PDA

View Full Version : Kawasaki Z750 VS 600αρια SS !!



Σελίδες : [1] 2

r6mania
17/11/2007, 03:04
Θελω να ακούσω συγκριτικές γνώμες για το Ζ750 με τα 600αρια SS σε:
1. Φρένα
2. Στρίψημο
3. Αίσθηση πάνω από τα 200km/h

cartman
17/11/2007, 03:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6mania
Θελω να ακούσω συγκριτικές γνώμες για το Ζ750 με τα 600αρια SS σε:
1. Φρένα
2. Στρίψημο
3. Αίσθηση πάνω από τα 200km/h
Πιο δίκαιο για το Ζ θα ήταν να το συγκρίνεις με τα 600άρια γυμνά. Δεν νομίζω να παίζει σύγκριση με τα 600 ss! Ας πούν οι ειδικοί...
:wave2:

idi
17/11/2007, 10:00
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6mania
Θελω να ακούσω συγκριτικές γνώμες για το Ζ750 με τα 600αρια SS σε:
1. Φρένα
2. Στρίψημο
3. Αίσθηση πάνω από τα 200km/h

το Ζ750 εχει 8,000 ευρω και τα 600ρια SS εχουν 11,000 ευρω

BTW ποιος παπαρας θα παρει γυμνο μηχανακι να εχει "αισθηση πανω απο τα 200χμ/Ω"?????

παρε R1

AFTER
17/11/2007, 10:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi


BTW ποιος παπαρας θα παρει γυμνο μηχανακι να εχει "αισθηση πανω απο τα 200χμ/Ω"?????

παρε R1

Εγω λεω να παρεις hayabusa/zzr 1400

r6mania
17/11/2007, 18:14
Καταλαβαίνεται πιστεύω τι πρόβλημα αντιμετοπίζω με το R6 και σκέφτομαι για κάτι διαφορετικό... ωραία τα ss.. γρήγορα τα ss.. φοβερά κρατήματα.. τρελλά φρένα.. φοβερή αίσθηση.. ΑΛΛΑ αναγκάζεσαι να πηγαίνεις πάρα πολύ γρήγορα για να αντέξεις σε αυτήν την θέση οδήγησης! Καλά σε ταξίδι ειδικά δεν παλευέται η κατάσταση.. με δικάβαλο ειδικά απελπησία! Όταν βέβαια τρέχεις πάνω από 200 απολαμβάνεις οδήγιση!! Φτάνεις και γρήγορα και λες οτι ευχαρηστήθηκες το ταξίδι! Που να πας με τίποτα 140 με το r6.. θα χρειάζομαι και βάση στοίριξης για το ποτήρι του καφέ! Δεν είμαι κανένας καλός oδηγός που μπορεί και στρίβει τα ss αλλά ευθεία και 140 σου ρχετε να βάλεις την μηχανή σε ένα φορτηγό που πηγαίνει με 100 και αράζεις όμως!

Γιαυτό και ψαχνόμουνα για κανένα Z που είναι πιο άνετο αλλά καταλαβαίνω οτι η διαφορά αίσθησης κρατήματος και επιδόσεων είναι υπερβολικά μεγάλη μεταξύ ενός ss με ένα γυμνό!

Και να φανταστείται εχω το r6 03-05 που έχει τα τιμόνια πανω... το τελευταίο τα έχει στις μπουκάλες στοιρηγμένα... :rolleyes:

AFTER
17/11/2007, 18:45
Αν θες να ταξιδευεις μεχρι 140-150, τοτε μια χαρα θα βολευτεις σε ενα γυμνο, αλλιως παρε ενα sport touring

banditgr
17/11/2007, 21:42
i diafora epidoseon enos r6 03 me ena z750 einai poli mikri yper tou r6...an milas mono gia stegno gkazi loipon,liga tha xaseis.

AFTER
17/11/2007, 22:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από banditgr
i diafora epidoseon enos r6 03 me ena z750 einai poli mikri yper tou r6...an milas mono gia stegno gkazi loipon,liga tha xaseis.

Bασικα σε επιταγχυνσεις και ρεπριζ το Ζ750 ειναι μπροστα(καμια σχεση η ροπη), και στις υψηλες ταχυτητες(170+) χανει καθαρα λογω αεροδυναμικης

r6mania
18/11/2007, 01:29
Είναι μπροστά το Ζ σε επιταχύνσεις?? :nono: :nono: :nono: :nono: Δεν νομίζω..!
Εκτός αν το συγκρίνεζεται με το Ζ1000!

Καλά μετά τα 200 τι να λέμε.. r6 επιταχύνει σαν τρελό.. και για το Ζ διαβασα στο club τους οτι παλεύουνε να δούνε κανένα αριθμό στο κοντερ όταν το r6 πάει 275!

Ζεύκας
18/11/2007, 02:45
ρε πάρτε το χαμπάρι τα ss είναι για στριψίματα στο όριο και για ταξίδια για 1 άτομο!

θα πάει κάποιος το z να πηγαίνει συνέχως πάνω από 200?

καλά μιλάει ο άφτερ...άμα θες γρήγορα ταξίδια και με συνεπιβάτη πάρε σπορ τούρινγκ!

μοντέλα υπάρχουν πολλά!

675
18/11/2007, 11:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6mania
Θελω να ακούσω συγκριτικές γνώμες για το Ζ750 με τα 600αρια SS σε:
1. Φρένα
2. Στρίψημο
3. Αίσθηση πάνω από τα 200km/h


1. πολυ καλυτερα ολα τα ςς
2. πολυ καλυτερα ολα τα ςς
3. πολυ καλυτερα ολα τα ςς


οσο για τα υπολοιπα που ειπωθηκαν + φωνο κατακυριο λογο με τον αφτερ:wave2:

DrIoannis
18/11/2007, 11:44
Ο αδερφός μου είχε Ζ750 και απλά καμία σχέση(έχω GSXR 600).Ούτε στο επαρχιακό δεν μπορούσε να ακολουθήσει σε γρήγορο ρυθμό.Δεν τον έφταναν τα φρένα,οι αναρτήσεις κλπ.Μόνο στα χαμηλά είχε παραπάνω από το δικό μου.Από κράτημα επίσης καμία σχέση.Μιλάμε για άλλη κατηγορία.Αν θέλεις να βολευτείς κάπως πιο πολύ αλλά να μην χάνεις πολύ σε κράτημα,γκάζι κλπ βρες 1000V2(με άλλα λόγια TUONO).

AFTER
18/11/2007, 12:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6mania
Είναι μπροστά το Ζ σε επιταχύνσεις?? :nono: :nono: :nono: :nono: Δεν νομίζω..!
Εκτός αν το συγκρίνεζεται με το Ζ1000!


Ειχα Ζ750 και στο λεω απο προσωπικη εμπειρια δικη μου και τοσων αλλων κατοχων
Εσυ απλα λες κατι που εχεις ακουσει

Ποιος απο τους 2 πιστευεις εχει δικιο?

Τωρα σου λεω, αν παρεις Ζ750 για να βλεπεις τελικες, τοτε δεν ξερεις τι θελεις να κανεις με μια μηχανη
Οχι εσυ, αλλα και καθε αλλος

devil's animal
18/11/2007, 14:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Ο αδερφός μου είχε Ζ750 και απλά καμία σχέση(έχω GSXR 600).Ούτε στο επαρχιακό δεν μπορούσε να ακολουθήσει σε γρήγορο ρυθμό.Δεν τον έφταναν τα φρένα,οι αναρτήσεις κλπ.Μόνο στα χαμηλά είχε παραπάνω από το δικό μου.Από κράτημα επίσης καμία σχέση.Μιλάμε για άλλη κατηγορία.Αν θέλεις να βολευτείς κάπως πιο πολύ αλλά να μην χάνεις πολύ σε κράτημα,γκάζι κλπ βρες 1000V2(με άλλα λόγια TUONO).



+ σε ολα οσα λες αλλα να πω οτι ειναι και θεμα οδηγου.

αλλωστε το εχουμε ξαναπει,τα ορια των μηχανακιων για το 80% των αναβατων ειναι απλα απλησιαστα.

αν ανταλαζατε μηχανες και συνεβαινε το ιδιο τοτε οκ!
:beer: :beer:

DrIoannis
18/11/2007, 16:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
+ σε ολα οσα λες αλλα να πω οτι ειναι και θεμα οδηγου.

αλλωστε το εχουμε ξαναπει,τα ορια των μηχανακιων για το 80% των αναβατων ειναι απλα απλησιαστα.

αν ανταλαζατε μηχανες και συνεβαινε το ιδιο τοτε οκ!
:beer: :beer:

Σαν οδηγό ξέρω τον αδερφό μου και πραγματικά δεν τον θεωρώ κατώτερο από εμένα.
Η περιγραφή του μετά την βόλτα "Φρέναρα πριν από εσάς και πάλι δεν με φθάνανε τα φρένα" ή "Ένοιωθα το πλαίσιο να "ζελεδιάζει" κλπ.Το Ζ πολύ καλό μηχανάκι για τα λεφτά του αλλά απλά ΚΑΜΙΑ σχέση με τα SS.Εάν είχα εγώ το Ζ ξέρω ότι δεν θα μπορούσα να ακολουθήσω.

r6mania
18/11/2007, 20:22
Όπως καλά καταλαβαίνω δεν πρέπει να αλλάξω το μηχανή..!
Γιατί προτιμώ να έχει η μηχανή μου καλύτερα κρατήματα.. καλύτερα φρένα.. με λίγα λόγια καλύτερη ασφάλεια και για τα γούστα μου και καλύτερο γκάζι και ας χάνω στην κάπως κουραστική θέση οδηγησης!

Ένας ακόμα βασικός λόγος που θα θελα να πάρω το Ζ είναι για να πάρω το Ζ με ABS! Είμαι κάπως αρχάριος στην μοτοσυκλέτα ή μάλλον σε τόσο γρήγορη μοτοσυκλέτα και νιώθω φόβο στην ιδέα οτι κάποια στιγμη θα μου συμβεί κάτι που θα με τρομάξει και θα χρειαστεί άμεσο φρενάρισμα.. και από ότι διαβάζω κιόλας σε ιστορίες εδώ όταν χρειάζεται να φρενάρουμε άμεσα για να μην πέσουμε πάνω σε κάτι συνήθως πεφτουμε μόνοι μας από τα φρένα! Δεν είναι και λίγος ο κόσμος που τον έριξαν τα φρένα του! Το ABS είναι από τα συμαντικότερα πράγματα που βγήκαν και στο αυτοκίνητο και μάλλον και στην μηχανή.. και λέω μάλλον επειδή δεν έχω οδηγίσει μηχανή με abs για να ξέρω!

Θα θελα πολύ το r6 μου να είχε abs :(

Ζεύκας
18/11/2007, 20:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6mania
Όπως καλά καταλαβαίνω δεν πρέπει να αλλάξω το μηχανή..!
Γιατί προτιμώ να έχει η μηχανή μου καλύτερα κρατήματα.. καλύτερα φρένα.. με λίγα λόγια καλύτερη ασφάλεια και για τα γούστα μου και καλύτερο γκάζι και ας χάνω στην κάπως κουραστική θέση οδηγησης!

Ένας ακόμα βασικός λόγος που θα θελα να πάρω το Ζ είναι για να πάρω το Ζ με ABS! Είμαι κάπως αρχάριος στην μοτοσυκλέτα ή μάλλον σε τόσο γρήγορη μοτοσυκλέτα και νιώθω φόβο στην ιδέα οτι κάποια στιγμη θα μου συμβεί κάτι που θα με τρομάξει και θα χρειαστεί άμεσο φρενάρισμα.. και από ότι διαβάζω κιόλας σε ιστορίες εδώ όταν χρειάζεται να φρενάρουμε άμεσα για να μην πέσουμε πάνω σε κάτι συνήθως πεφτουμε μόνοι μας από τα φρένα! Δεν είναι και λίγος ο κόσμος που τον έριξαν τα φρένα του! Το ABS είναι από τα συμαντικότερα πράγματα που βγήκαν και στο αυτοκίνητο και μάλλον και στην μηχανή.. και λέω μάλλον επειδή δεν έχω οδηγίσει μηχανή με abs για να ξέρω!

Θα θελα πολύ το r6 μου να είχε abs :(

εγώ πιστεύω πως θα θελες να έκανες κανά μάθημα ασφαλούς οδήγησης... :wave2:

AFTER
18/11/2007, 22:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από zefkas
εγώ πιστεύω πως θα θελες να έκανες κανά μάθημα ασφαλούς οδήγησης... :wave2:

Αυτο εχει σημασια εφοσον θες το κατι παραπανω στην γρηγορη οδηγηση(εφοσον ΔΕΝ μπορεις να την κανεις με ασφαλεια)
Ή να πηγαινεις με τα ιδια χιλιομετρα αλλα να εισαι πιο χαλαρος

Στην καθημερινη οδηγηση ομως, το ABS ειναι πολυ σημαντικοτερο απο πολλα πραγματα, που ισως ειναι αχρηστα οταν θες απλα να κινηθεις και οχι να γραψεις χρονους
Τα εχουμε πια θεοποιησει ολα αυτα τα riding schools
Οκ καλα ειναι, αλλα την οδηγηση την εχει καποιος μεσα του, και χρειαζεται προσωπικη εξασκηση
Με τα μαθηματα δεν θα γινεις Rossi, αλλα απο ασχετος, σε ενα πιο ασφαλες επιπεδο
Ξερω οτι πολλοι θα διαφωνισετε με αυτην την αποψη, αλλα ειλικρινα στα @@ μου(Σορρυ το ειπα οσο πιο ευγενικα μπορουσα, εχω γινει πολυ κακος τελευταια)

Εγω παντως επελεξα το Ζ με abs, και πραγματικα δουλευει αψογα
Συγκριτικα του αυτοκινητου μου, ειναι αισχρο, δουλευει συνεχεια και δεν εχω φρενα καθε τοσο

Δες εσυ τι θες να κανεις με μια μοτοσυκλετα, και μετα κανε κινηση

:wave2:

devil's animal
18/11/2007, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6mania
Όπως καλά καταλαβαίνω δεν πρέπει να αλλάξω το μηχανή..!
Γιατί προτιμώ να έχει η μηχανή μου καλύτερα κρατήματα.. καλύτερα φρένα.. με λίγα λόγια καλύτερη ασφάλεια και για τα γούστα μου και καλύτερο γκάζι και ας χάνω στην κάπως κουραστική θέση οδηγησης!

Ένας ακόμα βασικός λόγος που θα θελα να πάρω το Ζ είναι για να πάρω το Ζ με ABS! Είμαι κάπως αρχάριος στην μοτοσυκλέτα ή μάλλον σε τόσο γρήγορη μοτοσυκλέτα και νιώθω φόβο στην ιδέα οτι κάποια στιγμη θα μου συμβεί κάτι που θα με τρομάξει και θα χρειαστεί άμεσο φρενάρισμα.. και από ότι διαβάζω κιόλας σε ιστορίες εδώ όταν χρειάζεται να φρενάρουμε άμεσα για να μην πέσουμε πάνω σε κάτι συνήθως πεφτουμε μόνοι μας από τα φρένα! Δεν είναι και λίγος ο κόσμος που τον έριξαν τα φρένα του! Το ABS είναι από τα συμαντικότερα πράγματα που βγήκαν και στο αυτοκίνητο και μάλλον και στην μηχανή.. και λέω μάλλον επειδή δεν έχω οδηγίσει μηχανή με abs για να ξέρω!

Θα θελα πολύ το r6 μου να είχε abs :(



κοιτα να δεις:
το να βαλουν σ'ενα ss abs θα ηταν η πιο ακυρη κινηση.
το abs χρησιμευει οχι για να εισαι πιο ασφαλης,αλλα για να τσαρουχνεις τα φρενα και να ξερεις οτι δεν θα πεσεις (και αυτο παλι παιζεται)
επισης ειναι αρκετα χρησιμο στην βροχη αλλα και παλι μονο σε φρεναρισμα πανικου.

Δες το και απ'την αλλη μερια:
αν το abs ηταν το γαμαου συστημα θα το ειχαν ολα τα ακριβα μηχανακια επιδοσεων (βλεπε ss, enduro). αλλα ΔΕΝ το εχουν. Γιατι? Γιατι απλουστατα (οπως ειπες και εσυ ειναι ενα συστημα για τους αρχαριους)

Ας φυγουμε λιγο απ'την αποψη: "παταω φρενα,δεν κοκκαλωνει,δεν πεφτω...αρα καλο!"

Αν ξερεις να πατας φρενα,πιστεψε με θα μπορεις αντιδρας παρα πολυ καλα σε ολες τις καταστασεις! Αλλα θελει δουλεια. Θελει εμπειρια και εξοικιωση. Θελει και τα μαθηματα ασφαλους οδηγησης (για να σου φυγει λιγο και το ψυχολογικο με το θεμα "αρχαριος").

Καταληγουμε παλι στο εξης: κρατα την μηχανη σου γιατι ειναι ενα πολυ καλο,γρηγορο και αξιοπιστο μηχανακι. ΜΑΘΕ ΤΗΝ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ! δοκιμασε την. πηγαινε σ'ενα ελγχομενο μερος με πληρη εξοπλισμο και σιγα σιγα, με μικρες ταχυτητες πατα τα φρενα. προσπαθησε να στριψεις. κανε φρεναρισματα πανικου. και οσο την μαθαινεις,αυξανε ταχυτητα.
κανε και τα μαθηματα.

ολα θα ερθουν.

abs και μαλακιες. σε λιγο θα βγαλουν και αυτοματο πιλοτο.
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:

AFTER
18/11/2007, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal


Δες το και απ'την αλλη μερια:
αν το abs ηταν το γαμαου συστημα θα το ειχαν ολα τα ακριβα μηχανακια επιδοσεων (βλεπε ss, enduro). αλλα ΔΕΝ το εχουν. Γιατι? Γιατι απλουστατα (οπως ειπες και εσυ ειναι ενα συστημα για τους αρχαριους)

Ας φυγουμε λιγο απ'την αποψη: "παταω φρενα,δεν κοκκαλωνει,δεν πεφτω...αρα καλο!"

Αν ξερεις να πατας φρενα,πιστεψε με θα μπορεις αντιδρας παρα πολυ καλα σε ολες τις καταστασεις! Αλλα θελει δουλεια. Θελει εμπειρια και εξοικιωση. Θελει και τα μαθηματα ασφαλους οδηγησης (για να σου φυγει λιγο και το ψυχολογικο με το θεμα "αρχαριος").



Φανταζομαι να αστειευεσαι ετσι
Ή μαλλον εισαι τυχερος και δεν εχεις πεσει(ακομα?) απο φρεναρισμα πανικου

Το φρεναρισμα πανικου ΔΕΝ μαθενεται

Οσο για το ποια μηχανακια δεν το εχουν, απλα ειναι θεμα χρονου να μπει
Πολλα εντουραδικα εχουν, απλα εχουν και διακοπτη απενεργοποιησεις γιατι πολυ απλα πολλες φορες χρειαζεται να μπλοκαρεις τον πισω τροχο στο χωμα, για διαφορους λογους

Ελεος πια, δεν υπαρχει αναβατης που να μην εχει πεσει απο φρεναρισμα, ποσο πρεπει να το συζηταμε οτι το ABS ΣΩΝΕΙ ΖΩΕΣ

gdevelek
18/11/2007, 22:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
κοιτα να δεις:
το να βαλουν σ'ενα ss abs θα ηταν η πιο ακυρη κινηση.
το abs χρησιμευει οχι για να εισαι πιο ασφαλης,αλλα για να τσαρουχνεις τα φρενα και να ξερεις οτι δεν θα πεσεις (και αυτο παλι παιζεται)



όχι, αν ήταν έτσι ΘΑ ΕΒΑΖΑΝ ABS στα SS

To ABS το βάζουν για ασφάλεια, όχι για να βοηθήσουν αυτούς που φρενάρουν στό όριο

το είπες παρακάτω εξάλλου, "φρενάρισμα πανικού", αλλά και φρενάρισμα σε απρόσμενα γλιστερό οδόστρωμα

Ζεύκας
19/11/2007, 00:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Αυτο εχει σημασια εφοσον θες το κατι παραπανω στην γρηγορη οδηγηση(εφοσον ΔΕΝ μπορεις να την κανεις με ασφαλεια)
Ή να πηγαινεις με τα ιδια χιλιομετρα αλλα να εισαι πιο χαλαρος

Στην καθημερινη οδηγηση ομως, το ABS ειναι πολυ σημαντικοτερο απο πολλα πραγματα, που ισως ειναι αχρηστα οταν θες απλα να κινηθεις και οχι να γραψεις χρονους
Τα εχουμε πια θεοποιησει ολα αυτα τα riding schools
Οκ καλα ειναι, αλλα την οδηγηση την εχει καποιος μεσα του, και χρειαζεται προσωπικη εξασκηση
Με τα μαθηματα δεν θα γινεις Rossi, αλλα απο ασχετος, σε ενα πιο ασφαλες επιπεδο
Ξερω οτι πολλοι θα διαφωνισετε με αυτην την αποψη, αλλα ειλικρινα στα @@ μου(Σορρυ το ειπα οσο πιο ευγενικα μπορουσα, εχω γινει πολυ κακος τελευταια)

Εγω παντως επελεξα το Ζ με abs, και πραγματικα δουλευει αψογα
Συγκριτικα του αυτοκινητου μου, ειναι αισχρο, δουλευει συνεχεια και δεν εχω φρενα καθε τοσο

Δες εσυ τι θες να κανεις με μια μοτοσυκλετα, και μετα κανε κινηση

:wave2:

1) δεν ισοπέδωσα τη χρηστικότητα του abs
2) εσύ ισοπέδωσες τα μαθήματα ασφαλούς οδήγησης! ΕΛΕΟΣ!

Είμαι υπέρ της χρήσης abs στις μηχανές που χρησημοποιούνται για κάθε μέρα αλλά περισσότερη ασφάλεια θα νιώθει κάποιος στο δρόμο μετά τα μαθήματα...

Δες το και αλλιώς.
Πας και ρίχνεις έξτρα λεφτά για να έχει μια μηχανή abs.
Δεν είναι καλύτερο να ρίξεις λεφτά για να βελτιώσεις τις οδηγικές σου ικανότητες?
Για να βελτιωθείς εσύ σαν μοτοσυκλετιστής? :winka:

Α και κάτι άλλο...

"Το 0-300 riding school είναι για αυτούς που θέλουν να πάνε γρήγορα,για αυτούς που θέλουν να γράψουν χρόνους."

Αυτή είναι η μεγαλύτερη μαλακία που έχω ακούσει για τα μαθήματα ασφαλούς οδήγησης, μια μαλακία που την ασπαζόμουν κ εγώ πριν τα παρακολουθήσω...

Τα πράγματα που σου μαθαίνουν στο riding school τα εφαρμόζεις με οποιοδήποτε μηχανάκι σε οποιαδήποτε συνθήκες!

Αυτό λοιπόν που είπα(ή μάλλον εννοούσα) στο φίλο είναι να δώσει βάση στη βελτίωση των οδηγικών του ικανοτήτων στην αρχή και μετά όλα τα άλλα έπονται...

:wave2:

extremist
19/11/2007, 01:49
Πέρα απο όσα έχει πεί ο AFTER ο οποίος είναι και κάτοχος του Ζ
θα ήθελα να πω και εγώ τη γνώμη μου.Έχω οδηγήσει το 750(μέχρι 100km/h)
αρκετές φορές μέσα στην πόλη.Κατα τη γνώμη μου δεν τίθεται θέμα σύγκρισης με τα ss.
Στρίβει μια χαρά το Ζ,οδηγική συμπεριφορά καλή,όλα καλά!Είναι άλλη μηχανή όμως.
Κράτα το R6 εννοείται και δεν το λέω επειδή θα πάρω και εγώ,απλά αν θέλεις κάτι πιο
ταξιδιάρικο μην σκέφτεσαι το Ζ..

:beer:

grigorisr1
19/11/2007, 08:28
τι να κλασει και το ζ μπροστα στα ΣΣ ρε... δε παει καλα ο κοσμος














































































ειπαμε τα ζ ειναι καλα μηχανακια για κοριτσια τωρα τα βγαζουν και με αβσ :lol: :rotflmao: :lol:

r6mania
19/11/2007, 08:36
Εντάξη αρχάριος είμαι... 2 μήνες την έχω (4000km) αλλά ρε παιδιά ποτέ δεν με φόβησε αυτή η μηχανή.. δεν ξέρω αν κάποια στιγμή χρειάστηκα φρενάρισμα πανικού αλλά δεν έχω κυνδηνέψει κάποια στιγμή.. μόνο τις πρώτες μέρες που κάποια στιγμή όπως έπαιζα σε άσφαλτο γυαλί σε κάποια φανάρι με πολύ λίγα χιλιόμετρα προσπαθούσα να φρενάρω απότομα κιόλας μόνο με το μπροστά και σώθηκα γιατί το έκανα πολλές φορές πάτα άσε! Αν βέβαια πατούσα και λίγο πίσω ή μαλακά το μπροστά δεν θα είχα πρόβλημα!


Επίσης πάλι στις πρώτες μέρες πάλι σε παιχνίδι ενώ είχα καμιά 60αρα πατάω μόνο μπροστά σε δρομο γυαλί και απότομα! Ε τα χρειάτηκα εκεί! Μού φυγε όλη η μούρη! Αλλά δεν φταίει η μηχανή σε αυτά!

Και όπως ξέρουμε το abs βοηθά για την πόλη... αν έχουμε χιλιόμετρα δεν πρόκειται να το χρειαστούμε.. δεν πρόκειται να δουλέψει κιόλας!

Ακόμα και με βροχή αυτή η μηχανή δεν με έχει φοβήσει!! Την κυκλοφορώ και με βροχή.. το αμάξι το έχω παρατήσει κυριολεκτικά χαχα!

Ίσως βοηθάνε αρρκετά τα φοβερά λάστιχα Dragon Super Corsa

Panos82gr
19/11/2007, 12:51
CBF1000SA και καθαρισες :smokin:

AFTER
19/11/2007, 13:06
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6mania

Και όπως ξέρουμε το abs βοηθά για την πόλη... αν έχουμε χιλιόμετρα δεν πρόκειται να το χρειαστούμε.. δεν πρόκειται να δουλέψει κιόλας!



Λαθος, λειτουργει παντου και παντα

Τωρα οσο για τα μαθηματα ασφαλους οδηγησης, i can live without them


Ισως εχει παιξει ρολο οτι ουσιαστικα γεννηθηκα μοτοσυκλετικα μες το χωμα, που ηταν και μεγαλο σχολειο για μενα,ισως επειδη οδηγαω απο 16 χρονων, παντως αυτα που λεγονται στο 0-300 και στα level 1-2 του CSS, δεν μου φαινονται και τοσο μαγικα
Ισως να συμβαινει αυτο με μενα, ισως σε αλλον να κανουν εντυπωση, δεν ξερω...

Cpt. Haddock
19/11/2007, 13:12
:rolleyes: :rolleyes:

Αγοράζετε μηχανή χωρίς να έχετε ιδεα τι κάνει και γιατί τη θέλετε...

Ταξιδια δικάβαλος με ss...

Μα βέβαια, φτιαγμένα για κατι τέτοιο ειναι :wacko:

idi
19/11/2007, 13:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
τι να κλασει και το ζ μπροστα στα ΣΣ ρε... δε παει καλα ο κοσμος
ειπαμε τα ζ ειναι καλα μηχανακια για κοριτσια τωρα τα βγαζουν και με αβσ :lol: :rotflmao: :lol:

ΟΛΟΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ GSXR1000 ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΑ ΠΛΑΙΣΙΑ

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

grigorisr1
19/11/2007, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ΟΛΟΙ ΘΑ ΠΑΡΟΥΜΕ GSXR1000 ΠΟΥ ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΑ ΠΛΑΙΣΙΑ

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:


etsi etsi

idi
19/11/2007, 13:30
ΒΑΣΙΚΑ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΚΛΑΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ SS

ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ SS

ΚΑΙ ΜΗ ΚΛΑΝΕΤΕ ΤΑ SS ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΚΛΑΣΟΥΝ

Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :lol: :lol: :lol:

nikos force
19/11/2007, 13:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Πολλα εντουραδικα εχουν poia einai ayta??????????? giati egw den kserw kanena...

grigorisr1
19/11/2007, 13:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
ΒΑΣΙΚΑ Η ΑΠΟΨΗ ΣΟΥ ΕΙΝΑΙ ΠΟΛΥ ΣΩΣΤΗ

ΤΙΠΟΤΑ ΔΕ ΚΛΑΝΕΙ ΜΠΡΟΣΤΑ ΣΤΑ SS

ΟΛΟΙ ΝΑ ΠΑΡΟΥΜΕ SS

ΚΑΙ ΜΗ ΚΛΑΝΕΤΕ ΤΑ SS ΓΙΑ ΝΑ ΜΗ ΣΑΣ ΚΛΑΣΟΥΝ

Ε ΡΕ ΓΛΕΝΤΙΑ :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :bawl: :lol: :lol: :lol:

σε θεμα επιδοσεων δε το φτανει κανενα :wave2:

ι το ζ1000 σου εχει πιο πολυ ροπη?:lol:

idi
19/11/2007, 13:36
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisr1
σε θεμα επιδοσεων δε το φτανει κανενα :wave2:

ι το ζ1000 σου εχει πιο πολυ ροπη?:lol:

ΟΧΙ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΚΟΡΙΤΣΑΚΙΑ

ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΤΟ GSXR ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΓΙΑ ΑΝΔΡΕΣ ΤΟ ΕΧΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΕΧΩ ΜΠΡΕΡΔΕΓΟΥΕΗ ΛΙΓΟ... :rotflmao: :bigcry: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: :bigcry:

AFTER
19/11/2007, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
poia einai ayta??????????? giati egw den kserw kanena...


Προσεξε, δεν ειπα καθαροαιμα εντουρο, αλλα ψευδοεντουρο οπως τα λεγανε, τυπου XT, F650GS κτλ

nikos force
19/11/2007, 13:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
κοιτα να δεις:
το να βαλουν σ'ενα ss abs θα ηταν η πιο ακυρη κινηση.
το abs χρησιμευει οχι για να εισαι πιο ασφαλης,αλλα για να τσαρουχνεις τα φρενα και να ξερεις οτι δεν θα πεσεις (και αυτο παλι παιζεται)
επισης ειναι αρκετα χρησιμο στην βροχη αλλα και παλι μονο σε φρεναρισμα πανικου.

Δες το και απ'την αλλη μερια:
αν το abs ηταν το γαμαου συστημα θα το ειχαν ολα τα ακριβα μηχανακια επιδοσεων (βλεπε ss, enduro). αλλα ΔΕΝ το εχουν. Γιατι? Γιατι απλουστατα (οπως ειπες και εσυ ειναι ενα συστημα για τους αρχαριους)

Ας φυγουμε λιγο απ'την αποψη: "παταω φρενα,δεν κοκκαλωνει,δεν πεφτω...αρα καλο!"

Αν ξερεις να πατας φρενα,πιστεψε με θα μπορεις αντιδρας παρα πολυ καλα σε ολες τις καταστασεις! Αλλα θελει δουλεια. Θελει εμπειρια και εξοικιωση. Θελει και τα μαθηματα ασφαλους οδηγησης (για να σου φυγει λιγο και το ψυχολογικο με το θεμα "αρχαριος").

Καταληγουμε παλι στο εξης: κρατα την μηχανη σου γιατι ειναι ενα πολυ καλο,γρηγορο και αξιοπιστο μηχανακι. ΜΑΘΕ ΤΗΝ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΜΠΟΡΕΙΣ! δοκιμασε την. πηγαινε σ'ενα ελγχομενο μερος με πληρη εξοπλισμο και σιγα σιγα, με μικρες ταχυτητες πατα τα φρενα. προσπαθησε να στριψεις. κανε φρεναρισματα πανικου. και οσο την μαθαινεις,αυξανε ταχυτητα.
κανε και τα μαθηματα.

ολα θα ερθουν.

abs και μαλακιες. σε λιγο θα βγαλουν και αυτοματο πιλοτο.
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry: theeeee mou... ti diabazoun ta matakia mou... gia arxi epeidi tou exoume mamisei ta matia me to enduro kai enduro...exete skeftei to oti den to bazoun giati den to exoun ekseliksei toso oso prepei... meta...AN ksereis na patas frena???wraia ataka... esy ksereis na patas frena??? to dromo pou patas frena ton ksereis??? ta xlm kai tin apostasi pou exeis na patiseis frena eisai se thesi na tin epeksergasteis kai na tin aksiopoihseis se opoiesdipote synthikes???? RE ti lete tou anthrwpou???? eisai sa na pairneis se ena paidaki podilato kai na min tou bazeis boitjitikes ... giati...den einai kalo...Ας φυγουμε λιγο απ'την αποψη: "παταω φρενα,δεν κοκκαλωνει,δεν πεφτω...αρα καλο!" kai ola ayta ta les esy??? o exw pesei PANTOU...

cartman
19/11/2007, 15:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6mania
Εντάξη αρχάριος είμαι... 2 μήνες την έχω (4000km) αλλά ρε παιδιά ποτέ δεν με φόβησε αυτή η μηχανή.. δεν ξέρω αν κάποια στιγμή χρειάστηκα φρενάρισμα πανικού αλλά δεν έχω κυνδηνέψει κάποια στιγμή.. μόνο τις πρώτες μέρες που κάποια στιγμή όπως έπαιζα σε άσφαλτο γυαλί σε κάποια φανάρι με πολύ λίγα χιλιόμετρα προσπαθούσα να φρενάρω απότομα κιόλας μόνο με το μπροστά και σώθηκα γιατί το έκανα πολλές φορές πάτα άσε! Αν βέβαια πατούσα και λίγο πίσω ή μαλακά το μπροστά δεν θα είχα πρόβλημα!


Επίσης πάλι στις πρώτες μέρες πάλι σε παιχνίδι ενώ είχα καμιά 60αρα πατάω μόνο μπροστά σε δρομο γυαλί και απότομα! Ε τα χρειάτηκα εκεί! Μού φυγε όλη η μούρη! Αλλά δεν φταίει η μηχανή σε αυτά!

Και όπως ξέρουμε το abs βοηθά για την πόλη... αν έχουμε χιλιόμετρα δεν πρόκειται να το χρειαστούμε.. δεν πρόκειται να δουλέψει κιόλας!

Ακόμα και με βροχή αυτή η μηχανή δεν με έχει φοβήσει!! Την κυκλοφορώ και με βροχή.. το αμάξι το έχω παρατήσει κυριολεκτικά χαχα!

Ίσως βοηθάνε αρρκετά τα φοβερά λάστιχα Dragon Super Corsa
Γειά σου φίλε
Γιατί φρενάρεις μόνο με το μπροστά, ιδιαίτερα σε γυαλί άσφαλτο ή βρεγμένο? Για παιγνίδι το κάνεις, ή έτσι κάνεις πάντα? Αν είναι το δεύτερο, ψάξε-διάβασε-μάθε πώς να οδηγάς με ασφάλεια απο φόρα/βιβλία κ.τ.λ ή κάνε κανα μάθημα ασφαλούς οδήγησης! Επίσης το abs σίγουρα είναι χρήσιμο αλλά θα δώσεις το ss σου για να πάς σε άλλη κατηγορία μηχανής μόνο για το abs? Πρώτη φορά το ακούω αυτό! Αν πράγματι είσαι τρομαγμένος και ανασφαλείς και θέλεις οπωσδήποτε abs τότε κάντο! Η ασφάλεια έρχεται πρώτη!
:wave2:

r6mania
19/11/2007, 19:39
Για εκπαιδευτικούς λόγους φρέναρα μόνο με το μπροστά και μόνο με το πίσω! Οδηγούσα scouter στα 16 και στα 17 SS 20άλογα.. στα 18 πουλήθηκαν όλα και πήρα αμάξι.. τώρα είμαι 21 και πήρα το R6 και πιστεύω οτι είναι πολύ συμαντικό της πρώτες μέρες ένας νέος οδηγός να εξηκιώνεται με τα φρένα.. βέβαια είπαμε το παράκανα και κόντεψα να σκοτοθώ! Συνεχώς προσπαθούσα να ακινοτοπιώ το μπροστά τροχό που είναι και ο πιο επικύνδηνος για να εκπεδεύομαι ενώ είμαι προετοιμασμένος οτι θα μπλοκάρει! Σιγά σιγά βέβαια θυμήθηκα και πως κάνουμε edo με λίγα χιλιόμετρα βέβαια και μόνο σε καλή ασφαλτό.. νομίζω πως σε μάπα άσφαλτο δεν μπορεί να γίνει!

Πάντως τα λαστιχα μου μου λένε οτι είναι για πέταμα αλλά εγώ είμαι πολύ ευχαρηστημένος! Πόσο μάλλον τότε με καινούργια λάστιχα!

ΜΟΖΑΡΤ
20/11/2007, 11:07
ας απαντησω και εγω που ειχα και ss και εχω z.
Βασικα τις πιπες που λεει ο Γρηγορης για κοριτσια και z το μονο που εχω να πω ειναι οτι θελει πολυ μεγαλυτερα αρχιδια να στριψεις ενα z απο ενα οποιοδηποτε ss.
.θελει δυναμη να το ριξεις κατω στα πολλα, θελει αρχιδια να μπεις με ολα με αυτα τα φρενα και φυσικα θελει αρχιδια να εισαι πλαγιασμενος να εχουν βρει τα χαμηλα μαρπσιε και να στριβεις με αναρτησεις εκτος οριων που ή θα σου ανοιγουν την τροχια ή θα σε πετανε στον αερα.
αλλωστε Γρηγορη τα gsxr μεχρι και οι μουνιτσες τα στριβουν στις διαφιμησεις.
τωρα οσο αναφορα την συγκριση φυσικα και ειναι ατυχης.
εκεινο ομως που θα σε ξενισει πρωτα κανοντας αυτην την αλλαγη ειναι η καλυψη απο το αερα.
πολυ λενε οτι τον συνηθιζεις εμενα ομως με χαλαει και πηρα το s.
αυτο που προσεξα εγω ειναι οτι επιτελους ταξιδευα με οποια ταχυτητα ηθελα.μπορουσα να πηγαινω με 80 με 180 και με 240 κατι που σε ενα ss ειναι αδυνατο ειδικα να κανεις.ειδικα με ταχυτητες κατω τον 120 που δεν σε σηκωνει ο αερας για να ξεκουρασει τους καρπους και τα τον αυχενα.
τωρα καποιος ασχετος αναφερε οτι το πλαισιο του z ειναι σαν ζελε.και λεω ασχετος γιατι την ευθηνη για τις ταλαντωσεις του z δεν την φερει το πλαισιο αλλα οι αναρτησεις και ειδικα η πισω.
κατι που στο καινουριο σαφως εχει βελτιωθει.
αν εχει πειστει και σου αρεσει το z οι λυσεις για να το φερεις σε ενα επιπεδο που να θυμιζει ενα βαρυ ss(οχι φυσικα στο γκαζι)ειναι συγκεκριμενες και σχετικα οικονομικες μιας και δεν ξεφευγουν πανω απο τα 1000 ευρω.
με τιμονοπλακες απο το z1000 μπορεις να φορεσεις τα καλαμια του 636 μαζι με τις ακτινικες τετραπιστωνες και με αποστατες μπαινει ο τροχος του z κανονικα.
πισω βαζεις ενα ρυθμιζομενο πισω αμορτισερ παλι απο 636 .
τωρα για το γκαζι εμενα το 750 μου φανηκε πολυ πιο χρηστικο απο τα κουφια 600 χαμηλα.
βεβαια μετα τις 9000 που φορτωνει ενα 600 εσυ δεν εχεις τιποτα αξιολογο.
σου εμεινε να αντεξεις το αγερα

xampos
20/11/2007, 11:29
:a014:

CPANTELO
20/11/2007, 11:35
ΣΗΜΑΣΙΑ ΕΧΕΙ ΝΑ ΞΕΡΕΙΣ ΝΑ ΟΔΗΓΑΣ. ΤΩΡΑ ΑΝ ΤΟ ΠΑΛΙΚΑΡΙ ΠΙΣΤΕΥΕΙ ΟΤΙ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟΣ ΟΔΗΓΟΣ ΜΕ ΤΟ SS ΑΠΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ ΑΛΛΟ ΚΑΝΕΙ ΛΑΘΟΣ. ΑΝ ΕΙΣΑΙ ΑΡΧΑΡΙΟΣ ΔΕΝ ΜΠΟΡΕΙΣ ΟΥΤΕ ΝΑ ΦΡΕΝΑΡΕΙΣ,ΟΥΤΕ ΝΑ ΠΛΑΓΙΑΣΕΙΣ ΜΟΝΟ ΝΑ ΤΟ ΑΝΟΙΓΕΙΣ ΣΤΗΝ ΕΥΘΕΙΑ ΚΑΙ ΝΑ ΠΡΟΣΕΥΧΕΣΑΙ ΝΑ ΜΗΝ ΠΑΕΙ ΚΑΤΙ ΣΤΡΑΒΑ ΚΑΙ ΠΑΣ ΝΑ ΚΑΡΦΩΘΕΙΣ ΠΟΥΘΕΝΑ. ΣΕ ΑΥΤΗ ΤΗ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΛΟΙΠΟΝ ΤΟ ΜΟΝΟ ΠΟΥ ΘΑ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΤΟΝ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ ΕΙΝΑΙ Η ΣΤΑΣΗ ΟΔΗΓΗΣΗΣ ΚΑΙ Η ΠΡΟΣΤΑΣΙΑ ΑΠΟ ΤΟΝ ΑΕΡΑ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ . ΤΟ ΑΝ ΤΑ SS ΕΧΟΥΝ ΚΑΛΥΤΕΡΕΣ ΑΝΑΡΤΗΣΕΙΣ ΚΑΙ ΦΡΕΝΑ ΔΕ ΘΑ ΤΟ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΟΤΕ ΓΙΑΤΙ ΠΟΛΥ ΑΠΛΑ ΔΕΝ ΘΑ ΤΑ ΦΤΑΣΕΙ ΣΤΑ ΟΡΙΑ ΤΟΥΣ. ΟΣΟ ΓΙΑ ΤΟ ΠΩΣ ΜΠΑΙΝΟΥΝ ΤΑ ΛΟΙΠΑ ΜΗΧΑΝΑΚΙΑ ΣΤΟ ΔΡΟΜΟ ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΑ SS ΚΑΙ ΟΠΩΣ ΕΙΠΕ Ο ΜΟΖΑΡΤ ΑΠΛΑ ΘΕΛΟΥΝ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΗ ΠΡΟΣΠΑΘΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΡΑΠΑΝΩ @ΡΧΙΔΙ@;) ;)

AVATOS
20/11/2007, 15:01
θα ελεγα οτι ο MOZART ΕΧΕΙ ΔΙΚΙΟ...
εχω ενα z 750 s εδω κ 10 μηνες.
καταρχην δεν μπορεις να το συγκρινεις με ss σιγουρα λογω αναρτησεων αν κ με μια μικρη βελτιωση τους (ελατηρια) η αισθηση τους αλλαζει ριζικα.η μηχανη στριβει καλα κ χωρις αυτο
αλλα δεν βοηθαει σε σπορ οδηγηση (τυπου ss) το τιμονι.
παντος οσες φορες το εχασα το μπροστα αν κ εχασα κ μερικα χρονακια απο την ζωη μου
το μηχανακι ηρθε μονο του με λεπτεπιλεπτες κινησεις...
μεσα στην πολη εννοητε οτι ειναι καλητερο απο ενα ss απ'ολες τις αποψεις.
οσο για ταξιδι κινουμε ανετα 2καβαλο φορτωμενο με 200 χωρις παραπονα καν απο πισω (θηλυκο)!
τελικες στο κοντερ 270 + (προσωπικα το εβλεπα κ αναρωτιωμουν...)
θα ηθελα πολυ να εχω κ ενα ss για πιστα αλλα το θεμα ειναι τι χρηση μπορεις να κανεις
σε ενα ss στην ελλαδα...νομιζω οτι θα το αξιοπιεις στο 30% (παντα αν κινησε με μηχανη καθε μερα)!!!

samoure
20/11/2007, 15:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
ας απαντησω και εγω που ειχα και ss και εχω z.
Βασικα τις πιπες που λεει ο Γρηγορης για κοριτσια και z το μονο που εχω να πω ειναι οτι θελει πολυ μεγαλυτερα αρχιδια να στριψεις ενα z απο ενα οποιοδηποτε ss.
.θελει δυναμη να το ριξεις κατω στα πολλα, θελει αρχιδια να μπεις με ολα με αυτα τα φρενα και φυσικα θελει αρχιδια να εισαι πλαγιασμενος να εχουν βρει τα χαμηλα μαρπσιε και να στριβεις με αναρτησεις εκτος οριων που ή θα σου ανοιγουν την τροχια ή θα σε πετανε στον αερα.


Ναι,δε διαφωνω αλλα και το GOLDWING για παραδειγμα θελει ακομα περισσοτερη δυναμη να το ριξεις κατω στα πολλα, θελει ακομα περισσοτερα αρχιδια να μπεις με ολα με αυτα τα φρενα και φυσικα θελει ακομα περισσοτερα αρχιδια να εισαι πλαγιασμενος και παει λεγοντας.
Αυτο ομως δεν ειναι επιχειρημα,δε λεει κατι και δεν αποδυκνυει τιποτα.


Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
εκεινο ομως που θα σε ξενισει πρωτα κανοντας αυτην την αλλαγη ειναι η καλυψη απο το αερα.
πολυ λενε οτι τον συνηθιζεις εμενα ομως με χαλαει και πηρα το s.
αυτο που προσεξα εγω ειναι οτι επιτελους ταξιδευα με οποια ταχυτητα ηθελα.μπορουσα να πηγαινω με 80 με 180 και με 240 κατι που σε ενα ss ειναι αδυνατο ειδικα να κανεις.ειδικα με ταχυτητες κατω τον 120 που δεν σε σηκωνει ο αερας για να ξεκουρασει τους καρπους και τα τον αυχενα.
τωρα καποιος ασχετος αναφερε οτι το πλαισιο του z ειναι σαν ζελε.και λεω ασχετος γιατι την ευθηνη για τις ταλαντωσεις του z δεν την φερει το πλαισιο αλλα οι αναρτησεις και ειδικα η πισω.
κατι που στο καινουριο σαφως εχει βελτιωθει.
αν εχει πειστει και σου αρεσει το z οι λυσεις για να το φερεις σε ενα επιπεδο που να θυμιζει ενα βαρυ ss(οχι φυσικα στο γκαζι)ειναι συγκεκριμενες και σχετικα οικονομικες μιας και δεν ξεφευγουν πανω απο τα 1000 ευρω.
με τιμονοπλακες απο το z1000 μπορεις να φορεσεις τα καλαμια του 636 μαζι με τις ακτινικες τετραπιστωνες και με αποστατες μπαινει ο τροχος του z κανονικα.
πισω βαζεις ενα ρυθμιζομενο πισω αμορτισερ παλι απο 636 .
τωρα για το γκαζι εμενα το 750 μου φανηκε πολυ πιο χρηστικο απο τα κουφια 600 χαμηλα.
βεβαια μετα τις 9000 που φορτωνει ενα 600 εσυ δεν εχεις τιποτα αξιολογο.
σου εμεινε να αντεξεις το αγερα


Καλα τα λες αλλα οσον αφορα τη συγκριση αυτη,ειναι ακυρη γιατι δε μιλαμε για το S ,που ειναι ουσιαστικα εντελως διαφορετικο μηχανακι απο το κανονικο Ζ

idi
20/11/2007, 15:54
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure

Καλα τα λες αλλα οσον αφορα τη συγκριση αυτη,ειναι ακυρη γιατι δε μιλαμε για το S ,που ειναι ουσιαστικα εντελως διαφορετικο μηχανακι απο το κανονικο Ζ

η μονη διαφορα ειναι το φερινγκ.

r6mania
20/11/2007, 16:35
Οπότε όπως καταλαβαίνω 1000φορές ένα SS και ειδικά αν είσαι αρχάριος!
Τι να το κάνω εγώ το Ζ αμα πρέπει να παλεύω για να πλαγιάσω ή να παλεύω να κάνω ότι μπορεί να κάνει πολύ εύκολα ένα SS!
Και πάνω από όλα δεν έχω κανένα SS του 90... έχω το r6 03-05 που από ακούω τουλάχιστον έχει φοβερή γεωμετρία και τεχνολογία για να στρίβει και ο άσχετος! Όπως είπατε μουνίτσες στρίβουν ss!
Πήγα για πρώτη φορά Μπράλο έχωντας την μηχανή 1 μήνα και χωρίς να ξέρω το δρόμο κατάφερα να μπαίνω από 120-140 στις στροφές δεν ξέρω αν κάποιοι θεωρούνε αστεία τα χιλιόμετρα για την συγκεκριμένη διαδρομή αλλά εγώ ένιωθα αρκετά πλαγιασμένος! Στο πίσω λάστιχο που είδα δεν δούλευαν 2-3 πόντοι από την κάθε μερια! Και από οτι μου είπανε καθόμουνα όπως πάμε βόλτα και δεν μετακινούσα το σώμα μου (που να το ξέρω κιόλας :P)!

DrIoannis
20/11/2007, 17:02
Οι δυνατότητες των SS είναι σαφώς μεγαλύτερες αλλά...αν τις ξεπεράσεις είναι απότομα και δεν σου δίνουν πολλά περιθώρια για να αντιδράσεις.Πιστεύω ότι το Ζ είναι καλό σχολείο(με δυνατότητες κίνησης και στην πόλη) αλλά τα SS είναι ανώτερα σε αυτά που ζητάς.Δεν τελειώνεις ένα SS στο δρόμο(τουλάχιστον το 99% από εμάς).Μπες σε μία πίστα κατά προτίμηση TD ή California και εκεί θα μάθεις και αργότερα θα ευχαριστηθείς ακόμη περισσότερο την μηχανή σου.Στρίβει,φρενάρει και έχει περιθώρια κλίσης που απλά τώρα φοβάσαι και να σκεφτείς.

Ζεύκας
20/11/2007, 17:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6mania
Και πάνω από όλα δεν έχω κανένα SS του 90... έχω το r6 03-05 που από ακούω τουλάχιστον έχει φοβερή γεωμετρία και τεχνολογία για να στρίβει και ο άσχετος! Όπως είπατε μουνίτσες στρίβουν ss!
Πήγα για πρώτη φορά Μπράλο έχωντας την μηχανή 1 μήνα και χωρίς να ξέρω το δρόμο κατάφερα να μπαίνω από 120-140 στις στροφές δεν ξέρω αν κάποιοι θεωρούνε αστεία τα χιλιόμετρα για την συγκεκριμένη διαδρομή αλλά εγώ ένιωθα αρκετά πλαγιασμένος! Στο πίσω λάστιχο που είδα δεν δούλευαν 2-3 πόντοι από την κάθε μερια! Και από οτι μου είπανε καθόμουνα όπως πάμε βόλτα και δεν μετακινούσα το σώμα μου (που να το ξέρω κιόλας :P)!

μου θυμίζεις τον εαυτό μου πριν παρακολουθήσω το riding school και ασχοληθώ εντατικότερα με το άθλημα!

να άλλος ένας καλός λόγος να κάνεις τα μαθήματα!

:wave2:

ΜΟΖΑΡΤ
20/11/2007, 18:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από samoure
Ναι,δε διαφωνω αλλα και το GOLDWING για παραδειγμα θελει ακομα περισσοτερη δυναμη να το ριξεις κατω στα πολλα, θελει ακομα περισσοτερα αρχιδια να μπεις με ολα με αυτα τα φρενα και φυσικα θελει ακομα περισσοτερα αρχιδια να εισαι πλαγιασμενος και παει λεγοντας.
Αυτο ομως δεν ειναι επιχειρημα,δε λεει κατι και δεν αποδυκνυει τιποτα.



Καλα τα λες αλλα οσον αφορα τη συγκριση αυτη,ειναι ακυρη γιατι δε μιλαμε για το S ,που ειναι ουσιαστικα εντελως διαφορετικο μηχανακι απο το κανονικο Ζ
ειπα εγω οτι αποδεικνυει τιποτα αυτο που σου ειπα.στην πιπα του γρηγορη απαντησα οτι το z ειναι για κοριτσακια.επεισης αν θελει ο γρηγορης ας παρει ενα z δανεικο που ειναι τοσο αντρας που εχει αντρικο μηχανακι και να δουμε εγω το κοριτσακι ή αυτος μπορει να παει πιο γρηγορα με το ιδιο μηχανακι.
η μονη διαφορα του s με το γυμνο ειναι η καλυψη του αερα και η σελα και οτι το ς δεν εχει πισω φτερο

devil's animal
21/11/2007, 08:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
theeeee mou... ti diabazoun ta matakia mou... gia arxi epeidi tou exoume mamisei ta matia me to enduro kai enduro...exete skeftei to oti den to bazoun giati den to exoun ekseliksei toso oso prepei...

ναι,ναι. Εσενα θα περιμενουν για να το εξελιξουν.Κατ'αρχην θα ειχε ηδη εμφανιστει τουλαχιστον για τις αγωνιστικες ομαδες. (αμφοτερα για motogp και εντουραδες)

meta...AN ksereis na patas frena???wraia ataka... esy ksereis na patas frena???

εγω οχι!! εσυ??

to dromo pou patas frena ton ksereis???

οχι δεν τον ξερω προσωπικα αλλα αν ειναι να τον μαθω βρε αδερφε να λεμε ενα καλημερα.

ta xlm kai tin apostasi pou exeis na patiseis frena eisai se thesi na tin epeksergasteis kai na tin aksiopoihseis se opoiesdipote synthikes????


αυτο ειναι μεσα στις δυνατοτητες του καθε οδηγου. Το ποσο επεξεργαζεται ο καθενας ολες αυτες τις παραμετρους,τοσο καλυτερο οδηγο τον κανει. Αυτο δεν ειναι μετρησιμο και ουτε μπορει να απαντηθει με ενα "ναι" ή ενα "οχι".

RE ti lete tou anthrwpou???? eisai sa na pairneis se ena paidaki podilato kai na min tou bazeis boitjitikes ... giati...den einai kalo...


μαλιστα. Ας παρει τοτε ενα μηχανακι με abs και με traction control (οταν θα βγαλουν) και...και...και...ΚΑΙ μετα να παει να οδηγησει κατι αλλο που δεν εχει τιποτα.να δουμε πως θα του φανει.

Ας φυγουμε λιγο απ'την αποψη: "παταω φρενα,δεν κοκκαλωνει,δεν πεφτω...αρα καλο!" kai ola ayta ta les esy??? o exw pesei PANTOU...


εσυ δεν εχεις πεσει ε?? ή μαλλον εισαι ο Γ@ματος οδηγος που δεν πεφτει. Α,ξεχασα,ηξερες και απο την κουνια να οδηγας και πηγαινες τεζα παντου. :a31:

grigorisK7
21/11/2007, 08:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από ΜΟΖΑΡΤ
ειπα εγω οτι αποδεικνυει τιποτα αυτο που σου ειπα.στην πιπα του γρηγορη απαντησα οτι το z ειναι για κοριτσακια.επεισης αν θελει ο γρηγορης ας παρει ενα z δανεικο που ειναι τοσο αντρας που εχει αντρικο μηχανακι και να δουμε εγω το κοριτσακι ή αυτος μπορει να παει πιο γρηγορα με το ιδιο μηχανακι.
η μονη διαφορα του s με το γυμνο ειναι η καλυψη του αερα και η σελα και οτι το ς δεν εχει πισω φτερο


πιστεψε εχω οδηγησει πολλες φορες ζ750 και αλλα πολλα διαφορα μηχανακια naked που δεν εχεισ οδηγησει εσυ οταν ιμουνα 17 και τα οδηγουσα ελεγα ειναι γκαζια αλλα τωρα απλα ξενερωνω αμα αναιβενω σε ενα ζ750 δινεις γκαζι και νομιζεις οτι μπουκομενο :wave2:

SPORAKIAS
21/11/2007, 09:01
φιλε μην ακους τπτ ...ολα ειναι πιπες....
εχω το 636 '04....
εχω κανει τα παντα με αυτο το μηχανακι...
ταξιδια δικαβαλος φορτωμενος με σαμαρια....καθημερινη μετακινηση μεσα στην πολη(αθηνα)...μονοημερες κυριακατικες βολτες.....τρακντει...μαθηματα ασφαλους οδηγησης...
ολα και οταν λεμε ολα εννοουμε ολα....δεν το αλλαζω με τπτ..και αν το αλλαξω παλι σε SS θα παω..
το καθε μηχανακι εχει τα + του και - του....και το συγκεκριμενο οπως ολα τα SS εχουν αρκετα - αν το θες και για οδηγηση εκτος πιστας...διοτι ο φυσικος τους κοσμος ειναι η πιστα...
παρε αυτο που σου αρεσει ...αυτο που σου κανει κλικ και σου εγγυομαι οτι δεν θα το μετανιωσεις ποτε οσα - και να εχει...
οσο για τα CSS εχω να πω....επειδη εχω κανει τα 3 λεβελ....οτι αξιζουν τα λεφτα τους μεχρι και το τελευταιο τους ευρω...ειδα θεαματικη βελτιωση στην πιστα αλλα οχι τοσο πολυ στο δρομο-πολη- καθημερινες μετακινησεις....
μεσα στην πολη δυσκολα θα σε σωσουν τα μαθηματα...στην πολη θελει εμπειρια(οδηγικες ικανοτητες-να μαθεις τη μηχανη(φρενα,γκαζι κ.λ.π) ) η οποια ερχετε με τον καιρο...και πολυ μυαλο μεσα στο κεφαλι....:winka:
καλα και ασφαλη χιλιομετρα να εχεις με οτι και αν καβαλας...:beer:

idi
21/11/2007, 10:04
double post

idi
21/11/2007, 10:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από r6mania
Οπότε όπως καταλαβαίνω 1000φορές ένα SS και ειδικά αν είσαι αρχάριος!
Τι να το κάνω εγώ το Ζ αμα πρέπει να παλεύω για να πλαγιάσω ή να παλεύω να κάνω ότι μπορεί να κάνει πολύ εύκολα ένα SS!


λοιπον βαρεθηκα να ακουω ανακρίβειες

η επιλογη μοτοσυκλετας ειναι δικο σου θεμα και φυσικα περι ορεξεως..........

αλλα αυτα που λες δεν εχουν βαση

ακου τα παρακατω

1. ΤΑ «ΓΥΜΝΑ» ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ «ΕΥΚΟΛΑ» ΑΠΟ ΤΑ SS
2. ΕΝΑΣ ΑΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΒΑΤΗΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ Z ΠΑΡΑ ΜΕ SS
3. TO SS ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΕΝΑ Ζ
4. ΕΝΑ SS ΣΕ ΧΕΡΙΑ ΕΜΠΕΙΡΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗ ΣΤΡΙΒΕΙ, ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
5. ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΝΟΜΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

τα παραπανω ειναι 100% σωστα μη ψαχνεις να μου απαντησεις.+_

εχουμε καταντησει φορουμ που ο καθενας τη καύλα του πλασαρει σαν αντικειμενική αποψη

grigorisK7
21/11/2007, 10:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
λοιπον βαρεθηκα να ακουω ανακρίβειες

η επιλογη μοτοσυκλετας ειναι δικο σου θεμα και φυσικα περι ορεξεως..........

αλλα αυτα που λες δεν εχουν βαση

ακου τα παρακατω

1. ΤΑ «ΓΥΜΝΑ» ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ «ΕΥΚΟΛΑ» ΑΠΟ ΤΑ SS
2. ΕΝΑΣ ΑΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΒΑΤΗΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ Z ΠΑΡΑ ΜΕ SS
3. TO SS ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΕΝΑ Ζ
4. ΕΝΑ SS ΣΕ ΧΕΡΙΑ ΕΜΠΕΙΡΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗ ΣΤΡΙΒΕΙ, ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
5. ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΝΟΜΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

τα παραπανω ειναι 100% σωστα μη ψαχνεις να μου απαντησεις.+_

εχουμε καταντησει φορουμ που ο καθενας τη καύλα του πλασαρει σαν αντικειμενική αποψη

αντε επιτελους το παραδεχτηκες οτι το ζ ειναι για κοριτσακια :lol: :bigcry: :rotflmao: :lol:

CMOS
21/11/2007, 10:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
λοιπον βαρεθηκα να ακουω ανακρίβειες

η επιλογη μοτοσυκλετας ειναι δικο σου θεμα και φυσικα περι ορεξεως..........

αλλα αυτα που λες δεν εχουν βαση

ακου τα παρακατω

1. ΤΑ «ΓΥΜΝΑ» ΕΙΝΑΙ ΠΙΟ «ΕΥΚΟΛΑ» ΑΠΟ ΤΑ SS
2. ΕΝΑΣ ΑΠΕΙΡΟΣ ΑΝΑΒΑΤΗΣ ΘΑ ΠΑΕΙ ΠΙΟ ΓΡΗΓΟΡΑ ΜΕ Z ΠΑΡΑ ΜΕ SS
3. TO SS ΔΕ ΚΑΝΕΙ ΤΙΠΟΤΑ ΠΙΟ ΕΥΚΟΛΑ ΑΠΟ ΕΝΑ Ζ
4. ΕΝΑ SS ΣΕ ΧΕΡΙΑ ΕΜΠΕΙΡΟΥ ΑΝΑΒΑΤΗ ΣΤΡΙΒΕΙ, ΦΡΕΝΑΡΕΙ ΚΑΙ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
5. ΣΥΓΚΡΙΝΟΥΜΕ ΑΝΟΜΟΙΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

τα παραπανω ειναι 100% σωστα μη ψαχνεις να μου απαντησεις.+_

εχουμε καταντησει φορουμ που ο καθενας τη καύλα του πλασαρει σαν αντικειμενική αποψη
λες αυτο IDI
"τα παραπανω ειναι 100% σωστα μη ψαχνεις να μου απαντησεις"
κ απο κατω αυτο...
"εχουμε καταντησει φορουμ που ο καθενας τη καύλα του πλασαρει σαν αντικειμενική αποψη"
δεν εχω να πω κατι αλλο...
θεωρω εντελως χαζο να συγκρινεις τα γυμνα με τα SS...
ας κανουμε κ ενα συγκριτικο παπακι με CRF...
ναι το CR θελει να ξερεις να το οδηγας...
οποτε το παπακι ειναι καλυτερο...
σωστα???
Το Ζ ειναι ενα μηχανακι ημητασιον...
βγαλανε το SS, κ μετα πηγαν να το κανουν γυμονο κ σαφως φθηνοτερο...
βγαλανε...
βγαλανε...
βγαλανε...
κ αυτο που εμεινε..
ειναι το Ζ!
Δε θα τρωγοντουσαν ολοι οι κατοχοι Ζ να βαλουν μπροστινα απο 636,
ψαλιδια... φρενα.. κτλπ αν ηταν οπως λες σωστο μηχανακι ;)
Φιλικα παντα :beer:

idi
21/11/2007, 10:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από CMOS
λες αυτο IDI
"τα παραπανω ειναι 100% σωστα μη ψαχνεις να μου απαντησεις"
κ απο κατω αυτο...
"εχουμε καταντησει φορουμ που ο καθενας τη καύλα του πλασαρει σαν αντικειμενική αποψη"
δεν εχω να πω κατι αλλο...
θεωρω εντελως χαζο να συγκρινεις τα γυμνα με τα SS...
ας κανουμε κ ενα συγκριτικο παπακι με CRF...
ναι το CR θελει να ξερεις να το οδηγας...
οποτε το παπακι ειναι καλυτερο...
σωστα???
Το Ζ ειναι ενα μηχανακι ημητασιον...
βγαλανε το SS, κ μετα πηγαν να το κανουν γυμονο κ σαφως φθηνοτερο...
βγαλανε...
βγαλανε...
βγαλανε...
κ αυτο που εμεινε..
ειναι το Ζ!
Δε θα τρωγοντουσαν ολοι οι κατοχοι Ζ να βαλουν μπροστινα απο 636,
ψαλιδια... φρενα.. κτλπ αν ηταν οπως λες σωστο μηχανακι ;)
Φιλικα παντα :beer:


δεν υπαρχει έννοια ΚΑΛΥΤΕΡΟ για ενα μηχανακι αλλης κατηγοριας....

το καθενα εχει θετικα και αρνητικα

ειτε το πιστευεις ειτε οχι ετσι ειναι τα πραγματα


αν παρεις εσυ πχ το GP μηχανακι του Stoner ... σε εχω χαλαρα με ενα freewind στην Επιδαυρο..... αυτο το κανει "ΚΑΛΥΤΕΡΟ" μηχανακι???

CMOS
21/11/2007, 10:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
δεν υπαρχει έννοια ΚΑΛΥΤΕΡΟ για ενα μηχανακι αλλης κατηγοριας....

το καθενα εχει θετικα και αρνητικα

ειτε το πιστευεις ειτε οχι ετσι ειναι τα πραγματα
συγκρινοντας δηλαδη ενα παπακι με ενα CRF οπως ειπα κ πιο πανω...
δεν υπαρχει καποιο καλυτερο...
το καθενα εχει τα αρνητικα κ τα θετινα του..
σωστα???
Βαζωντας λοιπον ομως κατω...
τα θετικα κ τα αρνητικα της καθε κατηγοριας,
της καθε μοτοσυκλετας,
βαζντας κατω τιμη, αποδοση, συντηρηση κ ολα τα αλλα..
μπορεις να βγαλεις ενα πορισμα για το ποιο ειναι καλυτερο...
αν εσυ καταλυξεις πως το παπακι ειναι καλυτερο απο το CR,
θα ηθελα να μου το αιτιολογησεις...
Δεν ειναι δυνατον να συγκρινεις τα γυμνα με τα SS...
ειναι οπως λεω συχνα σαν να συγκρινεις...
τις π....ες με τις βουρτσες ;)

idi
21/11/2007, 10:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από CMOS
συγκρινοντας δηλαδη ενα παπακι με ενα CRF οπως ειπα κ πιο πανω...
δεν υπαρχει καποιο καλυτερο...
το καθενα εχει τα αρνητικα κ τα θετινα του..
σωστα???
Βαζωντας λοιπον ομως κατω...
τα θετικα κ τα αρνητικα της καθε κατηγοριας,
της καθε μοτοσυκλετας,
βαζντας κατω τιμη, αποδοση, συντηρηση κ ολα τα αλλα..
μπορεις να βγαλεις ενα πορισμα για το ποιο ειναι καλυτερο...
αν εσυ καταλυξεις πως το παπακι ειναι καλυτερο απο το CR,
θα ηθελα να μου το αιτιολογησεις...
Δεν ειναι δυνατον να συγκρινεις τα γυμνα με τα SS...
ειναι οπως λεω συχνα σαν να συγκρινεις...
τις π....ες με τις βουρτσες ;)

οπως ειπα πιο πανω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ και το δικαιολογισα

ενα απειρος αναβατης δε μπορει να εκμεταλευτει ενα απολυτο μηχανακι!

αμα δε μπορεις να το καταλαβεις δε μπορω να στο βαλω μεσα στο κεφαλι σου σα γνωση!

AFTER
21/11/2007, 10:54
Βασικα τα ss ειναι ντυμενα γυμνα(εξελιξη), και οχι το Ζ ενα γδυμενο ss

Στα @@ μου αν ενα SS στριβει καλυτερα, εγω γουσταρω ΓΥΜΝΙΑ!!!

DUKASII
21/11/2007, 10:54
Εγω πιστευω οτι όλα τα μηχανάκια συγκρινονται αν εχεις ως δεδομένο τη χρήση που θα κάνεις.

σου αρέσουν 2 μοτο..και εχεις και ενα δεδομένο.

τα βαζεις κατω και τις συγρκινεις στη χρήση που θα κάνεις και αποφασίζεις πιο ειναι το καταληλο και καλυτερο για το δεδομένο σου. και οχι πιο ειναι καλυτερο στα χαρτια και στα τεχνικα χαρακτηριστικά.

CMOS
21/11/2007, 10:55
αν παρεις εσυ πχ το GP μηχανακι του Stoner ... σε εχω χαλαρα με ενα freewind στην Επιδαυρο..... αυτο το κανει "ΚΑΛΥΤΕΡΟ" μηχανακι??? [/B]
αν παρω το μηχανακι του Stoner...
κ F-16 να παρεις IDI παλι δε θα καταφερεις να με δεις ουτε καν στον οριζοντα σου...

Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
οπως ειπα πιο πανω ΔΕΝ ΥΠΑΡΧΕΙ ΚΑΛΥΤΕΡΟ και το δικαιολογισα
ενα απειρος αναβατης δε μπορει να εκμεταλευτει ενα απολυτο μηχανακι!
αμα δε μπορεις να το καταλαβεις δε μπορω να στο βαλω μεσα στο κεφαλι σου σα γνωση!
Για εναν απειρο θα ηταν καλυτερα να παει με το ποδηλατακι του...
αυτο θα το καθιστουσε πιο ασφαλη, πιο οικονομικο αλλα σαφως δε μιλαμε για οδηγους..
μιλαμε για μηχανες...
αν καποιος οδηγος ειναι κουλαδι κ δε μπορει να οδηγησεις μια σωστη μηχανη
επειδη δεν ξερει... το μονο που εχει να κανει...
ειναι απλα... ΝΑ ΜΑΘΕΙ!!! :) κανεις δεν ηξερε οταν γεννηθηκε...
Δε μπορουμε να συγκρινουμε ανομοια πραγματα...
Το μεν SS ειναι η απολυτη μηχανη, με τα τελεια φρενα, την τελεια αεροδυναμικη,
που δινει την δυνατοτητα στον οδηγο να οδηγησει με το μεγιστο των ικανοτιτων του...
αν δεν εχει ικανοτιτες για κατι τετοιο αυτο ειναι αλλο θεμα...
Δε χωραει σε αυτη τη συζητηση...

:beer:

idi
21/11/2007, 11:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από CMOS
αν παρω το μηχανακι του Stoner...
κ F-16 να παρεις IDI παλι δε θα καταφερεις να με δεις ουτε καν στον οριζοντα σου...

Για εναν απειρο θα ηταν καλυτερα να παει με το ποδηλατακι του...
αυτο θα το καθιστουσε πιο ασφαλη, πιο οικονομικο αλλα σαφως δε μιλαμε για οδηγους..
μιλαμε για μηχανες...
αν καποιος οδηγος ειναι κουλαδι κ δε μπορει να οδηγησεις μια σωστη μηχανη
επειδη δεν ξερει... το μονο που εχει να κανει...
ειναι απλα... ΝΑ ΜΑΘΕΙ!!! :) κανεις δεν ηξερε οταν γεννηθηκε...
Δε μπορουμε να συγκρινουμε ανομοια πραγματα...
Το μεν SS ειναι η απολυτη μηχανη, με τα τελεια φρενα, την τελεια αεροδυναμικη,
που δινει την δυνατοτητα στον οδηγο να οδηγησει με το μεγιστο των ικανοτιτων του...
αν δεν εχει ικανοτιτες για κατι τετοιο αυτο ειναι αλλο θεμα...
Δε χωραει σε αυτη τη συζητηση...

:beer:

με το gp του stoner ...κανεις δε κανεις 100 μετρα πριν πεσεις στην Επιδαυρο .... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τεσπα οτι πεις...

CMOS
21/11/2007, 11:03
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
με το gp του stoner ...κανεις δε κανεις 100 μετρα πριν πεσεις στην Επιδαυρο .... :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

τεσπα οτι πεις...
μη με μπερδευεις εις με τον εαυτο σου IDI...
ZX-12 οδηγαω... οχι Ζ ;)

idi
21/11/2007, 11:05
Αρχικά δημιουργήθηκε από CMOS
μη με μπερδευεις εις με τον εαυτο σου IDI...
ZX-12 οδηγαω... οχι Ζ ;)

NOMIZEIΣ οτι "οδηγας"....

CMOS
21/11/2007, 11:07
what ever u say!!!! :):beer:

CPANTELO
21/11/2007, 11:08
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Βασικα τα ss ειναι ντυμενα γυμνα(εξελιξη), και οχι το Ζ ενα γδυμενο ss

Στα @@ μου αν ενα SS στριβει καλυτερα, εγω γουσταρω ΓΥΜΝΙΑ!!!

Γιωργο εχεις ανεβει πεντελη πολλες φορες με τους αλλους οποτε μη μου πεις οτι πιστευεις πως τα ss μπαινουν πιο γρηγορα απο τα γυμνα ειδικα σε τεχνικες διαδρομες.... Τωρα στη πιστα ειναι αλλη φαση....

grigorisK7
21/11/2007, 11:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
NOMIZEIΣ οτι "οδηγας"....


για σου ρε ιντι που οδηγας ταπα το ζ1000 σου ποτε θα μαθουμε να οδηγαμε και εμεις γμτ σαν εσενα :bawl:


:lol: :rotflmao:

xampos
21/11/2007, 11:23
:a014:


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

CMOS
21/11/2007, 11:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από xampos
:a014:
:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:
τι γελας ρε κουλαδι κ εσυ κ τρως ποπ κορν???:)

:nono:
ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι γελας... δε γελας :rotflmao:

grigorisK7
21/11/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Βασικα τα ss ειναι ντυμενα γυμνα(εξελιξη), και οχι το Ζ ενα γδυμενο ss

Στα @@ μου αν ενα SS στριβει καλυτερα, εγω γουσταρω ΓΥΜΝΙΑ!!!


τι μας νοιαζει εμας τι γουσταρεις εσυ

το θεμα ειναι πιο ειναι καλυτερο :wave2:

AVATOS
21/11/2007, 11:35
...εγω παλι με την φτωχη μου εμπειρια στα ss γιατι εχω την εντυπωση οτι στριβουν πιο
ευκολα μονο με ελαφρια κινηση της μεσης σχεδον...???
νομιζω οτι τα γυμνα ειναι λιγο πιο δυσκολα (για να πας γρηγορα οχι σε πολυ κλειστες διαδρομες)λογω θεσης οδηγησης!!

AFTER
21/11/2007, 11:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από CPANTELO
Γιωργο εχεις ανεβει πεντελη πολλες φορες με τους αλλους οποτε μη μου πεις οτι πιστευεις πως τα ss μπαινουν πιο γρηγορα απο τα γυμνα ειδικα σε τεχνικες διαδρομες.... Τωρα στη πιστα ειναι αλλη φαση....


Βασικα ειναι αυτη η θεση οδηγησης στο ss που σε κανει να εχεις καλυτερο ελεγχο, και να νιωθεις καλυτερα πανω σε ενα SS ΜΕΣΑ στην στροφη
Επισης φρενα/πλαισιο/αναρτησεις, ειναι κορυφαια

Λογω οτι ειναι πιο ελαφρια, παλευεις λιγοτερο στις εναλλαγες κατευθυνσης, βασικα γινεται με το μυαλο

Αν πας μια σβελτη βολτα, μπορει να κουραστεις λιγοτερο με το γυμνο, λογω ορθιας θεσης οδηγησης, οταν ομως πας να πιασεις χρονους, τοτε το ss ειναι κλασεις ανωτερο

Ειχα οδηγησει το Gsxr600 του Stako στην Πεντελη, και χωρις να ξερω καν το μηχανακι, πηγαινα με τον ιδιο ρυθμο που πηγαινα και με το Ζ, χωρις καν να κουραζομαι ιδιαιτερα, και στο τελος ουτε που καταλαβα ποτε τελειωσαν οι στροφες

Παρολα αυτα το λεω, εγω γουσταρω γυμνο, για πολλους λογους
Το να προσπαθω ομως να πιασω καποιον οδηγο ιδιας δυνατοτητας με μενα, και αυτος να εχει ss, ξερω πολυ καλα οτι εγω ρισκαρω πιο πολυ απο αυτον
Γενικα τα σημερινα ss συγχωρουν ΠΟΛΛΑ λαθη
Εχει τυχει να θελει να με περασει ακρανωτος καγκουρας με ενα K7 1000, και χωρις να βγαλει καν λιγο σωμα, πανω στην στροφη μονο που δεν ακουμπησε μαρσπιε(σε ss!!!)
Το γκαζι και τα φρενα, τα παταγε οποτε να'ναι
Αν το εκανε αυτο με γυμνο, θα ειχε φαει σιγουρα τα μουτρα του

r6mania
21/11/2007, 11:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από AVATOS
...εγω παλι με την φτωχη μου εμπειρια στα ss γιατι εχω την εντυπωση οτι στριβουν πιο
ευκολα μονο με ελαφρια κινηση της μεσης σχεδον...???
νομιζω οτι τα γυμνα ειναι λιγο πιο δυσκολα (για να πας γρηγορα οχι σε πολυ κλειστες διαδρομες)λογω θεσης οδηγησης!!


Ναι παιδιά αυτό μπορούμε να το ξεκαθαρίσουμε?? Νομίζω πως όλοι πρέπει να συμφωνήσετε οτι τα SS σε πάνε μόνα τους.. σε στρίβουν χωρίς να το καταλάβεις! Οπότε ένας αρχάριος στρίβει πιο εύκολα με ενα SS! Όλοι μου το λέγανε οτι με το R6 μιας και είναι νέας τεχνολογίας μάλιστα ss θα με πηγαίνει μόνο και οτι χωρίς να καταλάβω θα με στρίβει μέχρι ένα κάποιο σημείο μόνο του. Και αυτά στην πράξη είδα οτι ισχίουν! Βέβαια δεν έχω οδηγήσει και κανένα naked για να ξέρω πως είναι αλλά μόνοι σας είπατε οτι χρειάζονται αρχίδια να στρίψεις ένα Z!

xampos
21/11/2007, 11:53
Αρχικά δημιουργήθηκε από CMOS
τι γελας ρε κουλαδι κ εσυ κ τρως ποπ κορν???:)

:nono:
ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι γελας... δε γελας :rotflmao:

:a01:

ΜΟΖΑΡΤ
21/11/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από DUKASII
Εγω πιστευω οτι όλα τα μηχανάκια συγκρινονται αν εχεις ως δεδομένο τη χρήση που θα κάνεις.

σου αρέσουν 2 μοτο..και εχεις και ενα δεδομένο.

τα βαζεις κατω και τις συγρκινεις στη χρήση που θα κάνεις και αποφασίζεις πιο ειναι το καταληλο και καλυτερο για το δεδομένο σου. και οχι πιο ειναι καλυτερο στα χαρτια και στα τεχνικα χαρακτηριστικά.
αν και απορω συμφωνω απολυτα μαζι σου.

nikos force
21/11/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εσυ δεν εχεις πεσει ε?? ή μαλλον εισαι ο Γ@ματος οδηγος που δεν πεφτει. Α,ξεχασα,ηξερες και απο την κουνια να οδηγας και πηγαινες τεζα παντου. :a31: eisai xazo mallon teleiws...alla diabazeis kai alla katalabaineis...mallon apo tis toumpes...de peirazei...

nikos force
21/11/2007, 12:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
εσυ δεν εχεις πεσει ε?? ή μαλλον εισαι ο Γ@ματος οδηγος που δεν πεφτει. Α,ξεχασα,ηξερες και απο την κουνια να οδηγας και πηγαινες τεζα παντου. :a31: Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
theeeee mou... ti diabazoun ta matakia mou... gia arxi epeidi tou exoume mamisei ta matia me to enduro kai enduro...exete skeftei to oti den to bazoun giati den to exoun ekseliksei toso oso prepei...

ναι,ναι. Εσενα θα περιμενουν για να το εξελιξουν.Κατ'αρχην θα ειχε ηδη εμφανιστει τουλαχιστον για τις αγωνιστικες ομαδες. (αμφοτερα για motogp και εντουραδες) λες εγω οτι δεν τοεχοθν βαλει γιατι δεν το εχοθν εξελιξη...διαβασε τι μαλακια εχεις γραψει με πρασινα γραμματα...

meta...AN ksereis na patas frena???wraia ataka... esy ksereis na patas frena???

εγω οχι!! εσυ?? Το θεμα δεν ειμαι εγω...το θεμα ειναι το παιδι που ανοιξε το ποστ...ο οποιος θεωρει οτι ισως ειναι ασφαλεστερο να αλλαξει μηχανη επειδη δεν ξερει καποια πραγματα σε αντιθεση με εσενα που ναι μεν παραδεχεσαι οτι δεν ξερεις αλλα επιβεβαιωνεις και μαλιστα επεδεικτικα το ποσο βλακας εισαι επειμενωντας να πεφτεις με οτι και αν οδηγεις χωρις να εχεις σκεφτει οτι απλα δεν κανει για σενα...

to dromo pou patas frena ton ksereis???

οχι δεν τον ξερω προσωπικα αλλα αν ειναι να τον μαθω βρε αδερφε να λεμε ενα καλημερα. Εχεις μαθει μαλλον αρκετους απο τις τουμπες σιγα σιγα θα μαθεις και τους υπολοιπους...

ta xlm kai tin apostasi pou exeis na patiseis frena eisai se thesi na tin epeksergasteis kai na tin aksiopoihseis se opoiesdipote synthikes????


αυτο ειναι μεσα στις δυνατοτητες του καθε οδηγου. Το ποσο επεξεργαζεται ο καθενας ολες αυτες τις παραμετρους,τοσο καλυτερο οδηγο τον κανει. Αυτο δεν ειναι μετρησιμο και ουτε μπορει να απαντηθει με ενα "ναι" ή ενα "οχι". Για αυτο και ο ανθρωπος συζηταει κατι και προσπαθει να βρει λυσει εξεταζωντας ολους τους παραγωντες και στη προκειμενη την ισως λαθος επιλογη μηχανης ...

RE ti lete tou anthrwpou???? eisai sa na pairneis se ena paidaki podilato kai na min tou bazeis boitjitikes ... giati...den einai kalo...


μαλιστα. Ας παρει τοτε ενα μηχανακι με abs και με traction control (οταν θα βγαλουν) και...και...και...ΚΑΙ μετα να παει να οδηγησει κατι αλλο που δεν εχει τιποτα.να δουμε πως θα του φανει.
δεν ειναι τεστ ραιντερ... δεν χρειαζετε να οδηγησει κατι αλλο...κοιατει την ασφαλεια του και οχι πως θα μαθει να οδηγει και κατι αλλο...θεε μου δηλαδη διαβασε το επιχειρημα σου ξανα και αν το πιστευεις στειλτο σε ολες τις εταιριες που εχουν αρχιζει να εφοδιαζουν τα μηχανακια τους με συστηματα ασφαλειας και κραξε τους γιατι μας κανουν κουλομαριες με ολα αυτα τα συστηματα και δεν θα μπορουμε να οδηγησουμε ‘’κατι αλλο’’
Ας φυγουμε λιγο απ'την αποψη: "παταω φρενα,δεν κοκκαλωνει,δεν πεφτω...αρα καλο!" kai ola ayta ta les esy??? o exw pesei PANTOU...
________________________________________



εσυ δεν εχεις πεσει ε?? ή μαλλον εισαι ο Γ@ματος οδηγος που δεν πεφτει. Α,ξεχασα,ηξερες και απο την κουνια να οδηγας και πηγαινες τεζα παντου.
ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΤΑ ΠΑΘΗΜΑΤΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ ΑΞΙΕΠΑΙΝΗ...

AFTER
21/11/2007, 12:54
Δεν μπορω να καταλαβω, γιατι το ''ασφαλεστερο'', για μερικους ισοδυναμει με το ''λιγοτερο διασκεδαστικο''

Ειναι της ιδιας λογικης να καβαλαμε μηχανες χωρις κρανος και μπουφαν

Vourkoufales
21/11/2007, 13:01
Παρακαλείστε όπως δείτε το παρακάτω βίντεο απο τα 3 λεπτα και μετα!

http://www.youtube.com/watch?v=VExDrYXWe4U

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Tpap
21/11/2007, 13:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από CPANTELO
Γιωργο εχεις ανεβει πεντελη πολλες φορες με τους αλλους οποτε μη μου πεις οτι πιστευεις πως τα ss μπαινουν πιο γρηγορα απο τα γυμνα ειδικα σε τεχνικες διαδρομες.... Τωρα στη πιστα ειναι αλλη φαση....

οπου υπαρχει καλο οδοστρωμα (κ οχι πολυ ''κλειστα''/''σφιχτα'' κομματια), ΔΕΝ μπορει να στριψει κατι αλλο πιο γρηγορα απο ςς πολυ δε περισσοτερο αν αυτο εχει κοντο -σε μηκος- στροφαλο απο ν2 ισως..

αυτο ισχυει αν η μηχανη παει μονη της --αν υπαρχει καβαλα αναβατης τοτε το σκηνικο αλλαζει αρδην--μιας κ το ανθρωπινο στοιχειο εναι απροβλεπτο (κουλος. καλος, χειριστης, βλακας, χοντρος, αδυνατος, νεος, γερος, κ.α...)

vassilis88
21/11/2007, 13:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από CMOS

:nono:
ΝΟΜΙΖΕΙΣ οτι γελας... δε γελας :rotflmao:

:lol: :lol: :rotflmao: :rotflmao:

οταν οδηγησα Ζ750 μου φανηκε βαρυ κ δυσκινητο. καμια σχεση με μουλτι 1100, καμια σχεση με cbr600F του 2000. ηταν πιο ελαφρια κ τα ελεγχα καλυτερα. επισης στο Ζ βγαινεις απ τη στροφη κ γλιστραει το πισω ανοιγοντας το γκαζι. το μουλτι δινει πολυ περισσοτερη εμπιστοσυνη οταν πας γρηγορα. πιστευω τα σημερινα ss ακομα περισσοτερη.

CPANTELO
21/11/2007, 13:52
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap

αυτο ισχυει αν η μηχανη παει μονη της --αν υπαρχει καβαλα αναβατης τοτε το σκηνικο αλλαζει αρδην--μιας κ το ανθρωπινο στοιχειο εναι απροβλεπτο (κουλος. καλος, χειριστης, βλακας, χοντρος, αδυνατος, νεος, γερος, κ.α...)

Αυτο θελω να τονισω!!!!! Ειδικα σε τεχνικες διαδρομες (βλεπε πεντελη) πανω απ'ολα παιζει ρολο η γνωση της διαδρομης και η διαθεση/ικανοτητα να πιεσεις παραπανω. Αν τα λαστιχα που φορας σου προσφερουν και την αναλογη σιγουρια τοτε δεν σε πιανει τιποτα....

AVATOS
21/11/2007, 14:01
...Oκ τα ss σιγουρα πιο εξελιγμενα μηχανακια κ το λεει κ η τιμη τους!
εγω ρωταώ,περα απο πιστα,πιο ασφαλη ειναι ενα ss ή ενα naked με abs?
κ το naked θα καταφερει καποιος να το φτασει οριο ενω το ss οχι?
παντα για εναν μεσο οδηγο σε χρηση εντος-εκτος πολης.
παντος δεν αμφισβητω οτι με ss μπορεις να πας πιο γρηγορα πιο ευκολα,
απλα δεν το βλεπω στην πραξη απ'τους κατοχους.

παντος πιστευω οτι οι επομενες γενιες ss θα εχουν αρχικα traction control & στην συνεχεια abs
(πιο εξελιγμενα απο αυτοκινητου) κατ επιλογη κ ολα αυτα γιατι ειναι πολυ ομορφα,τα περνει ο κοσμος κ
οταν τα οδηγαει φρικαρει κ τα πουλαει για κατι πιο χαλαρο κ χρηστικο...αλλωστε τα naked εχουν ανεβει πολυ σε συμπεριφορα κ επιδοσεις για να τα "τελειωσει" καποιος καλος αναβατης!!!

Vourkoufales
21/11/2007, 14:29
ποοοοοοο τα έχει ολα εκτος απ τον τιτλο αυτο το θέρντ! :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

devil's animal
21/11/2007, 15:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
λες εγω οτι δεν τοεχοθν βαλει γιατι δεν το εχοθν εξελιξη...διαβασε τι μαλακια εχεις γραψει με πρασινα γραμματα...

διαβασε εσυ πρωτα αυτα που εχεις γραψει με μαυρα γραμματα και μετα ελα πες μου αν καταλαβες τιποτα.

Το θεμα δεν ειμαι εγω...το θεμα ειναι το παιδι που ανοιξε το ποστ...ο οποιος θεωρει οτι ισως ειναι ασφαλεστερο να αλλαξει μηχανη επειδη δεν ξερει καποια πραγματα σε αντιθεση με εσενα που ναι μεν παραδεχεσαι οτι δεν ξερεις αλλα επιβεβαιωνεις και μαλιστα επεδεικτικα το ποσο βλακας εισαι επειμενωντας να πεφτεις με οτι και αν οδηγεις χωρις να εχεις σκεφτει οτι απλα δεν κανει για σενα...

εχεις αρχισει τους χαρακτηρισμους και φαινεται ξεκαθαρα ποσο εχεις νευριασει αφου δεν μπορεις να απαντησεις! Α, πληροφοριακα κυριε τριμ@λακα ουτε εγω ειμαι το θεμα! ειναι το παιδι!

Εχεις μαθει μαλλον αρκετους απο τις τουμπες σιγα σιγα θα μαθεις και τους υπολοιπους...

εχεις κολησει σε καποια πραγματα και αυτο ειναι κακο! ειπαμε εγω ειμαι κουλος (μπορει να αλλαξει). εσυ ομως εισαι Μ@ΛΑΚΑΣ και αυτο ειναι χειροτερο και ουτε αλλαζει! :wave2:

Για αυτο και ο ανθρωπος συζηταει κατι και προσπαθει να βρει λυσει εξεταζωντας ολους τους παραγωντες και στη προκειμενη την ισως λαθος επιλογη μηχανης ...

αν περιμενει απο εσενα να μαθει.... :rolleyes:


δεν ειναι τεστ ραιντερ... δεν χρειαζετε να οδηγησει κατι αλλο...κοιατει την ασφαλεια του και οχι πως θα μαθει να οδηγει και κατι αλλο...θεε μου δηλαδη διαβασε το επιχειρημα σου ξανα και αν το πιστευεις στειλτο σε ολες τις εταιριες που εχουν αρχιζει να εφοδιαζουν τα μηχανακια τους με συστηματα ασφαλειας και κραξε τους γιατι μας κανουν κουλομαριες με ολα αυτα τα συστηματα και δεν θα μπορουμε να οδηγησουμε ‘’κατι αλλο’’

δηλαδη αμα την βαρεθει την μηχανη και θελησει να την αλλαξει....να μην την αλλαξει γιατι εχει συνηθισει σε ολα αυτα τα συστηματα! και ειπαμε οι εταιρειες εχουν αρχισει να εφοδιαζουν με συστηματα ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΑ μοντελα που δεν ειναι ΑΠΟΛΥΤΑ στον δρομο.


ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΧΩ ΠΕΣΕΙ ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΠΑΘΩ ΤΑ ΠΑΘΗΜΑΤΑ ΝΑ ΓΙΝΟΝΤΑΙ ΜΑΘΗΜΑΤΑ ΚΑΙ ΟΧΙ ΝΑ ΓΡΑΦΩ ΤΙΣ ΠΑΠΑΡΙΕΣ ΠΟΥ ΓΡΑΦΕΙΣ ΕΣΥ ΚΑΙ ΝΑ ΘΕΩΡΩ ΤΗΝ ΤΟΥΜΠΑ ΑΞΙΕΠΑΙΝΗ...


ποτε δεν θεωρησα την τουμπα αξιεπαινη. Προσπαθω να μαθω τα μηχανακια μου οσο καλυτερα γινεται και κανω (οπως ειναι φυσικο) λαθη. εσυ απ΄την αλλη μαλλον δεν εχεις καταλαβει περι τινος προκειται (δεν σε αδικω ομως) ξερεις το λογο. :a31:

CMOS
21/11/2007, 16:52
:a014: :a014: :a014: :a014: :a014: :a014: :a014:

ξεκολατε λιγο κ επικεντρωθειτε στο θεμα... :)
τα προσωπικα σας μυνηματα μπορειτε να στελντε μεταξυ σας με... προσωπικα μυμηνατα!!!
απιστευτο ε??? :) :) :)

Η πτωση ειναι ενα μερος της εκπαιδευσης οταν μιλαμε για ακραια κ αγωνιστικη οδηγηση...
Παλαιοτερα με ενα WR 250 που ειχα καθε φορα που αναιβενα στο βουνο,
ειχα κ μια πτωση....
εκανα μ@λ@κιες...
μετα μεγαλυτερες...
μεγαλυτερες..
ετρωγα τα μουτρα μου...
και πηγαινα σπιτι :)
μια συνηθισμενη βουναδα....
πιστευω οτι εχω συγκεντρωσει σιγουρα 3ψηφιο αριθμο πτωσεων...
εχω να πεσω 3 χρονια περιπου...
απλα γιατι..
εκοψα τις μ@λ@κιες ;)

EVI
21/11/2007, 16:53
δε τα διαβασα καθολου και δε ξερω τι γραψατε αλλα τι κουλαμαρα ηταν αυτη???? γυμνο με σουπερ σπορτ συγκριση? καμμια σχεση αν παλι θες να μαθεις για καλυτερη αεροδυναμικη και θες Ζ υπαρχει το s παντα

nikos force
21/11/2007, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
ποτε δεν θεωρησα την τουμπα αξιεπαινη. Προσπαθω να μαθω τα μηχανακια μου οσο καλυτερα γινεται και κανω (οπως ειναι φυσικο) λαθη. εσυ απ΄την αλλη μαλλον δεν εχεις καταλαβει περι τινος προκειται (δεν σε αδικω ομως) ξερεις το λογο. :a31: mou aresoun oi tekmiriwmenes sou apantiseis...

oson afora ta lathh... lathos einai na peseis mia fora...otan pefteis synexeia...einai toulaxiston malakia...kai sto ksanalew...pese oses fores thes...pida kai apo kana gremo an goustareis kai skase me ti mprosta roda na les oti ekanes jumping endo...
me enoxloun omws malakies san aytes poy egrapses sto prwto sou post...

devil's animal
21/11/2007, 20:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
mou aresoun oi tekmiriwmenes sou apantiseis...

oson afora ta lathh... lathos einai na peseis mia fora...otan pefteis synexeia...einai toulaxiston malakia...kai sto ksanalew...pese oses fores thes...pida kai apo kana gremo an goustareis kai skase me ti mprosta roda na les oti ekanes jumping endo...
me enoxloun omws malakies san aytes poy egrapses sto prwto sou post...



λοιπον επειδη δεν γουσταρω να βριζω θα σου απαντησω απολυτα ειλικρινα και σοβαρα μια που ειδα οτι εισαι και ενα χρονο μικροτερος.

την 1η φορα επεσα απο πισσολαδο (δικο μου λαθος αφου ανοιξα νωριτερα το γκαζι)
την 2η φορα επεσα στην πιστα (επισης δικο μου λαθος διοτι δεν ανοιξα στην εξοδο της στροφης το γκαζι με αποτελεσμα να φορτιστει ο μπροστα κα να το χασω)
την 3η και 4η φορα επεσα απο προπονηση σε σουζα και εντο (που οπως προειπα ημουν σχεδον σιγουρος οτι θα πεσω γιατι πιεζα ολο και περισσοτερο).


και κοιτα να μην εισαι τοσο εριστικος.
:wave2:

nikos force
21/11/2007, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
λοιπον επειδη δεν γουσταρω να βριζω θα σου απαντησω απολυτα ειλικρινα και σοβαρα μια που ειδα οτι εισαι και ενα χρονο μικροτερος.

την 1η φορα επεσα απο πισσολαδο (δικο μου λαθος αφου ανοιξα νωριτερα το γκαζι)
την 2η φορα επεσα στην πιστα (επισης δικο μου λαθος διοτι δεν ανοιξα στην εξοδο της στροφης το γκαζι με αποτελεσμα να φορτιστει ο μπροστα κα να το χασω)
την 3η και 4η φορα επεσα απο προπονηση σε σουζα και εντο (που οπως προειπα ημουν σχεδον σιγουρος οτι θα πεσω γιατι πιεζα ολο και περισσοτερο).


και κοιτα να μην εισαι τοσο εριστικος.
:wave2: prospathw na min eimai eristikos...se genikes grammes...thewrw en meri logiko na krazoume akranwtous,kagkoures kai ton opoindipote...alla thewrw paralogo teleiws na krazoume enan anthrwpo pou rwtaei kati pou exei na kanei me tin asfaleia tou... thewrisa oti ayto ekanes... ana ekana lathos tote ftaiw.. an den ekana lathos...thewrw oti den eixa apolyto lathos...exw diabasei poses ,pou kai pws exeis pesei... nai se thewrw ligo koulomaria...:p alla exeis dei oti pote den ekana kana eristiko sxolio epitoutou...apla sto sygkekrimno thread eniwsa oti ta les ligo straba...

i ilikia den exei na kanei...se kserw kai me ksereis kalytera apo oti fantazesai...:D :D

devil's animal
21/11/2007, 22:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
prospathw na min eimai eristikos...se genikes grammes...thewrw en meri logiko na krazoume akranwtous,kagkoures kai ton opoindipote...alla thewrw paralogo teleiws na krazoume enan anthrwpo pou rwtaei kati pou exei na kanei me tin asfaleia tou... thewrisa oti ayto ekanes... ana ekana lathos tote ftaiw.. an den ekana lathos...thewrw oti den eixa apolyto lathos...exw diabasei poses ,pou kai pws exeis pesei... nai se thewrw ligo koulomaria...:p alla exeis dei oti pote den ekana kana eristiko sxolio epitoutou...apla sto sygkekrimno thread eniwsa oti ta les ligo straba...

i ilikia den exei na kanei...se kserw kai me ksereis kalytera apo oti fantazesai...:D :D


βασικα χαιρομαι που μιλαμε πολιτισμενα και να σου πω πως το μονο που δεν ηθελα ηταν να κραξω (ειμαι της λογικης να κοιταμε πρωτα τα χαλια μας και μετα να μιλαμε για τους αλλους) και επειδη εγω εχω πολλα χαλια...δεν ειχα σκοπο και προθεση να αποπαρω το παιδι.

αν το εκανα αυτο, ας με συγχωρεσει.:blush:

αυτο που θελω να πω και να μην ξαναασχοληθω με το θεμα ειναι οτι καλυτερα ειναι να μαθουμε την μοτο μας καλα παρα να βασιζομαστε σε συστηματα. το συστημα στην τελικη μπορει να κολλησει και δυσλειτουργησει. αν εχουμε βασιστει και συνηθισει την χρηση του το πιθανοτερο ειναι να φαμε τα μουτρα μας.

τεσπα. Την γνωμη μου την ειπα. ΜΑΘΕΤΕ ΤΙΣ ΜΟΤΟΣΥΚΛΕΤΕΣ ΣΑΣ ΟΣΟ ΚΑΛΥΤΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ. (μαθηματα rs-css, track days, "τριβη" με τα χλμ που γραφουμε καθε μερα, πειραματισμος σε ελεγχομενα μερη). και παντα με τον καλυτερο δυνατο εξοπλισμο.
:wave2:

r6mania
21/11/2007, 23:09
κ το naked θα καταφερει καποιος να το φτασει οριο ενω το ss οχι?
Επειδή υπάρχει αυτή η περίπτωση γιατί να φοβόμαστε μην φτάσουμε?
Μετά το όριο είναι η ο άλλος κόσμος συνήθως! Οπότε προτιμώ το όριο να είναι άπιαστο... καλά δεν λέω?

Μιλάμε βέβαια για το όριο κρατήματος και φρεναρίσματος.. όμως το όριο επιδόσεων στα ss είναι πολυυυ επικινδυνα μεγάλο!

AVATOS
22/11/2007, 08:42
δεν φοβομαστε απαρετητα να το φτασουμε (το οριο)!απλα ειναι δυσκολο στους δρομους
κ κυριος πολυ επικυνδινο...
θα συμφονισω μαζι σου στο σκεπτικο του πιο "μακρινου" οριου.
προσωπικα αλλα πραγματα εκτιμαω στο Ζ...κ μετα το οριο (προσφησης) τα πραγματα
ειναι ελεγχομενα (μεχρι τωρα τουλαχιστων)!!

geotriada
22/11/2007, 09:04
υπαρχουν πολλα naked που ειναι κοντα στα ςς , twouono , κατι ducati , το hornet 07 , fazer07 , και ενοω τεχνολογικα, το Ζ εχει μεινει πισω, τωρα ολα αυτα στριβουν το ιδιο καλα στους δρομους με τα ςς, μεχρι ενος σημειου απο κει και περα υπερτερουν τα ςς, ομως σε ολα τα μηχανακια παραγωγης τον πρωτο ρολο παιζει ο ΑΝΑΒΑΤΗΣ.........

AFTER
22/11/2007, 09:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από geotriada
υπαρχουν πολλα naked που ειναι κοντα στα ςς , twouono , κατι ducati , το hornet 07 , fazer07 , και ενοω τεχνολογικα, το Ζ εχει μεινει πισω,


Σορρυ αλλα ΕΙΣΑΙ ΑΣΧΕΤΟΣ

Χωρις παρεξηγηση ε



:wave2:

grigorisK7
22/11/2007, 09:21
το φαζερ εχει καμια 20 αλογα παραπανω απο το ζ νομιζω


:a13:

675
22/11/2007, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από devil's animal
οτι δεν θα πεσεις (και αυτο παλι παιζεται)

abs και μαλακιες. σε λιγο θα βγαλουν και αυτοματο πιλοτο.
:rotflmao: :bigcry: :rotflmao: :bigcry:


καρα-παιζεται το οτι θα πεσεις ετσι κι αλλιως αν δεν ξερεις:winka:

+1 σε ολο το υπολοιπο μηνυμα (οχι αυτο που παρεθεσα αλλα και αυτο:p )

:wave2:

AFTER
22/11/2007, 09:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisK7
το φαζερ εχει καμια 20 αλογα παραπανω απο το ζ νομιζω


:a13:

Τι σχεση εχει αυτο με το αν ειναι πισω τεχνολογικα?
Και τα μετρησες για να δεις διαφορα στον τροχο?
Δεν λεω οτι το fazer δεν ειναι δυνατοτερο, αλλα οδηγα και τα 2 πρωτα

Geotriada βασικα αν νομιζεις οτι θελω να ανοιξω διαξιφισμο μαζι σου, κανεις λαθος
Εγω ξερω πολυ καλα αν ειναι καλο το Ζ ή οχι, δεν χρειαζεται να μου το πει κανεις
Απλως θελω να προστατεψω αλλους χρηστες του φορουμ που ενδεχομενως θα ακουσουν κατι ΛΑΘΟΣ

Αλλα κακως γραφω
Οπως λεει και η EVI

Mην αγοραζετε Ζ, ειναι χαλια!!!

:beer:

AVATOS
22/11/2007, 09:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigorisK7
το φαζερ εχει καμια 20 αλογα παραπανω απο το ζ νομιζω


:a13:

για την ακριβεια 12 λιγοτερα

κ μεχρι τισ 9,500 παει σαν να εχει 30 λιγοτερα!

grigorisK7
22/11/2007, 09:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από AFTER
Τι σχεση εχει αυτο με το αν ειναι πισω τεχνολογικα?
Και τα μετρησες για να δεις διαφορα στον τροχο?
Δεν λεω οτι το fazer δεν ειναι δυνατοτερο, αλλα οδηγα και τα 2 πρωτα

Geotriada βασικα αν νομιζεις οτι θελω να ανοιξω διαξιφισμο μαζι σου, κανεις λαθος
Εγω ξερω πολυ καλα αν ειναι καλο το Ζ ή οχι, δεν χρειαζεται να μου το πει κανεις
Απλως θελω να προστατεψω αλλους χρηστες του φορουμ που ενδεχομενως θα ακουσουν κατι ΛΑΘΟΣ

Αλλα κακως γραφω
Οπως λεει και η EVI

Mην αγοραζετε Ζ, ειναι χαλια!!!

:beer:


να πω τιν αληθεια φαζερ δεν εχω οδηγησει αλλα απο τους αριθμους φενεται οτι το φαζερ ειναι αρκετα δυνατοτερο απο το ζ