PDA

View Full Version : Φίλτρο λαδιού K&n στο Cb μου...



paris13
22/11/2007, 22:30
Κάπου το είχα διαβάσει, κάπου εδώ μέσα, νομίζω στα [Τεχνικα Θεματα Tips & Tricks]. Κάποιος φίλος είχε γράψει για το πόσο διαφορετική μηχανή είχε όταν έβαλε φίλτρο λαδιού της K&N. επειδή μάλιστα έγραψε ότι είδε διαφορά (και μάλιστα μεγάλη) και στις ταχύτητες πολλοί έπεσαν να τον φάνε. :rolleyes: Λοιπόν επειδή το έκανα κι' εγώ σήμερα αλλάζοντας λάδια άλλαξα και φίλτρο λαδιού και έβαλα αυτό της K&N μπορώ να πω πως έχω άλλη μηχανή. Και ναι μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είδα διαφορά και στις ταχύτητες αλλά και γενικότερα στην λειτουργία της μηχανής όπου όχι ότι πρώτα είχα κάποιο πρόβλημα αλλά αμέσως έτσι κρύα που ήταν είδα την διαφορά στο δούλεμα αφού καθ' ότι κρύα και δίχως τσοκ μου δούλευε στις 1000 στροφές δίχως να σβήσει (δίχως γκάζι) μέχρι λίγο να ζεσταθεί αλλά σταθερά και πολύ μα πολύ γλυκά δίχως το παραμικρό τρέμουλο (κραδασμούς) και κατά το άναμμα ακόμα και στο πρώτο μετά την αλλαγή λαδιών δεν ακούστηκε το παραμικρό, έτσι για ένα δευτερόλεπτο μέχρι να πρωτοανεβάσει λάδια, τίποτα. Μέχρι και ο μηχανικός μου έπαθε πλάκα, (τον είχα ζαλίσει) με αυτό το φίλτρο και δεν είχε παρά να το παραδεχτεί. Για να το εμπεδώσω καλύτερα φεύγοντας από τον μηχανικό αντί για σπίτι έκανα μια μεγαλούτσικη βόλτα (Καλλιθέα - Γλυφάδα) και πραγματικά την απόλαυσα. Δεν μένει να δω και το πρωινό άναμμα και θα επανέλθω. Όλα αυτά στο CB400SF μου, δηλαδή σε ένα μοτέρ που έχει τα χρονάκια του. Τύφλα να έχουν κάποια νεότερα μοντέλα, ειδικά με έναν η δύο κυλίνδρους που τα ακούς και νομίζεις ότι θα πεταχτεί κάνα πιστόνι και θα σου έρθει στο κεφάλι. :rotflmao: Αύριο θα συμπληρώσω τις εντυπώσεις μου για το πρωινό άναμμα και το τρέξιμο μες την ημέρα. Μέχρι στιγμής με άριστα το 10 θα έδινα 9 ή 10.! :beer: Με το απλό το προηγούμενο θα έδινα 4 ή 5.! :lol:

stefanos
22/11/2007, 22:37
Δεν μας είπες χιλιόμετρα που έχει το μηχανάκι, πότε κατασκευάστηκε, και αν μιλάς για φίλτρο λαδιού η εγώ διάβασα λάθος.

paris13
22/11/2007, 22:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από stefanos
Δεν μας είπες χιλιόμετρα που έχει το μηχανάκι, πότε κατασκευάστηκε, και αν μιλάς για φίλτρο λαδιού η εγώ διάβασα λάθος.

Για το φίλτρο λαδιού φυσικά μιλάω και το CBακι μου είναι του 93. Ε.! τα χιλιόμετρα δεν ξέρω το ταχύμετρο γράφει 38.000 χλμ.

odt
23/11/2007, 07:19
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
Κάπου το είχα διαβάσει, κάπου εδώ μέσα, νομίζω στα [Τεχνικα Θεματα Tips & Tricks]. Κάποιος φίλος είχε γράψει για το πόσο διαφορετική μηχανή είχε όταν έβαλε φίλτρο λαδιού της K&N. επειδή μάλιστα έγραψε ότι είδε διαφορά (και μάλιστα μεγάλη) και στις ταχύτητες πολλοί έπεσαν να τον φάνε. :rolleyes: Λοιπόν επειδή το έκανα κι' εγώ σήμερα αλλάζοντας λάδια άλλαξα και φίλτρο λαδιού και έβαλα αυτό της K&N μπορώ να πω πως έχω άλλη μηχανή. Και ναι μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είδα διαφορά και στις ταχύτητες αλλά και γενικότερα στην λειτουργία της μηχανής όπου όχι ότι πρώτα είχα κάποιο πρόβλημα αλλά αμέσως έτσι κρύα που ήταν είδα την διαφορά στο δούλεμα αφού καθ' ότι κρύα και δίχως τσοκ μου δούλευε στις 1000 στροφές δίχως να σβήσει (δίχως γκάζι) μέχρι λίγο να ζεσταθεί αλλά σταθερά και πολύ μα πολύ γλυκά δίχως το παραμικρό τρέμουλο (κραδασμούς) και κατά το άναμμα ακόμα και στο πρώτο μετά την αλλαγή λαδιών δεν ακούστηκε το παραμικρό, έτσι για ένα δευτερόλεπτο μέχρι να πρωτοανεβάσει λάδια, τίποτα. Μέχρι και ο μηχανικός μου έπαθε πλάκα, (τον είχα ζαλίσει) με αυτό το φίλτρο και δεν είχε παρά να το παραδεχτεί. Για να το εμπεδώσω καλύτερα φεύγοντας από τον μηχανικό αντί για σπίτι έκανα μια μεγαλούτσικη βόλτα (Καλλιθέα - Γλυφάδα) και πραγματικά την απόλαυσα. Δεν μένει να δω και το πρωινό άναμμα και θα επανέλθω. Όλα αυτά στο CB400SF μου, δηλαδή σε ένα μοτέρ που έχει τα χρονάκια του. Τύφλα να έχουν κάποια νεότερα μοντέλα, ειδικά με έναν η δύο κυλίνδρους που τα ακούς και νομίζεις ότι θα πεταχτεί κάνα πιστόνι και θα σου έρθει στο κεφάλι. :rotflmao: Αύριο θα συμπληρώσω τις εντυπώσεις μου για το πρωινό άναμμα και το τρέξιμο μες την ημέρα. Μέχρι στιγμής με άριστα το 10 θα έδινα 9 ή 10.! :beer: Με το απλό το προηγούμενο θα έδινα 4 ή 5.! :lol:


Όλα αυτά από το φίλτρο λαδιού? :confused: :confused:

sapila racing
23/11/2007, 10:39
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
Κάπου το είχα διαβάσει, κάπου εδώ μέσα, νομίζω στα [Τεχνικα Θεματα Tips & Tricks]. Κάποιος φίλος είχε γράψει για το πόσο διαφορετική μηχανή είχε όταν έβαλε φίλτρο λαδιού της K&N. επειδή μάλιστα έγραψε ότι είδε διαφορά (και μάλιστα μεγάλη) και στις ταχύτητες πολλοί έπεσαν να τον φάνε. :rolleyes: Λοιπόν επειδή το έκανα κι' εγώ σήμερα αλλάζοντας λάδια άλλαξα και φίλτρο λαδιού και έβαλα αυτό της K&N μπορώ να πω πως έχω άλλη μηχανή. Και ναι μπορώ να επιβεβαιώσω ότι είδα διαφορά και στις ταχύτητες αλλά και γενικότερα στην λειτουργία της μηχανής όπου όχι ότι πρώτα είχα κάποιο πρόβλημα αλλά αμέσως έτσι κρύα που ήταν είδα την διαφορά στο δούλεμα αφού καθ' ότι κρύα και δίχως τσοκ μου δούλευε στις 1000 στροφές δίχως να σβήσει (δίχως γκάζι) μέχρι λίγο να ζεσταθεί αλλά σταθερά και πολύ μα πολύ γλυκά δίχως το παραμικρό τρέμουλο (κραδασμούς) και κατά το άναμμα ακόμα και στο πρώτο μετά την αλλαγή λαδιών δεν ακούστηκε το παραμικρό, έτσι για ένα δευτερόλεπτο μέχρι να πρωτοανεβάσει λάδια, τίποτα. Μέχρι και ο μηχανικός μου έπαθε πλάκα, (τον είχα ζαλίσει) με αυτό το φίλτρο και δεν είχε παρά να το παραδεχτεί. Για να το εμπεδώσω καλύτερα φεύγοντας από τον μηχανικό αντί για σπίτι έκανα μια μεγαλούτσικη βόλτα (Καλλιθέα - Γλυφάδα) και πραγματικά την απόλαυσα. Δεν μένει να δω και το πρωινό άναμμα και θα επανέλθω. Όλα αυτά στο CB400SF μου, δηλαδή σε ένα μοτέρ που έχει τα χρονάκια του. Τύφλα να έχουν κάποια νεότερα μοντέλα, ειδικά με έναν η δύο κυλίνδρους που τα ακούς και νομίζεις ότι θα πεταχτεί κάνα πιστόνι και θα σου έρθει στο κεφάλι. :rotflmao: Αύριο θα συμπληρώσω τις εντυπώσεις μου για το πρωινό άναμμα και το τρέξιμο μες την ημέρα. Μέχρι στιγμής με άριστα το 10 θα έδινα 9 ή 10.! :beer: Με το απλό το προηγούμενο θα έδινα 4 ή 5.! :lol:


Sorry αλλά μάλλον εχεις παραμυθιαστεί μόνος σου, και ο μηχανικός σου στο τέλος το παραδέχτηκε για να βρει την ησυχία του! :lol:

Το φίλτρο λαδιου δεν εχει καμμία σχέση με ολα αυτα που γράφεις :wave2:

Sabre
23/11/2007, 10:46
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
Μέχρι και ο μηχανικός μου έπαθε πλάκα, (τον είχα ζαλίσει) με αυτό το φίλτρο και δεν είχε παρά να το παραδεχτεί.

Βουλωμένο γράμμα διαβάζετε dear sapilas!!!!! :rotflmao:

με ειλικρινής αγωνιστικούς χαιρετισμούς:wave2:

kayak1
23/11/2007, 15:37
Συγνώμη αλλά από μα αποκλείεται να είδες τέτοια διαφορά από το φίλτρο λαδιού. Μάλλον στο μυαλό σου είναι. Εντελώς φιλικά.:beer:

paris13
23/11/2007, 16:45
Να μια από τα ίδια... :smokin: Το παιδί κάτι ανάλογο ανάφερε και τα ίδια άκουσε... :lol: Εντάξει δεν τρέχει τίποτα αλλά μήπως λέω μήπως θα ήταν ποιο συνετό να το δοκίμαζε κάποιος πριν γίνει τόσο απόλυτος..? Στο φινάλε μετοχές εγώ από την K&N δεν έχω (μακάρι να είχα)... :lol: Δεν πειράζει όμως εγώ αυτή την διαφορά την βλέπω και την χαίρομαι και στο φινάλε εδώ μέσα ανταλλάσουμε απόψεις και εμπειρίες προσπαθώντας και να βοηθήσουμε το άλλον ή να πάρουμε βοήθεια. Εγώ στα 45 χρόνια μου μπορεί να έχω πλέον και ψευδαισθήσεις... Έ.! που θα πάει θα φτάσετε και εσείς στην ηλικία μου και θα δείτε... :rotflmao: ΤΑ ΧΡΟΝΙΑ ΠΕΡΝΑΝΕ ΓΡΗΓΟΡΑ.... :wave2:

paris13
23/11/2007, 17:18
Εγώ βέβαια το :a022: Και εντυπώσεις από το πρωινό άναμμα... :wacko: λοιπόν. ούτε γκάζι ούτε τσοκ αέρα απλά μια γρήγορη μιζιά και αμέσως ξύπνησε. Βρε το σκασμένο εντάξει να κρατά ρελαντί κρύο μιας και άλλαξα και μπουζί ενώ έβαλα και λάθος μπουζί (ποιο κρύα, λάθος για χειμώνα), ενώ πρώτα το βοήθαγα με το γκάζι αλλά μέχρι να ζεσταθεί πλέον δίχως επίτηδες να αγγίξω το γκάζι κοντά στις 800 με σκάρτες 900 στροφές σε τέτοια συχνότητα δηλαδή που καλά καλά δύσκολα θα ανέβαζε λάδια επάνω (βάζω 20-50) και το σκασμένο ούτε κιχ, κάτι μεταλλικό ρε παιδί μου έστω για 1-2 δευτερόλεπτα κάποιο καπελότο μια βαλβίδα ή καδένα, στις 800 στροφές και τίποτα μα τίποτα. Λέτε να ήταν πάλι η ιδέα μου..? :lol: Πάντως θα πρέπει να παραδεχτείτε ότι τέτοιες ιδέες σου φτιάχνουν την μέρα... :rotflmao: Να σημειώσω ότι δεν έχει κάποιο πρόβλημα που θα έπρεπε ντε και καλά να ακουστεί κάτι αλλά νορμάλ τα πρώτα δευτερόλεπτα για μηχανή 10+ χρόνων, με κρύο, με λάδι 20W-50 και δίχως γκάζι και τσοκ όπου βουλώνεις το στόμιο του τελικού για λίγο να ακούσεις τον κινητήρα αφού τα πρώτα δευτερόλεπτα δεν ακούστηκε απολύτως τίποτα και να συνεχίζει το αθόρυβο βιολί του είναι από τις καλές ιδέες... Καλά αν φόραγα και κράνος δεν θα ήξερα αν δουλεύει... :rotflmao:
Εντάξει σας τα ζάλισα αλλά θέλω να πω πως έμεινα ευχαριστημένος και ήθελα να το μοιραστώ μαζί σας... εσείς με ψιλοαποπήρατε αλλά δεν πειράζει, μπορεί να έγραψα λίγο περίεργα αλλά σίγουρα δεν κρατώ κακία...! :wave2: Χαιρετώ.

Υ.Γ Λέω με ψιλοαποπήρατε γιατί δεν βγήκε κάποιος να πει ότι ναι ρε φίλε και εγώ φίλτρο λαδιού της K&N έχω και μάλιστα η μηχανή μου είναι και κοντά 10 χρόνων αλλά δεν είδα τέτοια διαφορά ή δεν είδα καμία διαφορά σαν αυτά που εσύ περιγράφεις. Τότε να πω πως με πήραν τα χρόνια και αρχίζω να ξεκουτιάνω ή από την αρτηριοσκλήρυνση το μυαλό μου μου κάνει παιχνίδια. Σωστά.?

GATOYLHS
23/11/2007, 17:35
Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΑ HIFLO ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΚΝ (http://www.e-moto.gr/gr/details.asp?ProductID=526/).ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ ΚΝ ΠΟΥ ΦΟΡΑΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ, ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ.:a013:

kayak1
24/11/2007, 08:35
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων φίλε Πάρη δεν είχα κανένα σκοπό να σε αποπάρω. Την πραγματικότητα ήθελα να σου πω.Χρόνια μηχανόβιος και μέσα στα forum ήταν η πρώτη φορά που το άκουγα αυτό. Αν γινότανε τόσο μεγάλη διαφορά από ένα τόσο μικρό πράγμα πιστεύω θα το είχαν κάνει οι κατασκευαστές και δεν θα το είχαν αφήσει σε βελτιωτικές εταιρίες (λόγω του πολύ χαμηλού κόστους).Πίστεύω απλώς ότι είναι ψυχολογικό περισσότερο. Όπως και εγώ όταν έχω να πάρω καιρό τη μηχανή μου νομίζω ότι πετάει και όταν την παίρνω συνέχεια νομίζω ότι δεν πάει όπως πριν.Βέβαια αν αυτό είναι αλήθεια τότε ειλικρινά χαίρομαι που αυτό το φίλτρο λειτούργησε έτσι στη μηχανή σου και ακόμα περισσότερο επειδή το χαίρεσαι εσύ :beer:

paris13
25/11/2007, 00:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από kayak1
Προς αποφυγή παρεξηγήσεων φίλε Πάρη δεν είχα κανένα σκοπό να σε αποπάρω. Την πραγματικότητα ήθελα να σου πω.Χρόνια μηχανόβιος και μέσα στα forum ήταν η πρώτη φορά που το άκουγα αυτό. Αν γινότανε τόσο μεγάλη διαφορά από ένα τόσο μικρό πράγμα πιστεύω θα το είχαν κάνει οι κατασκευαστές και δεν θα το είχαν αφήσει σε βελτιωτικές εταιρίες (λόγω του πολύ χαμηλού κόστους).Πίστεύω απλώς ότι είναι ψυχολογικό περισσότερο. Όπως και εγώ όταν έχω να πάρω καιρό τη μηχανή μου νομίζω ότι πετάει και όταν την παίρνω συνέχεια νομίζω ότι δεν πάει όπως πριν.Βέβαια αν αυτό είναι αλήθεια τότε ειλικρινά χαίρομαι που αυτό το φίλτρο λειτούργησε έτσι στη μηχανή σου και ακόμα περισσότερο επειδή το χαίρεσαι εσύ :beer:

Οκ κανένα πρόβλημα.. :lol: Πάντως αν τυχόν δεν το έχεις χρησιμοποιήσει δεν χάνεις και τίποτα να το βάλεις μια φορά στην αλλαγή των λαδιών σου. Μπορεί τελικά να μην είναι και τόσο η ιδέα μου. Εντάξει αντί 6 Ευρώ αυτό κάνει 12 και κάτι αλλά δεν είναι μεγάλο ποσό έστω για δοκιμή. Βέβαια δεν ξέρω αν για να καταλάβει κάποιος διαφορά θα πρέπει να έχει και μηχανή 10ετίας +. Ήδη πέρασαν 2-3 ημέρες και συνεχίζω να βλέπω έντονα την διαφορά. Να κάνω τόσο λάθος..? η τρίτη ταχύτητα που συχνά μου χτυπάγε πλέον δεν το κάνει (βέβαια στις ταχύτητες είναι μέχρι να βρείς τον τρόπο αλλά κάποια φορά πάντα θα σου ξεφύγει), το πρωινό ξύπνημα είναι ιδανικό, και όλη την ημέρα που γυρνάω σε διάφορες δουλειές δίχως να το σκέπτομαι νομίζω ότι έχω άλλη μηχανή... sf πάλι αλλά άλλο sf..! Όπως και να χει δεν προσπαθώ να ψήσω κανέναν και απλά πολύ χαίρομαι. Τώρα αν και κάποιοι άλλοι νοιώσουν αυτή την χαρά όπως εγώ καλά θα είναι γιατί όχι.! Στο φινάλε το ίδιο πάθος έχουμε. :wave2:

Xristos67
25/11/2007, 09:50
mipos ektos apo marka filtrou allaxes kai marka i ixodes ladiou ?

lamoun
25/11/2007, 11:50
Αρχικά δημιουργήθηκε από Xristos67
mipos ektos apo marka filtrou allaxes kai marka i ixodes ladiou ?

Βασικά πρωτίστως άλλαξε λάδι. Απο μόνο του αυτό είναι αρκετό για να δείς διαφορά, στο κιβώτιο τουλάχιστον. Για το φίλτρο δε μπορώ να πω τίποτα.

stefanos
25/11/2007, 12:06
Και εγώ το βρήκα περίεργο αλλά δεν νομίζω κανένας:
1.Να έχει μετρήσει πτώση πίεσης στο εργοστασιακό του φίλτρο και μετά σε ΚΝ ώστε να αποκλείσει παραπάνω πίεση λαδιού στον κινητήρα με ΚΝ.
2.Να ξέρει την κατάσταση της αντλίας στη συγκεκριμένη μηχανή.
3.Να γνωρίζει τι μαιμουδιά φίλτρο μπορεί να φόραγε πρίν.

Και παρα πολλά ακόμα που μπορεί να επηρεάζουν ώστε να έχει κάποιος τέτοια εντύπωση μετά την αλλαγή.
Εγώ πιο περιέργο απο όλα νομίζω οτι είναι τα χιλιόμετρα που έχει κάνει το μηχανάκι σε τόσο πολλά χρόνια.

paris13
25/11/2007, 19:00
Λοιπόν λάδι έχω ξανα αλλάξει (το κάνω συχνά) και βάζω το ίδιο. Τώρα τα να και τα αν δεν ξέρω, εγώ ξέρω ότι άλλαξα φίλτρο λαδιού με ένα της K&N και η μηχανή μου δουλεύει καλύτερα. Κάποτε εδώ μέσα και κάποιος άλλος φίλος είχε κάνει το ίδιο και το ανάφερε και πήγαν να τον φάνε. Επιτέλους όποιος δεν το πιστεύει ας το αγνοήσει ή ας κάνει μια δοκιμή. Από την άλλη σε κουβέντα να βρισκόμαστε οκ δεν υπάρχει πρόβλημα, εν το μεταξύ η μηχανή μου με αυτό το φύλτρο μ@μ@ει, είτε είναι ιδέα μου είτε όχι, είτε το θέλουμε είτε όχι. :rotflmao:

Υ.Γ Η δοκιμή κοστίζει 6 Ευρώ που κάνει ένα άλλο συν 6 Ευρώ = 12 για το K&N. Άρα 6 Ευρώ η διαφορά δεν νομίζω ότι είναι πολλά. Μαζί με την επόμενη αλλαγή λαδιού. Όσο για το λάδι που χρησιμοποιώ σε αυτή την μηχανή από την αρχή που την απόκτησα και χρησιμοποιούσε και πριν από εμένα είναι τα Da Vinci powered by X-1R αν το ξέρει κανείς. :wave2: Κάποια στιγμή παίχτηκα αν θα έβαζα τα Motul αλλά τελικά παρέμεινα στα Da Vinci 20W-50. Εντελώς διαφορετικά...

sapila racing
26/11/2007, 09:29
Για να λέμε τα πράγματα όπως είναι, το να εχει λλάξει κάτι στο πως παίρνει μπρος το μηχανάκι σου το πρωι (με τσοκ, χωρίς τσοκ κλπ) είναι τελείως άσχετο με το φίλτρο λαδιού.

Αν εσύ θέλεις να πιστευεις οτι βελtιωθηκε η λειτουργια του κινητήρα σου με το ΚΝ φίλτρο λαδιού, μεγειά σου μα χαά σου.

Μην προσπαθείς να ψήσεις κι αλλους όμως και πληρώνουν λεφτά τζάμπα.

Επίσης επειδή είδα οτι ψάχνεσαι για λάστιχα, δες τι ζάντα φοράει το μηχανάκι σου (φάρδος σε ίντσες) και βάλε λάστιχο (διασταση) που να προτείνεται απο τον κατασκευαστή (των ελαστικων που θα αγοράσεις).
Το οτι εσένα σου αρέσει στο μάτι το φαρδύ, δεν είναι κριτήριο.

:wave2:

paris13
27/11/2007, 21:02
:a022: ...!! "Φίλε" μου [sapila racing] πρώτα πρώτα έχω ξεκαθαρίσει ότι δεν προσπαθώ να ψήσω κανέναν. Εκτός αυτού τώρα, έχω παρατηρήσει με εσένα ότι γενικά περιμένεις πως να την πεις σε κάποιον και το κάνεις συχνά. Το έχω παρατηρήσει σε διάφορα θρεντ να το κάνεις με πολλούς. Ωστόσο εγώ είμαι ξεκάθαρος και το τονίζω ότι δεν θέλω να ψήσω κανέναν αλλά είπαμε... περιμένεις να την πεις στον άλλο με την πρώτη ευκαιρία. Άσε λοιπόν «φίλε» και αν δεν σου αρέσουν αυτά που γράφω αγνόησέ τα ... εκτός αν παίρνεις ικανοποίηση οπότε κανονικά εσύ το :a022: ... όπως και με τα λάστιχα στο συγκεκριμένο τοπικ δεν έχει θέση η απάντησή σου εκτός αν βέβαια διψάς να την πεις γιατί κάποιος που θα διαβάσει αυτό που λες και δεν θα έχει παρακολουθήσει όλη την κουβέντα και φυσικά θα συμφωνήσει ότι δεν είναι κριτήριο ο όγκος του ελαστικού αλλά είπαμε το θέμα σου είναι να την πεις, γι' αυτό σου λέω «φίλε» άσε μας με όσους γουστάρουν κουβεντούλα γιατί εσύ :nono:

sapila racing
28/11/2007, 12:20
Αρχικά δημιουργήθηκε από paris13
:a022: ...!! "Φίλε" μου [sapila racing] πρώτα πρώτα έχω ξεκαθαρίσει ότι δεν προσπαθώ να ψήσω κανέναν. Εκτός αυτού τώρα, έχω παρατηρήσει με εσένα ότι γενικά περιμένεις πως να την πεις σε κάποιον και το κάνεις συχνά. Το έχω παρατηρήσει σε διάφορα θρεντ να το κάνεις με πολλούς. Ωστόσο εγώ είμαι ξεκάθαρος και το τονίζω ότι δεν θέλω να ψήσω κανέναν αλλά είπαμε... περιμένεις να την πεις στον άλλο με την πρώτη ευκαιρία. Άσε λοιπόν «φίλε» και αν δεν σου αρέσουν αυτά που γράφω αγνόησέ τα ... εκτός αν παίρνεις ικανοποίηση οπότε κανονικά εσύ το :a022: ... όπως και με τα λάστιχα στο συγκεκριμένο τοπικ δεν έχει θέση η απάντησή σου εκτός αν βέβαια διψάς να την πεις γιατί κάποιος που θα διαβάσει αυτό που λες και δεν θα έχει παρακολουθήσει όλη την κουβέντα και φυσικά θα συμφωνήσει ότι δεν είναι κριτήριο ο όγκος του ελαστικού αλλά είπαμε το θέμα σου είναι να την πεις, γι' αυτό σου λέω «φίλε» άσε μας με όσους γουστάρουν κουβεντούλα γιατί εσύ :nono:

οκ κάνε οτι θέλεις, δεν θα ξαναασχοληθώ μαζί σου.

Είναι λίγο περίεργο πάντως αυτό που λές....

Οτι δηλαδή 'διψάω να την πω' γιατί αντίθετα με οτι λες, δεν την εχω πει σχεδόν σε κανέναν εδω μέσα (ακόμα και μερικές φορές που θα έπρεπε να το εχω κάνει) και ούτε εχει ξανατύχει παρόμοιο επεισόδιο.

Εσυ είσαι ακλόνητος στα αβάσιμα επιχειρήματά σου και δεν θέλεις να ακούσεις καμμια αλλη άποψη, αν δεν επιβαβαιώνει τα δικά σου λεγόμενα.

sapila racing
28/11/2007, 14:33
Επίσης αναρωτιέμαι γιατί σβήστηκαν τα άλλα ποστ??????

moderators???

kayak1
28/11/2007, 14:35
Θα συμφωνήσω με τον Άρη εδώ. Και βλέποντας τα post του κατά καιρούς αλλά και γνωρίζοντάς τον προσωπικά μόνο συμβουλές έχει να δώσει σαν μηχανόβιος.

Όσο για την διαγραφή των post που έχουν γίνει στο συγκεκριμένο topic από τους admin έχω να πω ότι αυτό αποτελεί χούντα και τραμπουκισμό. Νομίζω ότι απαντήσαμε τεκμηριωμένα στον Πάρη για το ερώτημά του και δεν τον κοροϊδέψαμε κανένας και νομίζω ότι εγώ προσωπικά το ξεκαθάρισα αυτό. Το αν γίνει μία πλακίτσα σε ένα topic δεν έγινε και κάτι ούτε πήγαινε προσωπικά στον Πάρη. Έχετε χάσει εντελώς μου φαίνεται την έννοια ενός forum. Είμαι μέλος και σε άλλα και αυτό πρώτη φορά το βλέπω να συμβαίνει χωρίς καμία ενημέρωση και χωρίς κανένα ιδιαίτερο λόγο. Το έχω ξανακούσει για το moto.gr και δεν το πίστευα. Αντί λοιπόν να σβήνετε τα post χωρίς λόγο δώστε και καμία συμβουλή στο παιδί που δεν σας έχω δει ή μήπως δεν γνωρίζετε τίποτα και σας έχει δοθεί μόνο αυτός ο ρόλος????? Εμπρός λοιπόν σβήστε και αυτό το post αφού σας κάνει να αισθάνεστε ότι έχετε την εξουσία πίσω από το πληκτρολόγιό σας!!!!!

GIXXERAKIAS
28/11/2007, 15:26
Τελικα μπορει καποιος γνωστης να μας πει τι στο καλο κανει ενα φιλτρο λαδιου kn???

Φιλτραρει ακλυτερα απο ενα κοινο φιλτρο της μαμας αντιπροσωπειας??Αξιζει τα λεφτα του??Στο δικο μου θελω να το βαλω γιατι εχει ενσωμετωμενο το κλειδι που το βιδωνεις χωρις να χρειαζεται ανταπτορα (το μαμα θα φαει κατσαβιδιασμα για να βγει:D ) και κανει την διπλασια τιμη 17ε απο το μαμα.

Τι προταιρηματα εχει μπορει να μας τα πει καποιος.Καλυτερη κυκλοφορια λαδιου-φιλτραρισμα λαδιου η απλα για την ομορφια και την ευκολη τοποθετηση χωρις ανταπτορες??:confused:

Παρακαλω οπως απαντηξετε με σοβαροτης!!(οχι μηδεν:D ):winka:

kayak1
28/11/2007, 15:46
Για πληροφορίες διάβασε παρακάτω. Βέβαια ότι διαβάσεις μην το πιστέψεις κιόλας. Να πουλήσουν θέλουν οι άνθρωποι.

http://www.knfilters.com/oilfilter.htm

Βασικά για μένα καμία διαφορά!!!! Ο Πάρης παραπάνω ισχυρίζεται ότι είδε μεγάλη διαφορά από την αλλαγή που εγώ απλώς (χωρίς να έχω κάτι μαζί του) δεν μπορώ να το χωνέψω. Οπότε η τελική απόφαση είναι δική σου.

GIXXERAKIAS
28/11/2007, 15:48
Αρχικά δημιουργήθηκε από kayak1
Για πληροφορίες διάβασε παρακάτω. Βέβαια ότι διαβάσεις μην το πιστέψεις κιόλας. Να πουλήσουν θέλουν οι άνθρωποι.

http://www.knfilters.com/oilfilter.htm

Βασικά για μένα καμία διαφορά!!!! Ο Πάρης παραπάνω ισχυρίζεται ότι είδε μεγάλη διαφορά από την αλλαγή που εγώ απλώς (χωρίς να έχω κάτι μαζί του) δεν μπορώ να το χωνέψω. Οπότε η τελική απόφαση είναι δική σου.

Βρε καλε μου ανθρωπε και γω δεν το πιστευω αυτο αλλα δεν εκατσα να γραψω οτι αντιτιθεμαι σε αυτο το θεμα.Απλα θελω να μαθω τελικα ΤΙ κανει σε σχεση με ενα μαμα φιλτρο.:winka:

kayak1
28/11/2007, 16:16
Βρε τι πάθαμε :confused: Ούτε εγώ αντιτίθεμαι. Απλώς πιστεύω ότι αν έχει παρατηρήσει αυτή τη διαφορά στη λειτουργία της μηχανής του δεν θα είναι από το Κ&Ν φίλτρο λαδιού. Από μηχανικής πλευράς π.χ το πρωινό ξεκίνημα δεν έχει καμία σχέση με το φίλτρο λαδιού.

Σε σχέση με το μαμά η γνώμη μου είναι ότι δεν έχει καμία διαφορά. Μόνο αν καθαριζόταν και μπορούσες να το κρατήσεις παραπάνω από το μαμά αλλά το Link που πόσταρα δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.

odt
28/11/2007, 18:41
Μεγάλη μαγκιά που δεν θέλει αυτό το ειδικό ματζαφλάρι ή κατσαβίδιασμα για να το βγάλεις..

Τώρα το οτι είναι πιο ελευθερο απο το μαμα, δεν ξέρω κατά πόσο επηρεάζει τη λειτουργία του κινητήρα σε τέτοιο βαθμό που να είναι αντιληπτό...

paris13
28/11/2007, 22:14
Αρχικά δημιουργήθηκε από kayak1
Βρε τι πάθαμε :confused: Ούτε εγώ αντιτίθεμαι. Απλώς πιστεύω ότι αν έχει παρατηρήσει αυτή τη διαφορά στη λειτουργία της μηχανής του δεν θα είναι από το Κ&Ν φίλτρο λαδιού. Από μηχανικής πλευράς π.χ το πρωινό ξεκίνημα δεν έχει καμία σχέση με το φίλτρο λαδιού.

Σε σχέση με το μαμά η γνώμη μου είναι ότι δεν έχει καμία διαφορά. Μόνο αν καθαριζόταν και μπορούσες να το κρατήσεις παραπάνω από το μαμά αλλά το Link που πόσταρα δεν αναφέρει κάτι τέτοιο.

Εντάξει τελικά εγώ μπορεί να φταίω που είδα κάτι νομίζω καλό και το έκανα θέμα... (δεν καθόμουν στα αυγά μου).. Πάντως η K&N ισχυρίζεται ότι εκτός των άλλων το φίλτρο δεν αφήνει στο σβήσιμο το λάδι να επιστρέψει κλίνοντας με κάποιο τρόπο (φράσει) την δίοδο προς τα πίσω, αν αυτό μπορεί να συμβαίνει τότε έχει νόημα το πρωινό άναμμα να είναι ποιο αθόρυβο. Βέβαια αυτά ισχυρίζεται η K&N ίσως για να πουλήσει αλλά εγώ είπα ότι κατάλαβα, ίσος κακός.! Όσο για τα σβησμένα ποστ αλήθεια και εγώ δεν κατάλαβα τι έγινε. Αυτά και μάλλον δεν θα δώσω συνέχεια στο θέμα γιατί πολλά άκουσα. Χαιρετώ :wave2:

stefanos
28/11/2007, 22:57
Ανατολικό ζήτημα το κάνατε.
Αν το προηγούμενο φίλτρο που φόραγε ο άνθρωπος ήταν κινέζικη σακούλα σκουπιδιών και δεν πήγαινε λάδι στην κεφαλή ας πούμε το ξέρετε?
Αν το μηχανάκι έχει χαλασμένη τρόμπα λαδιού που δεν σηκώνει πίεση αρκετή το ξέρετε?
Αν το προηγούμε φίλτρο ήταν εκεί 500000 χιλ?
Λέω μόνο 3 απο τις πολλές περιπτώσεις που μπορεί να συμβαίνουν.
Και στις 2 περιπτώσεις μπορεί να δείς διαφορά απο ένα ελάχιστα ελάχιστα πιο ελεύθερο φίλτρο, ή απο ένα οποιοδήποτε ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΚΑΛΟ φίλτρο.
Και φτάνουμε σε συμπεράσματα και ερωτήσεις αν είναι καλύτερο το ΚΝ απο το μαμά και κολοκύθια.
Και στο κάτω κάτω ας πούμε οτι είναι τόσο καλύτερο όσο και τα φίλτρα αέρα που βγάζει η ίδια εταιρεία.
ΜΕ ΕΚΕΙΝΑ ΓΙΑΤΙ ΒΛΕΠΕΤΕ ΔΙΑΦΟΡΑ?(και μάλιστα πρός το καλύτερο)

GIXXERAKIAS
29/11/2007, 08:09
Sωστη η σκεψη του Στεφανου!:winka:

Το μονο καλο που ειδα αφου διαβασα τα specs των εν λογω φιλτρων ειναι οτι ειναι μεν πιο ελευθερο για καλυτερη ροη με μεγαλυτερη ευκολια και για την τρομπα του λαδιου αλλα και το οτι εχουν και μια βαλβιδα που οταν σβηνεις το μηχανακι κλεινει με αποτελεσμα να εγκλωβιζει καποια αρκετη ποσοτητα λαδιου μεσα στο φιλτρο και οταν ξαναπαρουμε την μηχανη μας μπροστα θα εχει ηδη λαδι μεσα του για να τροφοδοτησει τα μηχανικα μερη το συντομοτερο δυνατον για τις κρυες εκκινησεις τα πρωινα.:wave2:

bsari
29/11/2007, 08:54
δεν εχει λαδι οταν το σβησεις?ειναι καλυτερο δηλαδη να ειναι πιο ελευθερο το φιλτρο ?επειδη δεν θα μαθουμε ποτε οποις θελει ας το βαλει και ασ γραψει εντυπωσεις,εγω μια φορα ειχα βαλει ενα αντιστοιχο ,απο εταιρια που βγαζει και για αυτοκινητα (γιατι με αλλα που παργγειλα ερχοταν καλα),φυσικα δεν ειδα καμια διαφορα(τουλαχιστον δεν την αντιληφθηκα)

οσο για το αερα το κν το κρατας για παντα δε το αλλαζεις -απλα το καθαριζεις

sapila racing
29/11/2007, 09:59
stefane το κάναμε ζήτημα γιατι υπάρχει λόγος.


Και το αναλύω λίγο, μιας και μου την είπανε κιόλας οτι την λέω γενικά σε όλο τον κόσμο, σβήστηκαν ποστ κλπ.....
Κατ αρχήν σε σχέση με τα λεγόμενά σου να συμπληρώσω.

Οτι φίλτρο και να είχε πριν (εκτός αν ηταν παμπάλαιο και κατασκευης τελείως της πλάκας, που δεν ισχύει αν πιστεψουμε αυτα που λεει ο ανθρωπος οτι δηλαδή αυτην τη φορά αντι να παρει το original εβαλε ΚΝ) δεν υπάρχει ουτε μια περίπτωση στο εκατομμύριο να παιρνει πιο ευκολα μπροστα και να μην σβηνει ενω πριν εσβηνε.

Κανονικά δεν υπάρχει περίπτωση να αλλαξε ούτε ο ήχος του κινητήρα. Ολα τα φίλτρα ανεξαιρέτως εχουν βαλβίδα bypass, ωστε ακόμα και να εχει βουλώσει τελείως το φίλτρο, το λάδι θα κυκλοφορήσει απο κει και δεν θα αφήσει το μοτερ χωρίς λάδι, απλά δεν θα φιλτραρεται πλέον.

Επίσης σε όλες τις μοτοσυκλέτες οπου το φίλτρο τοτπθετείται οριζόντια, υπάρχει βαλβίδα anti-drain, κι αυτό οχι για να μην αδειάσει το φίλτρο προς το κάρτερ και ειναι αδειο οταν ξαναβάλουμε μπρος.
Ο λόγος είναι οτι αν γύριζαν πίσω τα λάδια, όλα τα σωματίδια που κράτησε το φίλτρο κατα την λειτουργία του κινητήρα, θα γυρίσουν με τη μία πάλι στο λάδι του κάρτερ.

Αλλο θέμα είναι οτι η ΚΝ, οπώς και στα φίλτρα αέρος, διαφημίζει οτι τα φίλτρα της δημιουργούν μικρότερη πτώση πίεσης και καλύτερη ροή.
Δεν μας λέει ομως τι διαπερατότητα (σε micron) εχουν τα φίλτρα της. Ενα καλό φίλτρο εχει συνήθως 10 micron. (1 micron = 0,000001 μέτρα)

Ο νοών νοείτο.

Αυτα και τέλος απο μένα.

MSGL
07/01/2008, 09:32
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATOYLHS
Ο ΜΗΧΑΝΙΚΟΣ ΜΟΥ ΕΔΩ ΚΑΙ ΧΡΟΝΙΑ ΧΡΗΣΙΜΟΠΟΙΕΙ ΤΑ HIFLO ΑΛΛΑ ΕΤΣΙ ΑΠΟ ΠΕΡΙΕΡΓΕΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ, ΣΤΗΝ ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΛΛΑΓΗ ΛΑΔΙΩΝ ΘΑ ΒΑΛΩ ΤΟ ΚΝ (http://www.e-moto.gr/gr/details.asp?ProductID=526/).ΠΑΝΤΩΣ ΜΕ ΤΟ ΦΙΛΤΡΟ ΑΕΡΟΣ ΚΝ ΠΟΥ ΦΟΡΑΩ ΑΠΟ ΤΟ ΚΑΛΟΚΑΙΡΙ, ΕΙΔΑ ΜΕΓΑΛΗ ΔΙΑΦΟΡΑ ΣΤΗΝ ΨΥΧΟΛΟΓΙΑ ΜΟΥ.:a013:


γεια χαρα!με βαλατε σε σκεψεις...στην ψυχολογια μονο κανει καλο το kn φιλτρο αερα???
ή γενικα παει καλυτερα το cbδακι?ειμαι στη φαση να αλλαξω ενα φιλτρο..λες για kn
GATOYLHS???αν ναι ποσο κανει?

paris13
07/01/2008, 17:21
Αρχικά δημιουργήθηκε από MSGL
γεια χαρα!με βαλατε σε σκεψεις...στην ψυχολογια μονο κανει καλο το kn φιλτρο αερα???
ή γενικα παει καλυτερα το cbδακι?ειμαι στη φαση να αλλαξω ενα φιλτρο..λες για kn
GATOYLHS???αν ναι ποσο κανει?

Αν δεν έχεις αλλάξει ήδη φίλτρο λαδιού να σου πω πως κάνει αν θυμάμαι καλά γύρο στα 14 Ευρώ και το βρήσκεις πολύ εύκολα, νομίζω και στην Δημητρακοπούλου (παράληλος της συγγρού) αν πάλι θυμάμαι καλά. Αλλά όπως και νάχει θα το βρείς σε πολλά σημεία. Αυτά χαιρετώ.

Υ.Γ Καλή χρονιά με υγεία προπάντων σε όλους.! :beer:

GATOYLHS
07/01/2008, 17:29
ΣΤΑ 55-60ΕΥΡ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΦΕΡΤΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΖΙΓΚΛΕΡΩΜΑ ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΕ 400ΑΡΙ.ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ.

MSGL
07/01/2008, 20:15
...να σου πω...μηπως ερχεται πιο οικονομικα τοτε,να του ριξω ενα φυσιματακι με πιεση αερα..???:D


thanks!:)

nickmonstro
07/01/2008, 20:35
Αρχικά δημιουργήθηκε από GATOYLHS
ΣΤΑ 55-60ΕΥΡ ΚΑΙ ΔΕΝ ΕΙΔΑ ΚΑΜΙΑ ΔΙΑΦΟΡΑ.ΦΥΣΙΚΑ ΑΜΕΣΩΣ ΜΟΥ ΕΙΠΕ ΚΑΠΟΙΑ ΣΤΙΓΜΗ ΦΕΡΤΟ ΜΟΥ ΓΙΑ ΖΙΓΚΛΕΡΩΜΑ ΑΛΛΑ ΣΙΓΑ ΜΗΝ ΚΑΤΣΩ ΝΑ ΑΣΧΟΛΗΘΩ ΜΕ ΒΕΛΤΙΩΣΗ ΣΕ 400ΑΡΙ.ΜΙΑ ΧΑΡΑ ΠΑΕΙ ΚΑΙ ΕΤΣΙ. Φιλε μου εσυ μιλας για φιλτρο αερος προφανως ενω ο paris13 για φιλτρο λαδιου.

:wave2:

MSGL
08/01/2008, 12:02
[B]Φιλε μου εσυ μιλας για φιλτρο αερος προφανως ενω ο paris13 για φιλτρο λαδιου.



:D ναι φιλε μου το ειδα...μαλλον δεν διαβασε καλα και μου απαντησε οτι να ναι...:beer:
παντως με κατατοπισε ο γατουλης,αλλα σαν πολλα μου φαινονται,αν υποθεσουμε οτι δεν κανει διαφορα στο μηχανακι,γιατι να μην παρεις το γνησιο που ειναι τελικα στη μιση τιμη???:confused:

Sabre
08/01/2008, 12:26
Αρχικά δημιουργήθηκε από MSGL
[B]αν υποθεσουμε οτι δεν κανει διαφορα στο μηχανακι,γιατι να μην παρεις το γνησιο που ειναι τελικα στη μιση τιμη???:confused:


Αυτό δεν λέμε απο την αρχή του thread? :sad:

ααα ρε σαπίλααααα.....:bigcry:

GATOYLHS
08/01/2008, 14:01
Αρχικά δημιουργήθηκε από nickmonstro
Φιλε μου εσυ μιλας για φιλτρο αερος προφανως ενω ο paris13 για φιλτρο λαδιου.

:wave2:

ΟΠΩΣ ΜΑΛΛΟΝ ΘΑ ΚΑΤΑΛΑΒΕΣ ΠΙΟ ΜΕΤΑ Η ΑΠΑΝΤΗΣΗ ΜΟΥ ΠΗΓΑΙΝΕ ΣΤΟΝ MSGL.