PDA

View Full Version : Εκμάθηση Λαμιωτικής Γλώσσας άνευ διδασκάλου



CIRUS
19/11/2007, 18:02
δεν ειναι δικο μου το παραθετω οπως το εγραψε ο δημιουργος του:

Εκμάθηση Λαμιωτικής Γλώσσας άνευ διδασκάλου

Εισαγωγή

Το εγχειρίδιο αυτό αποτελεί μία νέα και σύγχρονη μέθοδο εκμάθησης της Λαμιωτικής
χωρίς να χρειάζεται παρακολούθηση μαθημάτων και δαπάνη μεγάλων χρηματικών ποσών. Η
μέθοδος αυτή ονομάζεται Μέθοδος του ποτηριού. Γράφτηκε στα πλαίσια της φοιτητικής μου
καριέρας για να εξυπηρετήσει τους συμφοιτητές μου στην καθημερινή τους επικοινωνία με τους
κατοίκους της Λαμίας αλλά και για να βοηθήσει τους Έλληνες τουρίστες που θα την
επισκέπτονται. Το εγχειρίδιο αυτό δεν αποτελεί πλήρη οδηγό εκμάθησης της γλώσσας καθώς δεν
διδάσκει πέραν των βασικών, τους κανόνες γραμματικής, αλλά ούτε και τον τρόπο γραφής της.

1.Η μέθοδος του ποτηριού
1.1. Η μέθοδος του ποτηριού πήρε το όνομα της από ένα ποτήρι νερό. Την ονόμασε ο Σοφός
Γέροντας στην προσπάθειά του να εξηγήσει τους βασικούς κανόνες του Λαμιωτικού λόγου σε
φίλους κατά τη διάρκεια απείρου καψίματος σε καφετέρια της Καλαμάτας το 2005. Ήταν η αρχή
για να γραφτεί αυτό εδώ το εγχειρίδιο.
1.2. Τι λέει όμως ο κανόνας του ποτηριού; Γιατί έγινε μέθοδος;
Το ποτήρι είναι τρισύλλαβη λέξη και τονίζεται στη δεύτερη συλλαβή. Αν αφαιρέσουμε όλα τα
φωνήεντα εκτός από το τονιζόμενο μας απομένει “πτήρ”. Επειδή με αυτή τη λογική σχηματίζονται
πολλές λέξεις ονομάστηκε ως κανόνας του ποτηριού. Στην πορεία, μετά από πολύωρες μελέτες και
αναλύσεις της Λαμιωτικής και αφού πάρθηκε η απόφαση να γίνει το εγχειρίδιο, ονομάστηκε
μέθοδος.

2.Εφαρμογή του κανόνα
Όπως είπαμε, η βασική αρχή της μεθόδου – κανόνα είναι η αφαίρεση των φωνηέντων
εκτός του τονιζομένου. Ας δούμε τώρα μερικές λέξεις που ακολοθούν πιστά τον κανόνα.
π.χ. κιθάρα --> Κ[ι]-θά-ρ[α] άρα κθάρ
Σεβίλλη --> Σ[ε]-βί-λλ[η] άρα Σβίλλ
τασάκι --> Τ[α]-σά-κ[ι] άρα τσάκ
κουτί --> Κ[ου]-τί άρα κτί
ποντίκι --> π[ο]-ντί-κ[ι] άρα πντίκ
και μία φράση που να χρησιμοποιεί κάποιες από τις παραπάνω λέξεις: Στη Σβίλλ είδ έν' να παίζ
κθάρ κι είχ έν τσάκ αντί για κτί να τ πτάν τα λεφτά. Ειχ μαζί τ' κι ένα πντίκ. (μτφ. Στη Σεβίλλη είδα
έναν να πάιζει κιθάρα και είχε έναν τασάκι αντί για κουτί να του πετάνε τα λεφτά. Είχε μαζί του κι
ένα ποντίκι.)
Κατά αυτό τον τρόπο λοιπόν σχηματιζονται οι λέξεις. Όπως πάντα όμως υπάρχουν και οι
εξαιρέσεις που μας δυσκολεύουν.
2.1.Εξαιρέσεις
Ναι, ακόμα κι αυτοί οι άνθρωποι σκέφτηκαν να βάλουν εξαιρέσεις στην γλώσσα τους.
Δυστυχώς δεν μπορούμε να εφαρμόσουμε σε όλες τις λέξεις τον κανόνα του ποτηριού. Ένα
παράδειγμα είναι οι λέξεις που αρχίζουν από φωνήεν. Δεν μπορούμε να το αφαιρέσουμε.
Περιέργως, ενώ έχουν κόψει τα πάντα, τα φωνήεντα στην αρχή των λέξεων τα αφήνουν ως έχουν.
π.χ. Αμάξι --> α-μά-ξ[ι] άρα αμάξ
Εδώ υπάρχει κι άλλη εξαίρεση. Αν μία λέξη τονίζεται στο φωνήεν από το οποίο ξεκινά τότε έχω
π.χ. Άρωμα--> ά-ρ[ω]-μα άρα άρμα ενώ το άρμα γίνεται άρμ.
Άλλη εξαίρεση αποτελούν οι μακρυσύλλαβες λέξεις που μένουν ως έχουν αλλά προφέρονται με
την χαρακτηριστική προφορά.
Πάμε να δούμε όμως, τι γίνεται με τις λέξεις που τελειώνουν σε -άνι, όπως π.χ. το λιμάνι. Εδώ
έχουμε το φαινόμενο της αναστροφής, δηλαδή, το τελευταίο -ι έρχεται πριν το -ν. Έτσι έχουμε το
λιμάιν. Το ίδιο συμβαίνει και με τις λέξεις που τελειώνουν σε -όνι, όπως το κανόνι, που γίνεται
κανόιν.
Ιδιαίτερη περίπτωση απωτελεί η λέξη προβατίνα που αντί να γίνεται προβτίν, γίνεται πράτνα. Η
σύντομη έρευνα έδειξε πως το πιο πιθανό είναι να εννοούν μόνον το κρέας για κοντοσούβλι γιατί
εφόσον απο προβατίνα έγινε πράτνα, μάλλον θα είναι χωρίς κόκκαλα και προβιά, άρα σκέτο κρέας.
2.3. Τώρα ας κλίνουμε μερικά βασικά ρήματα.

Είμαι είμ
είσαι είσ
είναι είν
είμαστε είμαστ
είσαστε είσαστ
είναι είν

έχω ιέχου
έχεις έχς
έχει έχ
έχουμε έχμε
έχετε έχτε
έχουν έχν

Πειράζω πράζω
πειράζεις πράζς
πρειράζει πράζ
πειράζουμε πράζμ
πειράζετε πράζτ
πειράζουν πράζν

3.Συντακτικό και προφορά
Προσέχουμε ιδιαίτερα να προφέρουμε έντονα το χαρακτηριστικό λι και νι, είναι
σημαντικό για να γίνουμε κατανοητοί. Δεν λέμε ποτέ της καταλήξεις σαν Γερμαναράδες αλλά σαν
Άγγλοι.
Ποτέ πριν από αρσενικό δεν βάζουμε άρθρο -ο αλλά πάντα άρθρο -η που απλά τραβάμε
την προφορά ενώ αν βάζουμε -η για θηλυκό το προφέρουμε κοφτά σαν μακαρόνι λέσχης. Αν μία
φράση μπορεί να γίνει μικρότερη τότε χρησιμοποιούμε τον πιο σύντομο τρόπο. Τα πολλά λόγια
είναι φτώχεια και τα σπόιλερς για το Σουμπαρού είναι πανάκριβα.

4.Μερικές έτοιμες φράσεις για τους βιαστικούς

Τι κάνεις, πως πάει; - Τι κάνς, τι φτιάνς;
Πειράζει αν κοιτάω; - Πράζ αν τράω;
Μπορώ να τα μαζέψω; Ναι, μαζεψέ τα. - Μπουρώ να τα μασω; Ναι, μάστα.
Να σε κεράσω ένα ποτάκι; - Να σ κρασ εν πτάκ;
Μου δίνεις το αλάτι; - Μ δίνς τ αλάτ;
Σε γάμο ήσουνα; - Σε γάμ ήσαν;
Γάμοι εδώ, γάμοι εκεί, γάμοι και στο χωριό μου – Γάμοι σα δω, γάμοι σα κει, γάμοι και στο χουριό
μ.
Άντε γαμήσου – Αι γαμής
Στον πούτσο μου – Στν πούτσ μ
Που είναι οι πουτάνες; - Που ειν οι πτανς;

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

costas81
19/11/2007, 18:09
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :bawl: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

cityfly
19/11/2007, 18:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από CIRUS
δεν ειναι δικο μου το παραθετω οπως το εγραψε ο δημιουργος του:

Εκμάθηση Λαμιωτικής Γλώσσας άνευ διδασκάλου





πρειράζει πράζ




ε ρε μπλέξιμο

μέχρι και ο δάσκαλος μπερδεύτηκε


:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: :rotflmao: