπυρατέρ , το άλλο το λάδι και το άλλο που δεν ήταν σωληνάκι ακριβώς αλλά τέλος πάντων ,ήταν το συρματόσχοινο ,που γύριζε με ένα μηχανισμό πάνω σε ένα άσπρο στρογγυλό πλαστικό . Όταν λοιπόν γυρνούσα το γκάζι , και αυτό γύριζε .
Δεν το πείραξα βέβαια αυτό το μηχανισμό , απλά έσφιξα το σαπιδάκι το κάλυμα απ'έξω που φέρνει το συρματόσχοινο μέσα στο supervalve γιατι έπαιζε λίγο . Επίσης η βίδα που ανοίγει το καπάκι αυτό ,κλάταρε και δεν μπορώ να την ανοίξω , τι κανω ???
http://www.maryrooms.com/wasted/supervalve.jpg

MikeG
01/03/2008, 20:11
Αναμένεις οδηγίες από Oldman....:D

manouras
01/03/2008, 21:21
Ωχχ....αυτός ήθελε και κάτι μπύρες... Your highness Oldman , please light me with your wisdom and ask me whatever humanly possible as an offer .

Your sinful servant

TOMASKTM
01/03/2008, 23:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
Παρατήρησα τελικά τις στροφές προσεχτικά και με το που ανάβει πάει στις 7000 στροφές ,εκεί δηλαδή που τερματίζει η πρώτη εν κινήση . (Το στροφόμετρο έχει μέχρι τις 13.000 στροφές ) .

τι εννοέίς εκεί τερματίζει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
κανονικά εκεί αρχίζει το πανηγύρι.
η άλλες ταχύτητες ανεβάζουν εν κινήση πάνω απο 7000 rpm;;;;;
αν όχι τότε:
1) εχει κοπεί ή χαλαρώσει η ντίζα της ροπής.
2) δεν έχεις ή τα΄χει πάιξει η μπαταρία
3) κοίτα απο το φιλτροκούτι μέχρι το καρπυρατέρ μήπως έχει καμια τάπα και στέλνει τον μισό αέρα απο αυτόν που χρειάζεται

manouras
02/03/2008, 04:07
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
τι εννοέίς εκεί τερματίζει;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;;
κανονικά εκεί αρχίζει το πανηγύρι.
η άλλες ταχύτητες ανεβάζουν εν κινήση πάνω απο 7000 rpm;;;;;
αν όχι τότε:
1) εχει κοπεί ή χαλαρώσει η ντίζα της ροπής.
2) δεν έχεις ή τα΄χει πάιξει η μπαταρία
3) κοίτα απο το φιλτροκούτι μέχρι το καρπυρατέρ μήπως έχει καμια τάπα και στέλνει τον μισό αέρα απο αυτόν που χρειάζεται

Μαν , η πρώτη ναι ,τερματίζει στις 7 χιλιάδες (αν θυμάμαι καλά), οι υπόλοιπες όχι . Όι υπόλοιπες όταν φτάνουν τις 7000χιλιάδες ,μπουκόνουν για μερικά δευτερόλεπτα και μετά αρχίζει και τραβάει ροπή η μηχανή . Και όντως εκεί γίνετε το πανηγύρι . Γινόταν δηλαδή ,γιατί αν δε το φτιάξω το γαμίδι ,δε πρόκειτε να το δω να τα πηγένει κιόλας .

stefanos
02/03/2008, 22:09
Να υποθέσω οτι τον αέρα τον πειράζεις βιδώνοντας η ξεβιδώνοντας 1/4 της στροφής γύρω απο κάποια θέση που είδες στο manual, ας υποθέσουμε απο 2,5 στροφές απο τέρμα βιδωμένο ε?.

manouras
02/03/2008, 22:49
Αέρα εννοώ το Chock μαν . Ένα μοχλός που σηκώνεται . Δεν έχω πειράξει τη βίδα που ρυθμίζει το ατμοσφαιρικό μείγμα (καλα δε το πα? )

stefanos
02/03/2008, 23:13
οκ εφόσον δεν πείραξες τίποτα άλλο στο καρμπυρατέρ η την εισαγωγή και εφόσον το μηχανάκι δούλευε και δεν έκανες τίποτα που να επιτρέπει στον αέρα να μπαίνει απο κάπου αλλού στον κινητήρα εκτός απο το καρμπυρατέρ, κοίτα αν κλείνει εντελώς το slide.
Για να ανεβάζει τόσο πολύ στροφές δεν κλείνει το slide.
Σίγουρα πειράζεις την κατάλληλη βίδα για ρελαντί έτσι?

OldMan
03/03/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από TOMASKTM
εχει κοπεί ή χαλαρώσει η ντίζα της ροπής.
Η ντίζα της ποιάς ...??? :look:


Υ.Γ.
Πλυντήριο πιάτων από EXPERT 60Χ60Χ82(85) Πίτσος 550? (λευκό), Bosch 640? (λευκό) ή Siemens 800? (Inox) ???
:winka:

OldMan
03/03/2008, 12:29
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
manouras: Παίζει η φάση να σου τραβάει αέρα στον στροφαλοθάλαμο από καμιά ξεραμένη-σκισμένη φλάντζα, οπότε πας καρφί για κόλλημα ...!!! :D

dirtbird
03/03/2008, 12:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Η ντίζα της ποιάς ...??? :look:


της ντροπής? :rolleyes: :D

Stergios69
03/03/2008, 12:42
E ρε κάτι thread που χάνω... :rotflmao:

OldMan
03/03/2008, 12:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
E ρε κάτι thread που χάνω... :rotflmao:
Ε ρε κάτι thread που ΔΕΝ χάνουμε ... :sad:

manouras
03/03/2008, 12:50
Απο το καπάκι του βολάν παίζει να τραβάει αέρα ? Είναι το μόνο καπάκι του κινητήρα που άνοιξα και ενδεχομένος να μην έχω ξανακλείσει τέλεια .

OldMan
03/03/2008, 13:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από manouras
Απο το καπάκι του βολάν παίζει να τραβάει αέρα ?
Από το καπάκι του βολάν , όχι ...
(από πιο μέσα, ίσως...)

Γενικά, τα δίχρονα "συνηθίζουν" να τραβάνε αέρα είτε από τις "εσωτερικές" φλάντζες (ανάμεσα βολάν και στρόφαλο) είτε από το κολάρο της εισαγωγής (μετά το καρμπυρατέρ...) :wave2:

manouras
03/03/2008, 13:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Από το καπάκι του βολάν , όχι ...
(από πιο μέσα, ίσως...)

Γενικά, τα δίχρονα "συνηθίζουν" να τραβάνε αέρα είτε από τις "εσωτερικές" φλάντζες (ανάμεσα βολάν και στρόφαλο) είτε από το κολάρο της εισαγωγής (μετά το καρμπυρατέρ...) :wave2:

Μαν ούτε το ένα ούτε το άλλο έχω πειράξει όμως . Μόνο το καπάκι του βολάν άνοιξα , το καθάρισα γιατί είχε οξύδοση σε ένα σημείο που δεν έπιανε η φλάντζα , του φτιάξα καινούρια φλάντζα με φλαντζόκολλα και το ξανακούμποσα .