PDA

View Full Version : Για Πειτε...



kalant
21/11/2007, 18:48
πρεπει να εχει ξανασυζητηθει (μπορει και απο μενα :uplate: ) αλλα ειναι αξιο συζητησης για ακομα μια φορα πιστευω...

δεν ξερω αν το εχετε κι εσεις αλλα δεν μπορω να αποφασισω τι μηχανη να παρω, απο κυβικα μεχρι τυπο...

εκει που εχω αποφασισει να παρω το versys ξαφνικα βλεπω το νεο Z 1000 και αλλαζω γνωμη, αφου ειμαι ετοιμος για αγορα, βλεπω το tiger (1050) και πανω που το αποφασιζω ξαφνικα και εντελως τυχαια βλεπω το bandit (1250) και αλλαζω γνωμη...

ενω εχω σχεδον καταληξει στο suzuki γλυκοκοιταζω το fazer (1000) αλλα παλι δεν ειμαι 100% ικανοποιημενος...

επειδη εχω την ταση να αλλαζω συχνα μηχανες θελω να καταληξω σε καποια που θα την κρατησω μερικα χρονια γιατι αλλιως χανω πολλα λεφτα με τις πωλησεις και τις αγορες...

εχουμε και λεμε λοιπον,

(πιστευω να ειναι οι τελικες απαιτησεις)

θελω μηχανη με

- καλη μεταπωληση*,

- απο 750 - 1000 κυβικα*,

- απο 90 - 120 αλογα,

- τυπου on-off/motard (τυπου tiger - versys δηλαδη) ή street/τουρινγκ (cbf - bandit)*,

- καπως μεγαλων διαστασεων επειδη ειμαι αρκετα ευσωμος κι εγω αλλα να μην ειναι πανω απο 220 κιλα,

- να εχει καταναλωση σε λογικα πλαισια,

- φθηνα και ευκολα σε ευρεση ανταλλακτικα,

- μεχρι 10.000€*,

- ομορφο/μοντερνας εμφανισης,

εννοειται καινουριο μοντελο*...

αυτα, το μονο πιστευω μηχανακι που θα μου καλυπτε εστω τα περισσοτερα απο τα παραπανω θα ηταν κανενα versys 1000 (που δεν το βλεπω να βγαινει ομως) ή κανενα tdm με περισσοτερα αλογα και καπως πιο συγχρονη εμφανιση...

ευχομαι καταρχας σε μενα περαστικα και κατα δευτερον σε σας ψυχραιμια και καλες απαντησεις...

:beer:

με (*) ειναι οι απαιτησεις που δεν αλλαζουν με τιποτα...

zoropatra
21/11/2007, 18:56
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
πρεπει να εχει ξανασυζητηθει (μπορει και απο μενα :uplate: ) αλλα ειναι αξιο συζητησης για ακομα μια φορα πιστευω...

δεν ξερω αν το εχετε κι εσεις αλλα δεν μπορω να αποφασισω τι μηχανη να παρω, απο κυβικα μεχρι τυπο...

εκει που εχω αποφασισει να παρω το versys ξαφνικα βλεπω το νεο Z 1000 και αλλαζω γνωμη, αφου ειμαι ετοιμος για αγορα, βλεπω το tiger (1050) και πανω που το αποφασιζω ξαφνικα και εντελως τυχαια βλεπω το bandit (1250) και αλλαζω γνωμη...

ενω εχω σχεδον καταληξει στο suzuki γλυκοκοιταζω το fazer (1000) αλλα παλι δεν ειμαι 100% ικανοποιημενος...

επειδη εχω την ταση να αλλαζω συχνα μηχανες θελω να καταληξω σε καποια που θα την κρατησω μερικα χρονια γιατι αλλιως χανω πολλα λεφτα με τις πωλησεις και τις αγορες...

εχουμε και λεμε λοιπον,

(πιστευω να ειναι οι τελικες απαιτησεις)

θελω μηχανη με

- καλη μεταπωληση,

- απο 750 - 1000 κυβικα,

- απο 90 - 120 αλογα,

- τυπου on-off/motard (τυπου tiger - versys δηλαδη) ή τουρινγκ (cbf - bandit),

- καπως μεγαλων διαστασεων επειδη ειμαι αρκετα ευσωμος κι εγω αλλα να μην ειναι πανω απο 220 κιλα,

- να εχει καταναλωση σε λογικα πλαισια,

- φθηνα και ευκολα σε ευρεση ανταλλακτικα,

- μεχρι 10.000€

αυτα, το μονο πιστευω μηχανακι που θα μου καλυπτε εστω τα περισσοτερα απο τα παραπανω θα ηταν κανενα versys 1000 (που δεν το βλεπω να βγαινει ομως) ή κανενα tdm με περισσοτερα αλογα και καπως πιο συγχρονη εμφανιση...

ευχομαι καταρχας σε μενα περαστικα και κατα δευτερον σε σας ψυχραιμια και καλες απαντησεις...

:beer:



θες να σε φερνει και σε οργασμο?

να ειναι και ματσο?

kalant
21/11/2007, 18:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από zoropatra
θες να σε φερνει και σε οργασμο?

να ειναι και ματσο?

:lol:

παει και αυτο το ποστακι...

:smokin:

project.breeze
21/11/2007, 19:04
Fazer 1000 :beer:

kalant
21/11/2007, 19:11
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
Fazer 1000 :beer:



Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant


- απο 90 - 120 αλογα,

- μεχρι 10.000€



:wave2:

project.breeze
21/11/2007, 19:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant


ενω εχω σχεδον καταληξει στο suzuki γλυκοκοιταζω το fazer (1000) αλλα παλι δεν ειμαι 100% ικανοποιημενος...




:wave2:

kalant
21/11/2007, 19:17
Αρχικά δημιουργήθηκε από project.breeze
:wave2:

μαρεσει που μου δειχνεις και την απαντηση μου ρε φιλε...

δεν ειμαι ικανοποιημενος γραφω...

δεν ειπα να μου προτεινεται καποιο απο αυτα τα μοντελα που γραφω, τα απορρυπτω για τις παραπανω απαιτησεις τα συγκεκριμενα, αν εχετε να προτεινεται καποιο που ισως να μου ξεφευγει θελω...

:beer:

project.breeze
21/11/2007, 19:27
Μα δεν νομίζω να υπάρχει κάτι άλλο στην κατηγορία που ψάχνεις.Άντε ίσως το CBF το 1000 αλλά το θέμα είναι πως θα πρέπει να κάνεις κάποιους συμβιβασμούς,δεν νομίζω να μπορείς να τα έχεις όλα...Εγώ πάντως το Fazer θα έπαιρνα...

gixxerpap
21/11/2007, 19:49
εγω παντως μονο το fazer ΔΕΝ θα επαιρνα...

εαν καταφερεις και βρεις ενα μεταχειρισμενο τiger εισαι πολυ κοντα στο ονειρο σου....

αν ανεβαινες και λιγο πανω απο τα ? 10000 θα βρισκαμε πολλα....


εναλλακτικα θα σου προτεινα και γω ενα cbf 1000, αν και δεν ειναι οτι καλυτερο για τον συνεπιβατη, κρινοντας απο του 600.....(δεν ξερω αν εχουν καποια διαφορα)

el_hymador
21/11/2007, 20:05
Επετρεψε μου να σΕ πω κατι

Η αγοραζεις μηχανη ορμωμενος αποκλειστικα απο την κ@υλα σου αγνοωντας οτιδηποτε εχει να κανει με ορθολογιστικα - πρακτικα κρητηρια η μπαινεις σε αυτο το τριπακι που εισαι τωρα...

Τις απαιτησεις σου ειναι δυσκολο να τις καλυψει καποιο μοντελο...αλλο χανει σε αξια μεταπωλησης, αλλο στις τιμες των αναταλλακτικων, στα γκαζια, στην ανεση κτλ-κτλ

Ποιο ολοκληρωμενο πακετο (για αυτα που ζητας ετσι; ) πιστευω οτι ειναι το CBF1000, χαμενος παντως δεν θα βγεις.

Και εγω κατεληξα στο 600αρι που ειναι τις ιδιας φιλοσοφιας....μπορει η συμβιωση μαζι του να ειναι καπως βαρετη, αλλα για αυτα που εψαχνα και ζητω την συγκεκριμενη περιοδο, με εχει καλυψει απολυτα, απλα κανει τα παντα!

Αν δεν βιαζεσαι περιμενε να δεις και το καινουργιο BMW F800GS, που ανηκει στην κατηγορια που γουσταρεις.

Καλο ξεμπλεγμα





:wave2:

kalant
21/11/2007, 20:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από el_hymador
Επετρεψε μου να σΕ πω κατι

Η αγοραζεις μηχανη ορμωμενος αποκλειστικα απο την κ@υλα σου αγνοωντας οτιδηποτε εχει να κανει με ορθολογιστικα - πρακτικα κρητηρια η μπαινεις σε αυτο το τριπακι που εισαι τωρα...

Τις απαιτησεις σου ειναι δυσκολο να τις καλυψει καποιο μοντελο...αλλο χανει σε αξια μεταπωλησης, αλλο στις τιμες των αναταλλακτικων, στα γκαζια, στην ανεση κτλ-κτλ

Ποιο ολοκληρωμενο πακετο (για αυτα που ζητας ετσι; ) πιστευω οτι ειναι το CBF1000, χαμενος παντως δεν θα βγεις.

Και εγω κατεληξα στο 600αρι που ειναι τις ιδιας φιλοσοφιας....μπορει η συμβιωση μαζι του να ειναι καπως βαρετη, αλλα για αυτα που εψαχνα και ζητω την συγκεκριμενη περιοδο, με εχει καλυψει απολυτα, απλα κανει τα παντα!

Αν δεν βιαζεσαι περιμενε να δεις και το καινουργιο BMW F800GS, που ανηκει στην κατηγορια που γουσταρεις.

Καλο ξεμπλεγμα

:wave2:

εχεις δικιο περι απαιτησεων, ισως σιγα σιγα αλλαξουν αλλα καποιες με (*) δεν αλλαζουν με τιποτα...

οντως το cbf ειναι καλο αλλα λιγο παλιομοδιτικο ρε γαμωτο, με χαλαει αφανταστα οτι ειναι μοντελο 07-08 και εχει αναλογικα οργανα, ισως εχω και προβλημα με την αντιπροσωπεια...

τελος αν το tiger ηταν 2.000€ φθηνοτερο και ηταν και ευρωπαικο θα το επαιρνα στανταρ, με φτιαχνει αφανταστα, το εχω οδηγησει εννοειται...

Sapadak
21/11/2007, 20:23
Capo

cartman
21/11/2007, 20:28
Φίλε τί χρήση θα του κάνεις? Ταξίδια μόνο ή και πόλη? Χώμα? Γρήγορες βόλτες ή χαλαρά?

kalant
21/11/2007, 20:31
Αρχικά δημιουργήθηκε από Sapadak
Capo

αυτο εχει 12.500€ ρε φιλε...

και δεν ειναι και ο τυπος που θελω επισης...

δεν θελω "καθαρο" on-off...

Sapadak
21/11/2007, 20:33
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
αυτο εχει 12.500€ ρε φιλε...

και δεν ειναι και ο τυπος που θελω επισης...

δεν θελω "καθαρο" on-off...

Για μεταχειρω μιλουσα μιας και δεν το διευκρινησες πριν

ελεγες απλα καινουριο μοντελο.


τεσπα

kalant
21/11/2007, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Φίλε τί χρήση θα του κάνεις? Ταξίδια μόνο ή και πόλη? Χώμα? Γρήγορες βόλτες ή χαλαρά?

ολα οσα αναφερεις εκτος απο χωμα που θα το πηγαινω απο ελαχιστα εως καθολου...

σε αυτα εχω καταληξει ομως, γι' αυτο εχω βγαλει και τις απαιτησεις που γραφω στην αρχη...

:beer:

cartman
21/11/2007, 21:16
Ο περιορισμός 750-1000 πιστεύω δεν είναι πολύ σωστός! Υπάρχουν 600άρια στρήτ πολύ καλά που έχουν 90-100 άλογα και κάνουν τα πάντα. Κοίταξε fazer 600, gsr600, bandit 650 (85 άλογα), cbf600S (78 άλογα). Πληρούν όλες τις υπόλοιπες προϋποθέσεις που έβαλες και είναι αρκετά δυνατά για ταξίδια, γρήγορες βόλτες (κυρίως το fazer και gsr) και λογικά θα έχουν καλή μεταπωλητική αξία αφού είναι εμπορικά! Μην κοιτάς μόνο κυβικά! Έχουν δυνατά τετρακύλινδρα μοτέρ που αντέχουν, όσο εύσωμος και αν είσαι. Τώρα αν θές ταξίδια με πολλά km/h, δικάβαλος με αποσκευές και άνετος φοβάμαι τα 10000 ευρώ απλά δεν σε φτάνουν!

Α ξέχασα το z750 s. Είναι το μόνο που πληρεί όλες τις προυποθέσεις! Κοίταξε το και κάνε test drive



:wave2:

kalant
21/11/2007, 21:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Ο περιορισμός 750-1000 πιστεύω δεν είναι πολύ σωστός! Υπάρχουν 600άρια στρήτ πολύ καλά που έχουν 90-100 άλογα και κάνουν τα πάντα. Κοίταξε fazer 600, gsr600, bandit 650 (85 άλογα), cbf600S (78 άλογα). Πληρούν όλες τις υπόλοιπες προϋποθέσεις που έβαλες και είναι αρκετά δυνατά για ταξίδια, γρήγορες βόλτες (κυρίως το fazer και gsr) και λογικά θα έχουν καλή μεταπωλητική αξία αφού είναι εμπορικά! Μην κοιτάς μόνο κυβικά! Έχουν δυνατά τετρακύλινδρα μοτέρ που αντέχουν, όσο εύσωμος και αν είσαι. Τώρα αν θές ταξίδια με πολλά km/h, δικάβαλος με αποσκευές και άνετος φοβάμαι τα 10000 ευρώ απλά δεν σε φτάνουν!

Α ξέχασα το z750 s. Είναι το μόνο που πληρεί όλες τις προυποθέσεις! Κοίταξε το και κάνε test drive



:wave2:

το Ζ 750s το ειχα πριν ενα χρονο οποτε δεν το συζηταμε...

για τα 600αρια που λες συμφωνω αλλα θελω ροπη ρε φιλε, ασε που ειναι και υπερβολικα μικρα για μενα (σε διαστασεις εννοω)...

επισης θελω οσο γινεται πιο μεγαλο σε κυβικα για να μην το δωσω και ευκολα μετα, ειναι σιγουρο οτι αν παρω 600αρι μετα απο Ζ, v-strom κλπ που εχουν περασει απο τα χερια μου θα το βαρεθω γρηγορα...

οποτε ειναι πολυ μελετημενες οι απαιτησεις που εχω θεσει...

cartman
21/11/2007, 22:38
Χάου αμπάουτ δίς?? :a23:


112708

kalant
21/11/2007, 22:43
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Χάου αμπάουτ δίς?? :a23:

αυτο ειναι 1300cc και εχει και 13.000€ επισης...

αμα ηταν να μπορω να δωσω τοσα λεφτα δεν θα το συζητουσαμε τωρα...

:beer:

cartman
22/11/2007, 00:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
αυτο ειναι 1300cc και εχει και 13.000€ επισης...

αμα ηταν να μπορω να δωσω τοσα λεφτα δεν θα το συζητουσαμε τωρα...

:beer:
Φίλε αν θέλεις ροπή περισσότερη απο τα 7,5 κιλά του z750 τότε πάς σε 1000άρι τουλάχιστο.
Εκτός αν πάς σε κανα Ιταλικό V2 ή BMW αλλά η τιμή φεύγει σίγουρα!

Α και δεν νομίζω να βρείς εύκολα χιλιάρι κάτω των 10000 Ευρώ!

:wave2:

orizontas
22/11/2007, 00:40
αυριο δηλαδη σημερα

που θα παω εκει που δεν πηγα χθες δηλαση σημερα








































ερχμαι μ

AVATOS
22/11/2007, 09:13
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Φίλε αν θέλεις ροπή περισσότερη απο τα 7,5 κιλά του z750 τότε πάς σε 1000άρι τουλάχιστο.
Εκτός αν πάς σε κανα Ιταλικό V2 ή BMW αλλά η τιμή φεύγει σίγουρα!

Α και δεν νομίζω να βρείς εύκολα χιλιάρι κάτω των 10000 Ευρώ!

:wave2:



...κ το suzuki το 1400 γυρο στα 10000e θα το βρεις μετ 3χρονων...βεβαια πολλα κυβικα
αλλα αυτα εχει η ροπη!

kalant
22/11/2007, 11:40
ξαναπηγα βολτα το tiger...

το μηχανακι απλα ειναι κ@@λα...

βεβαια σκεφτομουνα καθως οδηγουσα πως αν πεσει καποιος με ενα τετοιο α) θα πληρωσει τα μαλλια της κεφαλης του και β) θα ειναι ετοιμο το μηχανακι του μετα απο κατι μηνες, λογο αντιπροσωπειας κυριως...

ποσο εχουν τα σηματακια τελων κυκλοφοριας σε περιπτωση που μιλαμε για πανω απο 1000 κυβικα?

cartman
22/11/2007, 12:23
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
ξαναπηγα βολτα το tiger...

το μηχανακι απλα ειναι κ@@λα...

βεβαια σκεφτομουνα καθως οδηγουσα πως αν πεσει καποιος με ενα τετοιο α) θα πληρωσει τα μαλλια της κεφαλης του και β) θα ειναι ετοιμο το μηχανακι του μετα απο κατι μηνες, λογο αντιπροσωπειας κυριως...

ποσο εχουν τα σηματακια τελων κυκλοφοριας σε περιπτωση που μιλαμε για πανω απο 1000 κυβικα?
Καλά το tiger 1050 έχει κάτω από 10000 ευρά???????

project.breeze
22/11/2007, 12:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Καλά το tiger 1050 έχει κάτω από 10000 ευρά???????



Ε καλά τώρα...Άμα το γουστάρεις το μηχανάκι βάζεις και 5-6 δόσεις παραπάνω,δεν χάθηκε κ ο κόσμος :beer:

costas_k
22/11/2007, 12:38
Αρχικά δημιουργήθηκε από kalant
ξαναπηγα βολτα το tiger...
ποσο εχουν τα σηματακια τελων κυκλοφοριας σε περιπτωση που μιλαμε για πανω απο 1000 κυβικα?

93€:cry:

kalant
22/11/2007, 13:59
Αρχικά δημιουργήθηκε από cartman
Καλά το tiger 1050 έχει κάτω από 10000 ευρά???????

οχι αλλα ειπα οτι ισως κανω καποιες υποχωρησεις, αν δεν βρω κατι που να με ικανοποιησει περισσοτερο ολο και κατι θα αλλαξει, δεν γινεται να μεινω και χωρις μηχανη...

θελω να οδηγησω και το bandit αλλα δεν υπαρχει ακομα test ride πουθενα...

ισως παω να βρω και cbf, εχω οδηγησει το 600 αλλα δεν ειναι το ιδιο πραγμα, ετσι φανταζομαι και ελπιζω τουλαχιστον γιατι το 600 μου φανηκε πολυ αδυναμο...