PDA

View Full Version : Cct Εντατήρας καδένας εκκεντροφόρου



gasoil
18/11/2007, 09:52
Γειά σε όλους

Πήρα πριν δυο μήνες και εγώ την Βέφα μου. Είναι πολύ όμορφη και σε πολύ καλή κατάσταση - φαίνεται (και είναι) καινούργια - και ας έχει 37000 km. Προσπαθώ από service manual, τεχνικά αρθρα, forums etc, να μάθω οσο πιο πολλά για την μηχανή αλλά σε μερικά πράγματα δεν έχω βγάλει άκρη και χρειάζομαι τα φώτα σας.
1. Εντατήρες καδένας εκκεκτροφόρου. Χρειάζονται ρύθμιση και κάθε πότε? (Ο κινητήρας μου ακούγεται άψογος, αλλά αυτό είναι μάλλον υποκειμενικό). Στο owners manual δεν αναφέρεται τίποτα.
2. Ρουλεμάν άξονα τιμονιού. Το δικό μου ήθελε λίγο σφίξιμο γιατί είχε τζόγο αλλά η λύση μου φαίνεται ότι είναι τα κωνοειδή ρουλεμάν. Συμφωνείται? Εχει βάλει κανείς σας και πιά?
3. Θέση οδήγησης. Εχει κανείς σηκώσει το τιμόνι? Υπάρχουν κάτι handle bar risers, helibars κ.λ.π. Αν έχει κάποιος άποψη ας γράψει.
4. Καφεδάκι. Μιας και δεν ξέρω κανένα σας (εκτός από τον Τάσο), θάθελα να ξέρω αν πίνετε κανα καφεδάκι και τα λέτε. Για να έχετε Βέφες θα είσαστε ωραίοι τύποι-ισες και εγώ έχω ακόμα πολλά να μάθω.

Ευχαριστώ προκαταβολικά

gregorgeous89
19/11/2007, 21:52
Σε αυτά που μπορώ να σου δώσω τα φώτα μου θα το κάνω:
3: Επακόλουθα της ύψωσης του τιμονιού θα είναι και 3 πράγματα α) λιγότερη προστασία από τον αέρα β) δεν ταιριάζει εμφανισιακά και γ)χειρότερη θέση οδήγησης για στροφές ταξίδια.
4: Όλο και κάτι θα κανονίσουν στην Αθήνα, αν όχι σε περιμένουμε για φραπέ στην Σαλόνικα :wave2:

zolotas
19/11/2007, 22:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από gasoil
Για να έχετε Βέφες θα είσαστε ωραίοι τύποι-ισες

σιγουρα :lol: τις εχουν για να πηγαινουν στο περιπτερο για τσιγαρα και σοκολατες :lol: .....για ταξιδια εχουν σιλκ κομπρεσορε..........:yuck:

gasoil
20/11/2007, 09:57
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Σε αυτά που μπορώ να σου δώσω τα φώτα μου θα το κάνω:
3: Επακόλουθα της ύψωσης του τιμονιού θα είναι και 3 πράγματα α) λιγότερη προστασία από τον αέρα β) δεν ταιριάζει εμφανισιακά και γ)χειρότερη θέση οδήγησης για στροφές ταξίδια.
4: Όλο και κάτι θα κανονίσουν στην Αθήνα, αν όχι σε περιμένουμε για φραπέ στην Σαλόνικα :wave2:

Έυχαριστώ για την γνώμη.
Θα ανέβω αν όχι την Πέμπτη την άλλη βδομάδα σίγουρα

ruyjin
20/11/2007, 12:15
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
4: Όλο και κάτι θα κανονίσουν στην Αθήνα, αν όχι.......

μας πετας το μπαλακι τωρα εεε :mad:
εδω δε μπορειται να βρεθειτε εσεις στο Σαλονικα :D ... αχχχ Σαλονικα, ειχε και φεστιβαλ κινημ/φου αυτες τις μερες.........

ρε αφου σας ειπα κλειστε και με το Σερραιο - κυριακοοοοοο - και πειτε μου και σας εχω κανονισει με χαρτες, ημερομηνιες, ωρες και ............. ψησταριες:D

αντε θα αλλαξω και λαστιχα σε λιγο.....

χαιρετω απαντες βορειους
:wave2:

gregorgeous89
20/11/2007, 20:57
αχχχ Σαλονικα, ειχε και φεστιβαλ κινημ/φου αυτες τις μερες
Ναι ρε εσύ εκεί ξημεροβραδιάζουμαι και από την κουλτούρα δεν πάμε βόλτες.
Συνάντηση - πανελλήνια μάλλον για Αλκυονίδες την βλέπω από την πλευρά μου. :wave2:

ruyjin
21/11/2007, 10:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από gregorgeous89
Ναι ρε εσύ εκεί ξημεροβραδιάζουμαι και από την κουλτούρα δεν πάμε βόλτες.
Συνάντηση - πανελλήνια μάλλον για Αλκυονίδες την βλέπω από την πλευρά μου. :wave2:

[Αλκυονίδες.........]
με αρεσει !!!

του χρονου να μαστε καλα, θα κλεισω δωματιακι (αμα βρω ελευθερο) και θα ανεβω στο φεστιβαλ
τυχεροι, πρεπει να ειναι γμτ !!!

:wave2:

hornet
23/11/2007, 12:26
Οι εντατηρες ειναι αυτοματοι κοινως δεν χεριαζονται περιοδικα σφιξιμο...εαν αρχιζει να κοπανει η καδενα δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν...ειτε εχει χαλασει καποιος και θελει αντικατασταση εντατηρα...ειτε η καδενα εχει φαει πλεον τα ψωμια της και χρηζει αντικαταστασης

Για τα ρουλεμαν εγω δεν εχω αλλαξει ακομα


Τωρα επειδη φανταζομαι οτι σε ποναν οι καρποι σου μαλλον θα πρεπει να μαθεις να στηριζεσαι στη μηχανη με τα ποδια και οχι με τα χερια..!!

gasoil
23/11/2007, 18:49
Hornet thanks. Με κάλυψες.

Respect
23/11/2007, 19:24
Αρχικά δημιουργήθηκε από hornet
Οι εντατηρες ειναι αυτοματοι κοινως δεν χεριαζονται περιοδικα σφιξιμο...εαν αρχιζει να κοπανει η καδενα δυο πραγματα μπορει να συμβαινουν...ειτε εχει χαλασει καποιος και θελει αντικατασταση εντατηρα...ειτε η καδενα εχει φαει πλεον τα ψωμια της και χρηζει αντικαταστασης




Εάν δε το φτιάξει κάποιος και το αφήσει να κοπανά, αυτό τι επιπτώσεις μπορεί να έχει;

gasoil
24/11/2007, 09:07
Το να κοπανάει η καδένα μπορεί να συμβαίνει για δύο λόγους.
1. Το δύσκολο. Η καδένα έχει ξεχειλώσει τόσο πολύ που ο εντατήρας -ο οποίος στην ουσία σπρώχνει την γλύστρα-δεν φτάνει ακόμη και στο τέρμα του να τεντώσει την αλυσίδα.
Αν σου σπάσει η αλυσίδα αποχεραιτάς στην ουσία το μοτέρ στην καλύτερη, στην χειρότερη θα σου κολήσει το μοτέρ και θα σουπιαστείς με όσα χιλιόμετρα πάς. ΑΛΛΑΖΕΙΣ ΚΑΔΕΝΑ
2. Το ευκολο. Εχει σπάσει το ελατήριο του εντατήρα και η καδένα είναι ΟΚ. Αλλάζεις εντατήρα.
Το καλό και στις δύο περιπτώσεις είναι ότι η καδένα στις εξωτερικές της πλευρές έχει οδηγούς και δύσκολα θα πηδήξει γρανάζι.
Πρέπει όμως να βεβαιωθείς ότι αυτό που ακούς είναι η καδένα εκκεντροφόρου και οχι κάτι άλλο

kyriakosVFR
26/11/2007, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
μας πετας το μπαλακι τωρα εεε :mad:
εδω δε μπορειται να βρεθειτε εσεις στο Σαλονικα :D ... αχχχ Σαλονικα, ειχε και φεστιβαλ κινημ/φου αυτες τις μερες.........

ρε αφου σας ειπα κλειστε και με το Σερραιο - κυριακοοοοοο - και πειτε μου και σας εχω κανονισει με χαρτες, ημερομηνιες, ωρες και ............. ψησταριες:D

αντε θα αλλαξω και λαστιχα σε λιγο.....

χαιρετω απαντες βορειους
:wave2:


:wave2: :wave2:

:a55: :a55: :a55:

zolotas
26/11/2007, 22:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από ruyjin
ειχε και φεστιβαλ κινημ/φου αυτες τις μερες.........





πλακα κανεις ε?? ........κατι τυποι με κασκολ ,τραγιασκα,μαλλι κυματιστο στον ανεμο και ταπετσαρια αντι για παντελονι........

ολοι οι ψαγμενοι μαζευτηκαν εδω και πινουν εναν καφε 15 ωρες με κουλουρακια .............που το ειδες το ωραιο?????:confused:


του χρονου θα το παιξω ετσι στυλ ,με μαλλια ,καπελο και κουρτινες ...............μου λειπει το 4χ4 που παιε μονο ασφαλτο :lol:

ruyjin
28/11/2007, 17:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από zolotas
πλακα κανεις ε?? ........κατι τυποι με κασκολ ,τραγιασκα,μαλλι κυματιστο στον ανεμο και ταπετσαρια αντι για παντελονι........

ολοι οι ψαγμενοι μαζευτηκαν εδω και πινουν εναν καφε 15 ωρες με κουλουρακια .............που το ειδες το ωραιο?????:confused:


του χρονου θα το παιξω ετσι στυλ ,με μαλλια ,καπελο και κουρτινες ...............μου λειπει το 4χ4 που παιε μονο ασφαλτο :lol:

xaaxaxaxaxax
:D :lol: :rotflmao: :rotflmao:

:wave2:

trifonas
25/02/2008, 18:30
εχω αλλαξει εντατηρα καδενας στα 47.000κμ. το κοστος του ειναι αν θυμαμαι καλα στα 100 ευρω.
Αν εχει προβλημα και χρειαζεται αλλαγη κτυπαει περιπου σαν βαλβιδες αλλα πιο εντονα.Εντονος ειναι οταν η μηχανη ειναι κρυα.οσο ζεστενεται γινεται πιο ηπιος και μερικες φορες χανοταν τελειως.
Αλλα φιλε μην το αφησεις γιατι θα εχεις πιο σοβαρα προβληματα!!!
Ασε που θα σου την δινει ο θορυβος που κανει.

lazkal
26/02/2008, 00:45
Απο ότι διαβάζω ... ( και κατέχω ..) ,

Τεντωτήρας : ΑΝ ΘΕΣ και δεν έχεις τι άλλο να κάνεις ... , τον αλλάζεις στα 60.000 Km ( αν θές ...)

Είναι πολύ εύκολο πληρ.

http://www.vfrdiscussion.com/forum/index.php?act=Search&CODE=show&searchid=0d497a348e776ff59261f89af0709dba&search_in=posts&result_type=topics&highlite=%2BCam+tensioners


Πάντως επιμένω πως ΔΕΝ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ...

trifonas
26/02/2008, 09:06
ΚΑΙ ΕΓΩ ΤΕΝΤΩΤΗΡΑ ΤΟΝ ΗΞΕΡΑ ΑΛΛΑ ΕΔΩ ΟΛΟΙ ΤΟΝ ΓΡΑΦΟΥΝ ΕΝΤΑΤΗΡΑΣ.ΤΕΝΤΩΝΕΙ ΤΗ ΚΑΔΕΝΑ ΜΗΝ ΕΙΝΑΙ ΧΑΛΑΡΗ.
ΑΚΟΛΟΥΘΕΙΣ ΤΟΝ ΟΧΛΟ.

ruyjin
26/02/2008, 10:44
ρε παιδια τον τελευταιο μηνα το ακουω κι εγω αυτο
κανα πρωινο που ειναι κρυο ακομα ακουγεται θορυβος σαν απο βαλβιδες αλλα μολις ζεσταθει ειναι οκ
παιζει να ειναι αυτο?

trifonas
26/02/2008, 19:52
ΠΟΣΑ ΚΜ ΕΧΕΙ Η ΜΗΧΑΝΗ?

ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΧΤΥΠΑΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
ΕΜΕΝΑ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΙΣ 5.000 ΣΤΡΟΦΕΣ.ΜΕ ΤΙΣ 5.000 ΟΛΑ ΚΑΛΑ.
ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

fantacid
26/02/2008, 20:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από gasoil

2. Ρουλεμάν άξονα τιμονιού. Το δικό μου ήθελε λίγο σφίξιμο γιατί είχε τζόγο αλλά η λύση μου φαίνεται ότι είναι τα κωνοειδή ρουλεμάν. Συμφωνείται? Εχει βάλει κανείς σας και πιά?


ρουλεμαν βαζεις οτι λεει η χοντα

κ πας για αλλαγη οχι για σφιξιμο


αν κ μαλλον τωρα θα το εχεις ηδη φτιαξει


:wave2:

ruyjin
27/02/2008, 06:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από trifonas
ΠΟΣΑ ΚΜ ΕΧΕΙ Η ΜΗΧΑΝΗ?

ΤΟ ΠΙΟ ΠΙΘΑΝΟ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΑΠΟ ΟΤΙ ΞΕΡΩ ΟΙ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΧΤΥΠΑΝΕ ΣΥΝΕΧΕΙΑ.
ΕΜΕΝΑ Ο ΘΟΡΥΒΟΣ ΣΤΑΜΑΤΟΥΣΕ ΠΕΡΙΠΟΥ ΣΤΙΣ 5.000 ΣΤΡΟΦΕΣ.ΜΕ ΤΙΣ 5.000 ΟΛΑ ΚΑΛΑ.
ΑΛΛΑ ΤΟΝ ΑΛΛΑΞΑ ΚΑΙ ΟΛΑ ΚΑΛΑ.

παει για 38.000
αυτο που παρατηρησα σημερα το απογευμα ειναι οτι οταν πηγα να ξεκινησω και ηταν ακομα κρυο ακουγοταν ο θορυβος στη νεκρα, μολις κουμπωνα 1η χωρις να εχω ξεκινησει σταματαγε ο θορυβος

trifonas
27/02/2008, 10:11
ΕΤΣΙ ΞΕΚΙΝΗΣΕ ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΑΛΛΑ ΟΣΟ ΠΗΓΑΙΝΕ ΜΑΛΛΟΝ ΧΑΛΑΡΩΝΕ ΠΙΟ ΠΟΛΥ ΚΑΙ ΓΙΝΟΤΑΝ ΠΙΟ ΕΝΤΟΝΟΣ ΚΑΙ ΜΕΧΡΙ ΤΙΣ 5.000 ΣΤΡΟΦΕΣ.
ΕΜΕΝΑ ΤΟ ΕΚΑΝΕ ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ ΣΤΑ 44.000 ΚΜ.
ΜΑΛΛΟΝ ΚΑΤΙ ΤΕΤΟΙΟ ΠΑΙΖΕΙ ΚΑΙ ΜΕ ΤΟ ΔΙΚΟ ΣΟΥ.ΓΙΑ ΒΑΛΒΙΔΕΣ ΤΟ ΚΟΒΩ ΝΩΡΙΣ.
ΤΩΡΑ ΕΧΩ 48.000 ΚΑΙ ΔΕΝ ΤΙΣ ΕΧΩ ΑΓΓΙΞΕΙ ΑΚΟΜΑ.
ΑΣΕ ΠΟΥ 8ΕΛΟΥΝ ΕΝΑ ΜΑΤΣΟ ΛΕΦΤΑ Η ΜΑΣΤΟΡΕΣ ΓΙΑΤΙ ΓΙΑ ΝΑ ΡΥΘΜΙΣΤΟΥΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΑΝΟΙΧΤΟΙ 2 ΦΟΡΕΣ ΤΟ ΜΟΤΕΡ.

ruyjin
27/02/2008, 10:33
αλλαγη τεντωτηρα δλδ
και ποσο παει????

trifonas
27/02/2008, 11:17
ΑΝ ΘΥΜΑΜΕ ΚΑΛΑ 100 ΕΥΡΩ Ο ΤΕΝΤΩΤΗΡΑΣ ΓΙΑ ΕΡΓΑΣΙΑ ΕΞΑΡΤΑΤΑΙ.

hornet
05/03/2008, 16:59
και εμενα με κυνηγαει ενας νασουλη μου

gasoil
08/03/2008, 08:11
Η αλλαγή του τεντωτήρα-εντατήρα δεν νομίζω ότι έχει νόημα εκτός και άν έχει σπάσει ή κολλήσει. Και αυτό γιατί θεωρητικά και κατά σειρά
α. με τα χιλιόμετρα η καδένα του εκκεντροφόρου ξεχειλώνει.
β. ο τεντωτήρας σπρώχνει την γλύστρα και η γλύστρα τεντώνει (μαζεύει την ανοχή) την καδένα
γ. ο τεντωτήρας φτάνει στο τέρμα του και δεν μπορεί πλέον να μαζέψει το επιπλέον ξεχείλωμα της καδένας.
δ. κοπανάνε καδένα εκκεντροφόρος και βαλβίδες
Αν τώρα αυτά γίνουν οριακά (αυθαίρετα βάζω ότι αυτό θα γίνει περίπου στα 100000 km με normal χρήση) η λύση είναι η αλλαγή της καδένας που έχει ξεχειλώσει και όχι του τεντωτήρα που δεν μπορεί να την τεντώσει.
Πάντως οι τεντωτήρες αλλάζουν χωρίς να λυθεί το μοτέρ.

Τα παραπάνω δεν τα ξέρω από εμπειρία αλλά τα συμπεραίνω λογικά. Και ασφαλώς δεν είμαι και Θεός. Μια άποψη είναι.

ermisVFR
08/05/2009, 20:09
Δύο τεντωτήρες ήρθανε, από USA χέρι-χέρι 53 ευρώ ο ένας με την φλάντζα τους.

Το ανασύρω το θέμα μόνο και μόνο για να μην τεμπελιάσουμε να ανεβάσουμε φωτογραφίες.

Πρώτα θα αλλάξουμε τον μπροστινό και αν και μόνο αν εξακολουθεί και "ducatiζει" από θόρυβο θα αλλάξουμε και τον πίσω.

Με οδηγό το manual και το vfrdiscussion :smokin:

sotokan
08/05/2009, 20:16
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Δύο τεντωτήρες ήρθανε, από USA χέρι-χέρι 53 ευρώ ο ένας με την φλάντζα τους.

Το ανασύρω το θέμα μόνο και μόνο για να μην τεμπελιάσουμε να ανεβάσουμε φωτογραφίες.

Πρώτα θα αλλάξουμε τον μπροστινό και αν και μόνο αν εξακολουθεί και "ducatiζει" από θόρυβο θα αλλάξουμε και τον πίσω.

Με οδηγό το manual και το vfrdiscussion :smokin:



@#$%^&* το ducati μου μέσα........:sad:

SOL-VFR-VTEC
10/05/2009, 20:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από sotokan
@#$%^&* το ducati μου μέσα........:sad:

ελα μωρέ πως κανεισ ετσι???......ετσι και αλλιωσ τα ντουκατια ειναι ΘΗΡΙΑ... :smokin:

ermisVFR
14/05/2009, 03:15
Έγινε και αυτό :)

Παλιός


163615

ermisVFR
14/05/2009, 03:16
Καινούργιος


163616

ermisVFR
14/05/2009, 03:23
Περί της διαδικασίας ξεπεράσαμε και τους Αμερικάνους.... θα τα πούμε άλλη φορά.

Τον αλλάξαμε (gasoil, sotokan, ermisVFR) βγάζοντας μόνο φιλτροκούτι και δεξί φέριγκ. :D

Αλλάξαμε μόνο τον μπροστά. Ο πίσω δεν χρειαζότανε.

Από ξηροκάμπανο ducati έγινε και πάλι HONDA :lol:


163617

hornet
18/05/2009, 10:26
και εγω αλλαξα πριν ενα μηνα παιδες...αλλα αρχισε και ο πισω σιγα σιγα


υποψιν οι νεοι ειναι λιγο διαφορετικοι

sotokan
18/05/2009, 10:42
Όντως Στάθη, έχουν αναβαθμίσει τους τεντωτήρες και έχει αντικατασταθεί ο παλιός κωδικός (14520-MCW-003) με καινούργιο (14520-MCW-013)....
Ελπίζω να πρόνόησες και να έβγαλες το μεταλικό "καπέλο" απ τον παλιό και να το έβαλες στον καινούργιο,γιατί εμείς το ξεχάσαμε την πρώτη φορά και τον ξαναβγάλαμε την επόμενη μέρα (αν και χωρίς αυτό ήταν εντελώς αθόρυβη η καδένα)...
Στα πόσα χλμ άρχισε ο πίσω το κοπάνημα ??????????:wave2: :wave2: :wave2:

ermisVFR
28/05/2009, 02:30
Ας γράψουμε ένα HOW TO

Σύμπτωμα:
Κάτι σαν κτύπημα από συντονισμό κυρίως όταν ο κινητήρας είναι κρύος. Όσο περνάνε τα χιλιόμετρα χειροτερεύει. Εμφανίζεται κυρίως στον μπροστινό τεντωτήρα μετά τα 50 ή 60 χιλ χλμ.

Εργαλεία:
Ένα σταυροκατσάβιδο
Ένα οκτάρι με προέκταση
Ένα μυτοτσίμπιδο


164707

ermisVFR
28/05/2009, 02:31
2


164708

ermisVFR
28/05/2009, 02:32
3


164709

ermisVFR
28/05/2009, 02:38
Ανταλλακτικά

Ο τεντωτήρας (14520-MCF-013) και
η φλάντζα (14523-MCW-003)


164710

ermisVFR
28/05/2009, 02:44
Πρέπει να σηκώσουμε το tank, να βγάλουμε το δεξί φέριγκ και να βγάλουμε το φιλτροκούτι.

Για το tank ξεβιδώνουμε τις δύο οκτάρες βίδες μπροστά


164711

ermisVFR
28/05/2009, 02:47
Μετά όλες τις βίδες του φιλτροκουτιού με κατσαβίδι.


164712

ermisVFR
28/05/2009, 02:51
Μετά το δεξί φέριγκ με άλλεν
Στο τέλος θα είναι κάπως έτσι :lol:


164713

ermisVFR
28/05/2009, 03:02
ΠΡΟΣΟΧΗ

Το να βγει το κάτω μέρος από το φιλτροκούτι δεν είναι δύσκολο, χρειάζεται μόνον ένα κατσαβίδι για να ξεβιδώσουμε τις χοάνες ( ; ) εισαγωγής καθώς και τον αισθητήρα βαρομετρικής πίεσης (!), ένα δοχείο υποπίεσης, την βαλβιδα PAIR και τον αισθητήρα υποπίεσης :ZZZ:
Το δύσκολο είναι να το ξανασυνθεθεί. :dizzy:
Το manual είναι αρκετό. :hypnotize


164714

ermisVFR
28/05/2009, 03:08
Ο τεντωτήρας βρίσκεται στοδεξί μέρος του κινητήρα


164715

ermisVFR
28/05/2009, 03:12
κάτω από τον ..... Fuel Pressure Regulator, εκεί που καταλήγει το σωληνάκι της βενζίνης

Τον βρήκαμεεεεε :D


164716

ermisVFR
28/05/2009, 03:17
Συνεχίζεται....


164717

macrozan
14/06/2009, 02:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από ermisVFR
Συνεχίζεται....

τι συνεχίζεταιαιαι ; πότε συνεχίζεται ;

λέγε βρε ερμή μου, γιατί από σήμερα μού βάρεσε κι εμένα (57,300 χλμ). το πρωί όταν είναι κρύο δεν είπες ;;;

ermisVFR
15/06/2009, 22:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από macrozan
τι συνεχίζεταιαιαι ; πότε συνεχίζεται ;

λέγε βρε ερμή μου, γιατί από σήμερα μού βάρεσε κι εμένα (57,300 χλμ). το πρωί όταν είναι κρύο δεν είπες ;;;


Σήμερα - αύριο η συνέχεια.... έλειπα..... :wave2:

Άλλαξέ το πριν το φθινόπωρο. Το ανταλλακτικό περίπου 70 ευρώ και δύο ώρες εργασία

nick_VFR
01/10/2014, 21:16
Σήμερα - αύριο η συνέχεια.... έλειπα..... :wave2:

Άλλαξέ το πριν το φθινόπωρο. Το ανταλλακτικό περίπου 70 ευρώ και δύο ώρες εργασία

Τώρα πείτε μου... φταίω που έγινα τυμβωρύχος; :uplate:


"Σήμερα - αύριο"... και έχουν περάσει 5 χρόνια!! :cry:


Ακούω έναν περίεργο ήχο όταν κλείνω το γκάζι και ενώ πέφτουν οι στροφές, κάτι σαν "τακ-τακ-τακ-τακ-..."
Μόλις φτάσουν οι στροφές στο ρελαντί, σταματάει. Και υποψιάζομαι την καδένα...

Μα καλά, τα VFR βγάζουν τα προβλήματα τους λίγο μετά τα 50.000 χλμ. μαζεμένα? Μόλις πριν λίγες μέρες άλλαξα πηνία και ανορθωτή! :cry:

trifonas
01/10/2014, 21:38
Πιθανον φιλαρακι ειναι τεντωτηρας καδενας και οχι καδενα. Τα ίδια συμπτώματα είχα κι εγώ. Καδενα θες πολλα ακομα για να πεις οτι χρηζει αλλαγης.

nick_VFR
01/10/2014, 22:06
Good point! :a013:


Το έβαλα μπρος πριν από λίγο. Δεν άκουσα τίποτα, αλλά ήταν κρύο το μοτέρ και τον ήχο τον είχα ακούσει με ζεστό (έως παραζεσταμένο).

Υπάρχει περίπτωση να ακούγεται με ζεστό και όχι κρύο μοτέρ; Μέχρι τώρα, για το ανάποδο είχα ακούσει! Αν είναι, να ψαχτώ για τίποτα άλλο...

trifonas
01/10/2014, 23:08
Ετσι εκανε και μενα στην αρχη. Με την χρήση θα το ακούς όλο και πιο συχνά μέχρι να σε κουράσει και πας για αλλαγή.

nick_VFR
02/10/2014, 21:05
Ετσι εκανε και μενα στην αρχη. Με την χρήση θα το ακούς όλο και πιο συχνά μέχρι να σε κουράσει και πας για αλλαγή.

Άμα το χειρότερο που μπορεί να συμβεί είναι να με... κουράσει, καλά είμαστε.


Thanks trifonas! :)