PDA

View Full Version : ΠΡΟΣΟΧΗ στις αγορες εκτώς Ε.Ε



grigris
22/11/2007, 15:36
Λοιπον δωστε βάση γιατί τα πράγματα είναι κάπως "κοστοβόρα"!!

Καταρχας ΠΡΟΣΟΧΗ στις προσφορές! Είχα βρει ένα Shoei raid 2 σε προσφορα με τιμή 170). Αφου ήρθα σε επικοινωνία μαζί τους μου είπαν να βαλω τα χρήματα στη τράπεζα για να μου το στείλουν. Το έκανα μετά από 2 μερες και μου είπαν οτι το κράνος εξαντληθηκε (λόγω προσφορας).

Επιδη δεν ηθελα να στείλω κι άλλα λεφτα για κατι άλλο επέλεξα να αγοράσω το HJC F 10 το οποίο ήταν στην ίδια τιμή (170)

Λοιπον το κρανος είναι ηδη τελωνείο, έκανε μονο 4 μέρες να έρθει. Ακουστε τωρα τι με χρέωσε το τελωνίο........................ 1 7 4 €. Είναι να σου πεφτουν τα μαλια!! 174€ για να το παραλάβω, τη στιγμή που έχω πληρώσει αλλα 40€ εξοδα αποστολής!

Αναλυτικά:

ΑΡ.ΠΑΡΑΣΤΑΤΙΚΟΥ ΠΟΣΟ
Φ.Π.Α. –ΔΑΣΜΟΙ 55,00
ΤΕΛΩΝΕΙΑΚΑ ΕΞΟΔΑ (ΔΕΤΕ-ΕΕΠΑ) 16,50
ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΗ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ 20,00
ΕΚΔΟΣΗ ΔΙΑΤΑΚΤΙΚΗΣ 29,75
ΕΝΑΠΟΘΕΣΗ – ΔΙΑΧΕΙΡΙΣΗ ΦΟΡΤΙΟΥ 23,00
ΑΜΟΙΒΗ ΕΚΤΕΛΩΝΙΣΤΗ 29,75

Να πω πως μπορώ να γλιτώσω μονο 50€ τα έξοδα εκτελωνιστη αν παω να το παραλαβω ο ιδιος.

Τελικά θα μου κοστισει 60€ περισσότερα απο οτι να το αγόραζα Ελλάδα!

Ρε σεις εγω διαβαζα εδω διάφορους που γράφουν στο φορουμ για αγορες απο το εξωτερικό και ήσασταν ολοι ικανοποιημένοι, αυτά δε τα ειχε πει κανένας!!!

Παντως:
Με την εμπειρία που απέκτησα ερχομαι κ λέω τα παρακάτω:
α) Αγορές μονο με πιστοτική χρεωστική, όχι έμβασμα. Ειναι πολύ χρονοβορα διαδικασια με χαρτια, κόντρα χαρτια, 2 μέρες να πάνε τα λεφτα στην Αμερικάνική τραπεζα και επίσης στην καλύτερη θα σου κοστήσει 20 ( στη eurobnk ζητάγανε 60)
β) Τελωνείο περνανε μόνο τα αντικείμενα εκτος Ε.Ε με κοστος μεγαλύτερο των 35.

Προσωπικά καταληγω στο συμπέρασμα πως η καλύτερη αγορά θα ήταν απο ενα φθηνο κατάστημα ΣΤΗΝ Ευρώπη απ'όπου δε πληρώνεις τελωνείο και τα έξοδα αποστολής έιναι συνήθως 10. Αλλιώς πρέπει να είναι ένα προίόν που και με όλα αυτά τα συνολικά έξοδα αποστολής απο μη ευρωπαική χώρα αξίζει.

Xristos67
22/11/2007, 15:45
Ti na pei kaneis...

prin kaneis kinisi prepei na eisai poli kala enimeromenos kai distixos sta forum o kathenas grafei oti thelei kai pernei kai tous allous sto laimo tou...
:nono: :nono: :nono:

fantacid
22/11/2007, 15:53
εχουν ειπωθει πολλάκις οι παγιδες που κρυβουν οι ον λαιν αγορες εκ εξωτερικων!

μαλλον βαριοσουν να διαβασεις ολες τις αναφορες!

McTalas
22/11/2007, 17:02
Αρχικά δημιουργήθηκε από fantacid
εχουν ειπωθει πολλάκις οι παγιδες που κρυβουν οι ον λαιν αγορες εκ εξωτερικων!

μαλλον βαριοσουν να διαβασεις ολες τις αναφορες!


:a013:

@grigris
επρεπε να το δηλωσεις σαν "δωρο" αν δεν ηθελες να εχεις το αγχος μη χαθει τοτε ας ρωταγες το τελωνειο ποσο θα σε χρεωνε για τοσυγκεκριμενο κρανος!!

και ο fantacid εχει γραψει πολλα για αγορες μεσω ebay ας ρωταγες!

κανενας δεν ειπε πως ειναι τσαμπα και χωρις ρισκο.εχει αναφερθει σε ατομο να μην του εχει ερθει ποτε το κρανος και σε εναν αλλον ηρθε χωρις να το παραγγηλει.Και δεν ειναι πανακια το αμερικανικο ebay.υπαρχει και το ιταλικο,και αν θες να εισαι πιο σιγουρος υπαρχει πολλα ευρωπαικα σαιτ που πουλανε προιοντα φτηνοτερα και 200€ αλλα συνηθως ειναι γυρω στα 100€ οπου μπορεις να παραγκειλεις χωρις κανενα ρισκο!

OldMan
22/11/2007, 17:12
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67
distixos sta forum o kathenas grafei oti thelei ...
Δυστυχώς ...:D

Xristos67
22/11/2007, 18:44
Stin Europi paizoun magazia me super times kai prosfores.

Polles fores´stin prospaueia na glitosoume liga euro...
xalame perissotera se xrono kai treximo....
kai plironoume m@misiatika opos o filos proigoumenos.


Ti na to kano an einai na fao oli tin mera mou kai tin benzinh kai tin talaiporia gia na giriso ola ta magazia kai sto telos tis imeras na glitoso ........TIPOTA.....H ELAXISTA....

stratosZX10
22/11/2007, 21:42
εχω κανει καμια 30αρια αγορες απο το e-bay και δεν ειχα προβλημα ποτε!
εχω ψωνισει και απο hong-kong χωρις να πληρωσω τιποτα(μια ζελατινα )
και απο αμερικη (πισω φαναρι με φλας ενσωματωμενα) παλι χωρις να πληρωσω τιποτα....
αυτο που εχω καταλαβει εγω ειναι οτι παιζει ρολο πως θα ξυπνησουν οι εκτελωνιστες, αν εχουν
@αβλες @αμαν κοσμο αν οχι ολα καλα....

Υ.Γ εχω αγορασει προσφατα απο αγγλια κρανος shark rsi μονο 100 ευρω μαζι με μεταφορικα....
τρελα....

stefanos
22/11/2007, 21:51
Δεν είναι θέμα καύλας.Οτι περνάει στη λούφα είναι λαθραίο.
Δεν μπορεί να ποντάρεις αγορές 200-300 € στο αν θα καταφέρει να περάσει λαθραία απο το τελωνείο.

div400
22/11/2007, 22:00
ΠΟΣΑ???????
:hypnotize :uplate: :hypnotize :eyepop: :eyepop: :eyepop:

για κάτσε βρε αγορι, εγω προσφατα (πριν 3 εβδομαδες) πηρα PC III με 276? απο αμερικη και οι δασμοι/τελωνιακα/μυδια-ξυδια ηταν μονο 66?
(τα οποια θα μπορουσα να ειχα γλυτωσει, μιας και ο υπαλληλος του ταχυδρομίου ειχε ξεχάσει ΟΛΑ τα τελωνιακα εγγραφα πανω στο δεμα και ΔΕΝ μου τα ζητησε κατα την παραδοση.....αλλα ειπα να ο παιξω καλος πολιτης)


:sad: ωρε πακετο

gcrook
22/11/2007, 22:37
Ξαναεπεσε πουτσα βλεπω....
Περαστικα συναδελφε:wave2:

http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=49499
http://www.moto.gr/forums/showthread.php?threadid=49944

arisk
23/11/2007, 08:28
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
Λοιπον δωστε βάση γιατί τα πράγματα είναι κάπως "κοστοβόρα"!!

β) Τελωνείο περνανε μόνο τα αντικείμενα εκτος Ε.Ε με κοστος μεγαλύτερο των 35.

Προσωπικά καταληγω στο συμπέρασμα πως η καλύτερη αγορά θα ήταν απο ενα φθηνο κατάστημα ΣΤΗΝ Ευρώπη απ'όπου δε πληρώνεις τελωνείο και τα έξοδα αποστολής έιναι συνήθως 10. Αλλιώς πρέπει να είναι ένα προίόν που και με όλα αυτά τα συνολικά έξοδα αποστολής απο μη ευρωπαική χώρα αξίζει.

Αγαπητέ φίλε.Καταρχήν λυπάμαι πολύ για την περιπέτειά σου αλλά και για το πήδημα από το τελωνείο.Στην ιστοσελίδα που αγόρασες το κράνος γράφει χαρακτηριστικά οτι θα σταλεί με fedex ή ups.Όπως είπε και κάποιος φίλος ΔΕΝ διάβασες αρκετά σχετικά με το θέμα.Από όσα έχουν ειπωθεί στο forum ήταν μαθηματικά βέβαιο οτι θα σε τσακώσει το τελωνείο.Όλοι μα όλοι προτείνουν αποστολή με usps(αμερικανικό ταχυδρομείο).Όχι οτι θα τη γλυτώσεις σίγουρα αλλά οι πιθανότητες είναι υπέρ σου. Και όλοι υποστηρίζουν οτι αν παραλάβεις δέμα με κούριερ (fedex ups) θα περάσεις 99,99% από τελωνείο. Και εγώ εδώ διάβασα τα πάντα.Και μέχρι τώρα ισχύουν.
Στην ενότητα "Προστατευτικός εξοπλισμός" κατά καιρούς έχουν γράψει διάφοροι πως ψωνίζουν από USA χωρίς προβλήματα κλπ,κλπ.
Και εγώ αγόρασα από power-closeouts το Arai rx7 corsair matsudo αλλά γνώριζα οτι θα σταλεί σαν δώρο και με usps.Απλά έκανα αυτό που κάνουν όλοι και τη γλύτωσα.Σίγουρα δεν ήταν το φτηνότερο αλλά τελικά ήταν το ασφαλέστερο.
Σίγουρα γράφονται και π@π@ριές στο forum αλλά νομίζω οτι ρωτώντας πας στην πόλη.

nickmavros
23/11/2007, 08:38
Ρε παιδιά εγώ πήρα 2 SHOEI Χ-Eleven από Ιαπωνία τα οποία εδώ θα μου βγαίνανε ?1600 και εγώ πλήρωσα λιγότερα απο ?900.

Ουτε τελωνεία ούτε τίποτα.

Μιλάμε για κέρδος σχεδών 400?/κράνος! Δηλαδή δεν άξιζε το ρίσκο;

Πριν αγοράσω όμως έψαχνα και διάβαζα μερόνυχτα μέσα στο forum και έπρηζα τα π@π@ρι@ ανυποψίαστων συναδέλφων μηχανόβιων για να μάθω πως θα γίνει η δουλειά χωρίς παρατράγουδα...

grigris
23/11/2007, 11:55
To κράνος το πήρα πριν λίγο. Πηγα και το παρέλαβα ο ίδιος και γλιτωσα 70 €. Αυτα που πλήρωσα ήταν 50€ φοροι-δασμοι, 30 την FEDEX και 20 την απόθήκη. Με ups θα γλιτωνα τα 20 ε της αποθηκης μιας και έχει δικες της ενω η fedex νοικιαζει. Απο κει και πέρα τα 30 της fedex τα δικαιολόγησε ως γραφειοκρατικα για την παραλαβη! Οι φόροι - δασμοι μπήκαν απο το κράτος.

Ρωτησα τι γίνεται στην περίπτωση που έρθει σαν δώρο και μου είπαν οτι κατι τέτοιο δε παιζει, παλί τα ίδια θα πλήρωνα!

Καλα εσεις που λετε οτι αγοραζετε απο αμερική και κίνα πως δε πληρώνετε τελωνείο???? :confused: Εμενα μου το ξεκαθάρισάν: οτι έρχεται από τρίτες χωρες (εκτός ΕΕ) και η αξία τους είναι μεγαλύτερη των 30€ εκτελωνίζεται!!!

Με το e bay πως γίνεται? εκει δε χρεώνουν αυτά τα κερατιάτικα? Πρωτού προβω σε αυτή την αγορά το έψαξα αρκετα πιστευω και δεν έτυχε να διαβάσω πουθενα για τελωνειο. Επίσης μίλησα και με ανρθώπους που αγοράζουν απο ebay και παλι δε μου είπαν τίποτα.

Ρε ότι έγινε έγινε. Το θέμα ειναι πως καποιοι λέτε οτι δε πληρώσατε τίποτα :eyepop: Και επαναλαμβάνω πως αυτό για αποστολή ως δώρο μου είπαν πως δεν ισχύει!

apav
23/11/2007, 12:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
αξία μεγαλύτερη των 30?

Μα αφού το κράνος σου, στοιχίζει λιγότερα από 30?. :a13:

arisk
23/11/2007, 12:45
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
Με το e bay πως γίνεται? εκει δε χρεώνουν αυτά τα κερατιάτικα? Πρωτού προβω σε αυτή την αγορά το έψαξα αρκετα πιστευω και δεν έτυχε να διαβάσω πουθενα για τελωνειο. Επίσης μίλησα και με ανρθώπους που αγοράζουν απο ebay και παλι δε μου είπαν τίποτα.

Ρε ότι έγινε έγινε. Το θέμα ειναι πως καποιοι λέτε οτι δε πληρώσατε τίποτα :eyepop: Και επαναλαμβάνω πως αυτό για αποστολή ως δώρο μου είπαν πως δεν ισχύει!
4 παραλαβές που έχω κάνει με usps first class international (όλες ebay)δεν αντιμετώπισα τέτοιο πρόβλημα και ελπίζω να καταλαβαίνεις οτι όσα γράφονται έχουν σκοπό να πληροφορήσουν-ενημερώσουν τους έχοντες απορίες και όχι για κομπασμό ή επίδειξη.:)

grigris
23/11/2007, 13:17
ε ναι ρε arisk το θέμα είναι να ενημερωθουμε! ρε βασικά αυτο που είπε ο apav παιζει.... Να πεις δηλ στον αποστολέα να του δηλώσει αξία μικρότερη των 30€!!!!!!!!!!!!!!!!!

road spirit
23/11/2007, 13:44
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
....

Ρωτησα τι γίνεται στην περίπτωση που έρθει σαν δώρο και μου είπαν οτι κατι τέτοιο δε παιζει, παλί τα ίδια θα πλήρωνα! και τι περίμενες δηλδη να σου έλεγε?? αυτος κοιτάζει τη δουλειά του... ασε που μπορει να μην εχει ιδεα

Καλα εσεις που λετε οτι αγοραζετε απο αμερική και κίνα πως δε πληρώνετε τελωνείο???? :confused: Εμενα μου το ξεκαθάρισάν: οτι έρχεται από τρίτες χωρες (εκτός ΕΕ) και η αξία τους είναι μεγαλύτερη των 30€ εκτελωνίζεται!!! και εμεις στο ξαναλεμε...για πολλοστή φορά! οτι χωρίς να αποτελεί γραπτό κανόνα, οτι έρχεται μεσω ΚΡΑΤΙΚΩΝ ταχυδρομείων (πχ usps για αμερικη) και οχι μεσω ιδιωτικών κουριερ, ΔΕΝ περνάει απο τελωνείο εφόσον εχει δηλωθεί ως gift. Εχω φέρει 2 κράνη, ενα απο αμερικη, ενα απο ιαπωνια, δεν πλήρωσα τπτ

Με το e bay πως γίνεται? εκει δε χρεώνουν αυτά τα κερατιάτικα? Πρωτού προβω σε αυτή την αγορά το έψαξα αρκετα πιστευω και δεν έτυχε να διαβάσω πουθενα για τελωνειο. Επίσης μίλησα και με ανρθώπους που αγοράζουν απο ebay και παλι δε μου είπαν τίποτα.

Ρε ότι έγινε έγινε. Το θέμα ειναι πως καποιοι λέτε οτι δε πληρώσατε τίποτα :eyepop: Και επαναλαμβάνω πως αυτό για αποστολή ως δώρο μου είπαν πως δεν ισχύει! εντάξει τοτε αυτά που έφερα εγω ή κάποιοι άλλοι κατα καιρούς, πως τα φέραμε δλδ ??

grigris
23/11/2007, 13:52
Ωραια, εχω ερωτήσεις..
Υπάρχει μήπως άλλη χρεωση (μεγάλυτερη) με τα usps?
Χρόνος παραδωσης?
Δεχονται όλοι να σου στείλουν με usps?

Εσυ απο που ψωνίζεις?

Τους διευκρινήζεις δηλ να σου το στείλουν ως gift και επισης να γίνει η μεταφορά με usps?

road spirit
23/11/2007, 13:58
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
Ωραια, εχω ερωτήσεις..
Υπάρχει μήπως άλλη χρεωση (μεγάλυτερη) με τα usps? μεγαλύτερη ή μικρότερη, δεν ξερω, αφου δεν εχω δοκιμάσει ποτε με κουριερ. Πχ για το κρανος απο αμερική πλήρωσα εξπρες 59$. Για το κράνος απο ιαπωνία, επισης εξπρες, μόνο 10$ !!
Χρόνος παραδωσης? ανάλογα, γιατί μπορείς να ζητήσεις εξπρες ή οχι. Το δικό μου έκανε και στις 2 περιπτωσεις (αμερικη, ιαπωνια) 5 εργάσιμες
Δεχονται όλοι να σου στείλουν με usps? ΟΧΙ
Εσυ απο που ψωνίζεις? και τα δυο τα ειχα βρει απο πωλητες στο ebay

Τους διευκρινήζεις δηλ να σου το στείλουν ως gift και επισης να γίνει η μεταφορά με usps? NAI, ή στο λένε οι ιδιοι. Αν δεν μπορούν, τοτε πολύ απλά δεν κάνεις τη παραγγελία

Ληστης
24/11/2007, 08:27
Αρχικά δημιουργήθηκε από grigris
Ωραια, εχω ερωτήσεις..
Υπάρχει μήπως άλλη χρεωση (μεγάλυτερη) με τα usps?
Χρόνος παραδωσης?
Δεχονται όλοι να σου στείλουν με usps?

Εσυ απο που ψωνίζεις?

Τους διευκρινήζεις δηλ να σου το στείλουν ως gift και επισης να γίνει η μεταφορά με usps?

Εχοντας κανει τον τελευταιο χρονο γυρω στις 30 αγορες απο αμερικη μονο σε μια πληρωσα τελωνειο που ειχε αναγραφει 400 δολαρια αξια.Το μυστικο ειναι να σου το στελνουν με USPS PRIORITY MAIL, και θα σου πω γιατι.
1) τα αμερικανικα ταχυδρομια συνεργαζονται με τα Ελληνικα ταχυδρομια και αυτο σημαινει οτι δεν μεσολαβει ιδιωτικη εταιρεια οπου το "ψαχνει" για να βγαλει κερδος, και ετσι δεματα που εχουν μικρη αξια στα 100 δολαρια ειναι 99% πιθανο να περασσουν χωρις τελωνειο.
2) Και πιο σημαντικο, και να στο πιασει το τελωνειο ξερεις τι θα πληρωσεις, γυρω στο 30% πανω στην τιμη που εχει δηλωθει το δεμα οποτε κανεις τους υπολογισμους και λες και να με πιασουν παλι με συμφερει η αξιζει το ρισκο.Και δεν χρειαζετε να τρεχεις στο τελωνειο γιατι τον εκτελωνισμο τον κανουν στο ταχυδρομειο.
3)Χρονος παραδοσης μεσο ορο 7 ημερες, και χρεωση μικροτερη απο κουριερ.

McTalas
24/11/2007, 11:40
Ασχετως απο τα μικρα παρατραγουδα,αν προσεξετε τις λεπτομεριες ειναι πολυ καλη φαση η αγορα απο ebay και ειδικα απο αμερικα αυτον τον καιρο.Με την πτωση του δολαριου σε μια αγορα που εκανα σημερα γλυτωσα 80€ απο το τιποτα λογω ισοτημιας ,
σκαλωματικο???

επισης πιστευω πως για διαφορα 30-50 € ειναι καλυτερα να αγορασεις κατι απο εδω,να βοηθησουμε και την τοπικη οικονομια,αλλα και να αναπτυξουμε καλες σχεσεις με τους καταστηματαρχες!

αντε καλες αγορες και με προσοχη!!!

arisk
26/11/2007, 07:10
Αρχικά δημιουργήθηκε από McTalas

επισης πιστευω πως για διαφορα 30-50 € ειναι καλυτερα να αγορασεις κατι απο εδω,να βοηθησουμε και την τοπικη οικονομια,αλλα και να αναπτυξουμε καλες σχεσεις με τους καταστηματαρχες!

Αλήθεια το πιστεύεις αυτό;Ψωνίζω χρόνια από διάφορα μαγαζιά(όχι μόνο μοτοσυκλετικά προϊόντα).Κανένας μα κανένας δεν έβαλε την προσωπική σχέση πάνω από το συμφέρον και το κέρδος του.Και καλά έκανε δηλαδή.
Και κάτι ακόμα.Σαν στατιστικός υπάλληλος έχω κάνει επανειλημένως συνέντευξη σε καταστηματάρχες.Όταν το ερωτηματολόγιο της Στατιστικής Υπηρεσίας έφτανε στις ερωτήσεις για το εισόδημα οι συγκεκριμένοι κύριοι-κυρίες έκαναν τους κινέζους.Αυτό που λες εσύ ενίσχυση τοπικής οικονομίας εγώ το ονομάζω αύξηση κέρδους των εν λόγω κυριων και φοροδιαφυγή και κατά συνέπεια αύξηση του πηδήματος σε μισθωτούς και συνταξιούχους.Αν δεν κατάλαβες ποιοί είναι οι τελευταίοι είμαστε όλοι εμείς.
Σόρυ για το off topic αλλά πάνω από όλα το συμφέρον σου(όπως και το δικό τους φυσικά).:wave2:

Ληστης
26/11/2007, 19:53
Και εγω προτιμω με τα 30-50 ευρω να παρω στο παιδι μου ρουχα η παιχνιδια.Ειμαι σιγουρος οτι βγαζει πολυ περισσοτερα χρηματα απο το μισθωτο για να θελει την υποστηριξη του.

derd
27/11/2007, 12:00
Την εχω πατηση 2 φορες με τα κουριερ (Fedex - DHL ) ..

το μυστικο οπως ειπε και ενας συναδελφος ποιο πανω είναι τα 'παραδοσιακα' ταχυδρομεια της εκαστοτε χωρας( usps αμερικη - EMS hong kong π.χ.)

οτι μου εχει ερθει ετσι δεν εχω πληρωσει τιποτα παραπανω..

arisk
27/11/2007, 12:01
Σήμερα το πρωί παρέλαβα μια μάσκα Oakley Wisdom Fire iridium από ebay(sickshades).Τιμή 103€ με τα μεταφορικά.Εδώ κοστίζει γύρω στα 180€.
Ξέχασα να πω οτι μου την έφεραν στο σπίτι μου χωρίς τελωνείο, χωρίς τίποτα.
Τρόπος μεταφοράς USPS First class international mail.