PDA

View Full Version : Συμπολεμιστές



angels_gr
01/11/2004, 09:23
Αγαπητοί συμπολεμιστές. Και λεω συμπολεμιστές γιατί όποιος οδηγάει μηχανή στην χώρα αυτή βρίσκεται σε ένα διαρκεί πόλεμο με τις κακοτεχνίες στους δρόμους, την κακή ποιότητα της ασφάλτου, τις λακκούβες, τους πεζούς που πετάγονται από το πουθενά. Όλες αυτές τις καταστάσεις με την εμπειρία σιγά σιγά μπορούμε και τα αποφεύγουμε ως ένα σημείο.
Τι γίνεται όμως με τον μεγαλύτερο εχθρό των μηχανών? Τους απρόσεκτους οδηγούς αυτοκινήτων οι οποίοι αφού σε ξαπλώσουν στην άσφαλτο σου πετάνε το κλασικό δεν σε είδα!!! Γιατί ρε παλικάρι κριθαράκι στο μάτι έχεις και δεν με είδες? Αν δεν είσαι σίγουρος ότι ο δρόμος είναι ελεύθερος μην πετάγεσαι! Αλλά τέλος πάντων, αφού γίνει το κακό και ήμαστε ζωντανοί αρχίσει ο μεγαλύτερος Γολγοθάς για μας. Μπλέκεις με την ασφαλιστική εταιρεία η οποία απλά σου λεει ότι δεν σκοπεύει να σου δώσει αποζημίωση γιατί είναι μεγάλο το ποσό που διεκδικείς. Στην δική μου περίπτωση είχα μία R6 ολοκαίνουρια η οποία αυτή την στιγμή είναι κατά μισό μέτρο πιο κοντή. Εκτός από τον κινητήρα και το πίσω ψαλίδι όλα τα άλλα θέλουν αλλαγή.
Η ασφαλιστική (Διεθνής Ένωση) προσπαθεί με τον τρόπο της να σε φέρει στα άκρα και να συμβιβαστείς με το ποσό των 6.000 euro γιατί λεει οι ασφαλιστικές δεν δίνουν περισσότερα χρήματα πέρα από το ποσόν αυτό. Δεν υπολογίζουμε το γεγονός ότι μετά από έξι μήνες αφού έγινε το κακό εγώ ζω με παυσίπονα γιατί χτύπησα στην μέση. Δεν υπολογίζουμε το γεγονός ότι έχασα μεροκάματα. Δεν υπολογίζουμε το γεγονός ότι η μηχανή ήταν το όχημα που χρησιμοποιούσα για να πηγαίνω στην δουλειά μου η οποία είναι 50χλμ μακριά. Δεν υπολογίζουμε το γεγονός ότι πληρώνω τις δόσεις της μηχανής χωρίς να έχω μηχανή. Ας μην υπολογίσουμε και την απάντηση της ασφαλιστικής η οποία μου είπε να συμβιβαστώ για να τελειώνει η ιστορία αλλιώς θα χάσω χρόνο και χρήμα. Το γεγονός ότι δίνουν μόνο 6.000 για μένα λέγεται κλεψιά και μάλιστα με την συγκατάθεση του κράτους. Γιατί αγαπητοί συμπολεμιστές αν εμείς δεν πληρώσουμε την ασφαλιστική για να έχουμε ασφάλεια τότε οι λατρευτοί μπάτσοι μας πηγαίνουν στο αυτόφωρο. Όταν όμως η ασφαλιστική δεν μας πληρώνει ο νόμος λεει κάνε μήνυση. Πλήρωσε έναν δικηγόρο, πλήρωσε το δικαστήριο, χάσε κι άλλο από τον χρόνο σου και να παρακαλάς ο δικαστής να μην είναι κομπλεξικός με τους μηχανόβιους αλλιώς σε βλέπω να βγαίνει η απόφαση εναντίον σου.
Συγνώμη αν σας κούρασα και εύχομαι κανένας σας να μην αποκτήσει γρατσουνιές.

crs-k
01/11/2004, 09:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από angels_gr
Αγαπητοί συμπολεμιστές.
..................
Συγνώμη αν σας κούρασα και εύχομαι κανένας σας να μην αποκτήσει γρατσουνιές.

Φιλαρακο, καλως ηρθες κατ' αρχην και καλα να περασεις, εδω μεσα! :wave2:

Κατα δευτερεον ειναι πολυ λογικος ο προβληματισμος σου, μονο που ολοι τον κανουμε μετα απο κατι που θα μας συμβει ...
Κατι αναλογο θα πρεπει να συμβαινει και με τα κουτια ...

Δεν θα 'πρεπε οι Λεσχες ή η ΜΟΤΟΕ με τους νομικους συμβουλους που διαθετουν να κινηθουν προς αυτην την κατευθυνση?
Μηπως θα 'πρεπε και 'μεις να "προσθεσουμε" πιεση προς την κατευθυνση αυτη?

Απλως προσθετω στους προβληματισμους σου ...

angels_gr
01/11/2004, 10:20
Φίλε Μονόλυκε,

αν και είναι η πρώτη φορά που γράφω στο forum, παρ’ όλα αυτά παρακολουθώ συχνά τις συζητήσεις. Αν και μέχρι στιγμής ήμουνα μοναχικός καβαλάρης λόγο καταστάσεων, σκοπεύω λίαν συντόμως να αλλάξω τακτική και να γίνω πιο ενεργό μέλος των μοτοσικλετιστών. Τα έχω πάρει άγρια όμως γιατί έβγαλα όλο το σαββατοκύριακο ξαπλωμένος από τους πόνους. Συμφωνώ μαζί σου ότι πρέπει να πιέσουμε τις λέσχες και αυτές με την σειρά τους να βοηθάνε όπως μπορούνε και να πιέζουνε όποιον οργανισμό χρειάζεται για να τελειώνουν αυτές οι ιστορίες γρήγορα αλλά εγώ δεν ανήκω σε κάποια λέσχη και το θεωρώ κοροϊδία από πλευράς μου να ζητήσω την βοήθειά τους τώρα που τους χρειάζομαι. Έτσι όταν αποθεραπευτώ και αποκτήσω ξανά μηχανή θα προσπαθήσω μέσα από τους χώρους των μοτοσικλετιστών να βοηθήσω τους μελλοντικούς παθόντες να μπορέσουν να σηκώσουν λιγότερα βάρη. (Σαν υποψήφιος πολιτικός ακούγομαι)

d-s
01/11/2004, 11:05
Εαν έχεις νομική προστασία κάνε τους αγωγή για τραυματισμό, ψυχική οδύνη, μείωση εσόδων, έξοδα μετακίνησης, μείωση μεταπωλητικής αξίας μηχανής. θα τα πάρεις τα λεφτά, κ με τόκους, αλλά σε κανά δυάρι χρόνια.

Αν δεν έχεις συμβουλέψου δικηγόρο πρώτα για το τι θα σου πάρει.

Ακόμα κι αν δε προχωρήσεις σε αγωγή (κακώς κατ΄ εμέ) τουλάχιστον μπλόφαρε με την απειλή αγωγής....


Περαστικά

idi
01/11/2004, 11:10
περαστικα φιλε και καλη τυχη με τους κλεφτες που πληρωνουμε καθε 6 μηνες να μας κοροιδεβουν...:mad:

angels_gr
01/11/2004, 11:38
Το ατύχημά μου έγινε στις 5 Απριλίου του 2004 την Μεγάλη Δευτέρα. Απλός τώρα έχω τόση οργή και θέλω κάπου να τα πω. Ο τύπος που με ξάπλωσε ήθελε να μου δώσει ένα εορταστικό δώρο. Τον ευχαριστώ θερμά που τουλάχιστον δεν με εγκατέλειψε όπως γίνεται σε πολλές περιπτώσεις. Μήνυση εναντίων της ασφαλιστικής κατέθεσα τον πρώτο μήνα. Το θέμα είναι ότι εγώ έχω τους γονείς μου οι οποίοι με στηρίξανε οικονομικά. Υπάρχουν πολλά άτομα που δεν έχουν από πουθενά στήριξη και έτσι καταλήγουν σε συμφωνία. Τώρα απλός περιμένω να γίνει το δικαστήριο.