PDA

View Full Version : power commander usb3



bsari
14/11/2007, 23:16
βγηκε για το χορνετ κοστος 355ε

εχει βαλει καποιος να μας πει εντυπωσεις -πληροφοριες?
στο σαιτ εχει διαφορους χαρτες αναλογα τι εχεις αλλαξει!!

παλι εξοδα μυριζομαι!!!
εξατμιση 350+φιλτρο 60+παγουερ 360=780

αραγε αξιζει???

geotriada
19/11/2007, 19:58
παρε CBRR τοτε η R6

kayak1
20/11/2007, 14:40
Να σου πω την προσωπική μου εμπειρία μιας και έχω στο 900. Θα δεις μια μικρή διαφορά στην απόκριση του γκαζιού και όχι άλογα παραπάνω. Αν ο τύπος που θα στο ρυθμίσει έχει όρεξη, γιατί πολλά έχω ακούσει, και στο ρυθμίσει σωστά τότε η σωστή αναλογία καυσίμου και αέρα θα έχει ως αποτέλεσμα την καλύτερη καύση στον κινητήρα με όλα αυτά που συνεπάγονται.
Η γνώμη μου είναι ότι αξίζει αν θες τη σωστότερη καύση στον κινητήρα. Γιατί με ένα τελικό έχεις εξαγωγή αλλά τι γίνεται με την εισαγωγή καυσίμου? Αυτό κερδίζεις με το Power Commander. Μην φανταστείς όμως ότι θα το βάλεις και θα βγεις στο δρόμο και θα σκοτώνεις. Εκεί που δίνει μια μικρή αύξηση υπποδύναμης είναι στα superbikes 160 άλογα και πάνω.

bsari
21/11/2007, 09:41
το ξερω οτι δε θα δω πολλα ισως συνολικα βρω 4 αλογα αλλα το διαγραμμα δε θα γεμισει καλυτερα, προφανως χρειαζεται και καυσοαναλυτη-δυναμομετρο για σωστη δουλεια ,η εταιρια εχει 5 χαρτες ετοιμους αναλογα το φιλτρο-εξατμιση που εχεις βαλει...μαλλον θα τη κανω τη κινηση αργοτερα αλλα οχι για τα αλογα οσο για να βελτιωσω το συνολικο διαγραμμα ,μολις εχω data θα πω

:beer:

sapila racing
21/11/2007, 10:35
Εγω δεν τα δίνω τόσα πάντως.

Αλλά που θα πάει, οταν το πουλήσει ο Kayak (γεια σου Χρίστο!) θα πάρω το δικό του :lol:

kayak1
21/11/2007, 10:40
Φυσικά το διάγραμμα θα γεμίσει καλύτερα και θα σου κόψει καύσιμο όπου είναι πλούσιο και θα σου δώσει καύσιμο όπου είναι φτωχό. Οι χάρτες που έχει το site της power commander αναφέρονται σε συγκεκριμένα πράγματα που έχουν βάλει στη μηχανή (φίλτρα, εξατμίσεις κτλ) και πρέπει να έχεις τα ίδια mods για να μην χρειαστείς δυναμομέτρηση. Στην αντίθετη περίπτωση χρειάζεσαι δυναμομέτρηση και να δεις τη διαφορά πριν και μετά. Εγώ δυστυχώς σύνδεσα μόνος μου το power commander και είδα μόνο το διάγραμμα μετά.
Ενοείται ότι πρέπει να είσαι εκεί στη δυναμομέτρηση γιατί πολλά έχω ακούσει.
Επίσης να ξέρεις ότι μπορείς να παρέμβεις και εσύ μέσω υπολογιστή σε οποιοδήποτε χάρτη και να το φτιάξεις όπως θες εσύ. Είσαι όμως τόσο έμπειρος για να καταλάβεις αν βελτίωσες ή χειροτέρεψες καθόλου το διάγραμμα?

Αν χρειαστείς οποιαδήποτε άλλη βοήθεια εδώ είμαι

sapila racing
21/11/2007, 11:06
Εγω δεν τα δίνω τόσα πάντως.

Αλλά που θα πάει, οταν το πουλήσει ο Kayak (γεια σου Χρίστο!) θα πάρω το δικό του :lol:

kayak1
21/11/2007, 11:14
Γεια σου Άρη. Και καλά κάνεις και δεν τα δίνεις. Είναι υπερβολή ίσως αλλά ξέρεις το μικρόβιο του modyfing τι κάνει.....:beer: :beer: Ξέρεις σκευτόμουνα να κρατήσω τη μηχανή και να μην τη πουλήσω ποτέ γιατί δεν αξίζει με τόσα που έχει πάνω αλλά είδα το καινούριο το 1000 που έβγαλε η Honda και τι να πω... το σκεύτομαι:confused: