PDA

View Full Version : γνώμες για cbr 600f pgm-fi



Panos82gr
20/11/2007, 14:05
Εδω και λιγο καιρο μου χει μπει η ιδεα να αλαξω τη καλη μου, (cbf600sa) για το εν λογω μηχανακι.
Εχει ανετη σελα, χωρο ικανοπιοιτικο για το συνεπιβατη η για να δεσεις αντικειμενα, υπαρχει ακομα και σχαρα βαλιτσας απο οτι εχω δει.

Το ερωτημα μου ειναι το εξης, το μηχανακι το θελω για να κυκλοφορω καθημερινα, παλευεται για καθημερινη οδηγηση μεσα και εξω απο τη πολη, στα ταξιδια θα μπορω να ταξιδευω για 2-3 ωρες φορτομενος, η καταναλωση ενος μαμα με injection ειναι ανεχτη, και γενικα τι γνωμη εχετε στο σκεπτικο οτι θελω το συγκεκριμενο μηχανακι για μια all-round λυση, μετακινηση μεσα στη πολη, ταξιδια, βολτες. Υποψιν δεν εχω αλλο μεταφορικο μεσο ουτε σκεφτομαι να παρω καποιο για την ωρα οποτε και στο κρυο και στο αγιαζι και στη βροχη και στο ψιλοχωματινο δρομο η με χαλικια θα το βαλω.

θενξ. :beer:

road spirit
20/11/2007, 15:58
για τη χρήση που περιγράφεις, το cbf που εχεις ειναι καλύτερο απο το cbr-f
μην κάνεις τέτοια αλλαγή, τζάμπα θα παει...

ronin1
20/11/2007, 16:34
Αρχικά δημιουργήθηκε από road spirit
για τη χρήση που περιγράφεις, το cbf που εχεις ειναι καλύτερο απο το cbr-f
μην κάνεις τέτοια αλλαγή, τζάμπα θα παει...


θα συμφωνησω..

πιο ανετο ειναι αυτο που εχεις για τη χρηση που λες

..οχι οτι θα σε δυσκολεψει το cbr..

τωρα αν σου κολλησε..σου ρθε τωρα εσενα ετσι να το αλλαξεις..καντο...ΤΕΛΟΣ:lol: :wave2:

grigris
20/11/2007, 16:55
Εγω θα σπεύσω να πω πως όλα είναι θέμα συνήθειας!!! Εγω απ το παπι πηγα στο cbr - f και δεν μετα από τις 5 πρώτες μέρες το cbrακι έγινε παπί!! Εγω θα σου πρώτεινα να πάρεις αυτο που πραγματικα γουστάρεις αυτο που γουστάρεις να καβαλάς και να βλεπεις παρκαρισμένο έξω από το σπίτι σου. Ναι, αντικειμενικά το cbf είναι πιο άνετο αλλά σκέψου πρώτα αν σε έχει κουράσει το cbr - f.

mako
20/11/2007, 19:59
Αν αποφασισες να το αλλαξεις μην παρεις μοντελο '05 και μετα. Δεν εχει καμμια ρυθμιση εκτος απο προφορτηση ελατηριου. Τα προηγουμενα (ως το '04), εχουν ολες τις ρυθμισεις εμπρος - πισω. Εγω ειχα το '00 (τελευταιο με καρμπυρατερ) και το '05. Το εδωσα γιατι στην πιστα εξυνε η εξατμιση και θα ετρωγα τα μουτρα μου, αλλα δεν σου κρυβω οτι μου λειπει η σελα του, που βολευε 2 ατομα. Καλη τυχη στην επιλογη σου.- :wave2:

Panos82gr
21/11/2007, 15:30
Βασικα θελω λιγο παραπανω γκαζι γιατι το μηχανακι ειναι λιγο ψοφιο, με αποτελεσμα να καιει και πολυ οταν το γκαζωνω για να γουσταρω λιγακι.. Ακουσα οτι το ψεκαστο cbr εχει πολυ καλη καταναλωση.. αληθευει αυτο?

ronin1
21/11/2007, 20:40
εχω δει κ 135 χλμ να φτασει στη ρεζερβα...αλλα το εστηψα ετσι..

εχω δει κ 220χλμ..

κατα κανονα..με μεση οδηγηση..στα 170χλμ..εχεις αλλα 3 λιτρα..= αλλα 15-30 χλμ..

για ταξιδια..δε χρειαζεται ιδιαιτερο ζορισμα..

καθοτι με 6η..απο τα 120+...ανεβαζει πολυ ομορφα κ γλυκα..

road spirit
21/11/2007, 21:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από ronin1
εχω δει κ 135 χλμ να φτασει στη ρεζερβα...αλλα το εστηψα ετσι..

εχω δει κ 220χλμ..

κατα κανονα..με μεση οδηγηση..στα 170χλμ..εχεις αλλα 3 λιτρα..= αλλα 15-30 χλμ..

....

ακριβώς έτσι! τα ίδια νούμερα έβλεπα και εγω στο δικο μου cbr-f

mako
22/11/2007, 00:41
Η προσωπικη μου αποψη ειναι οτι, μπορεις να οδηγεις με πιο σπορ χαρακτηρα (λογω και των κλιπ ον). Εγω εβγαζα απο ρεζερβα 30-40 χλμ, αναλογα με την ταχυτητα (70-80 χλμ συνηθως). Δεν εχω οδηγησει CBF, αλλα νομιζω οτι δεν συγκρινεται με το CBR 600 F, γιατι το δευτερο μπορεις να το χρησιμοποιεις ανετα και στην πιστα και στην βολτα/ταξιδι. Δυστυχως η μαμα ΗΟΝDΑ, το τσακισε ομως, αφαιροντας (απο το '05 και μετα) τις τοσο απαραιτητες ρυθμησεις, για να χαμηλωσει ελαχιστα την τιμη!