PDA

View Full Version : X-crono-T



DrIoannis
17/11/2007, 10:24
Απέκτησα την συγκεκριμένη τηλεμετρία X-Crono-T 2.1(Ιταλική) Είναι εξαιρετικά εύχρηστη με εντυπωσιακά πολλές πληροφορίες.Αποτελείται από 1 GPS,1 PDA και φυσικά το πρόγραμμα για το PDA και το PC.
Έχει την δυνατότητα να δεις μέγιστη και μέση ταχύτητα,σημείο επιτάχυνσης και επιβράδυνσης,χρόνους,split(που ορίζεις εσύ),καλύτερο θεωρητικό και πραγματικό χρόνο,ταχύτητα σε οποιοδήποτε σημείο της διαδρομής σου... και το σημαντικότερο τις γραμμές σου με την βοήθεια του GPS.Το θεωρώ πολύ χρήσιμο για όποιον μπαίνει σε πίστα γιατί τον βοηθάει να καταλάβει πού χάνει και που κερδίζει.
Τώρα το μαθαίνω οπότε παρέλειψα μερικά που δεν έχω ανακαλύψει ακόμη(οδηγίες Ιταλικά :D)
Παραθέτω 2 φωτογραφίες από μία πίστα που έχουμε εδώ (μικρή αλλά αυτή είναι)
Ένας από τους ανθρώπους που το εξελίσσουν είναι Έλληνας.Μπράβο στα παιδιά!

1(πίστα)


112244

DrIoannis
17/11/2007, 10:25
2(χρόνοι)


112245

anco
17/11/2007, 10:39
εισαι στο 1.01 και best virtual lap στο 0.56+.....

DrIoannis
17/11/2007, 10:44
Περί χρόνων no comment γιατί εκεί με GSXR 1000K7 έχουν γύρω στο 50:cry: .Που θα πάει θα κατέβω στο 56;)

road spirit
17/11/2007, 12:33
το τυμπάκι ειναι αυτό?


για πε και κόστος, απο που κλπ κλπ...

Tropeas
17/11/2007, 12:38
Εχω ακούσει ότι έχει και αγγλική έκδοση,
ισχύει? :rolleyes: :confused:

road spirit
17/11/2007, 12:43
ισχύει Λάμπρο, σε ένα παλιότερο θρεντ ο GM είχε ποστάρει εικόνα απο το δικό του και ήταν στα αγγλικά

Tropeas
17/11/2007, 13:05
το ξέρω, το επόμενο λοιπόν που θα ρώταγα είναι γιατί δεν το πήρε αγγλικό και το πήρε ιταλικο?:confused:

DrIoannis
17/11/2007, 16:55
Το έφερε φίλος από Ιταλία παιδιά.Από όσο γνωρίζω ναι υπάρχει και Αγγλική.Η πίστα δεν είναι το Τιμπάκι αλλά αυτή ( http://www.pistapark.gr/ )

Το site για την τηλεμετρία www.x-crono-t.net

kasiotis
17/11/2007, 16:56
Σε ποια πιστα εισαι Γιαννη? Στο βαρυπετρο..? Βολευεται εκει μεσα το GSXR?

Τυμπακι δεν ειναι γιατι το ρεκορ, απ’οτι ξερω ειναι στο 0.59..

DrIoannis
17/11/2007, 17:01
Δεν είναι Σέρρες αλλά είναι μία χαρά για προπόνηση.Να μου στήλεις τηλ να σου πω πότε θα πάμε να βρεθούμε.

karamoto
21/11/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Δεν είναι Σέρρες αλλά είναι μία χαρά για προπόνηση.Να μου στήλεις τηλ να σου πω πότε θα πάμε να βρεθούμε.

Τι έγινε ρε παιδιά??????
Από που ήρθε αυτή η πίστα? Πότε?

Παρεπιπτόντως πως μπαίνει κανείς μέσα? Πρέπει να έχει πλήρη εξοπλισμό? Νοικιάζουν? Οργανώνουν ειδικά μέρες για μηχανές? Πως μπαίνει τέλος πάντων κανείς εκεί? Κόστος.

Από το site δεν βρήκα να λέει τίποτα για να μπαίνεις με δική σου μηχανή.

Dr δεν είναι σωστά πράγματα αυτά. Πετάς μια κουβέντα και μας αφήνεις? Πες καμία πληροφορία παραπάνω.

Runner Ducati
21/11/2007, 11:51
οχι στα μουλοχτα εεε... θελω και γω infos εστω με πμ... (εαν στερεα ελλαδα και οχι καπου πολυ μακρια)

:cry:

DrIoannis
21/11/2007, 12:23
Η πίστα είναι μικρή και σφικτή όπως θα είδατε στο site(μέχρι 2α βάζω εγώ που έχω μακρύ μηχανάκι) αλλά είναι ότι καλύτερο μπορούμε να έχουμε εδώ.Για SM είναι απλά άριστα(είχε γίνει και Πανελλήνιος αγώνας).Μπαίνεις με στολή κλπ βεβαίως,βεβαίως.Ενδέχεται σήμερα,αν βοηθήσει ο καιρός,να ξαναπάμε.Θα σας πω λεπτομέρειες πιο απόγευμα.

kasiotis
21/11/2007, 13:05
Runner η πιστα ειναι στα Χανια..

6 ωριτσες με το καραβι, για σενα ειδικα δεν ειναι τιποτα..

JIMK7
21/11/2007, 14:10
Μην τρελαίνεστε ρε μάγκες η πίστα είναι για καρτ (αν και λένε ότι είναι η μεγαλύτερη πιστά καρτ σε όλη την Ευρώπη ) αλλά για προπόνηση με ss είναι μια χαρά :D άλλωστε με ότι έχει ο καθένας βολεύετε :pστη φώτο είναι η συγκεκριμένη πίστα στο βαρύπετρο με το ΚΤΜ μου για προπόνηση αργότερα θα βάλω και φώτο με το Κ7 ξύνει σχεδόν σε όλες τις στροφές :p


112656

karamoto
21/11/2007, 15:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Η πίστα είναι μικρή και σφικτή όπως θα είδατε στο site(μέχρι 2α βάζω εγώ που έχω μακρύ μηχανάκι) αλλά είναι ότι καλύτερο μπορούμε να έχουμε εδώ.Για SM είναι απλά άριστα(είχε γίνει και Πανελλήνιος αγώνας).Μπαίνεις με στολή κλπ βεβαίως,βεβαίως.Ενδέχεται σήμερα,αν βοηθήσει ο καιρός,να ξαναπάμε.Θα σας πω λεπτομέρειες πιο απόγευμα.

Ωραία αλλά για εμάς που είμαστε Ηράκλειο χρειάζονται μερικές λεπτομέρειες ακόμα. Δηλαδή όποτε θέλει κανείς πάει εκεί και μπαίνει? Με τι κόστος?

Και αν έχει πολύ κίνηση στα kart? Περιμένεις?

Άμα ξεκινάει κανείς να κάνει μιάμιση ώρα δρόμο καλό είναι να ξέρει τι παίζει.

Αν μπορεί κανείς να δώσει λεπτομέρειες πολύ θα μΕ άρεσε.

JIMK7
21/11/2007, 15:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από karamoto
Ωραία αλλά για εμάς που είμαστε Ηράκλειο χρειάζονται μερικές λεπτομέρειες ακόμα. Δηλαδή όποτε θέλει κανείς πάει εκεί και μπαίνει? Με τι κόστος?

Και αν έχει πολύ κίνηση στα kart? Περιμένεις?

Άμα ξεκινάει κανείς να κάνει μιάμιση ώρα δρόμο καλό είναι να ξέρει τι παίζει.

Αν μπορεί κανείς να δώσει λεπτομέρειες πολύ θα μΕ άρεσε.

Το καλοκαίρι που έχει πολύ κίνηση είναι ανοικτή για τα μηχανάκια κάθε δευτέρα και Τετάρτη μόνο το απόγευμα και φυσικά μια μπαίνουν τα καρτ και μια τα μηχανάκια :( τώρα όμως που δεν έχει πολλή δουλειά κάνεις όποτε θες και για πολλή ώρα μέχρι να βαρεθείς η να πέσεις :lol: όσο για τα λεφτά είναι λίγα παίζει από 10 έως 20 ευρώ ανάλογα με τις κ@@λες του ιδιοκτήτη :lol: :lol: :beer: :beer: στη παρακάτω φώτο είναι ο DrIoannis με το GSXR 600 :wave2: :wave2:


112667

JIMK7
21/11/2007, 16:13
Εδώ είναι λίγες φώτο από τη πίστα καρτ Βαρύπετρου για όσους δεν ξέρουν :beer: :beer:


112671

JIMK7
21/11/2007, 16:14
:beer: :beer:


112672

JIMK7
21/11/2007, 16:21
Nα και ένας πολύ γνωστός και καλός φίλος από το πανελλήνιο στα Χανιά :beer: :beer:


112673

JIMK7
21/11/2007, 16:28
Και μια τελευταία από το πανελλήνιο στο Βαρύπετρο :beer: :beer:


112674

costas81
21/11/2007, 16:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Και μια τελευταία από το πανελλήνιο :beer: :beer:



:beer: :beer: :beer: :beer: :beer: :beer:

kasiotis
21/11/2007, 19:13
Karamoto Πιο πανω εγραψε ο DrIoannis το σιτε(www.pistapark.gr ) της πιστας, εκει υπαρχει και το τηλ.

Οποτε θες να ερθεις, παρε ενα τηλ πιο πριν να δεις αν ειναι ανοιχτη για μηχανες.

Α και αν ερθεις, στειλε και σε μας ενα πμ να βρεθουμε..

karamoto
22/11/2007, 10:05
Παιδιά ευχαριστώ πολύ για τις πληροφορίες.

Καλό πράγμα που μπορεί κανείς να μπει με την μηχανή του γιατί στις πίστες kart του Ηρακλείου δεν έχω ακούσει να το επιτρέπουν.

Εννοείται ότι αν καταφέρω να κάνω την εξόρμηση θα πέσει μήνυμα.

Γιατί για Τυμπάκι αυτή την Κυριακή δεν το βλέπω. Έπεσε και δουλειά και έτσι και αλλιώς οι αγώνες θα τελειώσουν 4:30 (όπως πάντα) και θα μείνει 1 ώρα μέχρι την δύση του ήλιου. Άρα ένα μισάωρο για μηχανές βάλε να βγει και μια κόκκινη οπότε θα γίνει 15'.

DrIoannis
22/11/2007, 22:58
Ρε JIMK7 πώς έχεις φώτο δική μου που δεν έχω εγώ!Αχ να μπορούσα την Κυριακή:( .

Xristos67
23/11/2007, 14:21
H ekdosi xoris PDF ti proipo8etei gia na leitourgisei ..px an exo laptop kai ti allo xreiayomai?
An exo MDA einai ok ?

Episis an tin xrisimopoieis tin tilemetria se megaliteres pistes px 5.500km san mia motoGp pista 8a einai ok i einai mono gia mikres pistes gia kart ktl ?

Me endiaferei auto to proion alla stis selides tous einai mono sta italika kai den polikatalabaino.

Exeis alla sxolia/plirofories tora pou pi8anon tin xrisimopoiises perisotero kai eides ta 8etika i arnitika simeia tis ?

Grapse se parakalo perissotera...

road spirit
23/11/2007, 14:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67
Episis an tin xrisimopoieis tin tilemetria se megaliteres pistes px 5.500km san mia motoGp pista 8a einai ok i einai mono gia mikres pistes gia kart ktl ? ξέρω οτι εχει χρησιμοποιηθεί και σε κανονικές πίστες, πχ στο τελευταίο masterbike 2007, στη πιστα του jerez (μηκος 4,4 χλμ) ειχαν το χ-κρονο-τ

Xristos67
23/11/2007, 14:58
Opote kanei kai gia epagelmatiki xrisi kai den apeuthinete mono se "erasitexnes'

Einai omos poli kali timi se sxesi me antagonosmo.
Einai pio apli morfi tilemetrias (epeidi mallon den exei plirofories se sxesi me moter/anartiseis/ktl)
Ta leo sosta giati opos eipa apo italika giok...

DrIoannis
23/11/2007, 19:20
Για την χρήση που κάνουμε εμείς είναι παραπάνω από ΟΚ.Εξαιρετικό software.

Xristos67
23/11/2007, 21:04
Ok. euxaristo

Xristos67
24/11/2007, 15:35
PROS : DOCTOR JOHN


FILE MPOREIS NA MOU PEIS EAN AGORASO TIN TILEMETRIA AUTI ALLA DEN THELO TO PDA...

GIA PARADEIGMA EXO MDA, EXO KAI LAPTOP...
GINETE H DOULEIA MOU ME TO OIKONOMIKOTERO KIT POU POULANE...

EXEIS NA KANEIS KANA SXOLIO 8ETIKO I ARNITIKO GIA NA MA8OUME KATI PARAPANO PRIN AGORASOUME....

EUXARISTO POLLI.
:beer:

DrIoannis
24/11/2007, 16:30
Μπορείς να αγοράσεις μόνο το πρόγραμμα και να πάρεις μία συσκευή GPS(πιο φτηνή) και να κάνεις την δουλειά σου.Για το software, όσο έχω προλάβει να ασχοληθώ, είναι πολύ καλό.

Xristos67
24/11/2007, 17:07
Opote gia na min katalabo kati la8os....kai kano kamia xazi kinisi....


Agorazo to programma "X-CRONO-T XCT AutoMoto Race" apo autous me 267 Eura + tin FAPA

kai agorazo kai mia siskevi GPS san tin diki tous "Leadtek Ricevitore GPS Leadtek BT 9553" me

132 eura + FPA -----kai me to laptop mou eimai ok....


H xreiazetai oposdipote na exo PDA ?
An exo MDA kano douleia mou ?
Enalaktikes epiloges apo GPS exeis na proteineis ?

DrIoannis
28/11/2007, 16:15
PDA(ή MDA αν παίρνει GPS και έχει WM 2003-2005) είναι αναγκαίο γιατί εκεί αποθηκεύονται τα δεδομένα όταν κάνεις τους γύρους και το έχεις επάνω σου.Επίσης με το PDA βλέπεις και σε πραγματικό χρόνο τον χρόνο σου και το best lap.

JIMK7
28/11/2007, 19:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Μην τρελαίνεστε ρε μάγκες η πίστα είναι για καρτ (αν και λένε ότι είναι η μεγαλύτερη πιστά καρτ σε όλη την Ευρώπη ) αλλά για προπόνηση με ss είναι μια χαρά :D άλλωστε με ότι έχει ο καθένας βολεύετε :pστη φώτο είναι η συγκεκριμένη πίστα στο βαρύπετρο με το ΚΤΜ μου για προπόνηση αργότερα θα βάλω και φώτο με το Κ7 ξύνει σχεδόν σε όλες τις στροφές :p

Ορίστε και μερικές φώτο από την πίστα της λύμνουπολης με το Κ7:D φρέσκο πράμα :lol: :lol:


113277

JIMK7
28/11/2007, 19:33
Και άλλη μια :p


113278

JIMK7
28/11/2007, 19:43
Εδώ είναι το 1098S του φίλο μου:beer: :beer:


113279

JIMK7
28/11/2007, 19:43
:beer: :beer:


113280

McGyver
28/11/2007, 19:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από JIMK7
Εδώ είναι το 1098S του φίλο μου:beer: :beer:

Συγγνώμη, αλλά ΓΙΑΤΙ ΟΔΗΓΑ ΧΩΡΙΣ ΓΑΝΤΙΑ ΤΟ ΠΑΛΗΚΑΡΙ;;;

:eyepop:

DrIoannis
28/11/2007, 19:58
Ωραία περάσαμε πιστεύω.
Εδώ εγώ με Kasiotis και ένας ακόμη φίλος.


113281

SUZUKAKIAΣ
29/11/2007, 00:12
NA MAI KAI ΓΩ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΑΥΤΗΝ.....

http://www.youtube.com/watch?v=4PPevSH_CmY&feature=user

DrIoannis
03/12/2007, 19:12
Την Κυριακή δοκίμασα ξανά την τηλεμετρία X-Crono-T σε σύγκριση με την επίγεια τηλεμετρία της πίστας(κατέβασα και λίγο τους χρόνους μου :D).Πραγματικά εντυπωσιάστηκα από την ακρίβεια του συστήματος η οποία ήταν της τάξης του 0.02-0.2sec.Έγραψε πολύ καλύτερα την πίστα γιατί τοποθέτησα την κεραία στην ουρά και όχι επάνω μου(το σώμα μου έκοβε το σήμα).Η μπλε γραμμή είναι ο γύρος που έχω διαλέξει εγώ(και ο ταχύτερος).:D


113749

DrIoannis
03/12/2007, 19:13
Χρόνοι


113750

sniper
04/12/2007, 10:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από McGyver
Συγγνώμη, αλλά ΓΙΑΤΙ ΟΔΗΓΑ ΧΩΡΙΣ ΓΑΝΤΙΑ ΤΟ ΠΑΛΗΚΑΡΙ;;;

:eyepop:

Γιατί η ανοησία δεν έχει σύνορα....

R-1nas
04/12/2007, 11:57
Kala auto sas peirakse oti odigaei xoris gantia? Ebale 1098 mesa se pista kart:P O allos einai me tzin pantelonaki :P

sniper
04/12/2007, 12:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Kala auto sas peirakse oti odigaei xoris gantia? Ebale 1098 mesa se pista kart:P O allos einai me tzin pantelonaki :P

Θα μπορουσε να το βάλει και σε χωματόδρομο... κι έχουν δίκιο που λένε οι πιο πάνω ότι δουλευουν με ό,τι έχουν και καλά κάνει και το βάζει σε πιστα καρτ.

Οι άλλοι θα μπορουσαν να οδηγουν και γυμνοί..... δεν απαλλάσονται κι αυτοί από την ανοησία....

road spirit
04/12/2007, 12:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από R-1nas
Kala auto sas peirakse oti odigaei xoris gantia? Ebale 1098 mesa se pista kart:P O allos einai me tzin pantelonaki :P
στην κρήτη μόνο αυτό υπάρχει και το στρατ. αεροδρόμιο του τυμπακίου. Εφόσον στο 2ο δεν μπορεί να μπει ιδιώτης παρα μόνο οταν γίνεται οργανωμένο τρακντει, ας πάνε στη πιστα καρτ. 1000 φορές εκεί (και ας είναι χαμηλές οι ταχύτητες) παρά υπερβολές σε δημόσιους δρόμους. Καλά κάνει λοιπόν...

SUZUKAKIAΣ
10/12/2007, 12:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από sniper
Γιατί η ανοησία δεν έχει σύνορα....

ΗΡΕΜΙΣΤΕ ΛΙΓΟ ΣΕ ΣΕΙΣ...
ΑΜΑΝ....
ΤΟ ΚΟΠΕΛΙ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΕ ΚΑΠΟΥ (ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΑΣΕ ΤΕΛΙΚΑ) ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.....ΣΙΓΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ....
:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

SUZUKAKIAΣ
10/12/2007, 12:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
στην κρήτη μόνο αυτό υπάρχει και το στρατ. αεροδρόμιο του τυμπακίου. Εφόσον στο 2ο δεν μπορεί να μπει ιδιώτης παρα μόνο οταν γίνεται οργανωμένο τρακντει, ας πάνε στη πιστα καρτ. 1000 φορές εκεί (και ας είναι χαμηλές οι ταχύτητες) παρά υπερβολές σε δημόσιους δρόμους. Καλά κάνει λοιπόν...

+100000:beer: :beer:

BARIPETRO PISTA FOR EVER !!!!!!!!!

Ζεύκας
10/12/2007, 12:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
ΗΡΕΜΙΣΤΕ ΛΙΓΟ ΣΕ ΣΕΙΣ...
ΑΜΑΝ....
ΤΟ ΚΟΠΕΛΙ ΜΟΛΙΣ ΤΗΝ ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΗ ΜΕΡΑ ΤΑ ΞΕΧΑΣΕ ΚΑΠΟΥ (ΚΑΙ ΤΑ ΕΧΑΣΕ ΤΕΛΙΚΑ) ΚΑΙ ΗΤΑΝ ΣΑΒΒΑΤΟ ΚΑΙ ΔΕΝ ΠΗΓΕ ΝΑ ΠΑΡΕΙ ΑΛΛΑ ΚΑΙ ΜΠΗΚΕ ΣΤΗΝ ΠΙΣΤΑ ΜΙΑ ΦΟΡΑ.....ΣΙΓΑ ΝΑ ΠΟΥΜΕ....
:mad: :mad: :mad: :mad: :mad:

καλά να πούμε να πάει να δανειστεί από κανά φίλο του να πούμε.

εκτός κι αν θέλει να κλαίει τα δαχτυλάκια του σε μια πιθανή πτώση να πούμε.

SUZUKAKIAΣ
10/12/2007, 17:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
καλά να πούμε να πάει να δανειστεί από κανά φίλο του να πούμε.

εκτός κι αν θέλει να κλαίει τα δαχτυλάκια του σε μια πιθανή πτώση να πούμε.

Δεν ειπα οτι ειναι σωστος που μπηκε χωρις γαντια αλλα ενταξη εσεις τον φαγατε....να πουμε!!!

Ζεύκας
11/12/2007, 02:20
και πολύ καλά κάνουμε που τον κράζουμε αυτό το άγνωστο παλικάρι γιατί για την δικιά του σωματική ακεραιότητα νοιαζόμαστε...

τέσπα,αφού δε νοιάζεται αυτός...ελπίζω να βάλει μυαλό...

εγώ έπεσα στη πίστα πριν από κανά μήνα.άμα δε φόραγα γάντια δε ξέρω τι θα πάθαινε το δεξί μου χέρι... :rolleyes:

SUZUKAKIAΣ
11/12/2007, 16:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από Ζεύκας
και πολύ καλά κάνουμε που τον κράζουμε αυτό το άγνωστο παλικάρι γιατί για την δικιά του σωματική ακεραιότητα νοιαζόμαστε...

τέσπα,αφού δε νοιάζεται αυτός...ελπίζω να βάλει μυαλό...

εγώ έπεσα στη πίστα πριν από κανά μήνα.άμα δε φόραγα γάντια δε ξέρω τι θα πάθαινε το δεξί μου χέρι... :rolleyes:

Ναι αν τον ξερατε και εμπαινε καθε φορα χωρις γαντια τοτε ναι να τον κραζατε...Αλλα επειδη εγω τον ξερω και σας ειπα οτι μπηκε αφου εχασε τα γαντια του και επειδη μπορει να μπαινει μονο μια φορα την βδομαδα και ηταν ολη η παρεα εκει...τεσπα τωρα πολυ ασχοληθηκαμε

devil's animal
23/01/2008, 13:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από SUZUKAKIAΣ
Ναι αν τον ξερατε και εμπαινε καθε φορα χωρις γαντια τοτε ναι να τον κραζατε...Αλλα επειδη εγω τον ξερω και σας ειπα οτι μπηκε αφου εχασε τα γαντια του και επειδη μπορει να μπαινει μονο μια φορα την βδομαδα και ηταν ολη η παρεα εκει...τεσπα τωρα πολυ ασχοληθηκαμε


θα μπορουσε να ειχε δανειστει.
απο την εξαρση και την κ@υλα μιας φορας, ειναι κριμα να παθεις κατι που μπορει να το κουβαλας μια ζωη.


τεσπα η πιστουλα φαινεται μια χαρα και μακαρι να γινονται και αλλα events για να μπορει ο κοσμος να κανει το hobby του με ασφαλεια.
:beer: :beer:

JIMK7
02/02/2008, 23:40
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Για την χρήση που κάνουμε εμείς είναι παραπάνω από ΟΚ.Εξαιρετικό software.


Σ ευχαριστώ DrIoannis που μου έμαθες το X-crono-T να σε καλά :beer: :beer:







119192

JIMK7
02/02/2008, 23:41
:beer: :beer:


119193

DrIoannis
06/02/2008, 15:09
Εγώ βοηθάω εδώ εσύ βοηθάς εκεί
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?s=&threadid=52375&perpage=15&pagenumber=1

DrIoannis
30/05/2008, 09:39
Επανέρχομαι με πολύ καλές εξελίξεις στο θέμα.Αποφάσισα να δοκιμάσω ένα GPS με συχνότητα δειγματοληψίας 5Hz(5 φορές το sec).Τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά και πραγματικά κλάσεις ανώτερο από το κοινό GPS.Παραθέτω παράδειγμα όπου φαίνεται η διαφορά στην ακρίβεια.Το κάθε τετραγωνάκι είναι το σημείο όπου παίρνει δειγματοληψία το GPS.
Αριστερά 5Hz δεξιά 1Hz.Δείτε την διαφορά στην αρχή της ευθείας όπου ανεβαίνει η ταχύτητα.


132378

annac
30/05/2008, 09:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από DrIoannis
Επανέρχομαι με πολύ καλές εξελίξεις στο θέμα.Αποφάσισα να δοκιμάσω ένα GPS με συχνότητα δειγματοληψίας 5Hz(5 φορές το sec).Τα αποτελέσματα ήταν εξαιρετικά και πραγματικά κλάσεις ανώτερο από το κοινό GPS.Παραθέτω παράδειγμα όπου φαίνεται η διαφορά στην ακρίβεια.Το κάθε τετραγωνάκι είναι το σημείο όπου παίρνει δειγματοληψία το GPS.
Αριστερά 5Hz δεξιά 1Hz.Δείτε την διαφορά στην αρχή της ευθείας όπου ανεβαίνει η ταχύτητα.

Καταπληκτικό! Η διαφορά στην συχνότητα είναι εμφανής!

Μπορείς να γράψεις τον εξοπλισμό που χρησιμοποιείς? Δλδ ποιό PDA και ποιον δέκτη GPS?

Είχα πάρει κινητό/PDA με ενσωματωμένο δέκτη GPS για αυτό τον σκοπό αλλά δεν παίζει με τίποτα. Οπότε αν μπορείς πες μου τι χρησιμοποιείς για να πάρω τα ίδια.

Ευχαριστώ

:)

DrIoannis
30/05/2008, 10:12
Θα πρότεινα εξοπλισμό με ξεχωριστό GPS.Σετάρεται πιο εύκολα και είναι πιο εύχρηστο.Βάζεις τον δέκτη GPS στο κράνος ή κολλημένο στην ουρά(καλό σήμα) και PDA στο τιμόνι.Ο εξοπλισμός είναι PDA (και τηλέφωνο) Qtek S200 και GPS δέκτη από τις USA με το νέο chip MTK με active antenna και δειγματοληψία 5Hz
http://pocketnow.com/index.php?a=portal_detail&t=reviews&id=909
Είναι και ηλιακό για να κρατάει 30 ώρες συνεχής λειτουργίας!!!
Αξίζει:beer: