PDA

View Full Version : Προσοχή στα mails σας!!!!!



powerphot
31/10/2004, 23:57
Προσοχή στα mail σας.
Δεν ξέρω πώς αλλά το έπαθα, άνοιξα κάποια στιγμή ένα mail από μια φίλη νομίζοντας ότι είναι από εκείνη, και είχε μέσα ένα αρχειάκι «price.com». Το υποψιάστηκα προς στιγμή αλλά δεν φαντάστηκα…
Εντάξει λεω κάποιο από αυτά τα funny θα είναι, και το άνοιξα ο μ@λ….
Τι το ήθελα; αυτό πήγε και μπλόκαρε όλο το software που χρησιμοποιούν προγράμματα που έχουν να κάνουν με το δίκτυο. Explorer, Norton, όλα τα update, download και ευτυχώς πρόλαβα στο παραλίγο να μην κάνω format του δίσκου μου.
Για να μην επεκταθώ περισσότερο στο θέμα, με κάποιο τρόπο μπαινουν στην ατζέντα του mail και κλέβουν η την πρόσβαση η τις διευθύνσεις και σου στέλνουν αυτό η ότι άλλο τους βρίσκεται εύκαιρο.
Αυτό που έφαγα πακέτο εγώ λεγόταν, γιατί τώρα δεν υφίσταται πια(ΧΕ ΧΕ), λεγόταν λοιπόν (price.com) και σου έρχεται σαν συνημμένο.

Εντάξει με τα ανώνυμα mails, αλλά να σου έρχεται κι από γνωστούς τώρα; τι να πεις ρε που….σ…μου;
:eyepop: :yuck:

Alkis
12/11/2004, 14:06
Εάν είσαι χρήστης windows, ποτέ δεν ανοίγεις email με αρχείο, εάν πρώτα δεν έχεις ειδοποιηθεί αυτοπροσώπος ή τηλεφωνικός με λεπτομέρεια για το περιεχόμενό του από τον αποστολέα.

Και φυσικά, εννοείται ότι τα αρχεία που δεν έχουν επέκταση:

exe, jpg, gif, zip, rar, avi, wmv, mp3, wma, mov, mpg, doc...

1)Δεν μπαίνουμε καν στον κόπο να επιβεβαιώσουμε ότι τα έστειλε ο αποστολέας εάν αυτός είναι γνωστός....
... τι κάνουμε; DELETE με τη μία πριν καν το δούμε.

2) Σε περίπτωση που έχουν κάποια από τις προαναφερθείσες επεκτάσεις, τότε
α) Ο βαθμός επικυνδυνότητας είναι (από το ποιο επικίνδυνο προς το λιγότερο επικύνδυνο):

i) exe, com, pif.... (αυτοεκτελέσιμα αρχεία)
ii) zip, rar
iii) doc ( και τα λοιπά, π.χ. xls....)
iv) mov, mpg,wma,wmv, avi (και λοιπά)
v) jpg, gif (ναι, ακόμα και αυτά!)

β) Πάντα (ή το κατά δύναμην τουλάχιστον), να φροντίζετε να σιγουρεύεστε για το αυθεντικό του μηνύματος και του αποστολέα του.

Το ότι βλέπουμε ότι το μήνυμα στάλθηκε από την διεύθυνσή κάποιου γνωστού, δεν σημαίνει ότι έγινε έτσι. Είναι πολύ έυκολο να αλλάξεις αυτό το πεδίο όταν στέλνεις ένα μήνυμα.

Είναι ένα πολύ μεγάλο θέμα, που δεν μπορεί να καλυφθεί από λίγες γραμμές κειμένου.

Το σίγουρο είναι ότι στο σπίτι έπαψα να παίρνω email από τα windows, και καθώς επίσης να μπαίνω στο internet μέσω windows, και η αλήθεια είναι ότι έχω βρει την ησυχία μου. Δεν χρειάζεται να γεμίζω το σύστημα μου με ένα εκατομμύριο προγράμματα που υποτίθεται ότι παρακολουθούν real time τον υπολογιστή σου για προστασία, με αποτέλεσμα να στο κάνουν τόσο αργό, ακόμα πιο πολύ, και από το αν είχες γεμίσει με σκουλίκια (worms), spyware , loggers και λοιπές σαχλαμαρίτσες πολλές από τις οποίες κυκλοφορούν και πολούνται νόμιμα ως προϊόντα, και κανείς δεν κάνει τίποτα γι αυτό!

Εν κατακλείδι;

Γ@ΜΩ ΤΟ MARKETING (ιδίως αυτό) , τις διαφημίσεις, και τη λύσα που επικρατεί για υπερ-υπερκέρδος, καθώς και για να μπορούν κάποιοι πονηροί να ικανοποιούν τις αρρωστημένες φαντασιώσεις τους (παρακολυθήσεις, κρυφές κάμερες με τις ευχές κυβερνήσεων κ.τ.λ.). Γιατί, τα παραπάνω προαναφερθέντα, είναι παράγωγα αυτών.

Αηδία κατάντησε πια. Ελπίζω σε λίγα χρονάκια (όχι μακρία), να μπορώ να κάνω τη δουλειά μου χωρίς να πληρώνω τα κέρατά μου κάθε χρόνο.

petridist
16/11/2004, 12:38
αν δεις το mail αλλα δεν κανεις save attachment οποτε δεν το βαλεις μέσα και δεν το τρεξεις έχεις πρόβλημα???


επίσης εγώ χρησιμοποιώ το zonealarm suite.. και είμαι πολυ ευχαριστημενος στο real time mail checking.. πιάνει οτι σκατα υπάρχει και τα σβήνει με τη μια..

Alkis
16/11/2004, 14:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από petridist
αν δεις το mail αλλα δεν κανεις save attachment οποτε δεν το βαλεις μέσα και δεν το τρεξεις έχεις πρόβλημα???


επίσης εγώ χρησιμοποιώ το zonealarm suite.. και είμαι πολυ ευχαριστημενος στο real time mail checking.. πιάνει οτι σκατα υπάρχει και τα σβήνει με τη μια..

εάν το πρόγραμμα που χρησιμοποιείς για να διαβάσεις τα μηνύματα είναι της microsoft (outlook, outlook express κ.τ.λ.) για τίποτα να μην είσαι σίγουρος.

lhasa2015
15/01/2005, 23:30
an den katebaseis to arxeio ston ypologisth sou kanwntas save attachment opws proaneferes den exeis kanena apolytws problhma...

lhasa2015
15/01/2005, 23:33
epishs prepei na anaferw oti kai kapoi apo ta arxeia pou anefere o filos o Alkis opws arxeia me kataliksi .exe , .bat mporei na apodeixtoyn poly epikyndyna giati einai programmatakia pou mporoun apo to na sou anoiksoun to cd tray mexri na sou formaroyn ton sklhro.....

Watch Out!!!!!!!!!!!!!