PDA

View Full Version : καύσιμο



dsalpeas
01/11/2004, 22:37
Γειά σας παιδιά ,
ήθελα να ρωτήσω τι βενζίνη είναι καλύτερο να βάζω στο fazer μου. Μέχρι τώρα έβαζα απλή αμόλυβδη (μου το σύστησε ο αντιπρόσωπος). Δεν έχω εντοπίσει προβλήματα αλλά θα ήταν καλό να είχα και άλλες γνώμες για το θέμα.
Ευχαριστώ πολύ

zalaros
01/11/2004, 23:16
Από τότε που αγόρασα το Fazer και για περίπου 1 μήνα έβαζα v-power και διαπίστωσα ότι έκαιγε υπερβολικά περισσότερο από ότι άκουγα πριν το αγοράσω. Σκεφτηκα λοιπόν να δοκιμάσω απλή αμόλυβδη και από τότε βάζω μόνο απλή αμόλυβδη για καθαρά λόγους αυτονομίας. Ρώτησα σε εξουσιοδοτημένο service της Yamaha και μου είπαν πως είναι λογικό το να καίει ο κινητήρας γρηγορότερα τις ενισχυμένες βενζίνες (δίνοντάς σου επιδόσεις και μειωμένη αυτονομία) γιατί πολύ απλά μπορεί να το κάνει αυτό. Είναι δηλαδή καθαρά θέμα τεχνολογίας κινητήρα και το μηχανάκι μας διαθέτει τελευταίας τεχνολογίας κινητήρα. Έτσι μου είπαν και μέχρι τώρα διαπιστώνω πως έτσι είναι. Με λίγα λόγια αν θες επιδόσεις με μειωμένη αυτονομία βάζεις v-power 95, v-power racing, Bp Ultimate κτλ. ενώ αν θες αυτονομία βάζεις απλή αμόλυβδη προσέχοντας πάντα φυσικά από που βάζεις βενζίνη. Πρόσφατα φούλαρα το Fazer με 10 euro και φάνηκαν υπερβολικά λίγα αλλά το μόνο που άκουγες ήταν τα πειράκια να βαράνε :eyepop: :lol: οπότε θέλει προσοχή. Ελπίζω να βοήθησα και επίσης ελπίζω να μην σου λέω μαμακίες. Σου μετέφερα απλά αυτά που μου είπαν.

THEOD
02/11/2004, 08:08
Προσωπικά δεν κατάφερα να εντοπίσω καμμία διαφορά είτε έβαζα απλή αμόλυβδη, είτε υψηλών οκτανίων.
Αυτό μάλλον είναι αποτέλεσμα του ψεκασμού που δεν πολυκαταλαβαίνει από τέτοια...

Οπότε βάζω φθηνή-απλή αμόλυβδη και δεν ξανασχολήθηκα με το θέμα.

Αρκεί ο βενζινάς σου να μη νοθεύει την βενζίνη, γιατί πειράκια στο FZ6 λίγο περίεργο μου ακούγεται...

melsaltas
02/11/2004, 08:32
ΠΑΙΔΕΣ,
ΣΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ ΒΑΖΩ 100 ΟΚΤΑΝΙΩΝ ΜΟΝΟ ΚΑΙ ΜΟΝΟ ΕΠΕΙΔΗ ΕΧΩ ΑΚΟΥΣΕΙ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙ ΚΑΛΟ ΣΤΟΝ ΚΙΝΗΤΗΡΑ. ΒΕΒΑΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΠΛΗ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΚΑΤΑΛΑΒΩ ΓΙΑΤΙ ΔΕΝ ΕΧΩ ΤΗΝ ΠΕΙΡΑ ΠΟΥ ΑΠΑΙΤΗΤΑΙ ΚΑΙ ΕΧΩ ΠΟΛΥ ΠΑΡΑΠΑΝΩ ΑΛΟΓΑ ΚΑΙ ΤΕΛΙΚΗ ΑΠ'ΟΤΙ ΧΡΕΙΑΖΟΜΑΙ.
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΝΑ ΦΙΛΟΣ ΕΧΕΙ VARADERO ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ ΕΚΑΤΟΣΤΑΡΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ ΧΛΜ ΚΑΙ 20 ΧΛΜ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΤΟΥ.
ΤIΣ ΠΡΟΑΛΛΕΣ ΠΗΓΑΙΝΑΜΕ ΜΑΖΙ (ΚΑΙ ΜΕ ΤΟΝ RAPIDSHADE) KAI ΠΗΓΑΙΝE 230ΧΛΜ.
:wave2:

THEOD
02/11/2004, 13:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από melsaltas
ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΛΛΗ ΕΝΑ ΦΙΛΟΣ ΕΧΕΙ VARADERO ΚΑΙ ΑΠΟ ΤΟΤΕ ΠΟΥ ΒΑΖΕΙ ΕΚΑΤΟΣΤΑΡΑ ΤΟΥ ΕΧΕΙ ΔΩΣΕΙ ΠΟΛΥ ΠΙΟ ΑΝΕΤΑ ΧΛΜ ΚΑΙ 20 ΧΛΜ ΣΤΗΝ ΤΕΛΙΚΗ ΤΟΥ.
:wave2:


20 χιλιόμετρα επιπλέον τελική από βενζίνη ????

Χλωμό το βλέπω...
Για να πάρεις 20χιλιόμετρα τελική στην περιοχή πάνω από 200 θέλεις τουλάχιστον καμμιά 30 άλογα επιπλέον....

melsaltas
02/11/2004, 13:41
Αρχικά δημιουργήθηκε από THEOD
20 χιλιόμετρα επιπλέον τελική από βενζίνη ????

Χλωμό το βλέπω...
Για να πάρεις 20χιλιόμετρα τελική στην περιοχή πάνω από 200 θέλεις τουλάχιστον καμμιά 30 άλογα επιπλέον....

TI NA ΣΟΥ ΠΩ......
ΕΧΕΙΣ ΞΑΝΑΚΟΥΣΕΙ VARADERO ΝΑ ΠΗΓΑΙΝΕΙ ΜΕ 230?
ΜΕΤΡΗΜΕΝΑ ΑΠΟ 2 ΚΟΝΤΕΡ(ΧΧ ΚΑΙ R1).
KAI EMENA ΠΕΡΙΕΡΓΟ ΜΟΥ ΦΑΙΝΕΤΑΙ ΑΛΛΑ ΑΛΛΑ......