PDA

View Full Version : Τι παίζει με τα Anakee...???



Prince-Garbage
17/11/2007, 15:59
Καλησπέρα σας...

Περί ελαστικών ο λόγος και ίσως σοβαρός...

Σήμερα άλλαξα ελαστικά στο μηχανάκι μου. (ναι, σήμερα με τις βροντές και το νερό-με-το-τουλούμι...)με βάση αυτά που έχω ακούσει και διαβάσει εδώ...

Μου λέει λοιπόν το παλικάρι (που τον έκοψα σοβαρό άνθρ

Πάω λοιπόν σε (συστημένο) λαστιχά και του ζητάω anakee ωπο, ούτε μαγκιές ούτε υφάκι..) ότι θα μου βάλει ό,τι γουστάρω αλλά...

Η michelin έχει προβεί σε δύο ανακλήσεις για τα anakee, 2ct και pilot road, μία παλαιότερα (νομίζω το 2005) και μία πιο πρόσφατα. Η ανάκληση αφορούσε τα ελαστικά από το μέσο του 2006 μέχρι και 2007. Δεν συγκράτησα το λόγο της ανάκλησης, αλλά δεν είναι αυτό το σημαντικό.

Το σημαντικό είναι ότι τα ελαστικά επιστρέφονταν από τους εμπόρους στη Michelin και η μαμά εταιρία τους επέστρεφε τα ίδια ελαστικά. Μάλιστα όταν οι έμποροι διαμαρτύρονταν η μαμά τους μείωνε το κόστος αγοράς για να μην συνεχιστούν οι μεταφορές των ελαστικών μπρος και πίσω στην εταιρία.

Ο εν λόγω λαστιχάς μου είπε πως πλέον δεν κρατάει τα συγκεκριμένα ελαστικά καν στο μαγαζί του και πως, εφόσον κάποιος πελάτης επιθυμεί να τα βάλει, τα αγοράζει από την michelin, του δείχνει το τιμολόγιο αγοράς με την ημερομηνία και του λέει ότι εκείνος δεν φέρει καμία ευθύνη για την κατάσταση του ελαστικού (σε ό,τι αφορά το ελαστικό, όχι την τοποθέτησή του). Μου περιέγραψε και περιστατικό όπου είχε ένα ζευγάρι στο μαγαζί του και πελάτης του τα ζήτησε , εκείνος τα τοποθέτησε (αφού του εξήγησε το θέμα) και πως στη συνέχεια ο πελάτης του έκανε παράπονα ότι το ελάστικό το είχε πριν την ανάκληση.

Επίσης, μου έδειξε ένα πίσω anakee από varadero, από το οποίο έλειπε ολόκληρο κομμάτι το οποίο έφυγε στην Α.Ο. και του δημιούργησε και άλλα προβλήματα στο μηχανάκι (χοντρή ζημιά στο υποπλαίσιο και στην ηλεκτρονική - δεν θα επεκταθώ περαιτέρω).

Για να κλείσω, να πω ότι τα ανωτέρω δεν θα υποστηρίζω καθώς δεν γνωρίζω αν είναι γεγονότα όλα αυτά. Το μόνο που θα πω είναι ότι ο άνθρωπος μου πρότεινε άλλα ελαστικά, από τα οποία διάλεξα τα Tourance τελικά, τα οποία έχουν ημερομηνία κατασκευής 28η βδομάδα του 2007 και ήταν και φτηνότερα κατά 20 ευρώ (συνεπώς δεν βλέπω κάποιο λόγο να μου λέει π@π@ριές ο τύπος).

Γνωρίζει κάποιος κάτι για όλα αυτά περί ανάκλησης? δεν επιθυμώ να θίξω κανέναν καθώς ξέρω πως υπάρχουν πολλοί υπέρμαχοι του εν λόγω ελαστικού, αλλά θεώρησα σωστό να το καταγράψω μήπως αποφευχθούν τίποτα χειρότερα.

Επίσης, να πω ότι με το σημερινό χαμό που έγινε από βροχή, είχα μία περίεργη αίσθηση ασφάλειας και κατά κάποιον περίεργο τρόπο εξαφανίστηκαν οι κραδασμοί από το μηχανάκι, πάρόλο που τα λάστιχα είναι άστρωτα.

:wave2:

Orfeus
17/11/2007, 16:07
Η Michelen εχει προβει σε ανακληση ελαστικων αλλα δε γνωριζω ποια συγκεκριμενα.
Τα Tourance που εβαλες τα φοραγα στο 650 και γω και ημουν απολυτα ικανοποιημενος.Νομιζω οτι το παληκαρι ξηγηθηκε σωστα.Αν θες στειλε μου με πμ τα στοιχεια του γιατι απο νεο ετος θα ψαχτω για λαστιχα και μου φανηκε οτι πολυ ορθως επραξε στην περιπτωση σου!

apav
17/11/2007, 17:20
Πώς έπαθε ζημιά το υποπλαίσιο και η ηλεκτρονική από τα Michelin; :look:

Prince-Garbage
17/11/2007, 19:29
Αρχικά δημιουργήθηκε από Orfeus
Η Michelen εχει προβει σε ανακληση ελαστικων αλλα δε γνωριζω ποια συγκεκριμενα.
Τα Tourance που εβαλες τα φοραγα στο 650 και γω και ημουν απολυτα ικανοποιημενος.Νομιζω οτι το παληκαρι ξηγηθηκε σωστα.Αν θες στειλε μου με πμ τα στοιχεια του γιατι απο νεο ετος θα ψαχτω για λαστιχα και μου φανηκε οτι πολυ ορθως επραξε στην περιπτωση σου!

PM sent...

Το θέμα ωστόσο δεν είναι τόσο η συμπεριφορά του όσο η πιθανότητα να τοποθετούμε λάστιχα τα οποία κανονικά θα έπρεπε να κρίνονται ακατάλληλα. Τονίζω και πάλι, αν έχει ακούσει κάποιος κάτι αντίστοιχο (όχι για την ανάκληση όσο για την ποιότητα των ελαστικών) καλό θα ήταν να το καταθέσει. Ή τουλάχιστον ας είναι ελαφρώς υποψιασμένοι οι μελλοντικοί αγοραστές...


Αρχικά δημιουργήθηκε από apav
Πώς έπαθε ζημιά το υποπλαίσιο και η ηλεκτρονική από τα Michelin;


Φίλε για το συγκεκριμένο δεν ξέρω λεπτομέρειες, κακώς το έγραψα κιόλας εφόσον δεν γνωρίζω λεπτομέρειες και δεν μπορώ να το τεκμηριώσω. Πάντως η κατάσταση του ελαστικού που μου έδειξε ήταν τρομακτική..

Επαναλαμβάνω ότι το σημαντικό είναι να μην έχουμε θέματα επειδή η εν λόγω εταιρία (ή και όποια εταιρία) παίζει με τους πελάτες της.

Τα στοιχεία του μαγαζιού είναι διαθέσιμα μέσω π.μ.








:wave2:

nassosxlvbros
18/11/2007, 12:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από Prince-Garbage
Καλησπέρα σας...

Περί ελαστικών ο λόγος και ίσως σοβαρός...

Σήμερα άλλαξα ελαστικά στο μηχανάκι μου. (ναι, σήμερα με τις βροντές και το νερό-με-το-τουλούμι...)με βάση αυτά που έχω ακούσει και διαβάσει εδώ...

Μου λέει λοιπόν το παλικάρι (που τον έκοψα σοβαρό άνθρ

Πάω λοιπόν σε (συστημένο) λαστιχά και του ζητάω anakee ωπο, ούτε μαγκιές ούτε υφάκι..) ότι θα μου βάλει ό,τι γουστάρω αλλά...

Η michelin έχει προβεί σε δύο ανακλήσεις για τα anakee, 2ct και pilot road, μία παλαιότερα (νομίζω το 2005) και μία πιο πρόσφατα. Η ανάκληση αφορούσε τα ελαστικά από το μέσο του 2006 μέχρι και 2007. Δεν συγκράτησα το λόγο της ανάκλησης, αλλά δεν είναι αυτό το σημαντικό.

Το σημαντικό είναι ότι τα ελαστικά επιστρέφονταν από τους εμπόρους στη Michelin και η μαμά εταιρία τους επέστρεφε τα ίδια ελαστικά. Μάλιστα όταν οι έμποροι διαμαρτύρονταν η μαμά τους μείωνε το κόστος αγοράς για να μην συνεχιστούν οι μεταφορές των ελαστικών μπρος και πίσω στην εταιρία.

Ο εν λόγω λαστιχάς μου είπε πως πλέον δεν κρατάει τα συγκεκριμένα ελαστικά καν στο μαγαζί του και πως, εφόσον κάποιος πελάτης επιθυμεί να τα βάλει, τα αγοράζει από την michelin, του δείχνει το τιμολόγιο αγοράς με την ημερομηνία και του λέει ότι εκείνος δεν φέρει καμία ευθύνη για την κατάσταση του ελαστικού (σε ό,τι αφορά το ελαστικό, όχι την τοποθέτησή του). Μου περιέγραψε και περιστατικό όπου είχε ένα ζευγάρι στο μαγαζί του και πελάτης του τα ζήτησε , εκείνος τα τοποθέτησε (αφού του εξήγησε το θέμα) και πως στη συνέχεια ο πελάτης του έκανε παράπονα ότι το ελάστικό το είχε πριν την ανάκληση.

Επίσης, μου έδειξε ένα πίσω anakee από varadero, από το οποίο έλειπε ολόκληρο κομμάτι το οποίο έφυγε στην Α.Ο. και του δημιούργησε και άλλα προβλήματα στο μηχανάκι (χοντρή ζημιά στο υποπλαίσιο και στην ηλεκτρονική - δεν θα επεκταθώ περαιτέρω).

Για να κλείσω, να πω ότι τα ανωτέρω δεν θα υποστηρίζω καθώς δεν γνωρίζω αν είναι γεγονότα όλα αυτά. Το μόνο που θα πω είναι ότι ο άνθρωπος μου πρότεινε άλλα ελαστικά, από τα οποία διάλεξα τα Tourance τελικά, τα οποία έχουν ημερομηνία κατασκευής 28η βδομάδα του 2007 και ήταν και φτηνότερα κατά 20 ευρώ (συνεπώς δεν βλέπω κάποιο λόγο να μου λέει π@π@ριές ο τύπος).

Γνωρίζει κάποιος κάτι για όλα αυτά περί ανάκλησης? δεν επιθυμώ να θίξω κανέναν καθώς ξέρω πως υπάρχουν πολλοί υπέρμαχοι του εν λόγω ελαστικού, αλλά θεώρησα σωστό να το καταγράψω μήπως αποφευχθούν τίποτα χειρότερα.

Επίσης, να πω ότι με το σημερινό χαμό που έγινε από βροχή, είχα μία περίεργη αίσθηση ασφάλειας και κατά κάποιον περίεργο τρόπο εξαφανίστηκαν οι κραδασμοί από το μηχανάκι, πάρόλο που τα λάστιχα είναι άστρωτα.

:wave2:

Αδερφέ το να λείπει ολάκερο τακούνι από το ελαστικό,μάλλον για ακατάλληλλο δείκτη μου μυρίζει σε συνεχείς τελικές... ή λάθος πιέσεις...τέσπα...αλλά το πώς έπαθε το υποπλαίσιο ζημιά,αυτό θέλει έρευνα...κανέναν μην πολυπιστεύεις,όλοι έχουν κι από μια ιστορία να σε πείσουν...κατ'αρχήν πως στα έδωσε 20€ φτηνότερα αφού είναι ακριβώτερα τα tourance...:confused:
Τέσπα,είναι καλα τα tourance,για χιλιομετροφάγους,αλλά με 2 ανακλήσεις της michelin (αυτό έγινε στα νέα road 2 κι αυτα τα μπροστινά,τό'ψαξα όταν έψαχνα για λάστιχα στο Χόρνετ) δε τη βγάζεις άχρηστη...απλά η αγορά εκμεταλλεύτηκε το timing της ανάκλησης των μπροστινών της michelin και επεκτάθηκε η "βρώμα"σε όλα της τα μοντέλα...πάλι καλά που δεν κόλλησε και το μοτέρ από τα λάστιχα...στο εξωτερικό πέρασε σαν απλό το συμβάν γύρισε πίσω η ελλατωματική παρτίδα και έληξε το θέμα,εδώ στο Ελλαδιστάν,η michelin...έκλεισε!!!
υγ. τα ΑΝΑΚΕΕ τα είχα στο ΤΑ και απλά ήταν θεικά ειδικά στο βρεγμένο...ακόμα και ένα πισινο ανακεε που είχα βάλει μεταχείρω,έβγαλε 12000κμ-άρα είχε πάνω απο 20000κμ στο σύνολο της ζωής του...

tai
18/11/2007, 12:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
(αυτό έγινε στα νέα road 2 κι αυτα τα μπροστινά,τό'ψαξα όταν έψαχνα για λάστιχα στο Χόρνετ)

εγω το επέστρεψα και μου έβαλε ΑΛΛΟ (οχι τον ιδιο τυπο) και ολα καλά

Η εταιρία με πήρε τηλ
1ον για με ενημερώσει οτι το λάστιχο (το καινούργιο)παραδόθηκε στον λαστιχά
και
2ον μετα απο μια εβδομάδα με ξαναπήρε για να μάθει αν το έβαλα και αν ειναι όλα καλά

άψογη αντιμετώπιση σε πελάτη απο μια (καθότι αποδείχτηκε) σοβαρή εταιρία

Prince-Garbage
18/11/2007, 13:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από nassosxlvbros
κατ'αρχήν πως στα έδωσε 20€ φτηνότερα αφού είναι ακριβώτερα τα tourance...:confused:


Η τιμές που μου έδωσε ήταν 205 για τα Tourance και 225 για να Anakee...

Πέραν αυτού να τονίσω ξανά ότι δεν έχω κάτι με τη συγκεκριμένη εταιρία... Άλλωστε για αυτά τα λάστιχα ξεκίνησα και εγώ.. Μεταφέρω αυτά που άκουσα από επαγγελματία και ρωτάω αν έχει ακούσει κανείς αντίστοιχο περιστατικό.

nassosxlvbros
18/11/2007, 14:34
Εδώ το λίνκ από την ανάκληση:

http://www.michelin.co.uk/uk/front/act_affich.jsp?news_id=20122

και το κείμενο:

Michelin to Recall Pilot Power 2CT and Pilot Power 120/70 ZR 17 Front Motorcycle Tyres
15/06/07

(STOKE-ON-TRENT – 15 June 2007) – Michelin has launched a campaign to recall its Pilot Power 2CT and Pilot Power 120/70 ZR 17 front motorcycle tyres with “Made in France” markings. An examination of these tyres showed a possible defect in the tread due to a manufacturing irregularity. No cases of pressure loss have been reported and no accidents have occurred.

Because customer safety is its primary concern, Michelin has decided as a precaution to replace certain 120/70 ZR 17 Michelin Pilot Power 2CT and Michelin Pilot Power front tyres, which can be identified by the following markings on the sidewall:

a “Made in France” label
DOT 6UCW 980T or DOT 6UCW 979T
Pilot Power: week numbers 2704 to 0406 inclusive
Pilot Power 2CT: week numbers 4505 to 1807 inclusive
These tyres will no longer be sold by dealers.

harlek
24/11/2007, 18:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από Prince-Garbage
Η τιμές που μου έδωσε ήταν 205 για τα Tourance και 225 για να Anakee...

Πέραν αυτού να τονίσω ξανά ότι δεν έχω κάτι με τη συγκεκριμένη εταιρία... Άλλωστε για αυτά τα λάστιχα ξεκίνησα και εγώ.. Μεταφέρω αυτά που άκουσα από επαγγελματία και ρωτάω αν έχει ακούσει κανείς αντίστοιχο περιστατικό.

Η τιμή 205 για τα Tourance είναι με πισινό απλό κι όχι Radial. Το πίσω Anakee είναι ούτως ή άλλως Radial.

Η τιμή για Tourance με πισινό Radial (αντίστοιχο του Anakee) θα ήταν περίπου 240 ευρώ.

nassosxlvbros
25/11/2007, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από harlek
Η τιμή 205 για τα Tourance είναι με πισινό απλό κι όχι Radial. Το πίσω Anakee είναι ούτως ή άλλως Radial.

Η τιμή για Tourance με πισινό Radial (αντίστοιχο του Anakee) θα ήταν περίπου 240 ευρώ.

Αυτή τη τιμή (240) ήξερα για τα Tourance ...και από παλιά τα μετζελερ ήταν πιο ακριβα απο τις άλλες μάρκες