PDA

View Full Version : Eπιγονατίδες?



tati
20/11/2007, 09:16
Ποιές επιγονατίδες για χωμάτινη χρήση θεωρείτε οτι προστατεύουν καλύτερα?

γιατί απ οτι έχω δει...όλοι τις αλλάζουν αφού την πάθουν:(

OldMan
20/11/2007, 11:05
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Αν διαθέτεις άφθονο χρήμα, μπορείς να πάρεις κάποιες τύπου CPI (που έχουν κομπλέ άρθρωση και προστατευτικά) αλλά πρέπει να αγγίζουν τα 700 ? το ζευγάρι ... :winka:

Στην αμέσως φθηνότερη version, πάμε σ'αυτές που πιάνουν πάνω και κάτω από το γόνατο (γύρω στα 150 -170 ?), οι οποίες είναι ΠΟΛΥ καλές, αλλά έχουν 3 μειονεκτήματα:
1. ΔΕΝ αντέχουν 2ο χτύπημα (χαλάει ο μηχανισμός)...
2. "Μασάνε" το εσωτερικό του παντελονιού ...
3. Είναι πολύ ογκώδεις (σε σημείο να χρειάζεσαι μεγαλύτερο νούμερο παντελονιού)...

Μετά περνάμε στις "απλές" (δέσιμο μόνο στην γάμπα) που έχουν από 10+ έως 60-70?.
Νομίζω ότι κάποια μεσαία (30-35?) κατηγορία σ'αυτές θα σε καλύψει μια χαρά ...!!!

(το βασικό είναι να μπαίνουν σωστά και να ΜΕΝΟΥΝ στην σωστή θέση...) :wave2:

tati
20/11/2007, 11:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
:rolleyes: :rolleyes: :rolleyes:
Αν διαθέτεις άφθονο χρήμα, μπορείς να πάρεις κάποιες τύπου CPI (που έχουν κομπλέ άρθρωση και προστατευτικά) αλλά πρέπει να αγγίζουν τα 700 ? το ζευγάρι ... :winka:

Στην αμέσως φθηνότερη version, πάμε σ'αυτές που πιάνουν πάνω και κάτω από το γόνατο (γύρω στα 150 -170 ?), οι οποίες είναι ΠΟΛΥ καλές, αλλά έχουν 3 μειονεκτήματα:
1. ΔΕΝ αντέχουν 2ο χτύπημα (χαλάει ο μηχανισμός)...
2. "Μασάνε" το εσωτερικό του παντελονιού ...
3. Είναι πολύ ογκώδεις (σε σημείο να χρειάζεσαι μεγαλύτερο νούμερο παντελονιού)...

Μετά περνάμε στις "απλές" (δέσιμο μόνο στην γάμπα) που έχουν από 10+ έως 60-70?.
Νομίζω ότι κάποια μεσαία (30-35?) κατηγορία σ'αυτές θα σε καλύψει μια χαρά ...!!!

(το βασικό είναι να μπαίνουν σωστά και να ΜΕΝΟΥΝ στην σωστή θέση...) :wave2:

Αντώνη έχω αυτές τις απλές.....οι οποίες δε μένουν στη σωστή θέση και στη τούμπα ανακαλύπτεις οτι έχει ματακινηθεί:(

για αυτό ρωτάω θέλω να μαζέψω ευρά για να πάω για το ασφαλέστερο....για τα γόνατά μου.

αυτά των 700.....φοριούνται άνετα? ή νιώθεις σα.. δε ξέρω τι και δε βολεύεσαι?

hector
20/11/2007, 11:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
Ποιές επιγονατίδες για χωμάτινη χρήση θεωρείτε οτι προστατεύουν καλύτερα?

γιατί απ οτι έχω δει...όλοι τις αλλάζουν αφού την πάθουν:(


οι Asterisk αλλα απο τιμη......απο 400€ και πανω...
το βασικο ερωτημα ειναι τι επιγονατιδα χρειαζεσαι, δηλαδη: εχεις καποια ευαισθησια, τραυματισμο κτλ τοτε σιγουρα χρειαζεσαι κατι που να " δενει" το γονατο εκτος απο το να προστατευει απο κτυπηματα.
εγω χρησιμοποιω τις απλες των 30-40€....βεβαια σκεφτομαι να παρω κατι πιο ενισχυμενο αφου πλεον δεν γυμναζομαι και το μονο που κανω ειναι ενα γρηγορο ζεσταμα πριν το ξεκινημα της
βολτας-προπονησης.
σιγουρα θα προτεινα να κοιταξεις καποια επιγονατιδα που να προστατευει το γονατο και στις βιαιες κινησεις, "γυρισματα" που συχνα δεχεται (πχ το ποδι μπλεκεται σε κλαδια, πετρα, ενω η μηχανη κινηται).
για κοιτα τις evs στον τζορτζοπουλο:beer:

καλες βολτες....και πανω απο ολα με ασφαλεια:wave2:

Cpt. Haddock
20/11/2007, 11:18
Εγώ πάλι δεν ξέρω απ' αυτά τα πράγματα...

Είχα πάρει όμως τις Sinisalo Action (22 ευρώ τις έχει ο Τζωρτζόπουλος) και δεν κουνήθηκαν ούτε μια φορά (και "άγγιξαν" το έδαφος αρκετές φορές :lol: )

Βέβαια εγω πήγαινα με :ZZZ: ρυθμούς αλλά και πάλι δε μου έδωσαν την εντύπωση μέσα απο το παντελόνι οτι θα μπορούσαν να κουνηθούν

τεσπα

:wave2:

OldMan
20/11/2007, 11:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
Αντώνη έχω αυτές τις απλές.....οι οποίες δε μένουν στη σωστή θέση και στη τούμπα ανακαλύπτεις οτι έχει ματακινηθεί
Αν έχουν μετακινηθεί ΜΕΤΑ την τούμπα, never mind...:lol:

(εκτός αν χάνεις χρόνο στην Ειδική να τις ξαναφορέσεις σωστά...) :winka:


Υ.Γ.
Δεν μπορώ να καταλάβω πως χτυπάτε στα γόνατα πέφτοντας ...:confused:

Οι επιγονατίδες είναι να για γλυτώνεις "τράκες" ενώ είσαι ΠΑΝΩ στο μηχανάκι (κλαδιά, βράχια, κορμούς, αναχώματα, άλλα μηχανάκια :lol: κ.λ.π.).

Stergios69
20/11/2007, 11:28
Έχει και κάτι ΑΧΟ που δένουν και στον μηρό με κανα 60άρι...
Αν τις φορέσεις σωστά δεν ενοχλουν στο παραμικρό και με την μικρή μου εμπειρία ούτε μετακινούνται στο πέσιμο.
:wave2:

tati
20/11/2007, 11:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
Εγώ πάλι δεν ξέρω απ' αυτά τα πράγματα...

Είχα πάρει όμως τις Sinisalo Action (22 ευρώ τις έχει ο Τζωρτζόπουλος) και δεν κουνήθηκαν ούτε μια φορά (και "άγγιξαν" το έδαφος αρκετές φορές :lol: )

Βέβαια εγω πήγαινα με :ZZZ: ρυθμούς αλλά και πάλι δε μου έδωσαν την εντύπωση μέσα απο το παντελόνι οτι θα μπορούσαν να κουνηθούν

τεσπα

:wave2:

ευχαριστώ Ηλία:wave2:

και εγώ αυτές έχω;)

OldMan
20/11/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από Stergios69
Έχει και κάτι ΑΧΟ που δένουν και στον μηρό με κανα 60άρι...
Αν τις φορέσεις σωστά δεν ενοχλουν στο παραμικρό και με την μικρή μου εμπειρία ούτε μετακινούνται στο πέσιμο.
:wave2:
Σωστός ο Στέργιος ...!!! :wave2: :beer:

(και είναι και πολύ Honky Tonky ...:winka: )

tati
20/11/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από hector
οι Asterisk αλλα απο τιμη......απο 400€ και πανω...
το βασικο ερωτημα ειναι τι επιγονατιδα χρειαζεσαι, δηλαδη: εχεις καποια ευαισθησια, τραυματισμο κτλ τοτε σιγουρα χρειαζεσαι κατι που να " δενει" το γονατο εκτος απο το να προστατευει απο κτυπηματα.
εγω χρησιμοποιω τις απλες των 30-40€....βεβαια σκεφτομαι να παρω κατι πιο ενισχυμενο αφου πλεον δεν γυμναζομαι και το μονο που κανω ειναι ενα γρηγορο ζεσταμα πριν το ξεκινημα της
βολτας-προπονησης.
σιγουρα θα προτεινα να κοιταξεις καποια επιγονατιδα που να προστατευει το γονατο και στις βιαιες κινησεις, "γυρισματα" που συχνα δεχεται (πχ το ποδι μπλεκεται σε κλαδια, πετρα, ενω η μηχανη κινηται).
για κοιτα τις evs στον τζορτζοπουλο:beer:

καλες βολτες....και πανω απο ολα με ασφαλεια:wave2:

ακριβώς αυτό που αναφέρεις! ΄θέλω μια επιγονατίδα να προστατεύει το γόνατο για τα "γυρίσματα". Και το πιο συχνο΄σε μένα μέχρι στιγμής το μπλέξιμο στα κλαδιά;)

ευαισθησία έχω στα γόνατα απο κακώσεις....στο παρελθόν, οχι όμως ρήξη χιαστών κτλ κτλ αλλά κατι ΄τετοιο θέλω να προλάβω..

nikos force
20/11/2007, 11:38
mia kali poystia...einai...pas se filo orthopediko kai sou grafei mia malakia pou foriete apo osous exoun spasei gonato...gia auto soy pernoun metra... pas meta sto typo pou tha sou parei metra me tis idi yparxouses epigonatides sous...kai sou pairnei metra me tis epigonatides sou foremenes...absolute katastaseis...den pathainei tipota to gonato meta...de gyrnaei kai den spaei pros kamia kateyfthinsi

Cpt. Haddock
20/11/2007, 11:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
pas se filo orthopediko kai sou grafei mia malakia pou foriete apo osous exoun spasei gonato...

Κηδεμόνας λέγεται... :wave2:


"Αυριο για σκι με τον κηδεμόνα σου" :lol: :rotflmao:

tati
20/11/2007, 11:39
δηλαδή για να τα έχω λίγο πιο ξεκάθαρα στο μυαλό μου μεταξύ Asterisk πχ και evs ή ΑΧΟ

οι ΑSTERISK προστατεύουν καλύτερα?

tati
20/11/2007, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από nikos force
mia kali poystia...einai...pas se filo orthopediko kai sou grafei mia malakia pou foriete apo osous exoun spasei gonato...gia auto soy pernoun metra... pas meta sto typo pou tha sou parei metra me tis idi yparxouses epigonatides sous...kai sou pairnei metra me tis epigonatides sou foremenes...absolute katastaseis...den pathainei tipota to gonato meta...de gyrnaei kai den spaei pros kamia kateyfthinsi

αυτό είναι καλύτερο και απο τις ακριβές ακριβές τις επιγονατίδες?

OldMan
20/11/2007, 11:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
οι ΑSTERISK προστατεύουν καλύτερα?
Ναι, αλλά θα περπατάς σαν χεσμένη ...:lol:

(και είναι πιο ευαίσθητες σε σπασίματα - ουσιαστικά χρησιμοποιούνται από αυτούς που έχουν κάποιο πρόβλημα ή "ευαισθησία" στα γόνατα ...)

tati
20/11/2007, 11:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από OldMan
Ναι, αλλά θα περπατάς σαν χεσμένη ...:lol:

(και είναι πιο ευαίσθητες σε σπασίματα - ουσιαστικά χρησιμοποιούνται από αυτούς που έχουν κάποιο πρόβλημα ή "ευαισθησία" στα γόνατα ...)

καλύτερα απο χέσιμο παρά απο πέσιμο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

ναι αυτό ανέφερα στο πρώτο ποστ...οτι οσοι έχουν πρόβλημα πανε για αυτές....και για αυτό σκέφτομαι μπας και προλάβω τίποτες....

tati
20/11/2007, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
καλύτερα απο χέσιμο παρά απο πέσιμο:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:



τώρα που το ξαναδιαβάζω νομίζω πως προτιμώ το αντίστροφο

:rotflmao: :rotflmao: :rotflmao:

Cpt. Haddock
20/11/2007, 11:51
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
ναι αυτό ανέφερα στο πρώτο ποστ...οτι οσοι έχουν πρόβλημα πανε για αυτές....και για αυτό σκέφτομαι μπας και προλάβω τίποτες....

ρε συ....

Μηπως υπερβάλλεις λίγο;



:sick:

tati
20/11/2007, 11:55
Αρχικά δημιουργήθηκε από Cpt. Haddock
ρε συ....

Μηπως υπερβάλλεις λίγο;



:sick:

κοιτα αυτές που έχω στανταρ θέλουν άλλαγμα, τώρα αν είναι να πάρω κατι καινούργιο απλά θέλω το καλύτερο δυνατό. Και ουκ ολίγοι έχουν σακατεμένα γόνατα εξαιτίας της οδήγησης στο χώμα (όχι μόνο βέβαια απο αυτό,αλλά αυτο δεν είναι το θέμα)

nikos force
20/11/2007, 11:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από tati
αυτό είναι καλύτερο και απο τις ακριβές ακριβές τις επιγονατίδες? ayto exei kanei filos mou pou apla exei SAKATEPSEI ta gonata tou... tou exoun gyrisei apo kapaki...riksi xeiastwn syndesmwn apo malakia desmimo mpotas sto snoabord kai tetoia...

Χωμάτινος
20/11/2007, 12:10
Αρθρωτή AXO δαγκωτό !! :wave2:

kosdros
20/11/2007, 14:12
είπαν και οι παραπάνω, αλλά θα το πω και εγώ άλλη μια για να δώσω έμφαση!

Όποια και να πάρεις είναι σημαντικό να την δένεις σωστά για να κάνει την δουλειά της!

marios8
20/11/2007, 14:28
Τάνια μίλα με τον Πέτρο .
Μετά την ρήξη χιαστών πήρε επιγονατίδες (του πήραν μέτρα απο το γόνατο) που δεν γυρνάει το πόδι με τίποτα.
Δέν θυμάμαι την μάρκα :sad: , αλλα θυμάμαι ότι είναι πανάκριβες. Να σκεφτείς οτι πήρε μόνο την αριστερή. Του τις είχε προτείνει ο Καλαμποθάκης που έχει χοντρό πρόβλημα.

:beer: :beer: :beer: :wave2:

Baggelhs20
20/11/2007, 14:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από kosdros
είπαν και οι παραπάνω, αλλά θα το πω και εγώ άλλη μια για να δώσω έμφαση!

Όποια και να πάρεις είναι σημαντικό να την δένεις σωστά για να κάνει την δουλειά της!

σωστο

DimChios
20/11/2007, 14:49
Tati εγω εχω αυτες και ειμαι ικανοποιημενος!

45 ευρω αν θυμαμαι καλα!

:wave2:


112513

tati
21/11/2007, 07:28
οκ σας ευχαριστώ κύριοι:wave2:

Zid
21/11/2007, 11:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από marios8
Τάνια μίλα με τον Πέτρο .
Μετά την ρήξη χιαστών πήρε επιγονατίδες (του πήραν μέτρα απο το γόνατο) που δεν γυρνάει το πόδι με τίποτα.
Δέν θυμάμαι την μάρκα :sad: , αλλα θυμάμαι ότι είναι πανάκριβες. Να σκεφτείς οτι πήρε μόνο την αριστερή. Του τις είχε προτείνει ο Καλαμποθάκης που έχει χοντρό πρόβλημα.

:beer: :beer: :beer: :wave2: Nομίζω πήρε τις evs τις carbon ... πολύ ακριβές όντως!!!

Infini
24/11/2007, 23:08
Μπορεί να μας πει κάποιος ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να δέσουμε μια επιγονατίδα;

STOYBI
24/11/2007, 23:22
Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
Μπορεί να μας πει κάποιος ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να δέσουμε μια επιγονατίδα;

:uplate: :confused:

DimChios
25/11/2007, 06:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
Μπορεί να μας πει κάποιος ποιος είναι ο σωστός τρόπος για να δέσουμε μια επιγονατίδα;


Ας ξεκινησω με το πρωτο και ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ!

ΜΕΣΑ απο το παντελόνι ΠΑΝΤΑ!

Οχι σαν μερικους που εχω δει και τη φορανε απ εξω!

Next please!

johnpan
25/11/2007, 13:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από DimChios
Tati εγω εχω αυτες και ειμαι ικανοποιημενος!

45 ευρω αν θυμαμαι καλα!

:wave2:
Toso makries, de briskoun sth mpota?

DimChios
26/11/2007, 07:42
Αρχικά δημιουργήθηκε από johnpan
Toso makries, de briskoun sth mpota?


Εχμ, ναι...εισαι και παρατηρητικος πνθμα σε... :blush: :lol:

το τελευταιο κομματι κατω κατω, δεν υπαρχει στις δικες μου!

:winka:

Ειναι πανομοιοτυπο μοντελο, επιλεγεις!

:wave2:

Infini
27/11/2007, 22:57
Εγώ έχω τις Sinisalo flextar http://www.sinisalo.com/index.php?1495 . Καλή προστασία αν και ζεσταίνουν πολύ, ειδικά τους καλοκαιρινούς μήνες δεν τις άντεχα με τίποτα. Οι action νομίζω έχουν καλύτερης ποιότητας υλικό που εφάπτεται στο γόνατο (καλύτερο εννοώ όσον αφορά τη διαπνοή). Επίσης πριν καιρό είχα δοκιμάσει και αυτές http://www.motomarket.gr/pindex.php?&file=clothing_product.xml&id=797. Ο λόγος που δεν τις αγόρασα είναι γιατί το κάτω velcro είναι πολύ μικρό σε μήκος με αποτέλεσμα να χρειάζεται να το σφίξω πολύ στο πόδι για να δέσει σωστά.

fantacid
27/11/2007, 23:11
για ρωτα τον ανταμ,
πουλουσε κατι alpinestars αθρωτες κ νομιζω ειναι αρκετα καλες!

Infini
28/11/2007, 18:12
Έχετε παρατηρήσει αν τα velcro που έχουν, ανοίγουν όσο περισσότερο τις χρησιμοποιούμε επειδή τεντώνουν;

OldMan
28/11/2007, 18:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
Έχετε παρατηρήσει αν τα velcro που έχουν, ανοίγουν όσο περισσότερο τις χρησιμοποιούμε επειδή τεντώνουν;
Μάλλον εννοείς τα λάστιχα...

(γιατί τα Velcro ΔΕΝ τεντώνουν !!!) :winka:

Infini
28/11/2007, 20:59
Σωστός! Τα λάστιχα εννοούσα.

OldMan
29/11/2007, 11:16
Δεν νομίζω να "χαλαρώνουν" τα λάστιχα ...

Μάλλον μιλάς για την φυσική φθορά που επέρχεται με τον χρόνο !!
(εκτός αν τα τεντώνεις υπερβολικά όταν τα φοράς...) :wave2:

fantacid
29/11/2007, 12:14
ψιλο ασχετο,


ειναι δυνατο να χαλασει το Velcro ρε παιδια?

κ εαν ναι υπαρχει κανα τιπ για ριπερ?

:rolleyes:

Infini
29/11/2007, 15:10
Συνήθως αυτές που έχουν 2, το δεύτερο που βρίσκεται κάτω είναι πολύ μικρό. Δεν ξέρω αν στηρίζονται καλά σε περίπτωση που χρησιμοποιούμαι μόνο το ένα.

KaTaNaS
29/11/2007, 15:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από Infini
Συνήθως αυτές που έχουν 2, το δεύτερο που βρίσκεται κάτω είναι πολύ μικρό. Δεν ξέρω αν στηρίζονται καλά σε περίπτωση που χρησιμοποιούμαι μόνο το ένα.

βαλε καφε ταινια συσκευασιας....

ή φτιαξε λουρια απο λαστιχο (απο παλιες τιραντες φερειπειν)