PDA

View Full Version : Shoei Xr_1000



dio650gs
21/11/2007, 10:36
Ρε παίδες ,

στα SHOEI XR-1000 το Pinlock , Chin curtain και Breathguard ειναι στανταρντ με την Αγορά του καινούριου κράνους?

Tpap
21/11/2007, 13:16
nai

Innersense
21/11/2007, 13:25
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
nai
εεεε;;;;;

που τα έχει βρει ρε φίλε στάνταρ με την αγορά γιατί έμένα μου λένε παντού ότι είναι εξτρά 20+20 ευρο

idi
21/11/2007, 13:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από dio650gs
Ρε παίδες ,

στα SHOEI XR-1000 το Pinlock , Chin curtain και Breathguard ειναι στανταρντ με την Αγορά του καινούριου κράνους?

στα παλιοτερα ΧR1000 ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
στα καινουρια ΜΟΝΟ το Pinlock.....

τα αλλα extra!

Tpap
21/11/2007, 14:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
στα παλιοτερα ΧR1000 ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
στα καινουρια ΜΟΝΟ το Pinlock.....
τα αλλα extra!

Το πηρα απο δικυκλο πριν το καλοκαιρι και ηταν μεσα στο κουτι σε σακουλακια.
Λετε εγω να μουν τυχερος?
Μπορει.

675
21/11/2007, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από Innersense
εεεε;;;;;

που τα έχει βρει ρε φίλε στάνταρ με την αγορά γιατί έμένα μου λένε παντού ότι είναι εξτρά 20+20 ευρο

wintex στη καλιροης...

και στο δικυκλο..:winka:

675
21/11/2007, 16:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
στα παλιοτερα ΧR1000 ΤΙΠΟΤΑ ΑΠΟ ΤΑ ΠΑΡΑΠΑΝΩ
στα καινουρια ΜΟΝΟ το Pinlock.....

τα αλλα extra!


και γω το πινλοκ εννοουσα:wave2:

idi
21/11/2007, 16:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από Tpap
Το πηρα απο δικυκλο πριν το καλοκαιρι και ηταν μεσα στο κουτι σε σακουλακια.
Λετε εγω να μουν τυχερος?
Μπορει.

αμα σου πω οτι μολις τη Παρασκευη που μας περασε ο κουνιαδος μου πηρε XR-1000 απο το ιδιο μαγαζι (Δικυκλο) και ειχε μονο pinlock ... θα με πιστεψεις??????????? :confused: :confused: :confused:

Tpap
21/11/2007, 16:47
Αρχικά δημιουργήθηκε από idi
αμα σου πω οτι μολις τη Παρασκευη που μας περασε ο κουνιαδος μου πηρε XR-1000 απο το ιδιο μαγαζι (Δικυκλο) και ειχει μονο pinlock ... θα με πιστεψεις??????????? :confused: :confused: :confused:

δεν εχω λογο να μην το κανω.
καλοφορετο..
καθως επισης μπορει εκτος απο τυχερος να μαι κ ομορφαντρας..δεν ξερεις.

idi
21/11/2007, 16:52
lol :lol: :lol:

EVI
21/11/2007, 16:56
και μενα μονο το πινλοκ ειχε μεσα πριν 3 χρονια που το πηρα απο καλληροης

costas81
21/11/2007, 17:39
εμένα το x-spirit είχε μέσα Chin curtain και Breathguard και αντιθαμβωτική ζελατίνα!

Όλα μέσα στο κουτί!

Δεν ξέρω αν έχει σχέση μιας και ειναι άλλη σειρά απλά το αναφέρω μιας και στο fc-moto.de που το παρήγγειλα τα ανέφερε και εκεί με τις τιμές ξεχωριστά!

:smokin:

nickmavros
22/11/2007, 08:28
Όταν λέμε ότι συμπεριλαμβάνονται τα pin lock εννοούμε να έχει η ζελατίνα τα Pins ή να έχει κ την δεύτερη μικρή ζελατίνα που μπαίνει στα pins;

Εμένα το X-eleven είχε chin curtain και breath guard αλλά όχι pin lock (το πήρα απο j-helmet).

Επίσης εδώ στη Θεσσαλονίκη που ρώτησα στην αντιπροσωπεία της SHOEI μου είπε για το breath guard ότι το δίνει extra γύρω στα ?20-?30!
Εκτός αν εννοούσε κάποιο άλλο breath guard και όχι αυτό το μικροσκοπικό που είχε το δικό μου το οποίο δεν κάνει κ τπτ...

675
22/11/2007, 08:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
Όταν λέμε ότι συμπεριλαμβάνονται τα pin lock εννοούμε να έχει η ζελατίνα τα Pins ή να έχει κ την δεύτερη μικρή ζελατίνα που μπαίνει στα pins;

Εμένα το X-eleven είχε chin curtain και breath guard αλλά όχι pin lock (το πήρα απο j-helmet).

Επίσης εδώ στη Θεσσαλονίκη που ρώτησα στην αντιπροσωπεία της SHOEI μου είπε για το breath guard ότι το δίνει extra γύρω στα ?20-?30!
Εκτός αν εννοούσε κάποιο άλλο breath guard και όχι αυτό το μικροσκοπικό που είχε το δικό μου το οποίο δεν κάνει κ τπτ...

αυτο το breath guard βοηθα να μην θολωνει η ζελατινα στην αναπνοη?:sick:

makis206
22/11/2007, 09:04
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
Εμένα το X-eleven είχε chin curtain και breath guard αλλά όχι pin lock (το πήρα απο j-helmet).

Τα κράνη με τις Ιαπωνικές προδιαγραφές (Χ-Eleven) ενώ με την αγορά τους περιλαμβάνουν στο πακέτο και το σετ τοποθέτησης του pinlock δεν το έχουν τοποθετημένο πάνω στη ζελατίνα όπως συμβαίνει με τα Ευρωπαϊκά (X-Spirit).

Επιρρήνιο και διχτάκι για το πηγούνι έχουν όλα τα Χ-Eleven και Χ-Spirit, όχι όμως και τα ΧR-1000 !
Πιθανολογώ το XR-1000 που πήρε ο φίλος Tpap απ'το Δίκυκλο να τα έδινε αυτά τα αξεσουαράκια σε προσφορά με την αγορά του κράνους..;;


Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
Επίσης εδώ στη Θεσσαλονίκη που ρώτησα στην αντιπροσωπεία της SHOEI μου είπε για το breath guard ότι το δίνει extra γύρω στα ?20-?30!
Εκτός αν εννοούσε κάποιο άλλο breath guard και όχι αυτό το μικροσκοπικό που είχε το δικό μου το οποίο δεν κάνει κ τπτ...

Για το Χ-Spirit μιλάς ; Γιατί ξαναλέω, στο X-Spirit δίνονται όλα μαζί με την αγορά του κράνους όχι όμως και στο XR-1000.. αν μιλάς πάντως για το X-Spirit πολύ φοβάμαι ότι τα αφαιρεί απ'την κούτα για να τα πουλάει ξεχωριστά με στόχο τι άλλο...;

:beer:

makis206
22/11/2007, 09:09
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
αυτο το breath guard βοηθα να μην θολωνει η ζελατινα στην αναπνοη?:sick:

Κάνει λίγη δουλίτσα όχι όμως και τρελά πράγματα, προσωπικά πάντως το έχω τοποθετημένο μόνιμα στο κράνος, το κάνει πιο μουράτο :evil:

:lol:

675
22/11/2007, 09:18
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Κάνει λίγη δουλίτσα όχι όμως και τρελά πράγματα, προσωπικά πάντως το έχω τοποθετημένο μόνιμα στο κράνος, το κάνει πιο μουράτο :evil:

:lol:

δλδς και το δικο μου xr μπορω να το κανω ενα τετοιο δωρακι?:wacko:


20 - 30 ευρω δεν ειπαμε?


αλλα ρε σεις στο κρανος εκει που λογικα τοποθετουμε αυτη τη π@π@ρια.. εμενα εχει κατι τρυπουλες (a.k.a αεραγωγος) για να φερνει κρυο αερα πανω στη ζελατινα και να ξεθολωνει...

αμα βαλω το π@π@ρι απανω πως θα ξεθολωνει μετα??

makis206
22/11/2007, 09:30
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
αμα βαλω το π@π@ρι απανω πως θα ξεθολωνει μετα??

Δον'τ γουόρρυ, μιλάμε για μελετημένα πράγματα απ'την Σοέι !:o :winka:

:lol:

makis206
22/11/2007, 09:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
20 - 30 ευρω δεν ειπαμε?

Ο Τζωρτζόπουλος το έχει με 20 ευρώ για το XR-1000, είναι σαν αυτό που επισυνάπτω στην φωτό όμως πάνω του δεν γράφει εκείνο το όμορφο "Shoei".. το είχα αγοράσει παλιότερα απ'αυτόν κι ενώ βρισκόταν μέσα σε σακουλάκι της Shoei ήταν σκέτο.

Κάνει όμως τη δουλειά του :winka:

:beer:

makis206
22/11/2007, 09:36
Είμαι μαλάκας

:rotflmao: :rotflmao:


112746

675
22/11/2007, 09:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Είμαι μαλάκας

:rotflmao: :rotflmao:

:bigcry:


ομορφουλι φαινεται:D

makis206
22/11/2007, 09:49
Αρχικά δημιουργήθηκε από losttris
ομορφουλι φαινεται:D

Δυστυχώς αυτό της φωτό είναι πιο όμορφο απ'αυτό που παρέλαβα στο σπίτι δε βαριέσαι όμως, τη δουλειά του να κάνει και μπρος στον πόνο τι'ν'τα κάλη :hypnotize :lol:

:beer:

nickmavros
22/11/2007, 11:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Δυστυχώς αυτό της φωτό είναι πιο όμορφο απ'αυτό που παρέλαβα στο σπίτι δε βαριέσαι όμως, τη δουλειά του να κάνει και μπρος στον πόνο τι'ν'τα κάλη :hypnotize :lol:

:beer:

Δουλειά ΔΕΝ κάνει και δεν αξίζει 20-30 ? τώρα αν το γουστάρεις εμφανισιακά είναι άλλο θέμα...

Αντιθέτως το chin curtain κάνει δουλειά όσον αφορά το κρύο...

McTalas
22/11/2007, 11:24
υπαρχει και ενα αλλο μπρεθ γκαρντ που ειναι μεγαλυτερο και πιανει ολη την μυτη1δεεν εχω φωτο και βαριεμαι να ψαξω να βρω,αλλα το εχω δει στον τζορτζο... τωρα αμα κανει δουλεια δεν ξερω αλλα δινει ενα αλλο πρεστιζ και κατιτις παραπανω σε υποδυναμη1

makis206
22/11/2007, 11:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
Δουλειά ΔΕΝ κάνει και δεν αξίζει 20-30 ? τώρα αν το γουστάρεις εμφανισιακά είναι άλλο θέμα...

Έχεις δοκιμάσει το κράνος στο κρύο χωρίς αυτό ; Έχει αρκετή διαφορά στο θάμπωμα της ζελατίνας εκπνέοντας όμως απ'την μύτη κι όχι απ'το στόμα, αυτό παρατήρησα εγώ.

Δεν λέω ότι σταματάει εντελώς το θάμπωμα όμως κάνει λίγη δουλίτσα, εννοείται βέβαια πως ΚΑΙ το διχτάκι στο πηγούνι συμβάλει στο ευκολότερο θάμπωμα αφού δεν αφήνει τόσο εύκολα τον αέρα που εκπνέουμε να φύγει απ'το κράνος με αποτέλεσμα να γυρίζει πάνω απ'τη μύτη η θερμότητά του και να πηγαίνει στη ζελατίνα :winka:

Το επιρρήνιο "καβαλάει" τη μύτη σου όταν φοράς το κράνος ; Σε ρωτάω γιατί έχω δει επιρρήνια τοποθετημένα σε τέτοια θέση που βρίσκονται πιο κάτω απ'τα ρουθούνια της μύτης :lol:

Γελάω αλλά μιλάω σοβαρά :beer:

nickmavros
22/11/2007, 13:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Έχεις δοκιμάσει το κράνος στο κρύο χωρίς αυτό ; Έχει αρκετή διαφορά στο θάμπωμα της ζελατίνας εκπνέοντας όμως απ'την μύτη κι όχι απ'το στόμα, αυτό παρατήρησα εγώ.

Δεν λέω ότι σταματάει εντελώς το θάμπωμα όμως κάνει λίγη δουλίτσα, εννοείται βέβαια πως ΚΑΙ το διχτάκι στο πηγούνι συμβάλει στο ευκολότερο θάμπωμα αφού δεν αφήνει τόσο εύκολα τον αέρα που εκπνέουμε να φύγει απ'το κράνος με αποτέλεσμα να γυρίζει πάνω απ'τη μύτη η θερμότητά του και να πηγαίνει στη ζελατίνα :winka:

Το επιρρήνιο "καβαλάει" τη μύτη σου όταν φοράς το κράνος ; Σε ρωτάω γιατί έχω δει επιρρήνια τοποθετημένα σε τέτοια θέση που βρίσκονται πιο κάτω απ'τα ρουθούνια της μύτης :lol:

Γελάω αλλά μιλάω σοβαρά :beer:


Εϊναι στην σωστή θέση αλλά ουσιαστική διαφορά δεν είδα, μετά έβαλα pin lock και τώρα πια το έχω μόνο για ομρφιά...

makis206
22/11/2007, 13:37
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmavros
Εϊναι στην σωστή θέση αλλά ουσιαστική διαφορά δεν είδα, μετά έβαλα pin lock και τώρα πια το έχω μόνο για ομρφιά...
Πάσο, κάτι άλλο που ξέχασα να αναφέρω είναι η διαφορά που έχει το επιρρήνιο του ΧR-1000 (αυτό της φωτό) με το επιρρήνιο του Χ-Spirit (ή X-Eleven) το οποίο έχει τρία μόνο σημεία στήριξης μέσα στο κράνος, ένα στη μέση και δύο στις άκρες αφήνοντας ένα μικρό κενό μεταξύ τους. Το συγκεκριμένο επιρρήνιο είναι μικρότερο σε μέγεθος από αυτό του XR-1000 με αποτέλεσμα να αφήνει μεγαλύτερο κενό ανάμεσα στο πρόσωπο και στο ίδιο το επιρρήνιο, πράγμα που επιτρέπει στον θερμό αέρα να ανεβαίνει ευκολότερα προς τη ζελατίνα.

Αν θυμάμαι καλά κι εσύ X-Spirit δεν έχεις Νίκο ; Αν τύχει ποτέ και δεις αυτό του XR-1000 θα καταλάβεις τη διαφορά μεγέθους που έχουν.

Αν και όσα παρατήρησα και ανάφερα παραπάνω αφορούσαν το επιρρήνιο του Χ-Spirit που έχω κι εγώ.

:beer: :beer:

nickmavros
22/11/2007, 14:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206

Αν θυμάμαι καλά κι εσύ X-Spirit δεν έχεις Νίκο ; Αν τύχει ποτέ και δεις αυτό του XR-1000 θα καταλάβεις τη διαφορά μεγέθους που έχουν.

Αν και όσα παρατήρησα και ανάφερα παραπάνω αφορούσαν το επιρρήνιο του Χ-Spirit που έχω κι εγώ.

:beer: :beer:

Ναι κ εγώ X-Spirit έχω κ είναι όντως πολύ μικρό, ίσως αυτό που πουλάνε να είναι μεγαλύτερο δεν γνωρίζω...

EVI
27/11/2007, 22:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από makis206
Ο Τζωρτζόπουλος το έχει με 20 ευρώ για το XR-1000, είναι σαν αυτό που επισυνάπτω στην φωτό όμως πάνω του δεν γράφει εκείνο το όμορφο "Shoei".. το είχα αγοράσει παλιότερα απ'αυτόν κι ενώ βρισκόταν μέσα σε σακουλάκι της Shoei ήταν σκέτο.

Κάνει όμως τη δουλειά του :winka:

:beer:


ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΔΕ ΛΕΕΙ ΣΟΕΙ ΠΑΝΩ ΑΝ ΚΑΙ Η ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΤΟΥ (ΤΟ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ) ΗΤΑΝ ΣΟΕΙ
:sick: :sick: :sick:

σορυ για τα κεφαλαια αλλα βαριεμε να τα ξαναγραψω με μικρα :wave2:

makis206
28/11/2007, 07:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από EVI
ΚΑΙ ΜΕΝΑ ΔΕ ΛΕΕΙ ΣΟΕΙ ΠΑΝΩ ΑΝ ΚΑΙ Η ΖΕΛΑΤΙΝΑ ΤΟΥ (ΤΟ ΣΑΚΟΥΛΑΚΙ ΠΟΥ ΗΤΑΝ ΜΕΣΑ ) ΗΤΑΝ ΣΟΕΙ
:sick: :sick: :sick:

Νά'σαι καλά Εύη που το επιβεβαίωσες, τουλάχιστον ξέρω ότι δεν με βρήκε επαρχιώτη και με κορόιδεψε !:uplate: :lol:


Σοβαρά το λέω γιατί μου πέρασε απ'το μυαλό όταν το παράλαβα :look:


:beer: :beer: