PDA

View Full Version : Help σβήνει...



paris13
14/11/2007, 23:51
Πρόβλημα σε cb400sf, έχει συμβεί σε κανέναν.? :bawl:
Ξαφνικά εκεί που πηγαίνω μια χαρά φαίνεται να μένω από βενζίνη και ας έχω γεμάτο ντεπόζιτο. Ρετάρει σαν να μένει από βενζίνη μέχρι που σβήνει. Και ρεζέρβα να βάλω δεν αλλάζει τίποτα. Στα καλά του καθουμένου παίρνει μπροστά ενώ εγώ μπορεί να μην έχω πειράξει τίποτα ή να έχω πειράξει τα πάντα (ότι πειράζεται) δηλαδή από τσοκ μέχρι να γυρνώ τον διακόπτη με τα κλειδιά στο off και ξανά στο On, ανοίγω την τάπα του ρεζερβουάρ μήπως αναπνεύσει αλλά τίποτα και εκεί που σκαλίζω εντελώς ξαφνικά παίρνει μπροστά… Μπορεί να πάρει σχετικά αμέσως μπορεί να με ταλαιπωρήσει για κάνα 10λεπτο. Με τον μάστορά μου έχουμε ψάξει σχεδόν τα πάντα, φύσημα την εξαέρωση του ρεζερβουάρ, άλλαγμα το σωληνάκι της υποπίεσης μέχρι τεστ για χαλασμένη ηλεκτρονική αλλά όλα είναι οκ. Το μόνο που δεν έχουμε ακόμα κοιτάξει είναι η μεμβράνη στο ρακόρ.
Έχει συμβεί κάτι τέτοιο σε κάποιον να με βοηθήσει γιατί πλέον δεν έχω εμπιστοσήνη ότι θα ξεκινήσω και δεν θα έχω τα ίδια. :sick:

KeLeYTiS
14/11/2007, 23:54
Τα καλωδια του kill switch τα τσεκαρατε?

Πεθαινουν και τα λαμπακια μαζι μετα φωτα οταν σβηνει ?
Αν ναι δειτε και τον διακοπτη ...

paris13
15/11/2007, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από KeLeYTiS
Τα καλωδια του kill switch τα τσεκαρατε?

Πεθαινουν και τα λαμπακια μαζι μετα φωτα οταν σβηνει ?
Αν ναι δειτε και τον διακοπτη ...

Δεν ξέρω τι είναι το kill switch αλλά να σου πω φίλε μου ότι με τα ηλεκτρικά δεν έχω κανένα πρόβλημα, όλα δουλεύουν κανονικά. Όταν σβήνει τα λαμπάκια δουλεύουν κανονικά όπως και τα φώτα.
Αλήθεια τι είναι το kill switch :confused:

Αν εννοείς αυτόν τον διακόπτη που κάνουμε off την μηχανή πρίν τα κλειδιά δεν πρέπει να έχει πρόβλημα, από εκεί πρώτα σβήνω.

OldMan
15/11/2007, 10:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
Αλήθεια τι είναι το kill switch :confused:
Αυτό που σου βραχυκυκλώνει την ανάφλεξη ...!!! :wave2: :beer:

(αν δεν φταίει σε κάποιο σημείο η πλεξούδα...)

toulis
15/11/2007, 11:45
Μην ξεχάσεις να κοιτάξεις και το διακοπτακι που είναι στο σταντ

Κάνει και αυτό της ίδιες βλακείες αν χαλάσει ( και είναι πολύ εύκολο να χαλάσει λόγο θέσεως)
Συνήθως χαλάει ένα τσιμουχακι που έχει για στεγανοποίηση και γεμίζει νερά
:wave2:

pissaman
15/11/2007, 14:17
Την στιγμή που ΔΕΝ παίρνει εμπρός, βγάλε μία πίπα και δες αν φέρνει ρεύμα στο μπουζί.
Αν δεν φέρνει, κοιτάς ότι σου έγραψαν τα παιδιά από πάνω.
Αν φέρνει ρεύμα πιθανότατα είναι το ρουμπινέτο υποπίεσης.
Οπότε, τη στιγμή που ΔΕΝ παίρνει εμπρός, κοιτάς αν έχουν βενζίνη τα καζανάκια των καρμπς ή βγάζεις το σωληνάκι της βενζίνης, να δεις αν τρέχει. Το σωληνάκι πρέπει να τρέχει ΜΟΝΟ όταν γυρνάει ο κινητήρας. Δεν πρέπει να τρέχει όταν ο κινητήρας είναι σβηστός ή όταν δεν μιζάρεις
Αν χρειαστείς τίποτα πες μου

OldMan
15/11/2007, 14:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από pissaman
Το σωληνάκι πρέπει να τρέχει ΜΟΝΟ όταν γυρνάει ο κινητήρας. Δεν πρέπει να τρέχει όταν ο κινητήρας είναι σβηστός ή όταν δεν μιζάρεις
Pissa, δεν σε πιάνω...:confused:

Εννοείς ότι το μηχανάκι σβύνει από "μπούκωμα" ???

catmaster
15/11/2007, 14:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Pissa, δεν σε πιάνω...:confused:

Εννοείς ότι το μηχανάκι σβύνει από "μπούκωμα" ???

Μάλλον εννοεί ότι έχει "κλάσει" η μεμβράνη της υποπίεσης και δεν κλείνει την παροχή καυσίμου ...

αλλά ρε Χρήστο αν όντως έπαιζε αυτό , το μηχανάκι δεν θα έπαιρνε μπροστά μετά από λίγο... αν δεν έκλεινε το κύκλωμα θα πλημμύριζαν βενζίνη τα λεκανάκια νομίζω.. :look:

odt
15/11/2007, 14:28
Με φουλ τεπόζιτο, στο κάνει?

Αν δεν στο κάνει με φουλ τεπόζιτο στο κάνει μετά από συγκεκριμένα χιλιόμετρα? ή καλύτερα, στο κάνει πάντα με μια συγκεκριμένη ποσότητα βενζίνης και κάτω?

sniper
15/11/2007, 14:28
Διαβάστε αν θέλετε ΤΟ ΙΔΙΟ ΑΚΡΙΒΩΣ πρόβλημα που είχε ο SF με το 400 του.

Μασημένη τροφή.... πφφφφ


Εdit : Δεν ξέρει βέβαια τι έκανε ο μηχανικός του αλλά το πρόβλημα λύθηκε.

SF
15/11/2007, 15:13
Και οτα λεει ο μαεθρατ να διαβασετε, εννοεί το http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35666

(με σημαδιακό thread number ε!!!!)

pissaman
15/11/2007, 15:40
Φοβάμαι, μήπως έχει σκιστεί η μεμβράνη υποπίεσης και πηγαίνει και φράζει την παροχή της βενζίνης
Κουφό, αλλά το έχω δει.
Πάντως το μόνο σίγουρο, είναι ότι πρέπει να δει αν είναι από ρεύμα ή από βενζίνη, για να ξέρει που να προσανατολιστεί.

paris13
15/11/2007, 20:06
Λοιπόν το πρόβλημα ξεκίνησε όταν γύρισα από Κόρινθο και εφόσον είχα πλέον φτάσει στην Αθήνα και συγκεκριμένα από την επόμενη ημέρα. Φτάνοντας κοντά στα διόδια σταμάτησα και γέμισα το ντεπόζιτο βενζίνη και ήρθα Αθήνα δίχως κανένα πρόβλημα. Μέχρι εδώ όλα καλά. Από την επομένη και ενώ υπήρχε ακόμα πολύ βενζίνη στο ντεπόζιτο κάπου μέσα στο κέντρο αρχίζει να ρετάρει όπως ακριβός κάνει όταν μένει από βενζίνη. Βενζίνη σκέφτηκα και γύρισα ρεζέρβα. Αυτό όμως συνέχισε το ρετάρισμα μέχρι που έσβησε. Τότε σκέφτηκα ότι πρέπει να έχω ακόμα πολύ βενζίνη και αποκλείεται να ήταν ρεζέρβα, οπότε το γύρισα ξανά στο On και άρχισα να ψάχνω και να σκαλίζω ότι μπορούσα καθώς ήμουν μες τον δρόμο και είχε και ψιλόβροχο. Κοίταξα το σωληνάκι υποπίεσης, τα φώτα που και αυτά ήταν όλα οκ από το λαμπάκι του σταντ μέχρι φλας, μεσαία - μεγάλη σκάλα όλα καλά. Πείραξα το τσοκ του αέρα, τον διακόπτη (κλειδαριά) On Off, τον διακόπτη που σβήνουμε την μηχανή αλλά ότι και να έκανα δεν γίνονταν τίποτα. Μιζάριζα τρελά μιας και η μπαταρία είναι σε καλή κατάσταση αλλά τίποτα. Και έτσι ξαφνικά όπως ξεκίνησε το πρόβλημα έτσι πήρε μπροστά και όλα πάλι καλά. Αυτό όμως το ξαναέκανε αργότερα και την επόμενη ημέρα όπου και πήγα στον μάστορά μου και αρχίσαμε το ψάξιμο. Δεν αλλάξαμε κατευθείαν μεμβράνη στο ρακόρ γιατί ήθελε να σιγουρευτεί πριν χαλάσουμε χρήματα για οτιδήποτε. Έτσι προέκυψε και το τεστ για την ηλεκτρονική όπου την ώρα που θα μου το έκανε να άνοιγα και να έκλεινα κύκλωμα με το On Off από την κλειδαριά και αν δεν έφτιαχνε θα αποκλείαμε και την ηλεκτρονική όπως και έγινε γιατί όταν το παρουσίασε το σβήνω και το ανοίγω καθώς τσούλαγε με ταχύτητα αλλά εκτός από ένα μπαμ που έκανε δεν άλλαξε η συμπεριφορά. Το έκανα και με τον διακόπτη ασφαλείας (δεν θυμάμαι πως λέγεται) από εκεί που πρώτα σβήνουμε την μηχανή και κατόπιν με τα κλειδιά αλλά τίποτα το πρόβλημα συνέχιζε. Έτσι καταλήξαμε στο συμπέρασμα ότι είναι η μεμβράνη από το ρακόρ. Τέλος να πω πως κοιτάξαμε όλα τα σωληνάκια της μηχανής και ιδιαίτερα αυτό που εξαερώνει το ντεπόζιτο. Το τρελό τώρα είναι πως άφησα να τελειώσει η βενζίνη της Εθνικής οδού και λίγο πριν μείνω τελείως από βενζίνη σήμερα το πρωί έβαλα από το βενζινάδικο που βάζω πάντα. Έ.! τη να πω σήμερα δεν μου παρουσίασε τίποτα ή τουλάχιστον τίποτα ακόμα. Αν ήταν από κακή βενζίνη υπάρχει λογική σε αυτό που μου συνέβη? Πάντως θα προχωρώ και θα περιμένω να μου το ξανακάνει γιατί μου έχει μείνει φοβία τουλάχιστον προς το παρόν. Η μηχανή δουλεύει πολύ γλυκά όπως "πρώτα" αν το πρώτα μπορώ να το πω πλέον.
Ευχαριστώ για τις απαντήσεις και σορρυ για τα πολλά αν σας κούρασα. :wave2:

stefanos
15/11/2007, 20:20
αν η αποχέτευση των ομβρίων στο βενζινάδικο ήταν ενωμένη με την δεξαμενή της βενζίνης είναι εντελώς λογικό να γίνει.

paris13
15/11/2007, 21:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
αν η αποχέτευση των ομβρίων στο βενζινάδικο ήταν ενωμένη με την δεξαμενή της βενζίνης είναι εντελώς λογικό να γίνει.

Όπως και τα περισσότερα δηλαδή στην Εθνική οδό και άντε μετά να πας ταξίδι. Μου αρέσει που έψαξα βενζινάδικο που να μου γεμίσει το μάτι αλλά μάλλον μου το έβγαλε. Βέβαια τίποτα δεν θεωρώ ότι έχει τελειώσει γιατί εντάξει τώρα που είναι γεμάτο όταν όμως λιγοστέψει η βενζίνη ποιος μου λέει ότι δεν θα το ξανακάνει? Στο δικό μου μυαλό αυτό που μου συνέβη δεν πρέπει να έχει να κάνει με κακής ποιότητας βενζίνη, δεν είναι λογικό γιατί ο τρόπος που έσβηνε ήταν τέτοιος που από κάτι άλλο θα πρέπει να είναι. Αν ήταν (είναι) από κακής ποιότητας βενζίνη θα μου έκανε και σκαμπανεβάσματα στην διαδρομή σαν να βούλωνε και ξεβούλωνε ενώ αυτό όταν έπαιρνε μπροστά δούλευε υπέροχα σαν να μην έτρεξε ποτέ τίποτα (μέχρι να το ξανακάνει)... :rolleyes:

paris13
15/11/2007, 21:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Και οτα λεει ο μαεθρατ να διαβασετε, εννοεί το http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=35666

(με σημαδιακό thread number ε!!!!)

Φίλε SF καλά από την μάνα του το cb δεν έχει φίλτρο βενζίνης εκτός από μια "σήτα" μέσα στο ντεπόζιτο νομίζω στο ρακόρ, εσύ που βάζεις φίλτρο και αν κατάλαβα καλά και δύο ή τέλος πάντων που βάζεις φίλτρο. Θα ήθελα να βάλω και εγώ και πόσο περισσότερο αν αποδειχτεί ότι αυτό που έπαθα ήταν από κακής ποιότητας βενζίνη. Σίγουρα είναι μια καλή ιδέα αλλά που μπορώ να βάλω, στο σωληνάκι της βενζίνης ένα και ένα στης ρεζέρβας.? :confused: Εσύ που έχεις βάλει.?
Χαιρετώ. :beer:

stefanos
17/11/2007, 18:31
Αυτή τη σίτα την καθάρισες?

SF
17/11/2007, 19:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
Φίλε SF καλά από την μάνα του το cb δεν έχει φίλτρο βενζίνης εκτός από μια "σήτα" μέσα στο ντεπόζιτο νομίζω στο ρακόρ, εσύ που βάζεις φίλτρο και αν κατάλαβα καλά και δύο ή τέλος πάντων που βάζεις φίλτρο. Θα ήθελα να βάλω και εγώ και πόσο περισσότερο αν αποδειχτεί ότι αυτό που έπαθα ήταν από κακής ποιότητας βενζίνη. Σίγουρα είναι μια καλή ιδέα αλλά που μπορώ να βάλω, στο σωληνάκι της βενζίνης ένα και ένα στης ρεζέρβας.? :confused: Εσύ που έχεις βάλει.?
Χαιρετώ. :beer:

Ναι όντως είχα πάντα και φίλτρο βενζίνης.
Το συνεργείο που πάω είναι το www.motogeorgousis.gr

:wave2:

paris13
17/11/2007, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από SF
Ναι όντως είχα πάντα και φίλτρο βενζίνης.
Το συνεργείο που πάω είναι το www.motogeorgousis.gr

:wave2:

stefanos όχι την σήτα δεν την καθάρισα ακόμα, είναι μπελάς αφού πρέπει να βγει το ρακόρ και δεν είναι ότι ποιο απλό, αλλά δεν μου είπες σε ποιο σημείο βάζεις το φίλτρο..? στον σωλήνα από το ρακόρ που πάει στα καρπς..?
Αυτό που σίγουρα πρέπει να κάνω είναι να δω σε τη κατάσταση είναι η μεμβράνη του ρακόρ και εκεί να γίνει ένα καθάρισμα, αλλά από μέσα στην σήτα λίγο δύσκολο. Ελπίζω πρόσφατα που έβαψα το ντεπόζιτο να μπήκε στον κόπο ο μάστορας να το ψιλοκαθάρισε σε αυτό το σημείο αν και δεν νομίζω.

Υ.Γ Ακόμα με την νέα βενζίνη και δεν έχει παρουσιάσει το σύμπτωμα που έσβηνε... Αν δεν ξανασβήσει γιατί όπου να ναι θα ξαναβάλω βενζίνη, ποτέ δεν θα καταλάβω τη συνέβη αφού από βρώμικη βενζίνη δεν δικαιολογούνται αυτά τα σβησίματα αλλά πάλι γιατί όχι. Όμως πολύ περίεργο θα έλεγα, θα έπρεπε να μου κάνει άλλα όπως κλοτσήματα στην κίνηση, να έπαιρνε και κολλητά να έσβηνε και άλλα τέτοια κουφά, αλλά ο τρόπος που έσβηνε άλλα μου έδειχναν. Τέλος πάντων αφού πλέον δεν το κάνει... αλλά άντε να πας ταξίδι και κάποια στιγμή θα πρέπει να βάλεις βενζίνη... γ@μ@τ@ δηλαδή, κορόνα γράμματα...!!

Υ.Γ αν θες πες μου που έβαζες / βάζεις το φίλτρο βενζίνης και τη τύπος είναι.? Αυτά τα κοινά τα διάφανα από κάποιου είδους πλαστικό.? ή κάτι άλλο.? :beer:

paris13
18/11/2007, 15:40
Και κάτι ακόμα. Πήρα φίλτρο βενζίνης και λίγο σωλήνα βενζίνης για να συνδέσω το φίλτρο από το ρακόρ και να συνεχίσει στο δικό του σωληνάκι αλλά δεν βλέπω χώρο που να μπορεί να γίνει η εφαρμογή εκτός αν παραστριμώξω το φίλτρο πάνω από την κεφαλή του μοτέρ και κάτω από το ρακόρ. Δεν είναι όμως ότι καλύτερο με το στρίμωγμα που θα πέσει, μην είναι και επικίνδυνο? Αλήθεια εσύ SF που βάζεις το φίλτρο ή ποια είναι η πλέον κατάλληλη θέση αφού για να το έχεις κάνει θα έχεις ήδη ψαχτεί. Περιμένω μια απάντηση αν δεν είναι κόπος. Εκ των προτέρων ευχαριστώ. :wave2:

SF
18/11/2007, 17:58
Τι εννοείς θέση; Δε εχει και πολλά μερη να χωρέσει... εκει ακριβώς πάνω από την κεφαλή, όπως περνά το σωληνάκι για να πάει από τον διακόπτη της βενζίνης προς τα ενδότερα.

gdevelek
18/11/2007, 18:14
έχω πανομοιότυπο πρόβλημα με το ΣΦ μου

με έξτρα φίλτρο που βάλαμε για να λύσουμε το πρόβλημα, μόνο που τώρα το πρόβλημα είναι πολύ πιο ενοχλητικό

πριν απλώς έπεφτε η ισχύς, τώρα σβήνει κιόλας, και άλλες φορές ξαναπαίρνει αμέσως, άλλες μετά από 30+ λεπτά

άλλες φορές σβήνει σε υψηλές ταχύτητες, άλλες σε 30χ/ω

άλλες με σχεδόν άδειο τεπόζιτο, άλλες με γεμάτο

ο μάστορας (όχι αυτός που έβαλε το φίλτρο) πιστεύει πως ΔΕΝ είναι το φίλτρο που φταίει

τα καρμπυρατέρ μου λεει πως δεν θέλουν λύσιμο γιατί η εικόνα των μπουζί λέει πως η καύση είναι σωστή άρα δεν υπάρχει λόγος

ταλαιπωρούμαι εδώ και 2 μήνες

θα ενημερώσω όταν βρεθεί άκρη

stefanos
18/11/2007, 19:06
Το επιπλέον φίλτρο είναι εντελώς φυσικό να αποτελέσει ένα επιπλέον εμπόδιο στην ροή του καυσίμου.
Ο σωστότερος τρόπος είναι αυτός πού είπε ο pissa πρώτα πρέπει να είστε σίγουροι τι προκαλεί το πρόβλημα, γι αυτό ενα κατσαβιδάκι μαζί και ένα μπουζί όταν μείνετε στο δρόμο δοκιμάζεται.

paris13
18/11/2007, 21:34
Στο δικό μου το πρόβλημα δεν ξανα εμφανίστηκε πράγμα που σημαίνει ότι ήταν από βρώμικη βενζίνη αν και έχω κάποιες επιφυλάξεις γιατί άλλα θα πρέπει να ήταν τα συμπτώματα όπως λέω και παραπάνω, ίδωμεν στο μέλλον, προς το παρών δεν μπορώ να κάνω κάτι αφού δουλεύει μια χαρά. Τώρα όσο για το έξτρα φίλτρο βενζίνης νομίζω ότι θα πρέπει να είναι και κατάλληλο για το 400 γιατί ένα μικρό για παπί σίγουρα δεν θα κάνει στο SF. Σήμερα εγώ πήρα ένα αλλά αρκετά μεγάλο για όπως "ρούφηξα" κατάλαβα ότι ήταν αρκετά ελεύθερο στην ροή του. Τώρα μπορεί να λέω και παπαριές αλλά είναι μια λογική άποψη γιατί όλα τα φίλτρα δεν κάνουν για όλες τις μηχανές νομίζω. Άλλες απαιτήσεις για παπί ας πούμε και άλλες για ένα 750cc. Επειδή είναι λίγο μεγάλο σαν όγκος γι' αυτό προβληματίζομαι για τον χώρο κάτω από το ντεπόζιτο. Σίγουρα μπαίνει μετά το ρακόρ αλλά για το μέγεθός του θα στριμωχτεί πολύ και μιας και είναι από πλαστικό (κοκάλινο) κάτι τέτοιο μήπως λιώσει και έχω άλλα. :eyepop: Τέλος πάντων θα ενημερώσω όταν το βάλω για το αποτέλεσμα. :rolleyes:

Υ.Γ Εσύ φίλε gdevelek είσαι σίγουρος ότι κάνει το φίλτρο σου για την μηχανή σου.?

gdevelek
18/11/2007, 21:41
το φίλτρο είναι από CBR600 και ταιριάζει, συμφωνέι και ο δεύτερος μάστορας, και έχει μπεί σωστά, με κατάλληλα σωληνάκια που να μην τσακίζουν

αυτός που το τοποθέτησε το έχει ξαναβάλει και σε άλλα ΣΦ

και ο τωρινός μάστορας πιστεύει πως δεν φταίει το φίλτρο (αν και για μένα σκόπιμο είναι να το βγάλουμε έστω για δοκιμή)

είναι πολύ σπάσιμο η υπόθεση, είχαν περάσει 2 εβδομάδες χωρίς πρόβλημα και την παρασκευή το ξανάκανε, νόμιζα πως είχα ησυχάσει...

paris13
18/11/2007, 21:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
έχω πανομοιότυπο πρόβλημα με το ΣΦ μου

με έξτρα φίλτρο που βάλαμε για να λύσουμε το πρόβλημα, μόνο που τώρα το πρόβλημα είναι πολύ πιο ενοχλητικό

πριν απλώς έπεφτε η ισχύς, τώρα σβήνει κιόλας, και άλλες φορές ξαναπαίρνει αμέσως, άλλες μετά από 30+ λεπτά

άλλες φορές σβήνει σε υψηλές ταχύτητες, άλλες σε 30χ/ω

άλλες με σχεδόν άδειο τεπόζιτο, άλλες με γεμάτο

ο μάστορας (όχι αυτός που έβαλε το φίλτρο) πιστεύει πως ΔΕΝ είναι το φίλτρο που φταίει

τα καρμπυρατέρ μου λεει πως δεν θέλουν λύσιμο γιατί η εικόνα των μπουζί λέει πως η καύση είναι σωστή άρα δεν υπάρχει λόγος

ταλαιπωρούμαι εδώ και 2 μήνες

θα ενημερώσω όταν βρεθεί άκρη

Δύο μήνες ρε φίλε και δεν έχεις βρει την άκρη..? Εγώ θα είχα τρελαθεί, περισσότερο η ταλαιπωρία αλλά και για το γαμώτο. Κοίτα το ρακόρ γιατί δεν έχει άλλη εξήγηση αφού τόσο καιρό θα έχεις δει σχεδόν τα πάντα. Αν δεν έχεις κοιτάξει το ρακόρ αυτό μπορεί να σου την κάνει, η μεμβράνη του αλλά και μήπως θέλει κάποιο καθάρισμα, μέσα κρατά αρκετή βρώμα αν το ανοίξει ο μηχανικός σου θα δεις. Και δεν είναι κακό να το δει και κάποιος άλλος μηχανικός. Εδώ στο moto.gr πολλά παιδιά γράφουν για κάποιους καλούς μηχανικούς στα CB, κάτι δύσκολο γενικότερα που έχουμε όλοι σε ότι αφορά για καλούς μηχανικούς.! :yuck:

paris13
18/11/2007, 21:53
Υ.Γ Φίλε gdevelek την ηλεκτρονική σου την έχεις τσεκάρει μήπως από εκεί γίνεται η ζημιά.? Αν όχι ένα καλό τιπ την ώρα που πηγαίνεις και σου το παρουσιάσει κλείσε και άνοιξε τον διακόπτη με τα κλειδιά και αν φτιάξει τότε θα ξέρεις ότι η ηλεκτρονική είναι η αιτία. Σου το απεύχομαι γιατί κοστίζει περισσότερα από 200 Ευρώ, εκτός αν βρεθεί μεταχειρισμένη κάτι που δεν είναι δύσκολο. :wave2:

gdevelek
18/11/2007, 21:57
το ρακόρ και τη σίτα και την κάνουλα τα έλεγξε σχολαστικά ο μάστορας προ 2 εβδομάδων, έκανε και καθαρισμό της εξαέρωσης του τεπόζιτου, αλλά το ξανάβγαλε το πρόβλημα

επίσης έχει κάνει συγχρονισμό πεταλούδων και ρύθμιση μείγματος

ο μάστορας είναι συστημένος από 3-4 παιδιά ως πολυ καλός με τα σιμπί

paris13
18/11/2007, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gdevelek
το ρακόρ και τη σίτα και την κάνουλα τα έλεγξε σχολαστικά ο μάστορας προ 2 εβδομάδων, έκανε και καθαρισμό της εξαέρωσης του τεπόζιτου, αλλά το ξανάβγαλε το πρόβλημα

επίσης έχει κάνει συγχρονισμό πεταλούδων και ρύθμιση μείγματος

ο μάστορας είναι συστημένος από 3-4 παιδιά ως πολυ καλός με τα σιμπί

Τότε πραγματικά έχω μεγάλη περιέργεια να με ενημερώσεις όταν βρεις την άκρη γιατί είναι να τρελαίνεσαι με κάτι τέτοια. Όχι τίποτα άλλο αλλά στο δικό μου ναι μεν δεν ξαναπαρουσίασε το πρόβλημα αλλά δεν είμαι με τίποτα πεπεισμένος ότι ήταν από βρώμικη βενζίνη, γι' αυτό λέω συνεχώς ότι άλλα συμπτώματα θα έπρεπε να είχα αν ήταν από βρόμικη βενζίνη. Νομίζω ότι θα το ξαναπαρουσιάσει. Ίσως μετά το επόμενο ταξιδάκι ίσως βέβαια και ποτέ. Αλλά τέτοιες εμπειρίες είναι πάντα χρήσιμες να τις έχεις στα υπόψη. :wave2:

Υ.Γ Α.! την ηλεκτρονική την έχεις ελέγξει.? Ποτέ δεν ξέρεις, άλλωστε αυτού του είδους τα συμπτώματα μου κάνουν με προβληματική ηλεκτρονική.

matsamitsou
21/11/2007, 07:58
Ως πρώην κάτοχος ενός cbr600f είχα αντιμετωπίσει πρόβλημα (το ένα και μοναδικό) με τροφοδοσία. Σε άσχετες φάσεις το μηχανάκι στην αρχή μπέρδευε και μέσα στα επόμενα δευτερόλεπτα με είχε αφήσει. Στάση 2-3 λεπτά στην άκρη και πάλι όλα καλά.
Το είχε δει ο μηχανικός μου και ο πρώτος ύποπτος ήταν η τρόμπα βενζίνης, μιας και μηχανικά ήξερε ότι είναι οκ. Μέτρησε την τρόμπα αλλά δεν φάνηκε να έχει πρόβλημα. Το πρόβλημα τελικά λύθηκε όταν ένα Αυγουστιάκο μεσημέρι θυμάμαι :lol: , μέσα στο λιοπύρι, γυρνώντας από τη δουλειά, άρχισε να στάζει βενζίνη μέσα στην Ηρακλείου. Τα είχε κλάσει η τρόμπα και το μόνο που μπορούσα να κάνω είναι να περιμένω την οδική.

Αυτά απλά τα αναφέρω σαν ενδεχόμενο για αυτό που σας παρουσιάζει ... :wave2: